Boek van een oud-Alkmaars predikant verschenen Noordhollands bevolking in cijfers Er is een vrouwenoverschot in Alkmaar Kennemer Kluit AGENDA Promoties aan het gymnasium Bouw Handelsschool en Rijks- landbouwwinterschool aanbesteed Te huur gevr. PI TIPS VOOR TROUWLUSTIGEN In Heiloo wonen meer mannen Beemster in oppervlakte de grootste gemeente snapt natuurlijk óók wel, dat U cadeau tjes tenslotte zélf betaalt, in kwaliteit of prijs! Daarom blijven zoveel verstandige huisvrou wen onwrikbaar trouw aan de margarine, die élke cent teruggeeft in de vorm van prima kwaliteit en fijne smaak alléén, aan Ontmoeting met Oude Testament'' ds Friis Kuiper DONDERDAG 12 JULI 1951 pOOR ht Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage is een lijst met gegevens samengesteld over de loop der bevolking en de oppervlakte der gemeenten in de provincie Noord-Holland over de jaren 1949 en 1950. Op het eerste gezicht is dit rapport van het C.B.S. een verzameling dorre cijfers, doch bü een nadere beschouwing vindt men er tal van aardige bijzonderheden in over dit gewest. JN de meeste plaatsen blijken iets meer mannen dan vrouwen te wonen, doch verscheidene gemeenten maken daar een uitzondering op. Trouwlustige jongemannen zullen er wellicht goed aan doen eerst de lijst te raadplegen alvorens zij bepalen waar zij hun va- cantie wensen door te brengen. In de navolgende gemeenten werd 31 Decem ber 1950 namelijk een overschot aan vrouwen geconstateerd. Achtereenvol gens vermelden wij achter de plaats namen de cijfers die aangeven hoeveel mannen er geteld werden en daarna het cijfer voor het aantal vrouwen. Overschot van vrouwen ALKMAAR (19.395 m.—20.659 vr. ver schil 1264); Bergen (43245131 verschil 807)Castricum (45574730 verschil 173); Graft (599—600 verschil 1); de keuze is hier dus beperkt); Limmen (13951480 verschil 85); Oudorp (1087 1119 verschil 32). Over de gehele pro vincie genomen is het overschot van vrouwen vrijgroot (919.549—955.009 verschil 35.461). Het buiten ons rayon vallende Amsterdam doet hier met 410.456434 810 verschil 24.354 een flin ke duit in het zakje. Overschot van mannen JN de overige gemeenten in deze streek wonen volgens het C.B.S. meer mannen dan vrouwen. Het grootste verschil vinden wij in de gemeente Heiloo (56555126 een overschot van mannen dus van 529). Voorts noemen wij nog Egmond Binnen (16001419 verschil 181); Beemster (31172951 er- schil 166); Heerhugowaard (32743112 verschil 162) en Schoorl (1718—1696 verschil 22). Beemster de grootste gemeente ALS wij de oppervlakten van de ge meenten onder de loupe nemen, komen we tot enkele verrassende re sultaten. Als maat is gebruikt de vier kante kilometer. Uit het cijfermateriaal lezen we dat Beemster met 71.89 vier kante kilometer, waarvan 10.48 vier kante kilometer land, verreweg de grootste gemeente is. (Het verschil is water). Daarbij vergeleken valt Alk maar met 14.53 vierkante kilometer, waarvan 13.98 vierkante kilometer land, bijna in het niet. De gemeente met de kleinste opper vlakte is ongetwijfeld Egmond aan Zee, dat maar 1,87 km2 groot is. Deze ge- Toelatingsexamen R.H.B.S. Ga. Akkerman, H. Bakker, Wy. van der Beidt, Ae. Bierman, O. Bloemberg, C. de Boer, F. van der Borg, Wa. Boir- wer, A. Bouwer, H. Brand, J. Breebaart, De. Bruin, H. Bulthuis, J. v. d. Burch, R. Carstens, E. Colaute, A. Cramer, Jy. den Das, M. Dekker, J. Eij keiboom, A. v. d. Elburg, Me. Epema, Ga. Erensteijn, Ga. Gerritsen, Ja. Govers, L. Groot, C. ter Haar, Th. Haasbroek, W. Hagenaar, H. Hauer, Co. Helfrich, Pa. Hiehle, J. Hooy- berg, R. Huibers, R. Huitema, K. Huitema, C. Koelemeij, Ja. Kolk, R. Koning, Je. Koppenol, Ti. Koopman, K. Kuiper, T. JECtirten, J. Lebbing, F. Linthorst, Wy. 'Mantel, N. Massée, Ca. de Munk, J. Mol, D. Nieboer, B. Nijmeijer, P. Oosterbroek, K. Ort, S. Pasma, Ja. Peetoom, J. Pesser, B. Peters, Eh. Ca. Pipping, Ge. Prins, Aa. Rem, C. Reijne, Fa. Ruijter, W. Schermer- horn. Je. Schipper, A. Schoonewil, H. Smit. Ga. van der Stok, E. Suij derhout, J Swager, H. Tijdeman, L. Veelders, M. Vellinga, A. Visser, J. Visser, J. Wage naar, Ra. de Weger, L. Wetzel, J. Wie- linga, Ae. Wiersma, J. Wisman, Da. van der Zeijden, R. Zomerdijk en C. Zwak- man. Afgewezen acht candidaten. Mooi succes voor Pief Kempen De Hoornse dansleraar de heer Piet Kempen heeft nadat hij met zijn echt genote gedurende twaalf weken een cursus te Amsterdam voor dansleraren heeft gevolgd, deelgenomen aan het vierdaags danscongres, dat te Rotter dam werd gehouden. Deze cursus was in het leven geroepen om de dans leraren de laatste snufjes op dansge- bied bij te brengen en om de juiste stijl voor de jaren 1951 en 1952 in te studeren. Het. echtpaar Kempen smaakte het genoegen bij het congres tot de zeven tig geslaagden te behoren. Feike Asma Hedenavond te 8 uur hoopt de be kende Orgelvirtuoos Feike Asma een concert te geven op het orgel der Geref. Kerk aan de Oudegracht. De toegang tot dit concert is vrij. Een niet verplicht programma is a 25 cent voor de aanvang van het concert verkrijg baar. Na afloop van het concert zal een collecte worden gehouden voor het bouwfonds der Geref. Kerk te Castri- CESLAAGD Onze stadgenoot, de heer L. A. H. Nij- dam, slaagde voor het eind-examen der Chris telijke H.B.S. A te Amsterdam. Onze plaatsgenoot, de heer J. Kruisman, b te Delft geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur. meente heeft geen wateroppervlak van betekenis. Egmond Binnen is hier bij vergeleken de grote broer, want het oppervlaktecijfer van die plaats is 28.79 km2, waarvan 28.58 km2 land. De gemeente met het grootste wateropper vlak is Akersloot. Het totale cijfer >s 25,29 km2, waarvan 20,32 km2 land. Zuid- en Noord-Schermer mag er met 19.63 km2, waarvan 17,59 km2 land, ook nog zijn, evenals Graft, dat 11,43 km2 meet, waarvan 9,91 km2 land is. De cijfers die officieel zijn opgegeven voor Langedijk, het Rijk der Duizend Eilanden, bevreemden ons zeer. Als to tale oppervlakte is vermeld 26,85 km2, waarvan 25.01 km2 land. Seizoenplaatsen in trek Als we de cijferlijst van het C.B.S. nog eens verder doorbladeren, tref fen wij een staatje aan waaruit blijkt hoe het in 1949 met de vestiging in de diverse gemeenten is verlopen en ook dit lijstje is waard even nader te wor den bekeken. Opvallend zijn de grote positieve cijfers achter de gemeenten Bergen, Schoorl en Castricum. Deze plaatsen waren blijkbaar zeer in trek. In Bergen vestigden zich 679 perso nen meer dan er vertrokken. Voor Schoorl is dat cijfer 197 en voor Cas tricum 275. Alkmaar telt met 80 nau welijks mee. In verhouding bracht Eg mond aan Zee het er veel beter (of slechter?) af. Daar was het cijfer 81. terwijl Heiloo er 91 personen meer bij kreeg. Vele gemeenten tonen een nega tief resultaat. Zo bijvoorbeeld Lange dijk, waar het bevolkingscijfer daalde met 125. Deze plaats wordt nog met neuslengte geklopt door Heerhugo waard, voor welke gemeente de statis tiek het cijfer 127 vermeldt. Van de overige gemeenten met negatieve cij fers noemen wij Obdam (min 50); St. Pancras (min 51) en Graft (min 21). JTR is nog een rubriek die wij even willen vermelden. Dat is die, welke aangeeft hoeveel mensen er meer gebo ren werden dan er stierven. Alkmaar staat daar bovenaan met 563 (299 m. en 264 vr.), gevolgd door Langedijk met 286 '90 m. en 96 vr.), Heerhugowaard met 162 (79 m. en 83 vr.), Heiloo 159 (76 m. en 83 vr.), Castricum met 41 (58 m. en 83 vr.) en Bergen met 130 (71 m. en 59 vr.). De gemeente met net kleinste geboorte-overschot is Scher- merhorn met het cijfer 11 (4 m. en 7 vr.) De grootste en de kleinste A™ we tenslotte de grootste en de kleinste gemeente naast elkaar stel len, zien we dat Alkmaar op 31 Decem ber 1950 een inwonertal van 40.054 had, tegen Zuid- en Noord-Schermer 977. Hensbroek bracht het tot 1137, Scher- merhorn tot 1191 en Graft tot 1199. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: The third man (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Mensensmokkel (18 j.); Cinema Americain, 8 uur; Giulidno (18 j.); Harmonie Theater, 8 uur; Schateiland (14 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur; Onver breekbare banden (14 jaar); Rex Thea ter, 2.30 en 8 uur: Kampioen melkboer (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: Misdaad achter het voetlicht (18 jaar); Cinema American, 8 uur: De zwarte roos (18 jaar). „Als-ie niet scheef stond zou het niet de scheve toren van Pisa zijn. Toch torent-ie al zowat 700 jaartjes." Over constante kwaliteit gesproken „Ja, geef me nog 'n CABALLERO." (Advertentie, Ing. Med.) Rooidatum aardappelen wordt- misschien versteld In verband met het meer en meer optreden van de aardappelmoe heid van de grond zijn van hog'erhand verschillende maatregelen ge nomen, die daaruit bestaan, dat gedurende een aantal jaren op grond, waarop dit jaar aardappelen zijn geteeld, niet opnieuw aard appelen mogen worden geplant. De cardinale datum in dit verband is 20 Juli. Is het land vóór die datum vrij van aardappelen, dan be hoeft het één jaar minder met andere gewas sen te worden bezet. Vermoedelijk in verband met het feit, dat de aardappelen dit jaar heel laat zijn, wer den pogingen aangewend om de termijn van 20 Juli verlengd te krijgen. Naar we ver nemen, bestaat er een kansje, dat dit in ver vulling zal gaan en dat de aardappelen niet op 20 Juli, maar op 27 Juli gerooid zullen moeten 2zijn«r. Morgen weer kaasconcert Morgen zal voor het eerst in dit jaar weer een „kaasconcert" in de Grote Kerk worden gegeven. De bekende organist Simon C. Jansen speelt van ongeveer kwart over elf tot half een werken van Adriaan Willaert, G. F. Handel en J. B. Loeillet. Voor de con certen, die speciaal ten gerieve van de bezoekers van de Kaasmarkt wor den gegeven bestaat steeds een flinke belangstelling. (Advertentie Ing. Med.) Afscheid van iwee leraren In het Murmeliiusgymnasiuin vond gisteravond de jaarlijkse openbare pro motie plaats, waarvoor van de zijde der ouders grote belangstelling bestond. De president-curator, ds. C. von Meijen- feldt, richtte zich in een toespraak tot de ouders en leerlingen en reikte de herinneringsmedaille uit aan de 18 leer lingen, die voor het eindexamen zijn geslaagd. Vervolgens hielden twee leerlingen van de klas, die tot de Universiteit worden bevorderd, J. A. Schenkeveld voor de a-candidaten en J. G. Bakker voor de b-candidaten, een korte be schouwing, resp. over de overeenkomst tussen de Andromache van Euripides en Andromaque van Racine en over de Franse geleerde Pasteur. Hieraan knoopte zij enige woorden ten afscheid aan het gymnasium vast. De rector van het gymnasium, dr. J. Hemelrijk, hield hierop de traditionele toespraak tot ouders en leerlingen, waarbij hij oa. het risico liet uitkomen, dat ouders lo pen, die hun kinderen de gymnasiale richting van het lyceum in plaats van het gymnasium laten volgen. Hij deel de de bevorderingen der leerlingen mede, van wie verschillende cum laude zijh geslaagd. Aan de verdienstelijkste leerling uit elke klasse werd vervol gens als prijs een boek met een mooie inscriptie uitgereikt. Er was ook een fraai boekwerk ter beschikkingge steld door de Franse ambassade. De verschillende toespraken werden afgewisseld door pianomuziek v an Grietje Hornstra, die tot de zesde klasse werd bevorderd. Na de openbare promotie sprak de rector namens het gynnasium woorden van afscheid tot twee vertrekkende le raren, de heer F. W. Roorda en dr. W STAATS-EXAMEN MUZIEK Onze stadgenote mej. Lies Haasbroek slaagde te Den Haag voor het theore tisch staatsexamen piano A. Door de directeur van Gemeentewer ken te Alkmaar is gispeen in het open baar aanbesteed het bouwen van een schoolgebouw voor de gemeentelijke Handelsschool en de Rijkslandbouw- winterschool met twee conciërgewonin gen en een trarsformatorhuisje aan de Bergerweg. Er waren 53 inschrijvingen. De hoog ste inschrijfster was de firma H. de Boer uit Sneek voor 596.566. De laag ste inschrijfster was de firma J. Bot man uit Wervershoof voor 387.800. De andere firma's die beneden de 400.000 inschreven waren P. Vertelman uit Wervershoof 390.000; S. Botman uit Wervershoof voor f 392.000 en Th. Ver telman, Wervershoof 389.400. De overige inschrijvingen waren als volgt: J. Lugtig te Heerhugowaard 475.000; Koppen Zn., Den Helder 445.800; Krot, Amsterdam 459.790; N.V. v.h. Broersma, Haarlem 456.200; V. de Vries, Haarlem 458.000; Oude- jans, Zaandam 563.000; K. Bakker, Den Haag 459 990; Th. Pasma, Am sterdam 469.200; N.V. Geels, Amster dam 469.000; T. de Vries, Purme- rend f 479.000; H. Geerding, Amster dam 456.365; J. de Vries en Zn., Bilt- hoven ƒ439.500; J. N. Schuyt, Alkmaar 440.000; C. Appel, A'dam 444.449; P. Buis, Oudorp 495.200; G. Kuipers, Hoogwoud 448.840; J. Dekker, Alk maar ƒ449.000; Tervoort en Zn., Eg mond Binnen 437.909; D. Langedijk, Heiloo 450.600; Gebr. v. d. Luitgaar- den, Rotterdam 484.000; N. Koopman, Nieuwe Niedorp 463.000; G. B. van Hoek, Delft 472.000; N.V. H. Mun sterman, Amsterdam 493.000; M. den Hertog, Delft 472.300; Gebr. Tuin, 't Zand 462.000; Gestman en Zoetemeij- er, Alphen aan de Rijn 448.890; C. Sprengers, Tilburg 481.200; L. Schil der en Zn., Alkmaar 454.454; Tilbouw, Tilburg 500.000; G. Gruson, Amster dam 498.000; C. A. van Berkel, Til burg 498.000; Philips, Haarlem 459.700; H. de Boer, Sneek 596.566; P. v. d. Schoot, Tilburg 478.000; A. van Ostaden, Tilburg 485.000; N.V. Hago, Amsterdam 454.000; Deters en Zn., Bussum 474.000; P. Mobach, Utrecht 478 478; Christiaanse, Den Haag 492.600; C. J. Krom, Limmen 446.229,86; A. de Wilde, Leeuwarden 473.400; C. van Diepen, Santpoort 549.500 A. Hoogewerf, Ursem 489.000; H. Bröring, Apeldoorn 488 300; J. Seijzenaar, Hillegom 424.050; Lom- mers en Kok, Enschede 488.600; Vol- lenberg, Oss 479.980; Van der Putten, Heemstede 454.770; P. Bot, Heerhugo waard 424.987. BEKNELD GERAAKT Gisteravond raakte in de Langestraat de 14-jarige A. K. tussen twee motor rijtuigen bekneld. Gelukkig liep de knaap geen verwondingen op, maar werd slechts zijn fie's beschadigd. r\S. FRITS KUIPER schreef een boekwerk van niet zo grote omvang, dat uit- nemend hulp biedt bij zelfstandige Bijbellezing, met name die van het Oude Testament. Naast een behandeling, welke vakmanschap verraadt, zijn er de boeiende perspectieven. De eenheid van de Bijbel wordt gevonden in zijn be schouwing als het boek van het Godsgetuigenis. Het boek, waardoor de Geest van God de mens aanspreekt. God zoekt de mens, 's mensen leven is daardoor beheerst. r»E Israëlietische godsdienst is 'n ver- bondsgodsdienst. God roept. Die roe ping is door 't Israëlietische volk aan- vaard. Ja, door die aanvaarding is het tot „volk" geworden. Vraagstukken als: de verhouding van het collectieve en het individuele (moderne probleem stelling!) worden behandeld, daarbij grootheden als „erfelijkheid" en „vrij heid". Of men zó scherp zeggen mag, dat de zin van het verbond van God en zijn volk deze is, dat God roept tot vrijheid? Is dit niet eerder geloofsvisie van de moderne mens dan „duidelijke" Oud-testamentische prediking? Vragen van deze soort zal de lezer zich, mis schien, vaker stellen. B.v. waar haalt de schrijver het vandaan, dat Abraham „uitweek", om zich tegen een bepaalde godsdienstige ontwikkeling in bet Chaldeeuwse land te verzetten, ook al behandelt schrijver deze tegenstelling zelve „onder alle voorbehoud?" „De Christenheid mag zichzelf zien als deelgenoot van het strijdend Israel", te kent schrijver aan bij Jacobs worste ling aan de Jabbok. 't Staat er zó maar, zonder aanleiding, onverwacht voor wie niet in de gedachtenwereld van de schrijver leeft. XXX CEN grote plaats werd, terecht, aan Mozes, de Godsgetuige bij uitne mendheid, gegeven. De eenzame strij der die toch met zijn volk zich ver eenzelvigde. „Met Mozes begint een ge heel bijzondere bemoeiing van de God van Israël met deze wereld." Precies dit is mij aan deze figuur niet het dui delijkst geworden. Als een zorgvuldige gids leidt schrij ver ons door de boeken van het O.T. heen, levendig, kundig, en voortdurend met het oog op de gehele afwikkeling der historie, en de plaats van het Jood se volk daarbinnen. Hoe is de zelfhand having (tegen de achtergrond van een religieus zelf-respect) van het volk Is rael mogelijk geweest, terwijl zo vele volkeren opgingen in de smeltkroes? Nood leert bidden, de nood maakt juist ook goddeloosalweer, het O.T. toont het zelf aan. Toch wordt de periode der ballingschap geweten als 'n positief neen tegen de Babylonische cultuur. Toen is de grondslag gelegd voor de volgende 25 eeuwen, waarin het Joodse volk „als een vreemd ele ment de geschiedenis van de mensheid heeft begeleid." XXX BIJ de behandeling van Sabbath, fees ten, offer, treft ons weer de volgen de opmerking: alle narekenen van God ten aanzien van de omvang van de ver eiste genoegdoening is uitgesloten. Ge nade blijft Gods vrije daad jegens de berouwvolle zenden. Maar, heeft oud- Israël dit zo scherp beseft, als 't hier staat? Naarmate het offer aan betekenis verloor, kreeg het gebed toenemende waardering. De hoogst persoonlijke lie deren binnen het Psalmboek tonen ons tevens de waarde van de godsdienstige gemeenschap voor de eenzame. En dande psalmen der Godsverheer lijking! De schrijver gaat verder en toont ons, hoe de centralisatie van de Eredienst in de Tempel te Jeruzalem heeft geleid tot het: Jeruzalem de Godsstad. En nooit vinden wij Ere dienst en dagelijks leven los naast el kaar, getuige de Wet der Tien Gebo den. Toch blijft de mogelijkheid, dat Gods aanwijzingen als wetsvoorschrif ten worden beschouwd, waarbij de ver vulling „prestatie" wordt. Gevaarlijk formalisme dreigt! 't Gaat dan niet meer om de inhoud van het Godsgebod, maar om het feit van de gehoorzaam heid zelf, en de correctheid der uit ie voeren handeling. Als het kenmerk van de echte profe tie (Israël zelf onderscheidt ook valse profetie) noemt de schrijver de ernst „De ernst van ons voor God staan". De profeten worden getekend in de lijst van de tijd, in een voortreffelijk over zicht. Dat zij Gods oordeel verkondi gen moesten, volgt uit de ernst, die God gemaakt had en maakt met de door verkiezing van Israël tot zijn volk: ook dit is voor alle volken een zaak van de hoogste en heiligste ernst „ook en juist nu", bedoelt de schrijver. Niet voor iedere lezer is dit precies duide lijk. XXX r\P de rijke vertroosting der profeti sche prediking wordt grote nadruk gelegd. De behandeling van de wijs heidslitteratuur (Spreuken, Prediker, Job) is wederom een prachtig staaltje, hoe de schr. de lezer leert naar de Bij bel zelf te grijpen, en deze (de weg wijzend en verklarend) met hem te zamen leest. Doet het Psalmboek de mens zingen, laatstgenoemde boeken doen hem zich zetten tot overpeinzing. Wij mogen niet schromen, de menselij ke vraag: God, waarom? te stellen. In een betrekkelijk kort slot-hoofd- stuk gaat de schrijver in op: „De Mes sias als voleinder". Moeilijke stof voor de, de Jood liefhebbende, Christen! „Het optreden van Jezus stelt voor een beslissing, die in vrijheid genomen moet worden. De niet in Hem geloven de is niet een soort misdadige, die te gen beter weten in volhoudt: „Hij ;s het niet!" maar een (nog) niet door hem gegrepene". „Wie Wet, Profeten en Geschriften goed verstaat, als het ge tuigenis van de levende God, zal in de Christus van Evangeliën en apostelen Hem terugvinden. Het Nieuwe Testa ment bouwt voort op het getuigenis van het Oude, het vat het samen en doet het komen tot alle volken. Zo ge zien, betekent Jezus' komst een beslis sende stap naar de voltooiing van Gods verlossingswerk". Uitvoerig wordt in gegaan op het grote vizioen van Daniël 7 als een afsluiting van de aardse ge schiedenis, in de vorm der symboliek. Een einde „midden in de tijd, onder het licht van de eeuwigheid". XXX DE schrijver is een man van rijke mo gelijkheden. Behalve door zijn bo ven getypeerde visie, worden wij tel kens getroffen door de realiteitszin, de nuchterheid, waarmee hij het Bijbels gegeven bekijkt, en op boeiende wijze tot de lezer brengt. Het boekje is voor al dynamisch geschreven, vertoont een voortdurende geladenheid. Terwijl het (doorgaans!) eenvoudig en helder blijft en dit maakt het als studieboek zo bruikbaar wordt zorgvuldig op een ruime keur, ja op grote Bijbelse gedeel ten, ingegaan. Vol suggesties, leidt het er toe, zelf de Bijbel óp te slaan, met aandacht hem te lezen, en met begrip. Daarbij staat het geheel in deze tijd, actueel is het aan alle kanten! Niet ge camoufleerd, maar bij name wordt b.v. Hitier genoemd, en SartreHitler, naast de pharao als een voorbeeld van het verbreken van menselijke eigenwaan, opdat de macht Gods zege- viere „Wellicht heeft ons geslacht te véél hoogmoed en te weinig moed om het leven te kunnen aanvaarden naar Gods bestemming. Een opnieuw verstaan van de Bijbel kan ons hier redding bren gen". Het boek verscheen bij Tjeenk Wil link in Haarlem. FRED.A W. RAPPOLD T. v. Est. Hij wenste dr.v. Est geiukmetl zijn benoeming tot wetenschappelijk! ambtenaar eerste klasse aan de Ual. versiteit te Utrecht en noemde dit net I eervolle begin van een veelbelovende I loopbaan. Dze benoeming was wel tel verwachten, zo zeide dr. Hemelrijk, na I zijn promotie cum laude van het vorige I jaar en na de drie bekroningen, die bijl dit jaar heeft behaald voor het oplos-1 sen van tot nu onoplosbare problemen I der wiskundg, een prestatie, die in I geen 20 jaar is voorgekomen. Dr. Vaal Est is drie jaar in functie geweest aanl het Murmellius-gymnasium en zijn ver.l trek wordt algemeen betreurd. Tenl slotte hebben zowel de president-cura-[ tor als de rector prof. L. Kukenheimy nogmaals met zijn benoeming geluk-1 gewenst. Dr. Hemelrijk zeide o.m., dat I het gymnasium na het vernemen vaal de blijde tijding als blijk van vreugde II de vlag had uitgestoken, doch dat dezel al dadelijk in de regen om zijn vertrejl hing te treuren. Prof. Kukenhct^l komt nog als leraar terug, totdat hij I officieel vertrekt. Het afscheid vindt| dus later plaats. Dan volgen hier de namen van de leerlingen, die naar een hogere klasse werden bevorderd: Alkmaar. Van IA naar II: I. Bakker (cum lau. de), Bergen; B. v. d. Berg, Bergen t, Zee; D. v. d. Bergh, Heiloo; P. de Boer, Schagen; I. v. Bragt, Alkmaar; A Eecen, Bergen; A. Gerling; E Hakker, Bergen, H. Köhne (cum laude) Heiloo; J. Kwast, Alkmaar; G. v. d, Post, Oudorp; R. Royaards, Schoorl; J. Veenhuysen, Bergen; P. Visser, Heiloo;! R. Wilmink, Zuidscharwoude; V. Witt? Bergen; E. Zwaan, Bergen; H. Hofman) (cum laude en de prijs). Van IB naar II: I B: Anske Boxem, Alkmaar; Hanil ten Brake, (cum laude en prijs), Alk-| maar; Annie v. d. Brink, Assendelft; Hannie Cohen, Hensbroek; Koos Hols-) muller; Alkmaar; Wim de Jong, Alk, maar; Wim de Jong, Alkmaar; Betty i d. Lugt, Castricum; Karin Mainzer) Alkmaar; Elisabeth Polm, Castricum;] Trix Pos, (cum laude), Alkmaar; Tine ke Schermerhorn, De Rijp; Guus Steinz.j Alkmaar; Klaas Vis, Alkmaar; Anton de Visser (cum laude), Alkmaar; Hans v. d. Wall Bake, Alkmaar; Elsje Wij. nands, Alkmaar; Eleonora Bienbar, Rob Rentenaar, Alkmaar. Van IIA naar in: Egbert Bouman Oudendijk; Taco Cnossen, Dirkshorn; Gert Frens (summa cum laude, Fran se prijs), Hoorn; Henk v. 't Hof, Castri cum; Dik Hop, Stompetoren; Piet Hop, (curb laude en prijs), Zuidscharwoude; Jaap Nijdam, Bergen; Wim Royaards, Schoorl; Elly Schotten, Bergen; Hans v. Wijk. Van IIB naar ni: Jan Burger, Alk maar; Henk Heykoop, Alkmaar; Inge v. Hoek, Alkmaar; Helm Jansen, Alk maar; Martien Lammes, Alkmaar; Mar ry Ovinge, Wieringerwerf; Wil Schen- keveld (cum laude), Alkmaar; Douwe Sieswerda, Bergen; Bas Silvis, Mid- denmeer; Didi Vis, Alkmaar; Gerdie Verkuyl, Bergen; Molly Wesdorp, Alk maar; Marjolein Zwanenburg, Alk maar. Van HIA naar IV: Bertie Bakker (summa cum laude e. prijs) Bergen, Niek Bakker, Bergen; Klazien de Boer, Scha gen; Bea Borsjes, Heiloo; Gerrit Doe- kes, Castricum; Jannie Hornstra, Ber gen; Tineke Mol, Heiloo; Alain du Per ron, Bergen; Anneke Roep, Schagen; Annie Verbeek, Egmond; Gré Visser, Heiloo; Kick de Wit, Oudkarspel; Bep Wijker, Egmond. Van HIB naar IV: Karei Ackema, Alkmaar; Margot Ackema, Alkmaar; Coby Beeker, Hippolytushoef; Bernard Broere, Alkmaar; Aat Destree, St. Pan cras; Jan de Groot, Hippolitushoef; Lex v. d. Horst, Alkmaar; Hans Kaper, (cum laude), Alkmaar; Toos Ovinge, Wieringerwerf; Theus Roos, Alkmaar; Johan Scholten, (cum laude), Alkmaar; Liesje Ypma, Bergen. Van IV naar V: Ans Brink, Alkmaar; Redmer Bouwman, Oudendijk; Jan Duinker, (cum laude), Castricum; Tris tan Haan, (cum laude en prijs), Scha- gerbrug; Kees ten Holt, Groet; Elly Hoytink, Alkmaar; Roel Nes, Lutjewin kel; Anneiies Pette, Hoorn; Akke de Vries, Egmond; Ad de Waal, Egmond; Doortje Wiegman, Schoorl. Van VA naar VI: Nettie Belonje, Alkmaar; Nel Boot, Alkmaar; Ru Bot- temanne, Alkmaar; Jeanet Gerlir.g, Heiloo; Bert v. Gorcum, Alkmaar; Grietje Hornstra, Bergen; Bernard Hoy tink, Alkmaar; Dik Kaars Sijpestein; Annie Muntjewerf, Alkmaar; Gull Plug, Egmond a. d. Hoef; Dick Schen-| keveld (cum laude en prijs), Alkmaar; Puck Schmidt, Alkmaar; Jan Vis. Ber gen; Wim Wijnands, Alkmaar. Van VB naar VI: Wouter v. Gelder, Bergen; Aart Hoogcarspel, De Rijp; Fred Köhne, Heiloo; Wim Kriek, Noord- Scharwoude; Isa Wijker. Egmond. De toelatingsexamens Voor de toelatingsexamens slaagden de volgende 40 van de 46 candidaten: Hans Ackema. Alkmaar; Ans de Boer, Schagen; Inke Boot, Alkmaar; Kees Borst, Alkmaar; Truus Broekman, Ber gen; Wouter ten Cate, Alkmaar; Joost Daalder, Bergen; Gerthie Erenstein, Alkmaar; Witheke Franck, Bergen; Jaap Grunwald, Bergen; Tienke van 't Hof, Bakkum; Ineke Honig, Bergen; Fred Hoogsteder, Castricum; Dick Hoogvorst, Heiloo, Carla Hoolwerff, Heiloo; Coby Kluitman, Bergen; Enny Knol, Alkmaar; Ruud Koning, Alk maar; Joke Koppenol, Hensbroek; Wil ly Kriek, Noordscharwoude Tinny Krom, Bergen; Jan van Lente, Camper duin; Niek v. d. Ley, Wormerveer; Chris Maats, Alkmaar; Willy Mantel, Bergen; Sietse v. d. Molen; Alkmaar; Carel Ort. Alkmaar; Roel Ovinge Wie ringerwerf; Gerrit Paalberg, Stroet; Rudie Pliester, Vries; Marianne Rijs, Alkmaar, Erica Scholten, Alkmaar; Frans Smit, Alkmaar; Anita Spit, Eg mond aan Zee; Hans v. Splunter, Mid- denmeer; Ino v. d. Steur, Alkmaar; Wim Stobbe, Egmond aan Zee; Joyce Versluijs, Alkmaar: Meta de Vries, Hei loo; Maartje de Wit, Oudkarspe!. WEGENS VACANT GESLOT VAN 16 JULI TOT 24 JULI. KAPSALON 1 GEESTERSINGE gevraagd bij J. VAI TEN, Middenweg 3 hugowaard. Te koop: MORRIS 8 1! AUSTIN A 40 FORD ANGLIA alle in prima staat. Garage FERNHOU1 nemerstraatweg 524 Tel. 3635. Te koop: VOLKSWAGEN Dl Ï05», in staat van nieuw bruin, voor de sp f 3.950.—. VOLKSWAGEN Dl 1949, kleur groen, in nieu voor de spotpi f 3.250.—. Deskundig onderzoe staan. J. BULTHUIS 36, Leeuwarden. Te of pakhuisruimte. prijs no. A 27% bur. v Aangeb. vrijst. huis Pancras voor klein I Alkmaar. Br. no. A van dit blad. Gevr. van 28 Juli- door j. echtp. m. 1 eenv. gez. of boerd de kust pens. of z.s m. gebr. v. keuk. Bi M. Sliep, Ooievaa Hilversum. N.V. BOEK- EN HA(i DRUKKERIJ een unieke gele: EIKEN DRESSOl m. glas In lood DAMESFAUTEUi van 40.voor HUISKAMER O.l met pluche ges! DITO in gebeitste ZWARE EIKEN m. velours bekl O. F. CLUBSTEL 2 clubs, 4 stoel EIKEN CLUBSTi van 350.— voo: WOL PLUCHE 1 van 85.00 vooi WILTON KARPI van 170.— voo: HOLTAP KARPI van 135.— voo: PLUCHE KARPI 120/180, nu COCOSLOPERS 50 breed, thans BALATUM, vele GRIJP DIE I DAT KOMT SLECHTS E FNIDSEN 10£

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2