Een wieler-„elftal" naar de wereld kampioenschappen te Milaan B De bes vanmc Pim, Pam en Pom in Afrika Viva Totfj SPECIAAL ALKALIVRIj VOOR ZIJDE De Noordi JIMMY J3KOWN TERIIG IN DE DIERENTUIN Chefarine „4" doet wonderen "N Metaaldieven slopen ze'is graven| en standbeelden WEK DE GAL IN UW LEVER OP| Slechts één nieuwe .ontdekking' ZWITSALETTEN Schèepvaartberichten I M J Adriani Engels m Rode-Kruis telegram aan Noordelijken Het Radioprogramma Afgebroken WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 Twaalf renners zullen Nederlandse kleuren op de weg bij Varese verdedigen Precies zoals zeventien jaar geleden, toen we „naar Rome gingen" (maar m Milaan bleven steken) trekt er een Ne derlands elftal naar de wereldkam pioenschappen in Milaan. Ditmaal ech ter zijn het geen voetballers, maar wielrenners, beoefenaars van een zeer individuele sport, al heeft de Neder landse equipe bij de Tour de France ook bewezen, dat er in sommige onder delen van deze sport oprecht sprake kan zijn van een teamgeest. Elf baan renners zijn door de Nederlandse Wiel- ren Unie aangewezen en wel de ama teurs Hijzelendoorn en Visser en de profs Van Vliet, Derksen, Schulte, Pronk en Bakker. Dit zevental maakt de reis voor rekening van de bond en de amateurs Willekes, Van Gelder »n Schotman gaan op eigen kosten waar bij zich mogelijk nog een twaalfde man voor eigen rekening zal voegen, name lijk de stayer De Best, van wie men niet te veel verwachten mag. Dit wieier „elftal" gaat met minder omslag op reis dan destijds de voetbal lers en het zal in de stad van Faas Wilkes ook door heel wat minder sup porters worden aangemoedigd dan door het befaamde „legioen" uit 1934. Het gaat ook met meer bescheidenheid dan vorig jaar naar Luik, toen Nederland nog in het trotse besef leefde, dat we sinds 1936 elk jaar met een of meer ti tels waren thuisgekomen van de we reldkampioenschappen, waarbij men te licbt over het hoofd zag, dat onze wielercraks bedenkelijk oud waren en dat er in geen jaren een nieuwe uit blinker van een jongere generatie bij was gekomen. Dit jaar zijn onze sterren bij de be roepsrenners zoals Van Vliet, Derksen en Schulte, die toch reeds de drie kruisjes achter de rug hadden, nog weer een jaartje ouder geworden en de enige „ontdekking" van de Neder landse kampioenschappen was de ne gentienjarige amateursachtervolger Aat Visser uit Haarlem. Het teleurstel lend resultaat van 1950 doet de ver wachtingen voor 1951 vanzelf minder hoog gespannen zijn bij de baankam- pioenschappen. Alles op één kaart. Nadat van 25 Augustus tot 28 Augus tus de wereldkampioenschappen op 1e befaamde Vigorellibaan te Milaan zijp,, afgewerkt, komen na drie rustdagen dè wegrenners aan de beurt op het par cours van Varese, eveneens in Noord Italië gelegen. Daar rijden op 1 Sep tember de amateurs en op 2 September de profs. Voor deze wegwedstrijden heeft Nederland het maximum van zes renners per categorie ingeschreven be nevens het reglementair toegestane aantal reserves om in te vallen als een der oorspronkelijk aangewezenen ver stek moet laten gaan. In Varese wordt Nederland vertegenwoordigd door de profs Dekker, Van Est, Faanhof, Ger- rit Peters. Voorting en Wagtmans (al len uit de Tour de France-ploeg) en de amateurs van Breenen, Donker Joris, Piet Peters, Plantaz en Van Roon. Er is dus geen enkele renner bij. die zo wel op de baan als op de weg uitkomt DE ANTI.PIJN TABLETTEN (Advertentie, Ing. Med.) Alwaki, 20-8 van New York te Buenos Aires Amstelvaart, 20-8 van New Orleans naar Nederland. Axeldijk, 20-8 van 'R'dam te New York Aagtekerk, Japan—R'dam, 21-8 van Hongkong te Manilla verwacht Abbekcrk, Beira—A'dam, 21-8 van Zanzibar te Mombasa Alamak, R'dam—Calcutta, 22-8 te Marseille Amstelkerk, W.-Afrika—A'dam, pass. 20-8 Finisterre naar Dakar Arendsdijk, Buenos Aires—New York, 21-8 van Rio de Janeiro te Bahia Blitar, Balik Papan—Tj. Priok, 20-8 van Semarang Blijdendijk, New York—R'dam, 20-8 te Antwerpen Caltex Leiden (t), Sidon— R'dam, pass. 20-8 Malta Caltex The Hague (t), 20-8 van Sidon naar R'dam Celebes, A'dam—Indonesië, 21-8 te Marseille Dicmer- dijk, R'dam-Pac. Kust, 20-8 te Portland Oreg. Enggano, Perzische Golf—R'dam, 20-8 dwars Malta Friesland (KRL), 21-8 van Hamburg' te R'dam Gouwe, Rochcfort—R'dam,. vertr. verm. 23-8 van Bilbao Jagersfontein, A'dam —Beira, 20-8 te Kaapstad Kota Baroe, Dja karta—R'dam, 20-8 (7 uur) te Djeddali Kat wijk, Helsinki—Nederland, 21-8 bij HoRenau verwacht Kieldrecht, Japan—R'dam, 22-8 te Aden verwacht Lemsterkerk, R'dam—Perzi sche Golf, 20-8 van Basrah naar Bandarshapus Limburg, Vancouver—Calcutta, pass. 20-8 Dry Tortugas naar Trinidad Loppersum, 20-8 van Bona naar A'dam Lutterkerk, Calcutta—R' dam, 20-8 van Port Said Maasland, Buenos Aires—A'dam, 20-8 van Rio de Janeiro naar Iiheus Noordam, 20-8 van R'dam te New York Polyphemus, 20-8 van A'dam te Aarhus Prins Willem van Oranje, 15-8 van Chicago near R'dam Rijnkerk, A'dam—O.-Afrika, 19-8 van Mombasa te Tanga Sommelsdijk, R'dam Golfhavens, 19-8 te Tampico Shcdrccht (t), 20-8 te Curasao Salland, A'dam—Buenos Aires, 20-8 te St Vincent Kaap Verd. Eilanden Sarangan, R'dam—Tj. Priok, 20-8 te Be- lawan ter rede Soes*dijk, 20-8 van New York naar Baltimore Stad Arnhem, Casablanca— A'dam, pass. 20-8 Kaap St Vincent Stad Breda, Vancouver—Hull, 20-8 ten anker bij Spurn Sumatra, Vancouver—Calcutta, uass. 20-8 v.m. Guam naar Manilla Stad Alk maar, 21-8 n.m. van Lulea te Vlaar- dingen verwacht Stad Schiedam, 20-8 van Vlaardingcn te Savona Straat Soenda, Recife—Kobe, 18-8 van Mombasa naar Hong kong Tawali, 16-8 van Baltimore te Gal- ^ston Teucer, New York—Java, 17-8 te Penang. zoals o.a. Bevilacqua en Koblet zullen doen, nu er vier volle rustdagen liggen tussen de achtervolgingsfinale (Dins dag) en de wegwedstrijd (Zondag). Ten onzent hadden Peters, Van Est en Schulte ook zowel in Milaan als in Varese kunnen rijden, maar ze hebben gekozen: de beide eersten voor de weg, laatstgenoemde voor de baan. Ze zet ten dus alles op één kaart, wat vooral riskant is bij de wegwedstrijd, waar één lek bandje iemand kansloos kan maken. Elk jaar een titel. Wat zullen onze elf in Milaan en on ze twaalf in Varese bereiken? We m:- moreerden reeds, dat Nederland tot vo rig jaar telkens met een of meer we reldtitels naar huis ging. In 1936 door Van Vliet (nog amateur), in 1937 door v. d. Vijver, in 1938 door Van Vliet en v. d. Vijver, in 1939 door Derksen en na de oorlogsonderbreking in 1946 door Peters en Derksen, in 1947 door Mid delkamp, in 1948 door Van Vliet en Schulte en in 1949 door Faanhof. Een indrukwekkende erelijst! In Milaan, waar op Zaterdag 25 Augustus begonnen wordt, vinden de beide sprintfinales op 26 Augustus plaats, waarna op 27 en 28 Augustus de drie andere finales (amateurs en profs in de achtervolging en stayers) volgen door Bij de profs zijn momenteel Harris Van Vliet en Derksen het best in vorm en het is best mogelijk, dat deze drie de finale bereiken, welke in één rit met drie renners verwerkt wordt met alle mogelijke kans op combine. Harris reeds tweemaal wereldkampioen, is fa voriet, mede omdat Van Vliet altijd aan „kampioenszenuwen" sukkelt. Men vermoedt dat Harris, als hij weer wint. de racefiets voorgoed opbergt om ver der te gaan rentenieren. Hijzelendoorn, wiens vader in 1924 ook amateur-kampioen van Nederland op de sprint was, is onze enige ama teursprinter van betekenis, maar niet goed en vooral niet slim genoeg voor een titel. Slim genoeg is de veteraan Van Gelder (vorig jaar Joods wereld kampioen in Tel Avivl), maar lang niet snel genoeg evenmin als Schotman Onze beste amateur is de achter volger Visser, die op de zware baan van het Amsterdamse stadion de prachtige tijd van 5 min. 141/4 sec. boekte, doch de Italianen komen met renners, die nog mooiere tijden maak ten, zij het dan ook op lichtere banen in gunstiger klimaat. Hoe zakelijk Schulte ook is aange legd, zijn grote eerzucht bracht hem ertoe om na zijn zege op Van Est toen de Nederlandse kleuren te gaan ver dedigen. Door zijn enorme wilskracht won hij in 1948 de achtervolgingstitel tegen Coppi, nu krijgt hij naast Mat- teoli (Frankrijk) en Bevilacqua (Ita lië) vooral de Tour Ie France-winnaar Koblet (Zwitserland) als concurrent in dit nummer, dat zó zwaar is, dat men het eigenlijk alleen op de wereldkam pioenschappen laat verrijden. Van Est (vorig jaar tweede in het Nederlands kampioenschap achter Schulte en tweede in het wereldkampioenschap achter Bevilacqua) doet niet mee en Derksen zal op dit nummer debuteren, als het zijn sprinterskansen niet bena deelt, op deze zelfde Vigorellibaan, waar hij in 1939 zijn eerste wereldtitel behaalde. De sterkste stayer van de tegen woordige tijd is de Fransman Lesueur. maar Pronk behoort tot de drie, die na hem komen, zodat de Alkmaarder een kans krijgt, als Lesueur een slechte dag heeft. Dat blijft altijd mogelijk. Evenmin dis een der andere Neder landers is Pronk echter favoriet voor de titel. Ook bij onze tweemaal zes wegrenners kan men geen favoriet noemen, doch wel behoren verschillen de van hen tot de kanshebbers. De sprinters Peters en Faanhof ma ken een kansje als het peloton bijeen- blijft, Van Est (zonder sprint) moet het hebben van een ontsnapping. Tussen de Europese gmateurweg- renners is het contact niet zo groot. Waar er Nederlanders uitkwamen, boekten ze goede resultaten. Resumerend mogen we aannemen, dat onze renners in Milaan en Varese goede resultaten zullen bereiken zon der dat we er direct een wereldkam pioenstitel uit zien komen. Frankrijk en Engeland in financiële moeilijkheden Naar in goedingelichte kringen in Washington verluidt, zal de Britse mi nster van financiën, Gaitskell, op 4 September naar de Verenigde Staten gaan om voor Engeland economische hulp te krijgen, die nodig is geworden door de bewapening. Tevens wordt vernomen, dat de Franse minister van financiën, Rene Mayer, met hetzelfde doel aan het ein de van deze maand naar de V.S. ver trekt. Inbeslagneming Duits bezit zou definitief worden Als de geallieerden hun voornemen tot het definitief verklaren van de inbeslagneming van het Duitse bezit in het buitenland volvoeren, dan is daarmede de basis ontvallen aan alle eisen van Duitse zijde, dat het Duits bezit in het buitenland moet worden afgetrokken van de Duitse buiten landse schulden. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de geallieerde hoge commissie volgende week een be sluit van deze strekking zal uitvaar digen. 24. Jimmy zelf had zich al die dagen druk bezig gehouden met het graven van een vrij grote vijver en hij was nogal geheimzinnig geweest met het doel van deze arbeid. In het midden van deze vijver had hij een klein eilar. opgeworpen en toen waren er enige cementwerkers gekomen, die er een soort rotspartij van gemaakt hadden. Men had pas begrepen wat de bedoe ling was, toen Jimmy óveral in de tuin richtingaanwijzers had geplaatst, waar op met duidelijke letters stond vermeld: „Naar de Pinguins". Die waren er nog wel niet, maar de dag, voordat de die rentuin zou worden heropend voor het publiek, reed er een grote wagen de tuin binnen. Voorop liep „meneer Ma- rinus Magister", die iets weg had van een' raadsheer bij het Hoog Gerechts hof, maar die in werkelijkheid de stan, vader was van de andere pinguins. Hij was dan ook de baas en zij deden blin delings wat hij hun gebood. Toen hij het nieuwe verblijf had geïnspecteerij en er zich ingenomen mee toonde, w«. ren de anderen al lang tevreden. „Ali het goed genoeg is voor de Magister', zeiden ze, „is het ook goed genoeg voor ons". Reünie bij „Oranjehotel" De oud-gevangenen van het „Oran jehotel" te Scheveningen en nabe staanden van gefusilleerden zullen Za terdag 15 September de jaarlijkse reünie houden. Zowel bij cel 601 als aan de voet van hpt monument aan de buitenmuur zullen bloemen worden neergelegd. Blijkens het voorlopige programma zal op de bijeenkomst in het Kurhaus Ds. F. Slomp „Frits de Zwerver" als spreker optreden. Over hulp aan gevangenen Het internationale Rode Kruis heeft aan de Noordkoreaanse bevelhebber Kim II Soeng een telegram gezonden, waarin nogmaals het verzoek wordt herhaald om geallieerde krijsgevange nen te mogen bijstaan. In het telegram wordt voorts gezegd, dat het Rode Kruis de namen heeft verstrekt van 163.539 Noordelijke krijgsgevangenen, doch dat slechts 110 namen van gevan gen genomen geallieerde soldaten aan Genève zijn medegedeeld. HET AMBONEZENKAMP TE MIDDELBURG. Er is thans enige verandering ge bracht in de samenstelling der bevol king van het Ambonezen-woonoord te Middelburg. In het kamp arriveerden dertig Ambonese scholieren en vijf ge zinnen, terwijl 32 vrijgezellen werden overgeplaatst naar de gezinskampen te Serooskerke en Grijpskerke op Walche ren. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET tEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0 75 (Advertentie, Ing. Med.) IIE WAGEN IN HET KLOOSTERBOS DOOR MARJOR1E VERNON 18) Maar toch geloofde hij er niets van, vertelde hij zichzelf koppig. Bruce was een verbitterde ouwe cynicus, die de wereld met wantrouwende en gedesillu- sionneerde blik bekeek. Misschien was hij wel door een vrouw bedrogen en beschouwde hij haar sindsdien als waar deloos. „O best, ik zal je niet meer plagen". Hertitage keek met genegenheid naar zijn plaatsvervanger en er kwam plot seling iets van bezorgdheid in zijn hel dere grijze ogen. Neville was zo ge voelig, hij zou zich lelijk kwetsen aan dingen die van een andere man zonder meer zouden afglijden. Voor een man van dertig die bovendien de gehele oorlog door had gediend, scheen hij merkwaardig jong, betrouwbaar en kwetsbaar. Bruce zei: „Maar toch ke rel, hoop ik niet dat ik je een slechte d'enst heb bewezen met dit onzinnige bedenksel van me. Ik zou het mezelf nooit vergeven als ik je verdriet of een desillusie zou berokkenen." „Natuurlijk niet". Grant maakte een 34. „Majesteit," roept Pim. „Ik ben er van overtuigd, dat Pepi op de kade van Palma is geweest en dat hij die ring met opzet voor onze voeten heeft gegooid". „Ja, die zoon van mij behoort niet tot de domste', geeft de koning toe, „ofschoon het erg dom van hem is om zich gevangen te laten ne men". „Ja, het moet betekenen, dat Pepi ergens gevangen zit. Maar dat heeft nu de langste tijd geduurd, Ma jesteit!" Pim wordt weer zeker van zichzelf. „Wij zullen Pepi voor u op sporen". De koning kijkt Pim wat be dremmeld aan. „Vergeef me Pim, dat ik daar straks zo opgewonden werd, maar je begrijpt.... mijn enige zoon! „Ik vertrouw jullie ten volle. Gaan jul lie op onderzoek. Ik zal hier wachten, want persoonlijk ben ik veel te driftig en als ik driftig word, dan gebeuren er ongelukken". Pim zegt niets, maar hij voelt nog zijn botten kraken op de plaats waar Samba hem beetgepakt heeft. Pim, Pam en Pom besluiten meteen op onderzoek uit te gaan. Na een réis van anderhalve dag onder leiding van de gids Mikkie bereiken ze Palma weer en het eerste wat de hondjes daar doen, is naar het kantoor van de havenmeester gaan. Schatzoekers op het kerkhof (Van onze correspondent te Frankfurt) nE wachter van het kerkhof ten zuiden van Keulen was geen klein beet! verbaasd, toen hij op een goede morgen tot de ontdekking kwam, dat ol verschillende nieuwe graven geen kruisen meer stonden. Eerst wilde hij zij:l ogen niet geloven. Maar er stonden overal voetafdrukken op de nieuwe grafl heuvels! En daarnaast... en een stuk verder... zes en veertig graven telde del wachter in het geheel, waarop de kruisen ontbraken. Bij andere graven waren bovendien de bronzen letters van de grafplaten verdwenen, zochte artikelen. In een kerkgemeente van Bremen hebben ze zelfs onder le vensgevaar een 100 kg. wegende kerk klok naar beneden gehaald en met een taxi naar een handelaar in oude me talen gebracht. Bliksemafleiders verdwji nen plotseling, nieuwe gebouwen wit- den vakkundig „ontleed". Ook aardki- .bels waren lange tijd een begeerd ar tikel, totdat de politie hieraan een speaiale signealinrichting aanbracht, waardoor bij het graven automatisch het nabijzijnde postkantoor gealarmeerd wordt, dat het alarm onmiddellijk per radio doorgeeft aan een overvalwagen van de politie. Kerkklok verdween uit de toren yOOR de politie zijn dergelijke dief stallen niets nieuws. Sinds het ein de van de oorlog werden op de meeste kerkhoven van grote steden in West en Oost-Duitsland steeds weer sporen van dergelijke moderne „schatzoekers" gevonden. Blijkbaar was hier een geor ganiseerde bende aan het werk, die systematisch de een na de andere be graafplaats plunderde. Sommigen schrokken er zelfs niet van terug de graven open te breken. In de Russi sche sector van Berlijn bezochten zulke graf schenders in de eerste jaren na de oorlog bij voorkeur de tomben van be roemde doden, braken ze open met breekijzers en stalen ringen, gouden kettingen en andere juwelen, die de dode mee in het graf genomen had. Bij nadere onderzoek door de politie bleek, dat zelfs de gouden tanden van Fried- rich Wilhelm III, de Koning van Prui sen, en het platina gebit van zijn ge malin gestolen waren. Men moest een speciale „kerkhofwacht" opstellen om de graven tegen deze rovers te be schermen. Toen de prijzen van niet- edele metalen stegen, namen plotseling ook de diefstallen op kerkhoven toe. Volgens mededelingen van de Münche- ner politie waren eind verleden jaar reeds van meer dan 1000 graven op kerkhoven te München de koperen grafplaten en bronzen gedenktekens gestolen. De politie in Hannover heeft op het kerkhof van Engesond twee van deze grafschenders op heterdaad kun nen betrappen. Zelfs een kerkklok Het jachtgebied van de metaaldieven breidde zich in de loop der jaren steeds meer uit. Niets was er meer veilig voor hen. In de rozentuin van Sanssouci verdween op een nacht plotseling de bronzen figuur van de „biddende knaap". Van de „slapende Ariadne" werden hoofd en armen af gezaagd en talrijke Amors werden van hun pijlenkoker en benen beroofd. Dergelijke misdrijven komen ook in West-Duitsland steeds meer voor. Geen doorluchtig hoofd kan meer zeker zijn van zijn bronzen bestaan. De moderne schatzoekers hebben nu de smaak van dit beroep te pakken gekregen. Gas leidingen, relaissations, de koperdraden van hoogfrequente leidingen zijn ge- Behandel Uw kostbare zijde en Uw rayon met de speciale zorg die deze stoffen verdienen. Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is een waarborg voor ruisende zijde en prachtige kleuren. (Advertentie, Ing. Med.) beweging van ongeduld en Heritage dacht dat hij al onrust en spanning op zijn gezicht zag die daar gisteren nog niet waren geweest. „Daar heb je het al, dat is nu de schuld van geld en bezit en maatschap pelijke verplichtingen", dacht hij bit ter. „Als je in hun klauwen bent be vallen is het gedaan met je tevreden heid en innerlijke harmonie." Neville had er spijt van dat hij Bruce over de Darley's had verteld. Op de een of ander wijze was er iets moois en kostbaars bedorven. het was alsof Heritage een teer, glanzend, beeldig ballonnetje in zijn genadeloze handen had genomen en het tot lelijk stof had ineen geknepen. Neville was zo tevre den met zichzelf en met de hele we reld geweest toen hij Bruce tegemoet was getreden, echt in de wolken, nu voelde hij zich verslagen, min of meer belachelijk en onzeker. Zijn zelfver trouwen was ondermijnd. Hij had de vriendschap van de Darleys als tot hem persoonlijk gericht beschouwd, en of schoon hij weigerde de cynische visie van Heritage te aanvaarden, voelde hij zich toch in de war gebracht en ellen dig onzeker. In ieder geval wist hij dat hij zich min of meer belachelijk had gemaakt door zich zo naief door hun attenties te laten inpalmen. „Neville, zou je hier geen spijt van gaan krijgen?" vroeg Heritage plotse ling. „Natuurlijk niet! Dat heb ik je toch al gezegd?" De jongeman lachte en eensklaps klaarde zijn mager gezicht op. „Het wordt een enig spelletje, Bruce, en geloof me, ik ga er enorm van genieten." „Dan is het goed", zei Heritage met iets van opluchting in zijn stem. „Laat het me dadelijk weten als je in moei lijkheden zit, of als je er genoeg van hebt. Maar ik voor mij heb het gevoel dat dit goed zal gaan." Een vluchtig visioen van Peta Darley met haar kastanjebruine krullen, en teint van melk en bloed verrees voor Nevilles ogen. ,Daar ben ik zeker van", antwoordde hij rustig. Heel spoedig daarna scheidden ze en spraken af dat ze elkaar op dezelfde plaats de volgende morgen om tien uur weer zouden ontmoeten. Neville liep snel terug naar Lynford, vol verlangen naar Donderdag. Hij ver langde er naar Peta terug te zien, in haar grote eerlijke ogen te kijken en zichzelf gerust te stellen. Bruce zou het bij het verkeerde eind hebben ge had. Maar natuurlijk had hij het bij het verkeerde eind; in ieder geval be dacht Neville met een plotselinge op leving van zijn goede humeur, dat het voor een dergelijk meisje toch absoluut niet nodig was om op de mannenjacht tc gaan. Ze zou iedere man kunnen krijgen met haar warme, gloeiende schoonheid, de edelste en rijkste niet uitgezonderd. Toen hij dit bedacht werd zijn stap veerkrachtig en hij floot zacht jes terwijl hij voortlieo en met een stok, die hij had afgebroken, speels te gen het lange gras sloeg. HOOFDSTUK III De tijd ging zonder verdere gebeur tenissen voorbij tot het Donderdag was. Neville voelde zich al aardig thuis in zijn rol, maar toen hij zich in de voor hem ongewone avondkleding van rok met wit vest bekeek, voelde hij zich zowel opgewonden als zenuwachtig. Hij verlangde er ontzettend naar om Peta Darley terug te zien, maar hij vroeg zich een beetje angstig af wie er van avond nog meer op de Manor zouden zijn uitgenodigd. „Ik hoop maar, dat die ouwe Lampley er niet zal zijn, want dan gaat hij na tuurlijk '-ragen stellen die mijn on wetendheid aan het licht zullen bren gen", dacht hij. En toen bedacht hij met terugkerend vertrouwen, dat hij zelf hoogstwaarschijnlijk naast Peta zou zitten en dat ze had gezegd een beetje van zijn aandacht te zullen opeisen! „Een beetje", dacht Neville, „ze zal al mijn aandacht hebben als het aan mij ligt. Natuurlijk is er wel een mogelijk heid om handig de conversatie-aanval len van de kolonel te omzeilen. Ik wou maar, dat ik meer thuis was in de plichtplegingen van de hogere standen!" (wordt vervolgd' Pensioenregeling zeelieden De regering heeft thans een beslis sing genomen inzake het pensioen- vraagstuk voor opvarenden van de Nederlandse koopvaardijvloot door te besluiten, dat ten behoeve van de pen sioenregeling voor de zeelieden een I bijdrage ineens zal worden verleend van f 70.300.000 in de vorm van 3 y.% rentende staatsschuld. Dit bedrag is 't uiterste, waartoe de regering zal kun nen gaan. De pensioenregeling zal moeten worden uitgevoerd door een bedrijfspensioenfonds en zal staan naast de toekomstige algemene wette lijke ouderdomsverzekering. Over de regeling zullen nog besprekingen wor den gevoerd. U zult 's morgens „kiplekker" oit bed springen. JElke dag moet uw lever een liter gal In I uw ingewanden doen stromen, anders ver- teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt I verstopt, wordt humeurig en loom. Neem I de plantaardige CARTER'S LEVERPIL-I LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen[|' stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.) DONDERDAG 23 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50| VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws! 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.001 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwij-1 ding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 De Antwoordman, 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters, iï 11.00 Omroeporkest. 11.45 „Bijen, bloemea| en honing", causerie. 12.00 Orkestconceru^ 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.331 „Iu 't spionnetje". 12.38 Cowboy-liedjes. 13.001 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek, j 13.20 Metrapole-Orkest. 13.55 U kunt het ge-1[ loven of niet. 14.00 Piano-recital. 14.301 Gram.muziek. 15.00 Voor de zi.eken. 16-OOi \ocaal Dubbelkwartet. 16.15 Gevarieerd pro-ï gramma. 17.20 Harmonie-Orkest. 17.50 Rege«l riugsuitaending: Jeugduitzending: P. Heyen-Ï brok—De Vries: „Vacantie in Java's bergen",! 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.301 Gram.muziek. 18.45 Idem. 19.00 Vraaggespreil over de opkomst voor herhalingsoefeningen, f 19.10 Amusementsmuziek. 19.45 Vraagg'esprell met een Califomisch Nederlander. 20.00 Nieuwil 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmo-I nisch Orkest. 21.00 Weense muziek. 21.551 Vrouwelijke Studentenkoor. 22.15 Gram.muziek! (Intermezzo: Gesproken brief uit Londen,)! 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3Ö| —24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.0 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.3(1 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgil sche kivender. 8.00 Nieuws en weerberichten! 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw'! 9,40 Gram.muziek. 10.00 Orgelconcert. lO.lf] Morgendienst. 10.45 Gram.muziek. 11.00 VcxT dc zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angeluj 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinj bjuwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12-5| Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuwil 13.20 Pianospel. 13.35 Zang en piano. 14-0''| Promenade-Orkest en soliste. 14.45 Voor vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Piano-kwaf'l tel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal EnsemblfJ klein strijkorkest en solisten. 17.00 Voor d'l jeugd. 17.30 Alt, bas-bariton en piano. 18.0' Verzoekprog'ramma. 18.30 „Alleen nooit! somen misschien", causerie. 18.45 Leger deleI Heilsmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten.! 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en eeCf pastoraal antwoord". 19.30 Muzikale cause-! rie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek. 20.45 „Spiegel van Twen^l verleden als inspiratie voor de toekomst", caU'0 serie. 21.00 ^Omroeporkest. 21.30 Amusement*' muziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35. Gram.muziek. 22.45 A vond overdenking. 23.00 |J Nieuws. 23.15-24.00 Gram.muziek. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam II, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J, BLJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN MiilIM Zowel in Perzie als op Korea besprekingen, die moesten leidi een uitweg uit de moeilijkheden broken. Zowel in Perzie als op is daardoor de toestand ernstigs tevoren. Immers: zowel in Tehei in Kaesong is men tot de conclu: komen, dat de gezochte uitweg, t op dit moment, niet bestaat. Beid flicten krijgen daarmee het kt van noodwendigheid en dat i kwesties, die de wereldvrede in brengen, het meest ernstige, wat gezegd kan worden. De fatale oi keling, waar dc wereld zozeer vreest, schijnt met de onafwen heid van een typhoon nader te 1 Voor wat Perzie betreft: de E diplomatie heeft de verblinde tro de nationalistische regeringskli, Teheran niet kunnen doorbreke kortzichtige, egoïstische politie! Mossadeq c.s. waar Stokes een mum aan souplesse en waar Hat een verstandig aanbod tegenover heeft gezegevierd. Ten nadel, de kringen, die Mossadeq ver woordigt (want de grootgrondbe: spelen Moskou's politieke agenten tig in de kaart!) ten nadele ooi dt economische en strategische i van het vrije Westen in het zo bare nabije Oosten. En ten nadel slotte van de kansen, die de opg, de vredesduif in deze gek gew wereld nog heeft. Het afbreken der besprekingen een wapenstilstand op Korea is nog ernstiger aard. Immers, s dan in Perzie, gaat het hier or conflict, dat letterlijk van dag to direct het gevaar van uitbreidi) zich draagt en dat van week tot aanzienlijke offers aan mensen] vraagt aan beide zijden. Nadat reeds eenmaal de Ameri van de conferentietafel waren gebleven, omdat de neutraliteit vi zone rondom Kaesong zou zijr schonden, hebben thans de comn ten de besprekingen voor afgelopei klaard, omdat Amerikaanse vliegt bommen zouden hebben geworpe de directe nabijheid van de vei plaatsen der rode onderhandelaar dien dit juist is en de commut hebben aangeboden, het bewijs te ren van hun beschuldiging dar de commandant, die voor deze verantwoordelijk is, niet streng gi gestraft worden. Dan hebben de enigde Naties, wier zonen en wii vensbelangen op het spel zijn recht op een verklaring van Was ton, die de communisten genoegdo verschaft en hen weer op hun st in Kaesong terugbrengt. Weliswaar zijn de eerste beri van het oppercommando der V.N.- pen niet zeer geschikt, om de munisten in het gelijk te stellen, deze berichten zijn tenslotte „fro richten" die niet los zijn te de van hun militaire samenstellers Verklaring van de Amerikaanse i nemers kan, hoe respectabel de I ook mogen zijn, niet het laatste w in deze kwestie zijn. Zelfs niet, als met de grootste verbazing moet stateren, dat het besluit der cor nisten, om de besprekingen af te ken, wel uiterst snel na het ine moet zijn genomen. Dat Nam II, de leider der Noordi onderhandelaars, een reeks neu teitsschendingen kan voorleggen intussen gedeeltelijk zijn weer «telt met kracht de vraag aan de of de Amerikanen, (hetzij uit dom hetzij uit opzet) jegens de neutra van het gebied rondom Kaesong de zorgvuldigheid hebben in acht nomen, die, met het oog op de eni belangen, zo zeer geboden was. Het ware een misdaad jegens mensheid, indien de onderhandeli over een wapenstilstand in Kat met opzet zijn gestoord. Dit is kwestie, die men niet ter afdoe mag overlaten aan de Amerikanen nu eenmaal overal rrensen hel voor wie de theorieën van MacAi de enige rationele oplossing van kwalen zijn In een tijd als deze zulke lieden levensgevaarlijk. De log op Korea wordt gevoerd in dracht van de Verenigde Naties. C om is het woord op dit ogenblik aan het oppercommando in Korea niet aan het Witte Huis Het woo: aan de Verenigde Naties, die met kwame spoed een commissie van derzoek naar Kaesong zullen hebb. zenden, opdat de waarheid worde het licht gebracht Het kanon hee Korea genoeg gesproken laat t het gezond verstand zijn stem vei fen met macht Het gaat om het van de ganse wereld.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6