vrouwen naar tine-schat fotografen Wedvlucht duiven ten bate van de t.b.c.-bestrijding Bevorderingen Alkmaarse H.B.S. Zwemwedstrijden Berger scholen in het Pesiebad De gezondheid van ons rundvee unde-les dachten dat ie grensde Glimlachje Ne! van der Wardt werd vierde in Klagenfurt ZIJ GINGEN OVER Heer-Hugowaard Spoorbrug defect: trein verkeer gestagneerd Groet Groot-Schermer „Thalia" vergaderde Limmen Komen en gaan Schoorl Egmond aan Zee Egmond-binnen Egmond a.d. Hoef Warmenhuizen Mooi succes voor DSV Openbare lagere school won de beker Bestrijding van ziekten De kermis is weer voorbij DONDERDAG 12 JULI 1951 hij Pim heeft ingehaald, an opgewondenheid en ook van angst maakt Pim het ocument open. Wat zal erin ar het valt allemaal erg mee, schrijft, dat hij begrijpt; aanstelling te danken is aan :ndat zoiets in de regel traft wordt. Maar omdat lie ene dag zo goed van zijn /eten heeft, wil de koning straf kwijt schelden. Ja hij zelfs een ridderorde aan voor de bewezen diensten! w York) Iad, „de New York Times", hun zeer eenvoudige aard- van de laatste test, schrijft teert met grote bezorgdheid, de vrije naties een leidende r opgroeiende intellectuelen aarde missen. ortste weg van Minneapolis le reist. eilijk waren voor de meesten igen over dé tijdsverschillen lendelanden. Sommigen dach- het in New York middag San Francisco, midder- Londen al de volgende dag wonder, dat bijna de helft had wat lengte- en breedte- i. Op de vraag, wat een delta ardden velen slechts: een ter. Een ander was van me- delta's in Egypte gevond n Arm Europa as het echter met de kennis uropa gesteld. Slechts 7 stn- jnden de aan Joegoslavië landen opnoemen. De meeste Taag onbeantwoord, konden ten minste één aan land opgeven. Sommigen ierbij België, Egypte, Portu- ntsjoerije. Zelfs de spelling imen van vreemde landen ilijkheden op te leveren, echoslowakije en Joegosla- ïilippijnen konden maar en- schrijven en zelfs Engeland asterd tot Inglind. ide Lutine goud- en zilver- opnieuw in de belangstel- misschien weer pogingen edaan, deze legendarische ergen en er gaan zelfs ge lat enige vrouwe lij ke moeite willen doen om Lutine goud aan de zee te at zo verwonderlijk, want houdt nu eenmaal van n! eens het prachtige „Sa- bestek, wat geheel gratis is op de waardepun- pakjes Niemeijer's Koffie re tafelgerei (vlekvrij door een blijvend bezit waar vrouw verrukt over is, ter- vendien nog dagelijks geniet itmuntende kwaliteit •lier's Paarsmerk-Koffie en Gala-Thee. U nog geen geïllus- geschenkenlijst mocht heb- dan even een exemplaar aan - Groningen (dat adres U krijgt het dan gratis (Advertentie, Ing. Med.) Zondagmorgen is het voor de Alkmaarse Concourscommissieleden een belang rijke dag voor wat betreft de duivensport. Dan immers zal, na tal van z.g. opleer- vluchten, de eerste vlucht gemaakt worden om prijzen. Dan zal geconstateerd kunnen worden door de duivenliefhebbers of hun kweek- of aanschaffings materiaal zal voldoen aan de van te voren gestelde verwachtingen. De vluchten voor jonge duiven zijn de pijlers waarop de duivenkolonie voor de volgende jaren wordt gebouwd. Maar voor Zondag a.s. is er nog een bijzondere attrac tie aan verbonden en tevens een liefdadige streking. De duivensport heeft grote bekend heid gekregen juist door haar lief dadige strekking. Reeds enkele jaren wordt n.l. door de Alkmaarse Concourscommissie een wedvlucht gehouden ten bate van de Lighallen bij het Centraal Ziekenhuis. In uitstekende samenwerking met het comité ter bestrijding van de tubercu lose, waarin o.a. zitting hebben dr. Degenaar Jr., dr. Van der Kolk en dr. Van Gilse en het comité van de Alkm. Concourscommissie is er reeds in de voorbije jaren pim. ƒ3000 afgedragen. Dit jaar wil de commissie dit bedrag belangrijk verhogen. Hoe komen de gelden bjj elkaar? Ongetwijfeld is het voor menige out sider in de duivensport moeilijk te begrijpen hoe dit bedrag door de duivenhouders bij elkaar gebracht kan worden. In de eerste plaats dient gememoreerd te worden, dat het co mité geen toestemming van B. en W. van Alkmaar of van de Politie kan ver krijgen om tot een officiële inzame ling van gelden of prijzen te geraken. Alhoewel dat konden wij genoeg zaam constateren alle partijen sym pathiek tegenover het liefdadig doel stonden. Nu geschiedt het via lijsten die aan leden ter hand worden gesteld en die vragen om een prijs in natura of in geld, welke laatste steeds bij de baten van deze vlucht worden afgedra gen. De firma's, waarvan vermoed wordt dat zij de t.b.c.-bestrijding en de duivensport een goed hart toedra gen, ontvingen eveneens een lijst en menige firma heeft dit met een bedrag of een prijs in natura gehonoreerd. De prijzen in natura worden bij de prijzen gevoegd die het comité zelf heeft aan geschaft. Dit aanschaffen van de prijzen betalen de duivenhouders ech ter zelf, omdat de helft van de gelden die zij bij het inkorven betalen ten goe de komt voor deze prijzen en de ande re helft besteed wordt voor De Lig hallen. Dit is voor een niet-duivenlief- hebber soms moeilijk te begrijpen, maar toch is het een feit, dat zij zo eens per jaar een tamelijk bedrag storten om deze vluchten mogelijk te maken en daarna nog eens om een voorbeeld te noemen 10 duiven inkorven voor totaal f 5, waarvan nog eens de helft voor de t.b.c.-bestrijding bestemd is. De prjjzen in natura. De prijzen waar Zondag om gevlogen wordt, bestaan dit jaar behalve de grote prachtige wisselbeker die door de doktoren uit Alkmaar beschikbaar is gesteld hoofdzakelijk uit. textiel- goederen, alhoewel een prima leren portemonnaie, taarten, tulbanden, fles sen limonade, ranja, likeur en Oude Poorter voor de nodige aanvulling zorgdragen en deze vlucht voor de postduivenliefhebber zeef aantrekke lijk maken. De verwachting is dan ook dat dit jaar meer duiven dan de vorige malen aan1 dit concours zullen deel nemen en zoals reeds gememoreerd met het bedrag dat reeds is afge- Door de vreemde beoordelingen van de Oostenrijkse jury, die de prestaties Van de Nederlandse keurturnsters te Klagenfurt slechts heel sober waar deerde, is de Nederlandse ploeg op de tweede plaats geëindigd met 263.95 punten tegen Oostenrijk 277.20 punten. Nel van der Wardt, (Turnlust Alkmaar), die als reserve voor Tini Madderon inéiel, bezette de vierde plaats in het persoonlijk klassement met 45.75 punten, een minimaal ver schil met het puntenaantal (47.20) van de winnares mej. Barosch (Oostenrijk). Tweede werd Dini Krul (47.05 pun ten), derde de Oostenrijkse mej. Schram (45.90 punten). De Nederland se turnsters zijn thans doorgereisd naar Ljublanja (Joegoslavië). Zij ke ren morgen naar Nederland terug. dragen, de 4000 gulden vopr de Lig hallen zullen benaderen. Een aparte attractie. Een aparte attractie waarvoor spe ciaal gepould kan worden is de la kens en slopen-race. Wanneer één der duiven en iedere liefhebber wordt aangespoord ook daarvoor al zijn dui ven te poulen het geluk heeft een prijs voor zijn baas te winnen, wint hij nog eens 2 lakens en 4 slopen. Daarnaast is nog gelegenheid 1:100 zo wel 5 cent als 10 cent te spelen. Het comité heeft een en ander ingesteld om deze vlucht zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Bananen voor patiënten. Aan de vooravond van deze prach tige jonge duivenvlucht ten bate van de t.b.c.-bestrijding zullen de voorzitter van het t.b.c.-comité, de heer H. Pel, en één der commissieleden, t.w. de heer M. J. Schipper, Zaterdagavond aan De Lighallen een kist bananen overhan digen, die belangeloos door de firma Appel en Adolf beschikbaar is gesteld ter gelegenheid van dit grote duiven- concours. Beeld uit de Tour de France. V.l.n.r.: Bauvin, Leveque, Muller en Van Est, na hun ontvluchting uit het peloton. MARKTBERICHTEN WARMENHUIZEN, 12 Juli. - 20.800 kg aardappelen: Schotse muizen 12,70—16,40» drielingen 10.50-13.20 en kleine 7.10-10.30. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 12 Juli. 160.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 11.50—15.90, rode Schotten 13,90—15,90, Doré 10.70—18,40, blauwe Eigenheimers 12,90 -14,30, grove 10,20-12,50 drielingen 9,50- 12,70 en kleine 9-11,30; li.000 kg rode kool 11,80-12,60; 1200 kg gele kool 5,90-10,80; 1100 kg tomaten: A 48-57 en B 45. Bevorderd van klasse 1 naar klasse 2: A. J. Bakker, D. Dekker, Da. Ka. Dreeuws, S. A. Eecen, Aa. Ea. Eijkmans, J. Helder, J. Lourens, K. W. Möller, B. J. Schotten, J. J. Schroevers, D. B. Star- renburg, Ga. Aa. Timp, Ge. Ma. Visser, L. J. Vrijman, J. de Waal, Be. Wa. van Wilgenburg, J. Wetzel, W. E. Beltman, J. C. Buishand, Na. Aa. Christiaanse, Tj. Duursma, T. Flameling, B. J. Hauer, W. Jansen, P. Madderom, K. A. van Meer, J. Oudendijk, Ja. Ma. Polak, Ia. Sterk, J. J. Y. Themmen, H. Verkuil, Pa. Weil, F. P. Zwaanswijk, Aa. Ga. Keyser, E. R. Bijlsma, A. J. Bruin, J. Bus, H. la Fleur, G. J. Kamp, A. J. Korsman, J. P. Krijnen, Ra. Kuijk, A. Met, Eh. Ae. Nie- weboer, Me. Ae. Peereboom, L. Schagen, WIJZIGING STRATEN AANBESTEED Door de directeur van Gemeente werken te Alkmaar is in het openbaar aanbesteed het wijzigen van straten en aanbrengen van riolering in de Ferdi nand Bolsstraat en omgeving. Er wa ren tien inschrijfbiljetten binnen ge komen. De hoogste inschrijver was A. Oddens, Ede f 39.200. De laagste in schrijver was J. Twisk, Castricum f 30.370. J. Albers uit Beverwijk schreef in voor f 30.450. AANBESTEDING MACHINE-HAL Hedenmorgen vond in het gebouw van Gemeentewerken aan de Keet gracht, alhier de aanbesteding plaats van een nieuwe machine-hal voor het slachthuis. Van de 39 inschrijvingen was J. Lugtig uit Heerhugowaard de laagste met 29.769. De hier op vol gende was J. N. Schuyt uit Alkmaar met 31.900. Ongeval met hulpmotor Gisteren ontstond in de Snaarmans- laan een ongeval, doordat de uitlaat pijp van een rijwiel met hulpmotor tussen de spaken van het voorwiel geraakte. De bestuurder, de 28-jarige L„ kwam te vallen en klaagde over inwendige pijn. Door de G.G.D. is het slachtoffer naar het Centraal zieken huis vervoerd, alwaar men een bloed uitstorting constateerde, een wond aan de kin werd gehecht en enige ontvel lingen werden verbonden, waarna de onfortuinlijke bestuurder naar huis kon worden vervoerd. ens zeiden dat ze de zouden meebrengen. KOLEN ROLDEN OVER STRAAT Ter hoogte van café-restaurant Koe kenbier aan de Kennemerstraatweg gebeurde gistermorgen oms'reeks 10.45 uur een verkeersongeval. Een land- bouw-tractor met aanhangwagen, ge laden met 144 kisten kool, reed in de richting Alkmaar. Voor restaurant Koekenbier, waar immer auto's gepar keerd staan, kwam juist van tegenover gestelde rich'ing een vrachtauto, die tussen de geparkeerde wagens en de tractor wilde door rijden. De tractor bestuurder moest hierdoor scherp naar rechts uitwijken, bij welke ma noeuvre precies de helft van de ladin" der aanhangwagen, te weten 72 kis ten, op de weg stortten. De gemeente- reiniging heeft zich over de koolrestcr ontfermd. De lading kool was niet verzekerd. Gisteravond omstreeks half zeven is de spoorbrug over het kanaal naar de Stolpen defect geraakt, waardoor zij niet kon worden gesloten. v Het mankement aan de brug heeft begrijpelijk heel wat stagnatie in het treinverkeer opgeleverd, ondanks net feit, dat het euvel binnen een uur was verholpen. Op zeker moment stonden nabij de brug drie treinen te wachten. Enkele andere treinen moesten worden opgeheven, zulks tot ongerief van het in deze vacantiemaand zo drukke rei- zigersvervoer. Zo goed en kwaad als het gig is het verkeer tussen Heer hugowaard en Alkmaar met autobus sen gaande gehouden. Economische delicten berecht C. P. J. uit Heerhugowaard had een kruide- niersbedrijf en daarbij een kleinhandel in ta bak uitgeoefend zonder vergunning. Voor dit feit stond hij gistermiddag voor de economi sche politierechter in Alkmaar, mr. P. M. J. Nolet, terecht. De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga zeide, dat verdachte zijn vak diploma voor kruidenier bezat, maar dat hij geen enkele poging had aangewend om een vestigingsvergunning te verkrijgen. Hij eiste f 25,— of vijftien dagen en f 40,— of twintig dagen en veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. De politierechter vonniste f 15,— of vijf dagen en f 25,— of tien dagen met de voorwaardelijke straf. Verdachte A. de V. uit Heerhugowaard had drie kalveren verkocht zonder daartoe vergun ning te hebben. De officier was van mening, dat het hier geen regelmatige verdienste voor verdachte betrof en vroeg f 25,— of tien dagen, waarmee de politie-rechter zich kon verenigen. Deens jacht bij Terschelling aan de grond Gistermorgen liep het Deense motor jacht „Sally Ann", van Nykoping op het eiland Falstar, op de Westergronden bij Terschelling aan de grond. De red dingboot „Brandaris" voer onmiddel lijk ter assistentie uit en wist het jachtje met vier man aan boord on derweg van Cuxhaven naar Dover vlot te slepen. Om tien uur keerde de Brandaris" met het jacht op sleep touw in de haven van Terschelling te rug. Je. Ca. Schippers, S. Visser, E. de Vrij, F. de Waard, J. G. Mourik, F. J. Snoek en H. van Dijk. Afgewezen 28 leerlingen. Bevorderd van klasse 2 naar klasse 3: D. J. Akkerman, Pa. Cha. Albers, J. Balder, S. Blauw, J. W. Boersma, G. N. Boot, C. Druif, IJ. Feller, J. W. Heiner, C. Jonkers, Ha. Ja. Kolk, W. J. Luinge, J. Chr. Settels, C. G. Stammes, J. C. Tak, G. J. de Vries, Wa. de Wilde, R. A. Le- visson. Ma. Fa. Wester, R. v. d. Ven, R. A. Abrahams, D. F. Albertz, W. Boonstra, R. J. Couvee, G. M. Haug, J. P. 't Hooft, T. A. Kaagman, J. Chr, Knaap, Me. Ma. Kooij, A. Kroon, A. de Lignie, R. Linde blad, J. J. Mantel, Ha. He. Nieboer, Aa. Prins, W. C. Schut, Je. Sevenhuijsen, My. van Urk, Ca. Ma. Vermeulen, A. Vis, Chr. Vorst. T. de Waard, J. W. Blokpoel, H. van Diggelen, A. Duijvis, P. Hoogland, H. Jellema, G. Jensch, H. J. Jongeneel, R. E. Kisman, Ae. Meijer, Ha. Je. Nijdamc A. Nijmeijer, Wa. Ma. Roos, Ba. Scher- merhom, En. SÖtemann, K. Swaag, Tha. Wa. Swager, C. Vis en Aa. Zorgman. Af gewezen 22 leerlingen. Bevorderd van klasse 3 naar klasse 4! B. Beek, A. P. Beun, W. Bijlaard, P. F. Blondel, A. A. de Boer, J. Bosch, Ta. Sa. Cappel, N. Folgers, T. J. Heines. Ra. Re. Kadijk, H. J. M. Keesen, Ja. Ma. Prins, H. C. Sleebos, M. C. Stoel, C. van der Werf, K. Wiersma, K. Bant, P. C. Blom, Hy. Fetter, La. Jonker, H. Keijzer, D. Kok, Ja. Me. Krijnse Locker, M. J. Lömp, P. Masée, Ha. Ja. Niermans, K. J. Pot- gieser, F. Schermer, D. Sougé, N. P. Spij ker, Ee. Je. Verweij, Aa. Ma. Vlug, Eh. Me. Wardenaar, Aa. Zwart, K. Bakker, L. Bartels, C. G. Brand, J. Dullemond, J. W. Gaastra, F. J. Jansen, Ca. Mijlhoff, D. C. Poortvliet, S. Sevenhuijsen, J. Stuij, A. J. Uijlenhoet, Me. Wolzak en E. A. Zwaanswijk. Herexamen 2 leerlingen, af gewezen 20 leerlingen. Bevorderd van klasse 4 naar klasse 5: Afdeling A: H. C. Bedijn, H. J. te Bra ke, P. Dankert, Ay. Groeneberg, N. Hoog- vorst, J. J Kroon, P. N. Lek, A. Meij- boom, Ie. de Ruiter, Ma. Schmalz, Le. Ae. Schuurmans, Ga. Sougé, G. J. Ver heul, R. j. Vernes en J. C. Postma. Afge wezen 1 leerling. Afdeling B: H. Beckeringh. R. Bergh, J. van Burken, H. Gillhaus, J. de Groot, B. van Gulik, Te. Gutker, Ma. Hambur ger, Jy, Heiner, Ma. 't Hooft, J. J. Kooij, D. J. Olie, H. Pelgrim, D. G. Schmidt, L. E. Tengbergen, J. Wijker, B. van Bulde ren, H. J. Butter, K. Dekker, F. F. Die mei, A. W. Glas, H. J. Hartog, C. E. Heij- blok. Ca. Hofman, P. Hoogcarspel, A. Hoogland, B. de Jong, P. Blnnesman, Aé. Sevenhuijsen, D. Smit, J. A. Stokreef en P. D. Vingerling. Afgewezen 13 leerlingen. WV Groet-Camperduin heeft grote plannen De plannen voor de aanstaande zomerfeesten hebben thans een vastere vci.ic gekregen. Woensdag 18 Juli zullen de feesten worden ingeluid met een groots vuui- work voorafgegaan door oer. tweetal voetbalwedstrijden. Een elftal uit de gasten zal de strijd aaab'nden tegen oen elttaï gastheren; de dames komen in een gecostumeerde we.tstrijd tegen eikaai uit. De wedstrijden worden opgeluisterd door het muziekkorps Excelsior uit Alkmaar. Op Zondag 22 Juli trekt de jeugd, voorafgegaan door muziek van Groet naar Camperduin voor het houden van strandfeesten. Woensdagavond 25 Juli zullen strandspelen voor volwassenen plaats vinden. Het programma vermeldt mastglim- men voor de heren en zaklopen vooi de dames. Tenslotte zullen op 12 en 15 Aug. de spelen van resp. 22 Juli en 25 Juli worden herhaald. De data voor de concerten zijn nog niet definitief vastgesteld. MEDEMBLIK, 11 Juli. Grote mui zen 13.2015.60, grove muizen 12.10 14.20, kleine 12.20—13.60, kriel 11.50- 12.80, grote rode 16.5018.20, blauwe eigenheimers 18.4019.20 kleine 6.10 6.30 De toneelvereniging „Thalia" kwam in café Van Truyen in vergadering bij een. Uit het verslag van de penning- meesteresse bleek, dat de laatste uit voering een f ink nadelig saldo had op geleverd. Bij het nagaan op welke pos ten men zal kunnen bezuinigen, om de rekening voortaan sluitend te houden, toonde de zaalhouder, de heer Van Truyen, zijn medeleven met „Thalia", door de toezegging voorlopig tijdens de repetities zijn zaal gratis beschikbaar te zullen stellen. Besloten werd om met de kermis in September het blijspel op te voeren „Liefde om de ijskast". Nog deze week zullen de repetities een aanvang ne men. Nadat de voorzitter de vergade ring had gesloten, werd het woord ge voerd door de heer H. M. Pastoor. Deze sprak woorden van hulde en dank tot de heer R. Koster, die al gedurende veertig jaar lid is van de toneelvereni ging „Thalia". Hij liet zijn toespraak vergezeld gaan van een Delfts blauwe asbak en een kistje sigaren. De heer Koster dankte bewogen voor deze blijken van waardering. GESLAAGD Dezer dagen slaagden Wim Scher- merhorn en Albert Cramer voor het toelatingsexamen voor de HBS. Ingekomen: Anna G. de Waard, echtgenote van A. Kuijs, van Egmond- Binnen naar Visweg 1; Anna M. van Seg- gelen, wed. v. Koelemeij, van Haarlem naar Dusseldorperweg 61; Elisabeth A. Nat, van Zijpe naar Rijksweg 22; Maria A. Pepping, van Haarlem naar Kerkweg 14. Anna C. Nijman, echtgenote vr.i J. Hes. van Heemskerk naar Hogeweg 2; Eliza beth J. Hollink, van Alkmaar naar Dus seldorperweg 57. Vertrokken: Cathaxina Meijer, echtgenote van J. Kuijper van Visweg 26 naar Heiloo; Petrus J. Huijsmans, van Burg. Nieuwenhuijsenstraat 24 naar Ca nada; Johanna Keijzer, van Rijksweg 162 naar Engeland; Maria Keijzer, van Rijks weg 162 naar Engeland. Gerardus Smit, van Rijksweg 106 naar Castricum; Agatha M. Klaver, van Prov.weg 2 naar Alkmaar; Thecla H. M. Bosma, echtg. N. Mooy, van Rijksweg 129 naar Monster. BENOEMD Bij K.B. is tot lid van de Grond kamer Noord-Holland benoemd de heer W. Krom te Schoorl. SCHOOLREISJE O.L.-SCHOOL Met een zestal bussen vertrokken de leerlingen van de Openbare Lagere School Maandagmorgen voor hun jaarlijkse schoolreis. Ditmaal ging het naar Monni kendam, waar een drietal boten gereed lag voor de overtocht naar Marken. Deze overtocht was een waarlijk genot, in het stralende zonnetje lag Marken, waar het vanwege het vroege uur, nog vrij rustig was. Van hier ging het naar Volendam, waar ook een korte wandeling werd ge maakt. De bussen waren inmiddels naar Volendam gekomen en stonden daar weer op de kinderen te wachten. Na een mooie tocht door Waterland be reikte het gezelschap ,,Het Tolhuis" te Amsterdam, waar een kleine driehonderd glazen melk voor de kinderen gereed sond. Na de middag gingen de laagste klassen een rondvaart maken door de ha vens. Bijzonder interessant was deze tocht, omdat juist vele schepen van de V.N. daar gemeerd lagen. De hoogste klassen brachten een bezoek aan het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen, waar de zesde en zevende klas een rondleiding meemaakten onder deskundige leiding. Hier was zó veel te zien, dat de tijd voor dit bezoek uitgetrokken, eigenlijk te kort was. Tot slot trok het gehele gezelschap gezamenlijk naar de speeltuin „Oud-Val kenveen", waar de kinderen hun hart konden ophalen aan de diverse attracties. Te ongeveer negen uur arriveerde de stoet weer in Egmond aan Zee, opgewacht door een grote schare ouders en familie leden. TOCHT OUDEN VAN DAGEN De tocht van ouden van dagen is vastgesteld op 7 Augustus a.s. De route gaat via een klein gedeelte van de Wieringermeer—Medem- blik—Hoorn naar Volendam. Vandaar een boot tochtje naar Marken v.v. Daarna een goed dmer te Amsterdam, Tolhuis. Ongetwijfeld een tocht, die zeer in de smaak zal vallen. Nog kan worden medegedeeld, dat zoveel mogelijk per touringkar gereisd zal worden. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer M. J. Portegies, slaagde dezer dagen voor het examen werk tuigbouwkundig ingenieur aan de Technisch® Hogeschool te Delft. Ook onze plaatselijke muziekver eniging, het fanfarecorps DSV, heeft op het nationaal muziekconcours een suc ces weten te behalen. Het corps, dat onder leiding staat van de heer Den Das uit Schoorl, verwierf een tweede prijs met 362 punten. Waar deze ver eniging nog niaar kortbestaat, een prachtig succes, dat beloftdn voor de toekomst inhoudt. Woensdag was een belangrijke dag voor de schooljeugd van Bergen. De leerlingen uit de hogere klassen van de Openbare Lagere School, de R.K. Jongensschool, de Chr. School en de Berger Schoolvereniging zouden elkanders krachten meten in Pesie's Natuurbad. Helaas moest de Adalbertusschool verstek laten gaan. Hierdoor ging de strijd, evenals het vorig jaar, in hoofdzaak tussen de school van het Spaanse Pad en de Boschooi. Het zwemfestijn was nauwelijks begonnen of er brak een fikse regenbui los, die pas op hield, toen de wedstrijden ten einde waren. Op dit punt heeft de organisator, de heer H. Pesie, tot nog toe wel bijzonder weinig geluk gehad, want ook in 1950 vonden de school- zwemwedstrijden in stromende regen plaats. Maar het enthousiasme van de jongens en meisjes was er niet minder om. En ook de toeschouwers, onder wie de consulent voor Lichamelijke Opvoeding', de heer Van Drunen en de schoolarts* dr. Sikkema, lieten zich door Pluvius niet afschrikken. Estafette Aller belangstelling ging in het bijzonder uit naar de prestaties van de beide Estafette ploegen van de Openbare School en van de Berger School. Zowel de meisjes als de jon gens maakten zeer fraaie tijden in de estafette. De ploeg van de Bosschool, bestaande uit Marti Boxman. Thera van der Wijngaart, Fransje Muytjens en Marian van Emden, won Evenals bij de mensen beperkt het aantal ziekten, die onder het rundvee kunnen voorkomen, zich niet tot een enkele. Met de bestrijding: van de t.b.c, is daarom het werk van de Gezond heidsdiensten allerminst ten einde. Een andere zeer besmettelijke ziekte, die als gevolg van deze besmettelijkheid een grote verspreiding heeft, is de Bru cellosis Abortus Bang, doorgaans ge noemd „besmettelijk verwerpen". De economische nadelen, die ze met zich meebrengt, behoeven voor die van de t.b.c. vermoedelijk niet onder te doen. Het dier, dat er door is aan getast, brengt een dood kalf ter wereld en wat dit wil zeggen bij duur fokvee, is begrijpelijk. Bovendien kan de melk- gift van het moederdier er nadelig door worden beïnvloed, vooral wan neer het verwerpen betrekkelijk lang voor het ogenblik, waarop normaal zou zijn gekalfd, plaats vindt. Inenting Bestrijding heeft plaats door men- ting. Dit heeft net grote voordeel, dat niet, gelijk bij de t.b.c., behoeft te worden overgegaan tot afslachten. De grote besmettelijkheid echter maakt het noodzakelijk om de bestrijding ge organiseerd over een groot gebied te gelijker tijd ter hand te nemen en dit brengt aanzienlijke bezwaren met zich mee. Ook de mens kan door de Abor tus Bang worden aangetast. Men noemt dit dan de „golvende ziekte". De pa tiënt krijgt met geregelde tussenpozen koorts, hij voelt zich ziek en ellendig en de genezing vordert door de hard nekkigheid veel tijd. Friesland geeft voorbeeld In een gedeelte van Friesland, dat het gebied van twintig zuivelfabrieken rondom Leeuwarden omvat, is men de strijd georganiseerd begonnen. Het werk blijkt echter niet gemakkelijk en een uitbreiding van dit gebied schijnt voorlopig nog niet goed mogelijk te zijn. Er is een systeem ontworpen, waarin abortus-vrije bedrijven alleen uit dit gebied en niet daarbuiten het recht krijgen op hun t.b.c.-papieren een aantekening te verlangen, waarin wordt gezegd, dat het betreffende dier vrij is van besmettelijk verwerpen. De Gezondheidsdiensten in de an dere provinciën zijn doro de t.b.c.-be strijding vooralsnog zodanig bezet, dat door deze aan een georganiseerd op treden tegen de Abortus Bang niet kan worden gedacht, hoewel uit de t.b.c.- vrije gebieden uit hun ressort daarop bij herhaling wordt aangedrongen Zeer terecht echter stellen deze dien sten zich op het standpunt: eerst de t.b.c., dan de Abortus Bang. Mén kan niet alles tegelijk. Intussen is wel duidelijk, dat de Ge zondheidsdiensten voor Dieren in de toekomst nog voor belangrijke taken zullen worden geplaatst. met ruime voorsprong in de tijd van 1 min. 24 sec. van Anneke Govers, Coby van Weele, Ali Bak en Cockie van de Bog'aerde, die er met hun vieren 1 min. 31 sec. over deden. Buitengewoon spannend was de vier maal 25 meter estafette bij de jongens. Van het begin af aan iag de Dorpsschool enkele meters voor en hoe de Boscholieren ook him best deden, tegen Hans van Amstel, Henk Tijken, Dik de Jong en Adri van Diest konden zij niet op. Laatstgenoemden wonnen in de tijd van 1 min. 22 sec. De ploeg van de Bosschool, bestaande uit Hein Brand, Hans Woud, OUo Schaap en Jan Eckhardt, die goed „teamwork" verrichtten, dcch iets minder snel zwommen, deed er twee seconden lang'er over. De uitslagen De overige uitslagen luidden als volgt: 50 meter vrije slag meisjes: le Fransje Muytjens, B. Sch. Ver., 49 sec.; 2e Anneke Govers, OLS, 51 sec.; 3e Thera van der Wijn- gaar^ BSV, 51.5 sec.; 4e Corrie van Weele, OLS, 54 sec. 50 meter vrije slag jongens; le en 2e Otto Schaap, BSV, en Henk van Amstel, OLS, 44 sec.; 3e Henk Tijken, OLS, 50 sec.; 4e Jan Kokkelink, OLS, 53 sec. .25 meter schoolslag meisjes: le Anneke Covers, OLS, 22.8 sec.; 2e Fransje Muytjens, BSV, 23 sec.; 3e Tinny Krom, BSV, 24 sec.; 4e Thera van der Wijng'aart, BSV, 25.5 sec. 25 meter schoolslag jongens: le Otto Schaap, BSV, 21.8 sec.; 2e Jan Kokkelink, OLS, 22.2 sec.; 3e Henk Tijken, OLS, 22.3 sec.; 4e Adri van Diest, OLS, 23 sec. In het tweede bad Voor hen, die nog niet in het .diepe bad mogen zwemmen, werden wedstrijden gehouden over twintig meter in het tweede bad. De uit slagen hiervan waren: 20 meter vrije slag meisjes: le Truus Smaal, OLS, 13.2 sec.; 2e Henie Debbets, OLS, 14 sec.; 3e Anneke van Kammen, OLS, 16 sec.; 4c Toos Botterman, BSV, 17.1. sec. 20 meter vrije slag jongens: le Pieter Bus- semaker, BSV, 13 sec.; 2e Luub Niermans, OLS, 14 sec.; 3e Han Vermeulen, BSV, 14.4 sec.; 4e# Barend Essen, OLS, 14.8 sec. Enkele leerlingen uit de derde en vierde klas zwomen 25 meter schoolslag. Hier was het resultaat: le Onno Boxman, BSV, 27.7 sec.; 2e» Simone Krom, BSV, 32 sec.; 3e Mieke Pesie, OLS, 35.4 sec. In het ondiepe bad werd daarna nog een hindemisloop voor beginners gehouden. De uit slagen hiervan waren: Hindemisloop meisjes: le Betty Sluyter, BSV, 12.7 sec.; 2e Trix Zwaan, Chr. School, 13 sec.; 3e Jannie van der Pol, OLS, 13.8 sec.; 4e Marry Prins, Chr. School, 14 sec. Hindemisloop jongens: le Wim Raans, OLS, 11.4 sec.; 2e Amoud Brandwijk, OLS, 12 sec.; 3e Paul Kok, Chr. School, 12.1 sec.; 4e John Sauerbier, Chr. School, 12.2 sec. In het restaurant werden de kinderen op ijs getracteerd, waarna de heer Pesie mededeelde, dat de Openbare Lagere School winnaar was geworden met 36 punten; de Berger School vereniging kwam op de tweede plaats met 34 punten. De heer Pesie reikte hierna met een vriendelijk woord aan ieder van de hierboven genoemde winnaars een prijs uit. Het hoofd van de Openbare Lagere School, de heer S. J. Nijd am, dankte de lieer H. Pesie voor al hetg'een hij deed en nog doet voor de jeugd. Alle aanwezigen brachten tot slot een driewerf hoera uit op de populaire leider van dit weer zo geslaagde zwemfestijn en op zijn rechterhand de bekende badmeester „Freek" Mjooy. Inwoners en gas'en hebben weer enkele dagen al de genoegens kunnen smaken van de jaarlijkse kermis. De jeugd luidde Zaterdagmiddag het feest in, na eerst dapper te hebben gehol pen bij de opbouw. In drommen trok zij langs de kramen, die zoveel heer lijkheden boden, ze waagde een kans je bij de behendigheidsspelen of liet zirch rondtollen in de draaimolen, zweef of autoscooter, 's Avonds kwamen ook de ouderen een kijkje nemen. Reeds van verre hoorde men het knallen der luchtbuksen en overal lie pen de gedecoreerde helden, die de hamer hadden opgenomen tegen de bekende Jut. Ook het oudewetse hak blok kon nog velen verleiden met het bijltje te hakken. Elders klonk de vriendelijke uitno diging om een kijkje te nemen in Theatre de la Gaité en velen onder de „boeren, burgers en buitenlui" kon den geen weerstand bieden aan deze lokstem. Moe geslenterd, moe gedraaid zochten anderen een ogenblik verpo zing in de poffertjeskraam. Het weer werkte prachtig mee. Al leen trad Pluvius Zondagmiddag even op als spelbreker en joeg de kermis gasten met een nat pak naar huis. Openluchttheater VVV Bergen De Stichting Onderwijs Toneel „De Gong" gaf Woensdagmiddag o.l.v. Lou Steenbergen een Kindervoorstelling met „De Levende Poppenkast". Ge speeld werd „Jan Klaassen en de zieke Koning" van Leonard Roggeveen. Ruim zes honderd kinderen hebben een paar uur uitbundig genoten van deze vertoning en met grote spanning het gebeuren gevolgd. 's Avonds trad hetzelfde gezelschap op met een blijspel van Edm. Rostand in de vertaling van Henri Dekking, geti'eld „Les Romanesques". Bij deze avondvoorstelling was de belangstelling aanmerkelijk kleiner, ofschoon het weer geen beletsel be hoefde te zijn voor een bezoek aan het openluchttheater. De „Gong"-spelers brachten een goede vertolking. Met grote belang stelling volgde het publiek deze ro man d'amour, die niet zo vlot verliep als de jongelui epde vaders wei zouden hebben gewild. De volgende week komt de dans groep van Berto Pasuka met Negerbal- letten en zal het openluchttheater stel lig tot de laatste plaats zijn bezet. BURGERLIJKE STAND Geboren: Trijntje, d. van W M. van Bei-len en G. A. van der Kamp. Dingeman A G., z. van G. C. Buizer en E. Zwerver. Ondertrouwd: Marinus A. Beekman (won. te A'dam) en Helena A. J. Paping. Getrouwd: Nicolaa, J. Rood en Anna J. Vrancken. Overleden: Jannetje Nierop, 73 jaar, echtgenote van H. Schmidt. OPPERDOES, 11 Juli. Grote rode '5.60—20.40. grove 12.20—13.80, kleine 1617.80, kriel 13.5014.50, rode mui zen 19.20, gewone muizen 17.80—18.70 kleine 15—18.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7