Alkmaar zal een ingenieur tot stedebouwkundige benoemen FRANKENBERG N.V. Jongensstad kreeg nieuw hoofd Het tehuis voor bejaarden moet een instelling van weldadigheid krachtens de armenwet worden Er zal een geldlening van hoogstens f 630.500.— worden gesloten Ingekomen stukken Beloning stedebouwkundige Aantal bewoners neemt steeds toe „Pudding"-ijs smaakte goed VRIJDAG 27 JULI 1951 De agenda van de gister gehouden raadszitting zag er niet uit of er veel tijd mee gemoeid zou zijn, maar een geheime zitting van bijna anderhalf uur was de oorzaak, dat tot etenstijd werd vergaderd. De raadszaal zag. toen de deuren weer opengingen, blauw van de rook, maar er bleek intussen niet veel gewijzigd te Zijn. Er was alleen een motie van de V.V.D.'ers geboren, die geen stedebouw kundige wilde benoemen, maar het stadsbouwprobleem aan een gerenommeerde architect in den lande wilden overlaten. Na uitvoerige discussies werd deze motie met 14 tegen 7 stemmen verworpen. Benoemd werd de heer Van Rossum met algemene stemmen. Tot leraar in Engels werd benoemd de heer B. H. Poppinga, thans tijdelijk als zodanig werkzaam. Gistermiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van de burge meester. Afwezig waren met kennisgeving de raadsleden Woldendorp en Van Dijk. Mej. Kamphuys was met vacantie. Een persoonlijk woord. De v o o r z i tt er memoreerde het heengaan van een zeer geacht inge zetene. de heer G. C. Dun, die in vele jaren van werkzaamheid aan het L. O. een vooraanstaande plaats bij het on derwijs innam in het bijzonder in Alk maar. In het regentschap van het Centraal Ziekenhuis, waarin hij vanaf de aan vang zitting had en in de Oranjever eniging nam hij een bijzondere plaats in. evenals hij deel had in vele andere bemoeiingen in het maatschappelijk le ven. Spreker wilde daarom een woord van bijzondere waardering aan deze be scheiden en welwillende man wijden. Vervolgens herdacht spreker het feit, dat de zoon van mevrouw Holzmüller in ondertrouw is en dat de heer Koot zijn zilveren bruidsdagen is ingegaan. Ten slotte memoreerde de voor zitter de eervolle benoemingen van de gymnasiumleraren Kukenheim en Kamerbeek tot hoogleraar. Het zal moeilijk zijn op even prominente wijze in de door hun benoemingen ontstane vacaturen te voorzien. Na vaststelling der notulen werd kennis genomen van de ingekomen stukken. Daartoe behoorde de mededeling van de Minister van Economische Zaken dat hij met het oog op de thans nog geldige winkelsluitings wet 1930, welke verband legt tussen de wettelijke rusttijd van het winkel personeel en de verplichte halvedag- sluiting, het raadsbesluit tot invoering van eon verplichte middagsluiting op Dinsdag van de winkels in tabaksarti kelen niet ter goedkeuring aan (la Kroon kan voorleggen. Besloten werd het raadsbesluit in te trekken en de vereniging van detail listen in tabak en tabaksfabrikaten in overweging te geven haar verzoek te herhalen als de nieuwe winkelslui tingswet in werking is getreden. Ingekomen, was een verzoek van het bestuur der R.K, meisjesscholen om medewerking te willen verlenen voor de aanschaffing van een lessenaar en een bordstelling ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Joseph- school, welk verzoek in handen van B. en W. werd gesteld om bericht en raad. Verzoeken om subsidie die bij de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1952 zullen worden behandeld waren ingekomen van de Openbare Leeszaal, de Volksuniversiteit, de Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlich ting, Alcmaria V. V. V., de Ned. Herv Commissie voor gezinszorg, de Geref. Ver. voor Kerkel. soc. arbeid „Hulp in Nood", de Stichting R. K. Gezinszorg en gezinshulp, de afd. Alkmaar der Ver. voor Chr. gezondheids- en vacan- tie-kolonies, de Afd. Alkmaar van de katholieke kinderuitzending, de Film club der Ned. Herv. Jeugdraad te Alk maar, de Ned. Herv. Oratoriumvereni ging Alkmaar, de Postharmonie, het Alkmaars Drankweer Comité en de Alkmaarse IJsclub. Nog was ingekomen een verzoek van het bestuur der R.K. meisjesscholen al hier om financiële steun voor het on derwijs in handelsrekenen en boekhou den aan de Julianaschool (U. L. 0.1. Dit werd in handen van B. en W. ge steld om bericht en raad. Door Ged. Staten werd de goedkeu ring geweigerd van het raadsbesluit tot het aanbrengen van gasverwarmihg in het oude gedeelte der school voor B. L. O. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. Ten slotte werd door het bestuur dei- Ver. tot bevordering van Chr. school onderwijs alhier om financiële mede werking verzocht voor het aanschaffen van benodigdheden voor het vak handenarbeid, in te voeren aan de Wil- helminaschool en de Julianaschool (g. 1. o.) en voor aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de v. g. 1. o.- klasse van de Wilhelminaschool. welke verzoek in handen van B. en W. werd gesteld om bericht en raad. Benoeming van leraren aan het Murmellins Gymnasium. Aanbevolen waren voor een benoe ming tot tijdelijk leraar in de oude ta len I. de heer W. J. H. F. Kegel, le raar in de oude talen aan het lyceum te Winterswijk en 2. de heer W. L. Blok, doctorandus in de oude talen te Ox ford. Benoemd werd de heer Kegel. Voor de benoeming van een vast leraar in de wiskunde luidde aanvan kelijk de aanbeveling I. de heer dr. A. van Heemert te Amsterdam, wiskundig medewerker van het Nat. Luchtvaart Laboratorium, 2. de heer drs. H. van Rossum, te Alkmaar, leraar aan het Amsterdams lyceum. De burgemeester deelde mede, dat de heer Van Heemert zich had terug getrokken wegens zijn benoeming te Apeldoorn. Overplaatsing van een onderwijzer. In verband met het feit, dat door heï invoeren in het komende leerjaar van een klas minder aan de Tessel- schadeschool de heer A. Bouma voor ontslag met toekenning van wachtgeld in aanmerking komt en het feit, dat VoOr het vormen van een parallelklas aan de Rochdaleschool voor het school jaar 1951/1952 een leerkracht nodig zal iin, stelden B. en W. voor de heer Bouma met ingang van 1 Augustus over te plaatsen van de Tesselschade- school naar de Rochdaleschool. De raad besloot daartoe. Medewerking aan schoolbesturen. De raad besloot financiële medewer king te verlenen. a. aan de St. Aloysiusschool voor de aanschaffing van een nieuwe lees methode. b. aan de St. Bavoschool voor het aan schaffen van een nieuwe godsdienst methode. c. aan de St. Willibrordusschool voor het aanschaffen van een nieuwe godsdienstmethode. d. aan de St. Annaschool (v. g. 1. o.) en de St. Joseph school (g. 1. o.) voor de uitbreiding met resp. 3 lesloka len en 1 leslokaal wegens het toe nemen van het aantal leerlingen, alsmede voor de eerste inrichting de zer lokalen. Wijziging onderhandse aanbe steding vullnisvervoer. Besloten werd tot wijziging van het raadsbesluit tot onderhandse wijziging van de aanbesteding van vuilnisvervoer in die zin, dat B. en W. het bedrag ingeval van officieel toegestane verho ging van lonen of verhoging van prij zen van materialen kunnen verhogen met een bedrag overeenkomend met de daaruit voor de aannemer voort vloeiende lasten. Aankoop en verkoop van grond. Besloten werd tot aankoop van een perceel bouwterrein aan de Friese weg eigendom van de heer S. Schaaf groot plm. 257 m2 voor f 7.25 per m2 of in totaal voor f 1863.25. De raad besloot tot verkoop van de boerderij met erf aan de Helderse weg ter oppervlakte van plm. 3300 m2 voor de prijs van f 24.000 aan 't Noord- hollandsch Groot Yorkshire-VarkenS- stamboek alhier, dat daar een selectie- mesterij voor varkens wil vestigen. Steunverlening voor bouw van 75 woningen Besloten werd aan de arbeiderswo- nlngbouwvereniging „Rochdale" te ver kopen een perceel bouwterrein aan de Coornhertkade, het Cornelis Evertsen- plein en de Marnixstraat ter grootte van plm. 6330 m2 voor de prijs van f 1650 voor iedere op de grond oor spronkelijk geprojecteerde woning mitsdien aangezien destijds ter plaat se 63 woningen waren geprojecteerd 63 maal f 1650 of f 103.950 Vermeerd met renteverlies tot een totaal bedrag van tezamen f .109.147.50. Aan de bouwver eniging zal een hypotheek subs een crediethypotheek op het bedoelde ter rein en de daarop te stichten opstallen ten behoeve der gemeente en ten be- lope van de te verstrekken voorschot ten, een voorschot worden verleend, a) Ten behoeve van de grond tot ten hoogste een bedrag van f 113.710.75 en ten behoeve van de bouw van 75 wo ningen tot ten hoogste f 710.905. Volgens het ingediende plan zullen gebouwd worden 29 eengezinswonin gen, 16 benedenwoningen en 30 boven woningen. De heer Couwenhoven (Arb.) dankte het college en de dienst van Openbare Werken voor de vlotte wijze waarop deze bijlage was tot stand ge komen. Spr. wenste terug te gaan tot de oude toestand dat de bouw niet door de gemeenten maar rechtstree.ks door hét Rijk wordt betaald en vroeg daar over nadere inlichtingen. De voorzitter beloofde de wo ningbouw zoveel mogelijk te zullen be spoedigen, ook wat de geldmiddelen be treft. Er is overal een grote mate van onzekerheid. Diverse bouwplannen zul len veel geld vergen en spreker hoopte, dat de gemeente haar part uit de bij de levensverzekeringen geplaatste lening zal krijgen. Bouw woningwetwoningen door bouwverenigingen B. en W. vinden het wenselijk, dat in het algemeen de woningbouwvereni gingen de bouw en exploitatie van de woningbouw ter hand nemen, behalve in die gevallen waarin de bouw en ex ploitatie door de gemeente daarvoor meer "is geëigend. De raad kon zich daarmede vereni gen en besloot de Federatie van wo ningbouwverenigingen in voornoemde zin te berichten. Gemeenschappelijke regeling i.z. bouw- en woningtoezicht. Besloten werd, evenals reeds met Limmen geschiedde, ook met de ge meente Akersloot een overeenkomst aan te gaan waardoor deze gemeente gebruik kan maken van de dienst van bouw- en woningtoezicht, waarvoor f 700 per jaar zal worden tëaald. Daar zich voor beloning volgens de salarisgroep XIII (f 5040f 6000) geen geschikte kracht voor de betrekking van stedebouwkundige heeft aangemeld, stelden B. en W. voor - teneinde tege moet te komen aan de verlangens van een stedebouwkundig ingenieur het salaris volgens groep XV op f 6200 f 7200 per jaar vast te stellen. De Raad kon zich hiermede vereni gen. De heer Holzmüller (WD) zeide dat zijn fractie zich destijds tegen een dergelijke benoeming had verklaard. Toen heeft sprekers fractie reeds de vrees uitgesproken, dat men voor het toen vastgestelde salaris geen goede kracht zou kunnen krijgen, welke vrees nu wel bewaarheid is geworden, het moet mogelijk zijn de stedebouwkundi ge vraagstukken aan een van de beste krachten in den lande in plaats van aan een stedelijk ambtenaar over te laten. Deze dienst is te luxuieus opge zet en de financiële toestand is thans nog veel meer precair geworden. Het is niet raadzaam de begroting nog zwaar der te belasten. Een staf van 3 inge nieurs en een architect is voor Alk maar veel te luxueus. B. en W. waren gemachtigd een sollicitant te benoe men en nu komt er een voordracht tot verhoging der salarisgrenzen in de raad. De raad heeft er dan ook recht op te weten wie thans sollicitant is. De heer S i e t s m a (Arb.) zeide dat de voorgenomen salarisverhoging bij zijn partij enige aarzeling gewekt had temeer daar we er met de te benoemen ambtenaar niet af zijn, daar deze onge twijfeld assistentie nodig zal hebben. Spr. verzocht nadere inlichtingen. De heer Van der Borden (C.H.) zou het op prijs stellen dat de in de commissie gegeven inlichtingen ook aan de raad verstrekt werden. De v o o r z i t te r zeide, dat de bijlage niets nieuws bevat. Voor het salaris in groep XIII kon men geen geschikte kfacht krijgen. Nu is er een ingenieur die ook een aanstelling in zijn rang wenst, waaraan een hoger salaris is verbonden. Daarin moet de raad ge kend worden maar spreker achtte het niet nodig hier tevens de kwaliteiten der sollicitanten te bespreken. Oorspronkelijk dacht spreker met het salaris te kunnen uitkomen. Hij had een zeer bepaalde candidaat op het oog, die wel solliciteerde maar zich later heeft teruggetrokken. De overige sollicitan ten zijn1 getoetst maar er was er niet één bij, die voldeed aan de verwach tingen, Toen kwam er een bezoek van een hoofdambtenaar van Binnenlandse Zaken, die opdracht had candidaten te plaatsen en beloofde één candidaat uit Indie te zullen presenteren. Deze can didaat komt uit Bandoeng en voldeed aan alle eisen, maar B. en W. moeten hem, omdat hij ingenieur is, in een ho gere salarisklasse plaatsen. De heer Holsmuller is begrijpelijkerwijze niet van inzicht veranderd, maar dit neemt niet weg. dat de raad met het voorstel accoord kan gaan. Er zal waarschijn lijk naast de benoemde één tekenaar moeten zijn, maar dat moet nog nader bekeken worden. Wat heeft nu een stad als Alkmaar nodig? Spr. wees op een gemeente, die een uitbreidingsplan in voorbereiding heeft. Het onze is reeds ingediend en de detaillering is niet meer nodig zoals in andere gemeenten. Bij een tempo van groei van Alkmaar is het niet wense lijk honderden woningen tegelijk uit te geven als een plan zover gereed is, dat dit kan geschieden. Of een ge meente het geld voor detaillering en verkaveling uitgeeft dan wel aan eigen stedebouwkundig ambtenaar blijft ge lijk. Detaillering zal altijd geld kosten. B. en W. grijpen niet gaarne terug naar de vroegere toestanden Waarbij alles aan de gewone dienst van Openbare Werken moest worden overgelaten. Alkmaar is een oude, gave stad en haar buitenwijken moeten op hetzelfde ar chitectonische peil staan. Spr. beval 't voorstel van B. en W. aan. Bouwen in het wilde weg zal niet gaan. B. en W. vertrouwen de voor Alkmaar juiste op lossing te hebben gevonden. De heer Holsmuller (WD) be treurde het geen naam van de sollici tant te hebben gehoord. Heeft de raad daar geen recht op? Deze bijlage is ge heel afgesteld op een bijzondere solli citant. Is deze bij de betrokken com missie bekend? Als deze man ingenieur was en opgeleid werd aan de Techni sche Hoogeschool in Bandoeng is bij dan wel de meest aangewezene voor een oud-Hollandse stad als Alkmaar? Hier heeft men geen rang van meester in de rechten. Is er hier dan een spe ciale rang voor ingenieur? De heer S i et s m a (Arb.) deelde deze vrees met de .heer Holsmuller Kan men in besloten zitting niet iets meer over deze candidaat vermelden? Schorsing. De voorzitter schorste hierna de openbare vergadering ten einde de raad enige inlichtingen te kunnen ver strekken. Na heropening der openbare vergadering vijf kwartier later deelde de heer Holsmulller mede, dat zijn fractie op het standpunt blijft, dat de gemeente er belang bij heeft dataan de stedebouwkundige vraag stukken alleszins aandacht wordt ge schonken. Voor deze vraagstukken moeten wij een gerenommeerd architect hébben, wat prevaleert boven de benoeming van een ingenieur die zijn sporen nog moet ver dienen. „Mjjn naam is Martin, aangenaam met U kennis te maken," zei de jongen, die wij gisteren in Jongensstad ontwaarden met een oranjelint en een hondenpen ning om de hals. Henk Martin is de tweede burgemeester van deze gemeenschap moot U weten. Hij vertelde nog, dat hij in de Ropjeskuil nr. 40 woont, maar moest helaas het gesprek afbreken omdat hij op dat ogenblik druk bezig was met het ontwerpen van een huisnummcring. Dat wordt zo langzamerhand wel nodig, nu reeds meer dan zestig jongens bezig zijn hun winkels en woningen te bouwen. Burgemeester Martin is dezer dagen plechtig in zijn nieuwe functie be noemd. Dat gebeurde in de circustent in tegenwoordigheid van de wethouder van onderwijs en jeugdzaken de heer R. Bakker. Voor een week mag Henk de scepter zwaaien over deze stad, die, nauwelijks opgebouwd, al weer moet worden afgebroken om plaats te maken voor de volgende groep. De handel schijnt de nieuwe bewo ners in het bloed te zitten. Er zijn snoepwinkeltjes, een fruitwinkel en een schiettent, waarvoor een groot bord hangt met het opschrift: „Vijf schoten voor een kwartje". Er wordt soms ook „ijs" verkocht. Een lik pudding tussen twee wafeltjes. En het schijnt best te smaken. Aan de prijsvoorschriften wordt ech ter niet te zeer de hand gehouden, daar geld in Jongensstad taboe is. De „win. keiiers" werken pro Deo en het is dus te begrijpen dat het hun aan afnemers niet ontbreekt. Het hoeft geen smulpar tij te worden, daar in Jongensstad maar als er in Alkmaar winkeliers zijn die hun jeugdige collega's met enkele giften in natura willen steunen, dan zal dat zeer welkom zijn. Adri en Nico Schouten, De Ruyter- straat 25, zijn twee broers en hebben een druk leven. Behalve dat zij voor gezamenlijke rekening een bloemenwin kel exploiteren hebben zij ook een taak bij het circus, waarvan Henk Kramer (11 jaar). Leeüwenbekstraat 19, direc teur is. Adri is clown en loopt de ge hele dag met verfstrepen op zijn ge zicht en Nico heeft de functie van por tier, zowel bij de toegang van de stad als bij de entree van het circus, dat op ieder ogenblik van de dag een voorstel ling kan geven. De directeur heeft een tweetal programma's tot zijn beschik king en is vol bereidwilligheid om de bezoekers van de stad te tonen wat zijn artisten in hun mars hebben. Het zijn machtige nummers, die in de met echt zaagsel gevulde piste worden geboden. Zié eens hoe het veulen, de 8-jarige Nico van Twuyver, Fnidsen 21. reageert op de zweepslagen van de gelaarsde circusdirecteur. Eén tik tegen de ronde paal is voldoende om Nico, die op han den en voeten door het zaagsel draaft, van richting te doen veranderen Zo leeft deze gemeenschap, die iedere dag nog steeds groeiende is. Een groei die echter afhangt van de beschikbare hoeveelheid materiaal. En daar is juist nog al gebrek aan. Diegenen, die dan ook wat hout of een oud kleed kunnen missen behoeven slechts een telefoontje te geven naar het Sportpark en de voor raden worden terstond gehaald. Hedenmorgen ontving Henk Martin hoog bezoek. Zijn amhtgenoot van Alk maai-, mr. dr. H. J. Wytema, bracht een officieus bezoek aan Jongensstad en toonde zich zeer tevreden over de gang van zaken aldaar. Is het te verwon deren dat vooral de bouw van het stadhuis alle belangstelling van de heer Wytema had? Er werd ter gelegenheid van dit bezoek een extra circusvoor stelling gegeven, waarin op het laatste ogenblik verscheidene nieuwe num mers waren ingelast. De debutanten, gekleed in hansop, onderjurk, overall en wat al niet, bleken geen last van plankenkoorts te hebben. De opmer kingen van het jeugdig publiek lieten hen kennelijk Siberisch en zij speelden met zoveel vuur dat verschillende at tributen het begaven. Maar daar heeft men in Jongensstad geen zorgen om. Er zijn onder de burgers knutselaars genoeg Burgemeester Wytema verwierf al ler hoogachting door bij het ballen- gooien met drie worpen alle bussen omver te kegelen. Wethouder Bakker bracht het er in dat opzicht minder goed af; hij moest wel vier maal gooien en toen stond er nog een bus overeind. Uw verslaggever werd gediskwalifi ceerd. Hij gooide twee maal mis en dat is in Jongensstad een grote schande die niet licht wordt vergeten. Burgemeester Wytema bleef tot om streeks half elf in Jongensstad. Zijn indruk? „Alleraardigst". STUDIEBOEKEN LEERMIDDELEN VOOR ALLE SCHOLEN. WIJ VERZORGEN UW BESTEL LINGEN VLUG EN CORRECT. LANGESTRAAT 24 ALKMAAR. TELEF. 2394. (Advertentie, lag. Med.) Spr. diende een motie in om de voor dracht in te trekken en de stedebouw kundige werkzaamheden te laten uit voeren door een erkend architectenbu reau. De motie werd gesteund door de heren Knuistingh Neven en Van der Borden. De heer Vennekkêr (KVP) wilde niet te hoog grijpen. Is het mogelijk iemand te vinden, die vlug kan advise ren als hij overladen met werk is? Bovendien zal er toch iemand in onze stad moeten zijn om de werkzaamhe den uit te voeren of daarop toezicht te oefenen. De heer S ie t s m a (Arb.) zeide dat zijn fractie thans ook met de Voor dracht van B. en W. accóord gaat. Zij zal dus de motie niet steunen. De gro te architecten 2ijn overladen matwerk en de minder bekende moet men niet hebben. Wil men een ingenieur, laat men dan evenwel een nieuwe oproep plaatsen opdat ook anderen kunnen solliciteren. De heer Kirpenstein wil geacht worden aan de zijde van B. en W. te staan. De heer H o y t i n k (AR) zeide, dat bij de motie-Holsmullêr het finan ciële gedeelte geen rol speelt. Maar zal een gerenommeerde architect Alk maar voldoende kennen? BU een eigen architect die ook een gerenomeerd man kan zijn houden wij de zaak in eigen land en onder eigen toezicht. Spr. gaat mee met het voorstel van B. en W. De v o o tz i t ter zeide dat de kwestie draait om de motie van de heer Holsmuller, die niet tegen de uit gave is maar tegen het bewandelen van de weg van B. en W. Spr. heeft vertrouwen in de topfiguren tot wie men zich voor Alkmaar wil wenden, maar vreest dat die niet veel tijd voor onze gemeente kunnen geven, te meer omdat hun aantal zeer beperkt is en zij met opdrachten overstelpt zijn. Het verleden heeft bewezen hoeveel tijd daarmee verloren kan gaan. Men kan een topfiguur wel advies vragen, maar men moet zijn bureau niet de werkzaamheden laten uitvoeren. Juist om tijd te winnen wensen B. en W. een eigen stads-architect. Spr. verheug de zich over de steun van een groot deel van de raad. De heer Sietsma achtte het wenselijk een nieuwe oproep te plaatsen. De stedebouwkundige zijn beperkt. Er zijn üniversitair gevormden en ge vormden in de practijk, die het zeer druk hebben. Spr. verwachtte al daar om niet veel van een nieuwe oproep. Gaat men op de wens van de heer Sietsma in, dan bestaat de mogelijk held dat de ingenieur met Wie men thans contact heeft van de sollicitatie afziet en dat zou zeer te betreuren zijn. Beter is het eên en ander aan B. en W. over te laten. Ieder mens zal door zijn werken moeten tonen wat hij kan. Aanleunen aan een renommé heeft vaak nadelen tegenover het geven van een kans aan iemand, die zich zeer goed kan ontplooien. Niet altijd bleek een gerenommeerd architect een waarborg voor eerste klas werk. B. en W. willen do nieuwe functionaris niet direct vast aanstellen maar zien of hij de juiste man op de rechte plaats is. Spr. beval van harte het voorstel van '8. en W. aan. De heer Van der Borden (CH) wees op het project voor het te huis voor de Ouden van Dagen. Ook daar sprak meh van mensen zonder tijd, maar het bleek dat velen toch gaarne in Alkmaar een kans zouden krijgen. Laat men de architecten uit stad en streek gelegenheid geven van hun bekwaamheid getuigenis af te leg gen. De heer Holsmuller vroeg, of wanneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, de rang van inge nieur wordt ingevoerd. De v oo r z i tte r zeide ö'at men de functionaris als stedebouwkundige zal beschouwen. Spr. is er van overtuigd, dat er zo weinig gespecialiseerde bU reaitx zijn, dat wij gerust mogen aan nemen, dat er daar een overlading met werk bestaat. Het aantal architecten is veel groter dan het aantal stedebouwkundigen, maar de laatste hebben wij nodig. De motie-Holsmnller werd verwor pen met 14 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de fracties der WD, de communisten, de heer Van der Bor den en de heer Kirpenstein. Met 13 tegen 8 stemmen werd het voorstel van B. en XV. aangenomen. De heer Sietsma stemde tegen. Beheersvorm Tehuis voor Bejaarden B. en W. hadden de raad voorgelegd een concept van de beheersvorm voor het te stichten tehuis voor bejaarden waarvoor de raad onlangs besloot een ter zake gespecialiseerde architect de opdracht tot het maken van een schets- pian te verlenen. Voorgesteld werd een instelling van weldadigheid krachtens de armenwet in het leven te roepen, welke ten doel heeft de verpleging van bejaarde lie den uit Alkmaar en onder zekere voor waarden ook uit andere gemeenten zonder onderscheid van godsdienst, po litieke of maatschappelijke opvattingen, aan welke instelling het door de ge meente te bouwen tehuis in beheer ware te geven. De naam der instelling zou luiden „instelling tot het stichten en/of beheren van één of meer rust en verpleeghuizen voor bejaarden". B. en W. stelden voor in het stich tingsbestuur zitting te doen nemen vertegenwoordigers der gemeente, van de diaconieën der Ned. Herv. Gemeen te en de Geref. Kerk, het R.K. charita tief centrum, de afd. Alkmaar van de Stichting voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag en .la raad van overleg van de plaatselijks vakcentrales te Alkmaar, De heer De Z ee uw (KVP) vroeg waarvoor een vertegenwoordiger van de raad van overleg van de plaatselijks vakcentrales in het bestuur zitting moet hebben. De heer K i rp e n s tein (Arb.) be val een betere woordkeus in de bijla gen aan. De heer Sietsma (Arb.) vreesde dat dit tehuis van bejaarden het cachet zal krijgen van armenzorg. Waarom heeft men niet de vorm van een stichting gekozen? Spr. wilde B. en W. in overweging geven om niet 2 maar 3 raadsleden te benoemen op dat ook een raadslid kan benoemd worden die niet deel uitmaakt van een der belde grote fracties. Wethouder C o e r t s (Arb.) zeide, dat het bestuur een afspiegeling moet zijn van de sociale instellingen. Dat werkt Ook goed bij Maatschappelijk Hulpbe toon. Ook de vakcentrales moeten daar in betrokken worden. Het woordje erlangen" kan veranderd worden. De Armenwet is van oude datum en omvat vele instellingen, die zich niet met armenverzorging bezighouden, zo als b.v. het Centraal Ziekenhuis. Een tehuis voor Ouden van Dagen vraagt veel sociale zorg. Er wordt een afdeling verzorging met 20 bedden aan verbon den zodat een en ander ook niet op het terrein der bouwverenigingen ligt. Verwantheid met de Armenwet geeft vele faciliteiten, waarvan spreker er enige noemde, speciaal waar het de vcrhaalskosten betreft. De vereniging wordt dan ook rechts persoon. Spr. is uitgegaan van' een be stuur van 9 personen wat al aan de hoge kant is. Een derde raadslid kan het bestuur te groot maken. Spr. heeft geen bezwaar tegen mogelijke wijziging van de bestuursgrootte zoals de heer Sietsma wilde, maar wenste dat be stuur thans niet groter te maken, De heer De Zeeuw (KVP) meen de, dat de gemeente voldoende verte genwoordigd is. Ook is dat het geval met de bevolkingsgroepen. De vakeen- trales kan men daarom missen. Gaat. men die weg op, dan had men ook de contactcommissie van de middenstand wel kunnen vertegenwoordigen. De heer Sietsma verklaarde zich bevredigd. Wethouder C o e r t s zou er niet te gen zijn geweest er een andere organi satie in te zetten maar heeft niet het minste bezwaar tegen do plaatselijke vakcentrales. Het voorstel van B. en W. werd daar na zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Goedkeuring begrotingen 1951 Burg. instellingen van wel dadigheid. Goedgekeurd werden dp eerste sup- pletoire begroting van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon voor 1951 met een totaal bedrag van f 20.000 en een verhoging der gem. subsidie tot dit bedrag tot een totaal van f 623.500. Eveneens werd goedgekeurd de be groting van het Burgerweeshuls voor 1951 tot 'n totaal bedrag van f 15.172.03. De heer De Zeeuw zeide dat mej, Kamphuys wenste dat de aanwending van het saldo van het Burgerweeshuis geschiedt onder toezicht van B. en W. Spreker verzocht toezicht op de ver strekking van gelden aan de ongeorga niseerde jeugd. Wethouder Van Slingerland (KVP) zeide dat dit ook de bedoeling van B. en W. is. Aankoop grond met opstallen aan de WCstcrweg Als laatste punt der agenda kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om van de heer mr. C. J. de Lange c.s. aan te kopen de grond met opstallen aan de Westerweg én strekkende tot de spoorweg, tezamen gróót 3.46.30 ha voor f 2.95 per ca, in totaal voor f 102.158.50. De heer Vennekêr (KVP) maakte zich bezorgd over de liquiditeit onzer gemeente-financiën. Waar gaan We heen als we al ons geld vastleggen in grond? Het kan goed zijn daarin geld te steken, maar het zal wellicht moei lijk blijken dat geld te verkrijgen. Wethouder Van Slingerland (KVP) zeldê dat tot 5 Augustus alles b' taald is wat we kunnen overzien. Dan is een half millioen verbruikt van de rekening-courant overeenkomsten en dan resteert nog een millioen. Zui nigheid en beleid zijn geboden, maar we verkopen ook wel weer eens grond. Zeker moeten we niet te veel in grond investeren, maar deze grond is van be lang voor de gemeente. De raad ging met het voorstel ac coord. Aangaan van een geldlening De N.V. Bank voor Ned. gemeenten heeft in verband met de financierings- bezwaren welke de gemeenten onder vinden, een enquête ingesteld naar de vermoedelijke credietbehoeften der ge meenten t.a.v. de woningbouwfinancie- ring. Deze enquête heeft er toe geleid dat dezer dagen van de Rijkspostspaar bank namens de Postchèque- en Girodienst een aanbieding te ver wachten Is tot het verstrekken van een geldlening groot maximaal f 630.500 tegen een rente van 4 pCt. en een koers van 100 pCt., af te lossen in 50 jaren op basis van het annuïteitensysteém. De lening strekt-ter voorziening in de ka- pitaalsbehoefi der gemeente ontstaan door de uitgaven voor de stichting van 47 montagewoningen in de polder Over- die en Achtermeer tussen het Baanpad en Catsstraat en die inmiddels aan de R. K. Woningbouwvereniging „Goed Wonen" in eigendom zijn overgedragen. B. en W. stelden de raad voor tot het sluiten van deze geldlening over te gaan. De raad besloot daartoe. Daarna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2