Testament verhindert bouw van een orgel te Wemeldinge LAATSTE NIEUWS g te Edam VitessesportparkteCastricumgeopend Overval op politie te Tandjong Priok iiniiiiiH twee lijnen) uniiiiiiniiHiiiiiiini s uit Bath in aangekomen jfssportavond jke Stand Gasivrouv/e in ere-wedsitijd door C.S.V. verslagen Druk bezochte receptie Kampeerders zagen een Egyptisch ballet VERVOLG STADSNIEUWS Alkmaar Vacantie-uitwisseling EHBO en CRB oefenen Kolping Boys versloeg met goed spel Con Zelo Tragisch ongeval te Kwadijk MARKTBERICHTEN Urk Groentenexport naar Duitsland beperkt BESOMMINGEN IJMUIDEN GEEN ORGEL IN DE KERK Probleem is juridisch onoplosbaar Bouw van nieuwe kerk de enige weg? Hangranaat geworpen op avondmarkt De vijftigduizend er uit Ernstige onlusten op de Middelburgse kermis Ook ongeregeldheden in Eindhoven MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 er mit 't weer sieefct om half negen op i en hoorde ik de eersfo eg: „Ok nei Edam Jgf. opraie. De eerste tat\^ efkes toe te re. die zelle aanstons wei 't Kwam wel zoo «f elkaar en doene net ot mekaar binne. fiets wegreed, riep cr leit je kappie erts et- Moeder liep er vroeger 't is verkocht", t muzeum en din blaift ouwe beware en wie gezegde: „Die zen voor. erst, Is zen aigen naam gen uur, toe ik 't padje kie beneer gong. Men im nag vrage of ik een had. jaar gaan we nel half kin, kom ik ok warskip nei de Streek nit vekansie gaat. Hoe er. „nd jaar in Enkuizen PJE UIT DE BIEMSTER wijzen wij er op, efoonnummer van ctie is gewijzigd in zijn hun gastheren en uur hedenmorgen ep Engelse padvinders an scout-master Biack- kmaarse station aan. Zij te welkom geheten door wen grote groep Aik- ers onder leiding van de enhuijzen. Vele ouders waren mede aan het Engelse jongens te ver met een „yell" begroet kader van de scouts- sen Alkmaar en Bath gelsen tezamen met een in de Aikmaarse pad- uzenvendel, hun vacan- 1 doorbrengen, stonden gereed om hen ervoeren, waar zij tien nieten van hetgeen het bieden. Wanneer de is, zullen de Alkmaar- en nog enige tijd ge- nze stad doorbrengen, verschillende beziens- yperend voor ons land, nog op het programma, e geste moet genoemd iatief om met particu- padvinders-ouders een or het eerste resultaat eewerken, de Wierin- en. r niet aan dat het con- eide padvindersgroepe- leen een waardevolle tot gevolg heeft, ook een grote waar- voor eikaars leven weken. En dat is, voor del zeer waardevol. te half zeven vindt veld aan de Wester- drijfssportavond plaats, wordt ditmaal je- dameshandbal wed- elftal uit de Alk- Handbalcompetitie en Pancras. Vervolgens elftal van de Alk- >ort Vereniging, dat in itie een geduchte te- tegen een elftal uit titie. n als volgt samenge- aordman; C. Smit, J. i, G. van Wensem, W. H. A. W. Feijen, J. a Dijk, P. C. Neder- irijfsvoetbalelftal: S. s); A. Nol (Chevrolet ('t Hooge Huys); H. y), C. Keman (Sova), tiljon); C. Bierman erman (Reiniging). S. jven), H. D. Bakker M. Leinse (Ford B.t. rone": C. Goesine; A. lauwert, A. Zeegers, Jekker, N. Dekker. A. nkhamer, G. Goesine. jjfshandbaleiftal: G. kamp Girls); G. de Girls); D. v. d. Wal- a); B. Kaal (HVB), [ulskamp Girls), A. leur); J. Nijdam us (Hulskamp Girls', om), J. Hemke (Te- Lastina Girls). W. J., zoon van H. A. Schouten. Jan, reboom en A. M'. ob K„ zoon van P. J. Poeze, Robert R„ •old en C. van Weert. dochter van N. P. 3chuijt. jaretha E. van 't van W Eenschoten. 64 jaar, geh. met R. Enige Vrijheids-klassers vóór de wind in actie tijdens de Holland Week 1951 op de Loosdrechtse Plassen. Gisteren heeft de RKSV „Vitesse" het nieuwe sportpark aan de Beverwijkse Straatweg officieel in gebruik geno men en daarmee afscheid genomen van de na-oorlogse veldmisère. Het nieuwe terrein bestaat uit een drietal speel velden, terreinen voor handbal, voet bal, gymmnastiek enz. en is uitgerust met moderne kleedkamers. Het com plex zal door de tijd nog wel mooier worden, dan het nu al is. De opening is geschied op een waardige wijze, met een grote sportmiddag en een daaraan voorafgaande receptie. Na een H. Mis in de R.K. kerk werd het sportpark om 11 uur door pastoor G. Goes ingewijd en voor geopend ver klaard, in tegenwordigheid van vele autoriteiten. Spoedig sierde de drie kleur op verschillende plaatsen het nieuwe sportpark. De receptie. Na deze eenvoudige plechtigheid ging men naar de zaal van café Roo- zendaal voor de receptie. Hierbij wa ren, behoudens het Vitesse-bestuur, aanwezig burgemeester C. F. Smeets en het gemeentebestuur, pastoor G. Goes en het R.K. kerkbestuur, vertegen woordigers van de KNVB, de KNSB, district Haarlem, afdeling handbal en voetbal, de Zaanse Turnkring, DEM, ADO, het voltallige CSV-bestuur, de heer J. Duin van Openbare Werken, dr. A. de Jong, de heren Broksma en De Nijs van de Castricumse VVV en vele vertegenwoordigers varr'Trtaatse- lijke verenigingen. Achtereenvolgens is het woord gevoerd door burgemeester Smeets, pastoor Goes, de heer Dorps mans van het Diocesaan Handbaldis trict Haarlem, de heer S. Geurts voor de KNVB. de heer P. L. Duinker van CSV, de heer C. J. Mol namens de scheidsrechter-commissie, de heer J. Smit voor DEM, de heer Th. Koning van de Zaanse Turnkring, de heer J. Bekker voor ADO, de heer L. Res na mens de oud-leden van Vitesse en ten slotte door de geestelijke adviseur, kapelaan J. Tesselaar, Grote bewonde ring toonde men voor dit nieuwe sport park, dat door samenwerking van het Vitesse-bestuur, het gemeentebestuur en het R.K. kerkbestuur tot stand is gekomen. Men noemde het een van de beste boven het IJ. De algemene wens was, dat de sportvereniging door deze aanwinst tot grote bloei mag komen. Sportmanifestaties. Om een uur trok een groot aantal leden van Vitesse, voorafgegaan door het R.K. Fanfarecorps „St. Aloyssius" door de straten van het dorp naar het terrein, opgewacht door vele belang stellenden. Nadat allen zich op het gro te terrein hadden opgesteld, opende kapelaan Tesselaar de middag. Deze eerste sportmiddag in het nieuwe sportpark, in de stralende zon door zeer veel sportliefhebbers bijge woond, mag een groot succes worden genoemd. Aantrekkelijk was de vete- ranenwedstrijd VitesseCSV. De oud voetballers verrasten de toeschouwers door het dikwijls heel goede spel. CSV scoorde het eerste, maar Vitesse maakte gelijk en won uiteindelijk heel ver diend met 72. Veel belangstelling was er ook voor de dameshandbalwedstrijd VitesseADO, welke in een dikwijls hoog tempo werd gespeeld. De dames uit Heemskerk wisten verdiend met 42 te winnen. Deze wedstrijden wer den afgewisseld met oefeningen van de g.vmnastiekafdeling van Vitesse, die veel waardering mochten ondervinden. CSV slaat Vitesse. En „lest best" was daar de plaatselijke „derby" tussen Vitesse en CSV, waarin de Zeewegbewoners een verdiende 41 overwinning van het nieuwe sportpark weghaalden. Door een erehaag van ju nioren betraden de spelers het veld, waarna de aftrap door burgemeester Smeets werd verricht. De CSV-aanvoer overhandigde zijn collega van Vitesse een bouquet bloemen en daarna kon de strijd beginnen. De eerste helft, die met 10 voor CSV eindigde, gaf aan beide zijden een aantrekkelijk spel te zien in dikwijls hoog tempo. Beumer maakte het CSV-doelpunt. Na de rust werd het spel van Vitesse minder en door slecht plaatsen ging menige kans voorbij. Uit een mooie voorzet van Van de Valk wist Eikhoff de eer te redden, doch CSV scoorde nog drie mooie goals door Riethorst, Doctor en Veldhuizen en won dus deze wedstrijd met 41. In het openluchttheater van het kam peerterrein hebben het harmonie-ge zelschap „Onderlinge Oefening" en de gymnastiekvereniging „Lycurgus Hy- gea", beide uit Krommenie, het Ballet Egyptian opgevoerd. Dit ballet heeft Zaterdagavond duizenden mensen naar „De Kuil" gebracht en het is een zeer groot succes, geworden.. Ballet Egyp^ tian op de" mooie muziek Van de Suite Oriëntale van Francis Popy geeft een uitbeelding van een oogstfeest in Oos teree landen met ais hoogtepunt de bezwering van de boze geesten. Met Oosterse gratis hebben de dames van de gymnastiekvereniging dit ballet uitgevoerd, de kleding was geheel in stijl en de muzikale begeleiding was uitstekend. Een prachtig stuk werk, waarvoor Lycurgus en Onderling Oefe ning onder leiding van de eminente dirigent, de neer G. Schaar, alle lof toekomt. „Lycurgus" demonstreerde met een baloefening en een oefening op de evenwichtsbalk. De avond ving aan met een kort concert van het harmoniecorps. - Zaterdagmorgen om 11 uur zijn vijftig Aikmaarse kinderen, na een prachtige vacantieweek in1 Amersfoort, in hun woonplaats teruggekeerd. Zij waren echter niet alleen, want met hen kwa men vijftig Amersfoortertjes naar de Kaasstad om hier een weekje door te brengen. De jeugdige gasten werden door de heer Speur in de aula van het gymnasium verwelkomd en aan de pleegouders overgedragen. Iedere dag staat er voor de kinderen een uitstap je op het programma. Hun eerste be zoek geldt vandaag de Hertenkamp, de apenkooi en de Kattenberg en mor gen zullen ze een kijkje nemen in Jongensstad. NOG EEN OPVOERING DOOR DE HOOFDSTAD OPERETTE. Op veler verzoek zal de Hoofdstad Operette, onder directie van Meijer Ha mel, Otto Aurich en Fritz Steiner en in voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, op Woensdag 15 Aug. a.s. 's avonds om 8 uur in Het Gulden Vlies te Alkmaar nog een vooretelling geven van de operette „In einer klei nen Konditorei", met muziek van Leo Ascher en Johann Strauss. De medewerkenden zijn: Fritz Stei ner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Helle na Rajewska, Herman Valsner, Eri Rouché, Arthur Hoogveld, Ad. Hee- rings, Wim v. d. Velde, Ali van Nor den, Walter Frank en vele anderen. De operette wordt opgevoerd in de Nederlandse vertaling van Meijer Ha mel. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werden do volgende nieuwe inschrijvingen opgenomen: Autorij school „Safety-First**, Heiioo, Kerklaan 47. Autorijschool en luxe-verhuurinrichting. Eig.: A. B. D. Bloemkolk. Café „Parkzicht", Alk maar Nieuwlandersingel 78. Cafébedrijf. Woensdag 22 Augustus zullen de Cas- tricumse EHBO-vereniging „CITO" en de Castricumse Reddingbrigade „De Slrandlopers" een grote oefening hou den. Beide verenigingen zullen dan volledig samenwerken. Door enige leden van de C.R.B. zal de methode voor kunstmatige adem- naling van dr. Eve worden gedemon streerd. Dit is voor Castricum een nou veauté, maar deze methode wordt in de diverse kustplaatsen reeds enige jaren met succes toegepast. De methode, die zijn ontstaan te danken heeft aan de Amerikaanse Marine tijdens de oor log, berust op de druk van de buik- inhoud op het middenrif. Deze druk wordt verkregen door het plaatsen van de schijndode drenkeling op een wip pende brancard, die dan in een tempo van ongeveer 30 keer per minuut „ge wipt" wordt. Deze interessante oefening zal des avonds om half acht aanvangen. Ter gelegenheid van de kermis werden Zon dag twee wedstrijden gespeeld tussen de eerste en tweede elftallen van Kolping Boys en Con Zelo. De revanche-wedstrijd Con Zelo I en Kol ping Boys I heeft wel een teleurstellend ver loop gehad, wat betreft de prestaties van Con Zelo. K. B. verkreeg deze overwinning dp regelmatige wijze, doordat deze ploeg een beter geheel vormde. Het combinatie- en positie-spel' van Con Zelo liet veel te wensen over. Vóór de rust wist de K. B.-midvoor Jongebloed de. Con Zelo-keeper met een lage voltreffer de pas seren en de blanco stand op 1—0 te brengen. Con Zelo, die hierdoor niet uit het veld ge slagen was, bestormde het K. B.-doel, maar dank zij de goed spelende backs werd geen resultaat bereikt. De rust ging met deze stand in. Na de rust wist Con Zelo, ondanks de wind in de rug, geen doelpunt te scoren, ter wijl K. B. met tactische aanvallen de Con Zelo- keeper nog drie maal wist te passeren. De strijd eindigde dan ook in-het voordeel vafe K. B. met 4—0, - waarmede K* B. heeft laten zien het kampioenschap van de competitie waardig te zijn. Deze overwinning werd be* loond met een beker, die voor het winnende elftal beschikbaar was gesteld. In de strijd tussen Kolping' Boys II—Con Zelo II waren de Con-Zelisten gelukkiger. Con Zelo zetten een vinnige aanval in. Het wist na tien minuten spelen de K. B.-kceper te pas seren, zodat het de leiding kreeg. K. B. trachtte een tegenaanval op te zetten, maar stuitte op de Con Zelo-achterhoede. Door oged samenspel werd de stand op 2—0 gebracht. K. B. wist echter de eer te redden en de Con Zelo-keeper onhoudbaar te passeren. De rust ging in met 2—1. Na de rust gaf de wedstrijd hetzelfde spelbeeld, ofschoon een schijnbaar onhoudbaar schot van de Con Zelo- midvoor op voortreffelijke wijze door de K. B.- keeper werd weggewerkt. Con Zelo II zag deze overwinning beloond met een medaille. Gistermiddag is in de gemeente Kwadijk een tragisch ongeluk gebeurd, dat de 12-jarige Piet Leegwater uit Oudorp het leven heeft gekost. De jongen logeerde bij familie m Kwadijk. Zijn vader was hem gisteren per motor komen opzoeken en ging des middags een eindje toeren. De jongen was intussen met een vriendje gaan fietsen. Onderweg haalde vader de bei de knapen in en zijn zoon week naar links uit. Toen de motor dichter bij was, reed het knaapje plotseling weer naar de rechterkant van de weg, waar bij hij door de motor werd gegrepen en tegen de grond werd geslagen. De jongen had een schedelbasisfractuur en overleed voordat medische hulp aan wezig was. VEEMARKT ALKMAAR 96 stuks vette koeien van f 500,— tot f 1020,—, 10 kalveren, vette, van f 200,— tot f 300,—, graskalveren van f 110,— tot f 150,—, 75 nuchtere klaveren van f 40,— tot f 85,— en 4 vette schapen van f 90,— tot f 120,— per stuk; 290 varkens van f 1,96 tot f 2,— per kg. NOORDERMARKTBOND, 6 Aug. - 21.000 kg aardappelen: Eerstelingen 11—12,30, grove 11,20—11,60, drielingen 7,50—7,70 kleine 4,40, rode Eerstelingen 11,50, Eigenheimers 12,20 en blauwe Eigenheimers 9,80—10,60; 120 kg stlabonen 32—34; 500 kg rode kool 4,20; 6200 kg' witte kool 3,40—4,20; 600 stuks bloemkool: AI 16 en All 11. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 6 Aug. 13.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 11,20—12,30, blanke Eigenheimers 12,70 —12,80, blauwe Eigenheimers 10,60—11,20, grove 10,40—11,10 en drielingen 18,40—9,30; 9000 kg rode kool A 4—4,10; 9000 kg g'ele kool A 4—4,70; 15.000 kg witte kool 3—3,10; 450 kg bieten A 8,6—9; 250 kg zilveruien 13 en zilvernep 36; 450 kg slabonen 34— 37; 300 kg tomaten A 43; 2200 stuks bloem kool 13—23. WARMENHUIZEN, 6 Aug. - 5000 kg aardappelen: Schotse muizen 11,80—12, grove 11,50—11,70, drielingen 9,50—9,70 en Eigen heimers 12,40. VISSERIJ-BERICHT Door 140 vaartuigen werd op 4 Augustus aangevoerd: 11.353 pond kuilpaling 0,95—1,10, 1218 pond lijnaal 1,40—1,46, 24 pond snoek baars 0,90 en 84 pond rode baars 1,00 per pond; 405 bak nest 3,65 per bak. 8 -mm i Greetje Wielema Nederlands Kam pioene 100 meter rugslag op de Nationale Kampioenschappen te Sittard. Met ingang van lieden, is de Neder landse export van groenten naar Duits land beperkt. Van tomaten mogen al leen de b-sortering, van komkommers de sorteringen a en b en van bloemkool slechts de sortering a voor export naar West-Duitsland verkocht worden. Uien mogen de grens niet over, de rest van de groenten wel. Voor fruit zijn voors hands geen beperkende maatregelen genomen. De besommingen van Zaterdag wa ren: IJM. 10 f 18.500, 1 trawler met f 16.500; loggers: KW 24 f 5520, 84 f 1980, TX 32 f 1080, HD 125 f 2170, IJM 230 f 800, 11 f 1730, 229 f 2000, 213 f 450, 227 f 310, 276 f 810, 277 f 1320, KW 128 f 400, 21 f 640, 94 f 1090, 35 f 2000, 89 f 310, 12 f 1190, 66 f 370. Engelse, Duitse, Deense, Zweedse en Nederlandse studenten kunnen door toedoen van het Franse „Vliegende Leger" een goedkope vacantie genieten in een tentenkamp in het hartje van Parijs. De studenten nuttigen de maaltijden in de open lucht. UROUWE MARIA COOMANS stierf reeds meer dan honderdzestig jaar geleden in de stad Ter Goes en het mag geen wonder heten, dat de Goesenaren haar vergeten hebben. Alleen een grafsteen in de Grote Kerk herinnert aan haar ge slacht, waarvan de leden eertijds tot de burgemeesters en schepenen der stad behoorden. In Wemeldinge kan men U echter nog precies vertellen, wie Vrouwe Maria was, want haar testament is er de oorzaak van, dat in de Hervormde Kerk van Wemeldinge geen orgelklanken worden gehoord en dat er Zondags in deze kerk wordt gezongen als eertijds in de eerste Christengemeenten: aan gevoerd door een voorzanger. Dat is het werk van Vrouwe Maria Coomans, die zich in haar testament „bejaarde dogter en ambagtsvrouw van Wemeldinge" noemt en die er wellicht nooit aan gedacht zal hebben, dat bijkans twee eeuwen later vele juristen er over zouden peinzen, hoe een zonderlinge bepaling uit haar testament omzeild zou kunnen worden. gebeurde ongeveer veertig jaar geleden en toen kwam het testament ter tafel Men ging de bepalingen eens nalezen en men meende dat er wel een mouw aan te passen was. Er stond namelijk dat er geen „orgel „voor rekening" van de kerk zou mogen komen, dus zo redeneerde men dan brengen we het geld bijeen, kopen een orgel en plaatsen het in de kerk, zonder dat kerkvoogdij of kerkeraad er enige bemoeienis mee heeft. Een actief comité ging aan het werk, een fonds werd gevormd en wel dra kwamen de giften binnen. Na enige tijd bleek echter, dat ook op deze wijze de bepaling in het testament niet ont doken kon worden en daardoor kwam er een eind aan de actie van het orgel fonds. Het geld werd voor andere doel einden gebruikt. Wemeldinge kerkte verder zonder orgel. Maria Coomans legateerde aanzienlijke bezittingen aan de Hervormde Ge meente van Wemeldinge, o.a. de nog bestaande Stelhoeve, op voorwaarde echter, dat er in de kerk geen orgel „ten dienste van de gemeentezang" zou worden gesticht, want anders zou het legaat» vervallen aan „den Aalmoese niers of groten Armen...." Op 24 Maart 1787 tekende zij dit tes tament en toen na haar overlijden de zonderlinge bepaling aan het kerkbe stuur bekend werd gemaakt, was er geen enkel lid, die bezwaar had om het legaat te aanvaarden. Men was in die dagen, zoals in zo veel plaatsen van ons land, nie* erg voor orgelmuziek in de kerk. Jaren achtereen ging het te Wemel dinge goed en niemand vond het vreemd, dat er geen orgel was. Eens echter zou er een generatie ter kerke komen, die zich verwonderd afvröeg: „Waarom hebben wij geen orgel?" Dat Vele pogingen. Vijftien jaar geleden werd de zaak opnieuw onderzocht en sindsdien komt deze kwestie steeds weer ter sprake. Er werden weer eens rechtskundige adviezen uitgebracht, maar geen enkele luidde positief: het testament was des kundig opgemaakt en het bleek prac- tisch een net zonder mazenOok al zouden de „Aalmoeseniere", het te genwoordige Burgerlijk Armbestuur, van hun rechten afzien, dan nog wor den andere erfgenamen aangewezen, zodat het weinig helpt om de rechte van het Burgerlijk Armbestuur af te kopen. Men kwam dus tot de conclusie, dat er niet veel anders zou opzitten dan het prijsgeven van de bezittingen, want dan pas was er een mogelijkheid om een orgel in de kerk te plaatsen. Nu geeft men in deze tijd dergelijke kapitale goederen niet graag prijs, maar men was wellicht genegen om deze geste te overwegen, ware het niet, dat de moge lijkheid groot is, dat ook de inkomsten dezer goederen terug betaald moeten worden over al de jaren sinds de sterf dag van Vrouwe Maria. Het is begrij pelijk, dat dit voor de Hervormde Ge meente van Wemeldinge niet te doen is, omdat hiermede een groot kapitaal gemoeid zou zijn, dat onmogelijk kan worden opgebracht. De kerk zou zich in de schuld moeten steken om de vor dering te voldoen. Daarom is het te be grijpen, dat men niet snel tot het op geven van het legaat zal komen. Nieuwe richting. Thans probeert men het in een an dere richting te zoeken: het testament spreekt van „orgel", dat wil dus zeggen naar de begrippen van 1787 een instru ment met pijpen. Tegenwoordig zijn er evenveel harmoniums en pijploze orgels, waarvan vooral de laatste ten opzichte van de bouw maar zeer weinig gemeen hebben met het „echte" orgel. Vrouwe Maria spreekt niet in haar testament over een verbod voor een harmonium of een Hammond-orgel, zodat men zich in Wemeldinge misschien op deze wijze kan redden. Wanneer het echter tot een proces zou komen, is het echter de vraag of een rechterlijk college met deze interpretatie zou meegaan, temeer omdat het testament uitdrukkelijk spreekt van „een orgel ten dienste van het gesang Nieuwe kerk. Dan is er nog één mogelijkheid voor de orgelloze gemeente, die ongetwij feld afdoende is: namelijk een nieuwe kerk bouwen. In het uitbreidingsplan van de gemeente is met een nieuw kerkgebouw rekening gehouden. Deze oplossing is misschien de enige, die een definitief einde kan maken aan de testamentperikelen. Bovendien heeft zij nog dit voordeel, dat de kerk op een meer centrale plaats in de gemeente komt, dan thans het geval is, want in tegenstelling tot de meeste dorpen van Zeeland, bevindt zich te Wemeldinge de Hervormde Kerk niet in het cen trum van het dorp, maar aan de rand, De kerkvoogdij, die in deze orgelkwes tie zeer actief is en al het mogelijke doet en heeft gedaan om haar kerk aan een orgel te helpen, heeft ook dit plan in studie. WAAROM? Nog één vraag blijft bij dit alles: Waarom heeft Vrouwe Maria Coomans de zonderlinge bepaling in haar testa ment opgenomen? De documenten laten hierover niets los, maar wel wordt er in Wemeldinge verteld, dat Maria het heeft gedaan, omdat de kerkeraad wei gerde een orgel te aanvaarden, dat zij ten geschenke had aangeboden. Hier over is echter niets terug te vinden, zodat het zéér de vraag is of dit ver haal juist is. Wanneer evenwel Vrouwe Maria in onze tijd had geleefd, waarin juist het kerklied en de orgeiknnst in het mid delpunt der belangstelling staan, dan zou zij nooit en te nimmer een derge lijke bepaling in haar laatste wilsbe schikking hebben opgenomen. Helaas heeft deze „bejaarde dogter en ambagts vrouw" blijkbaar nooit het geluid vau jonge stemmen gehoord, die vol geest drift en begeleid door schone orgel klanken, het lied der Kerk zongen (Ongecorrigeerd! Stad geïsoleerd Tandjong Priok is van Zondagnacht tot Maandagmorgen 11.00 uur geïsoleer® geweest van de buitenwereld ten ge volge van een aanval door een nog niet nader geïdentificeerde groep per sonen op de politiepost te Tandjong Priok. De aanval begon Zondagavond om streeks 19.30 uur en het vuren heeft voortgeduurd tot Maandagmorgen 8.00 uur. Volgens de eerste inlichtingen zijn er aan de zijde van de politie drie slachtoffers te betreuren. Een zestigtal bezoekers van de „Jachtclub", het aan de zee gelegen uitspanningsoord, dat zich altijd in een druk bezoek van de Nederlanders te Djakarta mag verheugen, was gedwon gen, de nacht op de club door te bren gen. Er werden daar ook drie gewon den binnengedragen, benevens vijf in de unie-kampong (woonplaats van het personeel der scheepvaartmaatschap pijen) die in de onmiddellijke nabijheid van de jachtclub is gelegen. Ten gevolge van de door de politie en het leger ingezette zuiveringsactie was Tandjong Priok geheel afgesloten. Schepen konden niet ontladen, haven functionarissen konden zich niet naar Priok begeven en de „Plancius", die deelnemers aan de conferentie van de Verenigde Naties op Bali over de niet- gouvernementele gebieden naar Djakar ta vervoerde, kon niet in de haven meren. De hoofdcommissaris van politie deelde aan Aneta mede, dat verschil lende der aanvallers gearresteerd zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Tachtig personen werden gewond, toen er Zondagavond een handgranaat werd geworpen in een menigte, die te Bogor de Pasar Malam (feestelijke avondmarkt) bezocht. 45 Hunner wer den opgenomen in een ziekenhuis, de overigen konden na verbonden te zijn huiswaarts keren. De aanslag veroor zaakte een paniek onder de feestelijke menigte. De dader is tot dusver niet gepakt. In de 513e Staatsloterij 5e klasse, negende lijst is op nr. 9489 de f 50.000 gevallen en op nr. 16783 de f 10.000. DE EERSTE BIENNALE TE SAO PAULO Nederland 2al met schilderijen van Charles Eyck, Jan Sluyters, Kees Ver- wey, Jan Wiegers, H. Wiegersma, Mat- thieu Wiegman en Piet Wiegman ver tegenwoordigd zijn op de eerste biën nale te Sao Paulo. Deze biennale wordt gehouden van 15 October tot 15 Decem ber. Dolken en krissen dreigden Tijdens de kermis te Middelburg is het gisteravond tot ernstige onlusten gekomen waarbü ongeveer 100 Ambo nezen betrokken waren. De politie werd gedwongen zich in het stadhuis te verschansen en bezette veie uren later, versterkt met mare chaussee uit Breda en een detachement Rijkspolitie, het Ambonezenkamp te Middelburg, Omstreeks half negen ontsond op de markt twist tussen een burger en vier Ambonezen. Een 15-tal politiemannen trachtte de burger te ontzetten, maar het aantal Ambonezen was intussen ge groeid tot een groep van 100 man, die de politie met dolken en krissen oe- dreigde. De politiemannen trokken wel hun revolvers, doch hadden instructie daarvan geen gebruik te maken, zodat zij gedwongen waren zich in het stad huis terug te trekken. De ene politie agent die stand hield, werd door de Ambonezen neergeslagen. De politie mocht het stadhuis niet verlaten. Ook de overige leden van het politiecorps moesten op de' bu reaux blijven. Op straat was geen po litieman te zien. Deze toestand heeft vrij lang geduurd. Onderwijl pleegden de burgemeester en de commissaris van politie overleg over de te nemen maatregelen. Kort na elf uur, toen een deel van het publiek reeds naar huis was ge gaan, werden de overige belangstellen den door de politie uiteen gejaagd. De Ambonezen keerden toen ook naar hun kamp terug. Evenals in Middelburg hebben zich ook in Eindhoven gisteravond tussen negen en twaalf uur, enstige relletjes voorgedaan, die veroorzaakt werden door militairen uit het kamp Oirschot, die in Indonesië hadden gediend en thans voor herhalingsoefeningen waren opgekomen. De moeilijkheden ontston den tussen de militairen en de militaire politie, maar later kwamen er ook bur gers aan te pas. Er werden charges uit gevoerd door de gemeentepolitie, de marechaussee en de Engelse militaire politie. Meer dan 200 militairen werden opgebracht en er vielen harde klappen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3