Een Chinees nationalistisch leger trekt Z.-China binnen Gaan de V.S. atoombommen gebruiken in Korea? Nederland heeft bezwaren tegen Japans vredesverdrag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Autobus met Schotse padvinders in botsing met vrachtauto Vrijdag 3 Aug. 1951 fl 48e Jaargang No. 181, DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Achttienduizend man ten aanval Parachutisten steunen de actie Vliegvelden in Joennan het eerste doel Nederland wil aantal slachtoffers opnemen Alle jongens werden slechts licht gewond De groentenexport naar Duitsland gaat door Hertog van Edinburgh reikte nieuwe vaandels uit 11111 Mogelijke vertraging van het televisie-experiment Omroep wacht op antwoord Weerbericht Petsche verslagen Onderhandelingen in Kaesong zijn vastgelopen West-Duitse uitvoer naar Oost-Duitsland gestaakt Vier punten van ontwerp aangevallen Aanvaarding zal van antwoord afhangen Vragen van de heer Reijers aan de minister KoaI B Dreigement Levensmiddelen duurder in Tsjecho-Slowakije Drie Perzische ministers nemen ontslag De Britse delegatie zou heden vertrekken BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 et. p. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. PEN Chinees nationalistisch leger ter sterkte van achttienduizend man,inclusief drieduizend guerillastrtfders en valschermtroepen is gisteren onder bevel van generaal Li Mi de zuidelijkste Chinese provincie, Joennan, binnengetrokken. Communistische colonnes, welke In totaal vierduizend soldaten omvatten, zijn onmiddellijk naar het bedreigde gebied getrokken om de nationalistische inval lers op te vangen. De invasie wordt beschreven als de grootste aanval door de nationalisten sedert de communisten in 1949 geheel China bezetten. Duizenden nationalistische soldaten werden toen over de Noord-Birmese grens gedreven. In de afgelopen twee jaar zijn ztf gereorganiseerd en van wapens voorzien. MM Deportaties in Hongarije De massa-deportaties in Hongarije zijn voor de Nederlandse regering aan leiding geweest, de Hongaarse rege ring opneming aan te bieden van een aantal door haar uit hun woonsteden verdreven personen. Naar verluidt, is dit aanbod afgewezen, maar Den Haag heeft officieel nog geen antwoord van Boedapest ontvangen. Een nationalistische colonne van 10.000 man heeft even ten zuiden van de Birmaweg de grens overschreden. De colonne splitste zich in drieën. Een tweede kolonne overschreed de grens 160 km meer naar het zuiden en ver overde twee steden in het grensgebied. Een derde colonne rukte op naar het vliegveld Mengse, doch werd door het communistische garnizoen teruggesla gen. Daarna zwenkte deze colonne naar het zuidoosten om een ander vliegveld, Menghai, aan te vallen. Op de Rijksweg tussen Ede en De Klomp is gisteravond een touringcar met 35 Schotse padvinders uit Edin burgh en Keith in botsing gekomen met een nit tegenovergestelde richting na derende vrachtauto met aanhangwa gen. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van de vrachtauto vermoe delijk teveel naar links uitweek. De gevolgen van de botsing waren zeer ernstig. De bestuurder van de autobus en van de vrachtauto moesten beide in het ziekenhuis te Ede worden opgenomen, evenals een der geleiders van de padvinders. Vrijwel alle inzit tenden van dg bus 35 padvinders en twee geleiders liepen lichte verwon dingen op, voornamelijk snijwonden. Vijf jongens onder wie de 14-jarige Allan Martin, die zijn rechterpols brak werden eveneens naar het zieken huis vervoerd, doch konden zich, na behandeld te zijn, wee,r bij hun vrien den voegen. De padvinders hebben de selfde avond nog hun reis naar Rot terdam voortgezet. Zowel de bus als de vrachtauto wer den ernstig beschadigd en er ontstond een grote ravage door de verwrongen carrosserieën. Het drukke verkeer op de Rijksweg kon geruime tijd geen doorgang vinden. De autobusbestuurder heeft op voor beeldige wijze de macht over het stuur behouden, waardoor een ernstiger ver loop van de aanrijding kon worden voorkomen. De politie heeft de ge wonden nog geen verhoor kunnen af nemen over de juiste toedracht van het ongeval. De ontvangen berichten melden, dat de strijdende valschermtroepen en som mige van de eenheden van generaal Li uit de lncht worden bevoorraad. De aanvallers zouden reeds enige kleine communistische garnizoenen zijn gepasseerd, die op hulp van de in zui delijke richting trekkende communis tische soldaten wachten. Nog een strqdmacht. Gemeld wordt, dat generaal Li Mi even achter de Birmese grens nog een strijdmacht gereed heeft. Zijn doel zou zijn een strook grondgebied van onger veer 160 km breedte tussen de Birmese grens en de rivier de Mekong te bezet ten. Dit gebied is van strategisch be lang wegens de vliegvelden, die langs de opmarsroute der nationalisten liggen. Generaal Li zou bij het reorganiseren van zijn troepen zijn geholpen door de guerilla-hoofdman Moe Sjoe I, die ope reerde in de Chinese provincie langs het noordelijke uiteinde der Birmese grens. Volgens de berichten uit Saigon was Li ten zeerste afhankelijk van de aanvoerlijnen, die door Chinese natio nalistische zakenlieden door Thailand zijn georganiseerd. De export van groenten en fruit naar West-Duitsland kan voorshands nor maal voortgang vinden, aldus ver neemt het ANP uit bevoegde bron. De thans gevoerde onderhandelingen be treffende de te grote Nederlandse uit voer van tuinbouwproducten in Juli in verhouding tot de in die maand be schikbaar gestelde Duitse betalingsmid delen, alsook over de voor de naaste toekomst beschikbaar te stellen bedra gen, geven enige grond om de tuin- bouwexport naar West-Duitsland voors hands normaal voort te zetten. I I Volgens een verklaring van de Ne derlandse Televisiestichting wordt het de vraag, of het inderdaad mogelijk zal zijn in September reeds een aanvang met de televisie-uitzendingen te ma ken, indien de regering niet spoedig de inlichtingen verstrekt, welke de om roepverenigingen omtrent enige be langrijke punten betreffende de door de regering toegezegde beperkte mede werking hebben gevTaagd. Door het uitblijven van dit antwoord worden namelijk de verdere voorbe reidingen van het experiment in sterke mate belemmerd. De omroepvereni gingen betreuren deze vertraging zeer en hebben zich daarom tot het depar tement van onderwijs, kunsten en we tenschappen gewend met het verzoek, zich op korte termijn te willen uitspre ken over de door de omroepvereni gingen gevraagde inlichtingen. Reeds meer dan zesduizend festival-gangers aangehouden In het geheel zijn door de Westduitse politie thans reeds meer dan 6000 per sonen aangehouden, die gepoogd heb ben de zonegrens te overschrijden ten einde het wereld-jeugdfestival in Oost- Berlijn bij te wonen. Verwachting tot Zaterdagavond. Veranderlijke bewolking met mor gen overdag plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Warm weer. Zaterdag: Zon op 5.04, onder 20.27; maan op 6.31, onder 21.07. In het opleidingskamp van de Royal Marine te Plymouth overhandigde de Hertog van Edinburgh in opdracht van de Koning de nieuwe vaandels. De minister van financiën in het af getreden Franse kabinet, Maurice Petsche, is volgens officiële cijfers ver slagen bij de stemming over de vraag, of hij met het premierschap zon wor den bekleed. Petsche verkreeg 281 stemmen, het geen 33 minder was dan de vereiste absolute meerderheid. Er werden 131 tegenstemmen uitgebracht en het aan tal onthoudingen was zeer groot. Petsche werd gesteund door de ka tholieken, conservatieven, gematigden en de meeste radicalen en radicaal-ge zinden. De socialisten o.a. onthielden zich van stemming, hetgeen Petche's nederlaag betekende. In Amerika is sensatie gewekt door een bericht in een New Yorks dagblad, waarin te kennen wordt gegeven, dat Amerika atoombommen zal gebruiken tegen de Noordkoreaanse legers, indien de onderhandelingen in Kaesong volle dig mislukken. Sinds een maand hebben de NoordkoreaanseChinese leger» zich versterkt en opnieuw gegroepeerd; militaire deskundigen der V.N. zijn van oordeel, dat de communisten in staat zijn een groot offensief te beginnen op ieder door hen gewenst ogenblik. Men acht de besprekingen in Kaesong weinig hoopvol, nu de leider van de Noordelijke delegatie het voorstel tot vorming van een bufferzone boven de 38ste breedtegraad in scherpe bewoordingen heeft afgewezen. Officiële Amerikaanse kringen wensen geen enkele verklaring af te leggen over de vraag of inderdaad het gebruik van atoombommen wordt over wogen. Er wordt echter waargenomen, dat intensieve besprekingen worden ge voerd door allen, die bij de Koreaanse-kwestie betrokken zijn. De Westduitse regering heeft gisteren gelast, dat de gehele Westduitse uit voer naar Oost-Duitsland met ingang van middernacht moet worden gestaakt. Deze maatregel is genomen omdat de verlengde handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland op dat tijd stip afliep en de Sowjetrussische be perking van de uitvoer van West-Ber- lijn tot dusver de ondertekening van een nieuwe overeenkomst heeft ver minderd. nE Nederlandse regering heeft zowel te Londen als te Washington haar bezwaren geuit tegen het ontwerp van het vredesverdrag met Japan, dat in September te San Francisco zou wor den ondertekend. De bezwaren van Nederlandse zijde betreffen in hoofd zaak vier punten van het ontwerp. Op de eerste plaats heeft de rege ring grote bezwaren tegen het artikel, volgens hetwelk alle vorderingen van Nederland 'als staat tegenover de Ja panse staat of tegenover Japanse bur- Het vlag-incident te Woerden Inzake het vlag-incident, dat zich Zaterdag in het Ambonezenkamp te Woerden heeft afgespeeld, heeft het Eerste Kamerlid, de heer Reijers (C.H.), schriftelijk aan de minister van Binnenlandse Zaken aangevraagd, waaraan de minister het recht ontleen de het uitsteken van de Nederlandse vlag op Nederlands grondgebied te doen beletten, met name ten overstaan van deze Ambonezen. Voorts stelde de heer Reijers de vraag, in hoeverre door het uitsteken van de Ambonese vlag de rust en de orde werden ver stoord en welke tekenen van politieke onrust zich de laatste tijd in dit Am bonezenkamp hadden voorgedaan. Ten slotte vroeg het Eerste Kamerlid, of de minister niet van oordeel was, dat het inhalen van genoemde vlaggen een stimulans kon zijn tot het versto ren van orde en rust, en of de minister wilde bevorderen, dat in de langdurige burgemeestersvacature te Woerden op korte termijn wordt voorzien. r\E Westduitse studenten, die vrijwel eenparig besloten hadden de duels weer in eer te herstellen, zullen nu met scheermessen hun littekens moe ten aanbrengen. Gisteren besloten de Rectores Magnifici van de Westduitse universiteiten, te Bonn het verbod op het houden van studentikoze slachtpar tijen te handhaven. Driehonderd ha venarbeiders zijn ongerust over de li chamelijke ontsieringen van zeven col lega's, die een lading tuinbonen, af komstig uit Italië, moesten lossen. De zeven arbeiders kregen namelijk een huidziekte, die ze aan de bonen wijten. Negen schepen zijn nu door een staking getroffen, want alle arbeiders willen kracht bijzetten aan de weigering der zeven collega's, die eisen dat eerst de oorzaak van de huidziekte wordt vast gesteld. In White Waltham kwam boontje om zijn loontje. Een chauffeur, die een zestigjarige vrouw had aange reden, was na het ongeval doorgereden. Nauwelijks honderd meter voorbij de plaats des onheils ramde een zware wagen de lichte auto. waarin de on hebbelijke autobestuurder was gezeten. De man kreeg zware verwondingen. Dit nieuwtje bewijst al, dat verkeers ongelukken zelden goed aflopen. De Amerikaanse Raad voor Veiligheid heeft trouwens voorspeld, dat het aan tal doden door verkeersongevallen in de Verenigde Staten dit jaar ongeveer veertigduizend zal bedragen. Geef De weg terug Theodoor maar de kleine provincie stadjes, waar hoogstens de wielrijders elkaar in de spaken zitten. Buiten gewoon rustig moet het zijn in de „Ver loren Stad", een nederzetting, die vol gens oude overleveringen in de Kala- hari-woestijn in Afrika moet liggen. Op 5 Augustus zal van de Walvisbaai een Franse expeditie vertrekken om de stad te zoeken, n Het Zwarte we relddeel is anders rijk aan verrassende dingen. Dezer dagen is bij Kimberley eep gele diamant van ongeveer 511 ka raat gevonden. Zoiets moesten wij heb ben, met onze bloedarmoedige devie zenpot! Over potten gesproken. Pab lo Picasso, die bij de ceramische indus trie te Vallauris (in Zuid-Frankrijk) een aardig potje kon breken, omdat hij door vijf jaar potten te bakken de fa briek tot grote bloei bracht, is nu min der bemind. Hij zal na de potten weer aan het schilderen gaan. Een kun stenaar met ijzerdraad in Parijs, die vierkanten en cirkels maakt, heeft be weerd, dat Picasso een knoeier is, „spe culerend op de wansmaak voor kunst bij het publiek". De pot zal de ketel wel weer verwijten,.,, gers afzonderlijk, dan wei vorderingen van afzonderlijke Nederlandse burgers tegenover individuele Japanse staats burgers, voortspruitend uit door oor log of bezetting geleden schade, zijn kwijtgescholden. De Nederlandse rege ring vraagt zich af, of dit niet tot ge volg zal kunnen- hebben, dat de Neder landse staat door de Nederlandse rechter voor vorderingen van Neder landse burgers aansprakelijk zal wor den gesteld. Verder acht de regering het in het ontwerp vastgestelde bedrag van een schadevergoeding voor geallieerde "ex- krijgsgevangenen veel te laag. Deze schadevergoeding zou worden betrok ken uit Japanse bezittingen in neu trale landen. Men schat het uit te keren bedrag hierdoor op 150 dollar per persoon. Nog grotere bezwaren heeft de regering echter tegen het feit, dat dit schadevergoedingsrecht alleen wordt toegekend aan militairen en niet aan burger-geïnterneerden. In de derde plaats zou de Neder landse regering gaarne de tonijnvis serij aan de Noordkust van Nieuw Gui nea beschermen en verhinderen, dat de ongewenste situatie van voor de oorlog in dit gebied zou herleven Reeds zijn Japanse tonijnvissers in deze wateren gesignaleerd. De in de visserij-clausule van het ontwerp-ver- drag voorgestelde regeling is in strijd met de algemene economische poli tiek, welke de Zuid-Pacific-commis- sie, waarvan zowel de V.S. als Neder land lid zijn, aanvaard heeft. Ten slotte heeft de regering bezwa ren tegen de bepaling, dat eventuele eisen tot schadevergoeding moeten worden behandeld door het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag. Nederland heeft voorgesteld voor deze aangelegenheden een afzonderlijk ar bitrage-tribunaal in te stellen. De Nederlandse regering heeft nog geen antwoord gegeven op de vraag, of zij het verdrag in zijn huidige vorm zal mede ondertekenen. Haar standpunt zal definitief worden bepaald naar aan leiding van dc reacties van Washington op de door Nederland naar voren ge brachte bezwaren. Hierbij zal tevens in overleg worden genomen, welk het de finitieve standpunt van Indonesië zal zijn, dat in Den Haag nog steeds niet bekend is. Het gaat niet goed in Kaesong. De onderhandelingen over een wapenstil stand, welke in het begin begroet wer den met de zegenwensen van mil- lioenen, zijn vastgelopen. Het weder zijdse wantrouwen tussen de beide machten in wezen het wantrouwen tussen de Sowjetunie en Amerika maakt de kloof onoverbrugbaar; de voorstellen voor een bufferzone, die de 38ste breedtegraad zou beschermen, schijnen zo volstrekt onaanvaardbaar, dat de conferentie in feite reeds mis lukt is te achten. Wat er zal gebeuren als de misluk king der onderhandelingen een open lijk erkend feit wordt, laat zich ge makkelijk raden. Dan komen de Noor delijke legers, die zich gedurende vijf weken in razend tempo hebben ver sterkt in beweging voor een kolossaal offensief, een offensief, dat ditmaal stellig niet de luchtdekking zal ontbe ren, welker afwezigheid in het afgelo pen jaai de Noordelijken op zo vrese lijke verliezen kwam te staan. Met het oog op deze sombere moge lijkheid heeft men thans in een Ameri kaans dagblad opnieuw de veronder stelling uitgesproken, dat Truman op dracht zal geven de atoombom te ge bruiken. In hoeverre de Amerikaanse president inderdaad overweegt zijn toe vlucht tot dit laatste middel te nemen, kan niet worden vastgesteld. Washing ton zwijgt daarover, al ware het alleen maar, om de vijand in het onzekere te laten en om Londen en Parijs niet op nieuw tegen zich in 't harnas te jagen. Men kan verstaan, dat het Amerikaanse volk de zware offers in Korea moede wordt en dat het, nu de conferentie van Kaesong mislukt, zijn ongeduld nauwelijks kan bedwingen. Of het ge bruik van de (versterkte) atoombom of van de nieuwe, nog onbekende atoomwapens echter de oplossing van het Koreaanse vraagstuk zal zijn, blijft de vraag. Een vraag, die ten nauwste samenhangt met een andere vraag: Zullen de atoombommen op Noord koreaanse of Mandsjoerijse doelen wor den geworpen? En indien (wat nauwe lijks anders kan) het laatste het geval is, zal Rusland zich dan niet ogenblik kelijk met alle kracht in de strijd gaan mengen? De Europese staatslieden vre zen, dat dit onontkoombaar zal zijn. In Amerika is men er echter van over tuigd, dat Sowjet-Rusland op het ogen blik nog niet gereed is voor een derde Wereldoorlog en dat Moskou dus geen directe consequenties zal trekken uit het gebruik van atoombommen door Amerika. Maar dat zulk een optreden een Derde Wereldoorlog binnen 24 maanden onafwendbaar zal maken, daaraan twijfelt men ook in Washing ton niet meer. President Truman staat voor een uiterst belangrijke, historische beslissing. De afgelopen maand zijn in Tsjecho- Slowakije de prijzen van de op de vrije markt verkrijgbare levensmidde len sterk verhoogd. De verhogingen be lopen dertig tot vijftig procent. Tege lijkertijd is het rantsoen op de bonnen met de helft verminderd, zodat een normaal gezin ongeveer twee weken met zijn maandrantsoen kan rondko men en dan is aangewezen op de veel duurdere waren van de „vrije markt". De Perzische minister van binnen landse zaken, generaal Zahedi, de mi nister van buitenlandse zaken, Bagher Kazemi en de minister van verkeer, Amir Homajoen Boetsjehri, hebben gis- teren hun ontslag ingediend. De minis ter van binnenlandse zaken nam deze stap naar aanleiding van de critiek, die op hem in het parlement was geoefend in verband met de demonstraties, wel ke op 29 Juli op het parlementsplein plaats vonden. Zahedi zal worden op gevolgd door Mir Alai, militair gouver neur van de zuidelijke provincie Choe- zistan. In Londen verwacht men, dat de Britse delegatie onder leiding van mi nister Stokes vandaag naar Teheran zal vertrekken. Een vertegenwoordiger van het Perzische ministerie van financiën verklaarde, dat Stokes als vertegen woordiger van de Anglo Iranian en de Britse regering als koper van de Per zische olie beschouwd zou worden. Voorts is men in Perzische kringen van oordeel, dat de concentratie van Britse oorlogsschepen voor Abadan niet tot een gunstige atmosfeer bijdraagt. Gisteren heeft een brand, die door kortsluiting zou zijn veroorzaakt, het bureau voor personeelszaken van de Anglo Iranian te Abadan verwoest. Duizenden documenten gingen verlo ren. V

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1