Alkmaarder werd in Amerika opgeleid tot straaljager-piloot AGENDA Eerste zomerconcert in de Grote Kerk stond op hoog peil ILCKMANN Nachtzeilwedstrijd van Zaanlandse op het Alkmaarder Meer Foresters Ortder-officiervlieger C. W. Kohier vertelt van zijn belevenissen Prachtige luchttraining en grondopleiding AL.S_ vierde klasser moesten we ech ter eerst worden ontgroend. Dat be tekende dat wij zes weken „in de hou ding" moesten leven, zelfs het lopen en eten moest in de houding geschieden. Imitator Alkmaarse Schaakclub V.V.V. Komen de Stierop en de Alkmaar weer in de vaart? De belangstelling was helaas minimaal SERIE VERKOOP JAPONNEN Openbare leeszaal en bibliotheek Successen voor muziek vereniging „Excelsior" De slachtveemarkt van Maandag De Delfts Blauw-rit Groot aantal zeilers op het water De jeugd viste Nutsspaarbank MARKTBERICHTEN Amateurgidsenbond hielp Onteigening Koninklijk goedgekeurd Burgerlijke Stand PURMERENDER MARKT Winkel moest afstaat De St. Willib gerestaun Successen vo Aardbeienactie patiënte HSV gaat fee DINSDAG S JULI 1951 "jpOEN de „Prinses Marijke" van de KLM dezer dagen op Schiphol landde, ver liet niet alleen de bemanning deze trotse DC VI, doch tevens een dertiental Jonge gebruinde Nederlandse militaire vliegers, die ais eerste groep uit ons land hun vliegeropleiding in de Verenigde Staten hadden voltooid en als bewijs daarvan hun blauw-grüze uniform niet alleen met het gouden Nederlandse vlie- ger-destinctieven mochten sieren, doch ook met de gouden vleugels van de United States Air Force. Onder deze dertien gelukkigen bevond zich ook onze stadge noot, de 25-jarige onderofficier-vlieger C. W. Kohier, die wij gaame bereid von den iets over zijn belevenissen te vertellen. QP 24 Mei van het vorige jaar aldus de heer Kohier verlieten wij met de „Edam" Schiphol en na de volgende dag 's avonds nog vluchtig iets van New York te hebben gezien, werden we naar Randolph Field in Texas gevlogen. Daar kwamen we de eerste zes weken in de z.g. „pre-flight", een vooroplei ding met een ongetwijfeld strenge tucht. Wie b.v. een kreukje in zijn op gemaakt bed achterliet, moest één uur heen en weer lopen op het snikhete vliegveld en tien kreukjes per week Waren niet zeldzaam. Na deze zes weken verlieten we onze barakken en mochten naar de andere zijde van het vliegveld verhui zen, waar we in schitterende gebouwen werden gelegerd. Daar begon onze vierklassige vliegeropleiding, die in to taal 24 weken in beslag zou nemen. Eten in de houding. Dat laatste vonden we onbeleefd en deden het dus niet. Bij het eten viel het op, dat onze Amerikaanse collega's nimmer een mes gebruikten. Bij de vliegopleiding bestond er tus sen de Hollanders en Amerikanen geen enkel onderscheid. In het begin hadden we enige moeilijkheden met het begrij pen van onze Amerikaanse instructeurs, maar na twee weken behoorde dit al tot het verleden. Na 145 vlieguren op de Harvards te hebben gemaakt, hadden we het tot cadet le klasse gebracht en waren tot de hoogste klasse gepromoveerd. De cursisten van de eerste klasse leiden zelf het militaire niet-technische Een zonderling gesnater verstoorde één dezer dagen de „devote en arbeid zame stilte", die pleegt te hangen rond de redactie van dit blad. Boven het trapgat verscheen een schrandere jongenssnuit, de ogen wat wantrou wend loerend over een stalen brilletje, en daar stond Kees Wiggermans, uit de Korte Landstraat 12 voor ons, ten einde ten overstaan van vele getuigen te komen bewijzen, dat Moeder Natuur hem met zonderlinge eigenschappen begiftigd heeft. Reeds als kleuter van twee turven hoog, toefde de thans vijftienjarige Kees in de omgeving van stratenma kers, die hij tijdens hun arbeid wat opfleurde met het nabootsen van die rengeluiden. Tevens bestudeerde hij dan de arbeid dezer lieden, die hem zoals alles bovenmate interesseert. Kwam de kermis in Alkmaar', gega randeerd, dat Kees zijn brilletje recht- schoof en voor één der vertegenwoor digers uit de wereld van de Bonte Lap, zijn repertoire van dierengeluiden afdraaide. Hij bracht het heel ver op dit bijzondere terrein. Liet hij de trap, die naar de redac tie van dit blad leidt reeds het geluid horen van de filmeend van Walt Dis ney, Donald Duck, weldra verhief zijn stem zich boven het geratel van telex en schrijfmachines en reproduceerde hij geluiden van respectievelijk een haan, een kip, een grote hond, een kleine hond, een kat, een pauw, een marmotje en een eend. Ook was hij in staat het gehinnik van een paard te laten schallen, doch in ver band met een tijdelijke verkoudheid verzocht hij ons enige clementie bij het aanhoren daarvan. Toch bootste hij ook de edele viervoeter natuurge trouw na. Op de koemarkt liet hij reeds meermalen het geluid van een stier horen, hetgeen onder de bonte en zwarte melkgevers nogal wat dei ning placht te verwekken. Speciale aandacht vroeg hij voor het gekraai van een baby, dat hij na het paarden- geluid zou laten horen. Inderdaad. Voorbijgangers moeten gedacht heb ben, dat de anders zo degelijke redac tie zich met zuigelingezorg was gaan bezighouden. Na het beluisteren van Kees' uitvoe rig programma constateerden we, dat er zeker een beroeps-imitator in dit jongmens verborgen was. Hij trad reeds enkele malen in het publiek op. Voor „De Jeep" en tijdens een feest in de Muziektuin tuitten zich onlangs nog zijn lippen. Toch verkiest Kees de planken van een goed schip boven die van het toneel, ondanks de onsterfe lijkheid, die hem vanwege de redactie secretaresse is toegezegd. Hij wil scheepskok worden, net als zijn vader vroeger was. Misschien dat hij dan tijdens de romantische avonden bij maanlicht op het dek voor zijn maats nog eens zijn kunnen zal tonen. Hij belooft in eik geval veel goeds. Een bijzonder jong mens, die Kees, zoa1' hij de redactie verliet, op de trap nor het gebrul van een stier uitstotend. C. W. KöHLER .straaljager-piloot. leven op de grond en dragen de titel van luitenant-, kapitein- en majoor cadet. Onze opleiding was in twee squadrons verdeeld en bij één ervan fungeerde ik als squadron-lieutenant. Op Randolph Field was het steeds warm weer, hoewel de nachten kil wa ren. We stonden 's morgens om zes uur op, waren tot 6 uur n.m. in touw met de vliegerij of de grondschool en moes ten 's avonds om 9 uur naar bed. Van Randolph Field verhuisden wij naar het nog hetere vliegveld Williams Air Force Base in Arizona, waar de laatste maanden de temperatuur con stant 100 graden was. Op straaljagers, wi vlogen daar eerst de T 28, een splinternieuw overgangstype van schroef- naar straaljager. Na zeventig vlieguren met deze machine te hebben gemaakt, kwamen wij op de F 80, de eigenlijke straaljager Shooting Star. Slechts twee uren trainden wij op de T 33 die volkomen gelijk is aan de F 80 doch met twee bestuurders-zit plaatsen en werden toen alleen op de F 80 losgelaten. In begin Juni was onze opleiding ge heel voltooid. Gedurende veertien da gen werkten we nog als technicus bij de gronddienst, waar de verkeersto ren, de werkplaatsen en 't weerbureau geen geheimen meer voor ons hadden. Op 23 Juni werd door alle cadetten van Williams Air-Base een grote af- scheidsparade voor ons gehouden. Stunt-vliegen. 1*WINTIG Shooting Stars en talrijke Harvards kwamen in verschillende formaties overvliegen. De Amerikaanse vlieger-kapitein Schneider bestond het om op een hoogte tussen één en tien meter bepaalde stunts te laten zien en op 25 meter een soort looping uit te voeren. Vier straaljagers in klaverblad- formatie lieten eveneens op zeer ge ringe hoogte luchtacrobatiek zien. Ten slotte werden ons de wings uit gereikt. In Amerika pleegt het opspel den altijd door een familielid plaats te vinden. Een tante van mij was voor deze gelegenheid uit Baltimore over gekomen. Ik behoef niet te zeggen dat er 's avonds groot feest was. Mijn voornaamste indruk is, dat de vliegeropleiding in Amerika fantastisch kan worden genoemd. Dat bewijst, dat we in 13 maanden 280 vlieguren heb ben gemaakt en 70 uur alleen op in strumenten hebben gevlogen. De acro batiek is zeer belangrijk evenals de prachtige combinatie tussen lucht training en grondopleiding. „Hebt u nog bijzondere avonturen gehad?" vroegen wij de jonge straalja ger-piloot. „Alleen mijn laatste vlucht. Mijn Instrumenten wezen uit, dat mfln ma chine in brand moest staan, maar ik constateerde, dat er niets „loos" was. Volgens de luchtdiscipline moet ik de brand aan de verkeerstoren melden. Alle vliegverkeer werd stopgezet. Drie of vier brandweerauto's en een ambulance-wagen rukten uit, toen ik de „kist" aan de grond zette, even iets dronk en met een andere machi ne weer opsteeg. Hollands succes. £)E Hollanders bleken prima ge vechtsvliegers. Van onze klas slaagde direct 75 procent, terwijl dit percentage bij de Amerikanen 40 en bij de Fransen 25 bedroeg. „Over veertien dagen, als ons verlof om is, gaan we nog voor een week of twee naar Charleroi, waar de Ameri kanen met de modernste Thunderjets zullen demonstreren. Daarna hoop ik op Volkel bij de officiersopleiding te komen, want ik zou gaarne als instruc teur bij de militaire luchtvaart willen blijven. Steeds zal mij de zeer harte lijke behandeling, die wij van de Ame rikaanse burgers ondervonden, in her innering blijven. Iedere Hollander had een familie, waar hij steeds hartelijk welkom was en waarschijnlijk zullen er ook wel banden voor het leven blij ken te zijn gesmeed", aldus besloot on ze stadgenoot het onderhoud. (Advertentie, De kampioenswedstrijden bij V.V.V. beginnen naar het einde te lopen. In enkele afdelingen zijn de kam pioenen reeds bekend. In afd. C. eerste klas behaalde A. Schaaps 5 p. uit 5 partijen en is dus kamp. in groep C. Mej. Bouwman werd eerste in 2e klas B. met 3% p. uit 4 partijen. Dit zijn mooie resultaten. De eerstaankomende in de verschil lende afd. van elke klasse komen nog fegen elkaar uit. Gisteravond werden nog de volgende resultaten behaald: Hoofdklasse A: J. NijmanD. Appel 01, A. Beemsterboer—J. Veis 01, C. Meyer—E. Kayser uitgesteld. B: A. Kwak—G. F. Gooi 1—0. C: C. WcutersenD. Oudes P. DeugdP. Seewald afgebr. R. Pij ningN. Termaat 10. Eerste klas: A: F. Bosch—A. Kirkenier B: G. StreeflandB. Veltman 10, L. NijmanJ. de Waal 01, W. Pieter- seJ. Schuurman 10. C: C. Rus—F. v. Vliet 0—1, F. Hol— P. Groenenbreg uitgesteld. E. G. Groe- newoudA. Schaaps 01. Tweede klas: A: N. BreebaartJ. Schutz 01, v. EkerenWortel 01. B: P. ObdamJ. de Wolf 01, C. v. Oorschotmej. Bouwman Vz. C: J. NijmanS. de Boer 01, J. BoekeiP. Holzmann 01. Naar de Typhoon meldt is er kans dat de schepen Stierop en Alkmaar van de Alkmaar Packet, die al maanden in de Voorzaan op een nieuwe eigenaar wachten, weer in de vaart komen. De N.V. Alkmaar Packet in liquidatie zou namelijk voornemens zijn in Juli en Augustus de schepen in huur aan te bieden aan grote gezelschappen. De zanger Laurens Bogtman en de organist Simon C. Jansen gaven gister avond in de Grote Kerk het eerste van de geannonceerde zomerconcerten. Bei de kunstenaars hadden voor deze avond een zéér kunstzinnig programma sa mengesteld, De belangstelling zouden wij echter minimaal willen noemen, want wat betekenen circa 150 bezoekers in de enorme ruimte van de Grote Kerk. Simon Jansen begon het concert met een prachtig gespeelde passacaglia en fuga in C kl t. van Bach. De aria en de giga van Loeillet werden brillant ge speeld we bedoelen speciaal de mu zikale versieringen. Hierna kwamen we op het terrein van de moderne Neder landse orgel-literatuur. De 10 inven- tionen van Alb. de Klerk werden door de organist op waarlijk meesterlijke wijze geregistreerd. De Toccota van Hendrik Andriessen klonk waarlijk grandioos. I Tn de muziekgeschiedenis van prof. i ilernet Kempers kan men lezen, dat de liedkunst valt onder d« rubriek van muziek geschreven voor de kleine ruimte. Laurens Bogtman verplaatste nu dit kunstgenre naar de grote ruim te, met liederen van Bach, Nederlandse liederen in bewerking van W. Pijper en een geestelijk lied van Sigtenhorst Meijer. En dit feit was oorzaak dat ook zelfs de meester-zanger Bogtman er niet in kon slagen in deze grote ruimte de fijnere nuanceringen van zijn voor dracht aan de luisteraars duidelijk te maken. Het prachtige geluid van Bogtman's stem boeit steeds, maar de essentie van de tekst bleef buiten ons bereik. Deze opmerkingen slaan natuurlijk niet op 'n eventueel tekort in de prestaties van de zanger, maar waren slechts het lo gische gevolg van de omstandigheden. In ieder geval hebben we weer een concert van muzikale „standing" be leefd, en het is al weer jaren geleden, dat we in de Grote Kerk een zo'n voor naam solisten concert konden beluiste ren. We hopen dat de volgende concerten, waaraan weer eersterangs kunstenaars hun medewerking verlenen, in bre dere kring belangstelling zullen vin den. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Adams rib (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het dodende licht (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het leven gaat verder (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Alarm in de nachtexpress (18 jaar). WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Adams rib (14 j.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het dodende licht (18 j.); Vic toria Theater, 2.30 en 8 uur: Het leven gaat verder (14 j.); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Alarm in de nacht express (18 jaar). C- 1.75 - 12.75 -10.75-9.75 MANTELS EN SWAGGERS „Razend goedkoop". BOVENDIEN GRANDIOZE TEXTIELKOOFJES .Billijk man", Langestraat 23, Alkmaar. (Advertentie, Ing, Med.) NIEUWE AANWINSTEN LIJST 85. Muziek. 780 C12 Calvocoressi. Mussorgsky. 1946; 780 D87 Duhamel. De tovertuin der muziek. 1949; 780 F35 Flothuis. He dendaagse Engelse componisten; 780 G38 Gilbert. Inleiding tot de buiten Europese muziek. 1950; 780 G40 Ginne- ken, Van. Toekomstmuziek. 1948; 780 H51 Hengel, Van. Anton Bruckner. 1949; 780 H94mo Hutschenruijter. Mo zart; 3e dr. 1949; 780 L69 Loeser. Verdi. 1948; 782 M 89 Muller. De opera Car men van Georges Bizet; 784 E23 Eldar (ps. van Fles). Spreken en zingen. Dl 1; Oefeningen; 26e dr. 1949; 784 K35 Kes, Pollmann, en Tiggers. Kinderzang en kinderspel. 1948. 2dln.; 784 K97 Kunst, et levende lied van Nederland. 1947; 784 V66 Vladeracken, van. Beter zingen. 1946; 785 H56 Hess. Luister van het orgel. 1945; 786 W52 Wessem, van. Liszt. Toneel 792 D61 Dommelshuizen. Louis Gim- berg. 1947; 792 G83 Groeneveld, Knof- fringa, en Sterneberg. Gesprekken over toneel. 1950. Deze vereniging kwam Zondag 24 Juni uit op het muziekfestival te Zaandam. Aan dit muziekfestijn waren 3 prijzen verbonden. Excelsior mocht hier beslag leggen op de 3e prijs. Zondag 1 Juli nam men deel aan het concours te Heiloo. Het Vendel der vereniging mocht hier zoals wij reeds meldden, een le prijs behalen. In de concertwedstrijd werd een 2e prijs behaald. Het succes is voor deze vereniging groter, als men weet, dat de leerlingen van de muziekschool voor het eerst hebben deelgenomen in wedstrijdverband. Door dit succes gesterkt zal Excelsior Dinsdagavond een rondgang door de stad maken en wel in Oostwijk, Rochdale en Cen trum. Tevens zal Excelsior gekleed zjjn in uniformoverhemden, geleverd door de fa. Kofa. Afmars om 7.30 uur vanaf het Gebouw de Doelen Doelen straat. Tevens zal Excelsior in de maanden Juli en Aug. de V.V.V.-fees- ten te Camperduin opluisteren. Er was gisteren een geringe aanvoer van varkens. De handel is dientenge^ volge vlug geweest, met oplopende prijzen, die boven de noteringen van verleden week uitgingen. Het verhan delen van varkens geschiedt te Alk maar met korting op 't levende gewicht. Er was 'n ruime aanvoer yan koeien. Voor deze dieren bestaat wel voldoen de animo, doch de stationnair hoge prijzen zijn oorzaak, dat er door de af wachtende houding van slagerszijde, niet bepaald van een vlugge handel ge sproken kan worden. Ofschoon er maar weinig kalveren werden aangevoerd, zijn het ook hier de hoge prijzen, die voor vlotte aan koop remmend werken. In Haarlem is Zaterdagmiddag de Delfts Blauw-rit gehouden, voorbereid door de RAC-West, ter gelegenheid van de Haarlemse Sportweek. De 145 km lange kaartlees- en behendigheidswed strijd over bospaadjes met boomstron ken, kronkel weggetjes met listig uit gezette en daardoor schier onvindbare contróleposten, had het karakter van die genoeglijke Kraantje Lek-ritten; met als enige verschil, dat laatstge noemde ritten steeds in het nachtelijk duister werden verreden. De eerste prijs werd behaald door het echtpaar Kokkes uit Alkmaar. VISWEDSTRIJD JEUGD AFD. ALKMAAR EN OMSTREKEN. Begunstigd door pracht zomerweer hield de jeugd een baarswedstrijd aan de Walingsdijk. Er is prettig gevist door 49 deelnemers, maar de vangst viel te gen nml. 52 stuks. De gelukkige win naars waren: 1ste prijs C. v. d. Heide, 4 stuks; 3de prijs A. Blauw, 4 stuks; 3de prijs J. Heus. S stuks; 4de prijs; C. Jan sen, 3 stuks, 5de prijs; W. Riesebos, 3 tuks. Allen kregen een hengel. De grootste baars «- van E. Riesebos (20.3 cm.) Men verzoekt or vragen wie de hengel van Nelly R burg heeft rrie genomen? Hij kan zich vervoegen bij M. Termaat, Luttik Oudorp 35. Onder ideale weersomstandigheden heeft Zaterdagnacht de Zaanlandse Zeil Vereniging haar jaarlijkse Nacht wedstrijd op „de Meer" georganiseerd. De belangstelling voor dit bijzondere evenement wordt jaarlijks groter en ditmaal startten niet minder dan 65 schepen, verdeeld over 11 klassen! De speciale bekoring van deze wedstrijd is, dat ook de navigatie hier een grote rol speelt. Hierdoor komen zeilers, die op een gewone wedstrijd vaak in de achterhoede terechtkomen, soms door goede kennis van het water meer naar voren. Onder een prachtige sterrenhemel startten om 10.15 uur de 12 vts. jollen en daarna iedere 5 minuten later de andere klassen. Er was een licht wind je en het was een prachtig gezicht het grote veld schepen met hun branden de toplichten op het Alkmaardermeer te zien verdwijnen. Twee motorboten in de Stierop en de Woude moesten worden gerond en gejyaaid (naam en klasse opgeven) en 2% uur later kwam de eerste 12 voets jol weer binnen. Om half twee werd de laatste binnenko mer afgeblazen. Na controle der lijsten kon de voor zitter van de Z.Z.V. om half drie, toen het eerste licht van de nieuwe dag alweer zichtbaar werd, in het pavil joen van de Jachthaven Akersloot de prijzen uitreiken. Na afloop daarvan bleef een groot gezelschap nog wat gezellig bijeen. De prijswinnaars waren: 12 voets jollen-klaase: 1. J. N. van de Stadt; 2. T. Amons; 3. Mej. M. van de Stadt. B.M.-klasse: 1. J. van Koersveld; 2. Viking; 3. N. Heijkoop. Gemengde-klasse: 1. D. Bakker; 2. Brouwer; 3. J. Dubbeld. A.-klasse: 1. Hr. Neuteboom. Zaan-klasse: 1. Stal. Vrijheids-klasse: 1. Mej. Scherphuis. 16 m2-klasse: 1. Hr. Muusse; 2. H. Latenstein; 3. H. Prins; 4. J. van Ze-' venter. Olympiajollen-klasse: 1. K. Woudt; 2. Hr. Dubbeld. Valk-klasse: 1. Hr. Smit. Regenboog-klasse: 1. J. Keeman. Draken-klasse: 1. R. Visser; 2. P. Poorter. Onder grote belangstelling en aar dig visweer hield de jeugd van Alk maar jongens en meisjes een wed strijd in de Oydegracht. Niet minder dan 139 deelnemers waren aanwezig. Wat de vangst betrof mogen zij niet mopperen. Er werden totaal 259 stuk» gevangen. De stemming was opperbest. De gelukkige prijswinnaars waren: 1st» prijs A. Martin, 18 stuks; 2de prijs B. Constant, 16 stuks; 3e prijs C. Hees been, 15 stuks; 4de prijs H. Michels, 19 stuks; 5de prijs Y. Hoeltjes. Allen een hengel. Maandoverzicht Juni 1951. In de loop van de maand Juni werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 304.070,83 (v.j. f 324.442,60) én terug betaald f 388.754,26 (v.j. f 392.696,92), alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 84.683,43 (v.j. f 68.254,32). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij het begin van het jaar f 11.433.256,82, bedraagt thans f 10.688.190,40 (vorig jaar f 11.623.451,88). Het aantal in de loop van Juni nieuw uitgegeven boek jes bedraagt 114 (v.j. 121). Ingetrokken werden 130 boekjes (v.j. 121). Het aan tal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 27.800, bedraagt thans 27.700 (v.j. 27.377). Van dit aan tal behoren 17.381 (v.j. 17.408) aan per sonen of instellingen te Alkmaar geves- _16.7o7 kriel 8.70—11.60; Dorè grof ALKMAAR, 2 Juli 1951. (Alkmaars» Exportveiling). Aardappelen 1722 en drielingen 1215; Slabonen 1.471.78; Snijbonen stam 7285 en stok 93 1.11; Komkommers 14—24; Tomaten A 7898, bonken 6075; Aardbeien (per slof) 1.903.80; Bloemkool IA 2235, I 16—22 en II 10—16; Rode kool 17—34; Peulen 1.151.41; Doppers 5662; Spi nazie 4656; Sla 28.50; Postelein 10— 30; Andenvie 1436; Rabarber 618; Bieten 1623; Bospeen 1636; Uien 6 32; Tuinbonen 2831; Soepgroenten 26.80; Peterselie 24; Pruimen 319; Perziken 229. LANGEDIJKER GROENTEN CEN TRALE. 100.000 kg aardappelen: eerste lingen 17.60—22.60; doré 17.80-18.90; rode schot:en 22—24; drielingen 14.40 17.20; kleine 9.6014.30; 6000 kg rode kool 16.3019.60; 300 kg boswortelen 27.10. NOORDERMARKTBOND, 3 Juli. 19.000 kg. aardappelen 1719.10, Doré 18.20, kleine 6.80—11.80; 135 slof aard beien 2.51—2.70. GROOTEBROEK, 1 Juli. Totaal- aanvoer 440,000 kg Aardappelen. Eer steling grof 16.3018.70; groot 17.20 —20.30; klein 13.20—18.50; kriel 10.4015.20; Rode Eersteling grof 21.10; groot 22.50—26.50; klein 14.60 tigd; 6620 (vj. 6572) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3699 (v.j. 3397) aan schoolspaarders. Onder de in Juni nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 10 (v.j. 19) boek jes voor pasgeborenen (op deze boek jes plaatst de spaarbank een eerste in leg van f 1. In Juni bedroeg het aantal posten van inleg 4.109 (v.j. 3892). dat van te rugbetaling 2085 (v.j. 2279), tezamen 6194 (v.j. 6171). De lediging in de loop der maand Juni van 519 (v.j. 527) spaarbusjes le verde een bedrag van f 8.061,41 (v.j. f 7.414,65) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbus jes, bij het begin van het jaar 5837 be draagt thans 5537 (v.j. 5523). In de maand Juni werd in Alkmaar door de afd. Alkmaar van de Nederl. Amateurgidsenbond BBTCBA 212 maal assistentie verleend aan buitenlandse automobilisten, verdeeld over de vol gende landen (het cijfer tussen haakjes geeft het aantal rondleidingsgevallen aan): Argentinië 1 (0); Australië 6 (4>; Belgie 13 (3); Brazilië 1 (0); Cuba 1 (0); Denemarken 9 (1); Duitsland 8 0); Egypte 1 (0); Engeland 45 (8); Finland 3 (1), Frankrijk 10 (2), Hongkong 1 (1) India 1 (0); Italië 3 (0); Luxemburg 1 (0); Nieuw Zeeland 2 (1); Noorwegen (1); Oostenrijk 1 (0); Peru 1 (1); Triest 1 (1) USA 20 (6); Zd Rhodesia 1 (0); Zweden 62 (10); Zwitserland 16 3). Totaal 212 (43). De Staatscourant van 2 Juli bevat thans de koninklijke goedkeuring voor de onteigening van huis, schuur en boerenland aan de Bergerweg te Alk maar. De grootte daarvan is 1.17.20 ha, eigenaren van de helft Klaas Brasser, en voor de helft Matthijs Cornells Bras ser, tuinders te Alkmaar. Geboren: Johannes, z. vanD. Hag- tingius en C. G. Kleimeer. Theresia M„ d. van G. A. N. Eeltink en M. Op den Kelder. Jakoba P., d. van P Wiersma en J. van Dijk. Overleden: Philip L. G. Steen beek, gehuwd met W. G. S. Barink, 65 jaar. Gertrudis M. Suurbeek, wed. van J. H. F. van Enschut, 72 jaar. UIT HET ZAKENLEVEN Als nieuwe handelszaak werd in het Handelsregister ingeschreven: Jacht haven „Akersloot", Pontweg 342, Aker sloot, cafébedrijf annex exploitatie van een jachthaven. Eigenaar: G. C. Laa- mens. DS. P. L. G. STEENBEEK OVERLEDEN Te Alkmaar is op 65-jarige leeftijd overleden Ds. P. L. G. Steenbeek, eme ritus-predikant, die tot 1 Januari 1950 voorganger van de Evang. Lutherse ge meente te Bodegraven en te Zaandam is geweest. 18—18.30; groot 19.10—21.00; klein 15.9018; kriel 12.90; Saskia grof 17.60; groot 18.80; klein 15.60; kriel 11.70 Blw. Eigenh. groot 24.60; klein 10.50. WOGNUM, 2 Juli. Totaal aan voer Aardappelen 10.200 kg. Vroege 16.50—18.90; Drielingen 13.80—15.10; Kriel 9—11.80; Grof 16.20—16.90; Ro de eersteling 1720.60; Slabonen 104—132 ,-Peulen 63;Waspeen 38—51; Bospeen (p. 100 bos) 2938; Rabar ber 1015; Andijvie 37; Sla 2.70— 5.80; Bloemkool 1028; Komkommer» 1719; Bosseld. 2,Boskroten 10 16; Bossjalotten 314; Aardbeien 50104; Rode bessen 8187. OPPERDOES. Totaal aanvoer 30.000 kg Aardappelen. Grote ronde 26.20—30.80; Kleine 24.30—27.20; Kriel 13.8016.20; Grove ronde 16 16.80. Het aanbod van de runderen bedroeg 550. De handel in de vette koeien zet te zich heel lui in. De prijzen zijn dan ook lager. Op de Geldemarkt was het ook niet zo druk. Een goed beest was nog wel te plaatsen. Op de vette koeien markt was het duidelijk merkbaar, dat we nog volop in de hooibouw zitten. Er was maar weinig volk op de been. Op de nuchtere kalverenmarkt was het daarentegen goed. De dieren werden vlug en tegen hoge prijzen verhandeld. Voor de bokken was de vraag minder. Op de schapenmarkt was het stil. Het aanbod en de vraag waren evenredig. Op de vette varkensmarkt was er in het begin een klein aanbod, zodat de prijzen inzetten met f 1.90 en f 1.92. Toen er later groter aanbod kwam zak ten de prijzen al heel gauw met een paar centen. De afloop is dan ook stugger. Het aanbod op de biggenmarkt was vrij groot, maar de handel was heel kalm en de prijzen waren onge veer als de vorige week. KRUISWOORDPUZZLE OPLOSSING Horizontaal: 1. dar, 4. rel, 7. gelijkenis, 10. pees, 11. gang, 13 lel, 14. mat, 15. sir. 16. al, 19, pa, 20. contant. 24. Peru, 25. adat. 27. lafenis, 30. p.p., 32. k.o„ 33. aas, 35. aks, 36. sol, 37. rand, 39. stok, 40. leeg loper, 43. ent: 44. lam. Verticaal: 1. deel. 2. als, 3. rij, 4. re, 5. eng. 6. lias, 7. geel, 8. kaart, 9. snip, 10. plat. 12. grap, 17. koran, 18. India, 20. cel. 21. nuf, 22. aan. 23. tas, 26. spar. 28. enkel, 29. volk, 31. paal, 32. koor, 34. snee, 36. stem, 38. den, 39. Spa, 41. G.t., 42. o.i HERSENGYMNASTIEK Antwoorden: 1. Materiaal ls de ruwe grondstof en materiëel het bewerkte ma teriaal; 2, degene die de witte heeft; 3. de dollar v/erd In Amerika pas Ingevoerd In 1792 Daarvóór gebruikte men de En gelse valuta; 4. rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en violet; 5. jrv randing door zuurstof: 6. tegen de wind ln; 7. door 16, n.l. 1 2 4 5 8 10 20 25 40 50 100 125 200 250 500 1000 8. een soort kanon, dat in de 16e eeuw gebruikt werd: 9. bij het maken van een optelling, aftrekking en vermenigvuldiging: 10. „al het fruit": stamt uit het Latijn, n.l. de woorden „totus" (gehesl en „fructus" (fruit). Foresters heeft op we tuinlUke wijze de beker vogels-tournooi gewonn< haar in de finale niet ci werd. Het Kaagvogels-touri flinke belangstelling bes de 2e dag de ontmoe Foresters. Winkel was kerhouder geworden. Ja Winkel het 2e elftal moe den, omdat het le elftal ling had kunnen kri 's avonds te spelen we< gouden kruis. Winkel 2 ten onder. De grootste ging natuurlijk uit naa 4e eerste en tweede F Foresters en HOSV ringerwaard met 42 h tegen elkaar moesten. De eerste aanval was maar al spoedig nam Fc tiatief over. Zij profitet fout in de HOSV-verd< Ondanks het overwicht veld bleven meerdere d Na de rust kwam HOS\ dag en was het meest Toch kwam het succes kant; uit een mooi opg scoorde Foresters opniei Daarna doelpuntte E spoorde haar aan tot gi Ze slaagde er echter lijkmaker te fabriceren De ijzeren omheining rische St. Willibrorduspi Witte Kerk stond had grondige reparatie nodi het gemeentebestuur o% waardige wijze ter hanc De eigenlijke put is nu een prachtige houten bi het aanzien van deze h niet alleen verfraaid he put ook voor het nages waard. De heer Torker. opzichter heeft al zij: historisch terrein gezocl van Egmond, zodat alles delijke en juiste wijze Het emmertje, dat do boven gehaald kan wol digd door de heer Coi Alkmaar en zal zeker j nen doen. Aan de put heen, een collectebus vo onze gemeente geplaatst zij, die daaraan behoef het put-water kunnen d voor een offertje kunne Wanneer de St. Donderdag officieel in den gesteld, zullen tev hekken aan het kerkht zijn. Deze zijn vervaard meente-timmerman Plos mede bewezen heeft g: heid te bezitten. Al heeft het door o standigheden enkele voor het werk rond h klaar is, men kan nu i een prachtig geheel ge aanzien van ons mo heeft verhoogd. Op de wedstrijden den Zondag verschillen de volgende resultaten Arjan Couwenhoven gelstoten meisjes A, ze kogel (4 kg) 9.58 m. ve kampioenschappen te li, maakte Arjan serii één van de eerste priji Kees Meijer bewees het hoogspringen te w Rong Konijn won di in de tijd van 7.8 sec. wees Rong één van de junioren te zijn. Theo van Hees en W. den op de 80 m. jonge en 5e. De estafette ploeg ker, R. Konijn, H. v. Hees werd in de prE 48 sec. eerste op de 4 Kees Pool boekte zijn en wel op de 800 m. 3e. Ad. Drescher die m. zonder strijd royal buiten de prijzen door de tijd bij gebrek aan v. d. Pol die zich met sec. klasseerde voor buiten zijn schuld nie In samenwerking met cum heeft het plaatselij Herwonnen Levenskracï de tuinders alhier een om in de aardbeientijd beien af te staan voor d ten in Berg en Bosch Het zal ongetwijfeld onder leiding van de Heiloo en P. de Vries stond, grote voldoening patiënten een 120-tal sl kon worden aangeboden De voetbalvereniging gunstig seizoen achter gaat nu feestvieren. Zq Zaterdag 14 Juli verzek van de St. Willibrordu de grote HSV-familie een plaats kan krijgen wordt verleend door pen. De Ragtime Boy ding van De Vries J gen. Het belooft onj teressante avond te

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2