Opbouw Westeuropese defensie vordert al te langzaam ChefarineA Amerika Pain en Pom in Afrika Roman van een pionier uit Noordhollandse polder de JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Chefarine „4" doet wonderen De Onbekende Voogd Kunt U niet slapen Scheepvaartberichten Frans défaitisme baart grote zorgen Hoop nu gevestigd op 12 divisies van Bonn EwoutSpeelman schreef een goed boek Taart van P. J. Bruin Let op nationaliteitsbewijs PURMERENDER MARKT Het Radioprogramma Over bijdrage i Reeds accoord ove gebruik marinebas Koninklijk Paar in naar V.S. en Car India zal Pakistan aanvallen Tweede Kamer aan' wetsontwerp binnei WOENSDAG 18 JULI 1951 door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoen de die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08 en 7.94. (Advertentie, lng. Med.) Alblasserdijk, 15-7 van Vera Cruz te New Orleans Andijk, Houston—R'dam, 18-7 te Londen Arkeldijk, Londen—Antwerpen, pass. 17-7 Vlissingen Arnedijk, 15-7 van New Orleans te Houston Arundo, A'dam—Hamp ton Roads, 16-7 850 mijl oost van Norfolk Averdijk, Antwerpen—New York, pass. 16-7 Vlissingen Agatha, 16-7 van Singapore naar Pladju Aldeg'onda, 16-7 van Bangkok naar Fladju Almkerk, R'dam—Japan, pass. 16-7 Kaap St Vincent Altair, R'dam—Porto Ale- gie, pass. 16-7 Kaap Verd. Eilanden Am- st eiland, A'dam—Buenos Aires, pass. 16-7 Ka narische Eilanden Armilla, 16-7 van Saigon naar Haiphong Bengkalis, 17-7 van Makas- sat te Djakarta Bonaire, A'dam—W.-Indie, pass. 17-7 Finisterre Ceronia, 16-7 van Curagao naar Havana Eemland, Buenos Aires—A'dam, pass. 16-7 St. Pauls Rocks Etrema, 17-7 van Stanlow te Las Palmas Felipes, 16-7 van Pladju naar Singapore Gaasterland, A'dam—Rio de Janeiro, pass. 16-7 Kaap Verd. Eilanden Groote Beer, 16-7 van Djakarta naar A'dam Hestia, 17-7 van Calao to Manta Haarlem, 17-7 te Puerto Caberas Helena, 16-7 van Cristobal naar Curasao Hvdra, 17-" van A'dam te Curasao Itter- sum, 17-7 (11.00 uur), van Montreal voor IJmuiden verwacht Indrapoera, 16-7 van Surabaja naar Semamg Kieldrecht, Japan— R'dam, 17-7 te Manilla Laeftes, Java—A' dam. 16-7 van Napels Lemsterkerk, A'dam— Perzische Golf, 17-7 te Port Said Laagkerk, 16-7 van Tilbury naar R'dam - Lissekerk, 17-7 van Khorramshar naar Bushire Maas, A'dam—Maracaibo, pass. 16-7 (18.00 uur), Ouessant Mapia, A'dam—Djakarta, 14-7 te Port Swettenbam Marken, R'dam—Quebec, pass. 17-7 Belle Isle Mataram, Djakarta— R'dam, 16-7 van Belawan - Overijsel, R'dam —Sydney, 18-7 te Melbourne verwacht Phrontis, 13-7 van Semarang naar A'dam Rondo, 16-7 van Djakarta naar Singapore - Rijndam, R'dam—New York, 17-7 te Le Havre Salawati, A'dam—Surabaja, 14-7 van Penang Schiedijk, 1.6-7 van R'dam te Gravesend Singkep, 16-7 van Semarang te Makassar - Stad Maassluis, 17-7 van Lulea te Emden Tamo, Buenos Aires—R'dam, pass. 16-7 (20.00 uur), Madeira Tiberius, 16-7 van Curasao naar New York - Tjitalenka, 18-7 van Hong kong naar Singapore Veendam. New York— R'dam, 16-7 van Le Havre, 17-7 (ca. 14.00 uur) te R'dam verwacht Venusf 17-7 van Malta te Alexandrie. leger .bezat, smadelijk door de Duitsers verslagen. En nu gelooft men er, dat zelfs de grootste inspanning tegenover het nog sterker dan het vroegere Duits land zijnde Rusland toch niet zal ba ten, tenzij dat de Amerikanen en Brit ten reeds bij voorbaat zeer aanzienlijke strijdkrachten in West-Europa legeren. Weliswaar betwijfelt men in Frankrijk niet, dat de Amerikanen in een even tuele oorlog de eindoverwinning zullen behalen, maar éér het zover is zal er in West-Europa niets meer zijn om te be vrijden, zo redeneren zij. Aan de andere kant zijn de Amerika nen en Britten niet bereid meer dan in totaal tien divisies naar het vasteland van Europa te zenden, zolang de Fran- QP HET OGENBLIK reist een groep van negen Amerikaanse senatoren door West-Europa. Zij zjjn het eerst afgestapt in Parijs, waar zij drie dagen lang besprekingen hadden met generaal Eisenhower en zijn staf. Daarna trokken zij verder op hun tocht, die hen door alle Europese landen, die deel uitmaken van het Atlantische Pact, dus ook Nederland, zal voeren. Het zijn machtige mannen, deze negen, want zij zijn lid van de Senaatscommissie voor de buitenlandse be trekkingen en in deze functie bepalen zij in hoge mate de international* politiek van de Verenigde Staten. En wanneer zij op een ogenblik, dat in Korea de be langrijke wapenstilstandsonderhandelingen met de communisten worden gevoerd, Washington verlaten om naar Europa te gaan, moeten zij daarvoor een bijzonder ernstige reden hebben. Die hebben zij ook: verontrusting over de langzame vorderingen bij de opbouw van een Atlantisch leger, dat de voornaamste troef kaart van de Westelijke buitenlandse politiek is. ^OOR deze verontrusting bestaat aan leiding en het ware te hopen, dat deze niet slechts in Amerika, maar ook aan deze zijde van de Oceaan zou be staan. Het is immers buiten kijf, dat Europa, mocht het tot een derde wereld oorlog komen, het beslissende slagveld zal zijn. Daarom zijn. reeds onmiddellijk na de ondertekening van het Atlanti sche Pact, de militaire deskundigen overgegaan ot het opstellen van schat tingen van hetgeen nodig zou zijn. om te verhinderen, dat West-Europa reeds bij het begin van zo'n oorlog door de communistische troepen onder de voet zou worden gelopen. Deze schattingen waren onderling verschillend en zij zijn in de loop van de tijd, onder druk van de Russische militaire inspanning, lang zamerhand hoger geworden. De laagste schatting was, naar ik meen, 35 divisies, maar de meeste experts houden het toch op een minimum van 50 divisies. Hei zal echter een meevaller zijn, in dien aan het einde van dit jaar Ame rika, Engeland en Frankrijk, die het leeuwenanadeel van de benodigde strijd macht moeten leveren, tezamen 20 divi sies aan generaal Eisenhower ter be schikking zullen hebben gesteld. Dit vrij povere, beslist onvoldoende resul taat wijten de Amerikanen niet ten on rechte in hoofdzaak aan de Fransen. De landen, die in het grootste gevaar verkeren, namelijk die van het vaste land van West-Europa, zijn het minst bereid offers voor de gemeenschappe lijke defensie te brengen. Slechts ten aanzien van enkele deze landen, zoals bijvoorbeeld Nederland, is de critiek, die de Amerikanen in dit opzicht heb ben, door een werkelijk grote inspan ning in de militaire sector tot zwijgen gebracht. Het zijn de Britten, die naar verhouding het meest voor de verdedi ging uitgeven, dan volgen de Amerika nen en ten slotte om bij de Grote Drie te blijven op zeer grote afstand de Fransen. Farns défaitisme. De verklaring van dit eigenaardig verschijnsel de patriottische Fransen waren immers altijd bereid de nodige offers voor de verdediging van hun vaderland te brengen ligt voor een groot deel in een sinds 1940 in Frank rijk heersend défaitisme. In dat jaar werd het land, dat toen een machtig sen niet flinker voor de dag komen. Zo is een vicieuse cirkel ontstaan, die zeker niet door de negen Amerikaanse sena toren, die haest-je-rep-je uit Washing ton zijn overgekomen, doorbroken zal kunnen worden. Dit zou waarschijnlijk slechts kunnen gebeuren door het tot standkomen van een Westeuropese fede ratie, waaruit de Fransen, die sterk voor de uitvoering van dit project ge porteerd zijn, nieuw vertrouwen in de toekomst zouden kunnen putten. Maar deze federatie kan niet op korte ter mijn verwezenlijkt worden en de her bewapening kan er niet op wachten. Onder deze omstandigheden zal de delegatie uit de Senaat wel tot de con clusie komen, dat er werkelijk geen andere oplossing op korte termijn mo gelijk is, dan de vijanden van gisteren, de Duitsers, het gat in de Westeuropese defensie te laten vullen. In Bonn is de bereidheid daartoe aanzienlijk gegroeid. Krijgt het de geëiste gelijkgerechtigde positie, dan zal West-Duitsland naar alle waarschijnlijkheid overgaan tot het op de been brengen van 12 divisies als bijdrage aan de Atlantische defensie. De Amerikanen zijn al zover, dat zij geen bezwaar hebben teg eninwilliging der Duitse voorwaarden. Maar de Fran sen willen daai nog niet aan. Hun ver weer wordt echter al zwakker en ten slotte zullen de Amerikanen het pleit wel winnen. Ewout Speelman: „De grote zonde". Uitg. U.M. West- Friesland te Hoorn. Do jonge auteur Ewout Speelman, die deze „roman van het land" schiep, gaf aan de centrale figuur gestalte in de persoon van Maarten Koorn, een Noordhollandse of zo men wil Westfriese boer. d'e in deze contreien leefde en streefde aan het eind van de vorige eeuw. Maarten Koorn, die zijn tijd ver vooruit was, droeg reeds de vlammende toorts van de revo lutie op technisch gebied, waaraan thans ons platteland zijn belangrijke plaats in het maatschappelijk en eco nomisch bestel goeddeels te danken heeft. De vlam van zijn toorts mocht nog zo helder zijn, toch dreigde zij te verstikken, omdat er door 't conserva tisme, dat alom welig tierde, door ver dachtmakingen, dorpsklets en achter klap de domper werd opgezet. Aan Koorn's nieuwe ideeën met be'reknmg ot de kaasbereiding, het gebruiken van brongas, het inkuilen van gras en wat dies meer zij werd door de dorpspo tentaten, die zetelden in het polder bestuur of in de ouderlingenbank, met een minachtend schouderophalen voor bij gegaan. Die Maarten Koorn, wat verbeeldde hij zich wel? Als hij de boerenstand omhoog wil de brengen, mocht hij eerst wel eens kijken naar zijn eigen bedrijf, dat zien derogen achteruit ging, mocht hij wel eens wat meer letten op Olvert, zijn joneste zoon die alle fêugéls had los geslagen en "die studenf ïn Amster dam het leven tot een tierlantijntje maak'e, daarbij het geld verbrassende, dat op de klei zo zwaar werd verdiend. Dan mocht hij ten leste ook wel een oogje houden op Aafke. zijn veel jongere vrouw, van wie gefluisterd werd. dat zij het in het geheim wel met anderen hield. Zo sprak het dorp van Maarten Koorn, maar hij, de grote, de sterke liet zich door alle verguizing en te genslag die over hem kwam, niet uit het veld slaan, hij volhardde tot het bittere einde in zijn ideaal, overtuigc als hij was, dat hij eenmaal triomferen zou. De tragiek van deze naar wij overigens menen historische figuur is, daf j,ij sterft als een verguisd man, die zijn triomf niet meer mag beleven. De erkenning van wat hij deed zal pas veel later komen. Wat zijn geest schiep vindt ingang als zijn stoffelijke resten reeds lang en breed zijn ver gaan. Ewout Speelman heeft ons deze strijdbare en onwrikbare figuur ten voeten uit getekend en dat is wel één van de grootste verdiensten van zijn boek. Ook de karakters van de andere figuren, van de jonge boerin Maartje, de verloren zoon Olvert, die na de dwaling zijns weegs weerkeert naar het ouderhuis om het werk van zijn vader voort te zetten en te voleinden, mitsgaders die van de polderbewoners, van de stugge hoeve-zaten, de recht zinnige dominee, de dorpsdiender Piet 99. Daisy bracht drie zacht gekook te eieren op een blaadje binnen. Het was eigenlijk wel de taak van de éta- ge-kellner, maar het grappige kamer meisje liet zich de gelegenheid niet ontgaan om Jimmy persoonlijk deze dienst te bewijzen. Jymmie keek eens naar de drie eitjes en zei toen zo be minnelijk mogelijk: „Haal er nog maar een stuk of tien, beste meid en als het kan een pan zuurkool met spek, want ik rammel van de honger." Daisy draafde reeds weg. Zij vond Jimmy een enige knul en toen zij beneden in de keuken de chefkok tot de aller grootste spoed aanzette, moest zij zich zelf bekennen dat zij tot over haar oren verliefd was op de grote Oceaan bedwinger. ,,'t Is toch zo'n kleine snui- tebol en hij heeft toch zulke lieve oogjes. Je kan zo zien, dat 't een ech te lobbes is." Dat dacht zij, maar zfl was natuurlijk verstandig genoeg om er tegen niemand een woord over te reppen. Daisy stopte de étage-kellner een halve dollar in de hand en daar mee kocht zij zich het voorrecht Jim my ook de rest van zijn ontbijt te mogen brengen. Zij keek verheerlijkt toe, toen Jimmy in een paar happen de pan zuurkool soldaat maakte. Zweed en de roddelende vrouwen, gaf hij zo'n tint en verve dat ze voor ons volkomen tot leven worden gewekt. Heel de milieu-tekening van een halve eeuw her, de geestelijke duisternis van het land, de zeden en gebruiken, werden door hem tot in de perfectie geschetst en dit alles maakt „De grote zonde" tot een aanvaardbaar en boei end boek, dat ook buiten de provincie zijn weg wel zal vinden. Juist omdat deze roman zo zeer tot de verbeelding van de Noord-Hollan der spreekt, moeten wij het betreuren, dat de schrijver, die het pseudoniem Ewout Speelman voert, nu en dan te weinig oog voor maat en verhouding heeft gehad, waardoor hij een enkele maal dingen laat gebeuren, die niet geheel passen in het kader van de tijd waarin ze zijn geplaatst, terwijl hij zich naar onze smaak aan een totaal overbodige overdrijving heeft schuldig gemaakt door de zonde in het dorp al te welig te laten tieren en de braven en bozen een tikkeltje te sterk in de verf te zetten, waardoor de roman wel iets van zijn distinctie verliest. De U.M. „West-Friesland" te Hoorn stak het boek in een keurig kleed, waarbij vooral de omslagplaat van Hans Borrebach mag worden geroemd. Jac. Broersen. DE VERDEDIGING VAN CENTRAAL- EUROPA Dinsdag is in Parijs een bespreking gevoerd over de verdediging van Cen tral-Europa tussen de opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, ge neraal Eisenhower, en regionale opper bevelhebber. - 4. Moeder Woeffie heeft al wel be grepen, dat haar kinderen niet meer van hun plan zijn af te brengen. „Wat moet, dat moet", zegt zij berustend. Ik zal jullie koffers in orde maken. Maar allereerst zal ik koning Samba een telegram sturen om te zeggen, dat jullie komen". „Waarom gaat U eigen lijk niet met ons mee, Moeder?" roep- Pim. „U zou koning Samba dan gezel schap kunnen houden, terwijl wij aan het opsporen zijn". „Nee kind, dat is niets voor mij. Tussen al die wilde beesten in het oerwoud. Nee, daar ts jullie Moeder te oud voor!" Pim dringt niet verder aan en Moeder gaat naar het pos*kantoor om het telegram op te geven. De bediende achter het loket knikt meewarig, als hij het telegram leest. „Zo, is het weer zo laat, me vrouw? Gaan ze weer op stap? Ja, die jongens van U laten zich door niets en niemand terughouden". Moeders hart zwelt van trots bij deze woorden. Ztj weet het, Pim, Pam en Pom zijn nu eenmaal bijzondere honden en je kunt niet van hen verlangen, dat zij altijd thuis zitten bij Moeder's pappot. En inmiddels gaat het telegram zijn weg. Het wordt telegrafisch overgeseind naar Afrika en dan gaat het bericht verder per tam-tamsteeds dieper het oerwoud in. Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door do samenwer king van 4 beroemd* genees middelen, in één tablet ver enigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. UfcifcüilHÜ VEGEN PUNEN EN GRIEP. 20tabUttenèf 0.7» (Advertentie Tng. Med.) Mysterieuze versnapering Op het bureau van publieke werken te Amsterdam is een grote taart be zorgd, waarop met suiker gespoten was: AustraliëToen de ambtenaren echter bekomen waren van hun vreug de over deze mysterieuze tractatie werd het hun duidelijk dat niemand anders dan P. J. Bruin de milde gever kon zijn, de 26-jarige jongeman, die omstreeks half Mei met een bedrag van f 113.000 uit de gemeentekas ver dween. Hetvermoeden bleek juist. De taart was reeds begin Juni besteld met de opdracht haar eerst na half Juli af te leveren. En het signalement van de opdrachtgever klopte precies met dat van de voortvluchtige. Pieter Jan was dus enkele weken na de ontdekking van zijn daad nog in de hoofdstad, maar intussen heeft men hem nog steeds niet gevonden. Dagelijks worden er aan de grens- k.antoren automobilisten en motorrij ders teruggestuurd die naar België willen met een verouderd nationali teitsbewijs; dat gedateerd is vóór 15 December 1947. Degenen die er evenwel in slagen bij het verlaten van Nederland door de controle te glippen, ontlopen de moei lijkheden echter evenmin. Er is im mers alle kans, dat de ongeldigheid van het document bij terugkeer wordt on'dekt. Dan moet men de invoer rechten voor de auto of de motor de poneren om weer naar huis te kunnen rijden. De A.N.W.B. raadt dan ook allen, die dit jaar voor de eerste maal met hun motorvoertuig naar het buitenland willen, aan, de datum van afgifte van hun nationaliteitsbewijs nog eens ter dege te controleren. Ligt deze datum vóór de reeds genoemde 15de Decem ber 1947, dan moet men het nationali- "eitsbewijs eerst vernieuwen! Hiertoe dient men zich te wenden tot het Ministerie van Financiën in Den Haag. DOOR MARY BURCHELL 53) „Ik zal je morgen opbellen, Richard, en een uur met je afspreken", beloofde ze. „Waarschijnlijk kan het wel vroeg in de middag" Toen ze van de tele foon kwam keek ze ongewoon ernstig en dacht met oprecht leedwezen aan de hoopvolle toon van zijn stem. Haar oogd keek op toen ze de zit kamer weer binnen kwam en glimlach te even om haar dodelijke ernst. ,Wel?" vroeg hij, „waarom kijk je zo plechtig?'" „O.^ilt weet n.et. Dat wil zeggen ze begon de koffie in te schenken, „dat was Richard aan de telefoon". „Dat dacht ik al". „Waarom?" „Wel, omdat ik me afvroeg wie ir het meest naar zou verlangen om je op te bellen en te zeggen hoe blij hij is dat je er weer bent". „O, ja, ja, natuurlijk, hij hij is erg bli; dat we er weer zijn". „Lieve kin.t, ik weet zeker, dat zijn blijdschap zich uitsluitend beperkt tot jouw terugkeer", sprak haar voogd geamuseerd. „Ik verwacht niet dat hij verrukt is van m ij n doen an laten". „Ik ik wou dat hij niet zoveel belang in me stelde", riep Norma met een diepe zucht uit. Haar voogd nam zwijgend z{jn kopje met koffie op en Norma vond de aard van deze stilte heel weinig prettig. „Waarom, Norma?" vroeg hij na een pauze. „Nou, de situatie loopt me een beetje uit de hand", legde Norma ern stig Uit. „Nu ik er nog eens ernstig over heb nagedacht weet ik zeker dat ik Richard, al vind ik hem ook geweldig aardig, nooit zal trouwen. Ik wou, dat ik daar in het begin wat duide lijker in was geweest, maar ja, toen wist ik het nog niet en „Misschien weet je het toch nog niet zeker", veronderstelde haar voogd kalmerend. Jawel, ik weet het nu wel. Dat is het nu juist". Norma staarde in haar koffiekop. „En daarom kan ik de zaken niet zo dubbelzinnig laten voortduren. Morgen zal ik hem zo vriendelijk mogelijk vertellen dat hij de hoop moet opgeven ooit met me te zullen trouwen". Weer heerste er stilte. Maar dit keer duurde het langer en Norma, was eenvoudig niet in staat op te kijken en haar voogd in de ogen te zien. Toen sprak hij heel koud en rustig: „Dat zou ik niet doen als ik jou was" En op dat ogenblik begreep Norma maar al te goed waarom de meeste mensen een beetje bang waren voor Justin Yorke. HOOFDSTUK IX. Tenslotte dwong Norma zichzelf hem aan te kijken; ze dacht dat ze nog nooit iets had gezien dat zo hard en koud was als het blauw van de ogen van haar voogd. „Waarom zei u dat?" Het klonk haast als een dreigement. „Ik wilde het je alleen volkomen duidelijk maken dat ik het niet ver standig van je zou vinden als je Richards aanzoek afsloeg," „Uit welk oogpunt?" „Uit ieder oogpunt, Norma. Ri chard Inworth is een prachtige partij." „Ik wil geen prachtige partij" zei Norma langzaam. „Ik wil eenmaal de man trouwen die ik liefheb en die van mij houdt. Dat is alles." „Lieve kind, je bent ontstellend naief." Haar voogd glimlachte koud. „Het leven houdt nu eenmaal geen rekening met dergelijke primitieve denkbeelden. Richard Inworth is je zeer toegedaan, en jij ontkent niet dat je hem „geweldig aardig" vindt, zoals je uitdrukking, dunkt me, luidde. Hij is een fatsoenlijke, eerlijke, be trouwbare kerel, bovendien van adel en zeer gefortuneerd. Als je met hem trouwde, zou je niet ver van mij van daan zijn een omstandigheid die zowel jou als mij aangenaam zou zijn. Wat wil je nog meer?" „U hebt de enige werkelijke reden waarom u wilt dat ik met hem trouw, nog niet genoemd, is het wel?" Nor- ma keek hem nu vast aan. „In die hele toespraak heeft u niet eenmaal het punt waarom het voor u gaat, genoemd." „Ik geloof niet, dat ik je begrijp". Haar voogd kneep zijn ogen iets dicht. „Waar het voor u om gaat, is dat Richard met iemand trouwt die hem zal overhalen Munley te verlaten. Mijn geluk of zijn geluk kunnen u niets schelen." „Dat is niet waar. Jouw geluk kan me zelfs heel veel schelen," viel haar voogd haar scherp in de rede. „Maar ik denk dat je heel gelukkig zult zijn met Richard." „Maar als ik nu weet van niet?" „Ik vind dat je op het ogenblik je hoofd vol hebt met romantische nonsens en je niet in de juiste toe stand verkeert om daarover te oor delen. Je bent nog weinig meer dan een kind, en(Wordt vervolgd.) PURMEREND, 17 Juli. De gang in de vette koeien was weer stroever en daar het aanbod ook ruimer was, wa ren de prijzen er niet beter op. Ten gevolge van de zakkende prijzen van de vette, gaat de liefhebberij voor de geldekoeien er wel een beetje af we gens de hoge prijzen. Op de verse markt was het in de vroegte al heel stil. La ter kwam er wat meer belangstelling, maar de verkoop ging zeer moeizaam. De nuchtere kalveren voor de slacht waren echter weer goed in trek. Deze werden weer voor hoge prijzen geno men en vlug verkocht. Met de fokkers ging het stugger, daar was minder kooplust voor. Ook in de vette kalveren was maar een heel matige gang. Op de wolveemarkt was de aanvoer van vet te schapen iets beter, maar de liefheb berij was niet groot, zodat er een heel stugge handel was met lagere prijzen. Met de beste lammetjes ging het nog wel, maar verder ook een kalme gang, hoewel de prijzen nog vrij hoog waren. Van de bokken en geiten kan niet an ders gezegd worden dan: een stugge handel. Op de vette varkensmarkt was het in de vroegte vrij goed: de inzet was 1.92 maar door het wel iets te grote aanbod werd het meer trekkerig en liep de prijs een paar centen terug. De vette zeugen deden om de f 1.76. Ook het aanbod van biggen was groter, de handel was dan ook daardoor stroef, hoewel de prijzen aardig stand hielden. De lichtere biggen schenen nog wel het meeste gevraagd te zijn. Op de paar denmarkt was het weer een stille boel. En de pluimveemarkt werd er ook niet beter op, een veel kleiner aanbod en weinig vraag, zodat daar de handel zeer stug was. PURMEREND, 17 Juli. Aange voerd 654 runderen waaronder: 241 vet te koeien 2.102.80 p. kg. (stug); 95 melk- en kalfkoeien 600950 p. st. (ma- fig); 292 geldekoeien 500—750 (kalm); 15 vette kalveren 140—325 (matig)333 nuchtere kalveren v. d. slacht 4895 (vlug), fokkers 60120 (stugger); 26 stieren 5751400 (kalm)246 schapen vette 70125 (stug)518 lammeren 38 90 (matig)26 bokken en geiten 10 50 (stug); 225 vette varkens 1.761.92 p. kg. (goed)1102 schrammen 3268, zware biggen 38—72, lichte biggen 25 38 (stug)15 fokzeugen 240330 (stug); 44 paarden 625825 (stil); 1600 oude kippen en hanen, rode en witte 1.60—1.75 p. kg.; 150 id. blauwe 1.75 1.90; 450 jonge hennen 34.50 p. st.; 3200 jonge hanen, rode en witte 1,80 2 p. kg., 400 id. blauwe 2.803; 800 een den 11.75 p. st.; 400 konijnen 14.50 st.; 5000 kipeieren 1212.50 p. 100; l1 eendeieren 8.25 p. 100 (stug). DONDERDAG 19 JUU HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 De Ant woordman. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest en soliste. 11.45 „Abstracte levens", causerie. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram.muziek. 14.00 Strijkkwartet en piano. 14.50 „Johann Strausz contra Johan Strausz", hoorspel. 16.00 „La Belle Hélène", operette. 17.15 Voor de jeugd 17.45 Gram.muziek. 17.50 Regeringsuitzen ding: Jeugduitzending: K. H. Smit: „Wat wil je weten?". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orkestconcert. 19.00 Causerie over de Auster vliegtuigen op Soesterberg. 19.10 Amusements muziek. 19.40 „Studievoorlichting voor a.s. studenten", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch Or kest en solist. 21.25 „Midzomeravond-Opera fantasie". 22.15 Gram.muziek en gesproken brief uit Londen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM H, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws mi weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Gram.muziek. 1015 Morgendienst 10.45 OrgeLonc-ert. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram muz>*fc. 12 00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuis-louw- mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 1<> M Ronde van Frankrijk. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.85 Zang en orgel. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strfkkwartet. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. muziek. 17.00 Actualiteiten voor de jeugd. 17.30 Voordracht. 17.50 Gram.muziek. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 „De veehouderij in 1950—1951", causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Levens vragen van allerlei aard en een Pastoraal ant woord. 19.30 „In dienst van het Vaderland", causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek. 20.40 „Familie-geschie denis", causerie. 20.55 Vioo] en piano. 21.30 Amusementsmuziek. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.85 Gram.muziek. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.- murtek. bureau: administratie Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 Redactie: A.chterdam 20, Tel. 5541 Directie: j, bijlsma ed c. krak Hoofdredacteur: a. kaptein nE VEELVULDIGE gissingen i 1' Sherman, de chef operaties <J Spaanse staatshoofd, zijn voor i ween van een verklaring, waai j,„ponnen met Spanje. Het doe land zou kunnen en willen doe Vuropa. De Amerikaanse militai voor de verdediging van Euro; vervolgde: Het is daarom natuu ring zijn begonnen. Deze zouder celeid tot algehele overeenstem: se marinebases. Er zou nog gee: ACHESON betoogde verder, over deze kwestie al vele n met Engeland en Frankrijk is ken, maar dat het niet mogelijl bleken overeenstemming te b De V.S. begrijpen de motieven beide bondgenoten, maar zij mo kening houden met de stra werkelijkheid. Nadrukkelijk ontkende Ache het de bedoeling zou zijn, West te bevrijden, nadat men het ee een vijand zou hebben laten t De V.S. zijn vastbesloten,West te verdedigen. Hiervan getuig wezigheid van Amerikaanse in Europa en de benoeming va: hower tot opperbevelhebber Westerse strijdkrachten in d< Wereld. Acheson verwees voo: de reusachtige militaire hulpv aan de bondgenoten. Deze poli onderanderd worden voortgezet De minister heeft niet wille: delen, wat Sherman in Mad streeft. Ook heeft hij niet waarom er tussen de drie gre terse mogendheden geen over ming mogelijk was inzake hun t.o.v. Spanje. Hij besloot zijn u tingen met te zeggen: Amer: niet dommer en gevaarlijker handelen dan door te luisteren nieuwste Russische wiegeliedje vreedzame bedoelingen van he lin. Officieel Sfaafsbezoe De president van de Vereni ten van Amerika en mevrouw alsmede de gouverneur-gener Canada en lady Alexander of Ti ben uitnodigingen gericht tot Koningin en Z.K.H. de Prins derlanden om in de loop van gende jaar officiële staatsbewx de Ver. Staten en Canada te b: De Koninin en de Prins heb uitnodigingen in beginsel aanv: tijdstip zal nader worden vasti Nehroe herhaalt - Australië geeft bemii De premier van India, Nehr de premier van Pakistan, Lia Khan, verzekerd, dat India gee sieve bedoelingen heeft ten opa Pakistan, maar dat „elke agg: genover Indiaas grondgebied den weerstaan". Te Karatsji wordt officieel men, dat Robert Menzies, pre: Australië, heeft aangeboden, dai zal bemiddelen in de kwestie teneinde een vermindering spanning tussen India en Pat bewerkstelligen. (Van onze parlementaire re In de Woensdagmiddag vergadering van de Tweede I het wetsontwerp tot regeling vervoer van goederen met schepen zonder hoofdelijke goedgekeurd. Vooraf had de Kamer ee: amendementen van% de hee (AR) met 46 tegen 13 stem: worpen. Voor waren alleen i en S.G.P. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagat Overwegend zwaar bewol! plaatselijk enige regen of gen. Zwakke tot matige W ke wind en weinig verat in temperatuur. Vrjjdag: Zon op 4.42, onde Maat op 22.—. onder 6.33

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6