Dinsdag begint conferentie over de wapenstilstand in Korea Perzie wil het Internationale Hof niet meer erkennen m Gisleren voorbereidingen n Kaesong e Helle" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN GEEN DETAILS OVER BESPROKENE Honderd gashouders bij Newark ontploft Heden einde van staat van oorlog met Duitsland AR VASTE GROND 5 voorkeur Maandag 9 Juli 1951 X 148e Jaargang Ncr 159 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN KOELEMAAR HARMONISCHE SFEER: Generaal Vandenberg waarschuwt West-Duitsland en de Parijse besprekingen De oorlog kan worden voorkomen EEN DODE BIJ 'N BOTSING TUSSEN TWEE FIETSEN Bidault en Maxwell Fyfe in Raad van Europa vervangen Weerbericht Explosie als van een atoombom Nederlander in Oostenrijk bij auto-ongeluk gedood Verklaring van Grote Drie wordt verwacht Beslissing in oliegeschil verworpen KoAt Bjeóted Uitspraak wordt nog bestudeerd Republikeinen van V.S. zijn verdeeld Belgie zal gebaar van goodwill maken Amerikaans antwoord op Hongaarse nota Ontploffing in Franse springstoffenfabriek Kruiser „Euryalus" zal de „Mauritius" vervangen mand in zijn vacantie ge- hij, komende vanuit de kleine „davex-ende dingen op een van onze onvol- andse eilanden terecht- r ergens een boerderij wonderlijke naam draagt Hij laat zich vertellen :r tegenover dit huis een gestaan, dat De Hemel dat is inmiddels van -ie erdwenen. Bij de overge- :rij is een tuin, nee geen Een andere naam zou derliefelijke en vredige iet passen. Door een der De Helle wordt die hof ndige toewijding en zorg in zijn vrije tijd. Geen men tussen al die met 'Zen en deskundig gezaai- s bloemen en heesters. In ;an enkele vruchtbomen :e bloemen die weinig zon jenkorven zwermen de bij- men over het lage hekje ven zich een begroeide in al die kleuren staart, willekeurig naar de engel mende zwaard, id genoeg is de toegang ijs onbewaakt. Het hek i open, en niemand belet ireden. Integendeel, een ds dan deze hovenier zou kunnen wensen. Hij be- ïensen uit het gulden tijd- :omen passen in hun om it geheel doet weer eens hoe verminkt en onbe- me is wat wij „de we- te noemen, en tegelijk n prachtig diezelfde we ide aarde, die wij bezaai- bommen en problemen, iet dan ook gebeuren, dat keer voor zich heen mom- ithedraal der akeleien avers 't doorzonde rood, :end van de zang der bijen, hof hoe groot is uw kleinood! •foelie en met gouden regen oomd beloftenvolle poort, aij u niet soms de Tuinman tegen Maria eenmaal heeft gehoord? binnentreedt wat hem ontrustte? zonden af voor u domein? •ede die elk heimwee bluste? aria. wit hoewel onrein? a Wind die haar het voorhoofd kuste? 1, hoe moet de hemel zijn! 1 ribfluweel zich uitste lt enkel model heeft soms ten ter hoogte van de strikje in fel afstekende chter, welke net geheel aren, is alleraardigst en g gehouden. Wil men dorp om boodschap- dan is daar volgens Ma- geheel geen bezwaar te lliervoor een losse over- ivelke, rond de taille lo- oorzijde door een enkele vordt bijeengehouden, ntjes, welke de beide igen, zijn eigenlijk dikke worden aan de voet be en kruislings gebonden toch bij het strand ver- wij U meteen ev m :uws vertellen van de se vrouw. Zij heeft na- :r voor de korte badjas, lel heeft afgedaan. Deze i staan veel aardiger en zelf te maken. Badstof t aangewezen materiaal, n zij gevoerd met een constrastcrende kleur. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. mjn Familieberichten 20 ct. p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. IN EEN kleine, kale kamer in Kwangmoen Dong, een Noordelijke buitenwijk van Kaesong, hebben elkaar Zondag hoge officieren van de strijdende partijen in Korea ontmoet in een voorbereidende conferentie. Na zeer vermoeiende be- iprekingen, die zes uur duurden, is men overeengekomen, dat de wapenstil standsconferentie Dinsdag a.s. in hetzelfde vertrek zal beginnen. Officieel werd medegedeeld, dat de ontmoeting geheel harmonisch is verlopen. De sfeer was niet bepaald vijandig. Er werd militaire hoffelijkheid betracht. J)E COMMUNISTISCHE deelgatie, die bestond uit Noordkoreaanse en Chi nese officieren, bereikte Kaesong van Pjongjang uit per jeep, de afgevaardig den der VN reisden met hefschroef- vliegtuigen. Deze landden op een tar weveld, dat met een witte W was ge merkt en dat evenals het huis, waar de besprekingen werden gevoerd, onder strenge bewaking stond. De onderhan delaars der VN groetten de Noordelijke officieren, die hen ontvingen, niet Evenmin schudden zij hen de hand Zolang de besprekingen duurden, moesten de bestuurders van de hef- chroefvliegtuigen bij hun toestellen blijven wachten. Zij werden door com munistische vrouwelijke officieren van verversingen voorzien Geen der gede legeerden was gewapend. De geallieer den hadden geen gebruik gemaakt van een ruim aanbod van wodka, bier, zoe tigheden en fruit. Kolonel Kinney, een der geallieerde afgevaardigden, vertel de, dat er door de. geallieerden uitslui tend Engels werd gesproken. Hun woorden weiden in het Koreaans ver taald. Tsjang sprak voor de Noordelij ken in het Koreaans. Geen enkele maal gebruikte hij de Chinese taal Ondanks Naar een Europees leger De Westduitse regering heeft Theodor Blank, haar adviseur in kwesties aan gaande de verdediging, naar Parijs af gevaardigd, waar hij zal deelnemen aan de besprekingen over het plan-Plevcn inzake een Europees leger. Hij is Zon dagavond vertrokken. De besprekingen te Parijs vorderen thans langzaam. Intussen hebben de geallieerden, die in Petersberg bij Bonn samen met de Bondsregering overleg plegen over Westduitslands bij drage in het Atlantische Plet, reeds op vele punten overeenstemming met hun gesprekspartners over deze kwestie be reikt. De Westduitse regering acht het thans noodzakelijk, de resultaten van beide conferenties te coördineren. Truman verklaart President Truman heeft de Russi sche regering doen weten, dat er geen oorlog zal zijn, indien het Russische volk bekend is met de vredesdoelein den van regering en volk van Ameri ka. De president voegde deze persoon lijke boodschap toe aan een resolutie van het congres der V.S., toegezonden ean Sjoernik, de voorzitter van het pre sidium van de Opperste Sowjet der USSR. In deze resolutie wordt uiting gegeven aan de vriendschap die Ame rika voelt voor alle volkeren der wereld, het Russische niet uitgezon derd. De verklaring is de vorige maand aangenomen. Beide stukken zijn Zaterdag aan Wysjinsky, de Russische minister van buitenlandse zaken, overhandigd en lal aan het Kremlin wordeo doorge- fonden. de harmonische sfeer waren er heel wat onenigheden geweest over punten, die niet geheel duidelijk waren. Verslag gevers werden bij de besprekingen niet toegelaten. Vermoedelijk hebben echter wel enkele communistische filmopera teurs toegang tot de bijeenkomst ge-, had. Gelijk gezegd zullen de besprekingen over een wapenstilstand Dinsdag in hetzelfde gebouw beginnen. Hiervoor zijn de navolgende delegaties aange wezen: voor de Verenigde Naties vice- admiraal Turner Joy, generaal-majoor Lawrence Craigie, generaal-majoor Henry Holes en vice-admiraal Arleigh Burke (Amerika), alsmede generaal- majoor Paik Soen Joep (Zuid-Korea); voor Noord-Korea generaal Nam Ilen generaal-majoor Lie Sang Tsjo en voor China generaal Toeang Hoea en gene raal Hsieh Fang. De conferentie zal te tien uur plaatselijke tijd beginnen. In dien de Russische en de Noordkore aanse pers in Kaesong vertegenwoor digd mochten zijn, zal door de geal lieerde delegatie worden aangedrongen op toelating van een even sterke groep Westelijke verslaggevers. QENERAAL Hoyt Vandenberg. de stafchef van de Amerikaanse lucht macht, heeft op een persconferentie te Londen het Westen gewaarschuwd voor een te groot optimisme aangaande de besprekingen in Korea. De tijdelijke rust zou de Westelijke landen er niet van mogen terughouden, hun strijd macht op te houwen. Lord Holden, de 52-jarige vice- voorzitter en Speaker van het Britse Hogerhuis, is Vrijdag na een hartaan val plotseling overleden. Hij was lid van de Labourpartij en een neef van Anth. Eden. Gisteravond kwam een elfjarig meisje Wit Steenbergen door een noodlottig ongeval met haar fiets om het leven. Het meisje fietste met een vriendinne tje in de buurt van haar woning, toen de trappers van de twee fietsen in •Ikaar verward raakten. De meisjes vielen en één hunner, Antonia R. kwam daarbij terecht voor een passe rende motor. De motorrijder remde krachtig maar kon een aanrijding niet voorkomen. De 11-jarige Antonia R. werd op slag gedood. Omdat zij het voorzitterschap van kun commissies hebben verloren heeft het bureau van de Consultatieve raad van de Raa van Europa besloten Sir. David Maxwell Fyfe (Engeland) en Georges Bidault als leden van de ge- «amenlijke commissie van de Raad van Europa en de Raad van Ministers te vervangen door respectievelijk Harold MacMillan en Francois de Menthon levens besloot het bureau nog een bij- venkomst van de permanente commis sie alsmede van de gezamenlijke com missie te houden, voor de volgende zitting van de Raad van Ministers. Fritz Doris is herkozen als voor zitter van de soc. Rijkspartij in West- Duitsland. Verwachting tot Dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Zwakke tot matige en langs de kust af en toe vrij krachtige Zui delijke wind. Later ruimend naar Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur Honderd houders met het hoogst ontplofbare propaangas zijn Zaterdag nabij de industriestad Newark in New Yersey, door onbekende oorzaak geëx plodeerd. Negen personen werden ge wond, terwijl de materiaalschade meer dan een millioen dollar beloopt. Een vreselijke brand woedde na de ont ploffing. Door de geweldige hitte was het vuur moeilijk te benaderen voor de brandweer, die uit alle plaatsen in de omtrek met groot materieel aanrukte. De houders behoorden bij een chemi sche .fabriek. Vlakbij de plaats van ie ramp bevonden zich nog honderd vijf- Provinciale plaatjes voor de automobilisten Omdat de nieuwe kentekens van motorrijtuigen niet aangeven, uit welke provincie een bepaald voertuig afkomstig is, heeft de K.N.A.C. beslo ten aan de wens van veel automobi listen tegemoet te komen door de uitgifte van geëmailleerde provincie plaatjes, die het wapen van de be treffende provincie dragen. tig houders met diverse soorten brand stof. Dé explosie leek volgens oogge tuigen op die van de atoombom. Een zuil van vuur en rook schoot 750 me ter hoog de lucht in. Eerst na vele uren had men het vuur onder controle. De F. B I. stelde een onderzoek in en vond nabij de plaats van de ramp drie hulzen van mortier granaten en verscheidene hulzen van artilleriegranaten Tot dusver is nog niet geopperd, dat deze iets met het ontstaan van de brand te maken heb ben gehad. Een 40-jarige Nederlander, de heer B. uit Heerlen, is gisteren bij een auto ongeval in de buurt van het Oosten rijkse plaatsje Sankt Anton om het leven gekomen. Amerika, Engeland en Frankrijk zullen volgens welingelichte Parijse kringen heden de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland officieel bekend maken. Dit zal zowel in de hoofdsteden der betrokken landen als te Bonn ge schieden, in laatstgenoemde stad door de hoge commissarissen. Andere landen zullen in hun officieel staatsblad een een soortgelijke beslissing bekend maken of hebben dit reeds gedaan. De verklaring der grote mogendheden zal het moge lijk maken, de volledige souvereiniteit aan West-Duitsland terug te geven. Een van de eerste consequenties zal waarschijnlijk zijn, dat Bonn zal kunnen over gaan tot het vestigen van ambassades en gezantschappen in die landen waar tot dusvere alleen Duitse consulaten gevestigd zijn. Kathrynde 12-jarige dochter van de Britse Bandleider Beaumont verliet Engeland in 1948 om naar Hollywood te gaan waar zij door Walt Disney als hoofdfiguur werd uitverkoren voor zijn film „Alice in Wonderland". Nu keerde zij terug om in Londen de première bij te wonen van deze nieuwe film. Kathryn na haar aankomst in Londen. De Perzische regering blijkt de opvattingen van premier Mossadeq aangaande de uitspraak van het Internationale Gerechtshof in het oliegeschil te delen. Zij heeft deze officieel verworpen, uitgaande van de stelling, dat het Hof ter zake niet bevoegd is. Zelfs schijnt te worden overwogen, het land uit het Hof te doen treden en de erkenning van het lichaam in te trekken. De Perzische minister van buitenlandse zaken, Kasemi, heeft zulks Zondag aan de leden van het parle ment medegedeeld. Tijdens zijn toespraak schoolden tweeduizend Perzen voor het parlementsgebouw te Teheran samen en hieven anti-Britse leuzen aan. Ver schillende Perzische bladen eisen de uittreding van Perzie uit het Internationale Hof en een enkel vraagt zelfs, dat het land de V.N. zal verlaten. LIET Engelse blad „Times" signaleert een tragische liefdesgeschiedenis, die begon met een advertentie, waarin een juffrouw vroeg: „Wil de heer, die kreeg ze schoon en tegen vocht ver pakt mee. Meneer Dorcas D. Ray, een eerzaam notaris in Baltimore zal zeker niet in de rij gestaan hebben voor Maandag j.l. bij de Tower aan een niet voor doet! De (degelijke) Temoig- een stukje hope des vaderlands. Zijn meisje met een geruite mantel en een nage Chrétien berichtte onlangs, dat lieve zoontje (vijf jaar oud) placht .Waar ga je heen, de Parijse politie achter een balzaal namelijk in combinatie met buurt- rood hoedje vroeg: zus?", schrijven onder no. a, 402/1, bur. een verkooplokaal van.... babies had vriendjes bommetjes te ontwerpen van d. bl.? Er kwam een brief, waarin ontdekt. De directrice was een waar- carbid, luciferskoppen en gewoon kruit, stond: „Ik vroeg waar -*a je heen?, om- zegster en de kopers waren brave bur- De edele vriendenschaar had reeds een dat je geen richting aangaf bij het om- germensen, wier huwelijk niet met kin- naburig schuurtje opgeblazen en was slaan van een hoekSorryderen was gezegend Even pijnlijk moet het geval geweest kind waren tot 200.000 francs en men zijn, dat zou hebben plaatsgevonden op het Plein te Den Haag. Men vertelde het Theodoor als historisch. Een nette meneer vroeg aan een andere nette meneer een dubbeltje te leen, om naar hij zei een vriend op te bellen. De aangesprokene tastte in zijn zak en gaf de vrager zijn dubbeltje. Toen herkende hij plotseling Prof. Lieftinck in de man, die om het dubbeltje ge vraagd had Onmiddellijk tastte hij weer in de zak en gaf de man nog een dubbeltje. „Alstublieft, excellentie", zei hij, „dan kunt u al uw vrienden op bellenWat een (wrange) hu mor om dat geld. En wat een mens er Koreaap wat heb je mooie jongen, De prijzen per net bezig aan de WC var. notaris Ray, toen deze zijn zoon en diens kornuiten op heterdaad betrapte. Geen verhaal zo sterk of er is een overtreffende trap te vinden. Een inbreker in Louisville werd op waarlijk gloeiendheterdaad betrapt, toen hij tijdens het opensnijden (met een acetyleen-installatie) van een kluis de kantoorruimte van een flink hotel in lichtelaaie zette. Met ernstige brandwonden werd hij naar een zie kenhuis gebracht. Theodoor heeft het niet op die acetyleen-branders. In Oakland ontplofte de zuurstofcylinder, die bij zo'n toestel hoort. De kraan van de stalen fles vloog door een muur en sloeg een vooruitgeschoven buurvrouw een theekopje uit de hand. Mossadeq heeft een groep juridische deskundigen verzocht, deze kwestie te bestuderen en voorstellen bij het ka binet in te dienen. De beslissing van de Perzische rege- eng is het antwoord niet alleen op de litspraak van het Hof in Den Haag. naar ook op een Britse nota, waarin aan de regering te Teheran wordt ver zocht, twee ver'egenwoordigers te be noemen in de raad van toezicht, waar van de vorming door het Hof in over weging is gegeven. De Britse vertegen woordigers zullen later worden aan gewezen, zo werd verklaard. De aandrang, om de erkenning van het Internationale Gerechtshof in te trekken, kwam vooral van de zijde van de nationalistische politieke groeperin gen. Mossadeq is hiervoor ten slotte gezwicht. De regering overweegt ech ter niet, de V.N. te verlaten. Chapman, de Amerikaanse minister van binnenlandse zaken, heeft een uit twaalf personen bestaande subcom missie van de commissie voor buiten landse olievoorziening benoemd. De subcommissie zal de voorzienings- en distributieproblemn van de in het bui tenland erkende Amerikaanse olie maatschappijen moeten bestuderen. Hoessein Makki, de secretaris van de Perzische nationalisatieraad is van Aba- dan naar Teheran teruggeroepen. Hij mag niet naar de raffinaderijen terug keren. Hij heeft met de andere leden van de raad hevige meningsverschillen Jhr. ir. O. C. A. van Lic't de Jeude, te 's-Gravenhage, oud-minister van Wa terstaat en president van het Kon. In stituut van Ingenieurs, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. MacArthurs aanhang slinkt In de republikeinse fractie van het Amerikaanse congres is door de voor uitzichten voor een wapenstilstand in Korea een scheuring ontstaan. Vooral de leden, die MacArthurs streven om de oorlog in het Verre Oosten uit t« breiden steunden, zijn onderling ver deeld. In Washington wordt het buiten kijf geacht, dat president Truman het van generaal MacArthur heeft gewonnen. De aanhang van de generaal schijnt sterk te verminderen, nu er een eind aan de strijd schijnt te komen. In de republikeinse partij bestaat weinig ge neigdheid, om de voorstellen van Mac- A.rthur te ondersteunen. Zijn aanhan gers, die worden geleid door senator Taft, bevinden zich in een moeilijke po sitie, die het duidelijkst tot uiting komt in de tegenstrijdige verklaringen van hun leider. Nieuwe credieten voor Nederland Het Brusselse dagblad De Nieuwe Gids weet te berichten, dat op de aan staande bijeenkomst van de Benelux- ministers te Goes van Belgische zijde een gebaar van goodwill zal worden gemaakt. Het zou in bedoeling van de Belgische regering liggen, aan de Ne derlandse betalingsmoeilijkheden tege moet te komen. Niet alleen zou een extra crediet bij de Europese betalingsunie ter beschik king van ons land worden gesteld, bo vendien zou de schuld van vier milliard frank, welke Nederland aan onze Zui derburen heeft, worden omgezet van een vordering op korte termijn in een langlopende, daardoor zou de maande lijkse afbetaling aanzienlijk kunnen worden verlaagd. De Nieuwe Gids legt er de nadruk op, dat deze welwillend heid los moet worden gezien van de kanalenkwestie en in geen geval is be doeld als een poging, om morele druk op de Nederlandse regering te oefenen. In antwoord op de Hongaarse eis tot terugroeping van drie Amerikaanse diplomaten, hebben de V. S. een nota aan Hongarije gestuurd, waarin gezegd wordt, dat „het gedrag van de Hon gaarse regering voldoende aantoont, dat z(j zelfs niet in beperkte mate de vrUe meningsuiting durft tolereren". In een te andere Weenen gepubli ceerde nota zegt de Amerikaanse rege ring, dat het proces tegen aartsbisschop Groesz alleen heeft vastgesteld, dat de Hongaarse autoriteiten meedogenloos en met ongrondwettige middelen voort gaat het Hongaarse volk aan het be staande regime te onderwerpen. De Amerikaanse regering, zo ver volgt de nota „zal zekere activiteit op cultureel en voorlichtingsgebied sta ken. zoals Hongarije verlangt. In de betreffende Hongaarse nota werd de sluiting geëist van de bibliotheek en de bioscoop van de Amerikaanse voor lichtingsdienst in Praag. Zeventien doden Zaterdagmiddag heeft zich in de springstoffenfabriek Haisneslez-la Basse, nabij het Franse plaatsje Bethu- ne een ontploffing voorgedaan, die zeventien arbeiders het leven kostte. Drie arbeiders \frerden vennist en der tien personen werden gewond. Het betrof hier voornamelijk vrouwelijk personeel. De fabriek vervaaraigde springstoffen, die in de mijnen worden gebruikt. De explosie had plaats in de afdeling, waar de hulzen worden ge vuld. Over de oorzaak tast men in het duister. De 8.000 ton metende Britse krui ser „Mauritius", die nabij Abadan ln de rivier de Sjatt a! Arab voor anker ligt, zal door de 5.770 ton metende kruiser „Euryalus" worden vervan gen. De „Euryalus" ligt bij Malta. Een woordvoerder van de admirali teit deelde mede, dat de „Mauritius" nodig was voor andere plichten in Zuid-Oost-Azië. I-,»-'" -jSSsSgt*'

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1