De lichting 1951-1 twintig maanden onder de wapenen Nederlands speedway-team door Noren met groot verschil verslagen Geen burgerlijke dienstplicht Methode-Samuels weer in onderzoek Muiterij op Poolse mijnenveger Alleen Tinus Metselaar kon zich met succes tegen gasten verweren Zuidafrikaanse mannen laten nu al een puntbaardje staan Begroting van Oorlog en Marine goedgekeurd D® Productie van Hembrug wordt uitgebreid De kapitein krijgt vijftien jaar gevangenisstraf Het losse halsboordje Dr. Sumitro legt al zijn regeringsfuncties neer Twaalf opvarenden vragen asyl in Zweden Het terreurregiem beu Van Aartsen en Hartman naar Oostenrijk DAT Van Aartsen en Hartman giste ren niet tot grootse daden konden komen, was misschien gedeeltelijk te verklaren uit het feit, dat zij nog die zelfde nacht naar Oostenrijk zouden vertrekken om daar uit te komen. Zjj mochten dus geen al te grote risico's nemen. De Van Riebeeckfeesten in April 1952 Ook in Nederland een tentoonstelling Postroutes vormen geen peuleschilletje DE. Noren waren gisteravond supe rieur, want niettegenstaande de twee overwinningen van Metzelaar en diens tweede plaats in de laatste manche, hetgeen hem acht punten op leverde, verloren onze>' landgenoten deze krachtmeting met 22 tegen 50 punten. Tegenover de twee overwinnin gen van Metzelaar stelden de Noren er tien. Slechts viermaal eindigde een Nederlander op de tweede plaats, ter wijl de gasten dat acht maal deden. Ook de finale van de sterrenrace, Waarin Andersen, Stevan, Gjolmesli leverde een Noorse overwinning op. en Metzelaar zich hadden geplaatst. Voorstel tot stichting van een Landbouwschap WESTDUITSERS LEVEN OP TE GROTE VOET Regering te Bonn heeft felle critiek De militaire productie in West-Europa verdubbeld Gesneuveld in Korea Oude Joe Louis behaalde een puntenoverwinning op Brion De Jong op eerste dag tweede achter Zwitser Nieuw wereldrecord 4 x 200 meter vrije slag heren VkvitfA>xiti S AiuiifOAt/ó (Van onze parlementaire redacteur). nE lichting 19511 zal twintig maanden in dienst blijven. Er wordt geen burger lijke dienstplicht ingevoerd. De Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, die in 1950 een zeer geringe productie noteerden, zullen de fabricage van munitie sterk gaan uitbreiden. Dit waren de voornaamste punten uit de redevoeringen van de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf en zijn beide staatssecretarissen, de he ren Moorman en Kranenburg, bij de verdediging van hun begroting in de Eerste Kamer. Die begroting werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening evenwel, dat de fractie van de C.P.N. tegen was. Er zullen nachtjagers komen, ant woordde ir. Staf aan de heer Wende- laar. De vliegvelden, waarom de bond genoten hebber» gevraagd, worden aan gelegd. Sommigen komen met spoed gereed. Ten slotte deelde de bewindsman mee, dat alle aandacht geschonken wordt aan de uitbreiding van het be roepskader; dat de berichten over het ronselen van vrijwilligers voor Korea onjuist of in elk geval overdreven zijn en dat hij er geen bezwaar tegen heeft om aan militaire tehuizen van „Humani- tas", zo zij worden opgericht, een sub sidie te verlenen, wanneer althans be hoefde aan zulke tehuizen zou blijken te bestaan. Wat de geestelijke verzor ging der militairen betreft, staat hij op een ander standpunt. De taak der Marine. staatssecretaris van Marine, de heer Moorman, vroeg de Kamer de „Karei Doorman" niet te zien als het ene Nederlandse vliegdekschip, maar als een van de vliegdekschepen van de geallieerde vloot. De marinetaak is gericht op de be scherming van onze koopvaardij, zo lichtte hij voorts toe. Maar ook is het van belang, dat onze marine acte de présence geeft, waar dat verlangd wordt, ook in een eventuele oorlog, teneinde in de toekomst een woord te kunnen blijven meespreken. Hij erkende tegenover de heer De Dreu, dat de loodsdiensten zwaar zijn en dat soms lang gewerkt moet wor den, maar gemiddeld komen er geen onredelijk lange werktijden voor. Een Nederlandse loods kan komen tot een inkomen van f 990 per maand. De Staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, zette uiteen, dat het be roep van leger, vloot en luchtmacht op de Nederlandse industrie, alleen die producten moet betreffen, voor welker vervaardiging Nederland een bijzon dere begaafdheid blijkt te bezitten. Dat opent ook de mogelijkheid van een beroep van onze bondgenoten op de Nederlandse industrie. Het bedrijfsleven zal kunnen kennis nemen van de behoeften van onze weermacht op een tentoonstelling, die juist Donderdagmorgen in Amsterdam geopend is. Grote waarde hecht de regering, zo zeide mr. Kranenburg verder, aan research en laboratoriumarbeid, ten bate van de perfectionnering van onze bewapening. „W/IJ willen de vrijheid en de bescha ving behouden en trachten de vrede te redden tegen een mogelijke Russi sche agressie", zei minister Staf. Daarmede had hij tevens een recht vaardiging gegeven van de kostbare op bouw en uitbreiding van de drie on derdelen van onze weermacht. Niet Nederland is bezig met zijn oorlogs voorbereiding, antwoordde hij de com munistische afgevaardigde Schoonen- berg, maar Rusland, dat een voortdu rende bedreiging voor het Westen vormt Op vragen van andere leden ant woordde de bewindsman, dat hij ge looft, dat het gevaar bestaat, dat de belangstelling voor het Atlantisch Pact begint te verflauwen. Daarom zullen de staten zo veel mogelijk bij het in ternationale werk betrokken moeten worden. Ook Nederland; het zal even wel niet moeten blijven afwachten, maar zelf actief dienen op te treden. De Spaanse kwestie. pE samenwerking met Spanje noemde Ir. Staf een moeilijk probleem. Hier spreken allerlei gevoelsargumenten een woordje mee. De minister geloofde niet, dat er bezwaar tegen gemaakt kan worden, als de Verenigde Staten los van de internationale organisatie pro beren hun belangen In Spanje te ver zekeren. Over de wenselijkheid van herbewa pening van West-Duitsland is de In ternationale conferentie in Parijs het eens geworden. De waarborgen sullen echter zeer degelijk moeten zijn. Voor de Nationale Reserve achtte ir. Staf een dienstverband van twee jaar gewenst. Er zal geen dienstplicht en ook geen beperkte dienstplicht voor inge voerd worden. Evenals een aantal leden sprak ook de minister waardering uit voor de chef van de generale staf, luitenant kolonel Hasselman, die bekwaam is en een juist begrip heeft voor de verhou ding tussen de generale staf en de mi nister en de staatssecretarissen. De verlenging van de diensttijd tot twintig maanden zal voor het eerst gelden voor de lichting 1951 I. De kam pen worden in orde gemaakt en ver wacht mag worden, dat in Februari voldoende legeringsruimte aanwezig zal zijn. Medisch Tuchtcollege sieli commissie in Het Medisch Tuchtcollege te Amster dam heeft een commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar de waarde van de x.g.n. Samuelstherapie. Zoals men weet, beweert dr. Jules Samuels, kanker te kunnen bestrijden door middel van een bepaalde korte- golf-bestraling. De commissie, die deze stelling op baar juistheid zal toetsen, bestaat uit prof. dr. R. Brinkman, prof. dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen, dr. C. J. van Houweningcn Graftdjjk, prof. dr. J. F. Nuboer en dr. O. M. de Vaal. De commissie heeft in Medisch Con tact, het orgaan van de Kon. Nederland se Mij tot Bevordering van de Genees kunst, een oproep geplaatst, waarin aan de leden van de landelijke huisartsen vereniging en de specialistenvereniging wordt verzocht om gegevens van pa tiënten, die aan kanker lijden of gele den hebben en behandeld zijn met de door dr. Samuels gepropageerde stra lingsmethode. Twee jaar geleden heeft een door de minister van Sociale Zaken ingestelde commissie de methode-Samuels vernie tigend beoordeeld. Zij kon echter geen maatregelen nemen. Het Medisch Tucht college kan dit wel. De scheepsbrand op de Spree Enkele weken geleden is op de Spree bij Berlijn een plezierboot in brand ge vlogen. Er bevonden zich 128 kinderen aan boord, van wie er dertig om het leven kwamen. De kapitein en eigenaar van het schip is nu door een Oostber- lijnse rechtbank tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij 2ijn passagiers op bijzonder roekeloze wijze aan gevaar had blootgesteld. De motor was nl. niet in orde. De smid, in wiens werkplaats de motor in het schip werd geplaatst, kreeg vijf jaar. Hembrug moederbedrijf 0E scherpe aanval van mr. Wendelaar op de Artillerie-inrichtingen pare rend, betoogde de staatssecretaris, dat de productie in 1950 Inderdaad zeer ge ring waa. Er was toen geen behoefte aan munitie. Wei kon men civiele pro ductie aantrekken. Nu is juist een nieuwe bewerktuiging van Amerika ontvangen voor de vervaardiging van munitie. Daarmede kan een jaarlijkse productie bereikt worden van 84 mil- lioen gulden. De Artillerie-inrichtingen zullen nu tevens gaan optreden als het moederbedrijf van een aantal andere ondernemingen. (Van onze parlementaire redacteur) "J"ucht en discipline zijn in ons leger zeer toegenomen constateerde de onberispelijk in een licht zomercostuum geklede anti-revolutionnaire afgevaar digde de heer Algra Donderdag middag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine. „Dat blijkt alleen al hieruit, dat onze militairen, als zij in het burgerleven teruggekeerd zijn, hun halsboordje goed gesloten weten te dragen", voegde hij er aan toe. Juist vóór hem had het com munistische lid de heer Schoo- nenberg het spreekgestoelte ver laten. Deze stond daar met een lichtblauw overhemd onder zijn colbertje, doch de das erop ont brak en het bovenste knoopje was los, wel zeer tegen het decorum van de doorgaans deftige Eerste Kamer! Kennelijk had de heer Algra zich daaraan geërgerd en gaf hij zijn communistische medelid zon der een rechtstreekse opmerking erover, een lesje. Het zal wel niet helpen. Protest tegen chaos „Kabinetweet nietwat hetwiT' Het heeft voor mij geen nut, om langer in dienst van de Indonesische regering te blijven. Zij heeft geen vast omlijnde plannen aangaande haar finan- cieel-economisch beleid, die met krach tige hand zouden moeten worden uit gevoerd, zo heeft dr. Sumitro Djojo- hadkusumo verklaard, toen hij mede deelde, dat hij ontslag nam als adviseur van het ministerie van economische zaken, regeringscommissaris bij de Ja- vase Bank, lid van het staatsplanbu reau en lid van de financieel-economi- Bche raad. Dr. Sumitro meende, dat slechts een krachtig kabinet van nationale figu ren aan de huidige situatie het hoofd zou kunnen bieden. Het regeringsbeleid dient in zijn geheel onder de loupe te worden genomen. Sinds de souvereini- teitsoverdracht is men onbewust in het vaarwater van de in Indonesië geves tigde buitenlandse belangen geraakt. Op het terrein van de productie is te veel de vrije hand gelaten aan destruc tieve elementen, aldus Sumitro. Dr. Hjalmap Schacht, die Donderdag middag in Indonesië werd verwacht, is zonder de autoriteiten aldaar ervan te verwittigen, in Bangkok gebleven. Hoge ambtenaren, die hem moesten begroeten, hebben vergeefs op het vliegveld Kemajoran staan wachten. Ter hoogte van de Zweedse kust zijn elf leden van de dertig koppen tellen de bemanning van een Poolse mijnen veger aan het muiten geslagen. Zij slo ten hun officieren op en poogden toen zelf het schip te besturen. Dit gelukte niet al te best. De Zweedse loodsdienst heeft het schip de haven van Ystad binnengebracht en het daar gemeerd. Gisteravond hebben de Zweedse autoriteiten de bemanning van de mij nenveger medegedeeld, dat diegenen, die als politieke vluchtelingen om asyl wilden vragen, konden achterblijven. Zjj werden echter gewaarschuwd, dat mogelijk tegen hun familie represaille maatregelen genomen zouden worden, dat Polen om hun uitlevering zou kun nen verzoeken en dat Zweden niet in staat zou kunnen zijn hun asyl te ver lenen. Twaalf Polen, allen beneden de rang van officier, besloten asyl te vragen. Zij werden in overvalwagens weggevoerd en zullen, hangende een onderzoek naar hun asylaanvrage, worden geinterneerd. De rest van de bemanning werd medegedeeld, dat zij vrij waren om te vertrekken en de HG 11 verliet daar op de haven van Ystad. De muiters zouden de Zweedse auto riteiten hebben medegedeeld, dat zij „het terreurregiem en de politieke of ficieren aan boord moe waren, het te rechtstaan van legerofficieren in War schau verafschuwen en vastbesloten waren te trachten in Zweden vrijheid te verwerven". „IK heb voor een jaar genoeg sintels gegeten," zei een dood vermoeide Henk Ste- man na afloop van de speedway-wedstrijd NederlandNoorwegen, toen hij even met Tinus Metselaar de resultaten besprak. Inderdaad, Henk Steman heeft practisch in al zijn manches in een dicht gordijn van zwarte sintels gereden, welke de voor hem rijdende brutale Noorse motorrijders voor hem optrokken. Maar niet alleen Henk Steman moest zich gisteravond vergenoegen met het spe len van een tweede viool. Jan de Vreugde, Gerrit Jonker, Thijs Bisschops en zelfs Co Boef, Piet van Aartaen en Arend Hartman, konden het in hun series, waarin steeds twee Noren en twee Nederlanders tegen elkaar in de baan kwamen, zelden verder dan een derde of vierde plaats brengen. Slechts één Nederlander behoef de voor die felle en zeldzaam handige Noren niet de vlag te strijken. Dat was Tinus Metzelaar, die gisteravond in de Olympische arena eens te meer heeft be wezen, dat hij op het ogenblik Nêerlands speedway-rijder nummer één is. roepen en eenmaal tijdens de wereld kampioenschappen in Engeland tot de kwart-finale was doorgedrongen, speel de een hoog spel om de leiding te be houden. Met veel bravour demon streerde hij vier ronden lang zijn meer dan normale capaciteiten. Zelfs in de bochten sloot hij geen gas af en zelfs voor Metzelaar was deze perfecte de monstratie van speedway-rijden te veel. Met een verschil van minstens drie meter werd de Noorse captain winnaar. Een rectificatie JN twee van de vier manches, waar in deze Noordhollandse motordui- vel uitkwam, ging hij onbedreigd als eerste door de finish. Dat het slechts twee overwinningen zijn gewoiden, was niet te wijten aan zijn capacitei ten. Ook een derde overwinning had binnen zijn bereik gelegen als niet een moer van de koppeling van zijn Jap het had begeven. Na een hard duel met de Scandinavische captain Hveem had Metzelaar na twee ronden de kop veroverd. Op dat moment liep de moer van de koppeling, onderdelen rolden over de baan en Metzelaar moest met lede ogen toezien, dat Hveem met de eer ging strijken. In zijn vierde manche werd onze landgenoot echter op regelmatige wijze door de Noor verslagen. De start van Metzelaar was niet zo vinnig als wij van hem gewend zijn en Hveem maakte daar dankbaar gebruik van om de kop te nemen. De Noor, belust om de ruim twintigduizend toeschouwers te bewijzen dat hij niet voor niets viermaal in successie tot Scandinavisch kampioen was uitge- Nu wij het toch over Hartman heb ben, moeten wij tevens iets recht zet ten. De vorige maal vond tijdens een serie voor de sterren-ïinaie in het Olympisch Stadion een valpartij plaats, waarvan Tinus Metzelaar het slacht offer werd. Wij, en velen - met ons, verkeerden in de overtuiging, dat Hartman had „gesneden", zodat wij „J^EDERLAND, het vaderland van Jan van Riebeeek, de stichter van Zuld- Afrika, moet meeleven met de grootse herdenking, die in Zuid-Afrika wordt voorbereid", dat is de mening van ieder Zuid-Afrikaander. Reeds maandenlang is men aan het zoeken om deze belangstelling te vinden, maar vergeleken bij het enthousiasme, dat in Zuid-Afrika zelf leeft, blijven de gevoelens hier maar lauw. vens verzamelde. Nicolaas Kroeze, de man van de beroemde Oudhollandse eethuisjes, is voor een half jaar naar ..ipstad vertrokken om er adviezen te geven. Door de Hollander De Haan, die twee jaar geleden emigreerde, worden te Kaapstad zeven postkoetsen naar origineel model gebouwd, die op 31 December klaar moeten zijn. Bespan nen met zes paarden en met minstens drie voerlieden bemand zullen deze koetsen vanuit 7 punten in Zuid-A]rika langs de oude postroutes naar Kaap stad trekken.ln elke stad en elk dorp wordt halt gehouden en biedt de bur gemeester de historie van zijn ge meente aan om te tonen wat er ge daan is in de drie eeuwen van Zuid- Afrika's ontwikkeling. Al deze ge schiedenissen tezamen zullen Worden ondergebracht in een museum te Kaap stad. Die postroutes zijn geen peuleschil letjes. In Januari vertrekken sommige Wel is een comité gevormd van „De Heren Zeventien", waarin o.m. zitting hebben vertegenwoordigers van de KLM, van het Zuid-Afrika Instituut en het bankwezen. Om te zien in hoeverre de stamlan den op eigen wijze kunnen deelnemen aan de grootse herdenking, verblijft op het ogenblik in Den Haag de heer W. van Dalsen, de broer van de secre taris der Zuidafrikaanse ambassade. Hij is de man, die de tentoonstellin gen e.d. in Zuid-Afrika organiseert als „hoofd aanschouwelijke reclame van de Zuidafrikaanse voorlichtingsdienst". Er zal o.m. in Kaapstad een getrouwe nabootsing komen van het marktplein e Culemborg, de geboortestad van Jan van Riebeeek, waarvoor de gemeente secretaris van Culemborg vel* gege- koetsen al van hun beginpunt om op 6 April in Kaapstad te wezen. De lang ste routes zijn die van Windhoek naar Kaapstad en die vanuit Messina in Noord-Transvaal. Deze laatste afstand is even groot als de weg RomeOslo. Om alles zo „echt" mogelijk te doen schjjnen, laten de mannen nu reeds puntbaardjes staan k la Jan van Rie beeek geknipt. De damesmode is nog niet zo radicaal gewijzigd, maar toch zijn er alle tekenen, dat ook hierin de historische invloed merkbaar zal zijn. Maar nu in Nederland, Culemborg organiseert in het voor jaar 1952 een Jan van Riebeeek ten toonstelling, waarvoor vele historische voorwerpen en maquettes door Zuid- Afrika worden afgestaan. Men over weegt de mogelijkheid om deze ten toonstelling later nog in Amsterdam, botterdam en Den Haag te houden. Talloze nakomelingen uit het ge slacht Van Riebeeek leven nog in Ne erland. De naam is echter in het derde geslacht na Jan van Riebeeek uitgestorven. Slechts in de vrouwelijke lijn bleven er nazaten, die allen ge huwd zijn met oude Nederlandse ge slachten en allen in grote welstand verkeren. Met grote nadruk verbindt men in Zuid-Afrika aan de herdenking van het derde eeuwfeest de gedachte, dat Nederland het stamland is. Krachtig wordt er naar gestreefd om deze band zo nauw mogelijk aan te halen. De Nederlandse taal en de Nederlandse cultuur vinden er grote steun en men hoopt er vurig, dat vanuit Nederland hierop met enthousiasme gereageerd zal worden. Hartman een onsportieve houding had den verweten. Hartman kon echter niet „uit de voeten" komen, omdat zijn motor was vastgelopen, hetgeen een aanrijding ten gevolge had. Hart man gaf ons gisteravond deze uitleg ging en Tinus Metzelaar heeft het be aamd, waaruit dus volgt, dat Hart man geen enkele onsportieve hande ling heeft gepleegd. Ronderecord niet verbeterd ndersen, die een manche van Metze laar had verloren, nam volledig revanche door een tiental meters voor de Limmenaar door de finish te gaan. De pogingen van Hveem, Gjolmesli, Steman en Metzelaar om het ronde record, dat de Zuid-Afrikaan Bobbie Raw enkele weken geleden op 19.5 sec. had gebracht, zijn niet gelukt. De mannen zeiden, dat zij aange moedigd waren door radio-uitzendin gen in de Poolse taal uit Engeland en Amerika, waarin werd gemeld, dat Zweden onlangs een aantal Poolse zee lieden politiek asyl had verleend. De HG 11 deed onderzoekingen voor het Poolse hydografische en visserij instituut, aldus de vluchtelingen, doch het schip was volledig bewapend. Het had zowel kustwateren als Baltisch* visgronden onderzocht. Bij de Sociaal-Economische Raad is thans ingediend een ontwerp tot in stelling van een bedrijfschap voor de landbouw. Het ontwerp voorziet in de instelling van landelijke organen voor de onder scheidene agrarische bedrijfstakken, hoofdafdelingen en afdelingen genaamd en in die van provinciale en regionale organen, gewestelijke landbouwschap pen geheten, organisatievormen, die geheel aansluiten bij de in de Stich ting voor de Landbouw gegroeide sa menwerking. Met de indiening van dit onj>werp is de landbouw de eerste bedrijfstak, die haar gedachten over de verwezenlijking van de wet op de bedrijfsorganisatie in de vorm van een concreet voorstel heeft neergelegd. De Westduitse vicekanselier dr. Blüe- cher, heeft in een te Munster gehouden rede het .mateloze verbruik" in Duits land aan de kaak gesteld. Tegelijkertijd heeft in Keulen de economische minis ter van het land Noordrijn-Westfalen, dr. StrSeter, gesproken over „de on verantwoordelijke luxe der grote mas sa". Volgens dr. Blücher leeft het Duit se volk over de gehele linie in de ver beelding, dat het zich hetzelfde zou kunnen permitteren als in normale vre destijden. Het was volgens minister Straeter niet een bepaalde kleine klas se, die zich hoge uitgaven voor genot middelen permitteerde. Het volk had over de gehele linie afgeleerd beschei den te zijn. In het driemaandelijks rapport van de ECA aan het Amerikaanse congres staat, dat de Europese landen van het Atlantisch Pact hun militaire produc tie meer dan verdubbeld hebben in de afgelopen twee jaar. In de loop van het komende jaar wordt opnieuw een ver dubbeling verwacht. Van de Europese bondgenoten hebben Engeland en Frankrijk hun militaire productie het meest verhoogd, aldus het rapport. Tijdens gevechten in Korea op 28 Juli j.l. is gesneuveld de sergeant J. E. Schaapman, uit Genemuiden. Sergeant Schaapman werd 16 Februari 1925' ge boren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het wapen van de Kon. Marechaus see. Joe Louis behaalde te San Fran cisco een puntenoverwinning op de Argentijn Cesar Briton. De „Brown Bomber", die langzamerhand zijn groot se vorm van weleer steeds meer bena dert, gaf zijn tegenstander een bloedige afstraffing. De Luxemburgse wielerbond zal de volgende renners naar de wereld kampioenschappen te Milaan afvaardi gen: Wegrenners, profs: Diederich, Kaës, Goldschmidt, Ernzer, Kirchen, Bintz en Kemp. Gillen zal Luxemburg in de sprint voor professionals verte genwoordigen. De Deense sportlerares Edna An dersen, die Woensdagavond bij Dunge- ness gestart was voor een Kanaaltocht, heeft gisteren omstreek twaalf uur op gegeven. Oost-Duitsland heeft bij de FINA een verzoek ingediend om lid te mo gen worden. De twaalfde etappe van de ronde van Duitsland, NeurenbergFulda over 230 km, werd gewonnen door de Duit ser Heinrich Schulten-Johann in 7 uur 11 min. Het algemeen klassement na deze etappe luidt: 1 De Santis (It.) 81.50.34.1; 2 Impanis (Belg) 81.51.54.9; 3 Schütz (Zwitserl.) 81.53.46.9; 4 Kirchen (Lux.) 81.58.18.2; 5 Peeters (Belg.) 81.58.35.5. CHINA „Keizer Tsinhoangti wist van wanten. 20.000 Li is die Chinese muur lang en hij rijdt nog best voor zijn 2000 jaar." t^Da's nog eens constante kwaliteit,n „Vlak anders CABALLERO niet uit!** (AdvMtaati*, laf. Med.) Hei Europees kampioenschap Olympia jollen Te Loosdrecht is gisteren een aan vang gemaakt met de wedstrijden om het Europees kampioenschap Olympia jollen. Drie van de tien landen hebben verstek laten gaan. Het zijn: België, Zuid Slavië en Polen. In de eerste race had de Nederlan der De Jong een slechte start, want hij ging als laatste over de startlijn. Aan vankelijk nam de Italiaan, dr. Rinaldi Rinaldo, de leiding, maar bij de twee de boei werkte de Zwitser, dr. Alfons Oswald, zich naar voren, nam de lei ding over om deze niet meer af te staan. De Nederlander lag toen op de vier de plaats achter de Italiaan en de Oos tenrijker, dr. Wolfgang Erndl. Op de derde plaats passeerde De Jong door keurig manoeuvreren de Oostenrijker en de Italiaan, waarmede hij de tweede plaats bereikte. De uitslag van de eerste der zeven wedstrijden luidt: 1 Zwitserland, dr. Alfons Oswald 7.1 pnt; 2 Nederland, De Jong 6 pnt; 3 Oostenrijk, dr. Wolf gang Erndl 5 pnt; 4 Italië, dr. Rinaldi Rinaldo 4 pnt; 5 Engeland, Charles Cur- rey 3 pnt; 6 Frankrijk, Roger Tiriau 2 pnt; 7 Noorwegen, Morits Skaugen 1 pnt. Een Franse ploeg, bestaande uit "Jany, Boiteux, Bernardo en Blioch heeft te Marseille met een tijd van 8 min. 33 sec. het wereldrecord op het nummer 4 x 200 meter vrije slag verbeterd. Het oude record stond met 8 min. 40.6 sec. op naam van een Japanse ploeg en werd op 2 April 1950 te Marilia (Sao Paulo) gevestigd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5