Amerika onderhandelt met Spanje Over bijdrage tot Atlantische defensie Moeten de buitenlandse troepen Korea verlaten? Onbewaakte overweg eiste weer twee doden Diesel-electrische treinen rijden van Alkmaar naar Den Helder Kahi ReiteÈ Alle Nederlanders uit de Tour Donderdag 19 Juli 1951 VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 168 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN I Reeds accoord over het gebruik marinebases? Koninklijk Paar in 1952 naar V.S. en Canada India zal Pakistan niet aanvallen Petsche noch Schuman aanvaarden opdracht Amerikanen te Teheran worden pessimistisch Partijen komen niets dichter bij elkaar Dr. Van Mook weer in Nederland teruggekeerd Joegoslavië kan geen troepen missen voor VN Dreiging uit Oosten te groot Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp binnenvaart de resterende vier Nederlanders in de Vandaag publicatie van nieuwe Spaanse regering Turkije en Griekenland BUREAU: ADMINISTRATIE Voordamll. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COUBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. p. man Familieberichten 20 ct p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den I.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten Acheson verbreekt het stilzwijgen: f»E VEELVULDIGE gissingen in de pers over de besprekingen tussen admiraal I' Sherman, de chef operaties der Amerikaanse marine, en generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, zijn voor minister Acheson aanleiding geweest tot het af leggen van een verklaring, waarin hij heeft toegegeven, dat er besprekingen zijn begonnen met Spanje. Het doel hiervan is, een indruk te krijgen van wat dit land zou kunnen en willen doen ter versterking van de verdediging van West Europa. De Amerikaanse militaire autoriteiten zijn het er over eens, dat Spanje poor dé verdediging van Europa strategisch belangrijk is, aldus Acheson, die vervolgde: Het is daarom natuurlijk, dat wij besprekingen met de Spaanse rege ring xijn begonnen. Deze zouden volgens berichten uit andere bron reeds hebben aeleid tot algehele overeenstemming over het gebruik door Amerika van Spaan se marinebases. Er zou nog geen verdrag zijn gesloten. ACHESON betoogde verder, dat er over deze kwestie al vele maanden met Engeland en Frankrijk is gespro ken, maar dat het niet mogelijk is ge bleken overeenstemming te bereiken. De V.S. begrijpen de motieven van de beide bondgenoten, maar zij moeten re kening houden met de strategische werkelijkheid. Nadrukkelijk ontkende Acheson, dat het de bedoeling zou zijn, West-Europa te bevrijden, nadat men het eerst door een vijand zou hebben laten bezetten. De V.S. zijn vastbesloten, West-Europa te verdedigen. Hiervan getuigde aan wezigheid van Amerikaanse troepen in Europa en de benoeming van Eisen hower tot opperbevelhebber van de Westerse strijdkrachten in de Oude Wereld. Acheson verwees voorts naar de reusachtige militaire hulpverlening aan de bondgenoten. Deze politiek zal onderanderd worden voortgezet. De minister heeft niet willen mede delen, wat Sherman in Madrid na streeft. Ook heeft hij niet verteld, waarom er tussen de drie grote Wes terse mogendheden geen overeenstem ming mogelijk was inzake hun houding t.o.v. Spanje. Hij besloot zijn uiteenzet tingen met te zeggen: Amerika zou niet dommer en gevaarlijker kunnen handelen dan door te luisteren naar het nieuwste Russische wiegeliedje over de vreedzame bedoelingen van het Krem lin. Officieel Staatsbezoek De president van de Verenigde Sta len van Amerika en mevrouw Truman, alsmede de gouverneur-generaal van Canada en lady Alexander of Tunis heb ben uitnodigingen gericht tot H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden om in de loop van het vol gende jaar officiële staatsbezoeken aan de Ver. Staten en Canada te brengen. De Koninin en de Prins hebben deze uitnodigingen in beginsel aanvaard. Het tijdstip zal nader worden vastgesteld. Nehroe herhaalf - Australië geeft bemiddeling De premier van India, Nehroe, heeft de premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, verzekerd, dat India geen aggres- sieve bedoelingen heeft ten opzichte van Pakistan, maar dat „elke aggressie te genover Indiaas grondgebied zal wor den weerstaan". Te Karatsji wordt officieel verno men, dat Robert Menzies, premier van Australië, neeft aangeboden, dat zijn land zal bemiddelen in de kwestie-Kasjmir, teneinde een vermindering van de spanning tussen India en Pakistan te bewerkstelligen. Een Engelse woordvoerder heeft ver klaard, dat elk nauwer samengaan van Spanje met een land van het Atlantisch Pact koren op de molen van de com munisten zou zijn. Zij zouden een oi- roep kunnen doen op een groot deel van de publieke opinie in Europa, die zowel tegen communisme als tegen fas cisme gekant is. Een overeenkomst met Spanje zou de barrière tegen het com munisme verzwakken. De ideologische solidariteit van het Atlantische Pact zou worden geschaad. Denemarken zal geen officieel stand punt innemen ten aanzien van deze kwestie. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft in een telegram aan Acheson geprotes teerd tegen het aanknopen van eniger- tie met het Spanje van Franco. Ook een Franse woordvoerder heeft ernstige bezwaren doen horen tegm nauwere militaire banden met Spanje. Hij ontkende de noodzaak hiervan en sprak de vrees uit, dat zij zouden leid-n tot verzwakking van de Westeuropese verdediging. De Franse kabinetscrisis Thans Mayer formateur Nadat hij Woensdag president Auriol om drie uur uitstel had verzocht, ten einde alsnog te trachten overeenstem ming te bereiken over het program voor een coalitieregering, heeft Maurice Petsche. de voormalige minister van financiën, zijn pogingen om een nieuwe Franse regering te vormen, opgegeven. Nadien heeft Auriol Schuman, de ka tholieke minister van buitenlandse za ken, uitgenodigd tot een formatiepo ging, maar deze heeft het verzoek van de hand gewezen. De radicale oud-mi nister Mayer is 's avonds laat nog bij Auriol geweest. Hij zal thans pogen, een regering te vormen. Heden- of mor gei avond zal hij de president medede len, wat hij heeft ervaren bij zijn be sprekingen met de partijleiders. Petsche slaagde er niet in, de stand punten van de socialisten en conserva tieve onafhankelijken ten aanzien van een glijdende loonschaal met elkaar in overeenstemming te brengen. Ook pro beerde hij tevergeefs degenen, die steun van de overheid vo'or de confes sionele scholen wensen, en hen, die daar tegen zijn, te verzoenen. Deze laatste kwestie is voor Schuman aan leiding geweest, geen formatie-opdracht te aanvaarden. De Engelse parachutisten van de 16e par. brigade, welke vorige maand op Cyprus aankwam, hebben alle wachten op dit eiland overgenomen. De nieuwe wacht bij de oude poort van het Kyrenia Kasteel Harrimans missie In Amerikaanse kringen te Teheran was men Woensdagavond pessimistisch over het resultaat van Harrimans mis sie naar Perzie. Er is nog niet de klein ste aanwijzing, dat er in de houding van een van beide partijen in het olie geschil enige verandering ten goede is gekomen. De raad voor de olie-nationalisatie te Abadan heeft Harriman uitgenodigd tot een bezoek, opdat hij zich op de hoogte kan stellen van enkele van de redenen, waarom het volk blijft vast houden aan zijn nationalisatieverlan gens. Men gelooft, dat hiermee ge doeld wordt op de levensomstandig heden van een deel van de Perzische oliearbeiders. Verwacht wordt, dat Harriman de uitnodiging zal afslaan. Twee jaar hoogleraar aan een Amerikaanse Universiteit Met de KLM-Skymaster „Groningen" uit New York is gistermiddag de vroe gere luitenant-gouverneur-generaal van Indonesië, dr. H. van Mook, op Schip hol gearriveerd. Hij vertelde, dat hij gedurende de laatste twee jaar het hoogleraarsambt in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Californie te Berkeley heeft bekleed. Voorts is hij enige tijd voorzitter geweest der adviescommisie van de United Nations inzake de hulp aan onontwikkelde gebieden. Voor deze ■functie zal dr. Van Mook in September voor een tiental dagen teruggaan naar de Verenigde Staten. Binnenkort zal dr. Van Mook aan de Leidse universiteit een college houden voor buitenlandse studenten, die in Leiden een cursus zullen volgen over het onderwerp „Azie en Europa". Joegoslavië heeft aan de Verenigde Naties medegedeeld, dat het geen mi litaire strijdkrachten aan de V.N. ter beschikking kan stellen op dit ogen blik wegens de „ernstige druk" waar aan het van de zijde van de Sowjetunie en andere Oosteuropese staten onder hevig zou zijn. Joegoslavië was van mening, dat het verzet, dat het biedt aan deze aggres- sieve druk op zichzelf een belangrijke bijdrage tot het bewaren van de inter nationale vrede en veligheid is. Het grote geschilpunt te Kaesong TASS heeft regeling hiervan afhankelijk gesteld Weliswaar wordt uit Kaesong opnieuw enige voortgang in de onderhandelin gen over een wapenstilstand in Korea gemeld, maar tevens blijkt, dat er thans groot verschil van inzicht bestaat over de vraag, of er al dan niet in dit stadium moet worden gesproken over de terugtrekking van de buitenlandse troepen van het schiereiland. Daar de delegatie der VN daaraan thans niet denkt, is er gis teren oponthoud veroorzaakt, hetgeen nodig was voor intern overleg. In totaal is er bijna drie uur vergaderd. De besprekingen vorderen langzaam door taal moeilijkheden. Alles moet twee maal worden vertaald, daar ter conferentie En gels, Chinees en Koreaans wordt gesproken. Correspondenten en fotografen, die 38ste breedtegraad als de demarcatielijn Hoezeer men aan beide zijden ook ge steld is op een vlot verloop van de be sprekingen, een communiqué van gene raal Ridway laat er toch geen twijfel over bestaan, dat overeenstemming op het punt van de terugtrekking der bui tenlandse troepen van wezenlijk belang is voor een goede voltooiing van de eer ste fase der onderhandelingen. In een commentaar van TASS, het Russische persbureau, wordt een vreedzame oplossing onmogelijk ge noemd wanneer de vreemde troepen niet uit Korea worden teruggetrokken. Het debat bewijst volgens de Russen dat de Amerikanen zich hiertegen ie- slist verzetten. Vice-admiraal Joy had verschillende argumenten aangevoerd om duidelijk te maken, dat hij thans niet bevoegd was, deze kwestie te be spreken. Volgens hetzelfde commentaar zal ge neraal Nam II er op staan, dat de 38e breedtegraad als demarcatielijn wordt aanvaard. Ook hiertegen verzetten de Amerikanen zich. Zij willen een linie ver ten Noorden van deze parallel. Belediging van Josephine kost zakenman 100 dollar Op aanklacht van de negerzangeres Josephine Baker is een zakenman uit Dallas (Texas) in Los Angeles veroor deeld tot een boete van 100 dollar we gens het verstoren van de vrede. De zakenman had, zittend aan een naburige tafel in het hotel waar de zangeres verbleef, de opmerking ge maakt: „Ik wens niet met negers in hetzelfde vertrek te zijn". Door een verschuiving in een steengroeve te Caserta zijn dertig ar beiders bedolven. (Van onze parlementaire redacteur) In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot regeling van he' vervoer van goederen met binnen schepen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vooraf had de Kamer een aantal amendementen van t de heer Algera (AR) met 46 tegen 13 stemmen ver worpen. Voor waren alleen de A.R.P en S.G.P. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met plaa'selijk enige regen of motre gen. Zwakke tot matige Westelij ke wind en weinig verandering in temperatuur. Vrijdag: Zon op 4.42, onder 20.49. Maan op 22.onder 6.33 Een autobus werd totaal vernield Op de onbewaakte overweg bij Njje- holtwolde, gelegen op het traject Hee renveenWolvega, heeft gistermiddag een ernstig ongeval plaats gevonden, dat aan twee mensen het leven heeft gekost. Een autobus uit Heerenveen werd door een uit de richting Heerenveen komende personentrein gegrepen en to taal vernield. Twee van de drie inzitten den van de bus, de 30-jarige chauffeur T. Euverman en de 40-jarige chauffeur r Walstra, beiden uit Heerenveen, wer den op slag gedood. Het elfjarige zoon tje van de heer Walstra, die met zijn vader mocht meerijden, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Hee renveen overgebracht. De bus was op weg om DUW-arbeiders af te halen Het voertuig werd totaal vernield en vloog in brand. Ook het voorste ge deelte van de locomotief werd zwaar beschadigd, zodat de trein in haar ge heel naar Heerenveen moest worden teruggesleept, waar de passagiers kon den overstappen in de diesel naar het Zuiden. Het spoorwegverkeer werd tot zes uur over enkel spoor geleid. De heer Walstra werd op een afstand van 40 meter van de plaats van de aanrijding gevonden en zijn collega Euverman temidden van de verkoolde resten van de bus. De slachtoffers wa ren gehuwd en hadden ieder twee kinderen. Met ingang van 1 Mei 1952: Soortgelijk materieel van Amsterdam naar Enkhuizen De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een belangrijke mededeling gedaan tijdens de behandeling van een wetsontwerp, dat voorziening in de kapitaalsbehoefte van de Ned. Spoorwegen op het oog heeft. De heer Ritmeester (WD) had geklaagd over het slechte materieel op de lijn Alkmaar-Den Helder; hij vond deze behandeling niet gemotiveerd met een verwijzing naar de slechte uitkomsten op deze lijn. De Minister heeft hem geantwoord, dat op 1 Mei 1952 een belangrijke verbe tering zal intreden, doordat op deze lijn de dieselelectrische treinen zullen wor den ingelegd, die vrij komen door de electrificatie van de lijnen van Zwolle naar Groningen en Leeuwarden. Onze parlementaire redacteur bericht voorts, dat met ingang van 18 Mei 1952 ook op de lijn Amsterdam-Enkhuizen met die sel-electrische treinen zal worden gereden. Dr. Mossadeq, de eerste minister van Perzie, trok zich onlangs terug uit zijn drukke conferenties met beambten van de Anglo-Iranian Oil Company en Amerika's bemiddelaar Averell Harriman om een onderhoud te hebben met de jonge vrouw van de Shah van Perzie. Foto: Dr. Mossadeq begroet de Koningin met een handkus DE WEG der wereld is over één dag soms zeer bewogen. In Cottage Hills ontving mevrouw een pakje, dat ze had gestuurd aan haar echtgenoot, die in Korea vecht, retour. Ze had hem een electrische cocktail-shaker gezonden. lllliniH!illllllllH!lllllllllillll!llillllllllllll!ll!l!llillillllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll werden onlangs in Melbourne gehou den. Veertig invaliden, compleet met wagentjes hielden daar een snelheidsrit. Uit Wonjoe komen buiten de front- berichten soms ook andere, zeer merk waardige nieuwtjes. Een Koreaanse de delegatie der VN naar Kaesong ver gezellen, zullen zich in het vervolg al leen op een afstand van minder dan achthonderd meter van de conferentie plaats mogen ophouden. Zuid-Korea heeft te Washington drie nieuwe eisen gesteld. Het wil het vre desverdrag met Japan mede onderteke nen, het wil met dit land worden opge nomen in een verdedigingsstelsel voor de Pacific en het wil het bestuur over een klein eiland voor de kust, tussen Japan en het schiereiland gelegen. De ze eisen zullen niet worden ingewilligd. Eén wens: „NAAR HUIS' in één geweldige race het gehele pe Haar man schreef in het begeleidende lot-on voorbij en belandde ten slotte bij jongen, die daar als hulpje in de huis briefje, dat ze deze dingen aan het front meneer Conlon, die toen juist aan de houding in een Amerikaans legeronder- niet bepaald nodig hadden. Tegelij- kop lag. In het telegram stond „Veel deel was opgenomen, bleek op een ge- kertijd vernam Theodoor, dat sergeant 6ucces en zie het te winnen". Of het geven moment niet meer te kunnen D. A. Rapp, uit Grand Lake aan lijn meneer Colon gelukt is, weet Theodoor slapen Reeds veertien dagen lang kon vrouw uit Korea een pakje stuurde niet. Het is namelijk niet bekend of de de knaap de slaap niet vatten en werd met een huisdier voor gezelligheid tij- postbesteller nog verder heeft meege- evenwel steeds zwakker ter been en dens de lange avonden van eenzaam- fietst. Ietwat griezelige wedstrijden slomer van geest. Een legerdokter on Tour de France hebben zich niet kunnen onttrekken aan het schrikbeeld van de val van Wim van Est. Het mo reel van de ploeg is zo geknakt, dat er gisteren nog slechts één wens bestond: ,naar huis". Aan dit verlangen is ge volg gegeven, zodat alle Nederlanders uit de Ronde van Frankrijk verdwe nen zijn. Gistermorgen vóór de start van de veertiende etaappe TarbesLuchon (143 km. met als het grote struikelblok de 2114 m. hoge Tourmalet) deelde Ge rard Peters mede, dat hij niet zou star ten. Wout Wagtmans staakte de strijd bij de beklimming van de Tourmalet. Gerrit Voorting en Hans Dekkers re den de etappe uit. Voorting werd zelfs 35ste en daalde in het algemeen klas sement van de negentiende naar de nog steeds zeer fraaie 22ste plaats. On ze nationale wegkampioen Dekkers eindigde gisteren als 83ste. Na hun aankomst in Luchon gaven echter ook zij aan verder rijden de brui. De won derbaarlijke redding van Wim van Est, die gistermorgen per trein naar St. Willebrord terugkeerde, had niet ver hinderd, dat de geestdrift gedood was. (Voor het verslag zie men elders in dit blad). Weinig wijziging in de politieke koers Naar Woensdag te Madrid ls be kend gemaakt, zal heden de Spaanse Staatscourant de namen van twaalf nieuwe ministers bevatten. Franco bljjft premier en ook de tegenwoor dige minister van buitenlandse zaken, Alberto Martin Artajo, blijft in func tie. bi totaal blijven vier ministers op hun oude post. Twee hunner zaten reeds vóór 1945 in de regering. Een niet onbelangrijk element voor de bepaling van de koers van net nieuwe kabinet is wel. dat het in 1945 afgeschafte ministerie voor partijza ken (Phalanx) thans opnieuw wordt opgericht. Leider wordt minister Rai- mundl Fernandez Cuesta. De minister van industrie, Suances, treedt af. Hij werd om zijn autarkistische denk beelden als een hinderpaal voor een Spaans-Amerikaanse toenadering be schouwd. Hij gaat terug naar het nationale instituut voor de industrie, maar wordt opgevolgd door zijn naas te medewerker Planell, vice-voorzitter van het instituut. heid. Het bleek een jonge panter te zijn, die onmiddellijk werd doorge stuurd naar een dierentuin, n Ja "3® post krijgt soms vreemde dingen te verwerken. Een meneer in Antwerpen stuurde naar een familielid, dat in Luik woont, een pakketje vuurwerk bestemd voor gebruik op een verjaarsfeestje. De betreffende besteller, die de ontploffing zelf aardig te boven kwam. is met een ernstige zenuwschok in een psychiatr? sche inrichting opgenomen. Toch iijn postbestellers in alle landen ter wereld kwieke kerels. Toen er een telegram kwam voor John Conlon, een Ameri kaanse amateur-wielrenner, die juist aan een wedstrijd deelnam, sprong de postman op een oude fiets en spurtte Retour de France derzocht het merkwaardige geval en ontdekte, dat de jongen zich placht te voeden met chocolade-tabletten. die piloten gebruiken als ze zeer lange tochten moeten maken en dus niet in slaap mogen vallen Na deze medische en criminele ontdekking werd de knaap ontslagen, p De technische dokters, die bij de K L M. op Schiphol werken staan ook vaak voor verrassende dingen Zo arriveerde dezer dagen een vliegtuig uit Israël, dat al vliegende een propel ler had verloren, een gat in een der motorgondels vertoonde, welke ope ning met een plank was gebreeuwd terwijl van een andere motorgondel de mantel was losgeraakt en geheel naar achteren was geschoven. Herberi Morrison behoren in het Atlantisch Pact De Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland tot de gevolgtrekking is gekomen, dat Griekenland en Turkije in het Atlan tische pact opgenomen dienen te wor den. KONINGIN BETUIGT MEDELEVEN MET RAMP IN AMERIKA H.M. de Koningin heef' aan Truman getelegrafeerd, dat zij met grote zorg V berichten volgt over de ramp ver oorzaakt door de overstromingen in Missouri en Kansa- H.M. verzekerde de president van haar diepgevoeld medeleven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1