Besprekingen in Kaesong vorderen Woning.boimprogramma wordl; nog niet voor de helft nagekomen Griekenland en Turkije moeten in Atlantisch Pact deelnemen Vijf wagons bij Amersfoort ontspoord Donderdag 26 Juli 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 174 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Noordelijken werden iets redelijker Terugtrekking vreemde troepen geen dwingende voorwaarde meer Nam II gaf voorstellen op schrift Wij eten weinig boter, maar veel margarine Militairen lieten hun pet opsieren naar De Zuiderkruis' Canada Bidault weigert opdracht Nederland zal geen klacht indienen Wegens blokkade van het Suezkanaal Weerbericht In kapitaal-nood moei worden voorzien De verdediging van Duitsland dient geregeld Waakzaamheid jegens die hierd00r onder de Westerse staten Moskou geboden Driedu'zend getrouwen bij begrafenis van Pétain KoM, B&bt&k Kameel op hol On ze defensie (3) DE door ons gestelde problemen zijn mede belangrijk omdat een deel van het materieel voor ons nieuwe leger in Nederland zal moeten worden gefa briceerd in het kader van de indus trialisatie van Nederland. Verschillen de bedrijven zijn reeds rechtstreeks of indirect ingeschakeld, andere fabrieken zullen volgen. En belangrijke orders zijn reeds geplaatst. Deze gang van za ken heeft het onmiskenbare voordeel, dat vele orders, welke anders in het buitenland zouden zijn geplaatst, thans in eigen land worden verwerkt, waar- dooi' belangrijke baten worden verkre gen. (Het besteden van lonen binnen de grenzen, de opvoering van de ar- beidsproductie, het terugvloeien van belastingen in de schatkist e.d.). BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. mm. Familieberichten 20 ct. p.mm. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. BERICHTEN uit Kaesong wekken de indruk, dat de besprekingen over een agenda voor de wapenstilstandsconferentie vorderen. Een belangrijke hinder nis voor hun welslagen schijnt uit de weg te zullen worden geruimd door een wat redelijker houding van de Noordelijke delegatie. Deze heeft thans de eis laten vallen, dat de vreemde troepen Korea zullen moeten verlaten, voor en aleer er sprake zal kunnen zijn van een staakt-het-vuren. De verbondenen behoeven nu nog slechts te beloven, dat deze kwestie later zal worden besproken. Dat betekent, dat er naast of buiten de wapenstilstandsbesprekingen om door de betrokken regeringen zou moeten worden onderhandeld over de politieke kanten van een blijvende regeling. ken. Vice-admiraal Joy kreeg desge vraagd een aanzienlijk deel der voor stellen op schrift en ontving daarmee voor het eerst sinds het begin der be sprekingen documenten. Blijkens uitlatingen van twee bij de Noordelijken geaccrediteerde corres pondenten van communistische Euro pese bladen heerst in Peking het ge voel, dat de moeilijkheden in Kaesong zullen worden overwonnen. Er wordt maar weinig gevochten in Korea. De enige actie van betekenis, waarvan in de berichten van gisteren melding is gemaakt, is de voortdurende strijd om een heuvelstelling in de om geving van Kansong aan de Oostkust Reeds vier dagen proberen de verbon denen zonder succes de Noordelijken van hun plaatsen te verdrijven. Nederlandse en Franse troepen delen in de eervolle vermelding, die presi dent Truman de Amerikaanse tweede divisie in Korea heeft toegekend. Deze troepen hebben in Mei aan de Sojang nabij de 38ste breedtegraad standge houden tegen een overweldigende overmacht van Noordelijke troepen, die trachtten, de Oostelijke sector van het centrale front onder de voet te lopen. De aanvallen werden echter alle afge slagen. MOCHT men het hierover eens wor den, dan blijven nog twee proble men ter oplossing over: het vaststellen van een demarcatielijn en het treffen van maatregelen om het naleven van de bestandsovereenkomst over en weer te controleren. De verwachting is, dat deze twee kwesties nog wel dagen en zelfs weken in beslag kunnen nemen, voordat men van een feitelijke wapen stilstand zal kunnen spreken. Overigens is men in de kringen der verbondenen met de genoemde zwen king in het optreden der Noordelijken al zeer ingenomen. Aan het einde van de gisteren gevoerde besprekingen had men althans het gevoel, dat men iets ging bereiken. Generaal Nam U kwam pas tegen het slot van de bijeenkomst met zijn voorstellen voor den dag, na dat hij eerst in alle richtingen had ge zocht naar een mogelijkheid, om de houding der verbondenen te verzwak- Nederland is steeds een belangrijk boterproducerend land geweest, doch veel boter geconsumeerd heeft het nooit. Het gemiddelde verbruik lag in de regel lager dan elders. Na de oorlog is dit boterverbruik nog aanzienlijk ge daald, waartegenover het margarine- verbruik sterk is gestegen. Interessante cijfers hierover gaf Landbouwwereldnieuws. De gegevens zijn in kg per hoofd der bevolking. Boterverbruik in: 1938 1950 Verenigd Koninkrijk 10.9 7.6 Nederland 5.6 2.7 Zweden 10.9 13.7 Denemarken 8.3 4.8 West-Duitsland 8.6 6 Belgie 8.1 10.5 Verenigde Staten 7.4 4.9 Margarineverbruik in: Verenigd Koninkrijk 4.5 7.5 Noorwegen 18.7 20.3 Nederland 7.1 17 Zweden 9.3 11.2 Denemarken 21.5 14.2 West-Duitsland 6.1 7 Belgie 6.7 7.2 Verenigde Staten 1.3 2.8 IINIIIIIIIIIIilllllllUlilliltllilllllillllilllltilIllllllllllllllllllllllllllIlllllinilliflHfiliHIIHIIIIHItHHHil De kosten zullen worden vergoed Bij ministeriële beschikking zijn in Februari enkele nieuwe onderschei dingstekenen voor de K.L. vastgesteld. Vooral de petten werden aanzienlijk verfraaid. Tegen de grotere luister, lie men de petten wou geven, is in milU taire kringen en vooral daarbuiten, ver zet gerezen. De uitvoering van de mi nisteriële beschikking werd daarom opgeschort. Intussen echter lieten ver schillende militairen hun pet met de nieuwe onderscheidingstekenen versie ren en begrijpelijkerwijs rees er on tevredenheid, toen bekend werd, dat inplaats van de bedoelde verfraaiing slechts enkele kleine wijzigingen aan de hoofddeksels zouden worden aan gebracht. Onlangs is echter bepaald, dat de militairen, die reeds hun pet-em bleem hadden gekocht deze kunnen in leveren, tegen een vergoeding, die voor opperofficieren f 34.50 kan bedragen, voor hoofdofficieren f 12,50, voor een subaltern officier f 11.voor een vaandrig f 7,50, voor kornetten en on derofficieren f 2,50 en voor korporaals en soldaten f 1,50. Gistermiddag om vier uur heeft het s.s. „Zuiderkruis", dat van troepen transportschip is omgebouwd tot emi grantenschip, zijn eerste reis in deze nieuwe functie naar Canada aange vangen. Ongeveer 765 pasasgiers had den zich te Rotterdam ingescheept on der wie 204 kinderen' beneden de 12 jaar. Een adres aan de minister Paul Henry Spaak, president van de raadgevende assemblé van de Raad van Europaen Churchill waren de voornaamste ere-gasten op een diner van het Mansion huis. De Franse kabinetscrisis President Auriol heeft de katholieke leider Georges Bidault verzocht, een nieuwe Franse regering samen te stel len. Bidault heeft deze uitnodiging .liet aanvaard. Auriol heeft vervolgens nog gister avond de conservatieve ex-premier Paul Reynaud verzocht het politieke terrein te verkennen. Reynaud zou hedenmorgen, na besprekingen met zijn geestverwanten radicalen en con servatieven de president zijn ant woord geven. Hij is voorstander van sterke bezuinigingen. Van bevoegde zijde is medegedeeld, dat Nederland niet het voornemen heeft een resolutie bij de Veiligheids raad in te dienen over de belemme ringen van de vrije doorvaart in het Suezkanaal. Evenmin wordt overwogen in vereniging met andere landen een resolutie in te dienen. Er wordt aan herinnerd, dat Nederland niet betrok ken was bij de jongste reeks van pro testen tot Egypte gericht wegens het ophouden van tankschepen voor Israel. Verwachting tot Vrijdagavond. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Morgen overdag hogere temperaturen dan vandaag Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Vrijdag: Zon op 4.52. onder 20.40. Maan op 23.37, onder 16.02. V - i_.: ..t ,7> Het bestuur van de nationale woningraad heeft zich tot de minister gewend met een adres, waarin ernstige ongerustheid wordt uitgesproken over de ont wikkeling van en de vooruitzichten voor de volkswoningbouw. Het aantal woningen, dat mag worden gebouwd in de eerste helft van dit jaar is zelfs nog minder dan de helft van het aantal huizen dat in het regeringsprogramma was voorzien. Deze achterstand kan in de loop van 1951 onmogelijk worden ingehaald, te meer omdat de uitvoering van nieuwe bouwplannen wordt verhinderd door de eis, dat de gemeenten het voor wo ningbouw benodigd kapitaal door mid del van lang-lopende geldleningen moe ten zien te verkrijgen. Slechts in die gemeenten, die dank zij toevallige relaties nog over geld beschikken, zul len nieuwe huizen op stapel gezet kun nen worden. In het adres wordt de vrees uitgesproken, dat ernstige weer standen zullen rijzen tegen een beleid, dat de volkswoningbouw laat afhangen van toevallige omstandigheden. Maatregelen gevraagd Het bestuur van de nationale wo ningraad dringt er bij de regering op aan, dat maatregelen zullen worden genomen om in de kapitaalnood van de gemeenten te voorzien, opdat de wo ningbouw volgens het geldende pro gramma kan worden afgewerkt. Het verwijst voorts naar de vroeger gedane toezeggingen van de„ minister en vraagt dienovereenkomstig onverkorte toepas sing van de artikelen in de woningwet, die betrekking hebben op de van rijks wege te verlenen financiële steun voor de volkswoningbouw. Morrison besprak belangrijke kwesties De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, heeft gisteren in zijn eerste belangrijke rede sinds zijn optreden als minister een overzicht gegeven van het regeringsstandpunt aangaande de belangrijkste politieke problemen. De toestand in Perzie en het Midden-Oosten is daarbij niet in bespreking gekomen; hierover wordt Maandag een afzonderlijk debat gehouden. De minister heeft uiteengezet, dat naar het oordeel van Engeland Turkije en Griekenland dienen toe te treden tot het Atlantische Pact. Het Middellandse-Zeegebied is de Zuide lijke sector van de Europese verdediging. Europa kan niet worden beveiligd, door alleen West-Europa in staat van verdediging te brengen. Ten aanzien van West-Duitslana merkte Morrison op, dat het redelijk is, dat dit land over de middelen be schikt om zich te verdedigen. Hier omtrent moeten op korte termijn over eenkomsten worden gesloten, m het -mm - - kader waarvan met West-DuitslacJ "Ehropese landen,' doch meénde, dat men overeenstemming moet worden bereikt over zijn aandeel in de Europese ver dediging. Morrisson gaf verder te verstaan, dat naar het oordeel van de Britse re gering de strategische voordelen van de inschakeling van Spanje in de At lantische defensie zouden worden overtroffen door de politieke scheuring Stremming na twaalf uur opgeheven Door nog onbekende oorzaak zijn de eerste vijf wagons van een uit vijf tien wagons bestaande goederentrein, die uit de richting Utrecht kwam. gis termorgen op het baanvak Soestdui nenAmersfoort, losgeraakt en ont spoord. Het ongeval, dat geen slacht offers eiste, gebeurde op een afstand van ongeveer twee kilometer van Amersfoort. Er ontstond aanzienlijke schade aan materiaal. Het baanvak SoestduinenAmers foort is de gehele dag gestremd ge weest. De palen, die de bovenleiding dragen, werden over een grote lengte vernield. Twee van de ontpoorde wa gons versperden de beide spoorbanen en twee kantelden rechts van de spoorbaan. Een met kolen beladen wagon werd over een lengte van drie kilometer naast de rails voortgesleurd. Om half acht, een uur na het moment van het ongeval, arriveerde Ir. Q. den Hollander, de president-directeur deT N.S. Direct hierna werd met de op- ruimings- en herstelwerkzaamheden begonnen, 's Middags was de boven leiding met een noodconstructie her steld. Om kwart over acht, gisteravond, was de stremming opgeheven en wa ren beide sporen weer electrisch be rijdbaar. Ongeveer drieduizend personen, on der wie oud-ministers van de Vichy- regering, generaals en geestelijke hoog waardigheidsbekleders zijn gisteren overgestoken naar het eiland Yeu om de begrafenis bij te wonen van ex- maarschalk Pétain, de laatste van de 334 maarschalken, die Frankrijk heeft gehad. De weg van de kerk naar de begraafplaats van Port Joinville, was door manschappen van de Republikein se garde afgezet. BRADLEY'S BENOEMING VERLENGD Generaal Omar Bradley is door pre sident Truman wederom benoemd tot Chef van de gezamenlijke commissie van Stafchefs. Zijn functie zou op 16 Augustus einaigen. De verlenging geldt voor twee jaar. MENEER Cecil B. de Mille is een groot man in de filmwereld. Zijn produc ten kenmerken zich door het gebruik van verbijsterende stapels karton voor décors, duizenden figuranten, die naar wens leven of vermoord worden, oor logvoeren of alleen maar „betogen". Zijn laatste productie is „Simson en Delila", waarbij wederom met grof ge schut gewerkt wordt. Alleen heeft De Mille het verhaal uit het Oude Testa ment grondig veranderd, vanwege de aanpassing aan de smaak van het pu bliek. Er is een Amerikaans grapje op De Mille, dat zegt: „Cecil-van-de- monsterfilms is in staat vader Abraham de rol van een belangrijke veefokker uit Texas te geven en Izaak op de Presidentszete] te plaatsen, als het pu bliek dat verlangt n De politie doet nog steeds geen concessies aan de fa brieken van geestrijke dranken. In Genève hebben verkeersdeskundigen, waaronder ook Nederlanders waren, besloten strengere straffen uit te delen aan degenen, die beneveld achter het stuur van een auto worden aangetrof fen. In een Engels blad las Theodoor een verhaal, dat bepaald geschreven is door een verwoede whisky-drinker. Die man schreef: „De verkeersongevallen door alcoholmisbruik wijt ik niet aan de alcohol, maar aan de snelheid van het verkeer. Een dronken voerman op 't Is weer pet met die petten! een ezelwagen zal geen brokken ma ken". D Nu we dit weten betreurt Theodoor het des te meer, dat de laat ste Nederlandse trekossen (oersterk, en zeer langzaam), die in Limburg bij Je landbouw waren ingeschakeld, gaan verdwijnen Hun laatste dienst zullen ze bewijzen op een tentoonstelling in Enschede, waar ze een echte namaak- ossewa zullen mogen trekken n Naar de geest van de tijd groeien de leger scharen. naarmate de diersoorten uit sterven Volgens een bericht van ach ter het IJzeren Gordijn beschikt Sow- jet Rusland thans over 215 divisies, in totaal vier millioen man sterk. De sa tellieten hebben zestig a zeventig vol ledig gemobiliseerde divisies, terwij] in Oost-Duitsland 60.000 Duitsers het uni form van het Rode Leger hebben moe ten aantrekken. De dirigent van een fanfarekorps in Cincinnati voelde zich ook niet erg lekker in het costuum. dat hij droeg tijdens een groot concert in zijn woonplaats. Onder het dirigeren zakte namelijk ten aanschouwe van een grote menigte zijn broek af. Het orkest speelde rustig verder. Het uitgevoerde werk was de „Moonlight-serenade". gemeenschap zou worden teweegge bracht. Ruslands politiek Engeland heeft immer een krachtig standpunt aangenomen ten aanzien var Russische bedreigingen, doch nimmer een uitdagende houding aangenomen. Spr. verheugde zich over de nieuwe uitingen van vredeswil in de Oost- de bewijzen voor deze vredeswil dien de af te wachten. Engeland zal zijn waakzaamheid niet laten varen, aldus de minister. De Russische daden zijn tot dusver re in strijd met alle mooie woorden Spr. hoopte, dat de Koreaanse les nim mer zou worden vergeten. Indien de huidige onderhandelingen succes heb ben, zullen zij iets zeer waardevols opleveren. De opofferingen der V.N hebben er zeer toe bijgedragen een derde wereldoorlog te voorkomen. Het milde vredesverdrag met Japan verdedigde Morrison door te verklaren, dat elk ander besluit het vastleggen van een onrechtvaardigheid zou heb ben betekend en het zaad voor toekom stige moeilijkheden zou hebben opge leverd. Indien Japan geheel weerloos zou worden gelaten, zou het een ge makkelijk slachtoffer zijn voor een aanval door andere staten. Morrison besloot met te zeggen, dat er regeringen zijn, die andere doel einden schijnen na te streven dan En geland en zijn vrienden. Indien ook zij voor 's werelds welzijn willen werken, zullen zij het over een heel andere boeg moeten gooien. Indien zij duide lijk een nieuwe koers zouden inslaan, zouden wij, aldus Morrison, de dan geboden gelegenheid voor een nieuwe vooruitgang met beide handen aan grijpen. In Rotterdam schommelt geregeld een kameel tussen het verkeer. Het beest, dat eigendom is van de Diergaarde Blij-Dorp doet dienst als levende reclamezuil, maar toen Dinsdagmiddag om vijf uur zijn werkzaamheden nog niet beëindigd schenen vond hij het welletjes en nam de gespierde kuiten. Met onwijs lange passen beende de kameel zich een weg over de Noordsingel, de begelei der in wanhoop achterlatend Mensen vlogen opzij, kinderen drukten zich angstig tegen de huizen en trams en auto's stopten om ongelukken te vermijden. Ev intussen snelde de reclamezuil rustig verder met achter zich zijn begeleider en een steeds aan groeiend corps van behulpzame burgers. Zo draafde de stoei rechtstreeks naar de diergaarde waar een portier, die de proces sie zag aankomen, ijlings een vav de hekken opengooide om de ka meel doorgang te verlenen. Nau welijks had het dier weer dier gaardegrond onder zijn voeten ot het staakte zijn ren. Het keek nog eens minachtend om naar zijn vervolgers, die buiten het hek werden gehouden en liet zich toen gewillig naar zijn mak kers brengen. Een onzekere factor bij de plaat sing der militaire orders in Nederland vormt echter de positie der grondstof fen. Voor de meeste orders zullen de Nederlandse bedrijven zijn aangewezen op buitenlandse onderdelen en grond stoffen. Vooral de metaalindustrie en de wolfabrieken ondervinden deze be zwaren in steeds toenemende mate. De regering is zich terdege bewust van de moeilijkheden, welke de Neder landse industrie bij de productie van militair materieel zal ondervinden. Eén der uitvloeisels van die moeilijk heden was de instelling van de on langs door minister Van den Brink ge- installeerde adviesraad van de militaire productie. De industrie, welke vanzelf sprekend in de adviesraad is vertegen woordigd, vraagt zich echter af op wel ke wijze dit .adviseren" tot tastbare resultaten zal leiden. Zelfs bij nutti ge adviezen omtrent de inschakeling der Nederlandse industrie in de mili taire productie blijft de nijpende vraag bestaan: „Op welke wijze verkrijgt de industrie de noodzakelijke grondstof fen en halffabrikaten"? En, indien wij goed zijn geïnformeerd, blijken de be drijven op dit gebied verre van opti mistisch. Naast de adviesraad, en geheel los van deze, wordt door de materieelraad, in welke o.a. de directeuren materieel der verschillende weermachtsonderde len zitting hebben, de behoefte aan materieel vastgesteld. De taak van deze raad is in hoofdzaak een coördinerende. In de materieelvoorziening speelt verder vanzelfsprekend de regerings commissaris voor het economische en militaire hulpprogramma een belang rijke en misschien wel de ondankbaar ste rol. Hij zal de buitenlandse rege ringen en instanties hebben te over tuigen van de noodzakelijkheid der leveranties aan Nederland en de toe te wijzen hoeveelheden hebben te regelen, terwijl de deviezenkwestie en de toe te kennen financieele hulp in deze aan gelegenheid een belangrijke rol spelen. Ten slotte bezit Nederland nog een commissaris voor de militaire produc tie, die enige maanden geleden zijn taak op het Ministerie van Economische Zaken is begonnen. Neemt men in aanmerking, dat alle bovengenoemde raden en commissaris sen zich in feite bezig houden met de oplossing van twee problemen, n.l. de materieelvoorziening uit het buiten land en de verdeling daarvan voor de Nederlandse industrie, dan zal het dui delijk zijn, dat aan het op gang komen van de Nederlandse militaire produc tie een enorme paperassenwinkel vast zit. En dan te bedenken dat er zelfs geheel nieuwe bedrijven moeten wor den gecreëerd, geoutilleerd en van personeel moeten worden voorzien voor ontwikkeling en fabricage. In bepaalde kringen wordt met be zorgdheid gevraagd, of in deze ambte lijke doolhof twee zaken niet in het vergeetboek dreigen te raken, n.l. tij dige, dat wi] zeggen snelle voorziening van de Nederlandse weermacht met buitenlands materieel en beschikbaar stelling van grondstoffen en halffabri- caten aan de Nederlandse industrie. De praktijk geeft helaas tot op heden weinig reden tot optimisme, ook al is kortgeleden nog een staatssecretaris van materieel benoemd. Zoveel is zeker, dat bepaalde Nederlandse industriële krin gen met gemengde gevoelens en onge duld de gang van zaken aanzien. Het spreekt boekdelen, dat Amerika wegens de vrees voor verdwijning van militair materieel of kostbare grondstoffen ach ter het ijzeren gordijn op bepaalde on derdelen van militaire apparatuur een embargo heeft gelegd. Slechts met de grootste moeite, en dan nog slechts mondjesmaat, wordt door de Ameri kaanse firma's geleverd. En dat terwijl belangrijke onderdelen van essentieel belang zijn voor onze te fabriceren militaire apparatuur. In dit opzicht moet er op worden ge wezen, dat Amerika van Nederland niet kan verlangen, dat het een behoorlijke weermacht kan opbouwen indien: le. Het complete materieel niet snel wordt afgeleverd, of 2e Een büangrijke vereenvoudiging wordt gecreëerd ten aanzien van de materieelvoorziening voor de in Nederland te fabriceren uitrusting. (Zie verder pag. 4 derde kolom)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1