g Een „Wienerin" kwam naar de lage landen De eindeloze zee was een openbaring Mooi weer en geen uitvallers maakten derde dag tot succes Er komt een nieuwe brug over de Schermerringvaart st! «ze 48 48 00 80 00 80 08 80 80 80 80 90 48 MEI Alkmaarders bij de Vierdaagse Groots onthaal Vier-jarige knaap stak plotseling de weg over De kaasmarkt Predikbeurten AGENDA Alkmaar ontvangt R.K.A.F.C. De gemeente krijgt nieuwe toegangsborden Gevonden voorwerpen Een grijsaard van de weg HEILOO Het congres in Wenen danst niet meer „J^EEN, werkelijk diep heimwee heb ik nog nooit gehad", zegt Ottilie Kriz, een 25-jarige Weense met grijsgroene ogen, maar wel heb ik natuurlijk in de drie en half jaar, dat ik nu in Holland ben, veel aan mijn geboortestad gedacht, want thuis blijft toch altijd thuis". Buitenlanders over onze stad (5) Schoorl Sprookjesachtige stoet ging door het duin St. Pancras VRIJDAG 27 JULI 1951 :L E, 80 ebben juiste e ge- ivaHen weest. artikel koop Het moet voor alle tippelaars in de Vierdaagse een voldoening geweest zjjn te mogen constateren, dat het weer op de derde dag bijzonder goed was. Volop zonneschijn en een prachtige natuur maakten het wandelen tot een waar genot, waarin de kilometers als vanzelf wegvlogen. Maar het plezierigste was toch wel het feit, dat ook na deze dag geen van de Alkmaarders gedwongen werd uit te vallen. Wel moesten de oude getrouwen zo nu en dan eens even wachten op een achter geraakte makker, maar gezamenlijk marcheerden zij tenslotte tegen drieën de Keizer Karelstad weer binnen. In Nijmegen zelf is de ontvangst elke dag weer geweldig. De wandelaars zijn ondergebracht bij vele particulieren en ook hier is het onthaal meer dan goed. Morgen leidt de tocht naar Grave, door een iets meer bij de Noord-Hollanders passende streek. Naar hetgeen wij ver namen behoeft er geen twijfel aan te bestaan of ook vandaag zullen alle Alk maarders de 55 km uitlopen. De dames die de 40 km ,doen", zullen de Kaasstad zeker ook niet beschamen. Het traject was voor de Noordelingen iets ongewoons. De heuvels ten zuiden van Nijmegen kunnen behoorlijk steil zijn en niet iedereen kon zich direct aan deze veranderde terreinsomstandig heden aanpassen. Ook Donderdag wa ren er natuurlijk weer enige blaren, die echter geen belemmering waren de route uit te lopen. De ontvangst in de dorpen was enorm. In Groesbeek stond de muziek opgesteld om de on- vermoeiden op te vrolijken. Allerwege was de bevolking uitgelopen om de deelnemers te zien passeren in hun frisse gekleurde shirts. Tijdens de ge hele 55 kilometer die de Alkmaarse mannen liepen was alles keurig ver zorgd. Aanrijding op de Laaf Gistermiddag om 6 uur gebeurde er op de Laat een ongeluk, toen de 4-jari- ge J. van V. een ogenblik aan de aan dacht van zijn moeder ontsnapte en plotseling de weg overstak. De chauffeur van een naderende auto, wiens uitzicht nog was belem merd door aan weerszijden van de straat geparkeerde wagens, trachtte door krachtig remmen en naar links uitwijken een aanrijding te voorkomen, maar de afstand was te kort om de kleuter, die zich van geen gevaar be wust was, te ontwijken. Het jongetje sloeg achterover op straat en moest met een wond aan het oor en een her senschudding naar het St. Elisabeth- ziekenhuis worden overgebracht. De bezoekers van de kaasmarkt schenen vanmorgen te pogen alle be staande records te slaan, zulke enorme drommen mensen waren samenge stroomd in de Alkmaarse binnenstad. Het Waagplein scheen geplaveid met mensenhoofden en de kaas was bijna niet meer te vinden. Onder de nieuws gierigen bevonden zich 15 Amerikaanse groot-industrielen, een groep Engelse schooljongens met hemelsblauwe pak jes en petjes en een groot aantal espe rantisten uit verschillende landen, die op het ogenblik deelnemen aan een jeugdcongres in Haarlem. Voor het bu reau van de V. V. V. waren deze laat- sten bijzonder welkom, daar kort ge leden een folder in het esperanto door de V. V. V. is uitgegeven. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 13 stapels fabrieks- kaas en 5 stapels boerenkaas, totaal wegende 39000 kilogram. De prijzen waren f 0.885 voor fabriekskaas en f 0.89 voor boerenkaas. De handel was vrij goed. Dinsdag waren in BODEGRAVEN 239 partijen aangevoerd, le soort 22.16, 2e soort 22.09, extra tot 2.35. De han del was matig. In GOUDA waren er gister 306 par tijen, le kw. 2.12—2.20, 2e kw. 2.02— 2.11, extra zware tot 2,37 met een goede handel. ALKMAAR: Grote Kerk, 8.30 uur ds. Noorman (Zaandam) Jeugddienst; 10 uur: ds. Den Oudsten; 5 uur: ds. Van der Voet (Haarlem). Kapelkerk, 10 uur ds. Dikboom Rem. geref gem., 10.30 uur ds. Van Nooten (Meppel) Luth. kerk (Oudegr.), 10.15 uur, ds. v. Zanten (Bussum) Doopsgez. kerk. 10.15 uur ds Fleischer (Groningen) Geref. kerk, 10 uur ds. Oostra (Hooge- veen), 5 uur ds. Vellinga Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 urn en 5.30 uur, stud. Breen (A'dam) Ned. Chr. Gem.schapsb., 3.30 uur, Open luchtsamenkomst in de Hout. Do 8 uur: Evarigelisatiesamenk. in Waakt en Bidt, ds Baas (Bozum) Ned. Leger des Heils, Sliksteeg 4: 4 uur Heilgroeps- dienst, 7.30 uur Verlossingssamenk., Di 8 uur Ontsp. samenkomst, Wo 8 uur Wijdingssamenkomst o. 1. v. serg, maj. Elzinga Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (ABB- gebouw, Koningsweg 2), half elf Zon dagsschool; 5 uur godsdienstbijeen komst. AKERSLOOT; 7.30 uur ds Kaptein. BERGEN, Ruinekerk: 9 uur ds Be kuis, 10.30 uur Jeugddienst Geref. kerk: 9, 10.30 en 4.30 uur ds. D. Zwart (Halfweg) Leger des Heils, Dorps huis, 10 uur Heiligingssamenkomst, 12 uur Zondagsschool, 8 uur Opwekkings samenkomst. BERGEN AAN ZEE: 10.30 uur ds A. B. Bekius. BROEK OP LANGENDIJK: Geref. kerk, 8.45 en 5 uur ds Mulder (Heem stede) Doopsgez. kerk, 10 uur ds, Goudsblom van Wieringen. DIRKSHORN: Geref. kerk, 9.30 en 7 uur ds. J. van Reeven. DRIEHUIZEN: geen dienst. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol Geref. kerk, 9 uur ds. G. Vellinga, 10.30 uur ds C. von Mey- enfeldt, 4.30 uur ds Th. Oostra. EGMOND AAN DEN HOEF: Ned Herv. gem. ds. v. Noort (oud-Loos- drechtV GROET: Ned. Herv. gem„ 10 uur ds Van der Haagen (Leeuwarden); 11.15 uur Jeugddienst (tot 16 jaar) Wika, mej. F. J. Jansen. GROOT-SCHERMER: geen dienst. HEILOO, herv. gem., 10 uur mevr Vis-De Boer Evangelisatie Kerklaan 10.15 uur ds. Baart van Ee; 7.15 uur ds. Den Oudsten (Alkmaar) Geref kerk (in evang.-gebouw aan de Kerk laan), 8.30 uur ds. C. von Meyenfeldt, 3 uur ds. Th. Oostra. HEERHOGOWAARD: herv. gem., 10 uur ds. Wiltink Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur ds. Donner (Broek op Langen dijk). KOEDIJK: geen dienst. LIMMEN: 10 uur ds. Teriet NOORD-SCHARWOUDE: Geref. kerk 10 uur leesdienst, 4 uur ds. A. Pos (Haarlem). OTERLEEK: 7 uur n.m. ds. Lürsen (Hoogwoud). OUDORP: Ned. Herv. gem. 9.30 uur ds. Cannegieter (Castricum). SCHERMERHORN: Geref. kerk. 10 en 2.30 uur ds. Pol (Boskoop). SCHOORL: Ned. Herv. gem., 10 uur ds. Kaptein (Akersloot). SINT-PANCRAS: Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. URSEM: Ned. Herv. gem., 10 uur ds Meyboom. WEST-GRAFTDIJK: 10 uur ds. Vlu 'bed. Avondmaal). MIDDENSTANDSEXAMEN Voor het in „Het Gulden Vlies" afgenomen Middenstandsexamen zijn geslaagd; W. M. Mellen, Uitgeest; P, H Mens en F. v. Merken- stein, Alkmaar; L. K. Min, Bergen; J. I. Mok, Limmen; H. H. Molenaar en J, F. Molenaar, Alkmaar; C. S. C. Mooy, Warmenhuizen; J. A. Mooy, Bergen; J. A. Mooy, Warmenhui zen; G. J. Mul, Oudorp: N. M. Mul, Grafter- meer; D. T. M. v. d. Nes, Beemster; J. H. d. Noord, Alkmaar; D. C. de Nijs, War menhuizen; C. H. v, Ophem, Waarland; G. Ouwenhand, Alkmaar; J. H. J. Overmeer Hei- loo; J. v. d. Peet, Beemster; C. A. Pieters, Oudorp; H. L. v. d. Pol, Bergen; B. H. Polak, Alkmaar; C. C. Pronk, Warmenhuizen; D. Rasch, Bergen; C. T. en M, J. Rodenburg, Uitgeest; M. Roodt en I. J. M. de Rooy, Alk maar; P. Rus, Groot-Schermer; J. M. R. Ruij- gers, Alkmaar; J. M. H. v. d. Saaze en M. C. D. v. d. Saaze, Scherroerhom; C. Scholten, üirgest; K. Schot, Alkmaar; M. J. Schotsman, Schermerhom; T. J. Schotvanger, Groet; M Schuit, Egmond aan Zee; F. T. M. Schuit, Castricum; H. Sj'erps, Schoorl; M. C. Smit', Warmenhuizen; A. H. Smorenberg, Alkmaar; L. S. Spaans, Heiloo; J. M. Stadegaard, Bergen. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Zwaard in de Woestijn (18 jaar) Cinema Ame- ricain, 8 uur: Het verborgen leven van Walter Mitty (14 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Hallo New York (alle leeft.) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Bonnie Prince Charlie (alle leeft.) ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Zwaard in de Woestijn (18 jaar) Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Het verbor gen leven van Walter Mitty (14 jaar) Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Hallo New York (alle leeft.) Rex Thetater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Bonnie Prince Charlie (alle leeft.) Sportpark, 2.30 uur: draverijen. De voetbalver. Alkmaar zet zijn po gingen uit de financiële perikelen te geraken, voort. Voor Zaterdagavond heeft het bestuur van „Alkmaar" het eerste elftal van RK AFC bereid ge vonden een vriendschappelijke wed strijd te spelen. Hoewel er natuurlijk wel enig krachtsverschil zal zijn tus sen de elftallen van deze Westerweg- bewoners, kan het een aantrekkelijke wedstrijd worden daar Alkmaar het zich tot een eer zal rekenen de ploeg uit de vierde klasse KNVB zo goed mogelijk partij te geven en zo moge lijk te verslaan. ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET VENEZUELA. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier verzoekt ons opname van het volgende: De heer dr. H. Riemens, Harer Majes- teits Buitengewoon Gezant en Gevol machtigd Minister te Caracas, zal voor belanghebbenden bij aangelegenheden in Venezuela te spreken zijn op Maan dag 30 Juli 1951, van 10 tot 12 upr v.m. ten kantore van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam, Beursgebouw, Damrak 62a te Amster dam C. Het verdient aanbeveling, dat gega digden van hun voornemen doen blij ken aan het Secretariaat van voornoem de Kamer. (Tel. 63393, toestel 5). GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant meldt de goedkeu ring van statuten van de Nederlandse Vereniging van Grafkistenmakers, ge vestigd te Alkmaar KORTING op al onze Dames-en Herenkleding tijdens de 4-DAAGSE CONFECTIE-VERKOOP Alléén bij: IANGESTR 20-22 MAGDALENENSTR II (Advertentie, tng. Med.) Ook autopeds bij de zeepkistenrace Het ligt in de bedoeling om aan de op 8 Augustus te houden zeepkistenrace tevens een wedstrijd met autopeds te verbinden. Het aantal deelnemers zal door deze bepaling belangrijk stijgen en dat is uiteindelijk de bedoeling van de organisatoren. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. Het is nog niet bekend hoeveel zeepkistencoureurs zullen mee doen, aangezien de aanmelding nog tot Maandag 6 Augustus openstaat. Postzegelautomaten met 10 cents zegels Naar wij vernemen zullen er, naast de automaten waaruit reeds 2 cents postzegels en die waaruit briefkaarten verkrijgbaar zijn, ook automaten wor den aangebracht waaruit men 10 cents postzegels zal kunnen verkrijgen. In diverse steden werden deze reeds geplaatst. De plaatsing te Alkmaar zal, naar wij vernemen, nog slechts enkele weken op zich laten wachten. Dgar brieven voor velen de voor naamste correspondentie uitmaken zal de beschikbaarstelling van 10 cents postzegels zeker met voldoening wor den vernomen. Burgerlijke Stand Geboren: Cunera M., d. van F. J. Liefting en A. C. Veel. Maria L. J., d. van P. A. J. Andriessen en G. J. M. Pels Aal tje, d. van C. Kok en M. van Geenhuizen. Ondertrouwd: Comelis de Beurs en Anna A. Hof. Albert Doets en Anna C, Zwaan. Gijsbert R. ten Haaf en Jacoba H. van Halem. Lambert Lier en Catharina Roos, Huibertus W. van Poelgeest en Afra E. v, Halem. Albert Pool en Adriana C. Adams. Johannes P. Reuzenaar en Margaretha C. Huybers. JEUGD-VROEGDIENST Men verzoekt ons opname van het volgende: Zondag laat de Herv. Jeugd raad de 3e jeugdvroegdienst van dit seizoen houden, en wel om half 9 in de Grote Kerk. Geeft de jeugd de voorkeur aan de vroege diensten? In elk geval waren de beide vorige minstens even goed bezocht als de avonddiensten. Als spr. komt Ds. A. Noordam uit Zaandam. .Het onderwerp is: „Ik ben in uw midden. MULO-EXAMENS Voor het gisteren in het Wapen van Heemskerk afgenomen Mulo-A-examen zijn de volgende stad- en streekgenoten geslaagd: B. B. Bakker, J. de Broeder, J. Brouwer en J. Burger te Alkmaar; A. Wielinga en Ch. W. v. Vleuten te Bergen; M. J. Wildeboer en J. Nieuw- land te Schoorl; J. Zweeris te Uitgeest. Woensdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Driessen. Bericht was ingekomen, dat volgens het wegenverkeersreglement op alle toegangswegen naar de ge meente nieuwe borden met de plaats namen worden geplaatst. Dankbaar werd aanvaard een ge schenk van de heer Jb. van Truijven, bestaande uit een meer dan honderd jaar oude vijzel met stamper zoals deze in vroeger jaren in bakkerijen werden gebruikt. Besloten -werd de lonen van het ge- meentepersoneel met ingang van 16 Maart jl. met 5 procent te verhogen. Aangenomen werd een voorstel voor gezinsverzorging Schermereiland en omgeving. Voor dat jaar werd subsidie verleend aan de Ned. Herv. Gezins verzorging Oterleek—-Schermer. In de reeds meermalen ter sprake gekomen uitbreiding der begraafplaats werd thans een besluit genomen mits een geldlening kan worden gesloten. De uitbreiding omvat 48 graven. Te vens zal er een looppad worden ge maakt. Besloten werd over te gaan tot bouw van een nieuwe brug over de Scher merringvaart te Driehuizen daar de bestaande brug gevaarlijk dreigcj: te worden voor het verkeer. De nieuwe brug krijgt een doorvaarthoogte van 1.78 m, de oude had slechts een door vaarthoogte van 1,66 m. Het rydek wordt van 2.85 m op 3.60 m breedte gebracht. De oprit zal door een en ander met 14 c.m. stijgen. De heer Kieft informeerde bij de rondvraag naar de mogelijkheid om een vuilnisophaaldienst in te stellen teneinde te voorkomen, dat de afval in de sloot wordt gegooid. Medege deeld werd, dat men niet weet waar het vuil heen moet. Op een opmerking van de heer Wiedijk over de ophaal brug werd geantwoord, dat deze zal worden nagezien. VERKEERD RIJWIEL MEE GENOMEN. Voor de winkel van de fa. Bulthuis heeft een dame Woensdag een verkeerd rijwiel meegenomen en haar eigen fiets laten staan. Inlichtingen bij de ge meentepolitie. Over het tijdvak van 19 tot en met 25 Juli werden als gevonden aangegeven: kinder vestje, kinderschoen, kindertasje, sleutel, rozen krans, hanger, sleutel, bijtring met bel, siga rettenkoker, vulpotlood, kindervestje, hand schoen, militaire vuldmuts, sleutel, vulpenétui, badhanddoek met zwembroek, portemonnaie, halsketting, ceintuur, groentenkist, kindermuts, portemonnaie met zwemkaart, motorbril, steun zool, drie portemonnaies met inhoud, timmer- nianshamer, halsketting, kinderringetje, rozen krans, kralen ketting, geldsbedrag, autokussen, Lipssleutel, schakelarmband, vulpen in étui, bonkaart, geldsbedrag, brij, sleutels, porte monnaie met inhoud en schakelarmband. Inlichtingen bij het politie-bureau iedere werkdag van 17—18 uur, behalve op Zaterdag. Op de Mient stond vanmorgen een auto, die wel heel erg uit de toon viel bij de glanzende, gestroomlijnde pro ducten van de hedendaagse auto-in dustrie. Er was geen centimeter glim mend chroom aan de wagen te ont dekken, maar daarvoor was hij dan ook een dikke veertig jaar ouder dan zijn makkers. Een grijsaard van de weg met grote koperen carbid-lantaarns en een handrem buitenboord. Het was een open Adam-Opel uit het jaar 1908, zon der dashbord met meters, klokken of radioschaal. Alleen maar een simpels handle en een paar pedalen met aan de rechterkant, tegen de zijwand, de ver snelling. Er was daarom maar één por tier, doch dit tekort werd ruimschoots vergoed door de reusachtige koperen hoorn en die kostelijke ouderwetse slinger. Het enige nieuwe aan deze Opel bleek het embleem van de we genwacht te zijn. Een wijze voorzorgs maatregel, want ouderdom komt altijd met gebreken. GESLAAGD De heer K. de Leeuw slaagde voor het practijk-examen Engelse Handels correspondentie. Onze vroegere stadgenote mej. C. J. Hoeneveld behaalde te Utrecht het diploma MO Frans A. Voor het op Donderdag 27 Juli te Utrecht gehouden examen Nuttige Handwerken (K) slaagde Mej. N. Jimmink te Alkmaar. Prachtig weer begunstigde tweede rit Fiets-Vierdaagse Onder schitterende weersomstandig heden startten gisteren de deelnemers aan de Fiets-Vierdaagse voor de tweede tocht. De afrit had ditmaal plaats op de Kanaalweg. Via Alkmaar ging het naar Sint Pacras en de Langedijk, waar grote belangstelling voor deze Avond vierdaagse was gewekt door de onder auspiciën van de VW Langedijk uit gevoerde volksdansen. Voordat de file Vierdaagse rijders vertrok werd aan de leidster van de dansgroep een herin neringsbeker overhandigd. Hierna ver trok men in de richting Koedijk om wederom via Alkmaar de finish van het 33 km. lange parcours te bereiken. Een grote menigte belangstellenden wachtte de rijders op. Het muziekcorps „Eensgezindheid" had zich bij de finish opgesteld en bracht de toerrijders een. muzikaal welkom. Op het terrein van de Rustende Jager had 's avonds het z.g. katknuppelen plaats, waarvoor eveneens grote belangstelling bestond. De route van hedenavond Hedenavond wordt gestart vanaf Plan- West. Opstellen in de Burgemeester Vladerackenlaan. De route gaat via de Westerweg naar Alkmaar, Scharloo Bergerweg, richting Egmond aan de Hoef en vervolgens richting Egmond a. Zee. Na een rit over de Oldenborgh- weg, Staringweg, Noorderstraat, Zee weg, Adelbertusweg, Abdijlaan, Peper straat naar de Vennewatersweg, keren de rijders via de Westerweg, Stations weg en Herenweg langs de vernieuwde Willibrordusput naar de Oude Herberg terug. NACHTELIJKE SCHILDERS Op verschillende punten in de stad zijn op straat en op de muren van fa brieken grote opschriften gekalkt: „Eist tien procent loonsverhoging" en „Vrede". Tegen twee mannen, die 's nachts werden aangetroffen met kwas ten en potten verf is door de politie procesverbaal opgemaakt. Het schil dersmateriaal is in beslag genomen. R.K. MULO-EXAMENS. Voor het R.K. Mulo-examen zijn o.a. geslaagd de candidaten N. A. Velze- boer en L. A. J. Venverloo, beiden te Alkmaar, C. Winder te Limmen, J. T. Res, F. Zonneveld en W. Stet te Castri cum en H. M. Twisk te Bakkum Drie en half jaar geleden is zij op arbeidscontract naar Nederland gekomen. Wenen was niet meer het Wenen van voor de oorlog, de stad van het Wiener Blut, het dansende congres, het Prater en de Stephanskirche, het is nu de stad van „The thi-H man", een Wenen, waar nog steeds de zwarte han del bloeit. De twistappel der bezettingsautoriteiten van vier landen. De oorlog heeft veel van de vroegere Donau- romantiek doen verdwijnen en een van de mooiste bouwwerken van de Oostenrijkse hoofdstad de Stephanskerk, is totaal verwoest. De Duitsers had den gedurende de oorlog voor de niet-Partij-leden de dienstplicht ingevoerd en Ottilie, wier familie was aangesloten bij de „Arbeiter-Partei", moest ge durende vijf jaren dienst doen op de Weense tram als „süsse kleine Schaffnerin". Om deze redenen maar vooral ook om een goede broodwinning te hebben, is zij evenals zovele an dere Weense .eisjes naar Nederland gekomen. Ottilie Kriz is volstrekt niet ontevreden hier. De werkelijkheid is misschien wel eens niet helemaal zo als men zich die had voorgesteld, maar het werk bevalt haar wel en zij kan steeds weer geld naar haar ouders sturen. Zij heeft uitstekend Ne derlands leren spreken in die jaren, al is het dan nog met het accent van het zachtvloeiende Oosten rijks. Ik zou me schamen als ik geen Nederlands kon spreken", zegt zij, ik ken een Oostenrijker, die al dertig jaar hier woont en nog steeds de taal niet machtig is. Ik kan dat niet begrijpen. In het begin was het voor mij natuurlijk ook moeilijk, maar het wende erg vlug, vooral toen ik Hollandse vrienden kreeg". Zo komen we op haar aankomst in ons land. Fietsers en theedrinkers. „UET eerste, wat mij verbaasde", zegt zij lachend, waren de ontelbare fietsen, die ik hier zag. Iedereen, maar dan ook iedereen fietst hier. Kleine kinderen, die nog niet eens kunnen lopen, zitten al in een stoeltje op de fietsstang. En dan de onme telijke hoeveelheden thee en koffie, die de mensen hier de ganse dag door drinken. Maar ik doe er zelf nu al even hard aan mee.... Misschien komt het wel, omdat de Hollanders veel huiselijker zijn dan wij, er is hier meer familieleven dan in Oostenrijk. Otillie Kriz Oostenrijk Toch zijn de mensen hier bij de eerste kennisma king over het algemeen erg stug, al vallen ze later meestal wel mee. De Oostenrijkers zijn een veel gemoedelijker volk. Ikzelf heb het hier overigens buitengewoon, goed getroffen. Dikwijls worden voor mij en mijn Weense huisgenote heerlijke Oosten rijkse schotels klaargemaakt. Al die aardappels hier dat weet ook wat! Wij eten veel meer meelspijzen, macaroni, rijst en dergelijke. Ik heb in Holland eens Wiener Schnitzel gegeten en daar serveerden ze jus bij. Dat hoort toch helemaal nietHet lijkt wel, of er afgrijzen in haar stem klinkt. Dan vertelt zij verder over haar minder mate rialistische Hollandse ervaringen. Over de zee is zij enthousiast. Zij had nog nooit zoveel water ge zien en de eerste kennismaking met deze einde loze ruisende massa was een openbaring voor haar. Urenlang kan zij aan het strand zijn en dromen liefst alleen en in de stilte. ,.QOK de duinen vind ik heel mooi", zegt zij, „maar om het vlakke polderland geef ik niet veel.-Ik houd meer van de hoge bergtoppen van Oostenrijk, die zijn schitterend". Het bevreemdt haar, dat hier zo weinig oude klederdrachten te zit.i zijn op het land. Op school had zij geleerd, dat de Nederlanders op klompen gingen en louter leef den van landbouw, veeteelt en kaasbereiding. Maar in Oostenrijk zijn veel meer traditionele klederdrachten te vinden dan hier. Zoals iedereen bewondert Ottilie Alkmaar, maar, zegt zij. Wenen is natuurlijk veel en veel groter en mooier. Zij komt zelf uit een heerlijk gelegen oude stad vol historische schoonheid en is dus wat dat aangaat veel meer verwend dan de enthousiaste sightseeing tourist van over de Grote Plas. Niettemin is zü ontvankelijk voor de charmes van het Waagplein en de stille pracht van de Alkmaarse grachten. Vooral de grachten vindt zij typisch Hol lands; in Oostenrijk kent men die niet. De Grote Kerk in haar statige rust vindt Ottilie heel mooi, al was vanzelfsprekend de thans ver woeste Stephanskirche veel indrukwekkender. „Ik ben verschillende malen naar concerten in de Gro te Kerk geweest, dat was werkelijk schitterend, maar over het algemeen mis ik hier toch wel de mogelijkheid om naar meer goede toneelstukken en concerten te gaan." ^NDERHALF jaar geleden heeft zij twee maan den vacantie in Oostenrijk doorgebracht, ver telt zij verder. Het was een witte Kerstmis geweest in Wenen en het had haar toen toch wel moeite gekost om de lange rei (28 uur!) naar de lage landen weer aan te vangen. Maar toen zij weer een week aan het werk was, was zij daar weer over heen. „Wenen is schitterend in de sneeuw", zegt zij, „de winter bij ons brengt een droge stimulerende koude mee, en de zomers, wel, dat zijn tenminste zomers, en niet zoals hier in Holland een bijna onmerkbare overgang van de lente naar de herfst. Hier ben ik bijna altijd verkouden. Ze vonden thuis in Wenen, dat ik echt Hollandse manieren had gekregen en allerlei gewoonten had overgenomen, zoals koffie en thee drinken. Ik begin dus al helemaal te verhollandsen en mis schien blijf ik hier ook wel voor goed wonen". BURGERLIJKE STAND Geboren: Geertruida Hendrika Maria, d.v. J. Th. van Alphen en M. Rietmeijer Jan Arian, z.v. Arian de Geus en Wijntje Smit. Ondertrouwd: Roelof Willem Uijt de Boogaardt (Alkmaar) en Anna Karssemeijer. Met muziek en lampions Een wandeltocht door de onvolpre zen Schoorlse duinen onder leiding van de heer H. W. Stoelhorst, bosbouwkun dig ambtenaar, is steeds een zeer ge waardeerde attractie voor de gasten en speciaal wel als een dergelijke tocht wordt opgeluisterd met muziek en lam pions, zoals Donderdagavond het ge val was. Er was dan ook een enorme belangstelling. Begunstigd door prach tig weer ging het heuvel op, heuvel af langs Klimweg en Bosweg naar het Waterbosje. Hier werden de tippelaars met een vrolijke mars verrast door Schoorls fanfarecorps De Vriendschap en D.V.S. van Warmenhuizen. De heer Stoelhorst gaf op dit punt de nodige instructies aan de lange stoet. Bij het zachte licht van al die lampions ging het met de muziek voorop langs de Schoorlse Zeeweg in de richting van het dorp. Het geheel bood met de vele dwaallichtjes een fantastisch schouw spel. Nu en dan sprong een konijntje over de weg om vliegensvlug in het hout te verdwijnen tot groot vermaak van de jeugd, die nog al sterk verte genwoordigd was. De avondwandeling werd besloten met een rondgang door de kom. Alvo rens de stoet te ontbinden, sprak de heer v. d. Garde Jr., voorzitter van VW Noordkennemerland, zijn grote voldoening uit over het volledig slagen van deze wandeling, waaraan het pu bliek ten volle had meegewerkt door de aanwijzingen van de heer Stoelhorst stipt op te volgen. Hij bracht verder dank aan allen, die het hunne hadden bijgedragen bij het organiseren van deze wandeling en noemde daarbij spe ciaal de heer Stoelhorst en de beide muziekcorpsen. JONG HONDJE KWAM AANLOPEN Bij de heer S. Duif, Benedenweg 120 te St. Pancras is een jong hondje ko men aanlopen. Signalement: kleur zwart met witte plek op de borst, bruine buik en poten, teef. Op bovenvermeld adres is het dier terug te bekomen. OBDAM, 26 Juli. 7800 kg. grote aardappelen 12.50—13; 15300 kg. bon ken 9,60—11; 7800 kg. rode 13.10—13.S0; 2000 kg. blauwe Eigenh. 12.70—13.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5