Besprekingen te Teheran mislukt West-Duitsland vreest een financiële crisis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Informele besprekingen zullen Dinsdag beginnen Britse bases ook in ons land? Verbondenen zijn bereid tot concessies Sa Zaterdag 18 Aug. 195 i 1148e Jaargang No. 194 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Perzie verwerpt Stokes voorstellen Vandaag vertrek van de Britse delegatie? Slechts 65 millioen voor 1 burgerlijke verdediging Scherpe reactie Sukarno's rede Defensieverdrag voor Nabije Oosten? Minister Shinwell op de kaasmarkt De bezettingskosten zouden moeten dalen Kroatische boer legde landmijn voor Tito Overeenkomst met Belgie reeds bereikt Leen-en pachtleveringen weer aan de orde Minder Amerikaanse hulp voor Europa? Radioverklaring der VN Koeen fietsendief KoaL BzbteJlc Plever» werpt olie op de golven Vrouw nam te veel slaapmiddelen in menvoeging van gemeenien BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel 3320 Postgiro 187294 Redactie. Achterdam 20, Tel 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. mJn. Familieberichten 20 ct. p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. r\E BRITSE voorstellen tot regeling van de oliekwestie zijn blijkens een bericht van radio-Teheran door de Perzische regering onaanvaardbaar verklaard. Zij bewijzen namelijk, dat de Britse kapitalisten het verlangen van Perzië om zich zelf te bevrijden van het kapitalistische juk, niet kunnen aanvaarden. De prac- tijken, die reeds een halve eeuw in stand worden gehouden, zouden er niet door verdwijnen, zo wordt gezegd. Hiermee is de mislukking van de olieonderhande lingen te Teheran een feit. Stokes heeft n.l. gisteren ai verklaard, dat zijn voor stellen het uiterste zijn, waartoe hij kan gaan. Ingrijpende wijzigingen zijn niet te verwachten. gTOKES heeft n.l. bekend gemaakt, dat naar zijn mèning de Britse voorstellen overeenkomen met de Per zische nationalisatiewet van 20 Maart en met de door Harriman geformuleer de basis voor de onderhandelingen. Zij berusten op een gelijk-op delen van de winst op de olie. Hij voegde hier aan toe, dat de voorgestelde Britse in kooporganisatie ingeval van een af wijzing der voorstellen haar olie el ders zou moeten betrekken. Daarmee was de kans op het wel slagen van de conferentie al aanzien lijk verminderd. Men had n.l. nog enige hoop, dat Stokes nog enkele voorstellen in petto had, die voor de Perzen beter te verteren zouden zijn. Dit bleek niet het geval en zo stonden de Perzen voor de noodzaak, om dui delijk te zeggen, wat zij ervan dach ten. Dat hebben zij nog eerder gedaan dan verwacht werd. Gisteravond werd verwacht, dat de Britse delegatie nog heden zou vertrekken. In bevoegde Amerikaanse kringen te Washington spreekt men het Perzische persbericht tegen, als zou premier Mos- sadeq zich met Harriman naar Washing ton willen begeven om de oliekwestie met president Truman te bespreken. De Poolse consul in Canada, Zyg- munt Ziemski, heeft ontslag genomen en zal in Canada blijven. Illllil America's defensiebegroting I De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afge- vaardigden heeft gisteren het door 1 president Truman gevraagde bedrag voor de burgerlijke verdediging (535 millioen dollar) met zevenachtste ver minderd tot 65.255.000 dollar. De com- missie voor de atoomenergie kreeg 260 millioen van de gevraagde 273 millioen dollar. Van de door Truman gevraagde 800 millioen dollar voor het aanleggen van een voorraad strategi sche en schaarse materialen werd 790.216.000 dollar toegewezen. JAPAN BEDREIGD DOOR EEN HEVIGE ORKAAN Volgens Amerikaanse meteorologi- Isehe waarnemers dreigt een zeer krachtige wervelstorm zich in de rich ting van Japan te bewegen. De orkaan volgt een onregelmatige baan, en ver- - plaatst zich met een snelheid van on- geveer 16 k.m. per uur. De wervelwin- den om het centrum bereiken somtijds een snelheid van 160 k.m. per uur. De meeste luchtdiensten tussen China, Formosa en Japan zijn gestaakt van wege een orkaan ter hoogte van Oki nawa met windstoten van 145 k.m. per uur. De omzetting der Unie op Prof. Supomo en zijn adviseur mr. Zain zijn gisteren ontvangen door de minister-president dr. W. Drees en de minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker. De informele besprekingen met de Nederlandse regering over de omzetting der Unie in een gewoon in ternationaal verdrag zullen Dinsdag be ginnen. Over de rede van president Sukarno, welke hij ter gelegenheid van de her denking van de onafhankelijkheid van Indonesië te Djakarta heeft gehouden, wordt in officiële Haagse kringen ge zegd, dat het standpunt dat de presi dent hierin wederom naar voren brengt, namelijk dat Nederland ten onrechte Indonesisch gebied bezet houdt (Nieuw Guinea), niet houdbaar is, daar immers Indonesië destijds het Nederlandse J standpunt, dat Nieuw-Guinea niet on der de souvereiniteitsoverdracht zou X zijn .begrepen, aanvaard heeft. Verder wordt in deze kringen gezegd, dat er een zeer belangrijk verschil in accent bestaat tussen de wijze, waarop presi dent Sukarno het probleem stelt en die waarop andere verantwoordelijke Indo nesische regeringspersonen dit hebben gedaan, namelijk door te streven naar opheffing van de psychologische bezwa ren, welke het Indonesische volk ziet in het Unie-statuut. imitilllIHjjfflHHIHHHtljHHHimHUiililllllliMjjHIIHHIlHllllltllHIHIllttlHIHIHIjliniillHIjjitiHIIH Emir Feisal boekt resultaten te Londen De besprekingen te Londen van de Saoedi-arabische minister van buiten landse zaken, Emir Feisal, kunnen, lei den tot het sluiten van een verdedi gingsverdrag tussen Saocdi-Arabië, Irak en Jordanië, waaraan Engeland in het kader van het plan tot vesti ging van een opperbevel voor het Na bije Oosten binnen de organisatie van het Noordatlantisch pact zou deel nemen. De emir zal dienaangaande voorstel len van de Britse regering naar zijn land meenemen. Als Saoedi-Arabié deze zou goedkeuren, zou Engeland bereid zijn dat land de middelen ter beschikking te stellen om een weer macht als die van Jordanië op te bouwen. De Britse minister van defensie mr. E. Shinwell kreeg Vrijdagmorgen tijdens zijn bezoek aan de Kaasmarkt te Alkmaar een goudgele Edammer aangeboden door een Westfriese schone. Links minister Shinwell, die zich werkelijk ingenomen toont met het geschenk, in het midden de secretaris van de V.V.V. Alcmaria, de heer J M. F. Arntz, rechts mevrouw Lely. Het gevaar is zeer groot, dat West-Duitsland in de komende herfst zijn beta lingen zal moeten staken, aldus heeft de bondsminister van financiën, Schaeffer, tijdens een lunch van de buitenlandse persvereniging te Bonn medegedeeld. De minister achtte het onmogelijk, het tekort van anderhalf milliard te dekken, dat het gevolg is van verhoging der bezettingskosten. Waarschijnlijk zal eerlang van maand tot maand een plafond voor de staatsuitgaven moeten worden vast gesteld. Het is onmogelijk, zo deelde Schaef fer mede, een grote lening te plaatsen. Heffing van nieuwe belastingen is ook onmogelijk verhoging van de om zetbelasting zal zonder enige twijfel leiden tot nieuwe looneisen van de zijde der vakbeweging. Bovendien zou verzwaring van de belastingdruk het psychologische klimaat bederven voor een Westduitse bijdrage tot de Euro pese defensie. Schaeffer achtte het mogelijk, dat de bezettende mogend heden hun uitgaven inkrimpen zonder vermindering van hun troepensterkte en zonder inkrimping van de werk zaamheden der hoge commissie. Deze bezuinigingen zouden het Duitsland mogelijk maken, een eigen contingent in het Europese leger te financieren. Overigens zullen nog pogingen wor den gedaan, om in Zwitserland eredie- ten te verkrijgen. Adenauer zal, zodra hij van zijn vacantie terug is, de ge hele kwestie van de bezettingskosten met de hoge commissie opnemen. Tijdig door politie ontdekt Joegoslavische vluchtelingen hebben hij hun aankomst in de Brits-Ameri kaanse zone van Triëst meegedeeld dat maarschalk Tito in het begin van deze maand ternauwernood aan een moordaanslag is ontsnapt. Een Kroati (sche boer had op een weg in de om- i. geving van de golf van Medolino ten zuiden van Pola een landmijn gelegd, kort voordat Tito in de nacht van 1 op 2 Augustus deze weg zou passeren, aldus de vluchtelingen. De mijn was I echter tijdig door de politie ontdekt. I Df Kroaat was ter dood veroordeeld, welk vonnis later evenwel gewijzigd I was in levenslange gevangenisstraf. Weerbericht Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk weinig, later toene mende bewolking met morgen la ter op de dag kans op een regen bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Vrij warm. ZONDAG: Zon op 5.28, onder 19.58. Maan op 20.42, onder 8.26. MAANDAG: Zon op 5.30. onder 19.56 Maan op 20.53. onder 9.48. Besprekingen in Den Haag ten einde De Brits-Nederlandse besprekingen te Den Haag over het vestigen van Britse bases in Nederland zijn geëindigd, aldus een bericht uit Londen. De Britse plaatsvervangende hoofdintendant voor het leger, generaal-majoor M. Cbiiton, is in Londen teruggekeerd. Bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. Chilton bracht tevoren een bezoek aan België voor soortgelijke besprekingen, waarbij een overeenkomst werd bereikt voor de bouw van 26 kampen in het raam van het Noordatlantische verdrag. Deze kampen zullen als bevoorradings bases voor de Britse troepen in West-Duitsland worden gebruikt. Naar te Lon den verluidt, heeft Chilton soortgelijke voorstellen te Den Haag gedaan. Er zouden meer bevoorradingsbases nodig zijn met het oog op de uitbreiding van de Britse troepen in West-Duitsland tot vier en een derde divisie dit jaar. Vol gens nog onbevestigde geruchten te Londen overweegt Engeland het zenden van meer troepen naar Europese landen, welke nabij Duitsland liggen. Van officiële Nederlandse zijde kan men de berichten over de Brits-Neder landse besprekingen niet onderschrijven. DRIE-EN-DERTIG RUSSEN NAAR SAN FRANCISCO De Russische delegatie voor de con ferentie te San Francisco over het Ja pans vredesverdrag zal uit 33 personen bestaan. In de Russische pers is eerst gistermorgen een korte mededeling ver schenen over de aanvaarding van de uitnodiging om de conferentie bij te wonen door de Sowjet-Unie. Moskou verzoekt hervatting der onderhandelingen De Sowjet-Unie wenst de hervat ting van de besprekingen over de leen- en pachtwet, welke in April na vier jaar van vruchteloze pogingen wer den afgebroken, zo is te Washington medegedeeld. Dinsdag zal hierover een vergadering worden gehouden. Ame rika heeft aan Rusland in de oorlog volgens de leen- en pachtwet voor een waarde van bijna 11.000.000.000 dollar voorraden en wapens geleverd Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft de door de regering "aan-" gevraagde gelden voor economische hulpverlening aan Europa met een be drag van 350 millioen dollar beknot. De Verenigde Naties hebben via radiostations van Tokio een verklaring doen omroepen over de wapenstil standsbesprekingen te Kaesong. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de geallieerde legerleiding bereid is aan het West- koreaanse front concessies te doen, „in ruil voor gebied dat zij, bij een slagen der besprekingen, ten Noorden van de 38ste breedtegraad zou verwerven" Een veehandelaar kocht Donderdag op de veemarkt te Drachten eeri fraaie stamboekhokkeling voor een rrrtjs, die wel 100 gulden beneden ae markt waarde lag. Hij vertrouwde dit niet helemaal en vroeg naar papieren. De verkoper zeide dat hij ze wel even zou halen, maar vergat terug te komen en zijn geld in ontvangst te nemen. De politie te Drachten ontdekte, dat de verkoper vroeger te Bergum had ge woond, maar tegenwoordig meest ver blijf hield in Noord-Holland, o.a. te Schagen. De politie op de Afsluitdijk werd gewaarschuwd. In de middag kwam de onfortuinlijke dief aange- peddeld. Het was ae 29-jarige A. H., die meteen maar bekende dat hij op een fiets zat, welke hij onderweg te Zwartewegsend bij Leeuwarden ge stolen had. In High Point in North Carolina braken onlangs dieven in een winkel in en Stalen vier sigarettenaanstekers. Een paar nachten later kwamen zij te rug en ontfermden zich over welgeteld vier pakjes vuursteentjes, en niet één meer. Toch wel eerlijk van ze Richard Bell uit het Engelse Coventry was niet met zo weinig tevreden. Richard is van beroep bierproever en zijn werk schijnt hem zo te boeien, dat hij met pleizier overuren maakt Op een Zondag werd hij namelijk in ver regaande staat achter het stuur aan getroffen. Kostte hem vijfhonderd gul den. O De fameuze kikvorsmannen zijn er niet alleen voor het opblazen van spoorbruggen en dergelijke des tructieve taken Momenteel zijn er 8en paar van hen op een Britse stoom- treiler in de Middellandse Zee. die on der water de sleepnetten zullen ver filmen. Men hoopt met de hierdoor ge kregen gegevens het vistuig dusdanig te kunnen verbeteren, dat er in kortere tijd en op voordeliger wijze meer vis gevangen kan worden. Onze boerde- rijbranden bij Nijmegen zijn eigenlijk nog maar niets vergeleken bij wat er in Oost-Duitsland is gebeurd. Daar zijn bij Kottbus door een grote brand Oliebesprekingen? Na de besprekingen de olie. meer dan dertig boerderijen in vlam men opgegaan en tien zwaar gehavend. De vuurzee ontstond, doordat bij ma noeuvres een aantal hooibergen in brand werd geschoten. Q Beter is het volgende bericht uit Engeland Uit 219 inzendingen is daar het ontwerp van de architect Basil Spence uit Edinburgh gekozen voor de herbouw van de ka thedraal van Coventry, die in Novem ber 1940 door Duitse bommen werd verwoest. De nieuwe kathedraal zal worden opgetrokken uit steen, staal en beton en de kosten zullen ongeveer acht millioen gulden bedragen In Joegoslavië zal weinig tijd zijn om iets te bouwen. Daar komt volgens een statistiek welgeteld om de acht uur een grensincident voor. Q In de wo ning van een Amerikaans officier in een legerkamp in Japan werden Woensdagavond zijn twee dochtertjes gestikt in een ijskast aangetroffen Zij hadden zich daarin opgesloten om Noordpooltje te spelen en werden pas drie uur later door haar moeder ge vonden. „De geallieerde legerleiding", aldus de verklaring, „heeft herhaaldelijk uiting gegeven aan haar bereidheid om een redelijke oplossing te bespreken, doch het is volkomen duidelijk dat de communisten de oorlog willen verlen gen, daar zij op een militaire conferen tie politieke vraagstukken willen op lossen". De nieuwe Franse regering-Pléven heeft op haar eerste vergadering een geste ten gunste van de katholieke scholen gedaan, om de strijd tussen katholieken en anti-katholieken te sussen, die volgende week het bestaan van de regering in het parlement kan gaan bedreigen. De ministers besloten het bedrag voor beurzen voor studie aan middel bare scholen te verdubbelen. Hiervoor kunnen thans ook leerlingen van bij zondere lagere scholen in aanmerking komen. Woningdrama in Schagen Voorkamer werd gevorderd De zestig-jarige mej. C. B. uit Scha gen heeft in overspannen toestand een te grote dosis slaapmiddelen genomen, waardoor zij ip ernstige toestand naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Alk maar moest worden vervoerd. Zij had van het huisvestingsbureau aanzegging gekregen «en gedeelte van haar huis, waarin zij reeds veertig jaar woont, te ontruimen. Mej. B., die on gehuwd is, wilde de voorkamer zelf be houden en niet laten veranderen omdat ook haar ouders daar zo lang hadden gewoond. Het achtergedeelte van het huis wilde zjj voor de nieuwe bewoners in gereedheid brengen, maar daarmee nam de Huisvesting geen genoegen. Geassisteerd door gemeentewerklieden brak de politie de woning open en ont ruimde de voorkamer. De bewoonster raakte daarover zo in de war, dat zü terstond naar kennissen te Alkmaar vertrok, 's Avonds keerde zjjj terug, maar de volgende morgen vonden de werklieden haar in half bewusteloze toestand. Mej. B. was Zaterdagmorgen nog steeds buiten bewustzpn hoewel men enige verbetering heeft kunnen con stateren. Zij verkeert niettemin nog in levensgevaar. nu) DE staatscommissie Oppenheim, die tot taak had een herziening van de Ge meentewet voor te bereiden, deed in September 1920 haar verslag verschij nen. Daarin drong zij er op aan, dat op grote schaal zou worden overgegaan cot versmelting van de gemeenten beneden zeker zielental tot gemeenten van vol doende omvang, voorzover de plaatse lijke belangen zich niet beslist daarte gen verzetten. Ondanks deze niet mis te verstane vingerwijzing gebeurde er echter niets tot 9 October 1940. Toen vond de toenmalige Secretaris-Gene raal, waarnemend hoofd van het De partement van Binnenlandse Zaken het nodig, om op drastische wijze het pro bleem der samenvoeging van gemeen ten in Noord-Holland aan de orde te stellen. Hem waren, bij de derde verordening van Seyss-Inquart uitgebreide bevoegd heden toegestaan met betrekking tot de wijziging van gemeentegrenzen. En de Secretaris-Generaal achtte het „in de huidige omstandigheden" noodzakelijk om elke besparing, welke op het be stuursapparaat kon worden verkregen, te bevorderen. Niet minder dan dertig combinatieplannen werden door hem overwogen. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland legde deze plannen aan de onderscheidene gemeenten voor, met het ver-oek, de gemeenteraden te willen horen om advies. De Secretaris- Generaal had het „in de gegeven om standigheden" minder gewenst gevon den om de artikelen 158 e.v. van de Gemeentewet van toepassing te doen zijn. De vero»Jening van Seyss-Inquart gaf hem alle vrijheid om van de Ge meentewet af te wijken. Hij was echter nog wel zo vriendelijk om behalve het oordeel van Gedeputeerde Staten ook het advies van de gemeenteraden te willen vernemen. De Secretaris-Generaal had échter grote haast. Hij wilde de samenvoeging van niet minder dan 91 gemeenten tot 30 gemeenten op zeer korte termijn ten uitvoer leggen. Op 13 October 1940 be reikte zijn voorstel de gemeentebestu ren en daarbij eiste hij dan tegelijk maar. dat de adviezen der raden vóór 15 November bij Gedeputeerde Staten zouden zijn ingediend. Binnen een spanne tijds van iets meer dan vier we ken moest de zaak haar beslag hebben, voorzover het dV diverse gemeentera den betrof. Dit was natuurlijk onzin. De veront rusting en de verontwaardiging over deze weinig minder dan schandelijke handelwijze van de Secretaris-Generaal waren algemeen. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor West-Fries land, de afdeling Noord-Holland van de vereniging van Nederlandse Gemeen ten en terzakekundige en bevoegde particulieren verzamelden ganse reek sen geargumenteerde protesten tegen deze op zo onbehoorlijke wijze aan de orde gestelde samenvoegingsplannen. Er vonden besprekingen plaats met de Secretaris-Generaal, die zich plotseling veel soepeler en toegankelijker toonde, dan aanvankelijk het geval scheen. De afgevaardigden van de afdeling Noord-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die op 16 No vember 1940 een onderhoud hadden met de Secretaris-Generaal, kregen te verstaan dat de plannen slechts zeer voorlopig waren en voor alle wijziging vatbaar. De Secretaris-Generaal ver klaarde alle aandacht te zullen schen ken aan de bezwaren en wensen van de betrokken gemeenten en andere licha men. Het was merkwaardig, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland op 17 April 1941 aan de Secretaris-Generaal schreef, dat er zich bij het merendeel der betrokken ge meenten geen bezwaren van economi sche aard tegen de ontworpen samen voegingen voordeden. De bezwaren, die bij de meeste gemeentebesturen ge opperd werden, betroffen het groter worden van de afstanden naar ge meentehuis en distributiekantoor en de mogelijkheid van hogere belasting. Daarbij bleef het, behoudens enkele uitzonderingen, welke de Kamer in haar schrijven afzonderlijk vermeldde. Hoogwoud protesteerde tegen samen voeging met Winkel, Nieuwe- en Oude- Niedorp. De gemeentebesturen van Jisp en Wijdr-Wormer maakten be zwaar tegen vereniging met Wormer. Verdere opmerkingen had de Kamer van Koophandel niet. En toch waren er van de 43 tot het district der Kamer behorende gemeenten niet minder dan 35 bij de samenvoegingsplannen be trokken! De bezwaren van andere dan econo mische aard waren echter vealvuldiger. Dat bewezen wel de rapporten der ge meentebesturen, die bij het Provinciaal Bestuur van Noord- tolland (en via dat bij de Secretaris-Generaal) terecht kwamen Het was niet moeilijk, om tot de conclusie te komen, dat de plannen overijld waren geweest. Er bleef dan ook niet veel van over. De K.L.M. zal deze maand i.i totaal negen a tien emigran'envluch- ten naar Canada uitvoeren. Tot nog toe werden gemiddeld vier a vijf 'van deze vluchten per maand gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1