Zenuwpatiënten en invaliden gingen als oorlogsvrijwilliger naar Korea De „Prawda" publiceerde een artikel van Morrison VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Onweer boven het gehele land Woensdag 1 Aug. 1951 148e Jaargang No. 179 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Atkeuringswaardige practijken bij de wervingsinstanties en keuringsartsen Gouverneur en Frans generaal het slachtoffer Juli nam rumoerig afscheid Vier boerderijen door blikseminslag vernield In Kaesong dreigt een impasse Volkomen ongeschikt Nieuwe geheime opslagplaatsen voor atoomwapens in de Verenigde Staten KemsplHsingsmaieriaal belangrijk uitgebreid Weerbericht Kelly bij Goesof Tweehonderd Javanen plunderden een schip Morrison in September naar Washington Onwetendheid schept vrees en wantrouwen A/s antwoord op een Britse uitdaging Raffinaderij te Abadan gesloten KoJit B&ötefc DE Pi Ja antwoordde dat er in geen Diamantveld voor Koning Boudewijn Atoomsplijtoven te Kjeller is Maandag beproefd Prijs van zout verlaagd Onze economie DE raad van ministers van de Org». BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie-, Achter dam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAFTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. man. Familieberichten 20 ct p.mjn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, eik woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Aanslag in Viei-Nam mei plasiic granaat De gouverneur van Zuid-Viet-Nam, Thai Lan Thanh, en de 49-jarige Fran- ie generaal Charles Chanson, bevelheb ber van het gebied Cochin-Chlna, zijn tijdens een inspectietocht in het dis trict Sadec, 130 km ten zuid-westen van Saigon, door een jeugdige nationa list, die een plastic granaat tot explo sie bracht, gedood. Vier hoge Franse officieren in het gezelschap van de gouverneur werden gewond en later per vliegtuig naar Saigon vervoerd. Volgens ooggetuigen ging de 25- jarige dader bijzonder koelbloedig te werk. Hij flaneerde met zijn handen in zijn zak door een politiecordon en wrong zich tot dicht in de buurt van de gouverneur, die wuifde en lachte naar de menigte, nadat hij uit zijn auto gestapt was. Toen hij dicht ge noeg bij Thai gekomen was, bracht de dader de granaat tot ontploffing. De gouverneur overleed terstond, evenals generaal Chanson. De moordenaar leefde nog een half uur. jTjE laatste dag van Juli heeft ru moerig afscheid genomen. Reeds tegen het einde van de middag trokken in het Zuiden van het land de donder koppen samen aan de horizon. Beek bij Maastricht was de eerste Nederlandse plaats waar de bliksem flitste en de donder rolde en reeds spoedig kwamen ook uit het westen en het oosten be richten over onweer binnen. Met uit zondering van Leeuwarden onweerde het boven het gehele land. De bewol king was vrij hoog en vermoedelijk daardoor is het aantal inslagen minder geweest dan de hevigheid van de buien zou doen vermoeden. Voorzover bekend werden vier boerderijen, twee In Groningen en een in Delden (O.) en In Geffen (N.B.), door het hemelvuur getroffen. In Delden werd de kapitale boerde rij van de heer H. J. Ottenschot te Bentelo een prooi der vlammen. Van de boerderij en de schuren kon niets gered worden en ook de inventaris ging grotendeels verloren. In Feerwerdermeedum werden de boerderij en de bedrijfsgebouwen van de heer B. Meisinga een prooi der vlammen. „Ik wil niet zeggen dat de onder handelingen over de bufferzone in een impasse zijn geraakt. Dat is een uit leg, die ik er aan zou kunnen geven, maar ik doe het niet', aldus ver klaarde brigade-generaal William Nuc- kols na afloop van de gisteren te Kaesong gehouden besprekingen, die weer geen resultaat opleverden. Volgens het officiële communiqué handhaafden de communisten hun eis, dat voor de vorming van een buffer zone beide partijen zich tien km van de 38ste breedtegraad moeten terug trekken. Volgens een woordvoerder van de verbondenen heeft het menings verschil zich Dinsdag zelfs nog ver groot. gij de aanwerving van vrijwilligers voor het Nederlandse bataljon in Korea zijn de Nederlandse militaire instanties op uiterst onverantwoordelijke wijze te werk gegaan, teneinde aan het gewenste aantal aflossers te komen. Bij de laatste aangekomen vrijwilligers bevonden zich volgens een bericht uit Tokio Invaliden en geesteskranken. Verscheidene officieren en manschap pen verklaarden nimmer een medische keuring ondergaan te hebben alvorens bij het bataljon ingedeeld te worden. Zij zijn wel bij een militaire arts ge weest, maar die heeft hun niet veel meer dan hun naam en leeftijd gevraagd. Als zij zelf te kennen gaven naar Korea te willen, heeft hij hen zonder enig verder onderzoek goedgekeurd. In sommige gevallen heeft hij valse beoor- delingscijfers ingevuld om aan de keuringseisen te kunnen voldoen. retourneren. Aldus meldt de oorlogs correspondent van „De Rotterdammer", Alfred van Sprang. De reis van de laatste groep aflossers is meegemaakt door de legerpredikant, ds. H. J. Die- kerhof. Gedurende de vijf weken aan boord heeft hij volop gelegenheid ge had met de mensen te praten en hun doen en laten te beoordelen. De domi nee kon naar aanleiding daarvan tot geen andere conclusie komen, dan dat er in Den Haag op onverantwoordelijke wijze opgetreden is bij het aanwerven. Er zijn verschillende militairen bij, die indertijd wegens shock uit Indonesië zijn afgevoerd. Op weg naar Korea be gonnen zij weer angstsymptomen te vertonen. Een andere vrijwilliger heeft geruime tijd in een krankzinnigenge sticht in Nederland vertoeft. Aan boord sprak hij over de mogelijkheid, dat hij weer een nieuwe aanval zou kunnen krijgen en misschien zijn eigen kame raden zou doodschieten. Een van de nieuwelingen is niet eens in Korea aan wal geweest. Bij aankomst van het schip in Poesan heeft een Amerikaanse arts hem geestelijk onvolwaardig ver klaard en hem met hetzelfde schip naar Nederland gezonden. De wervingsinstanties in Den Haag blijken er dus niet voor terug te schrik ken mensen naar het front in Korea te laten gaan. die geestelijk of lichame lijk ongeschikt zijn voor de militaire dienst en daardoor zichzelf en anderen in levensgevaar kunnen brengen. Der gelijke practijken dienen onmiddellijk stopgezet te worden en degenen, die er voor verantwoordelijk zijn, moeten gecorrigeerd worden. Als men geen kans ziet om een bataljon van lichame lijk en geestelijk geschikte vrijwilli gers op de been te brengen, dient men dat feit onder de ogen te zien en er de onafwijsbare consequenties uit te trekken. „Er zijn verscheidene gevallen bij de nieuwelingen, die volkomen ongeschikt zijn voor de militaire dienst en zeker in Korea!" zei dr. J. J. van Gogh, een van de twee aan het bataljon verbon den artsen, die velen van deze mensen op het ziekenrapport hebben gehad met hun klachten. Er zijn er bij met ern stige voetafwijkingen, perforatie van het trommelvlies, en misvorming van de ledematen, om maar enkele voor beelden te noemen. Sommigen zijn in een dergelijke conditie, dat zij abso luut onbruikbaar zijn. Men heeft dan ook overwogen aan Den Haag te ver zoeken hen met de eerst volgende ge legenheid naar Nederland te mogen Om half zeven sloeg de bliksem in de grote boerderij van de heer H. Huys- mans aan de Van Rijckevorsselweg te Geffen, die nagenoeg geheel afbrand de. De brandweer van Den Bosch kon wegens gebrek aan water niets uit richten. De gehele inboedel, alsmede de hooioogst gingen verloren. De eige naar, die enige tijd geleden ook een boerderij door blikseminslag verloren had, had zijn nieuwe hoeve zeer laag verzekerd. In Peize smaakte de Groninger brandweer het genoegen het woonhuis van de landbouwer U. Berends te red den. De boerderij brandde evenwel tot de grond toe af. VS HEFFEN TARIEFCONCESSIES AAN TSJECHO-SLOWAKIJE OP. De VS hebben Dinsdag medegedeeld, dat zij hebben besloten de bij overeen komst aan Tsjeghoslowakije verleende tariefconcessies teniet te doen. Verwachting tot Donderdagavond. Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met regen- of onweersbui en, sommige wellicht met zware windstoten, morgen overdag op klaringen en afnemend buiig Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen Zuidwest en West Koeler overdag. DONDERDAG; zon op 5.01, onder 20.30; maan op 3.59, onder 20.40. Op een persconferentie, gehouden naar aanleiding van het tiende half jaarlijkse rapport van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, is ge bleken, dat nieuwe geheime opslag plaatsen voor atoomwapens worden aangelegd. In het rapport wordt mede gedeeld, dat de commissie in de eerste helft van 1951 haar voorraad kern- splitsingsmateriaal heeft uitgebreid, zulks in het kader van een zeer grote uitbreiding van het vermogen om door kernsplitsing energie vrij te maken, In het afgelopen jaar is voor ruim twee milliard dollar aan de Ameri kaanse atoomenergie-industrie ten koste gelegd. Bijna drievierde gedeelte van dit bedrag is uitgegeven voor de bouw van fabrieken en de aanschaf fing van installaties. De Britse ambassadeur te Moskou, Sir David Kelly, heeft Dinsdag op Rus sisch verzoek een bezoek gebracht aan de onderminister van buitenlandse za ken Fedor Goesof. Goesof overhandigde hem het Sow- jetrussische antwoord op een vraag, die Sir David het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken had gesteld. De zegsman van de Britse ambassade maakte niet de aard of de omvang van het antwoord der Sowjet-Unie bekend. De „Tjitjalengka" van KJCPL, die aan de kade van deze maatschappij in Tandjong Perak gemeerd ligt, is be stormd door ongeveer 200 arbeiders. Zij drongen op het schip door en verdwe nen in een van de ruimen, waaruit on geveer 500 singlets werden gestolen. De politie, die direct aanwezig was, zette de omgeving van het schip af en om singelde de 200 arbeiders, die daarna stuk voor stuk gevisiteerd werden. Het resultaat was echter maar zeer pover. Slechts op een arbeider werden 21 sing lets gevonden. De rest was spoorloos. De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, zal begin September een bezoek brengen aan Washington voor besprekingen met zijn Amerikaan se ambtgenoot Acheson en andere Ame rikaanse functionarissen. Morrisons verblijf zal ongeveer een v/eek duren. Het bezoek zal vallen tus sen de conferentie over het Japanse vredesverdrag te San Francisco en de zitting van de Raad van het Noordat- lantisch Pact te Ottawa. Naar verluidt zou Morrison de huidige vraagstukken op het gebied van de buitenlandse po litiek met Acheson en de Franse mi nister van buitenlandse zaken willen bespreken. VEERBOOT VASTGELOPEN BIJ AMELAND Wederom is Maandag een der veer boten van de Rijksveerdienst op Ame land vastgelopen op de in toenemende mate onbevaarbaar wordende route langs de zandplaten tussen Nes en Hol- werd. De ongeveer 150 passagiers moes ten de nacht op het Wad doorbrengen. De Verenigde Staten betrekken nu ook uraniumerts uit nieuwe vindplaat sen in het buitenland. Het land zelf neemt echter, door uitbreiding van de voorraden en vermenigvuldiging der werkwijzen om het uraniumerts te be werken, na de Belgische Congo de tweede plaats in onder de uranium vervaardigende vrije staten. het Russische dagblad „Prawda" heeft gisteren een artikel van de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Morrison, gepubliceerd als ant woord op een uitdaging van Morrison om een verklaring van hem volledig af te drukken. De bijdrage ging verge zeld van een uitvoerig antwoord van de Prawda, waarvoor het blad even veel aandacht van de Britse bladen verzocht als Morrisons verklaring in Rusland kreeg. In Engeland, aldus Morrison, worden meningen, noch gemaakt, noch gedic teerd doch het volk kan er zelf zijn oordeel vormen hetgeen in Rusland ge heel verschillend is. De onwetendheid van het Russische volk schept vrees en wantrouwen omtrent de motieven van andere volkeren. Indien de Russen vrijelijk zouden mogen reizen, of be zoek aan de Sowjetunie in ruimere mate was toegestaan, zou veel van de ze onwetendheid kunnen worden weg genomen. Verder schreef Morrison, dat de Britten in tegenstelling tot de Rus sen vrijelijk kunnen luisteren naar de Engelse uitzendingen uit Rusland en zowel het Britse communistische dag blad als de Prawda konden kopen. Als er in Engeland op de deur wordt geklopt, aldus het artikel, is men niet bevreesd, dat men gedeporteerd zal worden Morrison vroeg zich af of de Russen allen eerlijk zouden kunnen zeggen hetzelfde gevoel van persoon lijke vrijheid te hebben, dat iedere Britse burger geniet. [JAAR de voorraad tanks geheel gevuld zjjn en er al enige tijd geen afvoer is geweest, is de olieraffinaderij te Abadan, de grootste ter wereld, Dins dagochtend gesloten. Zonodig kan de raffinaderij in ongeveer twee etmalen weer in werking gesteld worden. Vier Britse torpedobootjagers zijn gisteren voor de monding van de Sjat-ei-Arab verschenen. Zij vormen een verster king van de Britse marine-strijdkrachten in de Perzische Golf, die hiermede op het sterkste peil van na de oorlog zijn gebracht. Eén van de jagers koos ligging naast de kruiser „Euryalus" ter hoogte van Abadan, de andere drie zijn de rivier opgevaren tot Basra. Er bevinden zich thans negen Britse oorlogsschepen in de Perzische wateren. Harriman heeft bij zjjn terugkeer in Teheran verklaard, dat hjj optimistischer is dan vóór zjjn bezoek aan Londen. „Ik ben de Britse regering zeer dankbaar voor de geest, die zij bij de besprekingen te Londen aan de dag heeft gelegd, aldus Trumans afgezant. LIET zal niet vaak gebeuren, dat vijf generaties van één familie bijeen zijn. Charleroi beleefde deze gebeurte nis echter, toen onlangs het zoontje van meneer Souply gedoopt werd. De plechtigheid werd bijgewoond door de 20-jarige moeder van het knaapje, zijn munistische partijleden in Cuba. De zevenjarige olifant Sambo, geboren en getogen in de oerwouden van Cambodja (Indo China), die aan President Tru man ten geschenke is gegeven, wordt in Amerika met open armen ontvangen. Willem Ruys" vervoert het dier. niMIII!llllllllllIlllHlinillllillll!llllllll!!HIHI!l!!lllllll ter van Binnenlandse Zaken heeft ver klaard, dat, indien er een oorlog tussen jje 36-jarige grootmoeder, zijn 65-jarige Oost en West uitbreekt, de regering Men heeft drie ton suikerriet en bla- overgrootmoeder en zijn bet-overgroot- onmiddellijk zal overgaan tot arresta- den van de pisangboom aan boord, moeder, die kortgeleden 86 jaar werd. ^an communisten. Volgens in- om Sambo in leven te houden. Van Nu het zuigelingengekrijt ons nog 'lc. zlln er n'e' minder dan dit zwaarwichtige nieuwtje naar iets in de oren klinkt is er de juiste sfeer twintigduizend actief werkende com- luchtigers. In een dorpje in Westfalen voor dat bericht uit Detroit, waar een Schrijvende over het Britse herbewa peningsprogramma, ontkende Morrison ten sterkste, dat Engeland bereid zou zijn tot een nieuwe oorlog. Het commentaar van dc Prawda. enkel land een zo grote vrijheid van meningsuiting, persvrijheid en persoon lijke vrijheid heerste als juist in de Sowjetunie. Deze vrijheden bestaan in Rusland echter niet voor de vijanden van het volk, aldus het blad, die er op uit zijn om het kapitalisme in Rusland te herstellen. Van veel groter belang noemde de Prawda echter andere vrij heden: het vrij zijn van uitbuiting, van economische crisis, en van werkloos heid. Fel keerde het blad zich ten slotte tegen de verklaring van Morri son, dat het Atlantisch Pact slechts dffensief zou zijn. Indien dit zo was, had men ook de Sowjetunie moeten uit nodigen er aan deel te nemen. AANBOD VAN LIMBURGER De Maastrichtenaar J. H. G. C. Marij- nen, die twintig jaar geleden, in de Belgische Congo als koloniaal vertoef de, heeft daar ergens in de wildernis in een riviertje diamanten gevonden. Hij heeft getracht deze vondst te ex ploiteren, maar het benodigde kapitaal hiervoor kon hij niet bijeenbrengen zodat de diamanten waarschijnlijk nu nog op de bodem van de Afrikaanse beek liggen. De heer Marjjnen, thans kellner te Valkenburg, heeft ter ge legenheid van de troonsbestijging van Koning Boudewijn aan de nieuwe vorst het aanbod gedaan, om de plaats van dit diamantveld aan te wijzen, opdat er daar op de een of andere manier een exploitatie uit zou kunnen volgen. In Maart 1948 en Juli 1949 deed de heer Marijnen een soortgelijk aanbol aan het Belgische ministerie van ko loniën. Hij vroeg toen voor de tip vijf millioen francs plus 10 procent van de opbrengsten. Brussel ging daarop ech ter niet in. De nieuwe atoomsplijtoven, die te Kjeller in Noorwegen in Noors-Neder landse samenwerking is gebouwd, is Maandag voor het eerst beproefd. De reactor, die perfect werkte, heeft de naam „Jeep" ontvangen. In November zal het apparaat officieel in gebruik worden genomen. éénjarig kind weliswaar wat onzeker, maar toch duidelijk verstaanbaar het Amerikaanse volkslied kan zingen. U De Amerikaanse automobielstad be leeft overigens vaak verrassingen. Zon dag verscheen er plotseling een klein vliegtuig boven het tankarsenaal van de stad. Het toestel wierp pamfletten uit met voorstellingen over rassendis criminatie door Amerika en de Ver enigde Naties. Waarschijnlijk hadden communisten het vliegtuig opdracht gegeven. O In Cuba is men ook al niet gesteld op de propagandisten van het Rode wereldrijk. De Cubaanse minis- Hè, hè ik hen weer binnen worden de bewoners elke ochtend om vijf uur precies gewekt, doordat een specht dagelijks om die tijd op de me talen platen van de brandweer-sirene staat te hakken. Het dier heeft momen teel zelfs twee van zijn jongen in op leiding. Even stevig als het natuur lijke tafelbestek van de spechten zijn de snavels der hedendaagse politici. Op een verkiezingsvergadering in Birming ham hebben vier partijleiders in totaal precies een etmaal gesproken. Ze had den het allemaal over verbetering van de levensstandaard, minder werk en meer salaris. Slechts één toehoorder bleef tot het eind: de zaalwacht. In verband met de afschaffing van de accijns op consumptiezout is de winkelprijs van zout met ingang van heden verlaagd van f 0.21 tot f 0.14 per kg. De prijs van gejodeerd zout is vast gesteld op i 0.19 per pak van 1 kg. OLIE IN ISRAEL GEVONDEN In verschillende delen van Israel zijn belangrijke voorraden olie aangetrof fen. De kans bestaat, dat de Israëlische regering in samenwerking met Ameri ka overgaat tot exploitatie van de nieuwe vondsten. Reeds zouden er of ficieuze verdragen zijn gesloten. De VS zijn bereid, aanzienlijke financiële en materiële hulp te verlenen, wanneer de eerste boringen de voorspellingen van de deskundigen bevestigen. nisatie voor Europese Economisch» Samenwerking (O.E.E.S.) te Parijs houdt zich ernstig bezig met een ver zoek uit Den Haag om de credietquota van Nederland met 60 millioen te ver hogen. Het bericht van „De Telegraaf', dat dit verzoek reeds zeer beslist zou zijn afgewezen en dat de Amerikanen er zelfs ernstig ontstemd over waren is voorbarig geweest. Wij hebben, op grond van inlichtingen uit Franse kring, echter wel reden om aan te nemen, dat de beslissing op het Haagse ver zoek deze week zal worden genomen en wij hebben voorts reden om vast te stellen, dat men in Parijs bezorgdheid aan de dag legt over de postitie van Nederland. Het gaat met onze economie niet goed. Lang niet goed. Na een jaar Eco nomische Betalings Unie staan we er zeer ongunstig voor. Onze totale schuld bedroeg op 1 Juli 175.6 millioen dollar (oftewel ca. 668 millioen gulden). Bo vendien hadden wij op grond van de E.B.U.-voorschriften al 65.4 millioen dollar (dat is f 248.5 millioen aan goud) betaald. In totaal kochten wij in één jaar dus voor 241 millioen dollar meer dan wij geld hadden. Nederland wil nu, dat het basisquo tum verhoogd wordt van 330 tot 390 millioen dollar. Dan wordt elke cre- diet-tranche 78 millioen dollar. Als dit met terugwerkende kracht gebeurt, wil dit het volgende zeggen. De eerste 78 millioen dollar aankopen in West- Europa krijgen wij op crediet. Voor de tweede 78 millioen dollar betalen wij 20 pet in goud, dat is 15.6 millioen dollar. Voor de derde 78 millioen dollar betalen wij 40 pet of 31.2 millioen dollar en voor het restant van de 241 millioen dollar in de vierde phase, te weten 7 millioen dollar, betalen wij 60 pet in goud, dus 4.2 millioen dollar. In totaal zouden wij dan kwijt zijn geweest 51 millioen dollar aan goud in plaats van, zoals nu, 65.4 millioen dollar. Wij vertellen dit zo uitvoerig, om een indruk te geven van de wijze, waarop de E.B.U., die wordt geadmi nistreerd door de Bank voor Internatio nale Betalingen te Bazel, de schulden van landen als Nederland, Denemarken, Duitsland, Noorwegen, Turkije en Zwe- den behandelt Hoe de O.E.E.S. het Ne derlandse voorstel zal beantwoorden, weten wij nog niet. Er zijn drie mogelijkheden. Wij krij gen de verhoging van ons quotum, het geen, zoals hierboven blijkt ons wat adempauze geeft Wij krijgen minder, waardoor we automatisch minder adem pauze krijgen. Of wij krijgen niets en dan moeten wij maar zien, hoe wij zelf uit het moeras komen. Per slot van rekening wil die gewel dige schuld aan een aantal Europese landen zeggen, dat wij veel te veel hebben gekocht en te weinig hebben verkocht. Dat te veel kopen wordt uiteraard vergemakkelijkt door de liberalisatie, het open gooien van onze grenzen tot 60% van onze producten (met Belgie zelfs 90%). Doch de diepe achtergrond is, dat er inflatoire financieringsmid delen aanwezig zijn, die de koopman en de fabrkant in staat stellen om te kopen. De overheid geeft na de oorlog veel meer geld uit dan zij aan belastingen ontvangt. Dit geld leent zij op korte termijn, hetgeen (via verschillende manipulaties) de geldcirculatie doet groeien, welk geld uiteindelijk ten dele in handen komt van kooplieden en de fabrikant in staat stellen om te invoeren. Die geldcreatie van de banken vond het vorige jaar ook plaats ten behoe ve van het bedrijfsleven. Door ver schillende maatregelen tracht de over heid die credietstroom thans te keren. Zij weet, dat de diepe oorzaak van die enorme invoer ligt bij de te grote geld circulatie. Zij wil nu het ene gat stop pen doch het andere gat, de overheids tekorten, laat zij open. De overheid handelt in dit opzicht volkomen in consequent, Een gevolg van een en ander is dat de burgers zich tegen de prijsstijging (die ook bedoeld is om minder te doen kopen en dus ook minder in te voeren) zoveel mogelijk trachten te verzetten door geld van de spaarban ken te halen: de ontsparlng gaat dan ook nog steeds door. Ons funeste tekort in de E.B.U. be wijst, dat onze economie nog niet ge zond is. Een verhoging van het quo tum is dan ook in feite een lapmiddel. Als het inderdaad zo moet zijn, dat de overheid gigantische uitgaven doet (over de doelmatigheid daarvan moet de volksvertegenwoordiging oordelen), dan zullen de burgers hun levenspeil moeten terugschroeven, opdat de staat het benodigde alleen krijge uit belastin gen of uit langlopende leningen. Dan komen er geen inflatoire middelen in circulatie en zullen wij niet meer zo veel kunnen invoeren. Wij komen dan wel op een aanzien lijk lager levenspeil, doch onze beta lingsbalans krijgt tenminste een gezond aanzien. Alle andere maatregelen vor men als de staat inderdaad zoveel geld blijft nodig hebben uitstel van executie en brengen ons van kwaad tot erger Het is nodig, dat de regering ons volk de waarheid zegt en dat ons volk zich zijn armoede bewust wordt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1