Brits-Egyptisch verdrag zal worden opgezegd Laffe overval op drie oude mensen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN MM Bestuursleden op vrije voeten Het voorstel van Sjvernik is slechts een propagandamanoeuvre Nachtelijk drama in de Purmer Zwitserse rivieren zijn buiten de oevers getreden Auster op Vlieland neergestort De export van groenten naar de Bondsrepubliek heden hervat Donderdag 9 Aug. 1951 148e Jaargang No. 186 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN CAIRO HAKT POLITIEKE KNOOP DOOR Gevaarlijk spel Watzal Egyptedan doen? Nieuwe regeling voor de heffing van schoolgeld Weerbericht Engelse soldaten blijven iot 1956 in de Suezkanaalzone in garnizoen Bijna tachtigjarige boer en zijn twee zusters werden neergeslagen De roulette-affaire Handvest der VN is een goed vredespact Een nieuw atoomstation in Engeland Nederlandse bus honderden meters meegesleurd Vele bruggen werden weggespoeld Twee inzittenden gedood JCoAt YijeMtc Interpellatie over de prijs van de kolen Bonn stelt opnieuw dollars beschikbaar BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel 5541 Directie-, J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCBE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. man Familieberichten 20 ct. p.mjïi Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 11.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. JET NIEUWS uit Egypte is slecht. Slecht voor Engeland en slecht voor de vrije wereld van het Westen. Egypte zal het verdrag van samenwerking, dat het in 1936 met Engeland sloot, binnen kort eenzijdig opzeggen, vijf jaar vóór het verstrijken van zijn geldigheids duur. Egypte geeft daarmede te ken nen, dat het geen Britse garnizoenen meer in de zone van het Suez-kanaal duldt; dat de Engelse soldaten moeten verdwijnen; dat Egypte heer en meester wenst te zijn op eigen territoir en op de daaraan grenzende vaarwateren. De desbetreffende mededeling van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken moet in Londen ontvangen zijn als: „Alweer een ramptijding" en als „Alweer een teken aan de wand". De historie van de laatste kwarteeuw is voor Groot Brittannie immers de his torie van het „Mene Tekel", van de aangekondigde verbrokkeling van macht. De slagen, die het eens zo machtige Albion worden toegebracht volgen el kaar op met zeldzame regelmaat. Noem slechts de namen India, Pakistan, Perzie en Egypte en ge hebt voor uw gees tesoog de tragedie opgeroepen, die zich in korte spanne tijds als een historisch noodlot aan Engeland voltrok. Dat Egypte, gesterkt door het voor beeld der vrijwording van India en Pakistan, zich zelfbewust jegens Londen zou gaan gedragen, was gemakkelijk te voorspellen. Maar de houding van Cairo jegens de scheepvaart op Israel (die het wenst te controleren) en het aanhouden van Britse schepen op de Rode Zee, waren toch wel zeer vérgaan de verschijnselen van een ontwikke ling, die in l zeker opzicht meer anti- Brits dan nationalistisch Egyptisch moet worden geacht. Thans kondigt de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken bovendien nog de opzegging van het verdrag van 1936 aan. Het verdrag luidde een nieu we fase in de verhouding tussen beide landen in: als bondgenoten zouden zij gezamenlij^1 het Suez-kanaal verdedi gen. De Engelse troepen in deze zeer vitale zone van het kanaal, waren niet langer bezettingstroepen, zij waren de soldaten van een bevriende mogend heid geworden. Welnu: die vriendschap is niet duur zaam geweest. Nog vóór de twintig verdragsjaren verstreken zijn, wil Egyp te Engeland dwingen, zijn soldaten naar huis te halen. Egypte is van mening, dat het zichzelf wel verdedigen kan en dat de Britten op zijn grondgebied niets meer te zoeken hebben. Daarte genover stelt Londen zich op het standpunt, dat de Engelse troepen in ieder geval tot 1956 (dus tot het ein de van de oorspronkelijk vastgestelde verdragstijd) in Egypte zullen blijven, omdat ze daar behóren te zijn, niet alleen in het Engelse belang, maar vooral ook in dat van de gehele vrije wereld. Met name sinds de ongelukkige ont wikkeling in Perzie is de situatie in 't Nabije Oosten explosiever dan ooit. De moord op de koning van Jordanië heeft zulks opnieuw bewezen en het feit, dat er op het ogenblik in zekere kringen zeven namen genoemd worden van nieuwe „moordcandidaten", is niet bepaald geruststellend te noemen. Daarom is het trotse politieke spel van de minister van Buitenlandse Za ken van Egypte een hazardspel met hoge inzet. Koning Faroek, die de laat ste maanden in de luxe badplaatsen aan de Middellandse Zee met zulk een opvallend succes aan de speeltafels zit, zal er goed aan doen zijn ministers te verstaan te geven, dat niet iedere partij poker kan worden gewonnen. Het risico, dat deze partij verloren wordt, mag noch Egypte noch Engeland nemen. Want er is een „Wachtende Derde", die het grootste belang heeft bij het Suez-kanaal en bij het gehele Midden-Oosten: Josef Staliii. Wordt hij straks „Lachende Derde", dan zal de nationale trots van Egypte aan de vrije wereld van het Westen de slechtste dienst bewezen hebben, die men zich denken kan. Daarom moét er voor dit Egyptisch- Britse geschil een oplossing worden ge vonden. voor de fatale derde week van November aanbreekt. OET handhaven van Britse troepen in de Suezkanaalzone zou in een nota ter kennis van de Egyptische regering gebracht worden als antwoord op de rede van de minister van buitenlandse zaken. Op het ogenblik zouden des kundigen aan deze nota werken. In Engeland hoopt men, dat de Egyp tische minister-president, Nahas Pasja, die in 1936 de onderhandelingen over het verdrag gevoerd heeft, een meer verzoenende houding zal aannemen dan Salah El Din Pasja. Ook koning Fa- roek zou voorstander zijn van een meer soepele politiek. Minister Rutten heeft gistermiddag in de Eerste Kamer medegedeeld, dat er met terugwerkende kracht tot 1 September 1949 een nieuwe regeling voor de heffing van het schoolgeld zal worden afgekondigd. Krachtens deze regeling aal het verschuldigde bedrag worden verminderd met een kwart, wanneer twee of drie kinderen, en met de helft, wanneer vier of meer kinde ren uit hetzelfde gezin bij de aanvang van het tijdvak, waarover het school geld verschuldigd is, leerling zijn van een school voor Lager (ook kweek school) Middelbaar, Voorbereidend Hoger, Hoger en Nijverheidsonderwijs in Nederland, voorzover dit onderwijs buiten de avonduren wordt gegeven. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Overwe gend matige wind tussen Noord en West. Gematigde tempera turen. VRIJDAG: Zon op 5.14, onder 20.16. Maan op 14.27, onder :'2.26. r\E Egyptische minister van buitenlandse zaken, Salah El Din Pasja, heeft te Cairo verklaard, dat het Brits-Egyptische verdrag van 1936 nog vóór de troon rede zal worden opgezegd. Deze opzegging, die vergezeld zal gaan van een bij zondere verklaring, zou op zijn laatst in de derde week van November geschie den. Mocht de Egyptische regering besluiten het verdrag eenzijdig op te zeggen, dan zou Groot-Brittannie, naar in Londen verluidt, zijn strijdkrachten tot 1956 (het jaar, waarin het verdrag afloopt) in de zone van het Suez-kanaal laten. Als de politiek van Salah El Din Pasja volledig zou worden uitgevoerd, dan zou naar de mening van Britse politieke kringen, hieruit voor Egypte de verplichting voortvloeien om de Britten te dwingen hun garnizoenen te verlaten. De boerderij „De Karsseboom" aan de Oosterweg in de Purmer is in de nacht van Dinsdag op Woensdag de plaats geweest van een laffe roof overval op de 77-jarige Pieter Laan en diens zusters, de 73-jarige Suzanna Laan én de 79-jarige Neeltje Laan. Gistermiddag te twaalf uur zijn de bestuursleden van de amusementsver enigingen „Aristo" en Mondial" te Den Haag en de clubs „Eureka" en „Derby" te Amsterdam in totaal veertig per sonen op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in de zaak der speel- gelegenheden is afgesloten en de justi tie moet nu uitmaken of het resultaat van dat onderzoek al dan niet een strafbaar feit oplevert. De justitie wil de nadruk leggen op „het deel uitma ken van een verboden vereniging". Het bestuur van „Eureka" te Amster. dam heeft inmiddels besloten zijn loka liteiten geopend te houden, daar het van mening is, dat de club zich geens zins aan enige strafbare handeling schuldig maakt. Acheson verklaart officieel Rusland heeft alle werk voor de vrede belemmerd De brief van Sjvernik, waarin hjj het Russische voorstel voor een vijfmogend hedenverdrag had neergelegd, is een onderdeel van een Russisch vredesof fensief, heeft minister Acheson giste ren op een persconferentie verklaard. Dergelijke manoeuvres kunnen ook in September worden verwacht, met het doel, verwarring te stichten op de con ferentie over het Japanse vredesverdrag te San Fransisco. Acheson wees er op, dat de Verenig de Naties al sinds het eind van de tweede wereldoorlog pogen, doeleinden als het handhaven van de vrede, het beperken der bewapening en het uit- (Van onze speciale verslaggever) VOOR de tweede maal in twee jaar tijds hebben duistere lieden een ongewenst bezoek gebracht aan de boerderij van de familie Laan aan de landelijke Oos terweg, die als langs een lineaal getrokken de Purmer snijdt. In 1949 poogden dieven aan de zijkant van de hoeve, die in de gemeente Monnikendam is gelegen, een ruit in te snijden, doch werden bij hun werkzaamheden door de wakker geworden bewoners gestoord. Zij namen toen Ijlings de benen en werden nimmer achterhaald. Rond het middernachtelijk uur in de nacht van Dinsdag en Woens dag heeft echter op de „Karsseboom" een laffe roofoverval op de drie oude men sen plaats gehad, waarover de bevolking van de Purmer, ja van geheel Nederland terecht haar afschuw en verontwaardiging uit! Een of meer on verlaten over het aantal bestaat bij de Rijkspolitie nog geen zekerheid heeft (hebben) de „euvele" moed gehad de 77-jarige boer Pieter Laan, alsmede zijn zusters de 79-jarige Neeltje en de 73-jarige Suzanna met een hard voorwerp neer te slaan om vervolgens te kijken wat er te roven viel. De mishandeling was van dien aard, dat voor het leven van de man gevreesd moet worden, de toe stand van zijn oudste zuster zeer ernstig is en Suzanna Laan met lichtere ver wondingen in het Stadsziekenhuis te Purmerend is opgenomen. de voordeur opende, zag hij tot zijn grote schrik zijn buurvrouw Suzanna Laan, die met een broer en zuster de ongeveer vijfhonderd meter verder ge legen boerderij „De Karsseboom" be woont. De vrouw verkeerde in deern j wekkende toestand. Zij bloedde uit hoofdwonden en was geheel overstuur. Uit haar verward verhaal begreep de heer Hoogetoorn, dat in zijn onmiddel lijke omgeving een overval was ge pleegd. Terstond stelde hij de Rijkspolitie te Purmerend van het ge beurde in kennis en belde tevens de Purmerender arts, de heer W. J. L. Ro- senkranz op. Met de naaste buurman van Laan, de heer L. Visser, begaf nij zich daarna naar het perceel Ooster weg 39, alwaar zij in de woonkamer een ware ravage vonden. Temidden van het omvergeworpen meubilair zat de 77 jarige Pieter Laan, ernstig aan het hoofd gewond, op een stoel, terwijl men in de bedstede de eveneens zwaar ge wonde Neeltje Laan aantrof. Beiden nlNSDAGNACHT te half één werd de caféhouder-kruidenier-poststation houder V. Hoogetoorn op de driesprong van de Oosterweg en de Purmerender- weg gewekt door belgerinkel. Toen hij vaardigen van een verbod op de atoom wapenen te verwerkelijken. Rusland heeft dit echter steeds vruchteloos ge maakt. Concrete overeenkomsten kun nen binnen het kader der VN worden gesloten. Een vijf-mogendhedenverdrag achtte Acheson overbodig. Er is een vredes pact, nogwel voor zestig naties, name lijk het handvest der VN. Het Krem lin kan zijn vredeswil daadwerkelijk tonen, door zich te scharen achter de drie resoluties van 1949 en 1950, waar in is uiteengezet, op welke wijze de wereldvrede kan worden verzekerd. De Russische pers en de voornaamste bladen in de andere Oosteuropese lan den hebben de resolutie van het Ame rikaanse Congres en de brief van Sjvernik aan Truman gepubliceerd. waren niet in staat iets te vertellen. Ook Suzanna Laan was zo mishandeld en door de schrik bevangen, dat zij geen verklaring kon geven. Met behulp van een spons trachtte zij slechts haar broer en zuster te helpen. Dokter Rosenkranz liet de drie oud jes onmiddellijk naar het Stadszieken huis te Purmerend vervoeren. De dis trictsrecherche van de Rijkspolitie te Amsterdam, onder leiding van majoor Van Steenis en geassisteerd door ad judant Verbaan en de politiegroep van Monnikendam, heeft met grote voort varendheid een nauwgezet onderzoek ingesteld, doch staat vooralsnog voor vele vraagtekens. Britse geleerden bestuderen momen teel plannen om tot de bouw van een zonder steenkolen werkend proéïsta- tion voor atoomenergie te komen te Harwell in Berkshire. De kosten zou den 9 millioen gulden bedragen. Bin nen twee jaar zouden de werkzaam heden voltooid kunnen zijn. Een functionaris van het Engelse mi nisterie van bevoorrading verklaarde in verband hiermee, dat het zeker bij deze ontwikkelingsgang nog wel tien jaar zal duren, alvorens Kernenergie voor het gehele land kan worden aan gewend. Onder de huidige omstandig heden zou de bouw van een kracht station voor een middelgrote stad zeker 65 millioen gulden kosten. Uit de bij de atoomoven vrijgekomen warmte denkt men stoom te kunnen produceren waarmede turbines en generatoren zul len worden aangedreven. Geweldige regens hebben Dinsdag avond enkele rivieren in Oost- en Zuid Zwitserland dermate doen zwellen, dat er grote overstromingen en aardver schuivingen ontstonden. De rivieren Maggia, Lovere, Magliansina en de Inn zijn buiten haar oevers getreden. In de kantons Tessino en Lugano worden hui zen, bruggen en te velde staande ge wassen bedreigd. Vele spoorlijnen en wegen zijn versperd. Volgens tot dus verre ontvangen berichten eiste de ramp twee slachtoffers. Het kanton Lugano werd door een onweer gistermiddag bijna geheel geïsoleerd van de rest van Zwitserland. Water, gas en stroom zijn Vliegtuig geraakte in onweersbui Een Auster-vliegtuig van de lucht macht is Woensdag boven Vlieland neer gestort. De beide inzittenden, de 25- jarige eerste luitenant-vlieger W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22-jarigc mej. S. Fiedeldij, dochter van de com mandant van het vliegveld Leeuwarden, kwamen hierbij om het leven. rvE BEMANNING van een Japans vis- sersvaartuig heeft een plantage op een eenzaam eiland bij Nieuw Guinea geplunderd. De dieven toonden de planter een volmacht „van een Ameri kaanse generaal op Okinawa" en sta- 1950 het bierverbruik in België 1940 minder best dan de bierbottela rijen. Dit jaar heeft men voor het eerst winst geboekt: 400.000 gulden. O Amerika is plotseling ca. vierduizend onderdanen armer geworden. Het be trof voo.malige Italianen, die het staatsburgerschap van de V.S. hadden ze in Belgie per lën "copra en eetbare weekdieren tot hoofd 135 liter. De Duitsers, die toch een bedrag van tienduizend Australi- de naam hebben, dronken per man niet aangenomen. Daar ze deelgenomen sche Ponden. De planter kon de rovers meer dan veertig liter bier per jaar. D hadden aan de verkiezingen in Italië niet tegenhouden. Is hiermede aan- Het ging de „Britisch Overseas Air- heeft Amerika hen het staatsburger- getoond, dat men altijd voorzichtig ways", de Engelse regeringsluchtvaart- schap ontnomen. Dergelijke maat- moet zijn, het volgende geval verdient maatschappij sedert haar oprichting in regelen worden moeilijk, als een land evenzeer aandacht Vrijdag werd bij Wolfskehlen (in Hessen) naar olie ge boord. Toen men op 900 meter diepte was, ontstond er plotseling een ont ploffing, waarna een vlam van hon derd meter hoogte de lucht in schoot en tot Maandag bleef branden. Thans wordt allerlei vuil tot op twintig me ter hoogte uitgebraakt'. De grote hitte tijdens de brand verschroeide de ha ren van de olieboorders. De hitte in Texas, tijdens het afgelopen week einde, eiste maar liefst het leven van negen personen. De temperatuur steeg op sommige plaatsen tot 43 gaden Cel sius. Bij zulk een wamte looft zelfs Theodoor he* bier als biister best. Het geheelonthoudersbureau in Genéve ziet het anders. Volgens dit bureau wrs in De koning van Egypte Die wou dat Attlee wipte! reeds een betrekkelijk kleine bevol king heeft, zoals Oostenrijk, dat slechts 6.918.959 inwoners bezit, volgens de laatst gehouden volkstelling. Vraagt men een Pers naar de bevolking van zijn land, dan zal hij zeggen, dat de grootste (en hinderlijkste) bevollcings groep die der malariamuggen is. Het land van olie en tapijten krijgt nu 250 ton D.D.T. en vijftien jeeps, tpr be strijding van dit ongedierte. OÉnerika is weer de schenker. De kerkelijke geneeskundige raad te Lourdes schenkt graag klare wijn. Toen verleden jaar een blinde op onbegrijpelijke wijze he< gezichtsvermogen herkreeg, deelde de Raad mede, dat het geval pas volgen'-' jaar als „wonderbaarlijke genezing" zr" worden geboekstaafd. Het toestel was van het vliegveld Leeuwarden opgestegen en de piloot wilde omstreeks één uur op de air-strip op Vlieland landen. Op dat moment hingen boven het eiland zware regen buien en er woedde een onweer. Bij de landing is 't toestel in een opwaart se luchtstroming geraakt, die zo sterk was, dat een vleugel van het vliegtuig afknapte. De Auster stortte daarop naar beneden en beide inzittenden kwa men om het leven. Luitenant „Bill" Jansen kwam in 1945 als oorlogsvrijwilliger bij de luchtmacht. Hij kreeg zijn vliegopleiding in Enge land en vertrok daarna als militair naar Indonesië, waar hij een voortgezette training op Mitchells op het eiland Biak kreeg. Na zijn terugkeer in Nederland kreeg hij een opleiding op straaljagers en werd daarna gestationneerd op het vliegveld Leeuwarden. Hij stond bekend als een bekwaam jachtvlieger. in het betrokken gebied gerantsoeneerd. De verbindingen zijn nagenoeg geheel verbroken. Telefoonlijnen zijn vernield en een aantal treinen tussen Lugano en Chiasso kunnen wegens gebrek aan stroom niet meer rijden. Een autobus van de Nederlandse reisvereniging, met 30 inzittenden, die op weg was van St. Moritz naar Chia- venna werd door een overstroming van de Lovere verrast. De bus werd over een afstand van 400 meter meegesleurd en kwam in een diepe poel tot stil stand. Geen der reizigers werd gewond Met een Italiaanse bus is het gezelschap naar Lugano doorgereisd. Een negentienjarige jongen, die in de buurt van Navaggio aan het vissen was. is door het water van de overstroomde Magliansina meegevoerd en verdron ken. Een zuigeling, die zich bevond in een Italiaanse auto, die tegelijk met de Nederlandse bus werd weggesleurd, is eveneens om het leven gekomen. Men vond slechts de lege reiswieg. Evacuaties Overal zijn brandweerlieden koorts achtig bezig om de overstroming het hoofd te bieden. Op sommige plaatsen staat het water echter twee meer hoog. Tal van spoor, en verkeersbruggen worden ernstig bedreigd, of zijn reeds weggespoeld. De brandweren van de plaatsen in het geteiterde gebied zijn gereed om personen, die in hun huizen door het water bedreigd worden, te evacueren. (Van onze parlementaire redacteur) In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Eerste Kamer heeft het communistische lid Brandenburg verlof gevraagd tot het houden van een interpellatie over de verhoging van de kolenprijzen en de gevolgen, die daar- uif vooral voor de arbeiders voort vloeien. Over deze aanvrage zal de Kamer Donderdagmiddag beslissen. Gisteren zijn te Bonn besprekingen gehouden over de Nederlandse groenten- export naar Duitsland tussen Nederlandse vertegenwoordigers onder leiding van mr. S. T. J. Tippema en Duitse vertegenwoordigers. Daarbij is een regeling ge troffen op grond waarvan de uitvoer van groenten met ingang van 9 Augustus 1951 kan worden hervat. Voor de eerstkomende tijd is voor dit doel een bedrag van 2,9 millioen dollar beschikbaar. Een deel van dit bedrag zal moeten worden gebruikt om reeds geleverde hoeveelheden te betalen. De stopzetting van de export was een gevolg van overschrijding van het beschikbare bedrag.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1