Serie-verkoop Kamgaren Zomercostuums Hongarije, het land van puszta's en tokayer Samenvoegingsrapport heeft over algemeen instemming verworven het AGENDA Belangrijke verbetering voorChristelijk kleuteronderwijs Het heeft Buitenlanders over onze stad (7) nieuwe stationsplein niet aller instemming Alkmaarse ga: Burpemeesters gaven hun oordeel Contact met de bevolking in grote gemeenten zal echter verzwakken Tegenstellingen zijn niet uitgesloten Topdag voor kaasmarkt Enorm groot aantal bezoekers B. V. V. VOLENDAM Zaterdag 11 Augustus LAATSTE NIEUWS Nieuwe school aan de Heilooërdijk Deel van klachten is ongegrond SERIE I SERIE II. SERIE III Bevolking is impulsief én temperamentvol Het wrede verdrag van Trianon Verkeersregeling kreeg voorkeur boven hef stedelijk schoon DE volkskunst is in Hongarije zeer ontwikkeld. Burgerlijke Stand Broederzin PREDIKBEUR' VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 tal van burgemeesters hebben w(j vanmorgen gesproken om hun mening te horen over het rapport van de Provinciale Commissie ter bestudering van bestudering de gemeentelijke indeling van Noord-Holland. Over het algemeen konden de gezagsdragers, voor zover z(j kennis van het rapport hadden genomen, zich met dc voorstellen verenigen, maar opvallend was het aantal, dat aan een spoedige uitvoering van de plannen met uitzondering dan van enkele grenscorrecties ernstig meende te moeten twijfelen. Er vielen ook andere geluiden te beluisteren, zoals dat van burgemeester J. de Boer Wzn van Obdam, die het rapport welis waar een knap stuk werk noemde en de veranderingen territoriaal verantwoord achtte maar er toch de voorkeur aan gaf de gemeenten hun zelfstandigheid te laten behouden. Hij haalde als^oorbeeld aan de nauwe samenwerking, die er bestaat tussen Obdam, Hensbroek en Ursem, welke drie gemeenten voor geza menlijke rekening tot ieders tevredenheid een goed geoefend brandweercorps hebben en een uitstekend functionnerende dienst voor. het Woningtoezicht. Zouden de gemeenten worden samengevoegd, aldus de burgemeester, dan bete kent dit, dat de beheers- en administratiekosten veel hoger komen te liggen. Bjj de in 1940 gedane voorstellen is reeds een vergelijking getrokken met andere gemeenten van een zelfde zielenaantal (ongeveer 6000) en de toen verzamelde gegevens vielen in het nadeel van de grotere gemeente uit. De burgemeester kon zich derhalve van het plan geen voorstander noemen. geleerd met een dergelijke moe'üike kwestie de grootste voorzichtigheid te betrachten, omdat men zo licht de be volking door een misschien goed oe- doelde, maar toch voorbarige opmer king in verwarring brengt. Tot onze teleurstelling toonde de burgemeester van Warmenhuizen, welke gemeente met Harenkarspel het nieuwe Zuid- Geesterambacht zou r*" '-''a, niet genegen zijn oordeel aan de open baarheid prijs'te geven. Het betreft hier wij willen hierop gaarne uitdrukkelijk de aandacht ves tigen uitsluitend de eerste persoon lijke meningen van de verschillende burgemeesters. De meesten van hen toch h--ben het rapport ternauwernood kunnen bestu deren, laat staan overleg kunnen ple gen met hun collega's. Veel opschudding Burgemeester B. J. F. Sutman Meyer van Heer-Hugowaard was een derge nen, die vreesde, dat de uitvoering van de voorstellen nog wel enige tyd op zich zou laten wachten. Hij vertelde ons, dat er gedurende de 27 jaar, dat hij burgemeester is van Heer-Hugo- waard, reeds aan het rapport wordt ge werkt. Hoewel hij slechts even inzage had genomen van de voorstellen en nauwe lijks de tijd had gevonden ze precies te bestuderen, kon de heer Sutman Meyer volledig instemmen met de z.i. geografisch verantwoorde wijzigingen, die de gemeentegrenzen van de ge meente Heer-Hugowaard laten samen vallen met de grenzen van de polder. Verschillende geaardheid. Men erkende, dat de totstandkoming van grotere bestuurseenheden de mo gelijkheid schept grotere gemeente diensten in het leven te roepen, waar echter tegenover staat, dat het contact tussen de burgemeeser van een kleine plattelandsgemeente en zijn bevolking door een samenvoeging van verschil lende dorpen in belangrijke mate dreigt verloren te gaan. Dit is ook het geval in Koedijk, waar wij burgemeester C. J. Schellinger spraken, die de voor delen van een grote gemeente niet wil de onderschatten, maar bevreesd was dat de voorgestelde gemeente Zuid- Geestmerambacht (omvattende de dor pen Langedijk, Koedijk, St. Pancras en Noordelijk Oudorp) moeilijk zou zijn te hanteren met het oog op dc zo verschillende geaardheid van de be volking. De enige overeenkomst, die de gemeente Langedijk met Koedijk heeft is, dat de bevolking van de grove tuinbouw leeft. De tegenstelling wordt gevonden in het feit dat, terwijl de bevolking van Koedijk niet religieus is Ingesteld, die van Broek op Langendijk daarentegen religieus is. Burgemeester Schellinger verwachtte ln de gemeenteraden grote polemieken over het rapport. Eerste indruk. ■urgemeester H. Schelhaas, die juist was teruggekomen van vaeantie, wilde zich over het rapport niet uitlaten zo lang hij de materie niet grondig had bestudeerd. De vorige samenvoeging van de Langedijker dorpen had hem Vooral hedenmorgen was het zeer guidelijk te zien, dat het bezoek van buiten Alkmaar in verband met de Kaasmow/t maar zeer tijdelijk is. was reeds vroeg, bij het afladen van de kazen uit de wagens, enig pu bliek, voor een deel trouwens bestaan- 4» Uit een vaste bezetting, maar pas <hgeu half elf trok een onafgebroken stroom mensen door de stad in de rich ting van de markt, zodat zeker van een topdag kan worden gesproken. Vanuit vele punten kon men weer een kleu rige kijk op de duizenden marktgan- gers verkrijgen en het was niet vreemd Juist op die bijzondere hoekjes drom men mensen te zien. Langs vele straten stonden weer tientallen auto's gepar keerd en het Canadaplein bood zelfs een grote-stads aanblik door de vele daar opgestelde voertuigen. Op de markt zelf was het een drukte van be lang, waaruit verwaaide klanken van vele vreemde talen opklonken. Er waren afgevaardigden van het Internationaal Jeugdkamp uit Leiden, een groep Franse padvinsters en een troepje En gelsen. Natuurlijk waren weer vele buitenlanders individueel gekomen. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 12 stapels fabrieks- kaas en 4 stapels boerenkaas, totaal 16 stapels wegende 32.000 k.g. De prijzen waren f 9.05 voor de fabriekskaas n 92 voor de boerenkaas. De handel was vlug,. Op de kaasmark te Alkmaar werd aangevoerd 30.000 k.g. kaas, waarvan 11 stapels fhbriekskaas a f 1.81 per k.g. en 4 stapels boerenkaas a f 1.84. De handel was vlug. In Bodegraven waren Dinsdag aan gevoerd 240 partijen, le soort f 2,14 f 2.21; 2e soort f 2.05—f 2.13; extra tot f 2.36. De handel wasm atig. De aanvoer in Woerdfgi was Woens dag 390 partijen, le soort f 2.12f 2 20: 2e soort f 2f 2.10; zware tot f 2.37. De f 2.38. De handel was matig. Gisteren waren in Gouda 295 partijen le kwaliteit f 2.12f 2.20; 2e kwaliteit f 2.03f 2.11; extra kwaliteit tot f 2.38 met een kalme handel. 's avonds half zeven op het Sportpark (Advertentie. Ine Mud Ongecorrigeerd) PRINSES BEATRIX MET VACANTIE IN LUXEMBURG Prinsep Beatrix heeft enige dagen in Limburg doorgebracht als gast van de familie Hóuben. Zij bezocht onder andere de ceramische industrie en de grotten van Valkenburg. heeft het rapport zeker niet te weeg gebracht omdat deze kwestie reeds herhaaldelijk is besproken. Bovendien is nog niet bekend welk standpunt Gedeputeerde Staten tegenover het rapport innemen. De mogelijkheid, dat er alsnog wijzigingen zullen worden aangebracht, is dientengevolge in het geheel niet uitgesloten. VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Pinky (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De Minivers (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur; Taxi, mijnheer? (14 jaar); Har monie Theater, 8 uur: Asphalt Jungle (18 jaar). ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur; Pinky (14 j.); Victbria Theater, 7 en 9.30 uur: De Minivers (14 j.); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Taxi, mijn heer (14 j.) Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Asphalt Jungle (18 j.) Sport park, 6.30 uur; B.V.V.-Volendam ten bate van de St. Vincentiusvereniging. Voor het Christelijk kleuteronderwijs zal door de bouw van een nieuwe school aan de Heilooërdijk een aanzien lijke verbetering intreden. Momenteel wordt er nog aan dertig kinderen les gegeven in een particulier woonhuis aan de Maclaine Pontstraat, doch deze zullen ogenblikkelijk naar het nieuwe, moderne gebouw overgeplaatst wor den, wanneer dit omstreeks half Sep tember gereed zal komen. In April werd een begin gemaakt met de bouw van het schooltje, juist op tijd om de toen ingetreden bouw- stop nog te ontgaan. De bouw is in handen van de heer Knoop uit Utrecht, dezelfde aannemer, die de z.g. Knoop- school aan de Ruysdaelkade ontwierp en die om zijh moderne bouwkunde al lerwegen bewondering wekt. Ook dit gebouwtje voldoet aan de modernste eisen van hygiëne en is aesthetisch zo wel als constructief volkomen verant woord. Drie ruime lokalen van 8.60 bij 6.50 meter bieden plaats aan circa 150 leer lingen. In ieder lokaal zijn drie open slaande bovenramen en vijf grote stolp- ramen, die ook geheel geopend kunnen worden. Bovendien kan ieder lokaal 's winters afzonderlijk door een cen trale gasverwarming op temperatuur gehouden worden, een speciaal ventila- tie-systeem zorgt voor een verbinding met de buitenlucht. In de school, die een oppervlakte be strijkt van 44.5 bij 9.5 meter, bevindt, zich voorts een speelzaal van 9 bij 9 meter, een kamer voor het toekomsti ge hoofd, een kamertje voor leermid delen, een keukentje en een ruime hal. Ook zijn er afzonderlijke kindertoilet ten en een toilet voor het onderwij zend personeel. Buiten bevindt zich een speelplaats van ongeveer 400 m2, waarop de kinderen naar hartelust zul len kunnen spelen en waar in de toe komst ook waarschijnlijk een zandbak zal worden gebouwd. De school, die onder de semi-permanente gebouwen valt kan men practisch gesproken wel permanent noemen. Het plafond be staat uit z.g. zachtboard en slechts het dak bestaat uit twee en drie lagen ruberoid. Zo zal er binnenkort een einde ko men aan het tekort aan ruimte in1 de twee kamers en de suite aan de Mac laine Pontstraat en zal de fröbelonder wijzeres met vreugde het nieuwe ge bouw betrekken, een blijdschap, die ze ker door vele stadgenoten zal worden gedeeld. KLEINE AANRIJDING Op de hoek van Snaarmanslaan en Spoorstraat vond gisteren een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een bakfiets, doordat de vrachtauto de bocht naar links te krap nam met het gevolg, dat het rechter voorwiel van de bakfiets tussen het trottoir bekneld raakte en vernield werd. Het is niet zo eenvoudig als men denkt. Zeker acht a negen tekeningen moesten er door de dienst van openbare werken worden gemaakt alvorens de directie van de Nederlandse Spoorwe gen haar fiat aan de plannen wilde ge ven. Tenslotte is het plein voor het grootste gedeelte NS-grond. Dat zijn de Alkmaarse taxi-ondernemers te weten gekomen toen zij er op aandrongen hun oude standplaats tussen tunnel-uitgang en hoofdingang te mogen behouden. De chauffeurs vingen daar nog wel eens vrachtjes op van mensen, die oorspron kelijk van plan waren met de bus te gaan. Blijkbaar heeft de economische afdeling van de N. S. dit ook aange voeld en de taxi's uit de „bussen- zóne" naar hun nieuwe standplaats verwezen. Het onderscheppen van de buspassagiers is voor de chauffeurs dus Thans bieden wij U de prachtigste KAMGAREN ZOMERCOSTUUMS in 3 serie-prijzen. Profiteert van deze unieke gelegenheid I „Czékesféhcrvar is veel ouder dan Budapest, het was vroeger de Hongaarse kroningsstad, waar ook koning Stephan werd gekroond", vertelt mevrouw Stikvoort trots, want de echtgenote van do bekende Alkmaarse kunstschilder, die voor haar huwelijk Erzsébet Beczók heette, is een echte Hongaarse met ravenzwart haar en een levendig expressief gelaat. Zij komt zelf uit het voor ons bijna onuitspreekbare Székesféhérvar, die oude stad ten Westen van de blauwe Donau. DEEDS lange jaren geleden is Erzsébet Beczók naar deze gastvrije lage landen aan de z,ee ge komen. Hongarije was toen een verslagen, een vernietigd land. Het wrede verdrag van Trianon van 1920 had tweederde van het oude koninkrijk afgenomen: Kroatië, de Banaat., Slavonie en Ze venburgen, het rijke steenkoolgebied, kwamen alle aan de overwinnende buurstaten. Meer dan de helft van de Hongaarse bevolking kreeg een andere nationaliteit. De herstelbetalingen, welke het land kreeg opgelegd, drukten als een ondraag lijke last op de economie van Hongarije. „Wij zijn in de historie altijd een ongelukkig land geweest", zegt mevrouw Stikvoort w£t droe vig. „Hongarije heeft altijd in het gedrang geze ten en moest altijd oorlog voeren. Wij hadden nooit een kans om op te bloeien". Maar dan leeft zij weer op. „Maar in ieder geval hebben wij de onvergetelijke grote Puszta, de graangebieden en de streken van de goede Tokayer behouden. Wist u, dat de Hongaarse druiven de meeste suiker bevatten? Wij zijn het vierde wijnland van de aarde". Twee repen chocolade. QVER Nederland is deze Hongaarse enthousiast. „De sociale toestanden zijn hier zo goed", zegt zy, „het contrast luxe-armoede is hier lang niet zo groot als bij ons, toen ik in 1926 mijn vaderland verliet. De Nederlanders beseffen dit zelf echter niet, daarom klagen zij nog zoveel. Dit is een ideaal land. Ik herinner mij nog, dat wij met een grote groep kinderen voor het eerst op het Cen traal Station in Amsterdam aankwamen. Wij spra ken geen woord Nederlands en voelden ons erg eenzaam. Twee kinderen begonnen te huilen en terstond ging een Nederlandse dame, die toevallig voorbij kwam en nie's met ons te maken had, twee repen chocolade kopén en gaf die aan de kinderen. Dit heeft mij meteen al buitengewoon getroffen. Bovendien hadden wij in geen jaren chocolade geproefd! Natuurlijk had ik in het be gin veel heimwee naar mijn land, maar de Neder landers vond ik zo sympathiek, zo kalm en eerlijk, dat ik mij bij hen weidra voelde als een kind bij zijn moeder. Je kunt ze ver'rouwen, ze zijn zonder vleierij en huichelarij, al zijn ze aan de andere kant dan ook wat stug, niet zeer hoffelijk en soms wat erg nuchter. Ik had gedacht, dat alles hier erg stijf zou zijn, maar de opvoeding is hier veel vrijer dan bij ons. In mijn jeugd werden wil zeer streng groot gebracht. Wij waren voortdu- rijd onder geleide, zelfs als we naar dansles gin gen. Wat mij hier ook opviel was, dat wij een goe de stemming uiten in een „muzikale" vrolijkheid, terwijl de Nederlanders meer een lawaaierige uit gelatenheid beoefenen. Hieraan kon ik aanvanke lijk moeilijk wennen. Hoewel ik hier hard moest werken en mijn ouders in Hongarije voortdurend schreven, dat ik moest terugkomen, als ik het moeilijk had, heb ik doorgezet en ben me zeer aan dit land en zijn bevolking gaan hechten. Ik ben ook de taal gaan beheersen, al heb ik nog steeds moeite met de voor ons zachte keelgeluiden van het Nederlands. Ik meen, dat alle buitenlanders zonder veel moeite van Holland kunnen houden en het als hun tweede vaderland kunnen beschou wen. Erzsébet Beczók Hongarije „Een echte Rembrandt". IK herinner mij, dat ik voor het eerst naar huis kon schrijven: „Ik heb een echte Rembrandt ge zien!" Bij die gelegenheid kon ik wel huilen van ontroering om de schoonheid van zijn schilde rijen. Op school in Hongarije kregen we wel repro ducties van de Nederlandse kunstwerken te zien. Verder leerden we, dat Holland twee hoofdsteden had: Amsterdam en Den Haag. In Amsterdam werd de koning gekroond en hij woonde in Den Haag. En dan was Rotterdam eigenlijk ook nog een hoofdstad, de havenhoofdstad. De Nederlan ders leefden geheel van de bollenteelt (wij kregen plaatjes van de bollenvelden te zien) en droegen hulletjes en klompen. De werkelijkheid bleek wel iets anders te zijn. De ontmoeting met de zee maakte diepe mdruk op mij. Ik had gedacht, dat deze iets dergelijks zou zijn als ons Balatonmeer, waar ook eb en vloed is, maar waar je de bergtoppen aan de overkant kunt zien. Gedurende een aantal jaren woonde ik in Am sterdam aan de Keizersgracht, een heerlijke stad met die vele grachten. Ik wandelde door het liefst 's avonds laat langs, als het heel stil was. Daarom vind ik Alkmaar net een miniatuur-Amsterdam. De Waagtoren die ik pas mooi vind als het plein geheel leeg is herinner* mij aan de oude kerk in mijn geboorteplaats Székesféhérvar". Dan vertelt zij van de keren, dat zij naar Hon- Ondanks negen tekeningen Wie gedacht mocht hebben dat het vernieuwde we kunnen haast wel zeg gen: geheel nieuwe Stationsplein te Alkmaar aller instemming zou hebben, heeft danig mis geschoten. Van verschillende zijden toch bereikten ons de laatste dagen klachten, die spreken van een ongure en winderige steenwoestenij, waarin het plein is veranderd, maar die, zoals dat meestal het geval is, helaas verzot- men een betere oplossing aan de hand doen. Er is trouwens al genoeg aan het plein gedokterd teneinde orde te kunnen scheppen in de verkeerschaos, die daar tot voor enkele maanden schering en inslag was, en het zou naïef zijn te ver onderstellen, dat achteraf in een handomdraai de ideale situatie zou kunnen worden geschapen. moeilijker geworden, al geloven w* niet, dat hierdoor de verkeerstechni sche waarde van het Stationsplein wordt aangetast. Vrjj uitzicht. De bussen leveren haar passagiers af voor de Stationsingang en draaien nau- j welijks een minuut later van het mid- denplein weg om hun plaats bij de NACO-perrons op te zoeken. Dat zij het uitzicht van de overstekende voet gangers zouden belemmeren lijkt om een ongegronde klacht. Een andere briefschrijver klaagt over het ontbreken van „elke aanwij zing omtrent de standplaatsen der bus sen". Daar wordt met spoed aan ge werkt. Vijf dagen geleden zijn einde lijk de alluminium-palen afgeleverd, waarop de dienstaanduidingen komen te staan. Zij zijn reeds op de perrons geplaatst en het wachten is nog slechts op het aanbrengen van de borden. Voor de passagiers zou het inderdaad gemakkelijk zijn we stemmen wat dit betreft volkomen met de schrijver in als de NACO er toe overging bij de uitgang van het station een rieh- tingbord te plaatsen, dat het publiek naar de tamelijk ver verwijderde bus perrons verwijst. De stormloop op de stadsbussen, die vlak bij de uitgang staan geparkeerd, zou dan beduidend afnemen. Men dient er echter rekening mee te houden, dat niets in deze wereld vol maakt is en dat er ook aan de indeling van het plein wel hier en daar een foutje zal blijven kleven. Zo is bij voorbeeld het parkeerprobleem op de Stationsweg nog niet helemaal in kan nen en kruiken. Om echter voorbarige maatregelen te voorkomen wordt eerst door de po litie bestudeerd hoe men dit vraagstuk t.z.t. op een bevredigende wijze kan oplossen. De klacht, dat er voor de buspassa giers geen wachtlokaal' is, werd op pa pier gezet door iemand, die Woensdag door de stortregen tot op zijn hemd nat en tot diep in zijn hart verbitterd werd. Deze schreef, dat het publiek niet gauw een wachtkamer, dié tevens restauratie is, betreedt uit vrees iet» te moeten gebruiken, wat evenwel in een wachtkamer niet noodzakelijk is. Wachtlokaal in wording. Voor de niets-gebruikende wachten den zal evenwel nog op een andere wijze worden gezorgd. Op het brede perron, waar de bus naar Egmond staat zal een wachthuisje worden op getrokken. De aanbesteding daarvan heeft plaats gehad en het werk is reed* gegund, zodat ieder ogenblik met de bouw kan worden begonnen. Zo zouden we nog enige tijd kunnen doorgaan. We zouden de aandacht kun nen vragen voor het fraaie perk, dat aan het einde van de Stationsweg is aangelegd, voor de goede verlichting bij de standplaatsen van de bussen, voor het keurige NACO-kantoor en wat het belangrijkste is: voor de orde lijke regeling van het intensieve ver keer. Dat deze verkeersregeling voor 450 autobussen per dag (de talrijke perro nenwagens nog niet meegerekend) moest prevaleren boven de aesthetische waarde van het plein valt vrij gemak kelijk te begrijpen. Wij mogen het be treuren, dat de Bioemenklok haar plaats moest ruimen voor het parkeer terrein en dat een tweetal perken voor het station ten offer viel aan de nieuwe indeling, van veel meer im portantie schijnt ons het feit, dat de gemeente Alkmaar in samenwerking met de N.S. er in geslaagd is het Sta tionsplein aan te passen aan de eisen van het hedendaagse verkeer. En mochten er dan n&g enige gebre ken zijn overgebleven, welnu, wij ge loven dat ook daarin zal worden voor zien. Om een klein voorbeeld te noe men; er komen nog enige oversteek plaatsen voor voetgangers, o.a. naar-ie nieuwe rijwielstalling en het parkeer terrein, maar de uitvoering moest wachten omdat de witte klinkers, die deze plaatsen plegen te markeren, niet voorradig waren. Ditzelfde materiaal gebrek deed zich ook bij andere pun ten gelden, doch dat is nog geen reden om a bout portant de ganse indeling van het plein af te keuren. De datum van de officiële opening van het Stationsplein is nog niet vast gesteld. Aanvankelijk was gesproken van de 24ste Augustus maar nu het wachtlokaal nog niet is verrezen, geeft de NACO-directie er de voorkeur aan met de plechtigheid te wachten. 98.- 118.— 138.— IANGESTR 20-22 MAGDALENENSTR 11 (Advertentie, Ing. Med.) garije terugkeerde om haar ouders te bezoeken. Een zekere mate van heimwee blijft immers altijd bestaan. Vele contacten. fOEN ik in een warenhuis in Budapest eens inkopen deed, bleek de winkelchef ook Ne derlands te spreken, hij had zijn opleiding genoten in de Bijenkorf. Er zijn trouwens vee' banden tus sen de twee landen. Koning Maty as liet eens weik- lieden uit Nederland komen om windmolens te bouwen op de vlakke puszta's. Deze werklieden zijn in Hongarije gebleven. De naam Winkelman komt bijvoorb. nu nog voor en 't witte kant van de klederdrachten in sommige provincies stamt af van de Oudhollandse costuums. Bovendien hebben Hongaarse ingenieurs in Nederland gestudeerd om dijken te leren aanleggen. Zij bleken er evenwel niet geschikt voor te zijn. Wij zijn impulsief en temperamentvol, wij hebben niet het kalme door zettingsvermogen van de Nederlanders. Het scheen ons onmogelijk om land aan de zee te ontnemen, maar toch deden de Hollanders het. De Hongaren zijn een sentimenteel volk, vol ups en downs, nu eens „himmelhoeh jauchzend", dan weer „zum To- de betrübt". Zij zijn vooral 't volk van de puszta's hardwerkende boeren en boerinnen, die in de vroege morgen met een leren tas met brood en een houten fles met wijn (de kulacs) naar het land gaart en daar lange, lange dagen manen. Het volk van de uitgestrekte pusz'a's, waar zelfs fata mor- gana's voorkomen, waar de schaapherder over zijn kudden waakt en speelt op zijn fluit, gesneden van de treurwilg. Hij draagt een lange jas van schapenvacht en het leer is fraai geborduurd. Er wordt zeer veel geborduurd in Hongarije, di' komt in alle klederdrachten tot uiting. Wij leren deze kunst op school en thuis. De ruime Hongaarse blouses zijn schitterend en overal bekend. Het eigenaardige is, dat de Hojlandse tulp een grond motief van al dit borduurwerk is. Muziek en oude volkskunst. Velen kunnen prachtig houtsnijden en allen houden van zang, muziek er. dars. Aan het spinne wiel zingen de vrouwen de oude spinliederen. die meestal nogal droevig zijn. In alle huizen zijn muziekinstrumenten, vooral cymbalen, en er wordt veel gemusiceerd. Het boerenleven is zeer zwaar, en na een week van hard werken komt men Zondagsmiddags bijeen om te dansen, wijn te drinken en vrolijk te zijn. Een boerenorVmst speelt dan de czardas en oude volksmelodieën. Waar men in de puszta muziek hoort, daar is een dorpIn Nederland begint men pas de laatste jaren meer algemeen de muziek te beoefenen". Erzsébet Beczók zwijgt en zegt dan: „Ja, Hon garije heeft het bijna altijd zeer moeilijk gehad maar toch zoekt de bevolking altijd weer de zonzijde, in muziek en vrolijk samenzijn. Wij kennen een oud spreekwoord, dat zegt: „Zolang er vers brood en druiven zijn, behoeven wij niet te treuren". Geboren; Margreet, d. van J. Nóol en E. G. Buisman. Johanna, d. van H. Stoop en A. Wagemaker. Marie B. C., d. van H. A. M. Kraakman en A. G. H. van Kan. Ondertrouwd: Franciscus Kunst en Elisabeth J. M. Engeln. Hendrikus J. Er- kamp en Geertruida C. Laas. - Johannes B. Summer en Hendrika A. Kes. Petrus A. Roosje en Martha E. de Boer. Cornells Kuiper en Anna A. Zandbergen. Hendrik I J. Moras en Arentje S. Krijger. Al- pbonse M. L. P. Ravelli en Cornelia Bloem,. -André Slikker en Tiny H. Moedt. Overleden Hark Dekker, 86 jaar, wedn. van E. Vos. Daniël Visser, 88 jaar, wedn. van A. van Wettum. Wilhelm G., z. van J B. van der Meulen en G. Kollof. Rustig ligt het mooie do kerkje en het ver over he toppen der Loodsmansdui weidegronden, tegen de w; zichtbaar tussen de duinto dit aan de voet van het d men, krijgt een prachtig v Daar tussen dat kleine Loodsmansduinen ligt aan duinen het kampeerterrei waar het tentendorp is v< de Alkmaarse N.P.V.-groei en de Engelse gasten, pac Bath. Fier wijst de vla plaats waar het kamp t wier wappert de Engelse de Nederlandse driekleur, van broederschap en v( door dezelfde padvinders» broederschap en verbondei er in dit internationale kamp. De Alkmaarse jongens s! aardig te redden met taal en daardoor was het vige vriendschapsbanden pen. Veel hebben de „sc( elkaar geleerd, veel is er over hun eigen leven, doi in ieders land, stad en groep. Er is een prettige, vinderssfeer daar in dat 1 's avonds als het werk a( is en de gelegenheid er is bij elkaar in de tenten te Het eerst Het eerste kampvuur w bewijs van die goede sf liederen werden gezamen gen, liederen werden a&n leerd en recreaties werde: gegeven (de Alkmaarders gels, al struikelde af en 1 iemand over een wat mc spreken woord). Er was in de ware zin des woori de padvinderij veel gebi „wereldbroederschapsgeda( hier zijn volle betekenis. De Engelse gasten bezo enkele plaatsen op het enkele plaatsen op t' eila aan de begraafplaats, wa; gelse broeders zeeverkenr Texel aanspoelden, een 1 plaats vonden. Indrukv plechtig maar ook zo on' voudig was dit bezoek; van drie stonden zij een bij het eenyoudig doch s denkteken, opgericht voc Jammerlijk om het leve „seascouts". Correct en brachten zij het padvinde hun overleden broeders. VOOR ZONDAG 12 AO ALKMAAR, Grote Kerk, 1' Wijk; 5 uur ds Wesseldijk; Oecumenische Avondwijding, kerk, 10 uur ds Den Oudsten reform. Gem.. 10,30 uur di Haarlem. Luth. Kerk (Oi uur ds Haan. Doopsgez. h ds v. d. Sluis. Gereform. prof. dr. Polman; 5 uur ds "V Nieuwendijk. Gereform. K.O.) in Waakt en Bidt, IC ds Strating van Den Haag. Gem. (in N. Doelen), 10 uur Ned. Christ. Gemeensch uur openluchtsamenkomst Do. 8 uur Evangelisatiesamei en B. door ds Van Wier. zus Christus van de heilige dagen (ABB-gebouw, Koning elf Zondagsschool; 5 uur got komst. AKERSLOOT, 7,30 uur ds BERGEN, Ruïnekerk, 8,3( dienst, ds C. Keers van Rott werp: Bij do duivel op bez* ds Kaptein van Akersloot. Kerk, 9, 10,30 en 4,30 uur, derbos van Amsterdam. I uur dienst. Verbreiding (v. Borselenlaan 2), 8 uur BERGEN AAN ZEE. 10,3C van Valkkoog (Liturgische c BR. OP L'DIJK, Gerefon en 5 uur ds v. d. Wielen vai Doopsgez. Kerk, 10 uur c Zaandam. DIRKSHORN. Gereform. k uur ds Feenstra van Schev EGMOND AAN ZEE, Herv ds Roobol. Gereform. k Van Noort, 10,30 uur ds Vel prof. dr. Polman. Oud K 8 en 10 uur en av. 7 uur, d EGMOND AAN DEN HO Plug. GROET, 10 uur ds Kec jeugddienst. HEILOO, Herv. Gem., 10 hoff. - Evangelisatie Kerkl Pot van Haarlem; 7 uur ds Haarlem. Gereform. Kei geb. aan de Kerklaan) 8,30 ga; 3,30 uur ds Van Noort. HEERHUGOWAARD, Ge 9,30 uur ds Sluis; 2,30 uur c Alkmaar. KOEDIJK, 10 uur de heei DIMMEN, 11 uur ds Terl NOORDSCHARWOUDE, C 10 en 4 uur dr Richel van OTERLEEK, 7 uur ds P Pancras. OUDORP, 9 uur ds Kapte SCHERMERHORN, Herv. ds Van Dijk (H. Doop). 10 en 2,30 uur ds Visser vs SCHOORL, 10 uur ds De breiding der Waarheid (acl Leeuw") 10,30 en 4,45 uur, SINT PANCRAS, Herv. uur dr Brouwer van Utree! meerde kerk, 10 uur leesdi Vellinga van Alkmaar. STOMPETOREN, Evangel ds Brouwer van Utrecht. VEEN HUIZEN10 uur ds WEST-GRAFTDIJK, 7,30 hoff. WINKEL, 7 uur ds Plies

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2