Soldaten willen de Westduitse bijdrage voor Europa steunen Keuring Korea-vrijwilligers was volkomen in orde Eerste groep Korea-vrijwilligers th tuis is weer parachutisten namen aanval op Valkenburg Belgische deel aan Vijf maanden geëist in de zaak-Oldebroek Strategisch materiaal naar Oost-Europa? Ontsnapte gevangene weer gepakt Kleren kwamen weer van pas Amerika protesteert bij Sowjet-autoriteiten Chinese nationalisten zijn zeer actief Wrijvingen in Westduitse coalitie verdwenen Egypte verzacht controle in het Suez-kanaal Rijksvoorschotten voor de woningbouw Typhoon langs Okinawa Mevr. Roosevelt nog aan de top Joegoslavië protesteert bij Oostenrijk Zijn verraad dreef il!ega!en in de dood Vijftigduizend kg. groenten en fruit voor de Olympische athleten Karei Lotsy zal hoorn van overvloed aanbieden Voetballer van Sabadell werd gedood WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1961 Rapport van NacCloy De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, John McCloy, heelt in zijn laatste kwartaalverslag medegedeeld, dat ongeveer 400 voormalige Duitse offi cieren in het geheim bijeen zijn geweest. Zij hebben een resolutie aangenomen, dat doelmatige verdediging van West-Duitsland en West-Europa tactisch on mogelijk is met de strijdkrachten, die nu of in de toekomst aanwezig zijn. In het verslag wordt echter gesproken van de bereidheid van verscheidene ver enigingen van vroegere soldaten om een Westduitse bijdragen aan de Atlanti sche gemeenschap te steunen, evenwel op voet van gelijkheid met andere part ners. In hoger beroep heeft voor het Hoog Militair Gerechtshof de zaak gediend tegen de vroegere commandant van de Legerplaats Oldebroek, de luit.-kol. der artillerie C. Th. N. Ditmaal werd een gevangenisstraf van vijf maanden tegen hem geëist met ontslag uit de militaire dienst. Overste N. is indertijd door de krijgsraad veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met ontslag uit de dienst wegens heling, het toelaten van misdrijven door een mindere, het doen verrichten van werkzaamheden in een zaak die vreemd is aan het belang van de dienst, verduistering en overtreding van de vuurwapenwet. De overste herriep thans vrijwel alle vroeger afgelegde bekentenissen. Na een langdurig getuigenverhoor nam de advocaat-fiscaal, mr. D. J. van Gilse, conclusie. Ten aanzien' van en kele tenlaste gelegde feiten, vroeg hij vrijspraak ten aanzien van de andere veroordeling tot de reeds genoemde straf. De raadsman, mr. P. M. Hogen- berg te Rotterdam pleitte vrijspraak en verwijzing voor disciplinaire af doening. Smokkel op verlopen licenties Het vermoeden bestaat, dat oude ge allieerde uitvoerlicenties zijn gebruikt, om grote hoeveelheden strategisch be langrijk materiaal van West-Duitsland naar Tsjechoslowakije te smokkelen. Zo zouden in Mei op deze wijze machi nes ter waarde van millioenen dollars zijn verkocht. Op het ogenblik stellen de Amerikanen bij Duitse firma's in het Fuhrgebied een onderzoek in naar de omvang van deze smokkel. Hoofdman in deze affaire was de Tsjech G. Davi- dovio, die goederen, die aan de Tsje- choslowaakse grens door de Amerikaan se politie waren teruggezonden, via Hamburg, Rotterdam en Amsterdam toch naar hun bestemming zond. Rusland onfwikkelde een nieuwe straaljager De Russische luchtmacht zal binnen kort met een nieuwe tweemotorige straaljager, de „IA-15 B" versterkt wor den. Deze zal een snelheid kunnen be reiken van meer dan 1000 km per uur. De massa-productie van de IA-15 B, die een jaar geleden zijn eerste proefvlucht maakte, is reeds begonnen. Het toestel is een verbetering van de Messerschmidt 262, die de Duitsers kort voor het einde van de oorlog hadden vervaardigd. Ook een zuiveringsactie te Semarang Ook te Semarang is een zuiverings actie ingezet na de soortgelijke acties te Djakarta, Medan, Surabaja, enz. Ook hier bleven mededelingen van officiële zijde uit. O.m. werd een inval gedaan in hét afdelingrkantoor van de Partai Kommunis en in het gebouw Rakjat Indonesia, waar de besturen van vele vakverenigingen gevestigd zijn. Onder de gearresteerden bevinden zich o.m. de secretaris van de P.K.I., de voorzit ter van de Sobsi en de voorzitter van de Partai Rakjat Indonesia (de partij f van Bung Torno). HET GRENSCONFLICT TUSSEN PERU EN ECUADOR Vertegenwoordigers van de landen, die in het grensgeschil tussen Peru en Ecuador zullen bemiddelen, zullen 29 Augustus te Rio de Janeiro bijeen komen. Dan zal worden beslist over de vraag, of er militaire waarnemers naar het betwiste gtbied moeten wor den gezonden. De strijdkrachten van Peru hebben bevel gekregen, zich op hun uitgangs posities terug te trekken. JONGEN OVERBOORD GEVALLEN Van het Belgische ss Anvers, dat zich ten Zuiden van Noorwegen bij de in gang van het Skagerrak bevindt, is een jongen spoorloos verdwenen. Men neemt aan, dat hij overboord is geval len. Saargebied hinderpaal Naar aanleiding van het herleven van de socialistische rijkspartij merkt het rapport op, dat de Amerikaanse politiek gericht blijft tegen een even tuele opkomst van het nationaal-soci- alisme. De kwestie van het Saargebied heeft zich ontwikkeld tot een „aan zienlijke hinderpaal" voor de bekracn- ting van het plan Schuman, aldus McCloy, die evenwel tegelijkertijd zijn vertrouwen uitspreekt, dat de rege ringsleiders uiteindelijk hun doel zul len bereiken. Het afgelopen kwartaal heeft een opmerkelijke verbetering gebracht van de Westduitse exportpositie, ondanks een gestadig afnemen van de handel met het Oosten. De handel tussen Oost en West is echter behoudens voor strategisch belangrijke goederen een economische noodzaak. Voorts maakt het verslag nog melding van „een communistisch plan om voorma lige Duitse officieren en soldaten te neutraliseren". Maandagavond is een van de twee gevangenen, die een dag of tien ge leden uit het Huis van Bewaring aan de Amstelveense weg ontsnapte, door de Centrale Recherche gepakt. De man bleek te zijn ondergedoken ge weest in Amsterdam en wandelde Maandagavond rustig in de Kalver- straat, waar hij door een rechercheur van de Centrale Recherche werd ge arresteerd. Het is de koopman Vier- stra uit Utrecht. Zijn maat, die gelijk met hem ontsnapte, bevindt zich naar alle waarschijnlijkheid in Frankrijk. Zoals men zich zal herinneren, stuur den beide mannen dezer dagen hun gevangeniskleding terug aan de direc teur van het Huis van Bewaring. De arresiatie van Henderson De Amerikaanse commandant van Berlijn, generaal-majoor Mathewson, heeft in een brief aan de Berlijnse ver tegenwoordiger van de Sowjetrussische bestuurscommissie in Duitsland, Den- gin, geprotesteerd tegen „de onwettige arrestatie en detinering" van de func tionaris van de Amerikaanse hoge com missie te Berlijn, Henderson. Concentraties in zone langs Birmese grens Volgens berichten uit Rangoon heb ben Chinese nationalisten in sommige Zuidwestelijke gebieden van de Chi nese provincie Joenan en langs de Noordoostelijke grens van Birma een bufferzone geschapen. In het begin van deze maand zijn be richten ontvangen, dat overblijfselen van de legers van Tsjiang Kai Sjek trachtten in verbinding te komen met reeds in Joenan aanwezige nationalis ten. Zij hadden de Birmese grens over schreden en Birmese troepen waren be zig te verhinderen, dat zij opnieuw op Birmees gebied zouden terugkomen, aldus die berichten. Zij zijn thans ver zameld in een smalle strook van 240 km lengte aan weerszijden van de Bir meesChinese grens. Kabinet voor het eerst sinds vier weken bijeen Nadat het Westduitse kabinet giste ren zijn eerste bijeenkomst na vier we ken heeft gehouden, schijnt de crisis in de Westduitse regeringscoalitie, die zich tijdens het verblijf van bondskan selier Adenauer in Zwitserland ont wikkelde, thans verholpen te zijn. Op de vergadering van gisteren was geen sprake meer van wrijvingen in de coalitie, hetgeen men toeschrijft aan de openhartige discussie, welke A'denauer Maandag met vice-kanselier Blücher heeft gevoerd. De Westduitse regering heeft besloten een commissie in het le ven te roepen ter bestudering van een hergroepering van de elf Westduitse staten, zoals in de constitutie voor zien is. Volgens een mededeling van de Egyptische douanedienst te Cairo zal Egypte de regeling voor het onderzoek van schepen, welke door het Suez-ka naal varen, verzachten. Het is echter niet waarschijnlijk, dat deze nieuwe maatregel van Egypte in vloed zal hebben op de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin het gedrag van Egypte wordt veroordeeld. Het gaat daarbij namelijk om het feit, dat schepen, welke ruwe olie van de Rode Zee naar de olie-raffinaderij te Haifa vervoeren, niet door het Suez-kanaal mogen varen. Davies naar Kardelj? De Britse onderminister van buiten landse zaken Ernest Davies is van zijn vacantieverblijf aan de Dalmatische kust in Tito's zomerresidentie Bied aan gekomen. Verwacht wordt, dat hij be sprekingen met minister Kardelj en andere Joegoslavische autoriteit-n zal voeren. Hij vliegt waarschijnlijk Vrij dag naar Londen. Nehroe trachtte zijn partij „wakker te schudden" De ministerpresident van India, Pan dit Nehroe, heeft een verklaring ge publiceerd over de in de congrespartij ontstane crisis na zijn uittreden uit het werkcomité van het congres veertien dagen geleden. Nehroe zegt in deze ver klaring, dat de congrespartij, hoewel de enige bindende kracht in het land. los staat van het volk en dat hij was uitgetreden in de hoop, dat de partij daardoor zou worden wakker geschud uit haar zelfgenoegzaamheid, die zich uitte in het vormen van „groepjes en cliques". Op 8 September zal het eigen „parlement" van de partij, dat 400 man sterk is, de kwestie van Nehroe's af treden bespreken. Vereniging Ned. Gemeenten vraagt: Billijke verdeling van beschikbaar kapitaal De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft in een uitvoerig adres aan de raad van ministers verzocht, op nieuw over te gaan tot verstrekking van rijksvoorschotten voor de bouw van woningwetwoningen, zulks niet alleen voor de nog aan te vangen projecten, doch ook voor woningen, waarvan de bouw thans in uitvoering is. Dit verzoek wordt gemotiveerd met een verwijzing naar de toenemende moeilijkheden, waarvoor de gemeenten komen te staan op het stuk van de ka pitaalvoorziening. Het is voor het me rendeel niet mogelijk, om op basis van de thans geldende voorschriften geld leningen te plaatsen. Ook het bedrag, dat door de levensverzekeringmaat schappijen beschikbaar zal worden ge steld, zal onvoldoende zijn. Dezelfde adressante heeft zich ook Minister ziet geen reden voor maatregelen Enige weken geleden kwamen er uil Tokio berichten, volgens welke de Korea-vrijwilligers voor hun vertrek uit Nederland zeer oppervlakkig zou den zijn gekeurd, zodat zij spoedig na aankomst niet geschikt voor de dienst bleken te zijn. Verder zouden verschei dene vrijwilligers in Nederland toe zeggingen hebben ontvangen met be trekking tot hun functie in Korea, welke toezeggingen later niet gestand zouden zijn gedaan. Na een onderzoek heeft de minister van Oorlog geen enkele aanleiding ge vonden om ook maar Iets te onderne men tegen de inspectie van de genees kundige dienst der K.L. Gebleken is, dat de keuring der Korea-vrijwilligers goed is geweest. Dat enkele vrijwilli gers in Korea niet geschikt voor de dienst werden bevonden, is het gevolg van het feit, dat zij bij de keuring in Nederland hun kwalen hebben ver zwegen. Ook bij de werving van de vrijwilligers zijn geen onregelmatighe den geconstateerd. Het is inderdaad voorgekomen dat enige vrijwilligers onder de dwang der omstandigheden in Korea een andere functie hebben gekregen, dan hun in Nederland was toegezegd. De meesten hebben echter begrip voor de noodzaak hiervan ge toond. Begroeting op Schiphol door gewonde makkers Gisteravond zijn op Schiphol vijftig leden van het vrijwilligersdetachement in Korea aangekomen,, de eerste groep van de 633 Nederlandse vrijwilligers, die op 26 September 1950 naar Korea vertrokken om de strijdkrachten van de Verenigde Naties te versterken. De anderen zullen aan het einde van deze maand uit Korea terugkeren. Zeer vele autoriteiten waren ter begroeting °P het vliegveld aanwezig onder meer de adjudant van koningin Juliana, kap.-luitenant ter zee C. W. Th. baron van Boetzelaer en staatssecretaris H. C. W. Moorman. Ook kapitein Linzel en nog enkele anderen, die deel hadden uitgemaakt van het detachement doch door opgelopen verwondingen reeds eerder naar ons land waren gekomen waren op Schiphol aanwezig om hun strijdmakkers te begroeten. De „thuis- vaarders" waren gekleed in tropen- uniform, waarop zij het blauwe lint droegen van de „United citation", de onderscheiding, welke het detachement als geheel ontving. Terstond na hun aankomst werden allen aan een medi sche keuring onderworpen. Na een ver lof van vier weken zullen zij worden gedemobiliseerd. Zware schade aan de oogst De typhoon, die zich in het Noord westelijke deel van de Stille Ochaan in de richting der Chinese kust beweegt, is gisteren Okinawa en andere eilanden ten Zuiden van Japan gepasseerd. Er is gemeld, dat de stormkracht enigszins verminderd is. Door het ne men van voorzorgsmaatregelen vielen er slechts twee slachtoffers. Aan de oogst werd evenwel zware schade toe gebracht, .vegen overstroomden en te legraaf- en telefoonlijnen werden ver broken. Aan de Westkust van het Ja panse eiland Kioesjoe werden door de vloedgolf 26 huizen vernield en werden dijken beschadigd. tot de raad van ministers gewend met een adres aangaande de investerings politiek. Hierin wordt opgemerkt, dat de regering nog al eens afwijkt van het aan de gemeenten bindend voorgeschre ven rentegamma, wanneer het er om gaat, geldleningen te sluiten. Dat maakt het voor de gemeenten nog maar moei lijker, om aan geld te komen. Derhalve dringt de vereniging er op aan, dat een billijke verdeling wordt geschapen van de gelden, die voor overheidslicha men beschikbaar komen, over al deze organen. De meest bewonderde vrouw AAN een groot aantal Nederlanders werd door enquêteurs en enquêtriecs van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de volgende vraag gesteld: Welke van de nu levende vrouwen leden van de koninklijke fami lieleden niet meegerekend bewondert u het meest?" De resultaten hiervan waren als volgt: 1. Mevrouw ROOSEVELT, 2. FANNIE BLANKERS—KOEN. 3. HENRIëTTE ROLAND HOLST, 4. EVA PERON, 5. Mevr. TSANG KAI SJEK, 6. Dr. NICOLETTE BRU1N1NG, 7. Madame CURIE. Al sinds enkele jaren staat Mevrouw Roosevelt als meest bewonderde vrouw aan de top. 13 van alle Nederlanders bewondert haar het meest, tegen 14 in het vorige jaar. Fannie BlankersKoen komt daarna met 6 tegen 4 vorig jaar. Zij heeft nu Henriëtte Roland Holst van de tweede plaats verdrongen. Nieuwelingen op deze lijst zijn Eva Perón en dr. Nicolette Bruining. Me vrouw Spoor en Maria Montessori, die vorig jaar nop op de 4e en de 6e plaats stonden, komen nu niet meer op deze lijst voor. Mevr. Spoor be hoorde enkele jaren achtereen tot de meest bewonderde vrouwen. Maria Montessori kwam vorig jaar voor 't eerst op deze lijst voor. Er zijn meer vrouwen dan mannen die mevrouw Roosevelt het meest bewonderen (n.l. 15 vrouwen tegen 10 mannen). Daarentegen zijn er meer mannen die voor Fannie BlankersKoen bewondering hebben dan vrouwen S tegen Ongeveer 15 van alle mannen beantwoordden vrouw zij het meest bewonderen met „mijn eigen vrouw" de vraag, welke of „mijn moeder". Driedaagse oefening Vliegtuigen raasden gistermorgen in alle vroegte over het vliegveld Valken burg waar een handjevol mariniers en matrozen de opdracht hadden zich tegen een allerwegen oprukkende vijand te verdedigen. Aan de oefening werd mede werking verleend door 120 man Belgische parachutisten, die zich uit hun Dakota's wierpen om zich bjj de aanvallers te voegen. Commandant sprong in een sloot Alle Belgen kwamen op het voor hen bestemde weiland terecht, behalve hun commandant, die in de vroege morgen in een koude Hollandse poldersloot plonste. De laatste -man, die de sprong zou wagen bleef aan het vliegtuig han gen en kon gelukkig nog naar binnen w„rden gepalmd. Een zijner kameraden kreeg tijden zijn .iweeftocht naar be neden een tik van een aan een para chute, dalende mortier en landde vrij wel buiten westen op de begane grond. De man was „licht beschadigd" en deed even later weer even actief aan de oefening mee, als de-overige para chutisten, dlfelle vechters bleken te zijn. Ondank: hun hardnekkige ver weer moesten de verdedigers langza- Het Nederlands elftal oefent weer Gisteravond zijn de leden van het Nederlands elftal weer begonnen met hun training in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Tweede van links Terlouw en in het midden Lenstra. merhand terrein prijs geven. Ook vlieg tuigen namen aan de strijd deel. De be velhebbers waren over de prestaties zeer tevreden. De strijd om Valkenburg werd gehouden in het kader van de driedaagse oefening in de provincies N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht. Tegen smokkel van maferiaal der Komintorm Joegoslavische autoriteiten hebben bij de Oostenrijkse grensfunctionaris- sen een krachtig protest ingediend tegen het smokkelen van „propaganda materiaal van de Kominform" uit Oos tenrijk naar Joegoslavië. Sinds April zouden geregeld vlugschriften en aan plakbiljetten van de Kominform Joe goslavië worden binnengesmokkeld. Indonesische studenten bezochten West-Europa Negen Indonesische studenten van de Buitenlandse Academie (opleiding voor diplomatieke dienst) te Djakarta heb ben in de afgelopen drie en halve maand op uitnodiging en kosten van de Nederlandse stichting voor de cultu rele samenwerking een studiereis ge maakt door diverse landen van West- Europa, waaronder natuurlijk ook ons land. Vanmiddag vertrok de groep per KLM-vliegtuig van Schiphol naar Ka rachi. De studenten, die allen tussen de 20 en 30 jaar oud zijn, hopen volgend jaar hun studie op de Buitenlandse Acade mie te Djakarta (hoofd dezer academie is de heer J. A. Schuurman uit Neder land) te beëindigen. Indien zij daarna een speciaal examen voor het ministe rie van buitenlandse zaken met goed gevolg hebben afgelegd, zullen zij bij dit ministerie in functie treden. Spion staa* in Zu'phen terecht Nabestaanden als getuigen Een groot aantal illegale werkers en vele familieleden van gefusilleerde ver zetstrijders zullen op 24, 25 en 26 Sept. Prachtig gebaar van Nederlandse tuinbouw Het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen heeft zich bereid verklaard 50.000 kg groenten en fruit ten geschen ke aan te bieden aan de meer dan vijf duizend athleten, die tijdens de in 1952 te houden Olympische Spelen in Hel sinki verblijven. Het prachtige geschenk zal met schepen van Finse rederijen naar Hel sinki worden vervoerd, alwaar de dis tributie door de vier grote Finse coö peraties zal geschieden. Enkele expor teurs zullen de verpakking verzorgen. Op 30 Augustus a.s. zal het geschenk op symbolische wijze aan de Finse in stanties worden aangeboden. Kare! Lotsy, de chef de mission van de Ne derlandse Olympische ploeg, zal de mand een soort hoorn van overvloed opgemaakt met tomaten, bonen, drui ven, perziken, appels en peren aan de Finse regeringsautoriteiten en de pre sident van het Fins Olympisch Comité, E. von Frenkel, overhandigen. Mr. L. A. J. Niemoller, directeur algemene zaken van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, zal bij deze plecn- tigheid aanwezig zijn. De K.L.M. zal de mand naar Helsinki vervoeren. De Nederlandse tuinbouw maakt op deze wijze een prachtig gebaar tegen over het Fins Olympisch Comité in het algemeen en de internationale sportwe reld in het bijzonder. BarendregtRichten in de LuikRomeLuik-rit In het algemeen klassement van de Luik-Rome-Luik-rit is de Nederlandse équipe Barendregt-Richten met Kaiser negentiende geworden. Het koppel „verzamelde" 172 strafpunten Kreisel die met de Fransman Sigrand in een Renault 290 strafpunten opliep, werd 27ste. In de tweede klasse (1500 tot 3000 cc) werden Barendregt en Richten vierde achter de Britten Riley en Lamb met Healey, en de Italianen Caramelli- Durando en Bosetti-Brunetto met Lan cia. Drie gewonden bij ongeluk met taxi te Houthem In de nacht van Maandag op Dinsdag is een taxi onder Houthem (Limb.) met grote vaart tegen een boom gebotst en na een volgende boom even geraakt te hebben tegen een derde boom tot stilstand gekomen. Bij deze botsing is de Spanjaard Alfreda Espiga, midden voor van het Spaanse voetbalelftal „Sa badell", dat momenteel een tournee door ons land maakt, zodanig zwaar gewond, dat hij kort daarna is overle den. In de auto bevond zich verder nog de drummer van Boyd Bachmann, ie heer Scherpenhuizen uit Groningen die ook verschillende ernstige verwon dingen heeft opgelopen. Ook werden twee dames gewond. De chauffeur van de auto bekwam geen letsel. DE ENGELSE LEAGUE. De gisteren in de eerste divisie van de Engelse League gespeelde wedstrijd Barnley-Liverpool eindigde in een ge lijk spel: 0—0. als getuigen optreden bij het proces te gen de 44-jarige C. L. H. Huschka uit Arnhem, die dan in Zutphen terecht zal staan wegens spionnage voor de Duitsers. Zijn handelingen tijdens de oorlog hebben vele Nederlanders de dood ingedreven. Hij verried in 1942 te Dokkum vijf mannen, die met „hulp" van H. zouden trachten naar Engeland over te steken. Twee van hen kwamen om in een con centratiekamp. Van Juli 1943 tot Mei 1944 opereerde Huschka in Groningen, waar zijn optreden de dood van een illegale werker uit Winschoten ten ge volge had. Ook in het westen van het land slaagde hij er in door te dringen in de illegaliteit, wat drie mensen het leven kostte. Een van zijn laatste da den was het verraad van een bijeen komst van illegale werkers te Ensche de. Tien leden van deze groep w--:*den doodgeschoten. In Maart 1945 vermoord de de verdachte nog een lid van de Ca nadese strijdkrachten. in BakkerEvers wonnen Stadion te Utrecht Onder zeer grote belangstelling wer den in het Utrechtse stadion nationale wielerwedstrijden gehouden. Er is uit stekende sport te zien gegeven, doch het is te betreuren, dat na een sprint wedstrijd voor amateurs twee rinners meenden te moeten gaan vechten, waardoor een groot tumult ontstond en de politie moest ingrijpen. De Australische achtervolging over 4 km werd gewonnen door het koppel C. Bakker (Zaandam) en P. Evers (Wormerveer) 5.14,4; 2. op 50 meter A. van Elderen (Eindhoven) en H. Vin ken (Geleen).

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5