E I D ham en fruit bederven 5.00 I Pim, Pain en Pom in Afrika uit zijn historie De zwemcracks komen samen in Sittard arheid Berlijn verwacht de grootste betoging JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN Grooi aantal gegadigden voor de titels Juli ook in Noord- Holland droog 6.87~ 39.70 695 198 248 198 595 895 98 rT JRANT Twee millioen jonge communisten verwacht Westelijke autoriteiten nemen maatregelen Het Radioprogramma Wordt U gekweld Noord-Holland zendt een keurcollectie rundvee VRIJDAG t AUGUSTUS 1P51 él in die van voor japonnen: aponnon! ollectie extra fijne iart! 'ij verkopen, strekt •verheind oord k oekje leren- >est baddoek, 270, nu oeken vol lames imes imes an 180 nu iklets 36 10.85; Slopen van —2.38; 2-persoons !ot ziens!" ir. Sinds 1887 'en hebben an de juiste clame ge ile gevallen e geweest. I of artikel reikt koop- (Van onze correspondent) Na de Pinksterbetoging van het vorig jaar, waaraan door driehonderdduizend personen werd deel genomen, hebben de Oostduitse communisten de smaak van dit soort propaganda-vuurwerk blijkbaar te pakken gekregen. Ze hebben nu voor de rijd van vijf tot negentien Augustus in de Oosteijjke sector van Berljjn betogingen op touw gezet, die ai het op dit gebied gebodene In de scha duw moeten stellen. Officieel verwachten de organisatoren vu het wereld- jeugdfeetival, zoals deze marathonbetogingen officieel heten, twee millioen deelnemers. Ze komen voornamelijk uit de luden achter het jjzeren gordjjn en Oost-Dultsland zelf. Maar ook uit de Bondsrepubliek en verschillende Weste lijke landen worden communistische afvaardigingen verwacht. Aan de grens tussen de Sowjet-zöne en de Bondsrepubliek, de zogenaamde groene grens, worden reeds wekenlang regelrechte veldslagen geleverd tussen Westduitse grensbewakers en West- duitse communisten, die illegaal naar Berlijn willen geraken. Van de andere kant hebben de Oostduitse gezags dragers een hele organisatie inge richt om de deelnemers veilig naar Berlijn te transporteren, zo spoedig het hun gelukt is de grens te overschrij den. Van regeringswege werden 185 mil lioen mark ter beschikking gesteld van het organisatie-comité der betogingen. Dit heeft zijn hoofdkwartier opgesla gen in een zeven verdiepingen hoog gebouw aan de Alexanderplatz. We hebben hier een bezoek gebracht in de hoop enkele concrete inlichtingen te verkrijgen, maar bemerkten al spoe dig, dat dit niet zo eenvoudig was. De toegang van het hoofdkwartier was gebarricadeerd door drie schrijfbu reau*, waaromheen een aantal leden van de communistische jeugdbewe ging hingen. Nadat we onze wens te ZATERDAG 4 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 9.15 Gram.muziek. (9.30-9.35 Waterstanden.) 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de eontinu-bedrijven. 11.35 Sopraan en piano. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuin- bcuwmededelingen, 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14.00 "Voor de jeugd. 14.20 Lichte muziek. 14.45 Streekuit- zending.. 15.10 Amaleursuitzending. 15.40 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15,55 Gram. muziek. 16.20 Sportpraatje. 16.35 Omroep orkest en solist. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Mannenkoor. 18.40 Sport. 19.00 Artistieke Staalkaart, 19.30 „Passepar'out", causerie. 19.40 „Het Oude> Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Ac- cordeon-muziek. 21,45 Socialistisch commen taar. 22.00 Hawaïan-muziek. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huis vrouw, 9.35 Blaasensemble. 10.00 Voor de kleuters* 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amu sementsmuziek. 13.45Gram.muziek. 14.00 Piano-recital. 14.15 Instrumentaal Septet. 14.40 Fanfare-orkest. 15.00 „Kroniek van Letteren en Kunsten". 15.35 Gemengd koor. 15.55 Gram.muziek. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Piano spel. 18.15 Militaire causerie. 18.25 Gram. muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit ia leven", causerie. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Gram. muziek. 19.52 Journalistiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek. 20.15 „licht baken". 20.40 „Steek eens op, berenl" 21.00 Amusementsmuizek. 21.53 „Ook zij vragen ont spanning. toespraak. 22.00 Operette muziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram.muziek. kennen gegeven hadden, ontspon zich eerst een discussie tussen deze blauw- hemden, of wij een doorlaatbswijs dan wel een personlijke begeleider nodig hadden. Na veel heen en weer gepraat werd ons ten slotte een begeleider aangewezen, die ons zonder veel moei te door een tweede barricade van con trolerende blauwhemden heen hielp. Dan ging het naar boven, naar een bureau, dat officieel tot taak heeft aan buitenlandse deelnemers aan de betogingen practische inlichtingen te verstrekken over slaapaangelegenhe- den, verzorging, organisatie en ver schillende arrangementen. We troffen er twee jonge meisjes en een jonge man aan, van wie laatstge noemde ons te woord stond. We vroe gen enkele inlichtingen betreffende het aantal deelnemers uit sommige Weste lijke landen. Daarop ontvingen wij het volgende antwoord„Buitenlanders moeten hun vragen schriftelijk indie nen. We mogen geen mondelinge in lichtingen verstrekken". Het was niet moeilijk de doelloosheid van een ver der gesprek in te zien en daarom ver lieten We onmiddellijk dit merkwaar dige inlichtingenbureau, nog steeds door ons zwijgzame blauWhemd ver gezeld. Deze zorgde ervoor, dat we on gehinderd de verschillende contriles konden passeren. Vlaggenzee Buiten op de Alexanderplatz werden we ondergedompeld in een zee van vlaggen, spandoeken en reusachtige foto's over de Sowjetunie, die op me tershoge stellage» waren geplakt. Van hier tot de Marx-Engels Platz, waar zich de betonnen ere-tribune bevindt, wapperde om de twee meter een vlag aan een houten mast. Gevels van offi ciële gebouwen waren met zwart-rood- gouden vlaggen gedrapeerd. Opmerke lijk daartegenover is de tegughoudend- 'ipM der Oostberlijnse bevolking zelf. Op een tocht van ruim een uur gaans troffen we precies drie woningen aan, die versieringen hadden aangebracht. Een winkel had in zijn uitstalramen de foto's geplaatst van Lenin, Stalin en Wilhelm Pieck. Verder is de inder daad uitbundige decoratie uitsluitend werk van overheidswege. De bevol king heeft er part noch deel aan. Dit is overigens gemakkelijk te begrijpen. De Oost-Berlijners zelf kampen met 'n groot tekort aan woonruimte. De zor gen van het dagelijks bestaan zijn voor hen onvergelijkbaar groter dan voor hun medeburgers in de Westelijke sectoren der stad bijvoorbeeld. Ze heb ben geen ongenode gasten nodig. Toenemende weerzin Verder bemerkt men op een wande ling door de Sow jet-sector, dat de be volking het beu wordt telkens voor nieuwe betogingen uit haar normale leven opgejaagd te worden. Men heeft er genoeg van minstens tweemaal per maand ten behoeve van Stalin als figurant op te treden op het toneel der communistische propaganda. En wat zal er van de verzorging der betogers terecht komen? Reeds nu zijn 80.000 kilo fruit uit Polen bedorven, terwijl 20.000 blikken ham uit Hongarije reeds bij aankomst voor een groot gedeelte dermate onder bederf hadden geleden, dat zij voor consumptie moesten wor den afgekeurd. In West-Berüjn ziet men de komen de massa-betogingen met zelfvertrou wen tegemoet. Uit de Pinksterbetogin gen van het vorig jaar werd veel ge leerd. Aan alle strategische punten, zoals de Potsdammerplatz bijvoor beeld, zullen geallieerde troepeneen heden worden gelegerd, terwijl ook de Westberiljnse politie versterkte pa trouilles langs de sectorgrenzen zal op stellen. De politie werd de laatste, maanden speciaal getraind om over vallen van communistische zijde op de Westelijke sectoren af te weren. Ove rigen» is men er hier van overtuigd, dat talloze betogers naar West-Berlijn zullen komen om de voor hen nog le gendarische overvloed persoonlijk in ogenschouw te komen nemen. Mits zij niet in gesloten groepen optreden, zul len ze in de Westelijke sectoren harte lijk worden ontvangen. Hun bezoek kan het communisme slechts schaden en aan de democratie ten goede komen. 8. Jimmy zette het gesprek in de oerwoudtaai voort en stelde zich zelf voor als de nieuwe oppasser. „Ik weet nog niet zeker of ik het baantje wel zal aannemen", zei hl), „maar ik geloof, dat er hier door mij goed werk gedaan kan worden". De twee chimpansees, Trien en Toos geheten, waren in de eerste ogenblikken dol verheugd met 'n soortgenoot kennis te maken, die hun taal meester wes, maar toen Jimmy het word „oppasser" had uitgesproken, deinsden zij achteruit en keken zij Jim my wantrouwend, om niet te zeggen vijandig aan. „Zó", zei Trien, die altijd het woord nam, „ben jij van plan je als handlanger van die kerel te laten ge bruiken. Nou, dan kan ik je ook uit naam van Toos meedelen, dat wij niks met je te maken willen hebben. We heb ben genoeg van al die gemene rakkers, die die uitzuiger op ons af heeft ge stuurd en dat wij 't nou ook nog moeten beleven, dat een soortgenoot zich voor dat soort vuile practijken leent, dat schreit ten hemel. Weet je, wat je bent? Jij bent een verrader van je volk. Ver dwijn, of we schoppen je d'r uit". Trien had zich waarlijk erg opgewonden. ZIJ was oprecht verontwaardigd. „Kom mee Toos", zei ze, „de vent is niet waard nog één woord aan hem vuil te maken". jyjEER NOG DAN ANDERE jaren wordt met spanning uitgezien naar de Neder landse zwemkamploenschappen, welke heden Vrijdag, Zaterdag en Zon dag te Sittard worden gehonden. Er mag worden aangenomen dat op tal van nummers uitstekende tijden gemaakt zullen worden en dat de kampioenen van het vorige jaar grote moeite sullen hebben hun titel te prolongeren. Misschien geldt dit nog niet zozeer voor de dames als wel voor de heren, die het laatste jaar langzamerhand naar het internationaal niveau zijn geklommen. Kampioenschappen worden met de 1500 m. geopend 70ALS te doen gebruikelijk, worden de kampioenschappen hedenavond met de 500 meter vrije slag heren ge opend. Het vorige jaar was het Rinus Daatselaar die op de hoogste trede van het ere-podium mocht beklimmen om zich door de voorzitter van de zwem- bond te laten feliciteren. Naar alle waarschijnlijkheid komen dit jaar Belj- derwellen of Cabout hiervoor in aan merking. Toch zullen deze leden van de G.Z.C. er goed aan doen Kayser in de gaten te houden, daar deze Robben- zwemmer op verscheidene lange afstand wedstrijden dit jaar verrassende resul taten heeft geboekt. De knappe overwinning welke Marie Louise Vaessen het vorige jaar op de 100 meter vrije slag boekte, zal het Limburgse meisje, dit jaar vermoedelijk niet kunnen herhalen. Irma Schumacher is na de Europese kampioenschappen nog steeds in uitstekende conditie ge bleven en het zou ons al zeer sterk verwonderen als Irma Marie Vaessen niet van de troon zou stoten. Voor de bezetting van de derde plaats zijn ver. seheidene gegadigden. Hanny Termeu ien zal moeite hebben om zich tegen de jeugdige meisjes Koosje van Voorn, Rineke Symons en Els van de Ploeg te verdedigen. v-v/v.' i'jy ivoi v."*' Wf A 18. Wat hebben Billie de Spinner en Kareltje Kat eigenlijk op de „Be bop" te maken. Ach, ze reizen regel matig met de „Bebop" op en neer, want ze houden zich bezig met het vangen van wilde dieren in het oer woud die zij dan weer voor een aardig prijsje aan de diverse circussen in de kustplaatsen verkopen. Of Billie en Kareltje het nu zo heel prettig in Afrika vinden, weet ik niet, maar het is een feit, dat zij hier in Afrika betrek kelijk velig zijn. Verschillende politie ambtenaren zouden er heel wat voor over hebben om Billie en Kareltje ach ter de tralies te zetten, maar zij zijn op tijd gevlucht en voorzien nu in hun onderhoud als wilde-dlerenvangers, Maar toch zijn zij altijd op hun hoede. Vooral toen ze hoorden, dat Pim, Pam en Pam beroemde speurders waren, „Ik begrijp niet wat die drie „stillen" hier te maken hebben", zegt Kareltje nog eens. „En ik vind het nog ver dachter, dat zij op dezelfde boot zitten als wij". „Hou je toch stil", sist Billie tussen zijn tanden. „Jij zou nog alles verrraden met je loslippigheid. Nie mand weet toch, dat de politie ons zoekt. Vergeet, wat je vroeger geweest bent en onthoud nu eens en voor al tijd. dat je een eerlijke handelaar in wilde dieren bent. „Basta!" (Van onze weerkundige medewerker) De Hooimaand Juli mag zich ge toetst aan de officiële cijfers van het K.N.M.I. te De Bilt dan niet uitge sproken ongunstig hebben gedragen, een ware zomermaand was het toch niet. De gemiddelde temperatuur be droeg te De Bilt 16.7 tegen 17.0 gr. Celcius normaal. Vooral de maximum dagtemperaturen bleven te laag. Zo werden er bij het K.N.M.I. slechts vier zomerse dagen waargenomen, dagen dus met een minimumtemperatuur van 25 graden of meer, tegen normaal ze ven. In Noordholland werd, evenmin als elders langs de Noordzeekust en in Friesland, vóór de laatste dag ook maar een enkele zomerse dag gemeten. De 31ste wist echter de eer nog te red den. Tot op de Waddeneilanden steeg het kwik Dinsdag tot boven de 25 gr. C. In Brabant, Limburg en Twente be reikte het zelfs de 30 gr., in Leiden de 29 gr. Het aantal uren zonneschijn, dat te De Bilt wed geregistreerd, bedroeg in totaal 200 uren, tegen 205 normaal. Deze afwijking was dus niet groot. Behalve in Zuid-Limburg en plaatse lijk in Friesland lag de hoeveelheid regen, die in Juli is gevallen, overal onder normaal. Gemiddeld valt er over het gehele land 71 m.m. Ditmaal werd afgetapt: in Den Helder 54, in Eelde 46, in De Bilt 42, in Vlisslngen 51 en in Maastricht 88, welke hoeveelheid wel tot de grootste zal behoren welke werd gemeten. Op tien dagen normaal zes tien dagen werd voorts onweer waar. genomen. Juli heeft zich dan ook als een vrij rustige en droge maand ge kenmerkt. De dagtemperaturen hadden alleen wel wat hoger kunnen liggen. De zware onweders, die Dinsdag en Woensdag over ons land trokken, heb ben overigens plaatselijk al weer een overvloedige hoeveelheid regenwater gebracht. nE uitstekende tijd welke Bijlsma tij- dens de landenwedstrijd Nederland —Frankrjjk op de 100 meter vrije slag maakte, zei de kampioen Joris Tjebbes genoeg hoofdbrekens hebben bezorgd. Dit jaar zullen dus drie zwemmers aan de start komen die na de kampioen schappen van het vorige jaar binnen de minuut hebben gezwommen, Tjeb bes, Bijlsma en Boxem. Het zal dus een spannende finale worden, waarvan het met geen mogelijkheid is te zeggen wie van deze rivalen als eerste zal aantik ken. /JEERTJE Wielema gaat een overwin- ning op de 100 meter rugcrawl te gemoet. Zij is een klasse beter dan sl haar andere concurrenten. eVel span ning Is op dit nummer dan ook niet te verwachten, te meer daar de bezetting van de tweede plaats ook zo goed als zeker vast staat, daar Ria van der Veen verreweg de beste van een ploegje mid- delmatigen is. Op dit zelfde nummer voor heren zal er felle strijd zijn tus sen de kampioen Kievit en de Leeuwardenaar Van der Veen. De Bra bander werd vorige week door Van der Veen verslagen en dat zal voor Kievitt een prikkel zijn zich tot het uiterste te geven. Wij geloven dat laatstgenoemde in staat is revanche te nemen. Als favoriet op de 200 meter school slag start Lies Bonier daar de kam pioene Jannie de Groot haar titel niet zal kunnen verdedigen. De gevaarlijkste tegenstanders van Lies zijn Jennie Welling, Rika Bruins, Nel Garritsen en Tonny Hom. Bij de heren wordt het voor de zoveelste maal een treffen tus sen Hans Kelder en Bob Bonte. nE zwementhousiasten zullen zich nog zeer goed het duel tussen Geertje Wielema en Irma Schumacher kunnen herinneren op de 400 meter. Dat was het vorige jaar een sensationele race en het verschil was zo gering dat er zelfs verschil van mening over de aan komst bestond. Ook dit jaar zal het krachtverschil zeer gering zijn en wij durven niet te voorspellen of de zege naar Hilversum dan wel naar Rotter dam zal gaan. Van Tjebbes verwachten wij een overwinning op de 400 meter borstcrawl. terwijl Cabout en Leijder- wellen elkaar de tweede plaats gaan betwisten. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelm»- tig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83. f 2.08 en f 7.94. (Advertentie, leg, Med.) DOOR MARJOMI VERNON 2) „Het is van mij", zei Bruce Heritage. De ander keerde zich om en staarde hem aan alsof hij dacht die die ander plotseling gek was geworden. Maar toen de ernst en rust van het krachtige ge bruinde gezicht elke grap uitsloten, bl-osde hij verlegen. ,Zeg, ik wilde niet persoonlijk wor den. Het spijt me...." „Waarom? Er is geen enkele reden om excuses te maken. Vindt u dus dat ik te benijden ben?' Grant staarde hem weer aan. „Nou, bent u dat dan niet? Met zo'n prachtige bezitting als die daar?" „En alles wat het meebrengt", onder brak Heritage hem grimmig. ,U bedoelt -?" ,Ik bedoel de society-plichten, het snobbisme, de schone schijn en schijn heiligheid allemaal dingen, die ik haat". Er verscheen een bittere lijn aan de hoeken van Heritages mond. „Ik was aan de vrijheid gewend, ja aan „wijdopen ruimten", aan de natuur en ik kon altijd doen waar ik zin in had- Ik zal in een dergelijke atmosfeer ge woon geen adem kunen halen Hij knikte in de richting van het huis en Grant grinnikte onwillekeurig. ,Het lijkt mij dat daar ruimte genoeg is om adem te halen". „Ik bedoel het figuurlijk. Ik heb rondgezworven in Canada, Australië. Argentinië, ik heb van iedere minuut van mijn zwerversleven genoten en om dat er nou een ver familielid is gestor ven en alle erfgenamen die vóór mij in aanmerking kwamen in de oorlog zijn omgekomen, heb ik dat allemaal moeten opgeven en moeten overkomen om een verantwoordelijkheid op me te nemen die ik verwens". „Waarom deed u het dan, als u er zo het land aan had?" Heritage haalde zijn schouders op. „Een soort plichtsgevoel, veronder stel ik. O, dat klinkt erg gewichtig, maar er is niemand anders en het be tekende blijkbaar veel voor Richard Heritage dat de bezitting goed verzorgd zpu worden. Hij deed een beroep op mij om het zaakje over te nemen en ik kon hem nie teleurstelenl". „Neen", beaamde Grant sober, „u kon hem niet teleurstellen". „Maar de verleiding daartoe was toch wel groot", ging Heritage verder. „Alleen omdat ik zijn laatste kans was had hij me nodig. De naam en de tra ditie en de familie-eer wogen zwaar bij de Heritages. Ze waren hevig ont steld over mijn vader, niet omdat hij slecht was, maar omdat hij vrolijk was en onconventioneel hij droeg de bij naam van „Wilde Heritage", maar on der de lui die hem kenden en van hem hielden wegens zijn edelmoedigheid en bereidwilligheid om hen die in nood zaten te helpen, wast het een teken van genegenheid. Hij geraakte altijd in al lerhande perikelen verzeild en werd van school gestuurd wegens de laatste van een lange reeks grappen die hij had uitgehaald. Ik ben ervan overtuigd dat hij het expres deed, omdat hij wist hoe gechoqueerd zijn familieleden over deze avonturen waren". Bruce hield op en een zwakke glim lach van herinnering speelde even 'm de hoeken van zijn ferme mond. „Hij was altijd verstrikt in allerlei wilde weddenschappen en riskante financiële ondernemingen. De familie sprak als ze dat al deed met gedempte stem over WE,AA/N DE „SlAMKE L*y\GÈDAA/S? /\J£E,EEM CORSET vanTE KORA aam vJeJco^o) y*<HiK£ Dfigycb y *Y 3. A E.ten KORTEN AAR MIE/NT 21 A Z. KM AAR (Advertentie, Ixig. Med.) Naar de tentoonstelling te Enschede Zoals we reeds eerder berichtten, zal op de tentoonstelling, die van 21 Augustus tot en met 1 September te Enschede wordt gehouden, een tweetal dagen wor den gereserveerd voor het vee. Het ten- toonstellingscomité is daarbij op de ge dachte gekomen, keurcolleeties uit Noord- Holland, uit Friesland en uit Drente- Overijsel naast elkaar te plaatsen. Iedere collectie zal bestaan uit vijf stieren en 20 koeien. Er zullen echter geen bekronin gen worden toegekend. Doordat Friesland een eigen stamboek bezit, het F.R.S., is het aantal gelegenhe den, waarbij men Fries vee naast ander vee ziet verschijnen, zeer gering en me nigeen zal deze zeldzame gelegenheid om het beste, dat de drie districten kunnen voortbrengen, tegenover elkaar geplaatst te zien, van harte aangrijpen. Het spreekt vanzelf, dat de Bond van Kundveefokverenigingen in Noord-Hol land de uiterste zorg heeft besteed aan de samenstelling van de collectie en hy li, na zorgvuldige vergelijking, thans tot een resultaat gekomen. De stierengroep zal bestaan uit: Adema 21 van de Woudhoeve, eig. Gebr. Ruyter, Oosterblokker; Adema 9 van Cruysoord, eig. K.I.-ver. Oosthuizen; Frans Adema 7 van Groenhoven, eig. P. Vedder e.a. te Berkhout; Tinekes Adema, eig. P. Bruin Cz. e.a., St. Maartensbrug; Ceres van Blokland, eig. K.I.-vereniging Hollands Noorden; als reserve is daaraan toege voegd: Adema 29 van de Woudhoeve, eig. K.I.-ver. Alkmaar en Omstreken. Bij de koeien is natuurlijk gelet op ty pe en exterieur, daarnaast echter is grote aandacht besteed aan de productie en in verband daarmee aan de uiervorming. De productiecijfers kunnen aan strenge eisen voldoen, zodat critiek daarop niet te ver wachten is. Uitgekozen zijn de volgende dieren: Martha 5, eig. J. C. J. Jonker, Binnen- wijzend; Blok 120, eig. P. J. Koster, Hoogkarspel; Marie 15, eig. R. Bakker, Venhuizen; Robbert 23, eig. K. Reyne, Schagen; Luwke 14, eig. K. Kaper, Zwaag- dijk; Marie 28, eig. R. Bakker, Venhuizen; Roosjes Adema 5, eig. K. Reyne, Scha gen; Marie 46, eig. W. Kool, N.-Beemster; Sophie 23, eig. N. Ruyter, Beemster; Aga tha 3, eig. T. v. d. Meer, Westwoud; Jeltje 30, eig. K. Reyne, Schagen; Jantje 14, eig. J. van Diepen, Hoogwoud: De Bles 3, eig. J. Kroon, Nibbixwoud; Siemke 4, eig. G; Koster, Schellinkhout; Aaltje 2, eig. J. Pijner, Winkel; Dora 29, éig. A. ÏJff, N.-Beemster; Dina Lindbergh 6, eig. Gebr. Ruyter, Blokker; Trijntje 22. eig. Th. Rampen, Burgerbrug; Gerard Anna 18, eig. Gebr. Ruyter, Blokker; Anna 18, eig. R. Bakker, Venhuizen. hem; maar toen het erop begon te lijken dat ik zijn voetsporen zou volgen" hij proestte van het lachen werd het hun teveel. Ze lieten mijn vader komen en boden hem geld aan als hij uit het land wilde verdwijnen. Hij zei hun dat ze hun geld konden behouden, maar hij ging toch naar Australië, al leen maar om het genoegen zover mo gelijk van hen vandaan te zijn." Hij hield weer even op en Grant knikte omdat hij wist dat, als hij zijn mond maar hield, de andere vanzelf verder zou gaan. „Nou, en toen was er niet één Wilde Heritage, maar waren er twee; Vader en ik waren altijd samen mijn moe der stierf toen ik twee jaar was en ik was net zo'n dolleman als hij. We waren voor ieder avontuur of fantas tisch plan te vinden. Maar we wisten van het leven te genieten terwijl we in alle uithoeken der aarde rondzwier ven en het baantje namen dat zich toe vallig voordeed. Hij stierf nu bijna tien jaar geleden en ik geloof dat ik, omdat ik wist hoe de familie over hem dacht, vast besloten was om de bijnaam van „Wilde Heritage" eer aan te doen, voor namelijk uit een soort loyauteit tegen over hem en zijn opvatting over het leven, en ook om de familie te bewij zen dat ik me geen zier aantrok van hun bedenkelijke gezichten en hun vrees dat „men" iets te weten zou ko men over Bruce's avonturen." Bruce grinnikte weer met een lichtje in zijn grijze ogen dat bewees dat hij zich terugwaande in die vrolijke, onbezorg de zwer versa aren. „Ik was volmaakt gelukkig in mijn zigeunersbestaan zon der verplichtingen of banden, en het idee alleen van dat ik nu een ..fatsoen lijk, solide bestaan dat in overeenstem ming is met mijn stand" (zoals de fa milie dat uitdrukt) zal moeten gaan leiden", hij trok een vies gezicht „vervult me met afschuw." Hij keek op de Hall neer met een verachtelijk opgetroken lip. „Ik zal stikken in die athosfeer. Ik zie me zelf al aan een tafel van zes meter lengte zitten, met ee- zwerm zachtvoetige slaven die me mijn wensen van de lippen lezen, en dat terwijl mijn enige wens is om er gens bij een kampvuur in de wilderni* te zitten en mijn eigen potje te

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7