Twuyverweg zal worden verbeterd Hensbroeker oudjes hebben volop genoten BEDRIJFSSPORT Langendijk Brand door hooibroei Egmond aan Zee Schoorl De Rijp LAATSTE NIEUWS Bergen Gevonden en verloren voorwerpen Castricum Uitslagen, standen en wedstrijdprogramma Groep uit Rusland in Amersfoort aangekomen Duitse oud militairen stichten vrijkorps Tweehonderd Enge'sen bezoeken oorlogsgraven Felle strijd op centrale front in Korea Oceaandepressie nadert Dood door schuld ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1931 Raad St. Pancras vergaderde Vrone krijgt een vast trainingsveld Donderdagavond kwam de raad der gemeente Sint Pancras in vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester C. K. Kroonenburg. Deze raadsvergadering kenmerkte zich door vlotte besprekingen. De suppletoire begroting sloot met een nadelig saldo van ongeveer f10.500. De hoofd-oorzaak van dit grote te kort was o.a. het nadelig saldo van het Gasbedrijf, dat geraamd was op f 600 maar in werkelijkheid f 8000 bedroeg. Ook de post van het lager Nijver heidsonderwijs moest met f 1500 wor den verhoogd, terwijl de verpleging van geesteszieken en andere in in- t 2.500 meer bedroeg dan aanvankelijk was geraamd. De toegekende subsidis aan het Fonds Armengoederen was f 1.100 meer dan andere jaren en aan aan rente en aflossing van de diverse leningen moest f 1.200 meer worden betaald. De Kapitaaldienst was even wichtig. Wethouder Groen was verheugd dat de gemeente nu aangesloten is bij de z g. Gaspool. De raad stelde vervol gens de suppletoire begroting vast. De Twuyverweg Besloten werd tot het verbeteren i van de Twuyverweg, nadat de heer De Vries zijn grote teleurstelling had uitgesproken over de houding van de gemeente Langedijk. Het P.W.N. is verzocht de in deze weg liggende wa terleidingbuizen te verwijderen en de ze in de berm aan te brengen. Indien dit is gedaan, zal de Twuyverweg de finitief worden gemaakt met klinker keien in wegcement. De verschillende onderhoudswerken zullen worden ver richt op de regeling van 1929, waar door 3/4 der kosten voor rekening van de gemeente Langedijk komen en 1/4 voor de gemeente Sint Pancras. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de raad van de heer A. Wit een strook grond aan te kopen ten behoeve van het sportterrein. Met de heer Klootsterboer was nog geen overeenstemming bereikt omtrent aankoop van een ander stuk grond. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand veroorzaakt door hooibroei in de boederij van de heer Langendijk aan de Gouw. De spuitgasten, die spoe dig ter plaatse waren, konden in be trekkelijk" korte tijd het vuur over meesteren. Met behulp van buren en omstanders konden alle bezittingen van de familie Langendijk in veilig heid worden gebracht. De schade kon beperkt worden tot een flinke partij verbrand hooi en lichte brand- en wa terschade. Dit is het tweede succes van de brandweer binnen enkele weken tijds. Een mooie opbrengst Bij een slotvergadering van het comité vluchtelingenzorg^ welke dezer dagen ten ge meentehuize onder leiding van de heer Jac. Weel plaats had, werd door de secretaris, de heer K. Bouwens, medegedeeld, dat bij de onlangs gehouden actie o. a. werden opgehaald 263 paar kousen, 91 jassen en mantels en 502 paar schoenen. Blijkens een dankbetuiging van het natio naal comité vluchtelingenzorg zijn deze goede ren uitgereikt aan vluchtelingen, welke ver blijf houden te Lehr, district Aurich in Nieder- Saksen. OPENSTELLING POSTKANTOREN GEWIJZIGD Met ingang van 20 Augustus zullen de openstellingsuren van de Postkanto ren te Broek op Langedijk en Noord- scharwoude als volgt worden gewijzigd: Dagelijks: 912, 1415, 1819 uur. Za terdags 913; van 1415 en 1819 uur alleen voor telegraaf- en telefoondienst. Zon- en feestdagen (alleen voor tele graaf- en telefoondienst) 89 uur. UIT HET ZAKENLEVEN. Als nieuwe handelszaak werd in het Handelsregister ingeschreven: Firma Gebroeders Kuiper, Noordscharwoude, Handelskade 2 B. groothandel en gros sier in aardappelen, groenten en fruit. Vennoten: J. en K. Kuiper. DOKTERSDIENST Gedurende dit weekend zal de doktersdienst voor Langedijk en Sint Pancras worden waar genomen door dr. II. Wilmink te Zuid-Schar- woude, Tel. K 2260-424. Bij de rondvraag stelde de heer De Vries het huisvestingsvraagstuk aan de orde. Hij stelde voor de Ned. Herv. Pastorie te verbouwen tot een tehuis voor ouden van dagen. Van gemeente wege zal dan een nieuwe pastorie moeten worden gebouwd. De Vries zag hierin een oplossing van het wo ningprobleem. De heer Schut was echter een andere mening toegedaan en achtte voornoemde pastorie niet zo geschikt voor een ouden van dagen tehuis. Overleg zal worden gepleegd met het bestuur der Ned. Herv. Kerk. Handbal-tournooi Door de sportver. Vrone is voor Zon dag 26 Aug. en Zondag 2 September een handbaltournooi georganiseerd. Op 26 Aug. worden de volgende wedstrij den gespeeld: CSVBOns Genoegen; SDLN.NiadorpVrone—DTS; AVA— CSV a. Voor 2 September luidt het programma; Winnaar AWinnaar B; Winnaar CWinnaar D; Heren AVA Heren VI. en Vaardig; dames Vrone I dames CSV I; 4 uur: VerliezerVerlie zer; 5 uur: WinnaarWinnaar. Als eer ste prijs is een wisselbeker beschikbaar gesteld, de overige drie prijzen bestaan uit medailles. DOORLICHTING IN NOVEMBER In een dezer dagen gepubliceerd be richt omtrent het onderzoek der in woners op tbc stond vermeld, dat ge noemd onderzoek zal plaats hebben in de eerste helft van September. Dit moet zijn in de eerste helft van No vember. Badgastenavond Donderdagavond gaven de badgasten van Egmond in de concertzaal van De Vergulde Valk weer een avond v: n muziek, zang en voordracht, waarvoor de toeloop zo groot was, dat velen moesten worden teleurgesteld. Burgemeester Niele opende deze avond met een woord van welkom, waarna in vlot tempo de diverse ama teurs hun beste beentje voorzetten. In het bijzonder vielen de prestaties op van mevr. Dokter uit Purmerend en mej. Troost uit Amsterdam, met decla matie, sketches e.d. Buitengewoon ge noot men ook van de levensliedjes van de heer P. Cloeck uit Alkmaar. Het liep reeds tegen twaalven, toen burge meester Niele alle medewerkenden hartelijk dank bracht. Een geanimeerd bal hield de gasten nog tot laat in de nacht bijeen. Gold-rush aan het strand Zondagmiddag om twee uur begint in Egmond aan Zee de gold-rush, waar van de inschrijfgelden ten goede ko men aan de St. Vincentiusvereniging te Alkmaar. De prijzen die in het duin zand voor de schatgravers verborgen zijn, bestaan uit een kist met f 100 en nog honderd andere prijzen, waaronder een coupon stof voor een jas of een mantel, electrische strijkbouten, vul pennen, fietsbanden, taarten, etc. De burgemeester zal het startschot lossen. Het muziekcorps „Lamoraal" zal er bij de gravers de moed in hou den. Ook Polygoon uit Haarlem zal op het strand aanwezig zijn. OPENSTELLING POSTKANTOOR Met ingang van 1 September zullen de loketten van het postkantoor op de volgende uren voor het publiek ge opend zijn: Dagelijks 912, 1415, 18 19 uur; Zaterdags 913; 1415 en 18 —19 uur alleen voor telegraaf- en tele foondienst. Zon- en feestdagen (alleen voor telegraaf- en telefoondienst) 89 uur. Gedurende de maand Augustus zijn de openstellingsuren dagelijks: 8.30— 12.30, 14—16 en 17—19 uur. Burgerlijke stand Geboren: Jansje A., d. van J. van Dalen en M. Smit. Joanna M., d. van J. Nibbering en A. Nieuweboer. Joannes Tb., van Th. Roelofsen en C. G. Kaptein. Ondertrouwd: Reinier Th. J. Luijckx en Agatha A. Poel. Getrouwd Jacobus N. Mekken en Ber tha J. Vredevoort. Overleden: Fransiscus J. Deckwitz, 84 jaar. (Ongecorrigeerd) Haagse stadsbus door locomotief gegrepen Zaterdagmorgen omstreeks half acht is op het kruispunt Parallelweg, Wou- wermanstraat en Fruitweg een stads bus van de Haagse tramwegmaatschap pij door een locomotief gegrepen. Vier gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De Egyptenaar Mareeh Hassan Hamad won de Kanaalzwemwedstrijd in 12 uur en 12 minuten. Totaal uitgeput moest hij aan land worden geholpen. Gevonden: pop (model kat), kaart van Bergen (NH), capuchon (blauw-rood), groene alpinomuts, muntbiljet f 2,50, gouden dames- pclshorloge, gekleurde hoofddoek met zwarte rand, sleutel (loper), geel lederen damesporte- monnaie met inhoud, rozenkrans, shag'doosje, groene hoofddoek met rode en gele blokken, sleuteltje, zinken drinkkopje, groot model Ko dak in lederen étui, rode portemonnaie met inhoud, vulpotlood (merk „Emroi"), badtasje met inhoud, bruine langharige hond, brons- bmin-gevlamde vulpen „Parker'* en muntbil jet f 1,—. Verloren: hondje (zwart met bruin ge vlekt), rond damesregenhoedje, zilveren vul potlood, rode damesportemonnaie met druk knop, lichtrood kindervest (waarop bloemmo tieven geborduurd), bruine lederen portefeuille met inhoud, Marocaanse damesportemonnaie met drukknop, mondorgel in doosje (merk („Tosca"), gummi-popje (gekleed in rose over- g'ooiertje en wit truitje), blauw windjack, zil veren vulpotlood zonder clips, bruin lederen portemonnaie (inhoudende sleutels aan ring, papiertje met adres), paarse vulpen met gouden pen en clips, rijwiel (achtergebleven bij Ber- dos-terrein), zonnebril (beige montuur), don kerblauwe wollen zwembroek met lichtblauwe handdoek, een paar bruine kinderschoentjes met gespjes, blauw kinderjasje met witte stip pen, twee bankbiljetten van f 10,— en twee muntbiljetten van f 1,—, twee konijnen (wit en wit met zwart), groene plastic kindercape, gele wollen hoofddoek, pakje (inh. knot ka toen), bruine ceintuur en 1 meter rose haar lint, twee kinderrackets (merk „Match en Bla- cat"), rode autoped op luchtbanden (achter band lek), zilveren vulpotlood, wit vilten zakje waarin wit tasje (inh. 2 zakdoekjes), witte rijwieltas (dubbel), lichtbruine portefeuille (mh. ziekenfondsformulier, bus-abonnement, kampkaarten en foto's, rood gebreide dames- zwempak, broche (verguld met wapen van Luxemburg), bruine damesportemonnaie (inh. twee muntbiljetten van f 1,—, Engels muntstuk en buskaartje, grote zwarte hond, grijs ge breid kindervestje (rood en groen omgehaakt, v/ol). badtas (inh. twee badpakken, vier zwem broeken, twee badmutsen en twee handdoe ken), grijs damesvest met ritssluiting, twee groene bandhanddoeken, broche (kaasdrager- tjes), jongensslipover (donkerblauw) en zijden sjaal (blauw-groen met bloemmotieven). BERGEN AAN ZEE Gevonden: kilnderbril en damesvest (iood-groen-zwart gestreept). Verloren: damesbadpak, portemonnaie (inh. f 50,—), sigarenaansteker, blauwe por temonnaie (inh. f 5,—), bruine jongensschoen en plastic groene regenjas met capuchon. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan, tel. K 2208—2444, iedere werkdag van 10—11 uur. ZONDAGDIENST ARTSEN Zondag 19 Augustus wordt de medi sche dienst waargenomen door dokter Van Gelder, Van Reenenpark, telefoon K 2208—2027. Jaarlijks uitstapje weer succesvol Grote bedrijvigheid was er vroeg in het dorp. De oudjes uit Hensbroek en Obdam kwamen bijeen om in twee touringcars een dagje uit te gaan. Nadat de heer Bobeldijk het wel komstwoord had gesproken en daarin gehoopt had op mooi weer en een voor spoedige reis, leidde de tocht allereerst over Rustenburg, Ursem en Avenhorn naar Hoorn, waar even werd rond ge reden. Toen langs de dijk naar Schar- woude en vervolgens over de Jaagweg naar Edam. Ook dit stadje werd bezich tigd. Vervolgens werd gereden naar Volendam. Eerst werd nu een kopje koffie gebruikt, waarna een boottocht volgde naar Marken, waar ongeveer 1 uur werd vertoefd. Van Volendam ging het later langs Monnikendam door Amsterdam, naar de Haarlemmermeer. In de buurt van Schiphol werd even stilgehouden om het dalen en opstijgen der vliegtuigen te zien. Vandaar ging het langs Aals meer en door Hoofddorp en zo door Heemstede naar Zandvoort, waar zeer werd genoten van de zee en de bedrij vigheid op het strand. Weer ging het verder langs Bloe- mendaal aan Zee, Overveen naar het beroemde „Kopje" Hier werd eerst da inwendige mens versterkt en daarna beklom een gedeelte van het gezel schap de Uitkijktoren. Nadat allen de plaatsen in de bus weer hadden ingenomen, reed men naar de Velserpont, waar juist het stoomschip „Westland" passeerde. Daar de tijd aardig vorderde, werd nu de kortste weg genomen, Om onge veer half negen arriveerde men weer behouden en hoogst voldaan In het dorp. In café Kossen werd de ontvangst opgeluisterd door het fanfarecorps „Volharding". Namens de oudjes dankte de heer Evers het comité voor de prachtige en genotvolle dag die hun was aangeboden. De heer Bobbeldijk bracht een woord van dank aan allen die door daadwer kelijke medewerking deze dag hebben doen slagen. Aan zuster Barendse werd een mooi lepeltje aangeboden, daar zij weer aan de tocht had deelge nomen om zo mogelijk de helpende hand te bieden. KERKELIJK NIEUWS De kerkeiaad van de Geref. kerk heeft tot ouderling benoemd de heer R. Kramer en tot diaken de heer K. Bakker. De bevestiging za! plaatsvinden op Zondag 2 September. MARKTBERICHT Gisteren werden op de groentevei ling ongeveer 10.000 kg sperciebonen aangevoerd, welke 28—42 et. per kg. opbrachten. De noteringen waren ver der als volgt: sla 6 y, —10, Komkom mers 914, tomaten 3840, andijvie t'A9, bospeen 3436, waspeen 28, trosbonen 56, stamsnijbonen 20, stok- bonen 4547 snijbonen 2543, pronk- bonen 23—26. bloemkool, 42—58 dop erwten 37—50, appelen 30 et., bramen 1.70—1.80 per mand, frambozen 7076 per doosje. De uitslagen van de voetbalwedstrij den, welke deze week voor de compe titie en bekerronde van het bedrijfs voetbal werden gespeeld, luiden als volgt: Competitie: FordboysRhodesia 10 Stoel 2Lastinaboys 03 le Bekerronde: VIVO-boys—APSV 2 0—4 Stoel 1Centra 30 2e Bekerronde: Ringers 1Hulskampboys 21 Telefonia—APSV 2 3—1 PerzifoPostiljon 05 Stoel 2Alkm. Courant 50 Povay 1't Hooge Huys 21 Blackboys—Nagengast 20 FordboysStoel 1 (gestaakt) 11. Standen competitie: Afdeling A: SOVA 10 8 1 1 20— 5 17 Postiljon 9 5 4 0 15— 2 14 Ringers I 9 5 2 2 17— 5 12 Lichtbedrijven 10 4 4 2 1814 12 Reiniging 10 4 3 3 1110 11 Povay 1 9 2 4 3 87 8 Chevroletboys ,9 4 0 5 1517 8 BBC 1 9 2 3 4 10—11 7 't Hooge Huys 10 3 1 6 8—16 7 Conijn 10 1 3 6 13—18 5 Telefonia 9 1 1 7 7—27 3 Afdeling B: Blackboys 9 6 Hulkskampboys 9 6 Notenkrakers Krom APSV 2 Melkboeren VIVO-boys Slagers Alkm. Courant Stoel 1 Afdeling C: Fordboys Rhodesia Lastind'fcoys Centra Nagengast POA Povay 2 Ringers 2 BBC 2 Perzifo Stoel 2 9 8 8 8 9 9 8 9 9 10 9 7 9 10 8 9 9 8 10 16— 5 14 19— 7 13 12— 8 10 10—17 9 16—11 17—18 13—14 9—17 7—14 8—16 0 10 20— 4 19— 4 12— 8 21— 6 12— 7 10 16—10 9 10—11 17—18 12—15 9—18 3—50 Handbal. Afdeling A: MilfleurHulskampgirls 1 (gest.) 02 Afdeling B: Hulskamp 2—HVB 1 2—1 Standen. Afdeling A: Telefonia 11 9 1 1 59—22 19 Hulkampgirls I 10 8 0 2 38—17 16 Krom 12 6 2 4 50-41 14 RHV 11 5 2 4 28—19 12 Lastinagirls 1 12 4 2 6 2635 10 Milfleur 10 3 1 6 29—31 7 HVB 2 12 0 0 12 4—69 0 Afdeling B: HVB 1 10 7 2 1 54—20 16 Centra 11 7 2 2 50—30 16 't Hooge H. 2 11 7 0 4 71—35 14 Hulskampgirls 2 11 7 0 4 3127 14 SVG 11 4 1 6 39-41 9 JAK 12 2 0 10 10—66 4 Lastinagirls 2 11 1 1 9 1349 3 Het programma voor de volgende week is als volgt: Competitie Afdeling B: 21 Aug. MelkboerenAlkm. Courant. 24 Aug. Krom—APSV 2. Competitie Afdeling C: Lastinaboys—Nagengast, Centra— Fordboys, Povay 2Perzifo. 2e Bekerronde: 20 Aug. BBC 1—Rhodesia. 3e Bekerronde: 20' Aug. Ringers 1—Telefonia, 20 Aug. Postiljon—Stoel 2, 20 Aug. Povay 1—Blackboys, 24 Aug. (BBC 1 of Rho desia)(Fordboys of Stoel 1). 17 e week. Competitie Afdeling C: 28 Aug. Ringers 2—Centra, 28 Aug. Povay 2—BBC 2. 4e Bekerronde: 27 Aug. Winnaar Cl—Winnaar C2. 27 Aug. Winnaar C3—Winnaar C4. Na bovengenoemde wedstrijden reste ren nog: Afdeling A: TelefoniaRingers 1. Povay 1 Chevroletboys, BBC 1Postiljon. Afdeling C: CentraPerzifo. Bekerfinale: Winnaar Dl—Winn. D2 Wedstrijden om het kampioenschap van Alkmaar: SOVA—Blackboys, Blackboys—Kam pioen Afd. C, Kampioen Afd. C—SOVA Gistermiddag zijn 54 ex-gevangenen uit Kiew in het boskamp te Amers foort gearriveerd. Naar uit inlichtin gen van de teruggekeerden kon wor den opgemaakt, is dit waarschijnlijk het laatste grote contingent Neder landers, dat uit Rusland is terugge keerd. Vier ernstige zieken zijn achterge bleven in een hospitaal te Friedland. Een aantal anderen is uit vrije wil in Duitsland achtergebleven. Van de 54 terug gekeerden zullen dertig mannen direct nadat de nodige formaliteiten zijn vervuld en nadat zij aan een ge neeskundig onderzoek zijn onderwor pen, op vrije voeten worden gesteld. De vier en twintig anderen worden nog vastgehouden voor een speciaal onderzoek. He f begint al weer De vroegere SS-officier Hermann Lamp en de gewezen onder-officier van de marine Karl Heinz Neumann hebben een „Duits vrijkorps" ge vormd, dat de herbewapening van Duitsland, de eenwording van het land en herinvoering van dienstplicht voorstaat. Het corps is verdeeld in twaalf vrijwilligersgroepen van 112 man. De stichtingsdatum is 20 Juli „zulks om te tonen, dat het korps gericht is tegen de indienstneming van officie ren, die deelnamen aan het complot, dat 20 Juli 1944 leidde tot de aanslag op Hittler". Op kosten van het comité Het Nederlands oorlogsgravencomité treft op het ogenblik in Londen voor bereidingen om in October tweehon derd Engelsen in de gelegenheid te stellen de graven van hun gesneuvelde verwanten in Nederland te bezoeken. De Engelse familieleden zullen per vliegtuig naar Nederland komen en logeren bij de Nederlandse gezinnen, die de graven hebben geadopteerd. D° kosten worden' door het comité gedra gen. Eind Augustus, begin September maken driehonderd mannelijke en vrouwelijke oud-gedienden een reis naar Nederland tegen betaling van de overtochtskosten. De leiding van het achtste Ameri kaanse leger heeft in een communiqué medegedeeld dat de strijd in de cen trale Koreaanse frontsector is opge laaid. Communistische troepen vielen ten Westen van Jontsjon aan. Strijd krachten der Verenigde Naties hebben aanvallen ten Noordwesten van Jang- goe uitgevoerd. De communisten werden na een strijd van twee uur teruggeslagen; hun tegenstand in het gebied van Janggoe was hardnekkig. Er ontwikkelden zich hier verwoede gevechten van man te gen man. Westduitse douane hield 46.391 smokkelaars aan Douane-autoriteiten te Bonn hebben gis'eren meegedeeld, dat in de eerste zes maanden van dit jaar 46.391 smok kelaars door de Westduitse grenspoli tie zijn aangehouden. In dezelfde periode werden goederen en smokkel- voertuigen ter waarde van meer dan 16 millioen gulden in beslag genomen. Onder meer werden meer dan 1U millioen sigaretten, 130 ton koffie, 5 ton thee, 550.000 pakjes sigarettenpa pier, 387 personenauto's, 106 vracht auto's 90 motorrijwielen, 200 fietsen en 17 vaartuigen geconfiskeerd. Warme lucht, later regen (Van onze weerkundige medewerker) Het zal hier in de kuststreek vooral de tot krachtig of tot hard toenemende zuidelijke wind zijn, die de nadering van een Oceaandepressie verraadt. Vandaag zal het weer nog een zonnig en zomers karakter hebben, terwijl bok morgen aan de voorzijde van de depressie bij een sterke Zuidelijke wind nog aanhoudend warme lucht uit Frankrijk wordt aangevoerd. Of het morgen tot de avond droog zal blijven, was hedenmorgen nog een vraag, maar het grootste deel van de dag zal dit wel het geval zijn. Gisteren had het weer ook een zonnig karakter, waarbij in Den Helder en op Schiphol het kwik tot 19 graden, plaatselijk in ons land tot 21 graden Celsius steeg. Een storing, vergezeld van regenbuien en onweer, trok gisteravond over Utrecht, Brabant en Gelderland naar het Oosten. In Noord-Holland vielen slechts enkele lichte buitjes. Achter genoemde de pressie stroomt veel koude Oceaan- lucht, waarin veel buien voorkomen, maar zoals bet zich laat aanzien zal deze verslechtering ons niet voor de late namiddag ol de avond kunnen be reiken, Het betrekkelijk gunstige zo merweer van de laatste dagen, al was het niet warm, behoudt eer onstabiel karakter, aar na morgen de depressies de lucht blijven verstoren. Het aanlai zomerse dagen (max. temperatuur bo ven 25 graden Celsius) was in onze omgeving abnormaal klein deze zomer Te Hoorn werd slechts één zomerse dag waargenomen sedert 30 Juli, tegen normaal acht. Wat er voor 25 aar gebeurde In de Alkmaarsche Courant van 18 Augustus 1926 vinden wij de mededeling, dat „Alcmaria" de Vereniging voor vreemdelingen verkeer, in de Hollandse en En gelse taal een uitvoerig strooi biljet heeft doen drukken met de bedoeling het Vrijdagsmorgens tijdens de Kaasmarkt aan de Alk maar bezoekende touristen uit te reiken. Het bevat de voornaam ste wetenswaardigheden over het Kaasdragersgilde. kleuren der veemen, de lonen der kaasdra gers, gewoonten en gebruiken bij de kaasverkoop, het wegen der kaas en de expeditie daarvan. Verder vermelden de biljetten enige bijzonderheden over het Waaggebouw en de toren. Deze biljetten zullen door de Alkmaar bezoekende touristen zeker op prijs gesteld worden en het vreemdelingenverkeer bevor deren, meldt het bericht Dat is in de later jaren inder daad gebleken. Wat thans de vreemdelingen ter beschikking staat is van heel wat groter om- van dan men bij deze eerste actie in 1926 wellicht verwacht zal heb ben. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Bekend is dat op Maandag 13 Augus tus 1951, tegen 23 uur, op het hoek punt Kennemersingel-Straatweg (recht se bocht langs het standbeeld), onze geachte stadgenoot, de beer H. Een- debak, door de aanhangwagen van een vrachtauto aangereden, gewond en gedood is geworden. De getroffene lag op het rijwielpad, bij het metalen deksel van een trottoirput, tegenover de smalle weg langs het gebouw der Kamer van Koophandel te Alkmaar. In verband met het voorgaande verzoek ik u beleefd, mij in uw blad zo mogelijk kenbaar te willen maken, welke veiligheidstheorie van „Veilig Verkeer" etc., ten grondslag zou moe ten liggen aan het in wegverkeer zich bevinden van vrachtauto's met aan hangwagen van een formaat als waar van berichten melding maken. Zulks dan voorzover er de moordonge- lukken niet meegerekend in weg verkeer van veiligheid sprake kan zijn. Duidelijk toch is, dat wanneer een vrachtauto met aanhangwagen om een rechts hoekpunt moet rijden, de bestuurder öf op de ene, öf op de ande re weg zo niet op beide wegen in overtreding zal komen, vanwege het noodwendig tijdelijk aanwezig zijn van de eerste en ten dele óók van de tweede wagen aan de linkerzijde van één der twee wegen of beide wegen. Toepassing toch van de gemiddelde bocht, is met wagens als bedoeld in de meeste gevallen niet zonder feitelijke overtreding denkbaar. De betrokken bestuurder kon de voor hem en zijn wagen „veiligste weg" kiezen door intensief gebruikte maken van de relatief zeer onscherpe hoek ter plaatse. En juist dit sluit al daar de bijna onvermijdelijke moge lijkheid van rijwielpadafsnijding in, hetgeen bij kunstlicht nog minder goed is waar te nemen; evenmin als de wielrijder, die nog niet op het fa tale punt aanwezig kon zijn, toen de wagenbestuurder dit persoonlijk pas seerde. Controle ter plaatse als bedoeld be wijst, dat ook andere bestuurders van vrachtauto's met aanhangwagen, dezelfde „fout" begaan als hiervóór is behandeld. Het antwoord op de vraag waar de primaire schuldigen van een aanrij ding als bedoeld moeten worden ge zocht, laat zich raden. JA, zegt MEN, zó is het precies; en de bureaucratie prevelt: het behoort niet tot onze competentie. En daarmee is de zaak aan kant; wij leven immers in een vrij land. Wie volgt. Lijkkisten wach ten Citaat uit STRAFRECHT, door Prof. Mr. D. Simons, hoogleraar te Utrecht. Deel 1 Par. 32 No. 175 (laatste alinea); hetwelk als volgt luidt: „Schuld ten opzichte van de omstandigheden, wel ke de behandeling tot een strafbare maken, bestaat, 'wanneer de dader kon weten, dat die omstandigheden aanwe zig waren en zich niet met voldoende zorg van haar niet-bestaan verzekerd heeft". Duidelijk nu is, dat er sprake moet zijn van een sanctionnering van bepa lingen, die het plegen van feiten, als het bij de Wet bedoelde „Dood door schuld", als bij voorbaat insluiten. De „schuld" van een adspirant-wa- genbestuurder zou dus gelegen moeten zijn in aanvaarding van het be sturen van een voor het verkeer wet telijk goedgekeurde wagen (wagens). Vraag: Is hier sprake van een door de overheid moreel niet gewilde vorm van „uitlokking" (zie Straf recht) tot en door wagenbestuur ders moreel evenmin gewilde vorm van GEWELDPLEGING? Welke Alkmaarse rechtsgeleerden weten zich geroepen, om een voor Nederland beschamend moreel-ethisch referaat terzake aan de Volksverte genwoordiging bij de regering te doen voorleggen? Varnebroek 36 j. RUTSEN

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3