Bijna tw zullen Stad en Omgeving Twee jaar gevangenisstraf geëist tegen inbreker AGENDA Kermis en het nieuwe toneel seizoen te Alkmaar In Alkmaar brengt men goede stukken van bekende gezelschappen Egmond aan Zee heeft bijzonder goed badseizoen Burgerlijke Stand INGEZONDEN STUKKEN Waarom Alkmaarders gepasseerd? Varkenshandelaar bezocht vijftig jaar de Purmerender markt Vroeger per tram, nu per bromfiets MARKTBERICHTEN Beemster Burgerlijke Stand Bergen Record aantal bezoekers aan Openluchttheater Graft Langendijk Organisaioret Publieke belangs neemt aanzienlijk PURMERENDER MA WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 Verdachte had reeds vijf veroorde'ingen wegens vermogensde'icten achter de rug Reeds vijf veroordelingen, w.o. één van twee Jaar gevangenisstraf, had verdachte Willem V., die gistermorgen voor de Meervoudige Kamer terecht stond, reeds achter de rug. Het waren alle vermogensdelicten. Behalve dat zijn er op het ogenblik nog enkele processen-verbaal in behandeling, waarin de naam van V. wordt geuoemd. In de maand Juni van het vorige jaar was Willem V. per fiets van Amsterdam naar Alk maar gekomen. Daar hij volkomen platzak was, zoekt hij een g'eschikte gelegenheid om zijn financiële positie enigszins te verbeteren. Op de Noorderkade ontdekte Willem een raam, dat niet goed was gesloten en na het invallen van de duisternis keerde hij terug om zijn geluk daar te beproeven. Het bezoek leverde hem enkele verzilverde voorwerpen op, bestemd voor een jubileum, en een paar dozen sigaren. „Vertelt u nu toch eens hoe u steeds tot die verkeerde handelingen komt. U gaat de gevangenis in en uit", vroeg de president, mr. J. Krabbe. „Ik kan het zelf niet verklaren Edelachtbare", luidde het antwoord. Uit de stukken bleek, dat verdachte na een van zijn veroordelingen in dienst was geko men als huisknecht in een klooster. Het ver trouwen dat hem daar was geschonken had hij ernstig misbruikt door na verloop van enige tijd te verdwijnen en f 1500,— kasgeld mee te nemen. Daarna had hij enkele fietsen ge stolen. In Amsterdam had een groen rijwiel Alkmaarder op leprozerie ie Medan gearresteerd Naar het „Nieuwsblad voor Sumatra" Onlangs mededeelde, zou zich onder de drie bij de razzia's te Medan gearres teerde Nederlanders ook de oud-Alk- maarder R. Geus, kapitein van het Le ger des Heiis, bevinden, directeur van de inrichting voor melaatsen Pulau Sitjanang bij Belawan. Bij informatie aan het hoofdbureau van het Leger des Heils in Amsterdam bleek ons, dat men daar het bericht noch ontkennen noch bevestigen kon. Men verwachtte ook geen bijzonderheden te ontvangen, om dat kapitein Geus ressorteert onder het Indonesische territorium te Bandoeng. Kapitein R. Geus is een zoon van de Alkmaarse rijwielreparateur Geus, die jarenlang een zaak aan de Koorstraat had. Reeds op 23-jarige leeftijd werd de heer Geus officier bij het Leger des Heils. Twee jaren later werd hij naar het toenmalige Nederlands-Indie over geplaatst, waar hij op verschillende standplaatsen werkzaam was. Slechts enkele keren kwam hij met verlof naar Nederland, voor het laatst een paar jaar geleden. Op 15 Augustus 1947 werd de toen 40-jarige kapitein benoemd tot directeur van een leprozerie bij Bela wan, Pulau Sitjanang. die plaats biedt aan 300 melaatsen. Midden in de wil dernis werkt kapitein Geus daar met zijn echtgenote, zeven man verplegend personeel en 30 employé's ter verzor ging van de leprozen. Onze woordvoerder op 't hoofdkwar tier te Amsterdam achtte het zeer on waarschijnlijk, dat kapitein Geus zich met politiek zou hebben bezig gehou den. „Het Leger des Heils stelt zich principieel buiten de politiek en het is vrij onaannemelijk, dat kapitein Geus hierop een uitzondering zou maken". Geboren: Theodorus J. F., z. van J. Bruin en G. A. Bruinsma; Petrus, z. van H. Groothuizen en S. T. Lauw; Cornelia, d. van J. Nootebos en E. T. Hulskamp; Willem en Guurtje, z. en d. van P. Lief- ting en J. Th. L. Ditmar; Hubertus J. J., z. van C. J. van der Steen en C. M. van Koningsbrugge; André, z. van H. G. Sman en A. W. van der Kamp; Joost, z. van J. de Pijper en E. C. Roomer; Ingrid, d. van H. J. Hoogland en J. C. Hoogland; Fre- derika J., d. van F. Jansen en H. Withaar; Paul F., z. van H. J. Wesselson en E. J. Beekman. Gehuwd: André Slikker «n Tiny H. Hoedt; Hendrikus J. Erkamp en Geer- truida C. Laas. Overleden: Gerhard Doeschot, oud 30 jaar. EXAMEN PAARDENSLAGER Voor het examen paardenslager, dat 31 Juli te Utrecht werd afgenomen, zijn ook de Alkmaarder J. Schimmel en de Limmenaar H. Metselaar ge slaagd. Van de achttien candidaten be haalden slechts twaalf het diploma. Dezer dagen werden met enige plech tigheid de getuigschriften in „De Har monie" in Zaandam uitgereikt. Ver schillende sprekers uit de slagersbran che voerden het woord en legden de nadruk op het nut van een goede vak opleiding. zijn bewondering opgewekt, waarmede hij zich naar Weesp had begeven. Of de kleur hem niet aanstond of dat die groene tweewieler te veel de aandacht trok, kwam niet ter sprake, maar in de stad van de Weesper moppen ruilde hij de gorene voor een zwarte fiets. De officier, mr. Meischke, meende dat, ge zien het strafblad van verdachte, een gevan genisstraf van twee jaar op zijn plaats zou zijn. De verdediger verzocht de rechtbank een psy chiatrisch rapport te laten uitbrengen. Over veertien dagen volgt de uitspraak. WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Dombo (alle leeftijden), Rex Theater, 2 en 7.30 uur: De beste jaren van ons leven (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De charge van de lichte brigade (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Moeders jongen (alle leeftijden). Bioscopen 2.30 uur matinée; Rex Theater 2 uur. DONDERDAG Bioscopen, aanvangstijden 8 uur; Rex Theater 2 en 7.30 uur. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 22 Aug. v.m. 7.06 en n.m. 7.31. Donderdag 23 Aug. v.m. 7.48 en n.m. 8.03. HOOG EN LAAG WATER TE CAMPERDUIN Woensdag 22 Aug. hoog 7.11—7.36 en laag 1.11—2.01. Donderdag 23 Aug. hoog 7.538.13 en laag 1.53—2.19. Het Gulden Vlies in het middelpunt De Alkmaarse kermis staat weer voor de deur en dat betekent tevens de inzet van het Alkmaarse toneelseizoen, want de directie van Het Gulden Vlies brengt in de komende week een reeks toneelvoorstellingen, die ttfdens de ker mis de belangstelling zullen trekken van ieder, die van goed toneel houdt (en dat zyn er velen). En tevens zal men belangrijke toneelavonden kunnen ver wachten in de komende wintermaanden. DIERENBESCHERMING Sinds enige weken zwerft te Alkmaar rond een jonge herdershond plm. 6 maan den oud. De eigenaar wordt yerzocht zich te vervoegen bij de inspecteur van de dierenbescherming. In de Baanstraat is zwervend aange troffen een cypers poesje, plm. vier maan den oud. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat 1 te Alkmaar. WERK OPGEDRAGEN Aan P. Daalder's Aannemersbedrijf N.V. alhier is opgedragen het aanleggen van paden naar de veertig woningen aan de Dr. Ir. C. Lelystraat te Middenmeer. De aanbesteding was door de gemeente uit geschreven. GESLAAGD Voor het Basis-examen van de Nederlandse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Brittannia" te 's-Gravenhage slaagden mej. Johanna Elout en de heer Jan Broers, beiden uit Alkmaar. Toneelzaal werd veranderd en verbeterd De heer W. Mooy heeft de Alkmaarse pers uitgenodigd op een bijeenkomst en haar op de hoogte gebracht v.n hetgeen voor het nieuwe seizoen van belang is. De toneelzaal van Het Gul den Vlies heeft grondige verandering ondergaan, veranderingen, die even zoveel verbeteringen zijn. De ramen aan de rechterzijde zijn verdwenen, ae betimmering van de zaal is geheel ge wijzigd en de fraaie lichthouten be dekking doet het uitstekend en geeft een zeer prettige indruk. Ook is er een noodverlichting, die gebruikt kan wor den als eventueel de stroom uitvalt. De ,.oproep"-installatie is verbeterd. Alles doet fris en fleurig aan en men zal de toneelzaal met genoegen terugzien. Zoveel mogelijk zal worden getracht, het publiek het beste te bieden, wat op kunstgebied kan geboden worden. Extra N.A.C.O.-ritten Daar gebleken is, dat ook buiten Alk maar, zoals in Schagen, Den Helder, Hoorn, Heiloo enz. veel belangstelling bestaat voor goede toneelavonden in (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Redacteur, Aansluitend op de discussie over kunstbeoordeling, welke polemiek als ingezonden" in uw blad werd opge nomen, zou ook ik'gaarne iets over het culturele leven in Alkmaar onder uw aandacht willen brengen. Ongeveer drie jaar geleden is hier ter stede een commissie in het leven ge roepen, welke tot taak had te beoor delen welke schilder zou mogen expo seren in het museum alhier. Afgezien van de vraag in hoeverre ieder lid dezer commissie in staat moet worden geacht zelfstandig een gefundeerd oor deel te vellen over de schilder- en beeldhouwkunst in al haar geledingen, is het een feit dat genoemd comité voor het grootste gedeelte is samenge steld uit inwoners van Bergen. Het is eveneens een feit, dat onder de schil ders die tot nu toe in de gelegenheid werden gesteld in het stedelijk museum te exposeren, vele Bergenaren, doch slechts weinige Alkmaarders waren. Ongetwijfeld beschikt Bergen ovei meer schilders, onder wie er verschei- denen zijn met nationale en zelfs inter nationale bekendheid. Dit mag toch echter geen aanleiding zijn de Alk maarders uit hun „eigen" museum te weren? Toen de Bergense schilder Essers ju bileerde, werd hij door de gemeente Alkmaar uitgenodigd een expositie te houden. Jan Plas kwam bij zijn jubi leum niet verder dan een tentoonstel ling in het verenigingsgebouwtje in de Kanisstraat. Koos Stikvoort werd ge wogen en zwaar genoeg bevonden, maar wat heeft dat weken lang ge duurdToen er twee schilderijen voor de raadszaal in Alkmaar moesten worden vervaardigd, stelden B. en W. voor deze belangrijke opdracht aan twee Bergenaren te gunnen en nadat er geruime tijd met gesloten deuren was beraadslaagd werd hiertoe beslo ten. Ongetwijfeld verstaan de beide uitverkoren schilders hun vak zeer goed, doch ook van enkele bekende Alk maarse schilders zagen we vaak goede portretten. Dit treft te meer, daar het hier grotendeels copieerwerk betrof. Het beeld van de Stedemaagd in de Wilhelminalaan mag uitstekend ge slaagd heten, maar had de Alkmaarse beeldhouwer Commandeur dit buiten kansje niet ten deel mogen vallen? Dat ook hij geen beginneling is, moge onder meer blijken uit de werken die hij voor de Rijkswaterstaat vervaar digde. De door mij genoemde Alkmaar se kunstenaars gelden slechts als voor beeld. Hier ter stede wonen meer schilders en beeldhouwers die tot gro te dingen in staat zijn. Ook de opdrachten door particulieren ontgaan de Alkmaarders doordat zij „geen naam" hebben. Zo lang zij ech ter door bovengenoemde commissie en B. en W. over het hoofd worden gezien, zullen zij in hun vaderstad die naam nooit krijgen. Het Gulden Vlies, zjjn er plannen bij de Naco om na afloop der voorstellingen bezoekers per bus naar hun woon plaatsen terug te brengen tegen het gewone tarief, mits natuurlijk het aan tal deelnemers dat zich daarvoor tot de schouwburgdirectie kan wenden, voldoende is. Zo wordt dus wel gewerkt om Alk maar steeds meer een cultureel cen trum te maken van Noordelijk Noord- Holland en velen de gelegenheid te bieden goede kunst in Alkmaar te be zoeken. Het kermisprogramma Het toneelprogramma voor de kermis- week is uitstekend verzorgd. Zaterdagavond wordt geopend met het successtuk van Philip Yordan: „Anna Lucasta", gespeeld door de to- neelgroep „Comedia". Een prima be zetting heeft dit boeiende stuk. Wij noemen slechts Magda Janssens, Rie Gilhuys. Joap Remmelts, Ko van Dijk. Spel en regie (van Joan Remmelts) vonden grote bewondering. Ook Zon dagavond wordt dit stuk gegeven. Maandag, Dinsdag en Woensdag heb ben nog verrassingen in petto.Velen zal het genoegen doen dat Donderdag en Vrijdag de bekende actrice Lily Bouwmeester zal optreden als Elize Donlittle in het stuk „Pygmalion". Eén van de beste creaties uit het repertoire van deze actrice. Het Rotterdams To neel zorgt voor een prima bezetting. En de twee slotavonden Zaterdag en Zondag brengen echter onvervalste kermisvreugde. Max Tailleur en Her man Bouber zal men dan kunnen zien in de kostelijke klucht met de veel belovende titel: Perzik en Pruim. Toen de heer B. Hoogland van de Westerweg te Alkmaar gistermorgen om half vijf op zijn Solex stapte om naar Purmerend te gaan, vermoedde hij in de verste verte niet, dat hij die dag het feestvarken zou worden. En toch was dat zo. Het was gisteren n.l. vijftig jaar geleden, dat hij voor het eerst de varkens- en biggenmarkt in Purmerend bezocht en daarom werd hij door de marktmeester P. Beek na mens het gemeentebestuur gehuldigd. Namens de Bond van veehandelaren* bood de heer Roos de jubilaris een kistje sigaren aan. Voor mevrouw Hoogland waren er bloemen en twee lepeltjes met het wapen van Purmer end. Ook de heer J. van de Pol uit Egmond werd wegens het zelfde feit gehuldigd. Als jongen van veertien jaar mocht de heer Hoogland met zijn vader voor de eerste maal naar de Purmerender markt. Hij heeft sinds dien geen week meer overgeslagen, 's Maandags vertrok hij getrouw met het trammetje van de Tienenwal en bleef dan 's avonds in Purmerend over nachten om de volgende morgen vroeg op de varkensmarkt te kunnen zijn. Als het trammetje 's winters eens niet ging, welnu dan liep hij dat stuk je even. Dergelijke wandelingen (eens acht weken achter elkaar) behoren nu tot het verleden, want de heer Hoog land is met zijn tijd meegegaan en heeft zich een bromfiets aangeschaft, die hem iedere Dinsdag in alle vroeg te naar Purmerend brengt. Hij is al tijd in gezelschap van een andere bromfietsende marktbezoeker. „Want", zo zegt de 64-jarige bedachtzaam, „Als één van ons nu pech krijgt kan de ander hem trekken". Hoeveel varkens en biggen de heer Hoogland al die LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 22 Aug. 25.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 11,90—12,10, Doré 11,70, Bevelanders 8,80, blanke Eigenheimers 9,20—10,10, blauwe Eigenheimers 8,70—9,70 en grove 9,90—10,20; 45.000 kg rode kool A 4-9,10; 32.000 kg gele kool A 8,20—13,40; 55.000 kg witte kool 4-6,70; 4500 kg uien 9.30-10,60; 2000 kg bieten A 8,10—8,50; 6500 kg slabonen 30,50— 43.60; 700 stuks bloemkool AI 55—63,30. NOORDERMARKTBOND, 22 Aug. - 36.000 kg aardappelen: Eerstelingen 9,80—12, grove 10,40—10,50, kriel 3,60—3,70, Eigenheimers 7,80—10,20, blauwe Eigenheimers 7,80—9, Be velanders 8,80, Bintjes 9,30—9,40 en Koop- mans blauwe 8,70; 1500 kg uien 14,50; 2200 kg zilvemep 46—50,drielingen 20—29 en zil- veruieri 11—12; 2300 kg bieten A 5,90-^8 en B 4; 21.000 kg slabonen 34—48; 7000 kg rode kool 3,30—9,40 8000 kg' gele kool 6— 12,90; 88.000 kg witte kool 4—5,70; 500 stuks bloemkool: AI 51-52, All 24-40 en BI 37. W ARMENHUIZEN, 22 Aug. 1951. 21.400 kg aardappelen, Schotse Muizen 11,60; Eigenheimers 8,5010,80; Meerlan- ders 9,70; Bintje 8,209,20; 1600 kg slabo nen 37,90—42; 1600 kg gele kool 10. Het schouwburgvraagsiuk „De kunst moet betaald worden" zegt een oud spreekwoord en dit geldt tegenwoordig ook in hoge mate voor de kunst van toneelspelen. Het Is niet meer zó, dat men de goede landelijke gezelschappen voor enkele honderden guldens per avond kan laten optreden. Voor de opvoering van een goed stuk met een behoorlijke bezetting Is tegenwoordig een bedrag van 800 1200 nodig. teriaal zouden eisen. Op den duur zou Alkmaar een nieuwe geheel naar de eisen des tijds ingerichte grote schouwburg moeten hebben, maar er is geen mogelijkheid dat deze bin nen afzienbare tijd gebouwd zal wor den. Met de bouw zou thans reeds een millioen gemoeid zijn en de gemeente zou jaarlijks f 60.000 a f 70.000 moeten bijpassen om de tekorten te kunnen dekken. Eigenlijk is het financiële aandeel dar gemeente in de voorstellingen hier ter stede te gering. Er is ais wij ons goed herinneren in 1950 een bedrag van f 5000 op de begroting gebracht om goede en goedkope volksvoor stellingen te kunnen subsidiëren én een zelfde bedrag staat op de begroting voor 1951, maar voor zover ons bekend, is van deze f 10.000 nog niets gespendeerd geworden. Het zou zeker gerechtvaardigd zijn wanneer men van f 5000 per jaar voor elke voor stelling van een bekend gezelschap in het Gulden Vlies f 200 beschikbaar stelde. Een 25-tal avonden zouden hier door gesubsidieerd kunnen worden; men zou het risico om hier goede kunst te brengen niet geheel op de schouwburg directie laten rusten en deze zou door een dergelijke financiële steun nog iets meer en iets beters kunnen brengen dan thans reeds het geval is. Men mag in Alkmaar dankbaar zijn, dat het mogelijk blijkt in eigen ge meente van uitstekend spel door be kende gezelschappen te genieten. Ge constateerd kan dan ook worden, dat velen zich daarvoor niet meer naar Amsterdam begeven. Wie daar een schouwburg bezoeken, zijn in de regel een dagje feestelijk uit en besluiten dat uitstapje dan met het bijwonen van de een of andere voorstelling in de Stadsschouwburg of elders. Natuurlijk blijft de mogelijkheid, dat men daar iets kan zien, dat men door technische bezwaren in Alkmaar niet zal kunnen brengen, maar, dank zij de grote kosten, welke de directie van Het Gulden Vlies zich steeds weer voor vergroting en verbetering van het toneel getroost, zal dit steeds meer tot de uitzonderingen gaan behoren. Gemeentesubsidie is niet uitgekeerd De toneeldirectie die hier het stuk brengt moet een dergelijk bedrag uit eigen zak betalen. Hij draagt daardoor een zeer groot risico en het komt her haaldelijk voor, dat hij er enkele hon derden guldens moet bijpassen. Een goed gevulde toneelzaal wil dan ook geenszins zeggen, dat de onderne mer een winstgevende avond heeft. Zijn winst wanneer hij die er uit kan halen moet hij uitsluitend zoeken in de vertering der bezoekers, zowel tij dens de pauze als na afloop van de voorstelling, als velen in het café nog een uurtje gezellig samenblijven. Toneelgezelschappen vragen veel geld. Zij zouden niet kunnen bestaan als het Rijk en diverse gemeenten ze niet subsidieerden en zo gaat het ook met de schouwburgen. Amsterdam be taalt meer dan f 200.000 per jaar sub sidie aan de Stadsschouwburg, Haar lem bijna een ton en Rotterdam naar wij menen f 70.000. Goede toneelspel kunst is inderdaad duur, maar het is van algemeen belang en van grote op voedkundige waarde, dat zij in stand wordt gehouden. In Alkmaar heeft men, dank zij de abonnementsvoorstellingen en de acti viteit van de directie van 't Gulden Vlies niet te klagen. Natuurlijk zijn er stukken, die men hier vooral door de benodigde toneelruimte niet kan brengen, maar verreweg de meeste kan men ook in Alkmaar bijwonen en dat daarvoor ook grote belangstelling be staat kan blijken uit de omstandigheid dat vanuit de gehele kop van Noord- Holland tot zelfs uit Den Helder toneelliefhebbers naar onze gemeente komen om de opvoering van deze stuk ken bij te wonen. Het schouwburgprobleem Het schouwburgprobleem is in onze stad evenals in vele andere moei lijk op te lossen. Diverse verbeteringen welke de directie van het Gulden Vlies nog wilde aanbrengen ziin door de daarbij betrokken autoriteiten niet toe gestaan daar zij in deze tijd teveel ma- jaren heeft verhandeld is op een dui zend na niet te schatten. Het zijn er heel wat, daar kunt ge van verzekerd zijn. Op één dag bijvoorbeeld kocht de heer Hoogland als commissie-koopman voor een export-slagerij vierhonderd varkens en betaalde hij f 45.000.uit Niet alleen in Purmerend, maar ook op de markt te Schagen en Alkmaar is de jubilaris een bekende figuur. BEROEPEN Beroepen te Neede—Eibergen. W. van der Lingen te Alkmaar (Gereformeerde Kerken, onderhoudende art. 31 K.O.) Geboren: Catharina Gurarda, d.v. N. de Leeuw en E. C. Everaars. Ondertrouwd: Petrus Kroon en Wil- helmina .Spekken. Getrouwd: Quirinus Wilhelmus de Ruijter en Anna Maria Smit Corne lls Mol en Catharina Margaretha Groe- neveld. Overleden: Cornelis Bunschoten, 59 jaar, e.v. T. de Groot, won. te Oosthui zen. Niesje Bart, 67 jaar, echtgen. v A. Bakker. Vrij en Blij" muciseerde Begunstigd door uitstekend weer trad het bekende Radio-ensemble „Vrij en Blij*", onder leiding van Wesscl Dekker Dinsdagavond op in het openluchttheater. Nog nooit gedurende zij'n hele bestaan, waren in het theater zoveel bezoekers bijeen: 1867 belangstellenden uit Bergen en verre omgeving passeerden de con trole. Het ensemble, bestaande uit *'en zangeres sen en zestien mandoline-, guitaar- en accor- deon-artisten en de zanger Henk Dorèl, voerde een programma uit, dat buitengewoon in de smaak viel. Het enthousiaste publiek over laadde de uitvoerenden dan ook met bijvals betuigingen en de voorzitter van VVV, de heer J. H. Roggeveen, was wel de tolk van alle aanwezigen, toen hij onder het aanbieden van bloemen „Vrij en Blij" dank zei voor het gebodi'ne. Het tweede gedeelte van dit optre den zal Donderdagavond om 9.30 uur over Hilversum II worden uitgezonden. VERBREDING BRUGGEN KOST 4123 Dinsdagmiddag werd in het raadhuis de verbreding van twee bruggen te Graft aanbesteed. Voor dit werk waren drie aannemers uitgenodigd in te schrijven, n.l. D. de Jong te Graft, L. H. de Koekkoek en D. Tentij te West-Graftdijk. Het werk werd gegund voor 4123. Het betreft hier de bruggen aan de beide einden van de Globdijk. Vele attracties maken het verblijf aangenaam Te weinig hotelruimte Het seizoen 1951 is voor Egmond aan Zee bijzonder goed geworden, een sei zoen zoals deze badplaats nooit eerder heeft gekend. Hoewel het weer niet be paald schitterend was, beleefde Eg mond een ongekende drukte. In de maanden Juli en Augustas was er ner gens plaats meer te krijgen. De recla me die na de oorlog voor Egmond ge maakt is, niet in het minst door op bouw van de badplaats zelf, heeft nn vruchten afgeworpen. Ongekend was het aantal gasten; een klein contingent slechts uit het buiten land, maar des te meer bezoekers uit het eigen land, van heinde en ver, uit alle windstreken. VW en gemeente bestuur en zeker niet in het minst alle belanghebbenden, zijn dan ook uiterst tevreden en voldaan en kunnen terug zien op een hoog-seizoen, zoals men nog niet eerder heeft beleefd. Er zijn hoogtijdagen, waarop men goed kan nagaan hoe groot het vreem delingenverkeer wel is. Als zodanig kunnen gelden de dagen, waarop de strandfeesten werden gehouden. Hoe wel de VW tijdens het badseizoen 1951 niet minder dan driemaal strandfees ten organiseerde in elk der maanden Juni, Juli en Augustus, was de be langstelling telkenmale geweldig en tot het einde toe onverflauwd. Nooit eerder is het voorgekomen, dat alleen aan de kinderspelen telkens meer dan vijfhonderd kinderen deel namen. In Augustus moest de VW meer dan drie dagen voor deze feesten reserveren, zo groot was het aantal deelnemers. Voor volley-ball was de belangstelling zo enorm, dat er een hele competitie uit groeide, die nog dagen lang na de feesten verder uit gespeeld moest worden. Ook het vuurwerk trok dit jaar zeer veel belangstelling. Het aantal toe schouwers is bij dergelijke gelegenhe den moeilijk te schatten, maar heeft toch zeker vele duizenden bedragen. Meer dan een uur lang trok na afloop een ononderbroken file van auto's en fietsen het dorp uit. In Augustus werd voor het eerst een proef genomen met enkele gezellige avonden voor en door de gasten. Ook Brommend per bromfiets Het was weer een prachtige dag en het was naar aanleiding daar van, dat man en vrouw, overeen kwamen per Solex een ritje te gaan maken naar Bergen aan Zee. Waarom ook niet. Alles ver liep met de regelmaat van een klok, totdat op de terugweg de Solex van moeder de vrouw het vertikte om ook maar een streep verder te gaan. De eerste de beste reparatie-inrichting werd aangedaan, maar hoe men 't ook wendde of keerde, er was niets te vinden, dat de stagnatie veroor zaakte. Teleurgesteld ging men verder om 't bij een volgende reparateur eens te proberen, men kan nooit weten. Na veel vieren en vijven bleek ook deze man niet in staat de onwillige Solex op gang te krijgen. Ten slotte werd dan maar besloten om de motor uit te schakelen en de weg naar Wormerveer trappende af te leggen. Of men brommende op de bromfiets zat, vertelt de ge schiedenis niet, maar toen zij thuiskwamen en later de zaak eens „grondig" werd onderzocht. bleekde benzinetank ledig en de zijtas was voorzien van een blik met twee liter in dit geval was het succes zo over weldigend dat velen moesten worden teleurgesteld. Uit deze enkele moment opnamen blijkt wel, dat Egmond aan Zee als badplaats tegenwoordig bui tengewoon in trek is. Tal van attracties. Om de gasten aangenaam bezig te houden en de aantrekkelijkheid van de badplaats te verhogen werden nog meer attracties georganiseerd. Behalve het boven reeds gememoreerde, wer den wielerwedstrijden en motor-races door de duinen gehouden. Voor deze sportevenementen bestaat een steeds toenemende belangstelling, zodat de VW er nu geen geld meer hoeft bij te leggen. Op sportgebied konden voorts de voetballiefhebbers hun hart ophalen. EDO en VSV streden om de zilveren Van Speyktoren en Egmon- dia organiseerde tal van aantrekkelijke wedstrijden tegen buurtclubs en ver schillende badgasten-elftallen. Voorts werd de nodige afwisseling geboden op het gebied van toneel, cabaret, dan cing, film, telepathie, bridge-drives enz., terwijl de Noord, en Zuidholland se Redding Maatschappij, weer op ge heel ander gebied, voor afwisseling zorgde door demonstraties met de red dingboot. Zo was er voor iedereen wat te genieten, maar de grootste attractie is en blijft het schitterende Egmondse strand, zoals men elders langs de kust maar weinig aantreft. Bovendien wordt dit door ale exploitanten op buitenge woon lofwaardige wijze geëxploiteerd, met prima materiaal, door vlot en des kundig personeel en tegen prijzen, die voor niemand een bezwaar behoeven te zijn. De prjjzen. Wat dit laatste betreft moet Egmond o.i. op zijn tellen gaan passen. Over de prijzgn der strandexploitanten mag men niet klagen, doch in tal van ge vallen wordt vaak te veel berekend. Het getuigt van zeer kortzichtige poli tiek, als men het feit dat Egmond nu geweldig in trek is, uitbuit, door hoge prijzen te gaan maken. 0^> den duur zal zich dat gaan wreken en zullen velen, die nu eenmaal niet meer in een ruime beurs kunnen tasten, elders hun voordeel gaan zoeken. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzet ten. is een oud spreekwoord dat in Eg mond als vissersplaats overbekend was, maar ook in Egmond als moderne badplaats verstaan moet worden. Egmonds manco. Een ander punt, waaraan men in Egmond onverflauwd aandacht zal moeten blijven schenken, is het ont breken van voldoende hotel-gelegen heid. Dat is en blijft een bezwaar voor een ruimere ontplooiing van de bad plaats. Kleinere hotels en steeds meer goede en moderne pensions kunnen dit gebrek enigszins compenseren, maar meer ook niet. Daarom is het buiten gewoon jammer, dat de regering af wijzend heeft gereageerd op de ern stige pogingen, die dit jaar zijn on dernomen om te komen tot de bouw van een badhotel, volgens een schitte rend ontwerp van de bekende architect Dudok. De daarvoor aangevraagde en onontbeerlijke Marshall-hulp werd helaas geweigerd. Tevreden, maar niet voldaan. Zo is men in Egmond tevreden, ja uiterst tevreden over de behaalde re sultaten in het nu aflopende seizoen. Zelfgenoegzaam, voldaan en rustig voor de toekomst is men echter ge lukkig nog niet. Er blijft altijd nog iets te wensen over en dat is de na tuurlijke prikkel om te streven naar verdere vooruitgang. Men plukt thans de vruchten van hetgeen tevoren ge zaaid is. Laat men nu tijdig weer zaaien, op„at de toekomst nog rijkere vruchten zal afwerpen, niet alleen tot heil van Egmond, maar ook van de ontspanning behoevende vreemdelin gen. BEROEPEN Beroepen te Broek op Langendijk, M. J. Nolthenius te Aardenburg (Doopsgez. Broederschap) QVER ENKELE DAGEN, zullen de zeilwedstrijden o dagen geleden beweerden wij te vergelijken is met de and den georganiseerd. Als men gen binnen zijn gekomen en koesteren dat zich nog wel c duidelijk dat wij niets te veel bij de tweehonderd jachten hoog aantal. Voor de organist Z.V. en de Z.W.V.U., moet he van een genoeglijk „onder om belangrijk watersportgebeurei ALS sportgebeurtenissen aai rijkheid toenemen gaat dat lijk gepaard met 'n evenredig! van de publieke belangstelli heeft dit vorige jaar reeds bi maarderweek kunnen consta ongetwijfeld zal de belangsti jaar uit de Zaan, Uitgeest, Beverwijk en Alkmaar, om plaatsen uit de omgeving Alkmaardermeer te noemen, ter zijn. Het is dan ook een aantrekkelijk gezicht om va eiland de verschillende starts bij mee te maken. Het is boven alleen aantrekkelijk maar ook te enerverend, zelfs voor Spoedig begrijpt men dat het van boten in de omgeving van lijn niet zinloos is. Met arent ziet men de stuurman met naar het vijfminutenbord loeri het andere moet hij zijn riva gaten houden om bij de start gunstig mogelijke positie te Hoewel het vijfminutenbi geeft hoelang het nog duurt gestart kan worden, zal in ve len de fokkenist met een chr< in zijn hand de tijd nauwkeur men. Bij een groot aantal d~ in een bepaalde klasse is e start van eminent belang e slechts enkele seconden een r tekenis vervullen. Te vroeg kent, dat de stuurman terug len om opnieuw over de stai zeilen en een te trage start ka volg hebben dat de boot wo: sloten en veel te langzaam op komt. Met al deze factoren stuurman en zijn bemanning te houden en daarom heerst buurt van de starttoren altijd tense spanning. Die spannin; daar minstens een uur. Zaterda bijvoorbeeld zullen om de vijf ongeveer twintig starts plaat, en men hoeft zich dus zeker vervelen, temeer daar onderti PURMEREND, 21 Aug. 1951 schillende plaatsen was giste een flink aanbod, maar de hai over 't algemeen een iets ströe loop. Om te beginnen met koeien, ook daarvan was hel groot genoeg. Wel was er in een aardige handel maar deze stroever, wat dan ook priizen ten goede kwam. Ook geldemarkt was een kalme de verse was het weer heel daar blijven de prijzen dan hoog staan. Bij de pinken wa te doen. Beter was het weer nuchtere kalveren. Wel belemn steeds hogere vraagprijzen verkoop maar ze brachten priizen op. De vette kalve weer goed gezocht, maar in was niets meer te doen. De wolveemarkt was zeer maar de gang was trager of: lammeren voor de export nof goede priis opbrachten. Ook fokschaap kwam al gauw f 100. Met de bokken en geitel weer een stugge handel. Op varkensmarkt was de aanvoer en in het begin waren de vraa weer hoger dan verleden week zet was weer f 2.10 maar al liep het een paar centen terug iets lager te sluiten. Ook het van biggen was te groot, een kalme gang was. Op de markt was het weer gen stuf maar voor de enkele veulens ren scheen nog wel enige lh te zijn. Op de pluimveemarkt aanbod en in het begin aardig maar de afloop was traag. Aangevoerd werden 816 waaronder: 291 Vette koeien f 2.70 per kg, handel kalmer: en Kalfkoeien f 625f 975, Geldekoeien f 500f 700, Pinken f 270f 440 stug. 34 f 600—f 1400. kalm; 12 Vette f 160f 325. goed; 191 Nuchter ren: slacht f 50f 125, vlug; schapen en lammeren, resp. f en f 56f 90 kalm; 37 Bokken ten f 10—f 50, stug: 253 Vette f 1.84f 2.10 per kg, stug, te bod; 1111 Schrammen, zware lichte biggen resp. f 35f f 76 en f 26—f 40 kalm. afloop 24 Fokzeugen f 275f 425. Paarden f 550—f 950. stug; 8 f 250—f 325. goed. Totaal 3610 3400 Oude kippen en hanen witte f 1.70f 1.90 per kg, 501 f 1 80f 2 per kg: 600 Jongt f 4f 6.50; 3300 Jonge hanen witte f 2.40—f 2.60 en 800 blau' f 3 per kg: 600 Eenden f 1f Konijnen f 1—f 5: 6000 kipeieri f 16 per 100 stuks; 500 eendeier per 100 sti ks.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2