Auto maakte salto mortale Alle ger< Stad en Omgeving Vrouwelijke MULO-leerlingen krijgen waarschijnlijk kooklessen Amersfoortse jeugd nam afscheid van pleegouders AGENDA Baanvak Alkmaar-Hoorn enige uren gestremd B. en W. willen oprichtingsmogelijkheid van dagschool voor uitgebreid technisch onderwijs onderzoeken Ursem Ouden van dagen hadden natte, doch mooie dag Petten LAATSTE NIEUWS Schepen in nood Bestrijdingsmiddel tegen vurigheid in de peen ontdekt Maatschap ondt over Extra bouwvoluri onderbrenging MAANDAG 13 AUGUSTUS 1931 Het meisje moei voorbereid worden voor specifiek vrouwelijke taken Steeds meer wordt erkend, dat het noodzakelijk is de algemene vorming van het meisje door het onderwijs te vernieuwen. Met name komt het B. en W. wenselijk voor, dat het meisje op school wordt voorbereid voor de speci fiek vrouwelijke taken, welke haar in het latere leven wachten. B. en W. denken daarbü in de eerste plaats aan de verscheidenheid van werkzaam heden waarvoor de huisvrouw en moeder wordt geplaatst. Een goed onder richt in koken, voedingsleer, materialenkennis, naaien en verstellen, was- behandeling en kinderverzorging kan later in belangrijke mate bijdragen tot een oordeelkundige besteding van de gezinsinkomsten en daardoor het ge zinsgeluk vergroten. Ook gezondheidsleer en hygiëne zijn vakken, die voor de toekomstige huisvrouwen veel waarde kunnen hebben. Behalve algemeen vormend onder wijs zou naar de mening van het Col lege elk meisje, het nodige onderricht in deze vakken moeten ontvangen. De huidige organisatie van ons onderwijs maakt dat voor meisjes van de mid delbare school vrijwel onmogelijk. T.a.v. het ULO is de situatie thans gunstig om met huishoudelijk onder wijs een aanvang te maken. Met het oog op de importantie voor het latere leven van het onderwijs in vrouwelijke vakken komt het B. en W. wenselijk voor dat onderwijs te doen geven door vakleerkrachten in de huishoudschool voor meisjes. Het zou niet juist zijn deze vakleer krachten aan de ULO-school te verbin den en nog minder om kooklokalen in deze school in te richten. Dit om on nodige investeringen te voorkomen. Men kan thans op bescheiden schaal een aanvang maken met het onderwijs in vrouwelijke vakken, en bij wijze van proef beginnen onderwijs in ko ken aan de meisjesleerlingen van de 3e en 4e klasse van de ULO te doen geven aan de Huishoud- en Industri- school alhier gedurende driemaal 50 minuten per week. Daarbij zal het on derwijs in huishoudkunde e.d. helaas voorlopig achterwege moeten blijven. Zaterdagmorgen hebben de Amers foortse kinderen, die gedurende een week bij hun Alkmaarse vriendjes lo geerden, van hun pleegouders afscheid genomen. Het experiment van de uit wisseling, dat aller tevredenheid ver wierf, werd hierbij beëindigd. Zeven dagen hebben de jonge bewo ners van Amersfoort genoten van de schitterende omgeving die Alkmaar rijk is. Het Noordhollandse waterland schap, de blonde duinen en vooral de zee trokken hen onweerstaanbaar en in meerdere mate aan dan de ook hun zo vertrouwde bossen en heide. Zij be zochten allerlei bijzondere plekjes, en oude gebouwen van de stad onder lei ding van de adjunct-archivaris der ge meente. De stemming was de gehele week voortreffelijk. De leiding was in handen bij twee leerlingen van de Kweekschool, hoewel het vogend jaar enige versterking niet ongewenst zal zijn. Ook de pleegouders hebben niets nagelaten om het hun gasten zo aan genaam mogelijk te maken. Het ligt in de bedoeling ook het vol gend jaar een dergelijke uitwisseling te organiseren. Men hoopt dan meer dere scholen bereid te vinden aan deze verantwoorde vacantiebesteding mee te werken, nu gebleken is, dat deze proef zo is geslaagd. Samen uit, samen in de cel Een surveillerende agent van politie trof Zaterdagavond in de Augustijn- steeg een 39-jarige man uit Eenigen- burg aan die zoveel maal een .Oud klaartje" had besteld, dat hij in aan merking kwam voor de cel. Toen de politieman hem wilde meenemen, gingen twee kameraden van de arres tant ,een 37-jarige en een 29-jarige man zich met de zaak bemoeien Zij hadden eveneens te veel gedronken en lat deed hen er toe besluiten hun vriend te ontzetten. Bij zoveel verzet kreegde agent het even te kwaad, doch spoedig kwam er hulp voor hem opdagen. Drie agenten schoten hun colega te hulp. de drie buitenlui met gezamenlijke kracht naar het bureau werden ge bracht. De een kreeg een proces-ver baal wegens openbare dronkmochao en de beide anderen werden bekeurd ter zake van verzet. Burgerlijke Sfartd Geboren: Johannes H-, z. van II. Schaf) denhorst en A. A. de Leij. Maria J. J., d. van C. P. Bakker en M. J. Delemarre. - Theo doras H., z. van A. A. Metselaar en G. Beeld- man. Machteld A. A. M., d. van H. F. Vleu gel en A. M. van Son. Mathilde M. C., d. var. N. P. Peperkamp en C. M. Tromp. Aukie M., d. vaït G. J. J. van Stein en M. C. de Boer. Getrouwd: Petrus G. \V. Bakkum en Alida A. J. Spaans. Jan H. Marwitz en Nelly Hoogcarspel. HERBENOEMING TIJDELIJKE LERAREN. B. en W. stellen de raad voor gedu rende het tijdvak van 1 September 1951 tot en met 31 Augustus 1952 op nieuw aan de Handelsavondschool al hier te benoemen tot tijdelijk lefbar in de handelswetenschappen de heren VI van der Ploeg en C. Wetsteijn, beiden alhier. ALKMAARDER HAD HEEL WAT OP ZIJN KERFSTOK. Op verzoek van de politie-instanti"? te Den Helder, Katwijk, Sas van Gent. Gouda en Delft is alhier de 39-jarige Alkmaarder V nnno°hourten. De man had twee sol~x"n en verschillende an dere goederen gestolen. Het onderwijs in koken kan op een der vrije middagen, dus buiten het les rooster om, worden gegeven, zodat het voorlopig meer het karakter draagt aanvang van het leerjaar vermoede lijk 58 bedragen zodat in 3 afdelingen les moet worden gegeven. De kosten worden op pl.m. f 475 per klasse en per school in het jaar gerekend. B. en W. stellen de Raad voor hier toe te besluiten. van een cursus. Het aantal meisjes leerlingen zal voor deze klassen bij de Zeventienjarige redder Een 3-jarig jongetje uit de Eerste Kabelstraat raakte Zaterdagmorgen bij het spelen ter hoogte van de ijzer fabriek in het water van de Voormeer. De 17-jarige Franse de Hoo, die bij fa milie in Alkmaar logeert, bedacht zich geen ogenblik en sprong de kleine na. Inderdaad gelukte het hem het jon getje, dat inmiddels het bewustzijn had verloren, op het droge te brengen, waar de groentehandelaar, de heer Kroeze, kunstmatige ademhaling toe paste. Het kind en de redder blijken geen nadelige gevolgen van het bad te hebben ondervonden. Uit het zakenleven Als nieuwe handelszaken werden in het Han delsregister ingeschreven: Firma Groot en Las- sehe, Egmond-Binnen, Slo^veg 450. Vervaar- digingsbedrijf van stalen schaatsen, sportarti kelen en staal waren. Vennoten: J. Groot en F. Lassche. P. H. Visser, Heiloo, Laarman straat 7. Accountancy en belastingzaken. A J. Ilauer, Heiloo, Oosterzijweg 8, Woning bureau, woning'administratie en assurantie agent. BEDRAG VOOR KOSTEN VAN EERSTE INRICHTING. B. en W. stellen voor aan de vereni ging „Alkmaarse Fröbelschool" voor dekking van de kosten van eerste in richting van de in aanbouw zijnde kleuterschol nabij de Mauritsbrug een bedrag van ten hoogste f 15.30 ter be schikking te stellen. MAANDAG Rex Theater, 2,30 en 8 uur, Pinky (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur, De Mi nivers (14 jaar)Cinema Americain, 8 uur, Taxi, mijnheer? (14 jaar), Har monie Theater, 8 uur Asphalt Jungle (18 jaar). DINSDAG Bioscopen als Maandag Gulden Vlies, 2,30 uur: Chris Hoflands Kindertoneel brengt „Dik Trom en zijn aap". Wagon ontspoord Door het uit de rails lopen van een goederenwagon ondervond de trei nenloop AlkmaarHoorn hedenmor gen enige' stagnatie. Omstreeks kwart voor tien geraakte een goederenwagon door nog onbekende oorzaak naast de baan. Het treinverkeer werd daardoor gedurende twee uren gestremd. Bussen werden ingelegd om het ongerief voor de reizigers zo gering mogelijk te doen zijn. Nog voor de middag kon de nor male dienst weer worden hervat. Bijzondere zendingsavond Men verzoekt ons opname van het vol gende: Dinsdagavond 8 uur zal in het gebouw van het Leger des Heils „Booth", Limmer- hoek, een belangrijke Zendingsavond ge houden worden door Majoor Lorier, die gedurende 33 jaar zendingsofttcier van het Leger des Heils was. Zij komt een bij zondere mededeling doen over ae moeite volle en zegenrijke arbeid onzer zendelin gen in Korea, Indonesia, China en Afri ka. Ieder die belangstelt in deze arbeid wordt daartoe uitgenodigd. De toegang is geheel vrij. AMSTERDAMMER BESTAL ZIJN PATROON. Door de Alkmaarse politie is Zater dag een 22-jarige Amsterdammer aan gehouden, die zijn patroon in Amster dam had opgelicht voor verscheidene rijwielonderdelen. De man is inmiddels op transport gesteld naar de hoofdstad. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 18 Augustus 1851 vinden wij de volgende mededeling: Gistermiddag arriveerde alhier Z.K.H. de Prins van Oranje ver gezeld van Hoogstderzelfs Gou verneur. Door de Heer Burge meester begeleid heeft Z.K.H. de Groote Kerk, het stadhuis, de ka zerne en de inrichting der Ko ninklijke Boogschutterij van St. Sebastiaans Doelen bezichtigd niet alleen, maar tevens aan de daar gehouden schietoefening een werkdadig deel genomen en het Hoogstderzelve behaagd, op ver zoek van den Voorzitter, het ere lidmaatschap dier instelling aan te nemen. Bij het bezoek aan de Schut- terszaal, alwaar ook de afdeeling Van W. hare vergadering houdt en welker leden daartoe juist vereenigd waren, mogt deze het voorzegt te beurt vallen, den Prins een muzikale hulde toe te brengen. Nada alles is Z.K.H. de Stad en de Stadshout doorgereden, heeft te dier gelegenheid de Stedelijke Begraafplaats bezocht en heden morgen de reis naar 's Graven- hage voortgezet. WIJZIGING VERORDENING HANDELSAVONDSCHOOL. Voor de vaststelling van Rijkssubsidie kunnen leerlingen der Handelsavond school, die in verband met aan hen ver leende vrijstelling van het volgen van het onderwijs in bepaalde vakken niet aan het eindeexamen zullen kunnen deelnemen niet als leerling worden aangemerkt. In verband daarmede stellen B. en W. voor de verordeing voor bedoelde school te wijzigen. AANSCHAFFING MEUBILAIR ST. JOSPEPHSCHOOL. Het bestuur der R.K. meisjesscholen alhierverzocht gelden voor de aan schaffing van een lessenaar en een bordstelling met borden ten behoeve van de St. Josephschool (g.l.o.) B en W. voor de verordening voor bedoelde Alkmaarse inzittenden bleven ongedeerd De heer J. J. Hendrikse uit Alkmaar Zondagmorgen met zijn „Morris" 1950, ge merkt G 25841, door i»t oog van de naald gekropen. In zeer matige gang passeerde hij in Zaandam ter hoogte van de woning van dr. Sch ap een andere auto. Door de gladheid van de weg gleed hij uit nabij de Julianastraat. De auto botste tegen de ver- keerspaaltjes en sloeg over de kop, zo dat hij weer op zijn wielen *-eiepht kwam Eén van de twee kinderen viel uit dé wagen, maar was gelukkig ongedeerd gebleven, behoudens een zeer geringe ontvelling aan het beentje. De bestuurder had een arm bezeerd, maar na politie verhoor kon hij toch zelf weer de auto naar huis besturen. Persoonlijke ongelukken kwamen dus gelukkig niet voor, al had de bestuurder in eerste instantie wel medische hulp no dig gehad. Dr. Schaap was uitsteeg ii met de andere doctoren kon men geen contact krijgen. Technisch onderwijs voor jongens Midde baar technische dagschool niet wenselijk geacht Bij het onderzoek van de gemeentebegroting voor 1951 is o.m. de volgende vraag gesteld; „Verschillende jongelieden, die hun studie willen voortzetten aan een middelbaar technische school in Amsterdam of Haarlem moeten aan die scholen worden afgewezen wegens plaatsgebrek. Achten B. en W. thans de tijd niet daar om te komen tot de stichting van een dergelijke school in Alkmaar, althans een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid daarvan? Naar de mening van de leden, die deze vraag stellen, zal de school zeker levensvatbaar heid bezitten." Daarop hebben B. en W. geantwoord, dat zü bereid zijn de mogelijkheid van een dergelijke school in Alkmaar te onderzoeken. In dit ver band willen zij er nog op wijzen, dat hen een verzoek bereikte om een subsidie uit de gemeentekas ten behoeve van een inmiddels opgerichte particuliere avond- MTS, over welk verzoek zij zich zouden berad-en. Geen subsidie voor particuliere avond-M.T.S. Wat dit laatste betreft delen B. en W. nu mede, dat zij na adviezen van de directeur der gem. scholen voor la ger nijverheidsonderwijs en van de in specteur van het nijverheidsonderwijs voor bijzondere opdrachten geen aan leiding kunnen vinden voor te stellen het verzoek in te willigen. Een dag-MTS In verband met het stichten van een dag-MTS wordt het volgende opge merkt: Blijkens het advies van de inspecteur is sedert 1950 de toestand inzake het afwijzen van leerlingen in het rayon Amsterdam verbeterd. Daze afwijzing was over het algemeen niet zozeer het gevolg van gebrek aan plaatsruimte dan wel van het nijpende tekor' aan bevoegde leraren, allereerst voor de werktuigbouwkunde, welk tekort nog aanwezig is. Een MTS eist thans zeer hoge investeringskosten, in de orde van grootte van 1millioen gulden. Mede daarom ontraadt de inspecteur een po ging tot het vestigen van een MTS in Alkmaar. Gezien ook hetgeen elders plaats vindt, zou t.a.v de recruterin* van leerlingen een MTS te Alkmaar risico opleveren. Blijkens een nota van de minister van O., K. en W. aan de voorzitter van de Tweede Kamer is de spreiding van de middelbaar technische scholen vrij gun stig. o.a. zijn er twee scholen in Am sterdam, een in Haarlem, terwijl even tueel in Zwolle nog een school zon kunnen worden gevestigd. B. en W. hebben een onderzoek inge steld naar de aantallen leerlingen wo nende in het gedeelte van Noord-Hol land benoorden de lijn Beverwijk PurmerendEdam, inbegrepen de ge meenten Krommenie, Wormerveer en Wormer. die in de jaren 1946 tot en met 1950 w^ens rriantsephrrk moesten wor den afgewezen. Zii geven de resultaten van dit onderzoek voor de MTS te Haarlem en de MTS aan de Muider- gracht te Amsterdam. Van die aan de Dongestraat aldaar kon de gevraagde specificatie niet worden verstrekt. Op grond van deze uitvoerige cijfers kunnen B. en W. geen aanleiding vin den pogingen in het werk te stellen om tot de stichting van een middelbaar technische dagschool in deze gemeente te geraken. Uitgebreid Technische school De directeur der gem. scholen voor lager nijverheidsonderwijs acht een uitgebreid technische school alhier meer nodig dan een M.T.S. De inspec teur verwijst naar hoofdstuk IV b.z. 3 van de nota van de minister. Plannen van een rechtspersoonlijkheid bezitten de vereniging of stichting, waarin de organisaties van werkgeves en technici in de in aanmeking komende branches vertegewoordigd dienen te zijn. In deze nota wordt gewezen op de be- ""fte aan arbeidskrachten, die een opleiding hebben geno'en welke die van een lagere technische school te boven gaat, zonder het niveau te be reiken van de middelbare scholen, „Het uitgebreid technisch onderwijs" zegt de nota, „is in hoofdzaak gericht op de theoretische vorming der leer lingen en het geven van inzicht in op bouw en gebruik van technische con structies. waarbij de ontwikkeling van de manuale vaardigheid, hoewel be langrijk, nie* meer de hoofdzaak is. Het is een tussenvorm tussen het la ger en het middelbaar technisch on derwijs en heeft tot taak de opleiding van lager kader te verzorgen. Het bedrijfsleven heeft voor allerlei functies behoefte aan krachten, dte een betere opleiding hebben genoten dan de lagere technische school kan geven. Zou deze vorm van onderwijs ingang vinden, dan zal voor velen, wie óf de gelegenheid öf'de aanleg ontbreekt tot het volgen van het middelbaar tech nisch onderwijs een weg worden gebo den naar een leiding gevende tech nische functie. De bezitters van 'n eind- getuigschrift van de lagere technische school kunnen er hun technische op leiding vervolgen indien hun capacitei ten dit toelaten. Degenen, die aanvan kelijk naar M.U.L.O. of H.B.S. zü» ge gaan, kunnen alsnog zich in technische richting begeven." De cursusduur De cursusduur, zegt de nota, hangt enigszins af van de vakrichting, maar is voor de scholen met een al gemeen programma op twee jaar ge steld. De leeftijdsgrens voor de toe lating is 15 jaar. Het is een vorm van onderwijs, die zich nog in een begin stadium bevindt, doch waarvan ver wacht mag worden, dat 't zal groeien. Naast dit type van scholen met eer cursusduur van 2 jaar is van verschil lende zijden aangedrongen op stichting van scholen met een vierjarige cursus, waartoe leerlingen kunnen worden toegelaten na het zesde of zevende leerjaar van de lagere school. Ook deze scholen zouden veel sterker dan het ambach'sschoolonderwijs op de theoretische vorming moefen worden gericht en als vooropleiding kunnen dienen voor allerlei semi-technische beroepen (ook administratieve) en eventueel als vooropleiding voor de middelb^-* technische scholen. Dit type school is te vergelijken met de handelsdagschool. In plaats van op te leiden voor de handel zou de school een voorbereiding geven op min of meer technische werkkringen. Het type verdient de aandacht en te overwegen is op een of meer plaatsen in den lande bij wijze van proef tot stichting van een dergelijke school over te gaan, in dien het overleg met het bedrijf daar toe voldoende waarborgen geeft. Be zitters van een eindgetuigschrift van een lagere technische school kunnen overgaan naar één van de hogere klas sen van deze 4-jarige school". B. en W. stellen een onderzoek voor Zoals wij reeds in het kort meldden verdient het naar het oordeel van B. en W. aanbeveling de mogelijkheid van de oprichting in deze gemeente van een 2-jarige of en 4-jarige dagschool voor uitgebreid technisch onderwijs te onderzoeken. Voor dit onderzoek lijkt hun aangewezen het bestuur van de vereniging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken", aan welk bestuur zij dan ook een verzoek daar toe zouden willen doen wanneer de Raad daarmee instemt. Geen Hebreeuws meer aan het Gymnasium Het Murmellius-gymnasium zal van af 1 September niet worden bezocht door leerlingen die onderwijs in He breeuws wensen te ontvangen. In verband daarmede stellen B. <n W. voor de betrekking van leraar ,a deze taal aan het Gymnasium met in gang van 1 September op te heffen en de heer dr. A. Vis eervol ontslag ui,t deze betrekking te verlenen. Vlot variétéprogramma in ,,'t Gulden Vlies" Een goed begin! De variété-voorstel ling die gisteravond in het Gulden Vlies officieus „het seizoen" opende, was geheel uitverkocht. Een mooi suc ces, dat veel belooft De aanwezigen hebben zich met het vlot gebrachte programma onder lei ding van de bekende conferencier Kees Manders uitstekend geamuseerd. Hij was bijzonder op dreef. Ook in zijn liedjes. De grote attractie was het op treden van de reeds zeer populaire Jodelzangeres: Olga Lowina. Zij be haalde een daverend succes. Verder willen wij nog gaarne noemen de ac- cordeonnist Tonny Bakkenes en de muzikale comedian Lou Marti. De bezoekers zullen tevens met ge noegen hebben geconstateerd, dat de zaal weer veranderingen heeft onder gaan, die even zovele verbeteringen zijn. De fraaie lichte betimmering doet het uitstekend en ook de verdwijning van de grote ramen aan de rechterzijde zal opgevallen zijn. Er wordt tevens nog gewerkt aan andere verbeteringen, die niet anders dan de sfeer van de zaal ten goede kunnen komen. Het dezer dagen door de ouden van dagen gehouden jaarlijkse uitstapje is niettegenstaande de aanhoudende re gen een succes geworden. Reeds vroeg, om zeven uur 's morgens, werd er ge start om via Amsterdam naar Hilver sum te rijden. Van 't Gooi uit zou het gaan naar het eigenlijke doel van de reis: Apeldoorn, maar door het slechte weer zag het comité zich genoodzaakt de trip te wijzigen. Over Zeist bereik te men Zuilen, waar enige tijd genoeg lijk werd doorgebracht. Na onderling overleg werd hier tevens besloten in Amsterdam kaartjes voor een bios- v oopvoorstelling te bestellen. Van „Dombo" van Walt Disney werd zeer genoten. Vervolgens werd een warme maaltijd gebruikt, die de oudjes zich goed lieten smaken. Omstreeks negen uur kwamen de bussen weer in het dorp terug. In café Mulder bleef het gezelschap nog enige tijd gezellig bij een. De burgemeester, die met zijn vrouw de gehele tocht had meegemaakt, her innerde er in zijn dankwoord tot de burgerij aan, dat, hoewel de dag volko men in het water was gevallen, er toch ten volle was genoten. Ieder, die maar in enig opzicht zijn .steun had verleend aan deze dag, zegde hij dank De voorzitter, de heer C. Ursem, sloot zich ten volle bij de woorden van de burgemeester aan. Namens de ouden van dagen betuig de de heer P. Oud uit Rustenburg zijn oprechte dank voor de genoten dag. St. Pancras Begin September bevolkingsonderzoek In overleg met het gemeentebestuur heeft het Witte Kruis, afd. St. Pancras, besloten de taak van werkcomité ten behoeve van het bevolkingsonderzoek op t.b.e. op zich te nemen. Diverse punten omtrent belangrijke onderwer pen zijn besproken en men is reeds tot een taakverdeling gekomen. De verwachting is dat het onderzoek zal plaats vinden door het Centraal Bureau voor Keuringen te Den Haag in de eerste helft van September. Bijna honderd w delaars De belangstelling voor de laatste duin wandeling welke door de afdeling van da VVV alhier werd georganiseerd mocht zich weer in een grote belangstelling ver heugen. Niet minder dan 96 deelnemers hebben onder leiding van boswachter Bouwens ruim drie uur gezworven dooi de schone duinen en veel genoten. VVV kan met genoegen op deze wandeling©»* terugzien en een herhaling zal volgend iaar zeker in de bedoeling liggen. b MAATKLEDING Onze kleding naar inaat voor Dames en Heren geniet al jaren 'n zo gunstige reputatie, dat wij er thans geen lans voor behoeven to brekxn. Alleen vestigen wij met nadruk uw aandacht er op, dat alle door ons te verwerken stoffen van uitstekende kwaliteit zijn en gegarandeerd onvermengd. Behalve de Hollandse collecties, ook keuze uit Franse en Engelse stoffen. Onze exclusieve modellen tonen wij in onze speciale etalages: (Advertentie, Ing. Med.) Ongecorrigeerd: Auto reed te water Vrouw en twee kinderen in Zwitserland omgekomen Zondagmiddag is een auto met vijf personen te Soubey (gemeente Pront- rut in het kanton Bern) in het water gereden. De bestuurder van de auto, de te Bazel wonende Nederlander van der Wolk, en een der passagiers kon den de wal zwemmend bereiken. De echtgenote van de bestuurder en haar beide kinderen van 6 en 2Vi jaar ver dronken. Het lijk van de vrouw kon geborgen worden, die van de kinderen zijn nog niet gevonden. Twee schepen, die Zondag door het stormweer op de Noordzee werden overvallen, bevinden zich nog in ern stige moeilijkheden. Het 1116 ton me tende s.s. „Bess" meldde radiografisch, dat de bemanning in de reddingboten was gegaan. Het gaf een positie op in de nabijheid van de Doggersbank. Het schip maakte aan stuurboord dertig graden slagzij. Van het vliegveld Val kenburg is een vliegtuig opgestegen om de Noorse boot te zoeken. Nader wordt gemeld, dat de sleepboot „Hol land" reeds lang op de aangegeven plaats is gearriveerd. Men heeft echter niets geyonden, evenmin als vier an dere schepen die assistentie wilden verlenen. Men vreest, dat de „Bess" is gezonken. Het onder Costa-Ricaanse vlak va rende stoomschip Carrena heeft even eens om hulp verzocht. Het bevindt zicht ten westen van Denemarken en drijft af in Noordoostelijke richting. De Carrena vertrok Zondag leeg van Rotterdam naar Narvik. De sleepboot Holland van de fa. Doeksen is op 35 mijl van het schip. Een van dc grootste vijanden van de tuinder is het wortelvliegje., dat de bekende vurigheid in de peensoorten teweeg brengt. Het heeft al enorm veel schade veroorzaakt. Ook hier in West-Friesland. Jaar op jaar zag de tuinder, vooral de laatste jaren in toe nemende mate, zijn oogst volkomen mislukken, terwijl het gewas er aan vankelijk zo mooi voor stond. De Rijkstuinbouw voorlichtingsdienst heeft in samenwerking met het Insti tuut voor Plantenziektekundig Onder zoek te Wageningen een onderzoek hiernaar ingesteld. Aan de spoorlijn naar Berkhout even buiten Hoorn, werd een proefveld gelegd, cn in Wer- vershoof, terwijl in Z.O. Beemster waarnemingen werden gedaan met hulp van vangkooien. De proefvelden, waren plantenvelden, waar jaar na jaar MARKTBERICHTEN ALKMAARSE VEEMARKT ALKMAAR, 13 Aug. Zes paarden van 450,— tot 900,,—, 120 vette koeien van 550,— tot 1025,—, 7 vette kalveren van 185,— tot 225,— en 43 nuchtere kalveren van 40,— tot 85, per stuk; 260 varkens van 1,98 tot 2,04 per kg. WARMENHUIZEN, 13 Aug. - 20.500 kg aardappelen: Schotse muizen 11.50—12.50, grove 9,40—9,70, drielingen 10,70—10,90, Eigenheimers 10,70—11,90, Doré 11,60 en Bintjes 10.10; 610 kg slabonen 28,70—29,20; 400 kg bieten 9,60; 2000 kg rode kool 3,50. NOORDERMARKTBOND, 13 Aug. - 32.000 kg Eerstelingen 9.80—11,40, grove 9,90—10,40, drielingen 9,70, kleine 4,50—5, rode 10,90— 11,40, Eigenheimers 9,80—11, blauwen Eigen heimers 10,20—11, Bintjes 9,80 en Meerlanders 9,20; 6000 kg slabonen 29-38; 2000 kg* bie ten: A 9,80-11,70 en B 6,50; 4000 kg rode kool 4—6,3; 2600 kg gele kool 4.40—5,20; 31.000 kg witte kool 3—3,30; 1200 kg bloem kool: AI 35, All 18-22 en BI 17. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 13 Aug. 30.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 11—11,90, Eigenheimers 10,70, blauwe Eigenheimers 10,60—11,50, Bintjes 10,40, grove 10—10.80 en drielingen 7,60—9,10; 9000 kg rode kool A 4,60—12,70; 11.000 kg gèle kool A 7,10-11,70; 1500 kg witte kool 4,50; 1000 kg uien 17,70—18,50; '000 kg bieten A 9,40— 10,70; 2800 kg slabonen 32,50-38,20; 300 kg tomaten A 89,10; 1200 stuks bloemkool AT 26,10-48.80. OPPERDOES. 10 Aug. 1951. Blanke Eigenheimers 11.70—12,30; grove Blanke 7,808.30; Blauwe Eigenheimers 11,20 11,70; grove Blauwe 7,30—8,20; rode bieten A 7,30—7,50, B 5,20—5,40; dubbele bonen 21—25. Knap werk van I. P. O. erl Tuinbouwvoorlichiingsdiensf in hevige mate vuur in de wortelen voorkwam. Naar wij thans van bevoegde zijde vernemen nebben de onderzoekers met vooraan drs. Van 't Sant van het I. P. O. en de heer M. Kok van dc Tuin- bouwvoorlichtingsdienst na enige jaren speuren, succes geboekt. Het proefveld onder Berkhout vertoont een prachtig gewas, dank zij het feit, dat men een middel meent te hebben tegen het verfoeide wortelvliegje. Het officiële onderzoek is uiteraard nog niet afge lopen, maar niettemin is het op dit moment wel verantwoord een dergelijk optimistisch geluid te laten horen, da' vooral voor de grove tuinbouw van Noord-Holla.id en inzonderheid ons ge west, van zo jrote betekenis is, maar ook de fjjngoedtelers van rond de hoofdstad en elders verheugd zal stem men. Noord Na ons bezoek aan vers een eigen woning verkreg ben wij natuurlijk ook d schappelijke Zorg, de heei zake het oplossen van de het voormalige Oost-Indie lang bij het maatschappel was hij jaren werkzaam i schappelijke Zorg van hel van de gerepatrieerden te lang niet ontevreden was ongewone exploitatie vee merendeel van de gemeei heid ter beschikking moet die in de meeste gevallen opbrengen. Volgens de Noodwet Gerepatrieerden 1950 kan teur tot vordering van gaan, indien de medewerl gemeentebestuur te wen Tot nu toe heeft de h< deze, in de Tweede Kami den bevoegdheid nog geer hoeven te maken. Nu m zegd worden, dat het meenten niet zo erg is aan Maatschappelijke Zor zen als op het eerste oog tot 1 Mei bestond de voor elk gegeven pand van het ministerie van en Volkshuisvesting te vf een nieuw pand plus 25 natuurlijk een pijnlijke voor onze woningzoekenc zij nog iets langer op eei moeten wachten, als kleine gemeenten, wier per jaar sUchts enkele draagt. Ruim 1800 gezinnen m jaar in onze provincie worden. De heer Fels is heden behaalde resultatei zeggen, dat zijn dienst slagen. Gebeurt dit, dan gerepatrieerden uit de gangshuizen weggehaald eigen huisvesting gebrach daarna alle andere won aan hun volle trek zt komen. Op onze vraag of er Ambonnezen ondergebra moeten worden, gaf de verstaan, dat deze men stemd waren weer te waarheen dan ook, zodat ment, mede om andere enige geschikte verblijf hen is. Tevr Na dit onderhoud hebb enige reeds gehuisveste den bezocht. Allereerst naar Schagerbrug, waar dewerking van de gemeen! je vrij gekomen was, gr: voor een man en een kinderen. Het stak zeer wij tot nu toe gezien hac verblijf, oorspronkelijk schuur, heeft Maatschappi een keukentje laten bouw de vorige bewoners zeker jaren, dat zij er woonde behoefte gevoeld hadden, dat er in Nederland nog nen op een mindere ma Het was binnen niet ruim geval groot genoeg voor ti Het gezin Arons, dat ten opgeslagen had, was blij op zich zelf te zijn. De heer Arons bleek verzwakt te zijn als gev moeilijke tijd, die reeds Indonesië begon en pas fa hem eindigde. Het was te verwonderen te horen enigermate verbitterd viel het temeer op, dat was over de medewerking dervond van de buren, en Maatschappelijke Zor; ben het fijn hier. De me het dorp zijn heel aardig geen reden tot klagen", zijn vrouw zijn woorden Op het zoldertje woond van de heer Arons met Met enige gordijnen had perkte ruimte als slaapvi scholen. Zij was blij uit weg te zijn, waar zij voor tj» f 35.per week voor woning had moeten beta! ken ons sterk, dat zij in goedkoper uit zal zijn. Behalve deze woningen meente Zijpe bovendien mipermanen'e woningen gesteld, waarin na de Betten verschillende gez vest waren. De gebouwe hout opgetrokken op eei dering. Zij bieden plaats uit zeven to' acht person Ee Ten slotte hebben we aangedaan. Op het Breed een bovenwoning woont geant-ziekenverpleger, de kink, met zijn vrouw en doch'u's. Aan de buitenk woning er zeer behoor! binnen is de toestand iel kleurig. Er is wel ri maar de kwaliteit van het dak liet eerst, naar nogal te wensen over. er elke week een klein geknapt, zodat de heer

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2