Britse regering wil nu afwachten Verloftrein bij Metz werd van achteren aangereden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Besprekingen over opheffing der Ned. Ind. Unie begonnen Geen uien meer naar Engeland KoaI ReAleJk Zaterdag 25 Aug. 1951 tI 46e Jaargang No. 200 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hef woord is thans aan de Perzen Grens der concessies is reeds bereikt Gen. Ridgway bereid tot nieuwe besprekingen Klachten over de schendingen rond Kaesong verworpen Stilstand te Kaesong Geen nieuwe voorstellen van Harriman Emir Talal wordt koning van Jordanië Prof. Supomo bij ministers Stikker en Peters Twintig doden en veertig gewonden Kwestie Suezkanaal voor Internationaal Hof Het proces tegen de voetbalpools Krommenieër veroordeeld tot twee maanden hechtenis Geen verzachtende omstandigheid aanwezig Hoge geldboete Tunnelwerk bij Velsen wordt hervat Invoer van tomaten gaat nog steeds voort Schatting naar deskundig onderzoek Schade in Ooypolder: kwart millioen Telepaath wees dader aan Naar San Francisco Hagenaar gepakt wegens spionnage Hij wilde militaire geheimen verraden Wees om een vredesverdrag BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAFTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. man Familieberichten 20 ct. p.mm. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. WAD AT de Britse minister-president Attlee gisteravond gedurende anderhalf uur met enige ministers had gesproken over het rapport, dat Stokes had uitgebracht over de opschorting der oliebesprekingen te Teheran, is besloten, dat Engeland voorlopig geen verdere stappen zal doen. Eerst wil men een defi nitieve beslissing van de Perzische regering afwachten. Stokes is van mening, dat Engeland geen verdere concessie kan doen. Zijns inziens is het woord nu aan de Perzen. Attlee en enkele andere ministers en vooraanstaande Britse deskundigen zijn dit met hem eens. Generaal Ridgway heeft de Noordelij ken en de Chinezen Zaterdag medege deeld: „Als u bereid bent de schorsing van de wapenstilstandsbesprekingen te beëindigen, zal ik mijn afgevaardigden last geven uw afgevaardigden te ont moeten." Tezelfder tijd verwierp Ridg way de communistische klachten en eisen over schending van de neutrale zone rondom Kaesong. Ridgway zegt, dat de laatste beweer de schending (het bombardement van 22 Augustus) nog meer dan voorgaan de bedoeld is als communistische pro paganda. De beschuldigingen worden als „kwaadaardige valsheden, geheel zon der feitelijke grond", verworpen. een van de twee zal achteruit moeten INTUSSEN is nu ook Harriman uit Teheran vertrokken. Donderdag avond had hij nog een onderhoud van twee uur met de Perzische premier Mossadeq. Hij gaat thans naar Belgra do, waar hij enige dagen zal blijven voor het voeren van besprekingen met maarschalk Tito over aanvullende steun van de Verenigde Staten. Daar na zal hij doorreizen naar Londen. Het is allerminst waarschijnlijk, dat hij de Britse regering nieuwe voor stellen zal doen. Van Londen uit zal hij naar Washington vliegen, teneinde president Truman verslag uit te bren gen. Het Franse persbureau AFP heeft voor een verrassing gezorgd, door Har riman een aantal uitlatingen in de mond te leggen, die rechtdraads in gaan tegen wat in de afgelopen dagen algemeen van hem is aangenomen Harriman zou voor zijn vertrek naar Belgrado namelijk hebben ontkend, dat ooit is gevraagd, of hij het met de Britse voorstellen eens was. Hij zou deze bovendien pas kort voor de over handiging aan de Perzische delegatie hebben gezien. Bovendien zou hij de bewering van Stokes hebben bestre den, volgens welke Mossadeq tussen 20 en 21 Augustus van standpunt was veranderd. De Perzische premier zou volgens Harriman nooit hebben inge stemd met de benoeming van een Britse directeur-generaal. Volgens een Reuter-bericht heeft Harriman bij zijn vertrek uit Teheran o.m. gezegd: „Ik hoop, dat de Perzen spoedig voorstellen zullen doen. die het mogelijk maken de onderhandelingen te hervatten. Het zal niet lang duren, voordat de olie uit Perzie door olie uit andere bronnen is vervangen. Daarom hoop ik, dat het geschil spoedig kan worden geregeld". Emir Talal zal in de nabije toekomst uit Genève naar Amman vertrekken „om zijn toekomstige verantwoorde lijkheid in het Hasjemietisch konink rijk van Jordanië op zich te nemen", aldus is officieel te Genève bekend ge maakt. Emir Talal bevond zich in Zwitserland, toen zijn vader op 20 Juli vermoord werd. In zijn afwezigheid werd zijn jongere broer Emir Naif, re gent. Prof. Raden Supomo is gistermiddag door de minister van Buitenlandse zaken en de minister voor Uniezaken ontvangen, teneinde een officiële boodschap van zijn regering over te brengen. Prof. Supomo deelde mede, dat de politiek van het kabinet-Sukiman er op gericht is de vervanging van het Uniestatuut door een ander verdrag tot stand te brengen op basis van zakelijke motieven, met de bedoeling de verhouding tussen Nederland en Indonesië gezond te maken. Namens de Indonesische regering sprak prof. Supomo de hoop uit, dat een op lossing zou kunnen worden gevonden, los van sentimenten. Op grond van de door Supomo gegeven uiteenzetting zijn derhalve thans de besprekingen be gonnen. Vrijdagochtend heeft zich in de buurt van Metz een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan. De sneltrein Frankfort- Parijs, waarin zich Franse en Ameri kaanse militairen bevonden, werd door Nog vóór Maandag a.s. Egypte is voornemens het vraagstuk van de scheepvaart door het Suez kanaal, en het recht dat het thans meent te hebbenom daar toezicht op te houden, voor het Internationale Hof van Justitie in Den Haag te brengen. Het zou dit voor Maandag a.s., wan neer de Veiligheidsraad zich moet uit spreken over de BritsFransAmeri kaanse resolutie, waarin Egypte wordt verzocht zijn toezicht op deze scheep vaart op te heffen, willen doen. PROGRAMMA VOOR HULP AAN BUITENLAND GOEDGEKEURD. Twee commissies van de Amerikaan se senaat hebben Vrijdagavond een stemmig een programma van 7.5 mil liard dollar goedgekeurd voor militaire en economische hulp aan het buiten land. De Rotterdamse kantonrechter, mr. F. A. Nelemans, heeft gisteren de 47-jarige IV. de J. uit Krommenie conform de eis veroordeeld tot een hechtenisstraf van twee maanden. De ambtenaar van het O.M. vond voor deze verdachte, die betrokken was bij de door het weekblad Sportfavoriet uitgeschreven gratis voet bal prijsvraag, geen enkele verzachtende omstandigheid en noemde hem de geestelijke vader van het combinatie-systeem. oordelen. Tegen de drukker H. H. uit De 44-jarige H. S. J. E. uit Velsen- Driehuis en de 40-jarige R. F. J. van D. uit Santpoort, die het weekblad hadden verspreid en agenten aangewor ven, werden gestraft met een geldboe te van f 5000 subs twee maanden. De Amsterdammer B., die artikelen in het blad had geschreven om het publiek op te wekken aan de prijsvraag mee te doen hoorde zich tot f 500 boete ver- De werkzaamheden aan de tunnel bij Veizen zullen naar de KNAC verneemt nog dit jaar worden hervat. In de eerstvolgende jaren zullen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, aan zienlijk grotere bedragen dan de voor 1951 beschikbaar gestelde f 2.5 millioen aan dit bouwwerk worden besteed. Weerbericht Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend tijdelijk enige regen, later enkele buien afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige en langs de kust nu en dan harde Zuidweste lijke wind. Tamelijk koel weer. ZONDAG: Zon op 5.40, onder 19.43. Maan op 23.31. onder 7.06. Amsterdam requireerde de ambtenaar 100. In deze zaak zal de kantonrech ter schriftelijk vonnis wijzen. In totaal stonden 42 verdachten terecht, tegen wie geldboeten werden geëist variëren de van f 15 tot f 200. Een millioen ontheemden kregen nieuw vaderland In de 49 maanden, waarin de Inter nationale vluchtelingen organisatie de IRO haar werk verricht, zijn bij-, na een millioen ontheemden definitief onderdak gebracht. Zij vonden allen, dank zij de IRO, een tweede vader land. een signaal opgehouden. Spoorwegar beiders probeerden met lichtseinen en met vuurwerk de sneltrein Bazel-Ca- lais, die achter de opgehouden snel trein naderde, tot stilstand te brengen. Zij slaagden hier echter niet in. Met een snelheid van 90 km per uur reed de trein van Bazel naar Calais op het achterste gedeelte van de stilstaande trein in. De bagagewagen en twee rij tuigen van de sneltrein Frankfort-Pa rijs werden totaal vernield. Tot dusver is'bekend, dat er 20 per sonen om het leven gekomen zijn en dat er 40 gewonden zijn. Verscheidene personen liepen brandwonden op door ontsnappende stoom. Alle slachtoffers, merendeels Franse militairen, bevonden zich in de trein naar Parijs. Ook vijf Amerikaanse militairen zijn omgekomen. Er wordt een onder zoek ingesteld om na te gaan of de signalen die de trein uit Bazel tot stil staan hadden moeten brengen, niet ge- functionneerd hebben of dat de machi nist die niet gezien heeft. Gisteren is de Engelse grens gesloten voor de invoer van uien. Het invoer contingent bedroeg 20.000 ton, waarvan Nederland 10.000 ton heeft geleverd. De laatste Nederlandse schepen zijn gister in Engelse havens gelost. Als enige concurrent voor uien in Engeland ontmoette de Nederlandse export Spanjaarden, die veel meer dan tien duizend ton konden plaatsen. Voor andere producten van de Nederlandse tuinbouw gaat de export regelmatig voort. Hoewel reeds lange tijd geleden was aangekondigd, dat begin Augustus de invoer van tomaten in Engeland zou worden stopgezet, vindt Nederland daar nog steeds goede afzet. Het schijnt daarginds ..iet de tomatenteelt dit jaar niet bijster te willen vlotten. Andere producten vinden een goede afzet in het buitenland, zodat de rust bij de tuin bouw en bij de tuinbouwuitvoerhandel is teruggekeerd. Deskundigen hebben de door de branden in de Ooypolder aangerichte schade geschat op een kwart millioen gulden, hoewel aanvankelijk ramingen werden gemaakt van rond een half millioen. Voor het begin van de winter Vóór zijn vertrek naar Engeland werd Stokes uitgeleide gedaan door Harriman en Mossadeq. Dat de besprekingen in vriendschappelijke geest zijn afgebroken kan men wel aan de glunderende gezichten zien. Goed nieuws voor onze Australië- emigranten. Gouverneur Sir Willough- by Norrie te Adelaide heeft voorge steld om met vereende krachten op zoek te gaan naar een hormoon, die zou kunnen voorkomen, dat de koeien ook op Zondag melk geven. Vanwege de Zondagsrust. O ln de V.S. zoekt men ook nog steeds naar nieuwighe den, al zijn die in dit atoomtijdperk over het algemeen wat minder zacht aardig geworden. Het Amerikaanse leger is thans bezig een kogelvrij vest voor infanteristen te ontwikkelen. Tegelijkertijd tracht het leger van G.I.-Joe een geweerkogel te vervaar digen, die een dergelijk vest kan doorboren. Zo'n pantser was wei iets voor mevrouw Mayme Hall uit Stambaugh in Michigan, die licht gewond werd, toen een geladen pi stool, dat zij om duistere redenen immer als een kostbaar kleinood bq zich droeg, plotseling afging. Dat soort nog steeds soort zoekt, wordt weer bewezen door het bericht, dat de Westduitse politie een Pool heeft gearresteerd, die in 1946 door een Amerikaans militair gerechtshof wegens moord ter dood was veroor deeld, doch wist te ontsnappen. Hij bleek nu werkzaam te zijn als bewa ker van de gevangenis van Lands- Een heerlijk, rustig weekend zonder besprekingen.... berg. In de goede stad Winnipeg keek een zo juist in de echt verbon den bruidegom heel verbaasd, toen hij ontdekte, dat de treinkaartjes voor de huwelijksreis verdwenen waren. Het bleek dat één van de getuigen ze had gestolen. Nog meer en beter Canadees nieuws. Zestig Nederlandse gezinnen in het district van Brockvil- le in Ontario zijn bezig met de bouw van een kerk, waarin zowel diensten in het Nederlands als in het Engels gehouden zullen worden, daar de meesten de Engelse diensten moeilijk kunnen volgen. Driehonderd Brit se oud-militairen zullen over enkele dagen een pelgrimstocht naar de Britse oorlogsgraven in ons land ma ken. De pelgrims zullen dank zij de hulp van de Nederlandse Oorlogsgra venstichting slechts de overtocht be hoeven te betalen. Bovendien heeft deze stichting een plan ontworpen om tweehonderd Britse familieleden van gevallenen, die niet over voldoende geld beschikken, de oorlogsgraven ge heel op Nederlandse kosten te laten bezoeken. hopen de gedupeerden hun verloren schuren te hebben herbouwd. De scha de wordt slechts ten dele door verze kering gedekt. Zoals bekend is, had de telepaath Peter Hurkos vrijwillig zijn diensten aan de politie aangeboden bij de op lossing van het „branden-mysterie". Hij was bij aankomst op het terrein geheel onkundig gelaten omtrent de resultaten der eerste onderzoekingen. Het z.g. „aftasten" der boerderijen door telepaath leverde niets op. Toen werd aan Hurkos een portret van de fam. V. getoond, waarop ook de jonge P. V. voor kwam. Hurkos nam een door het vuur aangetast voorwerp uit een der afgebrande schuren en streek daarme de over de groepsfoto. Hij wees toen onmiddellijk de jonge P. V. als de da der aan en verklaarde (wat later juist bleek te zijn), dat de jonge man een winkelhaak in zijn broek had gekre gen en een wondje aan zijn scheenbeen toen hij over een afscheiding had wil len springen na de brandstichting bij Jansen. Naar verluidt heeft de Haagse re cherche een Hagenaar gearresteerd, die verdacht wordt voor een buitenlandse mogendheid te hebben gespionneerd. Hij was werkzaam in een fabriek, waar een bepaald soort landmijn werd ver vaardigd en zou zich tekeningen en een exemplaar van de landmijnen heb ben toegeëigend om deze aan de be trokken mogendheid ter hand te stel len. Hij had, aldus De Telegraaf, een tussenpersoon in de arm genomen, die de verkoop van de militaire geheimen zou moeten bewerkstelligen. In plaats daarvan stapte de man naar de Neder landse autoriteiten, bij wie hij aangifte deed van de plannen, die de Hagenaar koesterde. Deze werd op heterdaad be trapt en in het Huis van Bewaring op gesloten. GEVAARLIJKE VERKEERSSTREEP Op de autosnelweg Utrecht—Arnhem, in de bocht ten Noorden van de spoor wegovergang te Veenendaal, zijn in één week niet minder dan zeven mo torrijders geslipt. De valpartijen wer den veroorzaakt door de witte stenen van een verkeersstreep midden in de weg. De Rijkswaterstaat heeft de ste nen thans door zogenaamde kattenogen vervangen. .daar gaat 'ie weer. DE AMERIKANEN, zo blijkt uit com mentaren uit Washington, zijn over net Russische besluit om deel te nemen aan de Japanse vredesconferentie te San Francisco, heel wat bezorgder dan zij openlijk toegeven. Weliswaar heeft net State Department in een nota aan Moskou te kennen gegeven, dat de uit nodigingen voor de conferentie slechts de ondertekening van het verdrag gel den en dat er geen sprake kan zijn, dat het ontwerp opnieuw in debat wordt gebracht, doch men begrijpt maar al te goed, dat Gromyko, vergezeld van een koppel vooraanstaande ambassadeurs en raadslieden, de verre reis niet heeft aanvaard om. onder het uitspreken van een eenvoudig protest, de Russische handtekening te weigeren. Wat de Amerikanen ongeveer ver wachten is dit: Gromyko zal in San Francisco beginnen met zijn vriende lijkste gezicht te trekken en te bewe ren, dat de oorlog in Korea, die door de communisten welbewust wordt gerekt, toch nog op bevredigende wijze beëin digd kan worden en dat er bovendien 'n oplossing mogelijk is voor alle grote problemen van het Verre Oosten zoals de toekomst van Formosa en de erkenning van Rood-China indien slechts de ondertekening van het Ja panse vredesverdrag wordt uitgesteld. Krijgen de Russen daarop een weige rend antwoord en iets anders is liet te verwachten dan zal onmiddellijk het dreigement volgen: de Sowjetunie en Rood-China zullen het Japanse vre desverdrag niet goedkeuren; zij zullen niet werkeloos blijven toezien, hoe Ja pan wordt herbewapend; een accoord in Korea kan niet worden verwacht op de hielen van een „illegaal en aggres- sief" Japans vredesverdrag. Washington vreest, dat wanneer Gro myko inderdaad een dergelijke tactiek toepast, de delegatie der Verenigde Staten in een bijzonder moeilijke posi tie zal worden gemanoeuvreerd. Het ontwerp-vredesverdrag voor Japan heeft reeds veel critiek gewekt. Of Azi atische landen als Indonesië. Birma en India er hun handtekening onder zul len zetten, is meer dan twijfelachtig. Maar ook de Europese geallieerden van Amerika, Nederland incluis, zijn weinig geestdriftig gestemd. Voor hen moet een bevredigende liquidatie van het Ko reaanse conflict en het vooruitzicht van betere betrekkingen met Peking, in ruil voor een uitstel van en een nieuwe discussie over het Japanse vredesver drag, op zijn minst een sterke verlei ding vormen. Daartegenover staat, dat Dulles, de eigenlijke vader van het verdrag, vol ledig gesteund door de Amerikaanse regering, er vast van overtuigd is, dat het machtsevenwicht in Azie slechts door een souverein en herbewapend Ja pan kan worden hersteld. (Hetzelfde verwachten de Amerikanen in Europa van Duitsland.) Ook is Washington van mening, dat het verdrag nu zonder ver der uitstel getekend moet worden; de bezetting van Japan heeft zichzelf reeds overleefd. Er is daardoor in de Ameri kaanse hoofdstad een stemming ont staan van „zonodig tekenen wij alleen". Men kan zich niet verhelen, dat een dergelijke houding, hoe imponerend ook, onder omstandigheden zou kunnen leiden tot de vervulling van een van Moskou's vurigste wensen: de isolering van de Verenigde Staten in het Verre Oosten. Nog is het niet zover, dat de Amerikanen reden hebben om er aan te twijfelen, of hun bondgenoten de aarzelend gegeven belofte tot onderte kening van het Japanse vredesverdrag wel gestand zullen doen. Maar ten slotte kent men niet alle pijlen, die Gromyko ongetwijfeld op zijn boog zal hebben. En het is daarom geen wonder, dat men in Amerika met een onbehage lijk gevoel de Russische delegatie naar San Francisco ziet komen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1