Holland veilige haven voor Poolse vluchteling FRANKENBERG N.V, Stad en Omgeving Eerste Protestants-Christelijke Middelbare school boven het IJ AGENDA N.C.R.V. maakte radio-reportage van de kaasmarkt-drukte Buitenlanders over onze stad (6) Ruim 40 leerlingen in eerste klas Voefbal van veteranen Cyclostyle papier Doorslagpapier Alkmaarse militair ter aarde besteld Op 13 Aug. uiizending NA TWEEBAAR FRONTDIENST: „Opvoeding van Nederlandse jeugd is ie mild Het relaas van een deserteur Opvoeding ie mild Donzen bedden Hengelen een mooie spor' Negenjarig meisje te Schoorl doodgereden Obdam Voormalige lagere school wordi kleuterschool Bergen VRIJDAG 3 AUGUSTUS 195L Lyceum te Alkmaar begint 1 September Op 1 September zal het Christelijk Lyceum te Alkmaar zijn poorten openen. Dit, voor het protestant-christelijke bevolkingsdeel in Noord-Holland zo belang rijke besluit is genomen hoewel het verzoek om subsidie door het Rijk werd af gewezen. Het weigeren van de Rijksbijdrage was uiteraard een teleurstelling Voor de initiatiefnemers, maar uit een persoonlijk gesprek met de minister van O.K.W. heeft men blijkbaar toch nog enige hoop weten te putten. Hierdoor en door het feit, dat een obligatielening van f 30.000 kon worden afgesloten (welk kapitaal men in de loop der komende maanden nog hoopt te verdubbelen), zijn er voldoende waarborgen geschapen om de eerste zij het bescheiden stap te wagen. Het Lyceum begint met een eerste klas van ruim veertig leerlingen en zal naar alle waarschijnlijkheid worden ondergebracht in het perceel Kenne- merstraatweg 105, waar vroeger het bureau van de Stichting voor geestelijke volksgezondheid was gevestigd. Dit huis, dat drie klassen kan bevatten, werd door B. en W. van Alkmaar aan de vereniging toegewezen en op het ogenblik zijn met de eigenaresse hierover onderhandelingen gaande. Jarenlang heeft de vereniging tot be vordering en instandhouding van Chris telijke scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs in Noord-Holland boven het IJ geijverd voor de stichting van een christelijk lyceum. Daarbij werd in het midden ge bracht, dat er naast zes openbare scho len voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs geen enkele christelij ke school van een dergelijk type boven het IJ was gevestigd, hetgeen steeds als een onbillijkheid is gevoeld. De zes genoemde openbare scholen zijn: het gem. gymnasium en de R.H.B.S. te Alk maar, de R.H.B.S. te Enkhuizen, de R.H.B.S. en het gem. Lyceum te Den Helder en het Westfries Lyceum te Hoorn. Aan de hand van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft men vastgesteld, dat de school bevolking van het lyceum ongeveer 213 leerlingen zal kunnen bedragen. Welis- Een veteraan is volgens Kramer's woordenboek een oud-soldaat, een be proeft krijgsman, oud gediende, erva ren of beproefd geleerde, kunstenaar enz. Men ziet dat or ruimte is voor aller lei categorieën en als er dan ook een voetbalwedstrijd tussen slagers op leeftijd en politiemannen in de na zomer van hun leven wordt gehouden, spreekt men zonder meer van de elftal len der veteranen. De dienaren van de Heilige Herman dad kunnen dan het beste onder de beproefde krijgslieden worden gerang schikt en de slagers misschien onder de kunstenaars, want om een halve os of een vet schaap zó uit te benen, dat het vlees en de botten afzonderlijk verkocht kunnen worden, is inderdaad een kunst waarvoor men van jongs af aan een moeilijke leerschool zal moe ten doorlopen. Toch vragen we ons wel eens af waar het heen moet met al die vetera- nenwedstrijden. Het ziet er naar uit dat het hier niet allereerst om de sport maar om de sensatie te doen is. De voetbalsupporters, die Zondags hun kelen schor schreeuwen als hun favoriet de bal in het net schopt, wil len zo nu en dan ook wel eens een ge zellig avondje hebben. Ze moeten ook eens kunnen lachen om respectabele stadgenoten, die' straks van hun be drijfspensioenfonds of hun „Dreesje" genieten en dan nog eens het veld op gestuurd worden om in een kuitbroek je of een shirt in de vorm van een nachthemd achter een bal aan te hin ken. Misschien is dat alles nog te verkla- rel als de entree voor een liefdadig doel bestemd wordt, maar het moet niet te ver gaan. Straks speelt een combinatie van het Hof van Sonoy te gen de bewoners van Het Huis van Zessen, ofschoon er aan die kant dan nog wel vijf „spelers" uit de „Pius" bij moeten om een elftal te kunnen vormen. Zou het ook niet gezellig zijn om „Westerlicht" eens tegen „Avond licht" uit Hoorn te laten optreden? De bejaarde sportliefhebbers van beide tehuizen meten hun krachten wel eens op het groene laken, maar op het groene gras is dat alles natuurlijk veel gezelliger en dan zijn er veel meer stadgenoten die nog eens hartelijk kunnen lachen als de oud-burgemees ter van Beverlo of Duindorp in een molshoop trapt en driemaal over de kop gaat of als de oud-inspecteur Jan sen van de directe belastingen, die in het doel staat, over zijn voetbalschoe nen struikelt en de bal in zijn eigen net wipt. Als de veteranen niet meer trekken, kan er een nieuwe attractie met de kleuterscholen georganiseerd worden. Juniorenwedstrijden voor peuters be neden de zes, de Bnschschool tegen de HR Fröbelschool. De spelers kunnen door de moeders gebracht en gehaald worden. Er is op voetbalgebied altijd nog Wet iets nieuws te bedenken. Het volk Ifeft brood en spelen nodig, hebben de Romeinse keizers al gezegd en twee duizend jaar na Christus organiseren we veteranenwedstrijden van mensen die het om den brode niet nodig heb ben en waarbij het spel er minder op aan komt dan dp sensatie. Maar we vermaken er ons best mee en dat is het ten slotte waar het op aankomt. waar bedraagt het aantal christelijke leerlingen, dat thans het openbaar M.O. volgt belangrijk minder, maar dit vindt voor een deel zijn oorzaak in het feit, dat vele ouders wegens gemis aan ean middelbare school voor hun kinderen de voorkeur geven aan het Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs. Hiervan zal straks een zeker percentage af vloeien naar het Christelijk Lyceum Curatorium Het college van curatoren, bestaande uit de heren ir H. Knol, president-cura tor, ds. D. Henstra te Broek op Lan- gendijk, mr. A. Schenkeveld te Alk maar, G. Sterk van de Weg, Andijk, J. Wanmaker, Slootdorp en ds. Wesseldijk te Alkmaar, treft thans voorbereidingen om te komen tot de benoeming van een rector en de benodigde leraren. Aan gezien voor de leerkrachten in den be ginne geen volledige dagtaak is wegge legd zal vermoedelijk een beroep wor den gedaan op de docenten van de christelijke scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs te Am sterdam en Haarlem. Op een binnenkort te houden ouderavond zullen verschil lende kwesties in bespreking worden gebracht. Tot administrateur van de vereniging in vaste dienst is benoemd de heer J. van Gorkum uit de Fontein Verschuirstraat te Aikmaar. Het Ripping-Bunnik-fonds Alkmaar Belanghebbenden worden er aan her innerd dat de verzoeken om een bij drage uit het bovengenoemde fonds in de kosten van studie aan universiteit, MTS of kweekschool, moeten worden ingediend vóór 8 Augustus a.s. aan het bureau van het fonds Diggelaarsteeg 2. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob z. v. C. van Wier en R. Grondsma; Marritje J., d. v. M. de Jongh en P. van Wanrooij. Ondertrouwd: Jacob A. Kooi man en Johanna Groeneveld; Thomas Stallinga en Engelberta T. Degeling. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Lord wan hoop (alle leeft.); Harmonie Theater, 8 uur: Met eervol ontslag (14 jr.); Rex Theater ,2.30 en 8 uur: Voordeliger per dozijn (alle leeft.)Victoria Thea ter, 8 uur: Opium voor Cairo (14 jr.) ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag: aanvang der voorstellingen 7 en 9.30 uur (Rex Thea ter 2.30, 7 en 9.30 uur). Engmond aan Zee thans in flinke hoeveelheden uit voorraad leverbaar LANGESTRAAT 24 ALKMAAR. TELEF. 2394. (Advertentie, Ing. Med.) Geslaagd Voor de examens Machineschrijven en Stenografie, die op 25 Juli j.l. te Alkmaar zijn afgenomen, zijn de vol gende candidaten van het Instituut Globe geslaagd: Machineschrijven: A. Bots, G. Gie- sen, V. Kaldenbach, E. Koning, zr. Ma- ■ithresa, T. Meyer, J. Prins, C. Tesse- —>r. A. van Tienhoven, A. Weel, F. van Boxtel, G. Brouwer, J. Kalis, C. van Nimwegen, E. Nijmeyer, M. Pauw, F. Porck, J. Richardson, J. Schuurman, P. den Hartigh, M. Huizinga, G. Kei zer, H. Keuss, C. Koedijk, C. Kokkes, J. de Nijs, I. Reek, A. Teeling, B. Men- nist,, L. Oostermeyer, C. Roetink, G. Schats, E. Schermerhorn, L. Sengers, G. Spruyt, M. Veldman, N. Visser, C. Winder, C. Klerk, B. de la Rambelje, E. Admiraal, T. Akkerman, A. Hopman. A. Mühren, E. Pannekeet, W. Piet, S. van Rijn, N. Tielemans. Stenografie: J. Berkhout, C. Bots, A. Bots, S. Egbergen, T. Kuperus, J Linssen, M. Otten, W. Piet, M. Wuis. Voor het op 1 Augustus gehouden examen voor de hoofdacte slaagde voor het gedeelte B onze stadgenoot N. C, van den Idsert, onderwijzer te Hei- loo. Onze stadgenoot de heer D. de Groot behaalde op het in Den Haag gehouden examen Nijverheidsonderwijs de aete N.w., en is als leraar benoemd aan de technische school te Ridderkerk. DAMCLUB W. D. O. In de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de eerste afd. is gisteravond gespeeld de partij A. Ban- gertW. Piederiet die in remise eindig de. Nu volgen nog de partijen: Piederiet Kruider en KruiderBurgert. Verder won N. J. Toepoel van J. Kaal 2—0 en Prins van J. Oosterhout 2—0. Ontroerende plechtigheid op R.K. kerhot Sint Barbara Voor de tweede maal in enkele maan den tijds was Alkmaar getuige van een begrafenis met militaire eer van een Alkmaarse militair. Het was ditmaal de negentienjarige Jacob Hogerwerf, die tijdens het zwemmen, in Assen om het leven is gekomen, wiens stoffelijk overschot op de R. K. begraafplaats St. Barbara ter aarde werd besteld. Om half tien arriveerde de rouwstoet, waarin enkele pelotons van Jacobs on derdeel in paradepas meemarcheerden voor de Sint Joseph-kerk aan de Nas- saulaan, waar door de aalmoezenier van Jacobs onderdeel de plechtige Requiem mis, met militaire eer, werd gecele breerd. Twaalf vrienden van de overledene droegen de kist naar het met vlaggen beklede priesterkoor. Rond de met de driekleur bedekte kist stelde zich het ere-peloton op. Tientallen familieleden, vrienden, bekenden en belangstellen den woonden de ontroerende plechtig heid bij. Na de uitvaartmis sloegen velen het militaire vertoon voor de kerk gade. De kist werd door een haag van mili tairen, met gepresenteeerd geweer, naar de koets gedragen. Voor het eerste rij- rijtuig stelden zich vier. tamboers op. Onder het geroffel van de omfloerste trommen trok de stoet daarna naar de R.K. begraafplaats. De indrukwekkende rouwstoet trok uiteraard veel belang stelling. De politie zorgde op correcte wijze voor de regeling van het verkeer. Ook op de begraafplaats en bij de in gang daarvan hadden zich tal van be langstellenden een plaats gezocht. De aalmoezenier van Jacobs onderdeel verrichtte aan de geopende groeve de ceremoniën. Daarna trad het uit twaalf militairen bestaande vuurpeloton naar voren. Boven het graf werden de drie salvo's gelost. De kranslegging door familie, vrienden en bekenden besloot de aangrijpende plechtigheid, die bijna twee uur in beslag had geno men. Rotterdams Kindertoneel brengt „Sneeuwwitje en de Zeven dwergen" In het kader van de grote vacantie voert het Rotterdams Kindertoneel Maandagamiddag in het Gulden Vlies het prachtige sprookje „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" op. Het Rotterdams Kindertoneel dat met deze opvoering door het gehele land een enorm succes gehad heeft door de verzorgde manier waarop het geheel ten tonele gevoerd werd, verwacht ook in Alkmaar de nodige belangstelling van de jeugd en belooft de kinderen een middag waar ze nog lang over zul len praten. DIERENBESCHERMING In de omgeving van de Boomkamp straat en de Spoorstraat zwerven een paar zwarte poesjes van plm. 3 maan den oud. Ter spoedige beschikking is 'n waak hondje. Kentekenen: zwart korte staart reu. Adres inspecteur: C. Ver- wer, Baanstraat, Alkmaar. De reportagewagen van de NCRV verscheen vanmorgen tussen de dui zenden mensen, die rond de kaasmarkt dromden om een glimp van het markt- tafereel op te vangen. Radio-reporter J. de Visser inter viewde een van de kaasdragers en de heer Lutjeharms. Op 13 Augustus van 2 453.15 uur kan men behalve deze gesprekken ook het geschreeuw van de dragers („Past er op, hé hé") horen, want daarvoor hadden de omroepmen sen speciale belangstelling. De NCRV maakte vervolgens opnamen van het orgelconcert in de Grote Kerk en bij de molen van Piet, om dahrna een 'ikje te nemen in de Langedijk. Later op de dag werd Enkhuizen bezocht, dat op 13 Augustus ook in het pro gramma ..Van markten en Musea wordt opgenomen, evenals de Ruïne van Brederode. De V.V.V. le-'dde vanmorgen een grote groep Engelse dames-studenten rond en een gezelschap Zwitsers. Op vallend was het grote aantal Engelsen, dat vandaag in Alkmaar was. In de drukte viel een knaapje flauw. Hij werd door verpleegsters van het Rode Kruis uit de mensenmassa gehaald en op een brancard gelegd, waar hij spoe dig weer tot bewustzijn kwam. Op de heden gehouden kaasmarkt vvaren aangevoerd 12 stapels fabrieks- kaas en 6 stapels boerenkaas, wegende totaal 42.000 kg. De prijzen waren voor f ibriekskaas f 1,76 en voor boerenkaas f 1.82. De volvette kaas bracht f 2,10 op. De handel was vlug. In Bodegraven waren Dinsdag 231 partijen aangevoerd: le soort f 2,13 KORTING op al onze Dames- Heren- en Kinder kleding. Zaterdag a.s. is de laatste dag van deze unieke gelegenheid PROFITEER ER NOG VAN LANGESTRAAT 20-22 (Advertentie, Ing. Med-1 NEDERLAND IS WONDERMOOI en de mensen hier zijn erg goed. Ik woon al heel wat jaren in Holland en ik ben erg van het land gaan houden. Misschien dat ik me daarom volkomen Nederlander voel, zei de heer Stafecki, toen wij hem dezer dagen bezochten voor een onderhoud in het kader van onze rnbriek „Buitenlanders over onze stad". Die nationaliteit van de heer Stafecki is een ingewikkelde kwestie. Zijn stam land is het tegenwoordige Polen, maar in de tijd dat hij uitweek naar Holland, was dat deel nog Duits bezit. Hij voelt zich thans op en top Neder lander, doch volgens de wet is hij nog steeds sta- tenloos. Hoe hij er toe kwam om naar ons land uit te wijken? Wel, dat is een heel verhaal. „Mïjn vader was boswachter in Ostwiecim, de plaats waar de Duitsers later het beruchte concentratiekamp Auschwitz stichtten", zo begint de heer Stafecki. „In 1915 kreeg ik een oproep dat ik in Duitse militaire dienst moest. Wij kregen een opleiding van drie maanden en werden daarna naar het front gestuurd. We kwamen al drect onder zwaar vijandelijk vuur te liggen en vooral bij Verdun leed onze compagnie ernstige verlie zen. Ik zelf werd aan het been gewond, maar verder kwam ik er goed af. Na twee jaar frontdienst werden we terugge roepen naar Kaldenkirchen aan de Nederlandse grens, waar ons onderdeel opnieuw op sterkte zou worden gebracht. Een vriend van mij en ik zouden acht dagen verlof extra krijgen, doch in plaats daarvan kwam er al heel gauw een oproep dat we met drie dagen terug naar het front zou den moeten. Juist in die derde nacht moest ik samen met mijn vriend wacht lopen langs de DuitsNeder landse grens. Wij begrepen beiden dat dit onze laatste kans was om aan de heksenketel te ont snappen. „Nu of nooit" zeiden we tegen eikaar. We zet ten onze geweren tegen een boom en liepen wat we lopen konden, de hele nacht door. Als we toen gesnapt waren, zouden we direct zijn doodgescho tenU hegrüpt dat telkens als we een vreemd geluid hoorden ons hart bijna stil stond. We wer den op deze nachtelilke tocht vergezeld door een hondïe, dat. blijkbaar ook verandering van lucht zocht. Tegen de ochtend verborgen wii ons in de struiken, tot we Hollandse grensbeambten zagen. Toen waren wc gelukkig gered. Zo'n tocht zou ik niet graag nog eens moeten doen. In Holland heeft de heer Stafecki heel wat ver schillende beroepen uitgeoefend. Hij begon aan de Langedijk met „zuurkool trappen". „Dat was zuurkool voor Duitsland waar ik in rond stapte" Vertelt hij lachend. Later kreeg hij gelegenheid zijn eigenlijke vak, dat van kapper, uit te oefe nen. Het beviel hem heel goed, doch toen hij de kans kreeg zich als kellner te bekwamen, waarmee meer te verdienen was, nam hij het dankbaar aan. „Ik ben begonnen in café London", zo ver telt hij, „en daarna bij Van der Molen. Ja, ik ben zelfs buffetchef bij Schiller geweest". Zijn grote liefde voor de natuur deed Stafecki er later toe besluiten een winkel in watersportartikelen te openen, waarmede hij veel succes had. W. Stafecki Statenloos lijk peluwen, matrassen en dekens van dons maken. Er wordt steeds geloot voor wie uit de groep de werkstukken bestemd zijn. Als één van de buurtbewoners geholpen is begint het werk Van vorèn af aan voor de volgende. Na afloop van dergelijke huisvlijtavonden blijven de men sen nog even bij elkaar om onder het genot van een kop koffie of een borrel enkele grappen te vertellen of gezamenlijk te zingen. „In die tijd hebben ze nog eens geprobeerd me over de grens te lokken, aldus de heer Stafecki. Er kwam iemand bij me in de winkel die een groot aquarium bestelde, doch die niet meteen betaalde. Ik moest het aquarium maar aan de grens afleveren, dan zou ik daar het geld krijgen. Ik had het nog büna gedaan ook, maar op het laatste ogenblik begreep ik dat het een val was. Het kwam in die tijd meer voor dat deserteurs spoorloos verdwenen". Holland is Stafecki's tweede vaderland gewor den en hij zou hier niet meer weg willen. „Wat mij altijd opvalt", zo zegt hij; „is dat de mensen hier zulk zacht brood eten en het liefst snijden ze er dan de korsten nog af. Xn Oost-Europa wordt altijd hard gebakken brood gegeten. De mensen daar hebben ook veel betere gebitten. Van de honderd Polen hebben er nog geen tien een vals gebit. Ik zelf mis nog geen enkele tand of kies. Dat komt misschien omdat ik onze bakker altijd vraag ons brood extra hard te bakken. Polen is (althans: was) heus niet zo'n armelijk land als velen hier wel denken. In.Nederland heeft bijna niemand een donzen bed, maar in Polen had iedereen dat. Heerlijk dons. waar je helemaal in kunt verdwalenDeze dekens worden door de buren gezamenlijk gemaakt. Tij dens de lange winteravonden komen er tien of vijften buurtgenoten bij elkaar, die dan gezamen- Ondanks de grote liefde voor zijn tweede vader land, ziet de heer Stafecki ook de fouten en tekortkomingen van Holland natuurlijk wel. „De Nederlanders zijn erg nieuwsgierig", vertrouwt hij ons toe. „Als er bijvoorbeeld op straat iets ongewoons is, ontstaat er direct een oploopje". Ook op de wijze waarop de jeugd hier te lande wordt opgevoed heeft de heer Stafecki critiek. „Als hier een oudere heer zit te hengelen, komt het herhaaldelijk voor dat één of ander voorbij komend jongetje familiair vraagt: „Hè je al wat gevangen?" Ook is het hier heel gewoon dat jonge arbeiders hun oudere collega's maar direct bii de voornaam aanspreken. Dat komt in Polen niet voor", zegt deh eer Stafecki. ..Als daar bijvoorbeeld een jeugdige kappersbediende op straat een gedi plomeerde collega tegen komt. is het hem gera den. dat hij ziin hoed afneemt. En heel diep ook" Het is de volontairs bovendien verboden tij dens hun opleiding van werkkring te veranderen. Vandalisme door schoolgaande jongens en meisjes, zoals men dat hier vaak ziet, komt in Polen vrijwel niet voor. De jongelui die tiidens de grote vacantie kattekwaad hebben uitgehaald, moeten, als het weer tijd is om naar school te gaan, in een rij bij de meester komen, die hen dan één voor één met een Spaans riet op het zitvlak trommelt. Dat er bij die gelegenheden flink raak wordt geslagen, ziet men wel aan het lidteken dat de heer Stafecki aan de linker hand heeft. Hij liep dat Op toen hij eenmaal een slag probeerde af te weren. „Hier in Holland zijn ze veel te goed" Is zijn commentaar. Wij mogen niet vertrekken alvorens we de „vee stapel" van de heer Stafecki hebben gezien. Hif toont vol trots een hele verzameling kippen er konijnen, voor wie in de volkstuin ruimschoots voer groeit. En als we dan bij de deur staan om afscheid te nemen, krijgen we nog vlug even een adres waar we beste „zee-pieren" kunnen kopen. „Want hengelen is toch zo'n mooi werk, weet u!" f 2.20; 2e soort f 2,04—f 2,12; extra tot f 2,36, met een flauwe handel. Woensdag waren er in Woerden 27( partijen: le soort f 2,09f 2,18; 2e soort 1,98f 2,06; zware tot f 2,36. De han del was traag. In Gou V waren er gister 275 par tijen: le kwaliteit f 2,10f 2,18; 2e kwaliteit f 1,98—f 2,09; extra kwaliteit lot f 2,37 met een kalme handel. Expositie van rotan-meubeTen Door de firma Rohe uit Noordwolde (Fr.) is in samenwerking met de ver eniging „Goed Wonen" 'n varende ex positie van rotan-meubelen georgani seerd, welk expositie-schip thans voor ongeveer 6 weken aan de Voordam te Alkmaar ligplaats heeft gekozen. De bedoeling van deze expositie ls het publiek voor te lichten omtrent de inrichting van een huis met goedkope en toch mooie en solide meubelen, wel ke overwegend uit rotan zijn gefabri ceerd. Dat de expositie in deze dure tijden een groot succes is en dat vele mensen enthousiast zijn over de moge lijkheden van de rotan-meubelen be hoeft geen betoog. De firma Rohe heeft de enige origi nele fabriek, die na de oorlog met da fabricatie van rotan interieur-meubelen is begonnen. Vóór de oorlog kenden wij in ons land slechts tuinmeubelen van deze houtsoort, terwijl Zweden en De nemarken toen reeds interieur-meube- ten van het buigzame rotan fabriceer den. In Februari van het jaar 1950 is de firma Rohe in samenwerking met de vereniging „Goed Wonen" begonnen met de voorlichting over deze meubelen door middel van de rondreizende expo sitie-ark en het succes was het eerste jaar reeds overweldigend. Dit is in het geheel niet verwonderlijk, want de mo gelijkheden van de rotan-meubelen zijn bijna onbegrensd. Deze meubelen pas sen practisch overal bij en vergen geen onderhoud. Zij dragen bovendien een zegel ten teken, dat zij kwalitatief en aesthetisch verantwoord zijn. In de expositie-ark aan de Voordam ziet men een keur-collectie van deze meubelen, terwijl men er alle gewenste inlichtingen kan verkrijgen. Ook in Noord-Holland boven het IJ wordt voor deze nieuwe wijze van woninginrich ting grote belangstelling verwacht, te meer daar zij door haar goedkopere prijzen voor velen een uitkomst zal be tekenen. De expositie is geopend van 1012 en van 2—8 uur en des Zondags gesloten. COLLECTEDAG „SANTOS" EN „HERWONNEN LEVENSKRACHT" De op Zaterdag 21 Juli gehouden col lecte ten bate van beide bovengenoem de verenigingen heeft opgebracht een bedrag van f 556.80. Een oprecht woord van dank aan alle medewerkers en gevers is zeer zeker op zijn plaats. Gistermiddag op de hoek van de Munnikenweg en de Heerenweg te Schoorl het negenjarige dochtertje van de familie Lauwers uit Amsterdam tegen een juist passerende vrachtauto van de firma F. J. Rietveld gereden. Het kind, dat op de fiets uit de duinen kwam de familie had de ochtend aan het strand doorgebracht en was nu op weg naar haar tijdelijk tehuis kreeg het achterwiel van de zware, met stenen geladen wagen over zich heen en werd zo zwaar gewond, dat het enkele ogenblikken later over leed. De Raad vergaderde De raad van de gemeente Obdam heeft het voorsetl goedgekeurd tot het verstrekken van een geldlening aan de woningbouwvereniging St. Victor te Obdam voor de financiering van een bouwterrein en een dubbel woonhuis. Voorts hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel de voormalige open bare lagere school tot kleuterschool in te richten. Het R.K. kerkbestuur heeft aan het lager onderwijs (VGLO) de lo kalen afgestaan, welke indertijd be stemd waren voor het kleuteronderwijs, zodat met het beschikbaarstellen van de oude school een ruiling van de lo kalen plaats heeft. De gemeente-opzichter is opgedragen na te gaan of door versobering van de inrichting de kosten gedrukt kunnen worden. Met de stem van de heer De Wijs tegen en die van de heer Hensel- mans blanco werd goedgevonden een bouwvolume te verlenen aan de heer Poolman te Rotterdam. Omdat geen en kele aanvraag aanwezig was, wilde men hierdoor het bouwvolume niet la ten verlopen. Aan de Obdammerdijk kunnen 11 percelen in aanmerking komen voor aansluiting bij het waterleidingsnet. Dit zou in samenwerking met Hensbroek, dat 12 aansluitingen heeft, kunnen ge schieden. De percelen moeten echter per jaar f 40 voor deze aansluiting be talen en 'daarom werd besloten eerst met de eigenaren in overleg te treden. GESLAAGD Gisteren slaagde voor het examen Frans M.O. A te Utrecht de heer M. Visser te Bergen, oud-leerling van het Murmellius Gymnasium.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2