Stad en Omgeving Cinetrn Actie voor hulp aan gerepatriëerden AGENDA Strubbelingen over 'n „geverfde" mantel De A.V.I.D.A. 1951 GEMEUB. H „KAPEF Het wi'de^eestenspe' is in de stad Voetbalvereniging jubileert MU.L.O.-examens Bergen Bergenaar kreeg dodelijk ongeluk Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Broek op Langedijk Noord-Scharwoude HEILOO Heer-Hugowaard Jonge vr BOEKHOUI CONVERSATI J.B. Smoren No. 583 DONDERDAG 5 JULI 1951 Ook m Alkmaar wordt een inzameling gehouden er de aandacht op dat er geen enkel verband bestaat tussen haar en die or ganisaties, die zich met het probleem Ergens in Nederland leeft een gezin met een huiveringwekkende geschiede nis. De thans 49-jarige man bekleedde ln Indonesië een goede positie. Toen de Japanners Indonesië bezetten, kwamen de man, zijn vrouw en hun 4 kinderen ln verschillende kampen terecht. Tij dens de kampperiode kreeg de man t. b. c. Na de bevrijding werd de vrouw, ten huize van familie, het slachtoffer »»n een nachtelijke overval. Haar zwa ger zag zij. in tegenwoordigheid van ■ijn vrouw en kinderen met een bijl doodslaan. Zijn vier-jarig dochtertje kreeg een sabelhouw tengevolge waar van het kind vrijwel terstond overleed Derde slachtoffer werd zijzelf toen zij poogde de kinderen in bescherming te nemen. Zij kreeg enige sabelhouwen over het voorhoofd en een hand werd vrilwel afgekapt Thans woont deze zo zwaar getroffen vrouw, met haar aan t b. c. liidende man en haar kinderen In ons land. De oudste zoon kreeg na de Japanse capitulatie, als gevolg van slechte huisvesting in Indonesië, bui- lennest. waardoor hij aan een oog ge heel blind werd. In Nederland aange komen, kwam dit gezin terecht in oen schuur, waarvoor f 20 per week huur moest worden betaald! De slechte huis vesting werkte zeer deprimerend waarbii nog kwam dat. ondanks her haald medisch ingriipen. de hand wan de vrouw niet zodanig kon worden hersteld, dat ze bruikbaar is. Ruim een jaar geleden trad bij de vrouw boven dien een ernstige verlamming op. ten gevolge waarvan ze geheel hulpbehoe vend is geworden. De huishouding wordt thans gevoerd door de 17-jarige dochter, die door de Japanse bezetting nauweliiks enig onderwijs heeft geno ten. Het gehele gezin moet leven van een ontoereikend verlofstractement. welk inkomen straks nog zal vermin deren als de man gepensionneerd is Dit Is een triest verhaal, dat helaas niet alleen staat. Onder de 200.000 ge- renatrleerden in ons land ziin n.l. vele gezinnen, die in ereliike of soms in nog dro^vleer omstandigheden verkeren. Het aantal invaliden onder de gere- patrieerden is vrü groot. Vele vragen om biizondere zorg, om verpleging in ziekenhuizen, sanatoria of andere inrichtingen Geld om de verpleging te bekostigen ontbreekt ech ter bij de meesten. Maar ook de valide gerepatrieerde landgenoten hebben het vaak nietmin- der moeiliik. Zij kwamen hier terug zonder voor het Nederlandse klimaat geschikte kleren, zonder huisraad, gees telijk gedeprimeerd Velen ziin er in tussen, die zich er geesteliik en moreel bovenop wisten te werken, maar die alle moeite ten spijt, niet aan de slaff wisten te komen. De materiële nood onder de gerepa- trieerden is van die aard. dat de overheid er slechts ten dele in kan voorzien. Particulier initiatief moet dan ook in belangrijke mate bijsprin gen Het is met name het Comité „Huln aan Ger°natrieerden" fH. A. G.l, dat zich op dit zo belanerilke terrein van de sociale zorg voor de gerepatrieerden beweegt. Maar de geldmiddelen van ..Hulp aan G'reoatrleerden" raken thans ultgennt Vandaar, dat nu van 1 tot 14 Juli een landelllke fondsenwerving wordt georganiseerd. De organisatoren van d» Inzameling voor „Huln aan Gerepa trieerden" hehhen gemeend, bli deze •etle een kleine tegennrestatie te moe ten leveren. In plaats van een speld!" Of vlaggetle zal het nuhllek voor zlln geidelük offer n.l. een aantrekkelllk ul'-evoerd lucifershoekle worden aan geboden. Bovendien zal men in ver scheidene plaatsen van ons land ln de gelegenheid worden gesteld een Indi sche lekkernli: „teng-teng" te kopen „Hulp aan Gerepatrieerden" vestigt der Ambonnezen bezig houden Zij helpt slechts in Nederland ver blijvende personen van Nederlandse landaard. Naast de overheidszorg heeft „HAG" een zeer belangrijke aanvullende socia le taak. In de eerste plaats wordt hulp verschaft aan de oorlogs-weduwen en -wezen en aan de oorlogs-invaliden; ir. de tweede plaats aan de economische oorlogsslachtoffers, die als gevolg van de oorlog geheel of grotendeels zijn ver stoken van een redelijk levensonder houd. Bij dit alles dient men te beseffen, dat duizenden gerepatrieerde landgeno ten al deze steun zeker niet nodig zou den hebben, als zij door de oorlog, die Japan ontketende, niet zo zwaar ge troffen waren. Het zijn deze en alle overige factoren, die ,,HAG" doen vertrouwen voldoende begrip te kunnen wekken voor de veel al zeer behoeftige omstandigheden waarin zovele landgenoten, geheel bui ten hun schuld, zijn geraakt. Het is daarom, dat in de komende weken ten behoeve van de gerepatrieerde Tandge- noten een beroep op de offervaardig heid van ons volk zal worden gedaan. De actie in Alkmaar De hulp gaat uit van „Nederland helpt Indonesië" en „Pelita" en ook in Alkmaar is een actie voorbereid. Vanaf morgen is er een stand bij de firma Vroom en Dreesmann, waar ge durende een week de zogenaamde „teng-teng (een Indische lekkernij) verkocht wordt. Op Zaterdag 14 Juli worden op straat lucifersboekjes ten verkoop aangeboden. Wie uit de ons uitvoerig verstrekte gegevens ziet hoeveel en hoe zeer er geleden wordt zal zeker zijn steentje tot leniging van de nood van deze land genoten willen bijdragen. Collectanten en collectrices, die aan deze sympathieke actie hun medewer king willen verlenen worden verzocht zich op te geven bij mevrouw M. C. van RossumVan Medenbach de Rooy, Juliana van Stolberglaan 16, tel. 3708 (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Adams rib (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het dodende licht (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het leven gaat verder (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Alarm in de nachtexpress (18 jaar). Canadaplein, 8 uur: Circus Strassbur ger. VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: The third- man (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Mensensmokkel (18 j.); Cinema Ame ricain, 8 uur: Giuliano (18 jaar); Har monie Theater, 8 uur: Schateiland (14 jaar). Canadaplein, 8 uur: Circus Strassbur ger. s/O Ot O O O ABSOLUUT VEILIG GEMAKKELIJK, GOEDKOOP! (Advertentie, Ing. Med.) Vakdiploma handels- vertegenwoordigers Voor de eerste maal werden gister te Utrecht examens afgenomen voor het vakdiploma handelsvertegenwoor diger. Geslaagd zijn daarbij o.a. van de afd. Alkmaar der Ned. Handelsreizi gersvereniging de heren P. Kolles, J. van Nierop, C. Jongerwaard, L. Engel. R. Kooij te Alkmaar en N. Nibbering te Heiloo. Voor de politierechter Het Canadeplein stond vanmorgen plotseling net zo vol als met de kermis in Augustus. Tientallen blauto-geel ge schilderde wagens zijn er in de vroegte gearriveerd en als nijvere mieren zwermden de mannen van circus Strassburger er tussen door. Om zeven uur is de lange, kleurrijke extra-trein uit Arnhem aangekomen, een reis van 140 kilometer, en alles zonder enige vertraging. Een compliment voor de spoorwegen! In Arnhem heeft het cir cus veel succes gehad: alle voorstellin gen waren er uitverkocht. Er werd in een hoog tempo gewerkt daar op dat Canadaplein. De mannen van de bizarre circuswereld kennen nooit rust. De clowns, de Indianen en de trapezewerkers, die vanavond hun oerkomische of adembenemende toe ren voor het gefascineerde publiek verrichten, hielpen nu uit alle macht mee aan de opbouw van de enorme tent. Nu geen schmink op hun gezich ten, maar stof en strepen vuil. Vele talen klonken er door elkaar. Onder de strakke cadans van het Een twee hup!' werd het grote zware tentdoek lang zaam langs de vier hoge blauwe mas ten, aan elk waarvan een rood-wit- blauwe vlag wappert, omhooggehesen Een decimeters dikke leiding wem aangelegd om vanavond het bassin voor het sprookjesachtige waterballet te vullen. Honderden meters kabe werden gespannen om de feeërieke verlichting te verzorgen. Zo is voor de ogen van de talrijke toeschouwers van morgen het circus als een paddestoel uit de grond verrezen. Vijf voorstel lingen maar, en dan verdwijnt het cir eus weer met grote spoed naar andere oorden, een Wonderlijk nooit rusten ie wereld op zich zelf. Waar kwamen de hor loges vandaan Voor de economische politierechter te Alkmaar stond gistermiddag terecht P. V. uit Apeldoorn, eigenaar van een stomerjj en ververij, die in December van het vorige jaar van mevr. K.-G. een mantel in ontvangst had genomen, welke hjj voor het bedrag van I 15 zou reinigen en verven „in dezelfde of een iets donkerder kleur". Mevr. K.-G., die als getuige optrad, was er evenwel van overtuigd, dat de mantel, toen zij deze had terug ontvan gen, lichter van kleur was geworden en niet was geverfd. Door haar geraad pleegde deskundigen hadden eveneens te kennen gegeven dat de mantel niet geverfd was. Niettemin had de reke ning f 15 bedragen. P. V. zeide met klem dat de mantel wel geverfd was. De getuige A. H. uit Apeldoorn, die destijds verver is geweest in het be drijf van P. V., herinnerde zich nog zeer goed, dat hij persoonlijk de be wuste mantel had geverfd. Daar geen overtuigend bewijs kon worden gele verd. besloot de economische politie rechter, mr. J. A. Markus, de zaak 14 dagen aan te houden. De heer S. Krom zal dan als deskundige worden gehoord. Venten zonder vergunning. T. B. uit Langedijk had met vis ge vent zonder in het bezit te zijn van de vergunning, die voor de kleinhandel in vis vereist is. Hij zeide destijds, slechts bestellingen voor zijn vader rond te brengen, doch de adressen bleken on vindbaar te zjjn. De eis van de officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, luidde f 25 boete subs. 15 dagen. Ver dachte werd bij verstek dienovereen komstig veroordeeld. „Clandestiene" klokjes. De scheepswerktuigkundige C. W. uit Groet, die zich momenteel in verre landen bevindt, werd bij verstek ver oordeeld tot f 60 boete subs. 20 dagen hechtenis, daar hij aan de horloger I. een drietal gesmokkelde horloges had verkocht, waaronder een in New York gekocht gouden horloge. De twee an dere zou hij in Amsterdam van een „onbekende zeeman" hebben gekocht. De officier van Justitie had 75 gulden of 25 dagen geëist. De horloger J. S. uit Alkmaar bleek bij een contröle in zijn zaak in het be zit te zijn van een horloge, dat op de factuur niet duidelijk stond omschre ven en kennelijk een duistere oor sprong had. J. S. zeide gemeend te hebben dat de leverancier van het hor loge, een officieel erkend grossier, vol komen bona fide was. De officier var Justitie was van oordeel, dat de hor loger had kunnen vermoeden, dat er iets niet klopte en eiste f 35 boete met verbeurdverklaring van het horloge. De uitspraak luidde f 25 of 10 dagen, met verbeurdverklaring van het horloge. Ook de horloger E. C. B. bleek vier horloges van onnaspeurlijke oorsprong in zijn bezit te hebben. Hij had de zaak evenwel met inbegrip van deze horlo ges, waaronder zich een gouden dames polshorloge bevond, van de vorige eigenaar overgenomen. Hij had de hor loges dus niet zelf gekocht en werd derhalve vrijgesproken. De; horloges werden in beslag genomen. Niet voldaan aan vorderings- bevel. J. Z., alhier, had niet voldaan aan een vorderingsbevel van de gemeente en de officier van Justitie eiste dien tengevolge een boete van f 50 of 25 da gen. De politierechter veroordeelde de overtreder tot f 35 subs. 10 dagen. Zondag a.s. herdenkt de voetbalver. „Alkm. Boys" haar 20-jarig bestaan. De ze herdenking zal Zaterdag worden ge vierd met een feestavond voor de le den en donateurs in het „Wapen van Heemskerk", terwijl voor de jeugd s middags een feestelijke bijeenkomst plaats vindt. Het programma zal wer den verzorgd door een cabaretgezel schap onder leiding van de heren N. Akkerman en KI. Komen. Zondag vindt er een reünie plaats van oud-leden in het clublokaal café W. Molenkamp aan de Westerweg, welke om 12 uur aan vangt. Des middags wordt er een wed strijd gespeeld tussen het huidige le en 2e elftal tegen het oude le en 2e elftal. De opstelling van deze oude elf tallen zijn als volgt. Oude tweede: F. Keesen; A. Bruin; J. Hoogland; G. van Vliet, S. Duinmeyer; J. Licht; Jb. Hart- land, S. Jansen, E. Ott, H. Hoed, R. v. d. Vliet. Oud eerste: J. v. d. Horst, Th. Pater, C. Slikker; W. Brouwer, H Appel, Jb. Weel; V Indri. D. de Groot, J. Schenke, N. Boots, B. de Grand. De wedstrijden vangen aan om 1.30 uur op het terrein aan de Sportlaan. Dr. KUKENHEIM, die, zoals wij gisteren meldden, is benoemd tot hoogleeraar aan de Leidse universiteit Ds. L. G. Steenbeek ter aarde besteld Op de Algemene Begraafplaats te Zaandam is gister het stoffelijk over schot van wijlen ds. Ph. L. G. Steen beek teraarde besteld, die als emeritus Evang. Luthers predikant te Alkmaar woonde. Ds. C. Mei uit Hilversum sprak als vriend en namens de colle ga's een afscheidswoord en de heer W Thepex namens de oudleerlingen. Ver volgens heeft ds. O. de Haan, predi kant bij de gemeenten te Purmerend en Alkmaar, in treffende bewoordingen de overledene herdacht. Een schoonzoon, de heer C. Schudde- boom, dankte voor de grote belang stelling. GESLAAGD. Te Den Haag slaagde voor het staats examen muziek violoncel A onze stad genoot de heer Toon Doorn. De heer M. Rootjes Cz., hoofdcom mies ter gemeentesecretarie in Heiloo. slaagde voor het diploma gemeente- financiën. Te Delft slaagde voor lief diploma Spe ciaal Bibliothecaresse mej. Thea Schaap. SB Geslaagd zijn gister voor diploma A de vol gende candidaten: A. Hooyer, Castricum; R. Staartjes en A. Brommer, Heiloo; C. G. de Baat, Castricum; A. E. Liefaard, Hoorn; J. Zeeman, Midwoud; J. C. Vader, Heiloo; T. M Flens, G. Cl. Henny en A. Joosten, Alk maar; J. Gerritsen, Stompetoren; C. A. Schut te, Heiloo; H. C. E. Dalloyaux en A. M. Dal- loyaux, Bergen; N. Koedijker, Koedijk; S. M. van der Oord, Alkmaar. Geslaagd zijn voor diploma B de candida ten: J. Mol, Noord-Scharwoude; H. C. Boots man, Andijk; A. H. van de Poll, Den Hel der; R. H. de Haan, Bergen; W. Beintema, Castricum; P. J. Sevenhuysen en G. Th. L. Wattien, Den Helder; J. Pereboom, Nibbix- woud; C. van der Zei, Hoorn. Voetbalwedstrijd Er bestond weinig belangstelling Woensdagavond voor de voetbalwed strijd in het KW-sportpark tussen GVO 1 en RKAFC 1 van Alkmaar. Zij, die hiervan geen getuige zijn geweest hebben niet veel gemist, want het werd een matige vertoning. Nu dient gezegd dat door het vele water het veld bijzonder zwaar bespeelbaar was geworden.. De rust ging in met 31 in het voor deel van de Kaasstadbewoners. De uit stekende Alkmaarse doelman werd in de tweede helft vervangen omdat hij bij het verwecken van een bal zijn pols kneusde, tengevolge waarvan hij zich onder medische behandeling moest stel len. Na de hervatting zagen beide par tijen nog kans om tweemaal te scoren, zodat de Alkmaarders met 53 deze ontmoeting wonnen. Examen handenarbeid Rijks kweekschool Van de eerste groep zijn geslaagd de heren: C. M. ter Beek, De Rijp; J. Fijnheer, Nieuwe Niedorp; J. C. de Geus, Warmenhuizen; W. de Haan. Alkmaar; J. Kelderman, Krommenie; Th. Knop, Terschelling; Th. J. B. Lief- ting, Heiloo: P. Middelkoop, Barsinger- horn; J. P. Mink, Warmenhuizen; A. Roosendaal, Wieringerwerf; M. Uiten- bosch, Alkmaar; H. van Viegen, Alk maar; G. P. van Zutphen, Alkmaar: R Zijlstra, Uitgeest. Dupont rijdt mee in de T.T. Er komt goed nieuws uit Assen voor de Nederlandse rijders. De M.V. is na melijk met zulk een groot aantal mo toren naar de achtste TT in Assen ge komen, dat er niet minder dan drie zijn beschikbaar gekomen voor onze land genoten. De Alkmaarder Dupont is reeds als rijder aangewezen, evenals de renner Zijlaard. Voor de derde ma chine zullen worden aangezocht Heine- man en Van Zutphen. EINDEXAMENS R.K. LYCEUM. Voor de laatste groep van het eind examen HBS B zijn aan het R.K Lv ceum geslaagd de candidaten Bert Admiraal, Jan Geels en Hans Smit. allen te Alkmaar; Freddy Leenaers. Cor Groenewoud en Piet Veltman te Bergen; Joop Baars te Schagen: Simon Steenvoorden en Arie Laan te Heiloo: Arie Bijman te Spanbroek; Corry Hogenboom en Henk van der Lee te Wormerveer; Kees Dagelet te Schermer- horn; Nico Koopman te Hoogwoud; Jan Sneek te De Weere en Jan Ruygrok te Beemster. Burgerlijke Stand Geboren: Alice, dochter van J Greebe en L. M. F. Westebring. Gehuwd: Adrianus Tijm en Helena Kaandorp. Klaas Ploeger en Ger- ritje A. Eendebak. DIERENBESCHERMING. Maandagavond is zwervend aange troffen een fox hondje. Kentekenen: teef, wit-bruin. Op de Kennemerstraat- weg nabij Vierstaten is aan- of over reden een grote licht rode poes. Het dier wordt thans verpleegd ten huize van de inspecteur, adres C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. BIJZONDERE BIJEENKOMST Men verzoekt ons te melden, dat de biizondere bijeenkomst van het Leger des Heils, waarover wij gister schreven uitgaat van het Nederlandse Leger des Heils. dat gevestigd Is in het gebouw Sliksteeg 4. alhier. Waterratten naar nationale zwemwedstrijden Aan de nationale zwem- en polowed strijden, die op 15 Juli evenals het vo rige jaar in het zwembad „Heerendui nen" te IJmuiden-Oost zullen worden gehouden, zullen tenminste 25 clubs deelnemen, waaronder, ook de Alk maarse „Waterratten". Het programma bevat o.m. de bekende Olympische nummers en een polo-tournooi tussen teams van „De Waterratten", D.J.K. uit Amsterdam, H.V.G.B. uit Haarlem en V.Z.V., dat de vorige keer het tournooi won. Zeer waarschijnlijk zullen de AVRO en de PCJ.wereldomroep re portages aan deze sportieve gebeurte nis wijden. EERLIJKE VINDER. Gistermorgen verloor een chauffeur bij van Gend en Loos een bedrag van 255 gulden, welk bedrag gevonden werd door de heer Van Twuyver uit de Lindenlaan. Binnen tien minuten had de chauffeur zijn geld terug. Hij had de vermissing nog niet ontdekt. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND. Zaterdag 7 Juli is er geen jeugdclub Wel om 8 uur openluchtsamenkomst in St. Pancras. Zondag half vier wordt een openluchtsamenkomst in de Hout gehouden. Donderdag 12 Juli is er een Evangelisatiesamenkomst in „Waakten Bidt", aanvang 8 uur. GOUDEN DOCTORAAT Op Woensdag 11 Juli zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de rijksuni versiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de scheikunde dr. C. H. Ket- ner, thans wonende te Alkmaar. STEUNFRAUDE Tegen een 33-jarige metaalbewerker is procesverbaal opgemaakt, daar hij over een tijdvak van enige maanden steunfraude had gepleegd. HET ETIKET KLOPTE NIET Een kruidenier alhier heeft zich schuldig gemaakt aan bedrog, daar hij aan zijn klanten, die 'n bepaald merk artikel van een wasmiddel vroegen, een ander wasmiddel onder die naam heeft verkocht. BENOEMING BIJ DE FISCUS Bij beschikking van de minister van Finan ciën is de heer A. J. Visser, alhier, benoemd tot commies-secretaris van 's Rijks belash' -gen. De heer Diepgrond, een Bergenaar, die in gezelschap van de 16-jarige jongen G. Regnerie met zjjn auto >n de buurt van Quatre Bras (Gr.) reed, is het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. Bij het passeren van een andere wagen slipte de auto vau de heer Diepgrond en botste in volle vaart tegen een boom, De heer Diep grond werd dodelijk gewond. De an dere inzittende kwam met enkele lich te verwondingen en de schrik vrjj. De sirene loeide Om 19.39 werd Bergen opgeschrikt door sirenegeloei Onmiddellijk rukte de brandweer uit naar de bedreigde plek: de Komlaan was getroffen door een bombardement. Overal laaiden de vlammen op en de commandant zag on middellijk, dat hier assistentie dringend nodig was. De kringcommandant te Alkmaar werd opgebeld, die op zijn beurt de tot deze Kring behorende gemeenten waarschuwden. Van alle kanten kwam hulp opdagen en in vliegende vaart na- derden spoedig de brandweren uit Alk maar, Schoorl, Heiloo, Castricum, Lim- men, Heer-Hugowaard. De branden, die zich intussen steeds hadden uitgebreid, waren door de ver eende krachten nu spoedig bedwongen en de mannen, die getoond hadden steeds paraat te zijn, konden hun haard steden weer opzoeken. Gelukkig was het deze avond geen ernst: het was slechts een gecombi neerde brandweeroefening, 'zoals er in de naaste toekomst meerdere in steeds groter verband zul"en worden gehou den in het schema van de burgerlijke verdediging. In zijn nabetrachting wees de heer van Wilgenburg, commandant van de Kring Alkmaar van de Lucht bescherming er op, dat dergelijke oefe ningen verschillende tekortkomingen aan het licht kunnen brengen en de weg zullen openen naar steeds vol maakter samenwerking en doeltreffen der bestrijding van gevaar. Hij bracht dank aan de mannen, die hun tijd had den willen geven voor het bijwonen van deze oefening. De heer v. Maarleveld, commandant te Alkmaar, sprak in dezelfde geest. de openbare school trok er op uit De eerste en tweede klasseis der openbare lagere school zijn nojf vol van hun ééndaagse uitstapje naar Velserend en Egmond, waar speeltuin- en zwembad-vermaak boden en prof, llemidol hun inwijdde in de geheime goochel kunst. De derde klassers zijn opgetogen over Artis, Aquarium en de rondvaart door de Amster damse grachten. De leerlingen van de vierde klasse, die enige dagen van domicilie hadden gewisseld met de Ten Kate-school, raken niet uitgepraat over hei vele dat Amsterdam te zien geeft: Westerkerk, Koninklijk Paleis, Bijenkorf, Beurs, Nieuwe Kerk en het Kon. Instituut voor de Tropen en bewaren mooie herinneringen aan Marken en Volendam De hogere klassen, die het wat verder ge zocht hadden en helemaal naar Arnhem waren gedwaald, genoten nog van het vele, dat re daar hadden gezien: het Openluchtmuseum, Burgers Dierenpark, Bronbeek, Park Sonsbeek, 't Kasteel Roozendaal met zijn kettingbrug, de Rijnbrug, de gierpont, het Sirborn-monumenf en Kerkhof. Ook de Betuwse kersen waren oog niet vergeten. Met dit korte relaas moeten w© afscheid nemen van de jeugd, die zo dankbaar en vol- daan zijn herinneringen aan deze ochoolreisjes nog eens ophaalt. De aanvoeren van vroege aardappe len waren de afgelopen week zeer aanzienlijk, waarbij echter nog lang niet van een overvoerde markt kon worden gesproken. De laatste dagen van Juni begon de prijs 'och beden kelijk te dalen met f 14.10 als laagste notering. In de nieuwe week was de kooplust weer wat groter. Hierbij kwam bovendien, dat enkele partijen voor expor' gekocht werden. Deze ex port is bestemd voor overzee. Alvo rens verscheept te kunnen worden, moeten deze aardappelen een aantal dagen onder contröle blijven staan teneinde he' optreden van ziek in uit gevoerde partijen te voorkomen. Maandag was de hoogste markt weer gestegen tot f 21.20 en Woensdag kon zelfs ruim 23 een' genoteerd worden. Rode Eerstelingen beginnen wat meer in de aandacht van het publiek te komen en noteerden gemiddel» z cent per kg hoger dan de blanke. Doré'» zijn nog niet zo gewild. Zij kunnen ongeveer de middenprijs van de blan ke Eerstelingen maken met f 19.30 als hoogste markt. Ook de kleinere maten hielden goed prijs, drielingen van 15 tot 17 cent en kleine van 12 tot 17. Op 28 Juni werd de eersfe rode kool aangevoerd, zoals altijd uit St. Pan cras. Hiervoor werd 18 tot 24 cent be taald. De volgende dagen was er al geregeld enige aanvoer, die vlot werd verkocht tussen 16 en 25 cent. Er wordt al voor export gekocht naar Belgie, terwijl ook Frankrijk belangstelling heeft. De vooruitzichten voor de vroe ge kool zijn wellicht niet zo slecht als men bij het Centraal bureau van Vei lingen wel veronderstelt, wegens de zeer ongunstige prijsregeling, welke voor dit product is uitgekomen. De in ventarisatie geeft weer 40 pet. teeltin- krimp te zien. Het totaal is 270 H.A„ waarvan ruim 110 in Noord-Holland. Deze verhouding heeft nogal opzien gebaard. Bloemkool was matig is prijs. Tomaten blijven prijzig, de a's bren gen ruim 90 cent op en de c's ruim 80. Bospeen noteerde 25 tot 27 cent, wat in verhouding tot hetgeen elders wordt- betaald te laag is. Te Noord-Scharwou de brengen de aardbeien van fl.75 tot f2.50 per slof op. Dit is een vrij goéde prijs. De aanvoeren zijn echter te ge ring om van de grote vraag naar in dustrie-aardbeien voldoende te kun nen profiteren. NIEUWE BRANDWEER COMMANDANT. Door de burgemeester v-erd in de plaats van de heer W. Giltjes tot com mandant van de vrije brandweer, afd Broek op Langendijk, benoemd de heer J. Kostelijk. Tot brandweerman werd benoemd de heer H. Keizer. SCHOOLREISJE O. L. SCHOOL. Leerlingen van de o. 1. school te Noord-Scharwoude maakten Dinsdag met een tweetal bussen een uitstapje naar het dierenpark te Wassenaar. On danks de slechte weerberichten had men mooi weer en door de jongelui werd buitengewoon genoten. Een be zoek werd o.a. nog gebracht aan het Mauritshuis en de Wassenaarse slag. Te half vier keerde men in het dorp terug. De routes zijn thans geheel gereed. De Langedijktocht zal opgeluisterd worden door volksdansen, welke in Noord-Scharwoude voor de deelnemers worden uitgevoerd. In en kele tochten worden verplichte rust tijden ingelast en ook zal wederom een ansichtkaart verzonden moeten wor den. Voor de bromfietsen worden spe ciale routes gemaakt, daar het ver boden is met deze hulpmotorrijwielen door de duinen te rijden. De speciaal voor deze categorie uitgestippelde routes zijn wat langer dan voor de rijwielen, doch zijn er niet minder mooi om. Tevens zullen zij op één der avonden een rijvaardigheidsproef moeten afleggen. Het comité is bezig om tijdens de Avida enkele attracties te organiseren. Voor de oudste deelnemer (ster) en de verstkomende deelnemer (s'er) wor den een paar aardige prijsjes beschik baar gesteld. Dit jaar zullen de winkels bij de start worden versterkt en niet tegelijk met de routeboekjes worden verzon den. De inschrijvingen komen reeds bin nen. Ook in clubverband zijn reeds enige inschrijvingen gedaan. EERSTE PRIJS VOOR DE HUYGENWAART. De r.k. zangverenigng Huygenwaart was Zondag op concours te Haarlem. Zij kwamen uit in de eerste afdeling Gemengde koren. Bij de prijsuitreiking werd bekend gemaakt dat zij 321 pun ten had vergaard, waaraan een fraaie eerste prijs was verbonden. WINDHOND WON EERSTE PRIJS. Dezer dagen behaalde de heer H. Kokkes. Stationsweg alhier, een prach tige eerste prijs op de hondenrennen te Bolsward met zijn Greyhound „Frank van Broekhorn" Dit is reeds de vijfde prijs die deze jonge hardloper voor zijn baas wist te verdienen. GESLAAGD. Aan de technische Hogeschool »e Delft slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. C. S. Geusebroek voor het pro- paedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur. HENGSTMANNER KERMIS. Zondag, Maandag1 en Dinsdag a.s. zal wederom de traditionele Hengstman- nerkermis worden gevierd. Telefoon 2609 Met blijdschap geve kennis van de gebooi onze dochter ALICE. J. GREEBE L. M. E. GREEI WESTEI Alkmaar, 4 Juli 1951 Rozenstraat 3. Iln R. K. gezin kinderen, flinke e hulp in de huisl gevraagd, intern, Juli. Banketbakkerij man, Somerlustpad Amsterdam. Biedt zich aan gehuwd, over veel vi beschikkende, voor middagen per weel kantoorwerk, ev thuiswerk. Bekend r pen en .hpekhoudlep, durige kantooren Br. onder no. A 23 van dit blad. Gevraagd voor spoec diensttreding in bezit pract.dipl. Brieven met uitv. inl A 234 bureau van di WINKELBEDIÏ gevraagd voor de Za middag. N. L. ZAAK - ALK Mient 16 - Telt 2 JONGE KATJ zoeken goed tehui: verzot op Felix' brood. P. Krugerstr Gevraagd of ged. m. gebrui keuken, van 30/7 voor echtp. met twe ters, in Alkmaar geving. Aanbiedin; prijsopgave onder n( bureau van dit blad. gevraagd in Portugt onder no. A 236 ai bureau van dit blad Med. gedipl. Pi Oudegracht 235, vanaf heden tele bereikbaar onder Pjjnloze behandeli de KRUIDEND die goedkoper i 250 gram Biscuits Kluit Margarine (e: kwaliteit) 250 gran 1 kilo N.H. Bruine Bonen 1 kilo N.H. Groene Erwten 1 kilo Prima Rijst 150 gram Zomerdru) Prima Havermout per '/2 kilo pak Reclame Thee 100 VRIJDAG en ZATE Hooymeyer's Besch rei Gratis proeven (Beschuit met hag KAPER - Oudegra t.o. Gemeentewerl Telefoon 2878.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2