Op Col d' Aubisque achterhaalde het noodlot Wim van Est Eerste Kamer heeft bezwaar tegen confiscatie vijandelijk vermogen Downsiemming in het Nederlandse kamp Bauvin nam gele Irui over van de onfortuinlijke Nederlander Gerrit Voorting dertigste Wagtmans 53, Peters 58 en Dekkers no. 86 Algemeen klassement Vijf Britseschepenvrij van navigatie besprekingen Geen aggressie meer in Russische politiek? Tweede Kamer behandelde wet van goederenvervoer binnenvaart Bezwaren bepalingen betreffende de Rijnvaart Man bracht vrouw vier dolksteken toe Drie moiies eisen mildheid De staat van oorlog en de Kroon Seretse Khama wil zijn stam bezoeken WOENSDAG 18 JULI 1861 EERGISTEREN heerste er een jubelstemming in het Nederlandse kamp. Wim van Est had in een machtige rush, uitstekend gesteund door zijn ploegmakker Voorting, een etappe-zege en de gele trui behaald. Alle Nederlanders in de Tour, de renners, Kees Pellenaers, de mecaniciens, verzorgers en de reporters stapten met vrolijke gezichten door het vriendelijke Zuidfranse stadje Dax, maar hoe geheel anders was de stemming in Tarbes, de finishplaats van de dertiende etappe. Wim van Est, die bonkige, wilskrachtige Brabander moest daar arriveren in een ambulancewagen van het Rode Kruis. Boven op de top van de vervaarlijke Aubisque heeft hij de tol moeten betalen voor zijn gedurfd rijden, voor zijn pogingen om met geroutineerde Tourrijders als Magnj, Koblet, Bartali, Bobet en Coppi in duizelingwekkende vaart langs steile hellingen, over hobbelige wegen met kantige rotsranden naar beneden te stormen. Het was de stoere Van Est gelukt om in het gezelschap van deze matadors de top van de eerste col van kaliber te bestijgen. Verder mocht hij het echter niet brengen. Een gevaarlijke hairpln-bocht werd hem noodlottig. Onze landgenoot verloor de macht over zijn stuur en stortte in een afgrond van ongeveer zeventig me ter. Dat hij geruime tijd later weer springlevend op de weg stond mag een won der worden genoemd. Wij kunnen hierover slechts ten zeerste verheugd zjjn, maar bij alle vreugde over deze wonderlijk goede afloop kunnen wij deze zware tegenslag voor onze Tourryders en voor hun knappe en symphatieke lei der Pellenaers niet vergeten. 13* Etappe 201 KM. 14e 143 18 1» 218 19 16e 192 20 Rustdag 21 17e Etappe 224 22 18e 11 173 23 |CAR.ro-S160!l (met bonificatie 5.47.07); S. Lauredi (Fr.) z.t.; 4. Geminiani (Fr.) z.t.; 5. Diot (Parijs) 5.55.52; 6. Brambilla (O.Z.O.) z.t.; 7. Van Ende (B.) z.t.; 8. Bartali (It.) 5.57.12; 9. Deledda (O.Z.O.) z.t.; 10 Ockers (B.) z.t.; 30. ex aequo in een groep van tien renners Gerrit Voorting 6.20.21; 53. Wagtmans 6.08.13; 58. ex aequo in een groep Peters 6.10.42; 86. Dekkers 6.25.53. Het ploegenklassement van de der tiende etappe luidt: 1. Frankrijk (Geminiani, Lauredi en Lucien Lazarides) 17.32.26; 2. Oost Zuid Oost 17.40.11; 3. Italië 17.40.51; 4. Belgie 17.52.53; 5. West Zuid West 17.54.13; 6. Zwitserland 17.56.45; 7. Parijs 18.03.55; 8. Spanje 18.05.03; 9. He de France 18.13.32; 10. Luxemburg 18.15.06; 11. Ne derland (Voorting, Wagtmans en Pe ters) 18.20.58. Bergklassement: 1. Geminiani (Fr.) 19 pnt.; 2. Bernardo Ruiz (Spanje) 15 punten; 3. Lanagarica (Sp.), Bayens (Belg.), Bauvin (Oost Zuid Oost) en Lauredi (Fr.) 9 pnt.; 7. Van Ende (B.) 7 pnt.; 8. Gauthier (Fr.), Robic (Pa rijs) en Biagioni (It.) 6 punten p ROTE verslagenheid heerste er gis teren in het Nederlandse kamp. Ge lijk met de physieke klap welke de ge vreesde Col d'Aubisque de kranige Ne derlanders heeft toegebracht, kwam deze psychische „kaakslag". Veel zal van het moreel van onze renners en de talenten van Pellenaers afhangen of deze slag niet de knock-out voor de overige vier zal betekenen. Wij kunnen slechts hopen dat het klaver blad, Voorting, Wagtmans, Peters en Dekkers, de moed zal kunnen vinden om door te zetten. Wij vrezen echter het ergste. Vandaag zullen de Nederlanders een grote beproeving moeten doormaken. Als de mentale injectie, welke Kees Pellenaers zijn pupillen gisteravond zonder twijfel zal hebben gegeven, geen voedingsbodem heeft gevonden, is het vrij zeker dat ook de veertiende etappe, een van de zwaarste van de Tour, geen successen zal brengen. De eerste hindernis wordt vandaag gevormd door de 2114 meter hoge Col du Tourmalet en als die het elan van onze jongens nog niet heeft gebroken zijn er nog de Col d'Aspin (1489 m) en de Col de Peyresourde (1563 m.), die a!l= illusies kunnen breken. Het is gebleken dat Hans Dekkers geen groot klimmer is. Met ruim 37 minuten achterstand op de winnaar Biagioni. de knecht van Magni, kwam de Eindhovenaar over de eindstreep. Voorting was met zijn dertigste plaats nog de snelste Nederlander met een achterstand van bijna een kwartier Wagtmans kwam zes minuten later dan de Haarlemmer binnen en voor de flyer Peters werd een achterstand van 22 minuten op Biagioni genoteerd. De Aubisque heeft wel zeer fel toegesla gen en het zou ons niets verwonderen als onze Nederlandse coureurs geloof gaan hechten aan de opvatting, dat dertien een ongeluksgetal is. Vele uitlooppogingen Tn het eerste vlakke stuk werden tal van uitlooppogingen ondernomen. Verscheidene renners met bescheiden klimcapaciteiten hoopten, voordat de slag op de helling van de Aubisque zou beginnen, op deze manier een voor sprong te verkrijgen om met gelijke kansen als de betere klimmers de af daling te beginnen. Toen Geminiani en Biagioni op hun trappers gingen staan rook Bauvin. die de tweede plaats in het algemeen klassement be zette. zijn kans. Tezamen met Lauredi. Diot, Brambilla en Van Ende, trok deze Franse regionaal op de twee uit lopers af. He» peloton reageerde niet. De kleinere goden waren te bevreesd om hun krachten te verspillen en de groteren leefden in de zalige overtui ging dat zij het stelletje „heethoof den" op de Aubisque wel zouden terug zipn Daf is echter nie' eehpm-o Gemi niani, Bauvin, Lauredi. Van Einde en Biagioni bereikten met ruime voor sprong het hoogste punt en onvervaard stortten zij zich in de afdaling, nog onbewust van de tragedie die zich later, toen het hoofdpeloton de pas passeerde met Van Est zou gaan af spelen. Geminiani en Lauredi van de Franse ploeg. Bauvin van Oost-Zuid- Oost en de Italiaan Biagioni konden zich los schudden van Diot. Brambilla en Van Ende. Gevieren stormden zij op de finish te Tarbes af. waar Gemi niani zijn tweede etappe-zege behaal de. Deze overwinning kwam echter to* stand dank zij een stevige duw welke hij van zijn ploeggenoot ontving. Te recht diende de Italianen dan ook een protest in, dat door de wedstrijdcom missarissen werd toegewezen. Nu kwam Biagioni de eer en de overwin- naarskus toe en Bauvin werd tweede. Lauredi en Geminiani moesten met de derde en vierde plaats genoegen ne men. Bauvin zal zich vandaag met de eiderstrui tooien. De favorieten heb ben zich op deze dag niet overmatig ingespannen. Niettemin staan Koblet, Coppi, Magni, Bobet en Bartali resp. op de 5e, 10e, 11e, 12e en 15e plaats De uitslag van de dertiende etappe DaxTarbes (201 km) is als volgt: 1. Biagioni (It.) 5.47.57 (met bonifi catie 5.46.57); 2. Bauvin (O.Z.O.) z.t. Het algemeen klassement luidt I. Bauvin (O. Z. O.) 74.22.37; 2. Biagioni (Italië) 74.28.55; 3. Ge miniani (Frankrijk) 74.29.05; 4. Meunier (W. Z. W.) 74.32.42; 5. Koblet (Zwits.) 74.35.33; 6. Lau redi (Frankrijk) 74.35.56; 7. De Mulder (België) 74.35.58; 8. Ber nardo Ruiz (Spanje) 74.38.20; 9. Lucien Lazarides (Frankrijk) 74.39.10; 10. Coppi (Italië) 74.41.12; II. Magni (Italië) 74.43.00; 12. Bobet (Frankrijk) 74.43.14; 15. Bartali (Italië) 74.45.22; 19. Voor ting (Nederland) 74.53.58; 25. Wagtmans (Nederland) 74.58.21; 49. Peters (Nederland) 75.21.04; 81. Dekkers (Nederland) 76.00.39. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 222.47.18; W. Z. W. 223.02.39; 3. België 223.18.41; 4. Italië 223.33.17; 5. O. Z. O. 223.40.30; 6. Zwitserland 224.04.59; 7. Neder land 224.11.20; 8. lie de France 224.29.56; 9. Parijs 224.34.05; 10. Luxemburg 224.36 42; 11. Spanje 224.56.12. H.M. de Koningin opende te Baarn acht woningen, die bestemd zijn voor oorlogsweduwen en echtparen, gerepatrieerd uit Indonesië K.O. zege van Luc van Dam Italiaanse kampioen werd in achtste ronde gevloerd Voor een uitverkocht circusgebouw er waren circa 2500 toeschouwers werd te Scheveningen een aantrekke lijk boksprogramma gegeven. In de hoofdpartij boekte Luc van Dam een fraaie k.o.-zege op de middengewicht- kampioen van Italië Gino Campagna, die in de 9e ronde na een enorm harde opstoot van Van Dam na 8 tellen weer op de been was, doch door scheids rechter Knol volkomen terecht werd uitgeteld, daar de Italiaan absoluut niet meer in staat was het gevecht voort te zetten. Na de „Empire Roach"-affaire De Egyptische regering heeft het Britse verzoek ingewilligd, om vijf schepen van het Britse ministerie van vervoer te beschouwen als schepen van de vloot. De schepen vervoeren voorraden voor het Britse garnizoen in Akaba (Jordanië). Door het besluit zullen zij vrijgesteld zijn van navigatie- beperkingen. Een van deze vijf schepen is de „Em pire Roach", die onlangs door een Egyptische korvet in de Golf van Aka ba werd aangehouden, naar aanleiding waarvan Engeland een protest indien de. Bij deze aanhouding werd door Egyptische zeelieden voor een waarde van f 2000 aan touwen, verf en ander materiaal meegenomen. Palmiro Togliatti dringt aan op algemene verkiezingen Palmiro Togliatti, leider van de Itali aanse communistische partij, heeft gis teren aangedrongen op het houden van algemene verkiezingen, nu de regering is afgetreden. „Naar onze mening moet de nieuwe regering worden toevertrouwd aan een man, die boven de partijpolitiek staat", aldus Togliatti. Premier De Gasperi is gisteren begon nen met besprekingen om een nieuwe regering te vormen. Vol trots ziet de kleine Gregory hoe zijn oudere zusje de teugels van haar ponny reeds weet te bedienen Diplomatieke waarnemers van dt V.N. zjjn van mening, dat de Russische regering bezig is haar buitenlandse politiek geheel te wijzigen, waarbij de eerste stap in deze richting zou zijn het bewerken van een vrede in Korea. Men neemt aan, dat de politiek van de Sowjetunie van de „aggressieve" naar de „consoliderende" fase zal over gaan, na de zes grote nederlagen, dia zij in de afgelopen vier jaar heeft gele den: de vergeefse pogingen om de vrij heid in Griekenland te ondermijnen, de actie om het plan Marshall onmoge lijk te maken, de aanvallen tegen het Noordatlantisch pact, de blokkade van West-Berlijn, de plannen ten aanzien van Korea en het feit, dat de Russische houding tot resultaat had. dat de Wes telijke mogendheden zich nauwer heb ben verbonden. De Sowjetunie, zo meent men, wil thans, door het ver minderen van de internationale span ningen, de uitvoering van de Weste lijke defensieplannen vertragen en tijd winnen om laar binnenlandse econo mie op te bouwen. Tijdens de behandeling van het wets ontwerp, houdende regeling voor het vervoer van goederen met binnen schepen, waarmee gistermiddag in de Tweede Kamer een aanvang werd ge maakt, heeft de heer Schilthuis (P. v. d. A.) verklaard, in dit wetsontwerp een belangrijke stap te zien op de weg naar coördinatie van het binnenlandse goederenvervoer. Hij meende, dat een betere ordening van de Rijnvaart nood zakelijk was. De heer Krol (C.H.) achtte de opname van de verladers in de organisatie in het nadeel van de schippers. Naar het oordeel van de heer Ritmeester (V.V.D.) was even redige vrachtverdeling slechts als tij delijke maatregel aanvaardbaar. Een van de bezwaren van de heer Haken (C.P.N.) tegen het nieuwe wetsontwerp was dat de toestand van de kleine schippers niet was geregeld. Vele van de duizend schepen, die uit de vaart zijn genomen, hadden zijns inziens de Ook zichzelf ernstig verwond Gisteravond heeft zich in een perceel in de Reguliersdwarsstraat bij het Rem- brandtsplein te Amsterdam een drama afgespeeld, waarbij een vrouw en een man levensgevaarlijk zijn gewond. De vrouw, 23 jaar oud, had in het perceel, waar een oom van haar me zijn familie woont, een kamer gehi ur Omstreeks zes uur kreeg zij bezoek van een eveneens 23-jarige fabrieks arbeider, met wie zij geruime tijd had samengewoond. De verhouding tussen beide mensen was door de vrouw enige tijd geleden verbroken, waarna zij bij haar oom was gaan wonen. De man was gisteravond naar de Regu liersdwarsstraat gekomen met het doel de vrouw te bewegen weer bij hem Levenslustige oudjes In het gemeentehuis te Vledder (O.) heeft de burgemeester gisteren het huwelijk voltrokken tussen de 74-ja- rige Popke Boersma en de 75-jarige Hendrikje de Vries, beiden wonende in het rusthuis van de maatschappij van weldadigheid te Vledder. Het „jonge" paar werd door de bevolking hartelijk begroet en de bewoners van het tehuis voerden een rondedans uit. Beide echtelieden zijn gehuwd geweest. De Eerste Kamer heeft zich gisteren uitgebreid beziggehouden met het voor stel tot wijziging en aanvulling van het Besluit Vijandelijk Vermogen. Ver schillende fracties hebben het zich daarbij "iet gemakkelijk gemaakt. Zij had den diepgaande bezwaren tegen de voorgestelde regelingen, die resulteerden in een drietal moties. Twee ervan, resp. afkomstig van de heren Ruys de Bee- renbrouck en Molenaar, hadden betrekking op de ontvijanding van met Duit sers gehuwde Nederlandse vrouwen; hiervoor werd een grotere mildheid ver langd. De derde, eveneens, van de heer Ruys de Beerenbrouck, verlangde een regeling voor die grensboeren, die door verlies van hun gronden in hun bestaan worden bedreigd. liere Nederlanders geleden onrecht is zulks niet. Voorts ontkende spr., dat alleen de Kroon het recht zou hebben, de staat van oorlog op te zeggen. Z.i. kwam dit recht ook aan de Kamers 'oe. In tegenstelling tot de voorgaande sprekers was de heer Pollema (CHU> het in grote lijnen met het ontwerp eens. Hij meende, dat de regering geen andere keus had. Hoewel de heer Mo lenaar (WD) het blijkens zijn uiteen zettingen eveneens met de grote lijnen van het ontwerp eens was, wenste hij toch opheldering aangaande de uitvoe ring van de richtlijnen. De heer Van de Kieft (Arb.) achtte goede gezind heid als grond voor ontvijanding van de Nederlandse vrouwen in kwestie niet voldoende. De moties maakten duidelijk, dat het de heer Ruys ernst was met zijn woor den, dat hij het ontwerp het onsympa thiekste van zijn gehele parlementaire loopbaan vond. Hij noemde het beleid van de regering in dezen rampzalig en meende, dat daardoor onze landbouw- export en onze investeringen in Duits land in gevaar zouden komen. Reeds worden, zo zei hij, Nederlandse bezit tingen in Duitsland geïnvesteerd. De heer Anema (AR) ontkende, dat de capitulatie van Duitsland een rechtsgrond voor confiscatie van Duits bezit zou zijn. Ook het door particu- Minister Stikker bestreed de opvaf- tingen van de heer Anema, dat be eindiging van de staat van oorlog nie* uitsluitend tot de competentie van de Kroon zou behoren. Aan het vijande lijk vermogen moet nu eindelijk een bestemming worden gegeven. In Duits land zal eerlang een wet worden afge kondigd die bepaalt, dat dit vermogen onteigend is. De regering is bereid, met Bonn te onderhandelen over de positie van de grensboeren. Capitulatie is wel degelijk een rechtsgrond voor oneigening van vij andelijk vermogen, betoogde minister Mulderije hierna. Duitsland weet ove rigens dat het schadeloosstelling moet opbrengen. Spr. bestreed de gedachte van een collectieve ontvijanding van de onderhavige Nederlandse vrouwen. Eis moet zijn een positieve houdine Goede gezindheid is onvolóoenae. Bij de replieken werden de reeds ge noemde moties ingediend, die door mi nister Mulderije ten stelligste werden bestreden. Vandaag valt de beslissing voor het wetsontwerp en over de moties. Er is voorts nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van justitie. terug te komen. Toen zij dit weigerde, trok hij een dolkmes en bracht de vrouw vier steken in borst en rug toe. Op het geschreeuw van de medebewo ners snelde een agent van politie, die in de omgeving surveilleerde, de wo ning binnen, maar hij kwam te laat om te verhoeden, dat de man zichzelf met Je dolk nog twee steken in de buik gal. De ijlings gewaarschuwde genees kundige dienst bracht de man en de vrouw over naar he* Binnengasthuis waar zij zijn opgenomen. Zowel de vrouw als de man verkeren in levens gevaar. GROOTSTE STAALFABRIEK IN EUROPA GEOPEND Gisteren is in Port Talbot in Wales door de Britse minister van financiën. Hugh Gaitskell de grootste staalfabriek in Europa geopend. De bouw van Je fabriek nam vier jaar in beslag en ie bouwkosten belopen 60 millioen pond sterling. De fabriek zal 1.25 millioen ton sta len platen en blik per jaar produceren. Zij heeft een van de grootste staalstrip- installaties ter wereld, welke 500 kilo meter stalen plaat per week produceert-. De bouw geschiedde met gebruikma king van Marshallhulp. Machinerieën kosten 20 millioen dollars. Nederlands smokkelschip was grootste deel al kwijt Ruim een week geleden is, zoals we reeds berichtten het Nederlandse schip „Cosmopolitan" wegens het drijven van smokkelhandel opgebracht naar Saeby in Jutland. Er werden toen 500 flessen cognac en 100.000 sigaretten ge vonden. Het onderzoek heeft echter uitgewezen dat het schip met 3500 fles sen cognac en 400.000 sigaretten uit Ne derland was vertrokken. Verondersteld wordt dan ook dat het grootste deel van de lading al verkocht is toen de „Cosmopolitan" buiten de Deense terri toriale wateren lag. Later dreef bet schip af, kwam binnen de territoriale wateren terecht en werd opgebracht. De kapitein-eigenaar, A. is nog onder arrest. Merkwaardig vonnis door Hoge Raad vernietigd Het merkwaardige vonnis van de kantonrechter-plaatsvervanger te Hil versum, waarbij hij iemand, die des avonds zonder licht op de fiets gereden had, ontsloeg van rechtsvervolging op grond van een artikel in het wegen verkeersreglement, dat spreekt van het rijden „bij nacht", is door de Hoge Raad vernietigd. De geverbaliseerde werd veroordeeld tot een boete van vijf gulden. Onder de term „bij nacht" verstond de kantonrechter het fietsen -gedurende de gehele perioae van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang, maar de Hoge Raad achtte duidelijk aangetoond, dat hiermede bedoeld wordt „een tijdstip", gelegen in die periode. Donderdagavond arriveren op Schip hol negen gewonde vrijwilligers van het Nederlandse detachement op Korea. strijd niet kunnen volhouden ondanks de evenredige vrachtverdeling. De heer Van Dis (S.G.) vreesde, dat vele schip pers als gevolg van de voorgestelde regeling eruit gewerkt zouden worden. Naar het oordeel van de heer Van den Heuvel (K.V.P.) was het de hoogste tijd dat de huidige noodregeling door een nieuwe wettelijke regeling werd ver vangen. Hij zeide dat het beursstelsel zou moeten dienen ter verwijdering van desastreuze concurrentie. De heer Algera (A.R.) verzocht de minister de bepaling betreffende de Rijnvaart uit het ontwerp te nemen en de Kamer een nota over het Rijnvaart-probleem te vertrekken. De minister van Verkeer en Water staat, de heer Wemmers, was evenwel van oordeel dat het wetsontwerp niet in strijd was met de Acte van Mannheim. Verder merkte de minister op, dat door de ontwikkeling van het vrachtauto verkeer de schepen beneden de honderd ton minder emplooi hebben gekregen. Een dergelijke ontwikkeling was vol gens de minister niet tegen te houden. Bij de artikelsgewijze behandeling heeft de heer Algera (AR), een amen dement ingediend, krachtens welke de verladers geen bestuursbevoegdheid zouden mogen hebben, maar slechts volgens bij Algemene Maatregel van Bestuur te stellen regelen invloed zou den krijgen op de schippersbeurzen. Daartegen rezen nog al wat bezwa ren. Meer succes had de heer Algera met een mede door de P. v. d. A„ de CHU en de WD ondertekend amen dement, krachtens welke een in te «tellen commissie van advies door de Kroon zou moeten worden benoemd. Dit werd door de minister overgeno men. Vandaag volgt de eindstemming. ..Britse regering behandelt de toestand verkeerd Seretse Khama, het verbannen hoofd van de Afrikaanse Bamangwato-stam, heeft gisteren een verklaring uitgege ven, waarin hij zich er over beklaagt, dat de Britse regering heeft geweigerd hem toe te staan een kort bezoek aan zijn stam te brengen om de onrust al daar te doen bedaren. Hij beschuldigde de regering er van „de toestand voort durend verkeerd te behandelen" en ver klaarde geen schuld te hebben aan de ongeregeldheden de afgelopen week. Ten slotae zei hij. dat hij alleen als hoofd van de stam de huidige moeilijk heden zonder gebruik van geweld zou kunnen oplossen. COMMUNISTISCHE LEIDERS OPNIEUW IN CEL Dertien Amerikaanse communistiscne leiders, die tegen borgtocht waren vrij gelaten, zijn opnieuw gevangen gezet, omdat gerechtelijke autoriteiten wei gerde, de wijze van borgstelling goed te keuren. Een communistische organisa tie had n.l. tot het verlangde bedrag obligaties gedeponeerd, maar kon de herkomst van deze papieren niet naar genoegen aantonen. Eenzame Deense zeiler wilde niet gered worden Om tien uur Maandagavond voer de reddingboot van Ameland „Jhr H. J. Ortt" uit om assistentie te verlenen tan een Deens jachtje, dat op de Wad den was vastgelopen. Aan boord van het scheepje, dat de naam „Helge" droeg, bevond zich slechts een man, die evenwel ernstig verstoord was over de komst van zijn redders. Hij had wat pech met zijn kiel, maar zou de zaak zelf wel klaren, gaf hij te kennen. En voor de rest werden de heren bedankt. De reddingboot keerde naar Hollum terug, maar bracht de Deen gistermor gen wat voedsel. De eenzame watertoe rist is er intussen in geslaagd het nodige herstel aan te brengen en heeft zijn tocht naar Engeland voortgezet. Te Zevenhuizen (Gr.) is een vracht, auto bij het nemen van een bocht in gereden op twee mannen. De zestigjari ge B werd op slag gedood, de 25-jari- ge M. is in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis in Groningen ge bracht.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5