Stad en Omgeving AGENDA STENCILWERK P0A n.v. - PAY6L0P De kaasprijzen vliegen omhoog Opleiding voor Maatschappelijk Werk WAT DE THEATERS BRENGEN Ze i'ers krijgen hoog bezoek Twuyverwec Kaascontrólestation Noord-Holland'' vergaderde Boeten moeien bonafide producenten ten goede blijven komen De padvinders van Bath weer huiswaarts Geen officiële opening van Stationsplein Hei keerpunt nog niei in 'i zicht Een gemakkelijk te volgen cursus HARMONIE THEATER: „DOMBO" CINEMA AMERICAIN: Moeders jongen VICTORIA THEATER: De charge der Lichte Brigade REX THEATER: markYberichten GEZONDE SLAAP: pullman Raad i Vrone krijgt ee trainingsvei Langendijk Brand door hoo Schoorl De Rijp ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 Tijdens de gistermiddag in het Landbouwhuis te Alkmaar gehouden ledenver gadering van het Kaascontrólestation „Noord-Holland" heeft de secretaris van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, ir. G. Kranen, fel geageerd tegen zekere persberichten, die de kaascontróle in opspraak zouden proberen te brengen. In bedoelde publicaties was voorgesteld de boeten, die overtreders van dc kaas- voorschriften moeten betalen, aan de gemeenschap in plaats van aan de huis houding van het station ten goede te laten komen; bij het huidige systeem zou den de overtreders door hun eigen boeten contributieverlaging bewerkstelligen. Ir. kranen herinnerde er aan, dat juist de bonafide producenten van de opge brachte boeten profiteren en noemde de gedachte om deze gelden aan de ge meenschap te doen toekomen onzinnig en in strijd met het particuliere initiatief, dat de kaascontróle heeft opgebouwd. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer G. Nobel, waarin hij zijn vreugde over het drukke be lleek aan de Alkmaarse kaasmarkt uit sprak, kwam in de vergadering aan de orde een voorstel om de wijze van contributie- en omslagberekening te wijzigen, omdat was gebleken, dat het tot nu toe geldende systeem bij de le den over het algemeen weinig waar dering kon vinden. Door een studie van de directeur, ir. D. C. de Waal was komen vast te staan, dat er een zeker verband bestaat tussen de kaasproduc tie enerzijds en de contributie der be drijven en omslag per 100 kg kaas anderzijds. In verband hiermede werden de ar tikelen in het Huishoudelijk Reglement betreffende de contributie en omslag per 100 kg kaas gewijzigd. De heer Akkerman uit Schoorl kon zich met de omslag per 100 kg kaas als kleine producent niet verenigen. Hij achtte het onbillijk, dat de grotere fabrieken minder moeten betalen. Ir. Kranen wees er namens het bestuur op, dat juist de fabricage in het groot de kosten drukt; slechts een coöperatief station zou aan het bezwaar van de heer Akkerman tegemoet kunnen ko men. De heer De Boer uit Burgerbrug sprak zich uit, voor een omslag per kg. In verband met de op te brengen bij dragen van leden informeerde de heer Oosterkamp uit 't Zand naar de ver houding der kosten tussen het kaas- en het botercontrólestation. Het bestuur beloofde nog dit jaar daaromtrent de boeken te zullen openen, aangezien eerst nog gesproken moet worden met het boterstation. Vervolgens werden de voorstellen van het bestuur aange nomen. Aan de jaarverslagen over 1950 van het Kaascontrólestation en het Boter contrólestation „Noord-Holland", beidp gevestigd te Alkmaar, ontlenen wij het volgende: Op 31 December 1950 bedroeg het ledental van het Kaasstation 115 (v.j. 134), n.l. 35 kaas- en boterfabrieken en 80 zelfkazende boeren. Gecontroleerd werd een totale hoeveelheid kaas met rijksmerk van 21.226.310 kg., zijnde 13.2 meer dan in 1949. De onderver deling van de totaalhoeveelheid was: 40+ kaas: fabrieken 62.75 zelfkazers 0.85 tezamen 63.6 volvette kaas; fabrieken 36.34 pet., zelfkazers 0.06 pet., tezamen 36.40 Vergelijken wij deze cijfers met die van 1949, dan zien wij dat de fabrieken in procenten van het totaal in 1950 6.34 meer 40 kaas en 6.17 minder volvette kaas hebben be reid dan in 1949. De hoeveelheid kaas door de zelfkazers bereid, was in 1950 weer iets minder dan in 1949, nl. in van het totaal was dit in 1949: 1.08 en nu in 1950: 0.91 In 1950 werden aan de leden de na- De „Bath Senior Scout contingent" is weer huiswaarts getrokken en heeft ons verzocht een dankbetuiging op te nemen, welke wij hier vertaald laten volgen: „Wij zouden het zeer op prijs stellen, indien u de hartelijke dank van het contingent voortrekkers uit Bath zou willen overbrengen aan alle burgers van Alkmaar. Zonder hun warme vriendschap en hun ongeveinsde harte lijkheid zou ons bezoek niet die unieke ervaring hebben kunnen worden die het voor ons is geweest. Uw lezers kunnen er zich van verzekerd houden, dat het ons niet slechts een bereidwil lig vervulde plicht, doch een grote vreugde zal zijn, de burgerij van Bath en al onze landgenoten te vertellen van de grote waardering die wij gevoelen voor deze stad en voor het begrip, dat er tussen onze beide volkeren bestaat. Wij hopen, dat dit bezoek een kleine episode zal blijken te zijn in een lange reeks van vruchtbare uitwisselingen tussen onze beide steden. Wij allen ho pen bovendien, dat dit het eerste zal zijn van vele bezoeken, die wij per soonlijk aan de vriendelijke stad Alk maar zullen mogen brengen. Nogmaals alle burgers dankend en hun in vriendschap de hand drukkend, verblijven wij, namens het contingent voortrekkers uit Bath - (w.g.) Keith C. Blackmore, Oubaas. volgende hoeveelheden Rijkskaasmer- ken uitgereikt: 5.975.000 stuks voor 40 kaas. 37.500 stuks voor 40+ randenkaas, 954.500 stuks voor volvette kaas. Totaal 6.957.500 stuks, dit is 1.198.300 stuks meer dan in 1949. Na onderzoek van 7633 kaasmonsters werden 20 schriftelijke waarschuwin gen gegeven wegens lichte overtredin gen van de Kaasmelkpasteurisatievoor- schriften. Bovendien werden 1644 boe ten (v.j. 1584) opgelegd. Het maximum aantal boeten, dat aan één fabriek moest worden opgelegd, is gedaald van 126 in 1949 tot 98 in 1950. Het minimum aantal boeten per fabriek steeg echter van 7 op 16, het gemiddeld aantal van 44 op 48 en ook de geldbedragen per fabriek stegen alle drie. In 1950 zijn geen schorsingen en schrappingen toe gepast, maar wel zijn enkele fabrieken gewaarschuwd geworden, dat zij zeer dicht aan de grens van schorsing toe kwamen. Deze waarschuwingen hebben wel geholpen. Botercontröle. Het Botercontrólestation telde eind 1950 105 leden (v.j. 115), n.l. 38 zuivel fabrieken, 24 melkinrichtingen en 43 handelaren. In 1950 werd gecontroleerd een tota le hoeveelheid boter van 24.307 613 kg. n.l. 5.743.360 kg geproduceerde en 18.564.253 kg bijgekochte boter. Van de ze laatste hoeveelheid werden 2.968.171 kg boter omgepakt. De boterproductie was 12.8 pet. hoger, de bijkoop 11.55 pet. hoger, doch de ompak plm. 9.6 pet. lager dan in 1949. Aan de leden werden 15.996.700 rijks- botermerken verstrekt, n.l. 755.500 ge wone rijksbotermerken en 15.241.200 rijksmerken met Z.K.B,-opdruk Dit is 1.480.700 stuks minder dan in 1949 waaruit blijkt, dat de binnenlandse bo- terafzet nog wat lager is geworden door de hoge boterprijs. Er werden in het verslagjaar 97 boe ten opgelegd, wat 23 minder is dan in 1949. Het totaal bedrag der boeten be droeg f 5160.waarvan f 4450.voor een te hoog vochtgehalte, f 275.voor overtredingen betreffende de gewichts controle. en f 435- voor de overige over tredingen. Bij één van de beide geval len, waarbij een lid beboet moest wor den, wegens het in voorraad hebben van vreemde vetten, is het betreffende lid eerst nog één week in het lidmaat schap geschorst geweest. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Dombo (alle leeftijden); Rex Theater, 2, 6.15, 9.30 uur: De beste jaren van ons leven (14 jaar) Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De charge van de lichte brigade (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Moeders jongen (alle leeftijden). ZONDAG Bioscopen, aanvangstijden 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Rex Theater: 1.30, 5 en 8.30 uur. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Dombo (aile 'eeftijden)Rex Theater, 2 en 7.30 uur: De beste jaren van ons leven (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De charge van de lichte brigade (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Moeders jongen (alle leeftijden). HOOGWATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 18 Aug.: vm 4.25 en nm 4.55 Zondag 19 Aug: vm 5.07 en nm 5.34 Maandag 20 Aug.: vm 5.47 en nm 6.14 HOOG EN LAAG TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 4.30—5.00 10.30—11.— Zondag 5.12—5.39 11.12—11.39 Maandag 5.54—6.19 11.54—12.19 ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Te beginnen met hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek van de heer Hartong van Ark, Langestraat 1. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 19 Augustus zijn beschikbaar de huisartsen A. H. F. M. Corthals Nieuwlandersingel 59 (tel. 3193) en J. Busquet, Egmonderstraat 16 (telef. 4282). ft i* ft ér» ft c i Automatisch telefoneren met Leeuwarden Maandag te 8 uur zal de abonné- koppeling tussen de telefoon-netten van 't technisch district Alkmaar naar die in het district Leeuwarden in dienst worden gesteld. Via deze koppeling, welke toeganke lijk is voor de aangeslotenen op alle geautomatiseerde netten in het district Alkmaar, kunnen alle geautomotiseer- de netten in het district Leeuwarden worden bereikt. ZWEMPROEVEN AFGELEGD De Alkmaarse zwemmers Jan Nierop Groot en Henny Helder hebben gisteravond in Den Hel der met succes de zwemproeven afgelegd voor het vaardigheidsdiploma IV van de Konink lijke Nederlandse Zwembond. a/s programma's, convocaties, bestekken, circulaires, verslagen etc (Advertentie, Ing. Med.) Winkehersweek gaai door De directie van de NACO heeft thans definitief afgezien van een officiële ope ning van het gerestaureerde stations plein, nu het door de gemeente te bou wen wachthuisje nog wel enige tijd zal uitblijven. Materiaalgebrek schijnt hier van dc oorzaak te zijn. De NACO-di- rectie acht het minder juist een offi ciële plechtigheid te organiseren zolang nog niet alle verbeteringen zijn aange bracht en evenmin voelt zij er voor dit op een later tijdstip te doen als het ge restaureerde plein en het nieuwe kan toorgebouw al enige maanden in ge bruik zijn. De door de winkeliers uit de Spoor straat voorgenomen feestweek zal wel doorgang vinden. Volgende wëek Vrij dag wordt het programma geopend met een ballonwedstrijd, kinderspelen op 't stationsplein, volksdansen en 's avonds een bal in de openlucht. De Volendam- mers zullen het feest met muziek op luisteren en ook verwacht men één of twee muziekcorpsen in het Stations kwartier. Gedurende de kermisweek zal er voorts een etalagewedstrijd worden gehouden. COLLECTE KANKERBESTRIJDING De afdeling Alkmaar van het „Koningin Wiïhelminafonds" voor kankerbestrijding' doet een beroep op de gehele stadsbevolking om de collecte voor het Fonds, te houden op 31 Augustus en 1 September, te doen slagen. De gemeenschappelijke vijand moet gemeenschap pelijk worden bestreden. Wat onze voorouders schreven: Hoe interessant en merkwaar dig de onder deze rubriek des Za terdags gepubliceerde kadertjes ook waren immers alleen de Alkm. Courant kon over de gebeurtenissen van een eeuw ge leden uit eigen bronnen putten toch is gebleken, dat velen meer prijs stellen op het Alkmaars nieuws, dat 25 jaar geleden de aandacht trok en waarin dus dat gene vermeld wordt, dat vele stadgenoten zich nog goed her inneren of waarbij zij direct of indirect betrokken zijn geweest. We hebben dus de leggers van 1851 weer in ons archief gezet en vervangen door die van 1926 waaruit wij wekelijks het een en ander zullen overnemen. Uitslag aanbesteding De uitslag van de aanbesteding voor het leggen van een aardebaan c.a. voor de spooraansluiting van het industrie terrein Noord in de Huiswaarder en Oosterweezenpolder is als volgt: Fa. P. Meyer J. van der Mey te Wijk aan Zee ƒ84.820, Fa. A. J. Waterlander te Oudehaske 84.300, A. van Halen te Leiden ƒ82.500, D. Ruud de Jong te Haarlem ƒ79.995, Aann.bedr. J. Albers te Beverwijk ƒ79.338, Aann.bedr. Ken- nemerland N.V. te Heiloo ƒ79.227, G. Hulsebos te Bloemendaal ƒ75.400, J. Twisk Jr. te Castricum f 63.700, Aann. bedr. Huiberts Punt te Alkmaar f 66.900, Fa. Kuiper Leeuwenkamp te Petten f 64.540. Het invalidenwagentje gaat rijden De Commissie van Samenwerking voor Bijz. Noden die regelmatig geval len van bijzondere nood in behandeling heeft, zou het op prijs stellen wanneer de met zoveel succes gevoerde actie voor het invaliden-wagentje velen aanleiding zal kunnen geven ook in het vervolg bij eigen voorspoed of geluk een gift voor het werk van de Commissie over te maken op postgiro 443100 van de penningm. der Comm. c. Bijzondere Noden, of deze af te dra gen aan de Secretaris, Oudegracht 196 (Bureau Sociale Raad). REMPEDAAL BRAK. Een met vijf ton bloembollen gela den vrachtauto reed gistermiddag om streeks half vier over de Helderseweg in de richting van de stad. Toen de wagen de spoorwegovergang was gena derd, werden juist de slagbomen neer gelaten. De chauffeur remde krachtig, doch daar de rempedaal brak, slaagde hij er niet in de auto tijdig tot stil stand te brengen. Eerst botste deze te gen een met een paard bespannen wa gen, en daarna tegen een der slagbo men. De boom werd hierdoor zodanig beschadigd, dat hij door een nieuwe moet worden vervangen. Er deden zich bij het ongeluk geen persoonlijke on gelukken voor. Zelden is de kaasmarkt beroerder geweest dan in de afgelopen week. De Zuidhollandse markten waren wel hoger, maar de stijging bleef be trekkelijk beperkt. Bodegraven no teerde enkele centen hoger, Gouda ongeveer een stuiver. In Alkmaar werd aan de markt ten slotte genoegen genomen met een prijs van f 1.93, wat 12 cent boven de vorige week lag. De commissie, die deze week voor het eerst officieel een notering afgaf, stelde deze op f 1.92, maar wan neer ze had geweten, wat Friesland zou brengen, dan is het de vraag of het daarbij was gebleven. De noteringen te Leeuwarden wer den gesteld op f 2.02f 2.03 voor vol vette Goudse en op f 1.86f 1.87 voor Edammers, wat resp. 11 en 9 cent ho ger was dan de vorige week. Al spoe dig bleek echter, dat er geen kans op was om op deze noteringen zaken te doen. De Goudse werd ten slotte af gegeven voor f 2.09f 2.12 en er zou den zelfs nog hogere prijzen zijn be steed. De Edammers gingen van de hand voor f 1.93f 1.96. En aangezien de Noordhollandse Edammer altijd nog meer gewild is dan de Friese, kan ge rust worden aangenomen, dat de Alk maarse notering achteraf bezien aan de lage kant is geweest. (Advertentie, Ing. Med.) PREDIKBEURTEN ALKMAAR, Leger des Heils (William Booth), Limmerhoek 22, 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtprediking, 8 uur Getuig'enisavond o. 1. v. luit. Kleimeier. Do. 8 uur luit. Rijsdijk. Ned. Leger des Heils, Sliks^eeg 4, 10 uur Wij- djngsdienst, 7.30 uur Verlossingssamenkomst o. 1. v. maj. Van Rijn uit Utrecht. Di., ont spanningssamenkomst, Wo. 7.30 uur Wijdings samenkomst o. 1. v. serg.-maj. v. d. Kamp uit Amsterdam. Verbreiding der Waarheid, Brou- werstraat 31, 7.30 uur ds. Ruys. - Grote kerk (verbeterde opgaaf) 10 uur prof. Linde boom van Groningen, 5 uur ds. Poot van Delft, 7 uur ds. Keers van Rotterdam (Jeugd dienst). SCHOORL, 10 uur d,s. De Jong, 11,15 uur Jeugddienst. GROET, 10 uur ds. De Groot van Apel doorn. EGMOND-BINNEN, 10 uur ds. Plug. EGMOND AAN DEN HOEF, 8 uur Zang- dienst. .BERGEN, Ruïnekprk, 10 uur ds. Uekius. Rebohoth, 10.30 uur ds. Keers van Rotterdam. EGMOND AAN ZEE, 10 uur cand. Heymans van Amsterdam. NIEUWE NIEDORP, 7.30 uur ds. Pliester var. Noordscharwoude. Doopsgez. gem., 10 uur da. Franken—Liefrinck. ZUIDSCHARWOUDE, 10 uur de heer Korn- dörffer. De ontwikkeling van het maatschap pelijk leven in de laatste halve eeuw is ook op de wijze waarop hulp wordt geboden aan de in nood verkerende medemens van grote invloed geweest. Deze hulpverlening draagt thans niet alleen meer het karakter van leniging, maar is uitgegroeid tot maatschappe lijk werk, waaronder dan verstaan wordt het geheel van maatregelen ge richt op het weer zelfstandig maken van de hulpbehoevende. Deze gewij zigde doelstelling kan niet worden verwezenlijkt zonder een verantwoor de opleiding van hen, die in het maat. schappelijk werk zijn ingeschakeld. Hoe belangrijk een warm sociaal ge voel voor de medemens ook is voor een vruchtbaar maatschappelijk werk, AUTO WEEK NIET UIT. Op de Kanaalkade werd gisteravond omstreeks kwart voor zes een rijwiel met hulpmotor ingehaald door een per sonenauto, welke hierbij zeer weinig naar links uitweek. De wielrijder werd door de auto aangereden en kwam te vallen. De man liep enige ontvellingen op en klaagde over pijn aan zijn knie. Hij is per zijspanmotor van de politie naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht. Tegen de auto bestuurder is proces-verbaal opge maakt. Over Walt Disney's „Dombo" kunnen wij kort zijn. Vorige week wijdden wij een uitvoerige beschouwing aan de uit stekende dierenfantasie over het oli fantje met de „Fieter Jan Bruin-oren", dat na lange tijd geleden te hebben onder een minderwaardigheidscomplex via een droom tot de ontdekking komt, dat het kan vliegen. Alleen reeds deze droom een meesterlijke schepping verheft „Dombo" boven vele films, welke de Walt Disney-studio's verlie ten. Kunnen wij dus, wat de hoofdfilm betreft, volstaan met een warme aan beveling, de voorfilm van drie kwar tier „Walt Disney's Geheim" verdient nog even vermeld te worden. In deze geestige rolprent krijgen we een glo baal overzicht van de uitgebreide staf en apparatuur welke Walt Disney bij zijn kunstzinnig werk ten dienste staan. Behalve de blik in de filmkeuken ge nieten we en passant nog van een pa rodie op het verhaal van St. Joris en de Draak. Voorwaar een uitstekend programma. In de Amerikaanse film „Moeders jongen" zijn twee wonderen te aan schouwen. Geen wonderen van tech niek, spel of regie, maar een zang- en een schaatswonder. Edward F. Cline heeft in zijn productie de jeugdige Bob by Breen en de zesjarige Irene Dare bijeen gebracht. Bobby zingt met zijn wondermooie zuivere stem een vijftal populaire songs en Irene laat zien dat zij niet voor niets als schaatswonder wordt aangediend. Het is een aardige film, waarin echter wel wat te veel op het sentiment van de bioscoopbezoeker wordt gewerkt. In het voorprogramma verschijnen onder meer Stan Laurel en Oliver Hardy met hun bekende fratsen op het witte doek. Zij zien nog steeds kans een groot deel van het bioscoop publiek te vermaken. De broers Geoffrey en Perry Vickers, beiden officieren van het Britse leger bevinden ziel. in 1856 na het uitbre ken van de Krimoorlog aan de Soe- ritaanse grens, waar de Eriir van Soe- ristanie de grensbewoners tegen het Engelse bewind opzet en het garnizoen van Choekoti verraderlijk overvalt waarbij hij zelfs vrouwen on kinderen laat vermoorden. Het deel van de ge troffen 27e brigade, dat overgebleven is, brandt van verlangen om de on trouwe Oosterling, die zich met de Russen verbonden heeft en zich in Ba- laklava bevindt, voor zijn euveldaad te straffen. Geoffrey vervalst een leger order die terugtrekken gebiedt en de brigade bestormt Balaklava en gaat de ondergang tegemoet, waarbij de Britse officier natuurlijk gelegenheid krijgt voor zijn val op het slagveld de on trouwe Emif te doden. Tennysons onsterfelijk gedicht „The Charge of the Light Brigade" was het gegeven waarnaar deze film werd ver vaardigd. Zij is gekruid met romantiek twee broers die op hetzelfde meisje verliefd zijn en er zijn geen kosten gespaard om door massa-regie, door de weergave van het verraad der Brits- Indische rebellen en bovenal door de bloedige slachting tijdens de charge, een indrukwekkende film te maken. Errol Flynn als majoor Geoffrey Vickers en Olivia de Havilland als de kolonelsdochter Elsa Campbell zijn de beide op de voorgrond tredende figu ren. Een film waar men zeker met span ning naar zal kijken. De beste jaren van ons leven Een goed boek leest men voor de tweede maal met evenveel genoegen en datzelfde kan gezegd worden van een film, over wier kwaliteit geen en kel meningsverschil bestaat. Dit is het geval met „De beste jaren van ons le ven", waarvan de „Rex" deze week een reprise geeft. Het aangrijpende ver haal over de terugkeer van de drie Amerikaanse militairen naar hun woonplaats, Boene City, vermocht ook nu de vele toeschouwers weer te boei en. DE JOURNAALS De zang heeft zijn intrede gedaan in de journaals. In een met gevoel voor humor verfilmde reportage van een jeugd-hengelwedstrijd wordt de bege leidende, gezongen tekst ontleend aan een populair vislied. Van het overige nieuws uit binnen- en buitenland ver melden wij de overstromingen in Zwit serland, de verscheping van een loco motief naar Indonesië en de wederop bouw van Hirosjima. dit element is niet meer van alleen bepalende betekenis, maar kan pas dan tot zijn recht komen, wanneer het tot draagvlak dient van een veelzijdi ge en grondige kennis van de mens en zijn problemen en van de wijze, waar op geholpen kan worden. Het maat schappelijk werk van vandaag moet dus, wil het slagen, wel een sterk we tenschappelijk karakter hebben. De opleiding De opleiding voor het maatschappe- lijèk werk kan worden verkregen op een dagschool voor Maatschappelijk Werk. Aangezien deze scholen niet in de behoefte aan geschoolde maatschap pelijke werkers konden en kunnen voorzien en ook dikwijls om sociale en financiële redenen niet bezocht kunnen worden, is door samenwerking van de meest representatieve instel lingen en organisaties op het terrein van het maatschappelijk werk, t.w. de Vereniging van Directeuren van Gem. Diensten voor Sociale Zorg. de Ver. van Secretarissen van Sociale Raden, het Rijksarbeidsbureau, de Vereniging voor Maatschappelijk Werk en de di verse vakorganisaties, in 1939 opge richt de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers, gev. te Haarlem, Kleine Houtweg 18. Deze stelt zich ten doel door het geven van mondelinge avondcursussen (in zeer bijzondere gevallen schriftelijk-mon- delinge cursussen) personen, die reeds practisch werkzaam zijn in het maat schappelijk werk of die zich voor een functie bij het maatschappelijk werk willen bekwamen, in de gelegenheid te stellen een scholing en vorming voor dit werk te verwerven, die aan hoog gestelde eisen voldoet. Het leerplan Het leerplan van deze cursussen be staat uit de volgende vakken: Econo mie, Sociologie, Psychologie, Geeste lijke Stromingen, Alg. Wetskennis, Ar beidsrecht, Staatsinrichting, Werkge- legenheidspolitiek (met als onderdelen: arbeidsvoorziening, beroepskeuze-voor- lichting, beroepsclassificatie, vakont wikkeling, industrievestiging enz.), Maatschappelijk Werk (onderdelen: maatschappelijke zorg, woekerbestrij ding, reclassering, kinderbescherming) en Maatschappelijk Werk in O iderne- mingen. Tijdens het tweede cursus gedeelte wordt gelegenheid gegeven tot specialisatie. Voor het verkrijgen van nadere in lichtingen omtrent de opleiding van de Stichting worde verwezen naar de in dit nummer voorkomende advèr- tentie. Uit de aard der zaak is bij zulk een gang van zaken de vraag goed. Zowel in het buiten- als het binnenland zijn ge- rede afnemers en er wordt meer afge. nomen dan wordt geproduceerd. Er ij plotseling weinig kaas van afleverbare leeftijd vijf weken en menigeen herinnert zich, dat de kaas van nu de laatste is, die goed kan worden be. waard. Daartussendoor spelen mij. schien hier en daar nog altijd motieven, die zijn gebaseerd op vrees voor infla. tie. Er wordt meer vraag verwacht uit Engeland, er is een handelscontract afgesloten met Griekenland het contingent kaas daarin beloopt 450 ton kortom er zijn lichtpunten t« over. Maar de kaasmarkt is een wonder, lijke markt. Het is er hollen of stil. staan. Men moet zich er niet over ve». wonderen, wanneer de prijzen straki weer even hard kelderen als ze nu oplopen. Voorlopig schijnt het keerpunt ech ter nog niet daar. ALKMAARSE GRAANBEURS Tarwe f 23f 24, rogge 2829, gerst 2829, haver 29—31, bruine bonen 28— 36, citroenbonen 4055, witte bonen 4560, grauwe erwten 4560, groene erwten 3538, schokkers 4042, capu- cijners (Hala) 5663, nieuwe oogst. ALKMAAR, 17 Aug. Schotse muizen 9- 10; bl. Eigenheimers 9—11; slabonen 28—38; sioksnijbonen 40—59; stamsnijbonen 22—30; pionkbonen 18—26; komkommers 8—18; toma ten: A 32—49 en bonken 16—26; bloemkool: AI 50-61, I 30-46 en II 12-22; rode kool 4—9; savoye kool 7—8; groene kool 8—10,50; postelein 12—31; sla 2—13; andijvie 5—16; radijs 2—2,50; rabarber 4—9; rode bieten 6— 14; bospeen 26—38; waspeen 30—46; uien 8— 15; soepgroenten 5—13; peterselie 3—5; augur ken: basterd 30—67; rode aalbessen 45-91; perziken 6—24; frambozen 46 per doos; drui-.l ven: Frankenthalers 1,03—1,60 en Alicant l,40j -1,54; meloen: net 30-66; appels. Erley Vic toria 17—24 en Yellow Transparant 20—59; peren: Kruidenier 26—59. NOORDERMARKTBOND, 18 Aug. - 65.000 kg aardappelen: Eerstelingen 11,10—12,10, groves 10—10,50, drielingen 9,10—9,20, kriel 4,20—4,30, Eigenheimers 10,40—11,30, blauwe Eigenheimers 8,70—9,80, Bintjes 10,20, Doré 12,30 en Koopmans blauwe 9,10—9,40; 30.000 kg slabonen 26—32; 1700 kg bieten: A 8- 8,60 en B 6; 1000 kg zilvernep 40—44, drie- lingen 25—27 en uien 11—13; 18.000 kg rode kool 3.10-10.50; 7500 kg gele kool 6,30- 10,60; 57.000 kg witle kool 4,80-11,10; 540 stuks bloemkool: AI 55—63, AII 35—43 en B II 31. WARMENHUIZEN, 18 Aug. 72.600 kg| aardappelen: Schotse muizen 12,30—13,20, Eigenheimers 8,70—11,40, Bintjes 9,10—9,80, Meerlanders 9,70, Koopmans blauwe 9,90 en Doré 12,30-12,40; 4150 kg slabonen 28,20- 32 30; 1600 kg bieten 7,40-8; 1900 kgf rode kool 4,20; 1100 kg witte kool 4,50. LEEUWARDEN, 17 Aug. Vee markt: aanvoer 117 stieren, f 2.43— f 2.63 per kg slachtgewicht 145 vette koeien, eerste kwaliteit 2.652.81, twee de kwaliteit 2.352.56, derde kwaliteit 2.052.31 per kg slachtgewicht; 1090 melk- en kalfkoeien 500985; 125 pin ken 300495; 648 graskalveren 150— 340; 130 nuchtere kalveren 3560: 857 vette weideschapen en lammeren: vet te weideschapen 75125, lammeren 45 —80; 459 vette varkens: oude varkens 1.751.85, vette biggen 1.901.96 zou ters 1.85—1.86 per kg levend gewicht; 478 biggen en lopers, biggen 3050, lopers 51—200; 43 bokken en geiten, geen notering; 142 paarden 450-4)45. Totale aanvoer 4234. (Advertentie, Ing. Med.) Deze matrassen zijn steeds voorradig bij de FIRMA MEIJER ZOON, Langestraat 7 - Alkmaar (Advertentie, ing. Med.) De zeilers die meedoen aan de Alk- maardermeer-week, welke van Zater dag 25 Augustus tot en met Dingdag 28 Augustus zal worden gehouden, zul len op de laatste dag van dit jaarlijkse zeiifestijn hoog bezoek krijgen, meldt Dc Typhoon. Het ligt n.l. in de bedoe ling, dat Dinsdagmiddag 28 Augustus de Zaanse burgemeesters en oud-bur gemeesters, die op die dag een reünie hebben, 's middags een bezoek brengen aan het eilandje in het Alkmaarder- meer, waar zij de laatste wedstrijden zullen bijwonen. Het bestuur van de zeilvereniging De Onderlinge kreeg de mededeling, dat ook de tegenwoordige minister van Volkshuisvesting, mr. dr. In 't Veld, die middag op het Alkmaardermeer aanwezig zal zijn. Door verscheidene burgemeesters werd voor de zeilwed strijden op het Alkmaardermeer een prijs beschikbaar gesteld. Ernstig verkeersongeluk Op de Nieuwe Schermerweg heeft hedenmorgen omstreeks negen uur een ernstig verkeersongeluk plaats gevon den, waarvan het acht-jarige jongetje H. Bakker het slachtoffer werd. Het kind, dat op weg was naar school, stak onverwacht de rijweg over en werd daarbij gegrepen door een personen auto, uit Friesland. Het jongetje werd tegen het wegdek geworpen en bekwam een zware hersenschudding. Het slacht offertje is naa. het Centraal Zieken huis overgebracht. Donderdagavond kwam d gemeente Sint Pancras in bijeen onder voorzitterscha] gemeester C. K. Kroonent raadsvergadering kenmei door vlotte besprekingen. De suppletoire begroting een nadelig saldo van onge\ De hoofd-oorzaak van dit kort was o.a. het nadelig sa Gasbedrijf, dat geraamd w; maar in werkelijkheid f 80 Ook de post van het laf heidsonderwijs moest met 1 den verhoogd, terwijl de van geesteszieken en ande f 2.500 meer bedroeg dan a was geraamd. De toegeken aan het Fonds Armengoe f 1.100 meer dan andere ja aan rente en aflossing van leningen moest f 1.200 me betaald. De Kapitaaldienst wichtig. Wethouder Groen was dat de gemeente nu aanges de z.g. Gaspool. De raad st< gens de suppletoire begroti De T Besloten werd tot het van de Twuyverweg, nad De Vries zijn grote teleuri uitgesproken over de houd gemeente Langedijk. Het verzocht de in deze weg li terleidingbuizen te verwijdt ze in de berm aan te bren dit is gedaan, zal de Twuy finitief worden gemaakt m keien in wegcement. De vi onderhoudswerken zullen richt op de regeling van door 3/4 der kosten voor de gemeente Langedijk kc voor de gemeente Sint Pa: Overeenkomstig het voor en W. besloot de raad van Wit een strook grond aan ten behoeve van het sportt de heer Klootsterboer was overeenstemming bereikt aankoop van een ander stu Vrijdagmorgen omstreek werd de brandweer gealarr een brand veroorzaakt dooi in de boederij van de heer aan de Gouw. De spuitgaster dig ter plaatse waren, kont trekkeTIJk* korte tijd het meesteren. Met behulp va: omstanders konden alle van de familie Langendijk heid worden gebracht. De beperkt worden tot een verbrand hooi en lichte brar terschade. Dit is het tweede de brandweer binnen enk tijds. Een mooie opbre Bij een slotvergadering van vluchtelingenzorg, welke dezer da meentehuize onder leiding van Weel plaats had, werd door de heer K. Bouwens, medegedeeld onlangs gehouden actie o. a. werd 263 paar kousen, 91 jassen en mt paar schoenen. Blijkens een dankbetuiging vai naai comité vluchtelingenzorg zijn ren uitgereikt aan vluchtelingen blijf houden te Lchr, district Auric Saksen, OPENSTELLING POSTKA GEWIJZIGD Met ingang van 20 Augu de openstellingsuren van de ren te Broek op Langedijk scharwoude als volgt worden Dagelijks: 9—12, 14—15, 18— terdags 913; van 1415 en alleen voor telegraaf- en tele Zon- en feestdagen (alleen graaf- en telefoondienst) 8— UIT HET ZAKENLEJ Als nieuwe handelszaak vt Handelsregister ingeschrevt Gebroeders Kuiper, Noords Handelskade 2 B, groothand sier in aardappelen, groente Vennoten: J. en K. Kuiper DOKTERSDIENST Gedurende dit weekend zal voor Langedijk en Sint Pancras genomen door dr. H. Wilmink woud©, Tel. K 2260-424. openstelling postk Met ingang van 1 Septen de loketten van het postkan volgende uren voor het °pend zijn: Dagelijks 912 19 uur; Zaterdags 913; 19 uur alleen voor telegi foondienst. Zon- en feestdai voor telegraaf- en telefoond uur. Gedurende de maand Au de openstellingsuren dage 12.30, 14—16 en 17—19 uur Burgerlijke st, Geboren: Jansje A., d Dalen en M. Smit. Joanna Nibbering en A. Nieuweboer. z. van Th. Roelofsen en C. Ondertrouwd: Reinier en Agatha A. Poel. Getrouwd: Jacobus N. *ha J. Vredevoort. Overleden: Fransiscus jaar.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2