Stad en Omgeving Gas- en electriciteitstarieven worden waarschijnlijk verhoogd AGENDA Mallemolenkermisvermaak het verleden uit Jan Pronk vanmorgen per K.L.M. naar Milaan vertrokken Jubileum dat onopgemerkt voorbij ging Datum van ingang: September Vuurwerk-verbod Theater Pittoresque Méchanique op de kermis Jubilea bij „Oud Papier" Burgerlijke Stand Hij onderschat zijn tegenstanders niet Zaterdag start onze stadgenoot voor zijn eerste wedstrijd Rode Kruis-posten op de kermis Openings- en sluitingsuur van de kermis De heer C. Verwer bezorgde 13000 verlaten dieren een tehuis Een bescheiden werker De kaasmarkt LAATSTE NIEUWS BOTSING BIJ METZ De trein Brussel- Bazel verongelukt Acht doden, 40 gewonden VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1951 De raad besloot op 19 April de tarie ven voor de levering van gas en elec- triciteit met 1 cent per m3, onderschei denlijk per kwh te verhogen. Inmiddels zijn bij de vijfde wijziging van de prijzenbcschikking gas 1947 no. 2 en de zevende wijziging van de prflzenbeschikking electrische energie 1945 de maximum prijzen voor gas en electriciteit met ingang van 1 Augustus 1951 opnieuw met een cent verhoogd als gevolg van de toegesta ne stijging van de kolenprijzen. De Raad van vakcentralen heeft de regering verzocht de bedoelde stijging van de kolenprijzen ongedaan te ma ken of te verzachten. Wanneer de regering hieraan geen gevolg geeft achten B. en W. het noodzakelijk de Alkmaarse tarieven voor de levering van gas en electri citeit eveneens met een cent te ver hogen met ingang van September 1951. De electriciteitstarieven B. en W. stellen de Raad voor te besluiten, onder voorbehoud dat de met ingang van 1 Augustus 1951 toe gestane prijsverhoging van kolen niet wordt ingetrokken, met ingang van de dag van meteropneming over de verbruiksmaand Augustus 1951: a. onder intrekking van het raads besluit van 19 April B. en W. te machtigen de tarieven voor de leve ring van electrische stroom als volgt vast te stellen: a. b. d. kleine krachtinstallaties 16 cent (15 cent). grotere krachtinstallaties en ver warming 251/2 cent (24'/2 cent); dubbel tarief 14 cent (13 cent); tjjdeljjke installaties 17 cent (16 cent) en 14 cent (13 cent); dubbel tarief 11 cent (10 cent), huishoudelijk gebruik en verlich ting enkelvoudig tarief 25 J4 cent 241/j cent). idem vastrechttarief 9 cent (8 cent) warmwaterbereiding 6j$ cent (5^ cent). In verband met de op 9 October 1950 en 1 Januari 1951 voorgekomen zes ta melijk ernstige ongelukken, welke zich hebben voorgedaan bij het afsteken van vuurwerk, achten B. en W. het noodzakelijk de bestaande voorschrif- tëS' te wijzigen. Zo willen B. en W. bepalen dat het verboden wordt vuur werk, buskruit of enige andere ontplof bare stof gereecl voor het gebruik, op de dag van viering van Alkmaars Ontzet en op de dag daaraan voorafgaan de, op Oudejaarsdag en Nieuwjaarsdag, op de verjaardag van H.M. de Konin gin en de Nationale Bevrijdingsdag, zelfs verpakt of in welke toestand ook, bij zich te hebben. Het verbod van het afsteken van vuurwerk in een voor het publiek toegankelijk gestelde inrich ting wordt dan vervangen door „op enige andere voor het publiek toegan kelijke plaats". Aan de winkeliers of handelaars was het reeds verboden tussen zonsopgang en zonsondergang vuurwerk, buskruit, of enige andere ontplofbare stof af te leveren, deze te verkopen aan minder jarigen beneden 18 jaar, ten geschenke aan te bieden of in het algemeen te verstrekken. B. en W. zijn bevoegd van het be paalde onder door hen te stellen voor waarden ontheffing te verlenen. OOSTENRIJKS OPERA-GEZELSCHAP KOMT NAAR ALKMAAR Het Oostenrijks opera-gezelschap de „Wiener Opern Studio" zal volgende maand, op het einde van zijn tournee door Nederland, in het Gulden Vlies een opera- en operetteconcert geven.De aria's, duetten en scènes uit opera's en operetten van Mozart, Millöcker en Strauss zijn met zorg gekozen en met behulp van een aantal scènes in feite tot een nieuwe operette gegroepeerd. Het programma wordt gebracht onder de titel: „Grande Soiree musicale bij Prins Orlowsky in Wenen". De heer Mullens zal ditmaal weer met zijn Theater Pittoresque Méchani que op de Alkmaarse kermis staan. Dit wil zeggen, dat de kermisbezoe kers weer Kunnen genieten van een uitstekende cabaret-voorstelling, waar aan vele eerste klas artisten hun me dewerking zullen verlenen. De heer Mullens heeft ons een uitvoerige col lectie fraaie foto's getoond waaruit blijkt dat er op velerlei cabaretgebied iets te genieten zal zijn. Naar uit diverse ons getoonde re censies blijkt, brengt dit theater diver se nummers die verre uitgaan boven wat gewoonlijk In een kermisprogram- ma wordt geboden. Er zijn trapeze werkers en parterre-acrobaten, Hon gaarse en Spaanse danseresjes en een muzikale virtuoos. Iets bijzonders wordt het optreden van mr. Santos genoemd die een buitengewone vaar digheid in evenwichtsacrobatiek zal tonen. De tent maakt in- en uitwendig een keurig verzorgde indruk. Het zal de heer Mullens ook dit jaar niet aan belangstelling ontbreken. De Alkmaarse kermisbezoekers weten van ouds, dat daar iets goeds wordt ge boden. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven het oude tarief aan. Voorgesteld wordt de te verhalen omzetbelasting op de vastrechtbedra gen te verhogen van 2% tot 4%. De gastarleven Voorgesteld wordt de machtiging van 1947 in te trekken en als volgt te wijzigen: a. de gasprüs ln enkel tarief te bepalen op 17'/, cent per m3 en de prijzen voor het vastrecht op 14 cent voor groep I, 13 cent voor groep II en 12 cent voor groep III. Hedenmiddag van 5—6 uur zal in café Koekenbier aan de Kennemer- straatweg een kleine huldigingsplech tigheid plaats hebben ter ere van het koperen jubileum van twee medewer kers van de vereniging „Liefdewerk oud papier". De heren G. J. Genefaas, werkmeester, en S. Boekei, perser, hebben twaalf en een half jaar hun beste krachten gegeven voor het cha ritatieve werk van deze vereniging. Zoals bekend worden uit de opbrengst van het oude papier giften verstrekt aan de t.b.c.- en kankerbestrijding, voor de tochten van de ouden van dagen, aan Nazorg en vele andere instellingen van liefdadigheid. Geboren: Elizabeth H., d. van P. Kra mer en W. Kinkhouwers. Maria H. P., d. van W. Groothuizen en J. P. Bruisten. Getrouwd: Franöiscus Kunst en Elisa beth J. M. Engeln. Ondertrouwd: Johan G. van Roem- burg en Aaltje A. Verrijp. Klaas S. Sluijs eu Jannetje H. Schouten. Willem Borst en Gretha E. Smit. Antoon J. Kerstens en Grietje Scheffel. IJsbrand J. Termaat en Catharina M. Admiraal. Wilhelmus P. van den Bosch en Adriana Akse. Theodorus M. van Tongeren en Maria C. Mors. Josëphus F.. Buijs en Elisabeth Frijliuk. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Dolle Woens dag (alle leeftijden)Harmonie Theater, 8 uur: Vier in een Jeep (14 jr.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Het meisje onder de lantaarn (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: Abbott en Cos- tello op de universiteit (alle leeftijden). ZATERDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Dolle Woensdag (alle leeftijden); Har monie Theater, 7 en 9.30 uur: Vier in een Jeep (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur, Het meisje onder de lantaarn (alle leeftijden); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur, Abbott en Cos- tello op de universiteit (alle leeftij den); Gulden Vlies, 8 uur, Comedia brengt „Anna Lucasta" van Philip Yorden; Sportpark, 2.30 uur, Kermis- draverjjen. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 24 Aug. v.m. 8.29, n.m. 8.53. Zaterdag 25 Aug. v.m. 9.26, n.m. 9.56. HOOG EN LAAG WATER TE CAMPERDUIN Vrijdag 24 Aug. hoog 8.34 en 8.58; laag 2.34 en 3.01. Zaterdag 25 Aug. hoog 9.30 en 10.11; laag 3:30 en 4.11. FAILLIET VERKLAARD Bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank ta Alkmaar zijn in staat van faillissement ver klaard mevr. C. D. de Bruyn, weduwe van H. Jansen, zonder beroep, en haar minderjarige in Hendrik Jansen. Beiden wonen te Alk maar, Juliana van Stolberglaan 16. Rechter commissaris is mr. R. W. J. C. van de Wall Bake en curator mr. A. W. L. Bondam. Voorts is failliet verklaard de nalatenschap van S. C. L. J. Spierenburg, gewoond hebbende te Alkmaar, Nic. Beetskade 65, Rechtercom missaris is mr. J. N. Ablas en curator mr. dr. C. Berkhouwer. Het Was vanmorgen omstreeks zes uur wel zeer bedrijvig in huize Pronk. Reeds gepakte koffers moesten af en toe worden geopend omdat steeds weer kleinigheden te voorschijn kwamen, die een plaatsje voor zich opeisten. Tussen al de bedrijven door kwamen vrienden en bekenden nog even blijk geven van hun belangstelling. Zij allen wisten, dat hun favoriet dit jaar met uitstekende Twee man poetsen een gehele dag HET gebeurt niet vaak meer, dat men op de moderne kermis nog ver makelijkheden aantreft, waarmee onze grootouders zich zo opperbest ver maakten in de romantische schijn, die toen nog alle inrichtingen kenmerk ten. Evenals andere jaren zullen zon der twijfel weer vele ouderen even stil blijven staan bjj de heel oude mal lemolen die telkenjare aan het einde van de Nieuwesloot opgebouwd wordt. Wij spraken gistermiddag even met één van de gebroeders Vermolen, gul le Brabanders, geboren en getogen in dezelfde molen, waarmee ook reeds de grootvader de kermissen langs trok. Eén der broeders wees ons op de glazen buisjes, die niet meer zo schitteren als vroeger, omdat de Su- deten-Duitsers ze niet meer maken. Hij wees ook op zijn orgel, dat de trompetter en de trommelaar van weleer verving en op zijn electromotor die het fiere paard in het prachtige span en koperen harp onnodig maak te. De carbid- en petroleumverlich ting in de vierkante handgesmede lampen met het rode, groene en gele glas, z\jn vervangen door het kille, weliswaar gekleurde, electrische licht. Maar zo zegt hij: „Wij hebben alles nog, meneer, wij kunnen het er zo weer in zetten; maar weet u, wat het is, wij worden gedwongen door de anderen, autos, fietsjes er bij te plaat sen. De pachtsommen gaan nog steeds omhoog. Daarom moeten er fietsjes op om de molen nog lonend te ma ken. Wij moeten 12000 kinderen „ver draaien" willen wij ons geld eruit hebben en dan moeten wij nog verdienen. Wij zijn gek, dat we zoveel betalen, maar er zijn nog teveel draai molens met beschilderde panelen, en houten spijlen in trek. Met bloedend hart hebben wfj de oude spullen ver wijderd. Je hebt gemeentebesturen, die er speciaal naar kijken. In Bra bant willen ze niets anders dan de oude uitvoering. Sommige gemeenten Vanmorgen om zeven uur raasde over een zonovergoten Straatweg, temidden van andere vroege weggebruikers, een auto die zich met haastige spoed naar Schiphol begaf. Twee van de inzittenden zullen weinig oog hebben gehad voor de zomerse pracht van het Heilooërbos en de schitterende vergezichten in de polders. Zü waren met hun gedachten honderden kilometers zuidelijker, in een land waar morgen de felle strijd om de wereldtitels wielrennen een aanvang zal nemen. Het waren Jan Pronk, Neêrlands hope achter grote motoren, en zijn vrouw, die met een lijntoestel van de KLM om ongeveer negen uur het lucht ruim kozen. kansen aan de wereldkampioenschappen zal deelnemen. Nog nimmer is Pronk in zo'n glanzende vorm geweest als dit jaar en nog nimmer was zijn mentale gesteldheid zo uitstekend. Naar Pronk ons verzekerde gaat hij naar Milaan, zonder zich iets aan te trekken van de reputatie van een Lesueur, zonder vrees voor de oud-gediende Lohman, de Duit ser, die voor het eerst na de oorlog zijn land in de wedstrijden om het wereld kampioenschap achter grote motoren zal vertegenwoordigen. Niet, dat onze stadgenoot de krachten van zijn rivalen onderschat. Integendeel, hij is zich zeer goed bewust, dat het evenals andere Jaren een uitermate harde kamp zal worden .In het verleden echter was Pronk, nog vóórdat hij op zijn fiets was gestapt,.er van overtuigd, dat hij niet als eerste zou eindigen. Hoe hij aan dis wetenschap kwam terwijl hij toch ver trouwen had mogen hebben in eigen kunnen? Och dat is zeer eenvoudig. Vóórdat de wedstrijden beginnen, wordt er altijd veel gesproken, door insiders en nog meer door leken. Tal van goed bedoelde waarschuwingen over concur renten werden Pronk in vertrouwen overgebracht, vaak nog in de laatste minuten vóór de start. De gevoelige sportsman Pronk, kon niet tegen dat „geklets". Hij raakte zijn concentratie en zijn zelfvertrouwen kwijt en dat is dan tevens de reden Tiat hij eerst van morgen is vertrokken, een dag vóór dat hij zijn serie zal moeten rijden. Zaterdag aan de start Vermoedelijk zal de Nederlandse kampioen Zaterdagmiddag om half drie aan de start komen voor zijn eerste rit. Zeker is dat echter nog niet, maar in het ongustigste geval zal hij toch in ieder geval Zaterdagavond om negen uur mogen starten, zoals John van Eek, de Nederlandse equipeleider, hem ver zekerde. Zondagavond wordt de derde serie en Maandagavond de herkansings- rit gereden. Dan pas zal het bekend zijn welke renners zich voor de finale, die voor Dinsdagavond op het programma staat, hebben geplaatst. Hoewel verras singen natuurlijk altijd mogelijk zijn, is het zo goed als zeker dat Pronk met Lesueur, Lohman, Seres, Besson en misschien ook nog onze landgenoot Kees Bakker de finale zal bereiken. Zoals wij reeds eerder hebben beweerd, heeft Pronk betere papieren dan andere jaren. Dat wil nog geenszins zeggen, dat wij hem reeds bij voorbaat als we reldkampioen in Alkmaar zien terug keren. Daarvoor is Lesueur nog steeds een te gevaarlijk tegenstander, verkeert men over de prestaties van Lohman te veel in onzekerheid en speelt de ge luksfactor in wielerwedstrijden steeds een te voorname rol. Dat Pronk echter tot een van de favori ten moet worden gerekend, staat als een paal boven wa ter. Onze stadgenoot kan er van ver zekerd zijn, dat geheel Alkmaar met spanning de uitslag van de wedstriid zal verbeiden. Het gebeurt ten slotte niet iedere dag dat een Alkmaarder pretendent is voor de titel van wereld kampioen. Tijdens de kermis zal het Rode Kruis een tweetal hulpposten inrichten ten einde bij eventuele ongevallen terstond hulp te kunnen verlenen. Eén post komt bij de heer Van Nimwegen in het Bodehuis op de Paardenmarkt, de ander bij de heer Dölle, Fijnhouthandel op het Hofplein. Leden van het Rode Kruiscorps zullen dienst doen van 4 uur n.m. tot het sluitingsuur van de kermis. MOEDER. f/.. DE." DRAAI MOC-BIV - zijn er echter op uit, zoveel mogelijk te halen. De ouwe lui komen naar de molen, de kinderen moeten er in, maar de kinderen willen fietsjes". En in vertrouwen deelt hij ons mee, dat er nog wel een boterham in zit. Nog een korte t(jd dan moeten de kermisgasten zich weer in hun win terverblijven terugtrekken. Dan moet alles in orde gemaakt worden voor het volgende seizoen. Toen wij afscheid namen ging draatmolenbaas Vermolen met zijn knecht weer aan de slag. Er moest nog veel gedaan worden. Het duurt nog minstens een gehele dag voordat twee man al het koper van zwiepst&ngen, spijlen en kronen heb ben gepoetstDeze molen is nage noeg enig in ons land. De commissaris van politie te Alk maar maakt bekend, dat de openings- en sluitingsuren van de kermis, die van Zaterdag 25 Augustus tot en met Zondag 2 September zal worden ge houden, als volgt zijn vastgesteld; Zaterdag 25 en Woensdag 29 Aug. 141 uur 's nachts; Zondag 26 Aug. 201 uur 's nachts; Maandag 27, Dinsdag 28 en Donderdag 30 Aug. 16 1 uur 's nachts; Vrijdag 31 Aug. 111 uur 's nachts; Zaterdag 1 Sep tember 142 uur 's nachts; Zondag 2 September 20—2 uur 's nachts. Het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslokaliteiten is tijdens de ker mis bepaald op: Zaterdag 25 Aug. tot en met Vrijdag 31 Aug. 1951 1 uur des nachts; Zaterdag 1 September en Zon dag 2 September 1951 2 uur 's nachts. Winkelsluiting tijdens de kermis: De aandacht wordt er op gevestigd, dat gedurende de dagen waarop de kermis wordt gehouden de bepalingen betref fende sluitingsuren volgens de Win kelsluitingswet 1930 niet van kracht zijn. Er zijn jubilea, die met druk bezochte recepties, vele toespraken en fraaie cadeaux worden herdacht en er zijn ook jubilea, die onopgemerkt voorbijgaan, omdat de jubilaris geheel wars is van elk uiterlijk vertoon en op de gedenkdag zijn werk met dezelfde plichtmatigheid vervult als hij dat altijd gedaan heeft. Op een dergelijke wijze passeerde kort geleden de dag, waarop herdacht werd dat een kwart eeuw geleden de heer C. Verwer werd aangesteld tot inspecteur van dc afdeling Alkmaar van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. nabijheid van zijn woning door onbe kende vaeantiegangers worden achter gelaten ln het vertrouwen dat hij zich wel over de dieren zal ontfermen. Gedurende de laatste kwart-eeuw heeft hij ruim 13000 dieren weder een tehuis bezorgd, wat neerkomt op een gemiddelde van meer dan1 500 per jaar. Vooral op Zondag UEN eigenaardigheid is, dat men voor op Zondag bij herhaling zwervende dieren bij de inspecteur afgeeft en achteraf blijkt menigmaal, dat de schijnbaar zo zorgzame dierenvriend zijn eigen huisdier als vondeling be zorgt! Ondanks vele betreurenswaardi ge leiten is de waardering voor het dier stijgende. Talloze malen wordt het deskundig advies van de heer Verwer ingewonnen om zieke dieren weder gezond te ma ken. Een gelukkig verschijnsel is het feit, dat schurft bij de huisdieren prac- tisch niet meer voorkomt. Opsporing JS een viervoeter soms weggelopen dan wendt de eigenaar zich dikwijls met een sprankje hoop tot de heer Verwer, die menigmaal over inlichtin gen beschikt, die tot opsporing van de vermiste hond leiden. Mocht een beest ergens gewond liggen, dan wordt nim mer vergeefs een beroep op de politie gedaan, die het met de motor-zijspan vervoert. Blijkt het dier te zijn gestolen, dan gaat de heer Verwer in zijn kwaliteit van onbezoldigd rijksveldwachter op recherche uit. Ook het woonwagenpark staat onder zijn voortdurènde controle. Een werk, dat bijzondere voldoening schenkt, is de verpleging van zieke dieren en de heer Verwer ondervindt daarbij de zeer krachtdadige hulp van zijn echtgenote. Pro Deo WIE mocht denken, dat al deze niet genoeg te waarderen arbeid wel naar behoren zal worden bezoldigd, vergist zich deerlijk, want de heer en mevrouw Verwer verrichten al dit. De heer Verwer, met wie wij een kort onderhoud konden hebben, vertel de dat in vergelijking met het tijdstip, waarop hij zijn functie als inspecteur aanvaardde, de behandeling van de dieren aanzienlijk is verbeterd. Veel medewerking werd door hem onder vonden van de zijde der politie, onder wijzers en pers. Dat betekent helaas echter niet, dat er geen excessen meer voorkomen. Automobilisten bijvoor beeld die hun huisdier kwijt willen, ontzien zich niet om het beest hulpe loos op de openbare weg achter te la ten en er dan full speed met hun wa gen van door te gaan1. Als de vacantietijd is aangebroken, treft de heer Verwer regelmatig huis dieren aan, die ln de onmiddellijke TONEEL IN HET GULDEN VLIES Maandag- en Dinsdagavond treedt het Amsterdams Toneelgezelschap in het Gulden Vlies op met het blijspel „Zij kregen wat zij wilden" met o.a. Louis Saalborn, Marie Hamel, Carla de Raet en Paul Huf. Woensdag brengt hetzelfde gezelschap de reprise van het door Maurits Dekker geschreven to neelwerk „De wereld heeft geen wachtkamer". De hoofdrollen worden vertolkt door Jo Sternheim en de jon ge acteur Robert de Vries. GESLAAGD By de gisteren te Haarlem gehouden hoofdacte-examens B slaagde onze plaatsgenoot de heer J. P. Pijning. teur verlaten. Thans heeft de heer Ver wer de leeftijd bereikt, waarop ambte lijk personeel pleegt te worden ge- pensionneerd. Dit betekent dat hij eer lang zijn dienstwoning boven 't Bank gebouw zal moeten verlaten en elders in deze gemeente huisvesting zal ver krijgen. Geen rust JJERST dan zal hij zich geheel aan de dierenbescherming kunnen wijden, waartoe de heer Verwer gTote plannen heeft. Zo ligt het in zijn voornemen zich een motor met zijspan aan te schaffen voor het transport van zieke dieren, terwijl hij in de tuin van het perceel dat hü hoopt toegewezen te krijgen een nood-verbljjf voor zieke en gewone dieren zal doen bouwen. Er komt een asyl Op onze vraag in welk stadium het voorgenomen asyl voor dieren verkeert, deelde de heer Verwer ons mede, dat hiervoor reeds een vrij belangrijk be drag bijeen is. Toch is dit nog .niet voldoende om tot stichting van een ge bouw met bovenwoning en aankoop van een stuk grond over te gaan. Het asyl zal er evenwel komen, dank zij ook de hulp van dierenvrien den, die in hun laatste wilsbeschik king het lot van het dier niet vergeten, terwijl ook uit giften en verlotingen werk belangeloos en slechts uit op-erk-iet onbelangrijke bijdragen worden rechte liefde voor het lijdende dier. Deze liefde is ook oorzaak, dat zij tot de overtuigde vegetariërs behoren. De heer Verwer zou zijn taak niet ten volle kunnen vervullen als hij niet op de medewerking kon rekenen van de directie der N.V. Hoornsche Crediet- en Effectenbank, bij welke instelling hij onlangs op even onopge merkte wijze zijn zilveren jubileum vierde. Oorspronkelijk was hij beroepsonder officier bij het eens in Noord-Holland- Noord befaamde 21e regiment infante rie en hij heeft in de twintiger jaren bij de uitdunning van het kader de mili taire dienst als sergeant-maj.-instruc- Het was vandaag weer een topdag voor de kaasmarkt. Uit alle windstre ken waren de vreemdelingen, Neder landers en buitenlanders, gekomen om de wereldberoemde markt te bezich tigen en, zo mogelijk, een stukje kaas te proeven. Kaas schijnt de meeste bezoekers beter te bevallen dan Ne derlands tweede nationale artikel, de zoute haring. De heer Visser, die ook vanochtend zyn vaste standplaats bij de Schapenbrug had betrokken, ver telde ons tenminste dat slechts wei nige buitenlanders zijn haringstalle tje bezoeken. In de ogen van de vreemdelingen is deze vis rauw en dus niet eetbaar. De enkele buiten lander die eens komt proeven, zoals vanochtend een Amerikaan en verleden week een Egyptische dame, zijn echter best tevreden. De klandizie moet de heer Visser hebben van de touristen uit Nederland, die de fijne smaak van de haring wel kennen. Onder de bezoekers aan de kaas markt troffen wij hedenmorgen een groep van negentig dames van ver schillende nationaliteiten, die het eth- nologisch congres in Den Haag bij wonen. Ook waren er enige Ameri kaanse dames en heren, die in samen werking met de A.N.V.V. (de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer) een film over de kaasmarkt maakten. Deze film zal overal in de States worden vertoond, waarmee de beste reclame zal worden gemaakt voor ons land in het alge meen en voor Alkmaar in het bijzon der. Ook was er hedenmorgen een groep van vijftg Franse Esperantisten, die een week de gast zijn van hun geestverwanten te Zaandam en die vandaag oud-Alkmaar zullen bezich tigen. Vanavond wordt de Franse gasten een gezellige avond in Koedijk aangeboden. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd: zes stapels fabriekskaas en vijf stapels boerenkaas, totaal wegende 62.000 kg. De prijzen waren voor fabriekskaas f 1,05 en voor boerenkaas f 1,06. De hendel was vlug. Op do markt in Bodegraven waren Dinsdag anngevoerd 196 partijen. De prijzen waren: le soort f 2,22—f 2,30, 2e soort f 2,16—f 2,21, extra soort f 2.45. De handel was matig. Woensdag waren er in Woerden 360 par tijen, le soort f 2,21—2,29, 2e soort f 2,14— f 2,19, extra soort f 2,42. De handel was traag. In Gouda waren gisteren 285 partijen aan gevoerd. De prijzen waren: le kwal. f 2,20— f 2,30. 2e kwal. f 2.1S-f 2,21, extra kwal. tot f 2,48 met een kalme handel. verkregen. Ondanks zijn 65 jaren voelt de heer Verwer zich energiek genoeg om ook in de thans aangevangen kwart-eeuw zijn functie van inspecteur van Dieren bescherming met volle toewijding te blijven vervullen. HILCKMANN GAAT OPPRUIMEN In verband met de verbouwings plannen van de heer Hilckmann die ook de vroegere sigarenwinkel aan de overzijde in gebruik gaat nemen heeft deze ondernemer besloten met in gang van morgen 9 uur een grote ver bouwingsopruiming te houden. Alle voorradige confectie en manufacturen moeten om de nodige ruimte te krijgen thans worden opgeruimd. CONRECTOR MURMELLIUS GYMNASIUM De curatoren van het Murmellius Gymnasium bevelen de Raad aan om met ingang van de datum van het aan Dr. J. C, Kamerbeek te verlenen eervol ontslag tg benoemen als leraar, tevens conrector van het Gymnasium de heer Dr. H. Bolkestein, thans leraar in de oude talen aan het Gymnasium. NIEUW PAND WORDT IN GEBRUIK GENOMEN Morgen wordt het nieuwe bedrijfs pand van de firma B. Schot en Zoon, Kwakelpad o. 19, officieel is gebruik genomen. Gedeeltelijk was het pand reeds in gebruik, maar het is thans ge heel gereed gekomen. Van 25 uur zal er in het gebouw Kwakelpad no. 19 een receptie worden gehouden. (Ongecorrigeerd) Vanmorgen om vier uur is de snel trein Brussel-Bazel in de nabijheid van Metz uit de rails gelopen, even voor dat de expresse Parijs-Saarbrucken het kruispunt zo i passeren. Hoewel men alles in het werk stelde om de aan dacht van het personeel van de nader- stormende Parijse trein te trekken en zelfs met lichten en vuurwerk probeer de de machinist tot stoppen te bewegen, mocht zulks niet baten. Met een vaart van ruim negentig kilometer per uur reed de expresse op de stilstaande snel trein in. Acht personen werden ge dood, veertig ernstig gewond. Door de kracht van de botsing wer den de twee achterste wagons geheel versplinterd. Het dak van de achterste wagon werd zelfs weggeslingerd. Vele passagiers liepen ernstige verwondin gen op door de ontsnappende stoom. Men vreest, dat zich tussen de wrak stukken nog meer verminkte of ge dode passagiers bevinden. Aanvankelijk was gemeld, dat de expresse-trein AmsterdamBazel bij het ongeluk was betrokken, maar de Nederlandse Spoorwegen hebben dit ontkend.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2