Tito en Harriman zijn het eens „Hervatting is ondenkbaar" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen prijsdaling in West-Europa Maandag 27 Aug. 1951 146e Jaargang No. 201 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Versterking van de strijdkrachten is het zekerste middel tegen oorlog Dezelfde mening over de Russische bedoelingen NA„ zijn bezoek aan Monty vertrok Harriman naar Londen, alwaar hij bij zijn aankomst de hoop uitsprak, dat de Brits-Perzische onderhandelingen Twee jongens door zand bedolven Dijkdoorbraak kost 52 Mexicanen het leven Nieuwe bemiddelingspoging van Grady Mevr. Maclean ook verdwenen? Weer 40 personen op West-Java gearresteerd Egypte aan de zijde van het Westen als Engeland het verdrag wijzigt DE Egyptische minister-president Nahas Pasja heeft in zijn antwoord op de boodschap van de Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrisson, verklaard, dat Egypte gehouden is het in 1936 gesloten verdrag met Engeland eenzijdig op te zeggen, tenzij de Britse regering nieuwe stappen zou doen om de impasse te doorbreken. Dit zou moeten geschieden vóór het op reces gaan van de Egyptische volksvertegenwoordiging, omstreeks 15 September a.s. Vol gens verantwoordelijke Egyptische politieke kringen is Egypte bereid de zijde van de westelijke democratieën te kiezen en een nieuw verdrag met Engeland te tekenen, waarin dit land in geval van oorlog het volledig gebruik van het Suez-kanaal en andere militaire bases wordt gegarandeerd. Zware luchtaanval bij de Russische grens Twee 7-jarige kinderen in zee verdronken Amerikaanse critiek op Indonesische regering Zware straffen in de zaak „De Neve" te Djakarta India niet naar Frisco BUREAU: ADMINISTRATU Voordara 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. man. Familieberichten 20 ct. p.mun. Vraag en AaDbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. VERELL HARRIMAN, president Trumans speciale afgezant, is Zaterdag door maarschalk Tito van Joegoslavië op diens vacantieverblöf in Slowenië ont vangen. Na afloop van de besprekingen welke o.a. werden bijgewoond door William Rountree, deskundige voor het Nabije Oosten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, de Amerikaanse olie-expert Walter Levy, de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken Edouard Kardelj en de minis ter van binnenlandse zaken Alexander Rankowitsj, verklaarde Harriman, dat maarschalk Tito en hij het er over eens zijn, dat het zekerste middel om een oorlog te vermijden gelegen is in het versterken van de strijdkrachten van hei de landen. |_JARRIMAN en Tito hebben na afloop van een lunch gesproken over mili taire en economische hulp van de Ver enigde Staten en andere westelijke mo gendheden aan Joegoslavië. „Wij spra ken natuurlijk ook over het Kremlin en wisselden onze meningen over Sta lin uit", zo vervolgde Harriman. Hij was getroffen door het feit, dat Tito en hij dezelfde meningen waren toege daan ten aanzien van de Russische be doelingen en tactiek. Harriman sprak voorts met bewondering over Tito's „realistisch begrip voor Joegoslavische problemen, zijn vastberadenheid en vertrouwen." Na zijn bespreking met Tito heeft Harriman zich naar Undine begeven, waar maarschalk Montgomery op het ogenblik vertoeft. Meer vrijheid yOLGENS een tijdens het weekeinde te Belgrado gepubliceerd ontwerp voor een nieuwe economische politiek is Joegoslavië van plan de controle op de industrie te verminderen en de wet van vraag en aanbod vrijer te laten werken bij de prijzenvorming. De ar beiders zouden aandelen krijgen in de winsten en de ondernemingen grotere vrijheid van handelen bij haar keuze wat en hoeveel moet worden geprodu ceerd. MAARSCHALK TITO Harrimans man Verschuiving te Schaesberg Twee kinderen, de elfjarige G. Huis man en de dertienjarige J. Huisman, die met hun moeder bij familie in Nieuwenhagen bij Schaesberg logeer den, zijn Zaterdagmiddag om het leven gekomen bij een zandverschuiving in de zanderij nabij het z.g. eikenbosje aan de spoorlijn SchaesbergEygels- hoven. De oorzaak van de instorting is on bekend. De afgraving had een hoogte van plus minus twintig meter en was 25 meter breed. Mogelijk hebben de regens van de laatste tijd de steile zandhelling ondermijnd. De kinderen werden dadelijk door een grote hoe veelheid zand bedolven, met het ge volg, dat zij onmiddellijk gestikt moe ten zijn. Zij waren met nog andere kinderen in de zanderij aan het spe len, doch alleen de beide Rotterdamse kinderen werden door het zand be dolven. De lijkjes zijn geborgen. zullen kunnen worden hervat in om standigheden, die een practische behan deling van de nog onopgeloste vraag stukken mogelijk zullen maken. Het is verkeerd te denken, dat er vooruitgang is geboekt, aldus Harriman, doch er zijn nog een aantal vraagstukken onopgelost. Harriman zei met nadruk, dat de be sprekingen zijn opgeschort, niet afge broken. Over zijn bezoek aan Tito verklaarde Harriman zeer onder de indruk te zijn gekomen van de vastbeslotenheid, waar mee Tito en zijn ministers de militaire kracht van Joegoslavië opbouwen. Harriman zal twee dagen in Londen blijven alvorens via Parijs naar Was hington terug te keren. Vandaag zal hij waarschijnlijk een onderhoud hebben met minister-president Attlee. Stokes en andere regeringsfunctionarissen. Tampico met een overstroming bedreigd In de tengevolge van een dijkdoor braak overstroomde plaats Cardenas (Mexico) zijn tot dusver 52 lijken ge borgen. Meer dan tweehonderd vluch telingen, die zich in de heuvels in de omgeving hebben teruggetrokken, zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. Men tracht hen met hefschroefvliegtui- gen te evacueren. De meeste huizen zijn zwaar bescha digd. De nabijgelegen havenstad Tam pico, die Donderdag door een wervel wind werd geteisterd, wordt thans door het langzame stijgen van de Rio Panuco en de Rio Tamesi met over stroming bedreigd. Britten zien er geen heil in, zolang premier Mossadeq aan de macht blijft Anglo-staf in Abadan verwacht te Teheran, dat de Amerikaanse ambassadeur, dr. Henry Grady, binnen enkele dagen weer zal gaan optreden als „onoffi cieel" bemiddelaar in het Brits-Perzi sche oliegeschil. Hij zal pogen de Per zische leiders ertoe te brengen zodani ge voorstellen in te dienen, dat de Britten bereid zouden zijn de bespre kingen te hervatten. Grady's pogingen worden door de Britten gewaardeerd, doch zij zijn van mening, dat geen overeenkomst mogelijk is zolang Mos- adeq aan de macht is. Inmiddels zijn Zondag alle leden van de Britse staf der „Anglo-Iranian" uit de Zuidperzische olievelden te Abadan aangekomen. Ook een twintig tal Indiërs en Pakistanen verlieten de olievelden. Officieel hebben de Perzen het beheer over de installaties overge nomen, doch van een daadwerkelijke overneming werd niets gemerkt. ••Bert bijeenkomst van de Perzische Tweede Kamer ging Zondag in tumult Het Britse ministerie van buitenland se zaken stelt een onderzoek in naar aanleiding van geruchten, dat mevrouw Maclean, de echtgenote van de verdwe nen Britse diplomaat Donald Maclean, wordt vermist. Zij ging de vorige week naar de Franse Riviera. De woordvoerder van het Foreign Of fice verklaarde, dat de verdwijning van mevrouw Maclean niet officieel be vestigd was. Volgens persberichten uit Zuid-Frank rijk is mevrouw Maclean niet meer ge zien, sinds zij Donderdag de villa bij St. Tropez, waar zij met haar drie kin deren en haar moeder en zuster ver bleef, had verlaten. In het raam van de veiligheidsactie rijn in West-Java ongeveer veertig per sonen gearresteerd, onder wie de Ne derlanders Koops, die onwettig in het bezit van wapens zou zijn, jhr. F. Ale- wijn, administrateur van de onderne ming Radjamandala, die echter inmid dels weer op vrije voeten werd gesteld en W. F. van de Woestijne, administra teur van de onderneming Gunung Susuruh. Tevens is gearresteerd het parlementslid en voorzitter van de Masjumi voor West-Java, Isa Anshary. alsmede 25 Chinezen. In Bandung wer den Siswo Sumarto en Radi, beiden voormannen var. de P.K.I. in Priangan van hun bed gelicht. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk wisselende bewol king met vanavond nog enkele buien. Morgen later op de dag weer toenemende bewolking met een kans op regen. Matige tot vrij krachtige Z.W. tot Z. wind. Iets hogere temperaturen. J^iJET het oog op voorgenomen anti- Britse demonstraties was voor gis teren de alarmtoestand in Egypte afge kondigd. De demonstraties verliepen evenwel zonder onregelmatigheden. Verscheidene duizenden demonstran ten, merendeels arbeiders, trokken door de straten van Cairo. Zij verza melden zich voor het koninklijk paleis, waar zij anti-Britse leuzen riepen en opzegging van het verdrag eisten. Voor de Britse ambassade deed zich hetzelf de voor. Toen de politie ingreep, werd zij met stenen bekogeld. Na enige scho ten in de lucht te hebben gelost, kon de politie de demonstranten versprei den. Landingsverbod in de Suez Kanaal-zone VELE Egyptenaren geloven, dat de enige weg om uit de huidige im passe te komen is het sluiten van een nieuw verdrag, dat „overeenstemt met de geest van de tegenwoordige tijd". Volgens een bericht uit Port Said, dat door een Egyptische regerings woordvoerder „voortijdig" is genoemd, heeft Egypte gisteren een verbod uit gevaardigd voor militairen op troepen- schepen in het Suez Kanaal om aan land te gaan. Het verbod heeft niet be trekking op de garnizoenen in het ge bied van het Suez Kanaal, waar Britse troepen gelegerd zijn, maar wel op alle troepenschpen, zowel Britse als andere. Buitenlandse waarnemers zien in de nieuwe maatregel een poging om de Britse troepenbewegingen in de huidig omstandigheden te beperken. HEIDE OP NOORD-VELUWE BLOEIT De heide op de Noord-Veluwe staat thans in volle bloei. Duizenden toeris ten gaan deze kleurenpracht bekijken. Vooral in de omgeving van Elspeet is de heide zeer mooi. uiteen, nadat afgevaardigden van de oppositie, premier dr. Mossadeq hadden aangevallen wegens het beëindigen van de besprekingen met de Britten. Mos sadeq werd verweten, dat hij tot dus ver niets had gedaan om de wet op de nationalisatie van de olie-industrie, welke vier maanden geleden werd aangenomen, ten uitvoer te leggen Hoessein Fatemi, de persoonlijke medewerker van Mossadeq, heeft me degedeeld dat de Perzische regering plannen bestudeert om de raffinaderij te Abadan te heropenen. Radio Peking over Kaesong: Radio Peking heeft Zondagavond ge deelten uit een hoofdartikel in het te Peking verschijnende „Volksdagblad" geciteerd, waarin gezegd wordt, dat een hervatting van de wapenstilstands besprekingen „ondenkbaar" is, zolang de Amerikanen niet hun „verachtelijke en barbaarse gedrag" wijzigen. Dit was de krachtigste aanval, die de noordelij ken op de verbondenen hebben gelan- ceerd sinds het begin der onderhande lingen te Kaesong. Vier en dertig superforten hebben Zaterdag 300 ton bommen laten vallen op de haven Rasjin, 16 km van de Sow- jetrussische grens. Op vragen van ver slaggevers, of deze aanval een wijziging in de politiek betekende, heeft 't Ame rikaanse ministerie van defensie ge antwoord, dat de actie „een onderdeel vormt van de algemene politiek om de vijand te verhinderen zijn strijdkrach ten in Korea op te bouwen". Rasjin is een belangrijk spoorweg knooppunt in Noord-Korea. De laatste aanval op de stad werd gedaan op 12 Augustus 1950. De gezamenlijke chefs van staven hadden daarna verboden luchtaanvallen op Rasjin uit te voeren. Ook andere eenheden van de VN-lucht- macht waren actief en richtten aanval len op bruggen, spoorwegknooppunten en opslagplaatsen. Aanleiding tot de aanvallen waren berichten, waarin mel ding werd gemaakt van een uitgebreid verkeer door motorvoertuigen der com munisten, die voorraden naar de front linie vervoerden. in Londen werd op Woensdag de modelbouw-tentoonstelling in het New Horticultural Hall geopend. De tentoongstelde modellen vertegen woordigen een waarde van rond 48.000. Op de joto zien we Dr. Rex Stansfeld zijn zelf vervaardigd model van de S. S. Port Brisbane te water laten IJit het verslag van de economische commissie voor Europa der Verenigde Na ties over het eerste kwartaal van dit jaar blijkt, dat deze commissie geen aan wijzingen ziet voor een komende daling der prijzen in West-Europa als geheel. Dit geldt vooral voor de prijzen van ingevoerd voedsel, welke waarschijnlijk in de toekomst nog meer zullen stijgen. De kosteninflatie in West-Europa hield onverminderd aan. Duitsland wordt de grote concurrent IN het kwartaal, waarop het overzicht betrekking heeft ontstond een ern stige verstoring van de Europese over zeese betalingspositie. Het nadelige handelssaldo van tien Westeuropese landen met alle overzeese gebieden steeg van 315 millioen dollar in het laatste kwartaal van 1950 tot 944 mil lioen dollar in het eerste kwartaal van In Connecticut adverteerde de heer James Parker: Jong echtpaar zoekt een aardige woning; groot genoeg om ervoor te zorgen dat de bruid niet naar haar moeder loopt en klein ge noeg om haar moeder van een visite af te houden. Hopelijk loopt het dit huwelijk beter af dan dat van het Turijnse echtpaar Marchetti. Na twee weken getrouwd te zijn geweest vroeg de 60-jarige bruidegom echtscheiding aan op grond van het feit, dat zijn 56- jarige eega te veel at. „Zij doet niets dan eten", zei hij. „Ik ben door al mijn spaarcentjes heen". Zijn gade heeft gedreigd zoveel onderhoudskos ten te zullen eisen, „dat zij haar ge zonde eetlust kan bevredigen". Nou, eet smakelijk dan. In het Canadese Toronto klaagden de bewoners van een bepaalde wijk bij het gemeente bestuur over de alsmaar toenemende hoeveelheid spreeuwen in hun buurt. Er waren verscheidene buurtbewoners, zo zeiden zij, die niet meer zonder pa- rapluie hun besmeurde huizen durfden te verlaten. Belangrijker nieuws komt uit Zuid-Afrika. Bij Vierfontein is door KoJii ïZ de Zuidafrikaanse minister van econo mische zaken de eerste steen gelegd voor een electriciteitcentrale, die ten naaste bij 110.000.000 gulden zal gaan REISBUREAU HARRIMAN clusieve trips naar Teheran, Belgra en omliggende plaatsen kosten. De centrale, die hoofdzakelijk de goudvelden zal voorzien, zal de grootste op het Zuidelijk halfrond wor den. Alsof in het goede oude Enge land nog niet genoeg op de bon is, zal Siet ingang van December daar ook et staal worden gerantsoeneerd om tegemoet te komen aan de steeds toe nemende eisen van de herbewapenine Francesco Solda uit het Italiaanse Valdagno kreeg een erfenis van zijn overleden vroegere werkgever: een nieuwe auto met een chauffeur en net zoveel benzine als hij maar hebben wilde. Hij beklaagt zich er nu evenwel over, dat hij niet zo gemakkelijk een meisje meekrijgt voor een ritje als vroeger. Francesco wordt volgende maand 101 jaar De Amerikaanse soldaat John Gorey is een ware dr Jekyll en mr. Hyde-combinatie. Over dag assisteert hij de aalmoezenier bij zijn vrome taak in een legerkamp in Texas, na het vallen der alles omhul lende duisternis is hij barkeeper in een officieren-nachtclub. Het trekken van grenzen wordt steeds moeilijker in de ze warrige wereld. dit jaar. De handel met de Verenigde Staten echter bleef vergeleken met het voorafgaande kwartaal in grote trek ken onveranderd. In het overzicht wordt ook het feit, dat West-Duitsland weer een van de voornaamste exportlanden van Europa is geworden, in het bijzonder naar vo ren gebracht. De Westduitse uitvoer nam met ongeveer 70 °h> toe en is op het ogenblik groter dan vóór de oorlog. West-Duitsland is weer één van de grote leveranciers van afgewerkte pro ducten geworden en de Duitse concur rentie zal één van de hoofdfactoren van de internationale handel worden, wan neer de vraag op de wereldmarkten minder dringend zou worden. Noodlottige vergissing "JEVEN Oostenrijkse beambten van de „Welzijnsorganisatie" voor Oosten rijk, waaronder een dokter, zullen in staat van beschuldiging worden gesteld wegens „het in gevaar brengen van anderer leven door onachtzaamheid". Zij worden verantwoordelijk gesteld voor het sterven van drie Oostenrijkse kinderen en het ernstig ziek worden van veertien anderen. De kinderen hadden „fortedol", een sterk geconcentreerd Zweeds praepa- raat, dat wordt qebruikt voor het aan vullen van een tekort aan vitamine ,.D", in veel te sterke doses gekregen, doordat de beklaagden dit geneesmid del hadden verward met levertraan Zij hadden de kinderen dagelijks lepels vol van de medicijn gegeven, terwijl „fortedol" slechts in een dosis van enkele druppels per dag mag worden toegediend. Volgens Radio-Peking heeft 'n groep Amerikaanse strijdkrachten Zaterdag tevergeefs getracht de neutrale zone van Kaesong binnen te dringen. Op de zelfde dag schonden zeven Amerikaan se vliegtuigen het luchtruim boven de neutrale zone. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zijn op het strand buiten het badbedrijf bij Terheide, gemeente Monster, twee zevenjarige kinderen B. W. uit Ermelo en W. P. uit Naaldwijk, waarschijnlijk door het trekken van de zee, in diep water terecht gekomen en verdronken. Nadat de kinderen uit het water zijn gehaald, is al het mogelijke gedaan om de levensgeesten weer op te wekken, doch zonder resultaat. In verband met de aandrang, die van Indonesische zijde wordt uitge oefend om het Unie-verband met Ne derland te beëindigen, heeft de „New York Times" de Indonesische regering gewaarschuwd, dat degenen, die door deze handelwijze werkelijk schade zul len ondervinden niet in de eerste plaats de Nederlanders zijn, doch In donesië. Terwille van twijfelachtige eisen inzake Nieuw Gunea schijnt Je Indonesische regering de hoofdzaken voor bijzaken te willen vervullen. Het blad betreurt het, dat deze wrij ving met Nederland het beëindigen van een waardevol experiment in de inter nationale betrekkingen betekent nog voordat dit een eerlijke kans kreeg. In de geruchtmakende zaak „De Neve" te Djakarta werd vier jaar ge vangenisstraf geëist tegen de inspec teur van politie, E. de Neve. In zijn re quisitoir zei de officier van justite, dat alle verdachten, op twee na, zich hebben schuldig gemaakt aan mishan deling de dood ten gevolge hebbend met gebruikmaking van de macht en de gelegenheid hun door hun ambt ge schonken. Tegen de andere verdachten werden straffen van 2 tot 3 jaar en 6 maanden gerequireerd. De regering van India heeft besloten niet aan de conferentie van San Fran cisco deel te nemen. Minister-president Nehroe zal vandaag voor het parlement de houding van India tegenover het J apanse vredesverdrag uiteenzetten. India maakt vooral bezwaar tegen de bepaling, volgens welke de Amerikaan se verdedigingsstrijdkrachten in Japan mogen blijven. De voorbereidingen voor het Amerikaanse trustschap over de nabijgelegen Rioekioe- en Bonin-eilan- den moeten volgens India de kiem in zich dragen van een toekomstig geschil en een mogelijk conflict in het Verre Oosten. Voorts heeft het India teleur gesteld, dat geen regeling wordt ge troffen voor de overdracht van Formo sa aan communistisch China en het feit, dat de overdracht van de Koerillen en Zuid-Sachalin aan de Sowjetunie niet schriftelijk wordt goedgekeurd. India zal thans een apart vredesver drag met Japan sluiten. Alle slachtoffers van ramp met de „Ex-Aio" geborgen (Eigen bericht) Nadat Zaterdagmorgen het stoffelijk omhulsel van de 23 jarige Tom van Arkel uit Leiden door de bemanning van de E.H. 12 was opgevist, is de Enk- huizer reddingboot er wederom op uit getrokken om te zoeken naar de andere twee slachtoffers van de ramp met de „Ex Aio", 's Middags om half twee voer de boot met de vlag half stok de haven binnen. De droeve vondst die werd binnengebracht, be trof het stoffelijk overschot van ir. Prinsen Geerlings. Tegen de avond bracht de bemanning het derde slacht offer, dr. Brons, .jinnen. In tegenstel ling met de twee andere slachtoffers, die geheel gekleed waren, had hij nog kans gezien zich van zijn kleding te ontdoen. Vandaag zdllen de doden naar de plaatsen van herkomst worden overgebracht. De vlieqramp hii Oakland Onderzoek naar sabotage De Amerikaanse centrale recherche onderzoekt, of sabotage in het spel is geweest bij het vliegtuigongeluk in Ca- lifornie, waarbij Vrijdag, vijftig men sen het leven verloren. Een vliegtuig van de United States Airlines vloog tegen een heuvelrug bij Oakland, toen het op het punt stond te landen. Alle inzittenden kwamen om het leven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1