Ondertekening van het Japanse vredesverdrag voorbehouden Piet Bruin gearresteerd Een mysterieuze vrouw in het spel VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bezwaren blijven gehandhaafd Hervatting van onderzoek naar incidenten bij Kaesong Broodvergiftiging in Frans dorp Dinsdag 28 Aug. 1951 148e Jaargang No. 202 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nederlandse delegatie naar San Francisco De Sowjetunie komt met voorstellen Samenvoeging van gemeenten Jongen sfal vliegtuig maar kon niet landen Een brand vrouw riep In Korea overleden Ridgway werd verzochj ?Hicieren te zenden Nieuwe beschuldigingen In een jeugdherberg bij Marseille Of er nog iets van de f113000 over is? De vlucht van Burgess en Maclean Een Komintern -agente van Duitse afkomst leidde hun ontsnapping KoaI B&éJteJk Hospita, kellnerin en microfilm-specialiste „MEVROUW X" Mevrouw Maclean is weer terecht '■■mm BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A, KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. m-in Familieberichten 20 ct. p.mjn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten Alkmaar /GISTERMIDDAG is in de ministerraad besloten, dat Nederland zal deelnemen aan de conferentie te San Francisco over het Japanse vredesverdrag. De Nederlandse regering handhaaft echter haar bezwaren tegen het ontwerp-ver- drag en zal zich in dit verband de ondertekening van het verdrag voorbehouden. De delegatie zal onder leiding staan van de minister van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker. Als diens plaatsvervanger fungeert onze ambassadeur in Washing ton, dr. J. H. van Royen. JN de „New York Times" is Maandag een artikel verschenen, waarin wordt gezegd, dat Nederland ongerust is ovei zijn onmacht om te bereiken, dat de JJederlandse amendementen op het ontwerp-verdrag in overweging wor den genomen. Volgens het blad heeft de Nederlandse regering tot dusverre van Washington slechts de vage be lofte gekregen, dat men zal zien wat gedaan kan worden om aan de Neder landse eisen tegemoet te komen. „De Nederlandse delegatie verkeert in een lastig parket", aldus de .New York Times" „Aan de ene kant is het uiteindelijke ontwerp op drie punten onaanvaardbaar, doch aan de andere kant wil Nederland voorkomen, dat het met de Sowjetunie en de „satelietsta- ten" zal worden gediskwalificeerd als voerders van obstructie". (Zoals bekend, hebben de drie voor Nederland onaanvaardbare punten be trekking op het ajzien van herstelbe talingen, de schadeloosstelling van voormalige gevangenen en het na komen door Japan van de beperkingen op de visserij. Red.) D® Indonesische delegatie naar San Francisco zal begeleid worden door de minister van buitenlandse zaken. Subardjo. Gisteravond is Subardjo met dr. Hanifah en mr. Yamin per KLM- vliegtuig uit Djakarta, vertrokken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat prof Su- pomo en mr. Zain, die zich met een (V) T")e „Commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord- Holland", die in 1941 door Ged. Staten werd geïnstalleerd, diende, zoals wij zagen, in 1949 het eerste deel van haar rapport in, als vrucht van 130 vergade ringen, (de vergaderingen der sub commissie niet meegerekend), van ex cursies en van legio besprekingen met allerlei functionarissen. En het dient direct te worden ge zegd dat rapport was een weidoor- wrocht stuk werk. Daarop zal ook de felste tegenstander van de samenvoe- gngsplannen niets hebben af te dingen. Misschien heeft de Commissie in het tweede deel, waarin zij tot concrete plannen komt (en dat enige weken ge- ledbn nogal opzien heeft gebaard in Noord-Holland) lier en daar te weinig woorden gewijd aan de historische ach tergronden van het door haar behandel de. Althans: van alle verwijten, die wij gehoord hebben, heeft dit tot dusver het meeste indruk op ons gemaakt. Men dient daarbij echter niet te verge ten, dat de lommissie krachtens haar opdracht, naar de toekomst moest zien. Zij was niet aangesteld als conserva trice van sinds lang bestaande toestan den en verhoudingen, integendeel: zij had tot taak plannen te beramen om het ver-ouderde te doen verdwijnen. Dat de Commissie daarbij gevoelighe den raakte och, dat spreekt eigen lijk vanzelf Scheiden doet nu eenmaal altijd pijn; het is voor een burgemees ter, die samen met zijn raad een ge meente bestuurd en opgebouwd heeft, natuurlijk niet prettig, de vruchten van al die arbeia te zien opgaan in een groter geheel waarover hij geen zeg genschap meer heeft. Ook de fraaist klinkende woorden, die gewagen van het dienen de: totale gemeenschap enz. kunnen deze gewoon-menselijke reac tie van verzet niet wegredeneren. Het zou vreemd zijn geweest, als zulk een reactie achterwege ware gebleven. Im mers: zij geeft blijk van de liefde, die da betrokkenen „hun eigen gemeente" toedragen. Men kan daar slechts res pect voor hebben. Naar het eenstemmig oordeel van de Commissie is het vraagstuk der ge meentelijke indeling een probleem, voortgesproten uit de behoefte aan het scheppen van sterke locale eenheden, gedragen door haar bevolking en met een zo groot mogelijke zelfstandigheid als het staatsbelang toelaat. De Com missie kwam tot de overtuiging, dat zij in Noord-Holland niet kon volstaan met kleine grenswijzigingen. Zij moest komen met voorstellen, die diep gin gen ingrijpen in de bestaande toestand. Want zij wenste te komen tot krach tige gemeenten die voldoen kunnen aan de steeds groeiende eisen, die aan haar en aan haar bestuurderen gesteld zullen worden En om zulks te bereiken diende de Commissie het tweede deel van haar rapport in, dat inderdaad zeer ver gaat Burgemeester P. Blaau- boer van Barsingerhorn heeft zelfs al gesproken van voorstellen, die .een dwaasheid" en „een belediging voor de betrokken gemeentebesturen" zijn. Deze scherpe critiek wordt lang niet door alle betrokkenen gedeeld. Er is, behalve afkeuring, ook veel lof voor de plannen Ook al gaan die dan me nigeen wel wat èrg ver. IRAK STEUNT EGYPTE Op de gisteravond geopende zitting te Alexandrie van de politieke com missie der Arabische Liga heeft de Iiaakse gezant in Egypte. Najib El Rawi Bey, verklaard, dat Irak de Egyptische houding inzake de bespre kingen van de scheepvaart door het Suezkanaal steunt. Weerberichi Verwachting tot Woensdag avond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige regen Ma tige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG: zon op 5.45, onder 19.36; maan op 1.44, onder 18.46. EEN zeventienjarige jongen te Kaapstad besloot Maandag een klein vliegtuig te „lenen". Hij steeg op, doch toen hij wilde lan den, bevond hij dit niet te kunnen. Twee uur lang bleef hij rondjes maken boven het vliegveld en wierp toen ten einde raad bood schappen uit, waarin hij om hulp verzocht. Daarop steeg een ander vliegtuig op, welks vlieger een schoolbord buiten boord hield, waarop in met krijt geschreven aanwijzingen in grote letters was vermeld, wat hij moest doen om te kunnen landen. De jongen wist een geslaagde landing uit te voe ren. Hij had echter een zenuw schok gekregen en moest in een ziekenauto naar huis worden ge bracht. bijzondere missie in ons land bevin den, zich te Amsterdam bij hen zullen voegen. De overige leden van de Indo nesische delegatie zullen zich Donder dag via Manilla en Honolulu naar de „Golden Gate" begeven. Acht-en-veei-tig landen hebben thans de uitnodiging aanvaard. India, Birma er. Joegoslavië wezen de invitatie offi cieel van de hand. Egypte, Syrië en de Libanon zonden nog geen bericht. Russische voorstellen De Russische delegatie is Maandag met de „Queen Elizabeth" te New York aangekomen. De leider der delegatie, Gromyko, verklaarde tegenover jour- naliten: „De Sowjetunie zal op de con ferentie voorstellen doen voor het op stellen van een vredesverdrag met Japan. De aard dezer voorstellen zal eerst tijdens de beraadslagingen be kend worden gemaakt". De mededeling van Gromyko was vervat in een tevoren opgestelde ver klaring, die hij voorlas. In een bioscoop in Mexico City riep een vrouw brand, toen een brandende lucifer op het programma viel, dat zij in de hand hield. Er ontstond geen brand, doch wel een paniek. De bezoe kers stortten zich als een man op de uitgangen. Twee vrouwen, twee kinde ren en een man werden hierbij ver trapt en gedood. DER WEG ZURUCK Wordt IJzeren Kruis in ere hersteld? yOLGENS een bericht in „The Ob server" overweegt het Westduitse kabinet een verzoek aan de geallieerde autoriteiten tot wederinvoering van oorlogsdecoraties. De minister van bin nenlandse zaken, Lehr, die het voorstel heeft ingediend, heeft echter als restric tie, dat op de medailles geen haken kruis mag voorkomen. Het verzoek zoti hoofdzakelijk betrekking hebben op ae verschillende klassen van het IJze len Kruis, dat als vooroorlogse onder scheiding beschouwd diende te worden. Het hakenkruis zou dan door de „fede rale adelaar" worden vervangen. Inwil liging van het verzoek zou tenminste dóór drie bezettingmogendheden moe ten geschieden. Men gelooft niet. dat de Sowjet-autoriteiten hun toestem ming zullen geven. Gewonden op weg naar huis De Nederlandse regering maakt be kend, dat tot haar leedwezen op 14 Augustus aan te voren bekomen ver wondingen is overleden soldaat le klas C. H. Trebels. Soldaat Trebels was 21 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Soerabaja. Achttien Nederlandse, zes Belgische en een aantal Franse gewonden uit Korea zijn Maandag met het Britse troepenschip „Empire Pride" te Liver pool aangekomen. De gewonden werden met ambulan ces van de marine naar ziekenhuizen overgebracht. Het is de bedoeling de Nederlandse gewonden zo spoedig mo gelijk per vliegtuig naar Nederland (vliegveld Valkenburg) over te bren gen. £Je Noordkoreaanse premier, Kim II Soeng, en de bevelhebber der Chinese strijdkrachten in Korea, Peng Teh Hoeai, hebben in hun antwoord op de laatste boodschap van generaal Ridgway naar de aanleiding van de incidenten rond Kaesong voorgesteld het onderzoek naar de incidenten door een gemengde commissie te hervatten. Ridgway werd verzocht zijn verbindingsofficieren te zenden voor het onderzoek, zulks als voorwaarde voor een hervatting van de on derhandelingen. De noordelijken eisen voorts „de volledige publicatie" van de tussen beide partijen gewisselde nota's. De communistische generaals geven generaal Ridgway de schuld van het afbreken der onderhandelingen. Zij ontkennen uitvoerig, dat het „bombar- dements-incident" geënsceneerd was en herhalen de beschuldiging, dat de ver bondenen een poging hebben gedaan de Noordelijke gedelegeerden te ver moorden. Tevens wordt een reeks nieuwe beschuldigingen geuit. Zo zou het gebied van Kaesong op 22 Augus tus niet één maal, doch drie maal ge bombardeerd zijn en zouden een-en- twintig in burger geklede gewapende Amerikanen en Zuidkoreanen Pan Djon zijn binnengedrongen „teneinde nog een van onze wachten te doden". Toen zij ontdekt waren en de noorde lijken hun geweren op hen richten, waren zij op de vlucht geslagen. Generaal Ridgway bra.cht gisteren een bezoek aan Korea. Het doel en de plaatsen die hij bezocht heeft, werden niet onthuld. De vice-president van de JN het dorpje Pont Saint Esprit, nabij Marseille, hebben zich bij de leden van zes gezinnen verschijnselen van broodvergiftiging geopenbaard. De patiënten die de ziekte in hevige mate hebben, lijden aan zware waanvoorstellingen, waar bij zij zich door vuur omgeven en door wilde dieren bedreigd wanen. Vier zie ken hebben zelfmoord willen plegen, doch dit kon worden belet. Tot nu toe zijn twee patiënten overleden. Men acht het waarschijnlijk dat bjj het vermatlen van broodgraan bestanddelen van giftige planten men denkt hierbij aan hetgeen de Franse volksmond „heksenkruid" noemt mede zijn vermalen. De Franse autoriteiten hebben 23 meelfabrieken, waarvan bakkerijen in Pont Saint Esprit in de afgelopen week hun meel hebben betrokken, doen sluiten, hangende de resultaten van het ingestelde onderzoek. Verenigde Staten, Alan Barkley, heeft zich in een rede uitgesproken voor een groot offensief in Korea ingeval de wapenstilstandsbesprekingen misluk ken. piETER JAN BRUIN, de 21-jarige ex-ambtenaar van Publieke Werken te Am sterdam, die in korte tijd kans zag op geraffineerde wijze een bedrag van f 113.000 te verduisteren, is gisteren in een jeugdherberg te La Coitat, een dorpje in de omgeving van Marseille gearresteerd. De „1.90 meter lange linkshandige jongeman met ver van zijn hoofd afstaande grote oren", wiens beeltenaar alle politiebureaux in den lande „sierde", is opgesloten in Marseille in afwachting van het verzoek tot uitlevering. Of er nog wat over is van de 113.000 gulden, waarmede Pieter Jan Bruin de reis naar Frankrijk begon, is nog niet bekend. TO ALS bekend, moest Pieter Jan Bruin voor Publieke Werken in Amsterdam aanzienlijke bedragen stor ten op het gemeentelijk girokantoor. Hij slaagde erin de stempels voor de stortingsbewijzen na te maken en kon op deze wijze een bedrag van f 113.009 verduisteren. In Mei bleet de jongen weg van kantoor en gaf daarvoor schriftelijk als reden op, dat hij op een schip gemonsterd had. Toen medio Juni de afrekening van het girokantoor kwam, bleek waarom hij zo plotsling was gaan varen. Er werd een arrestatiebevel uitge vaardigd en de gemeente Amsterdam loofde een beloning van f 1000,uit voor hem of haar, die inlichtingen kon verstrekken, welke tot de arrestatie van Bruin zouden leiden. Van verschil lende kanten kreeg de Amsterdamse recherche aanwijzingen, die echter weinig of niets opleverden. Er kwamen berichten binnen dat hij in Zweden, Duitsland en Belgie zou zitten. Enige tijd geleden kwamen er echter meldin gen, dat Pieter Jan in Zuid-Frankrijk zwierf. Bij dit spoor werd de Rijks recherche ingeschakeld. Aan het eind van de vorige week vertrokken inspec teur W. Posthuma van de Amsterdam se politie en de inspecteur van de Rijksrecherche W. C. J. Wooning uit Den Haag per auto naar Frankrijk om de juistheid van de berichten na te gaan. Geassisteerd door de Franse po litie slaagden zij erin de lang gezochte in een jeugdherberg te La Coitat te arresteren. De „Beme-Loop" is een draagbare vijflamps superheterodyne ontvanger voor batterijvoeding. Het toestel, dat twee golflengten heeft, werd tentoon gesteld op een industrie-expositie te Londen en kan gebruikt worden als richtingzoeker voor verschillende doeleinden. Nu we toch midden in het zeilseizoen en de Alkmaardermeer-week zitten: Een Britse fabrikant gebruikt thans glasvezel, geïmpregneerd met hars, een materiaal dat een uitgebreide toepas sing vindt in de vliegtuigindustrie, voor de bouw van lichte negenvoets- jollen, die op de berghouten, doften en buikdenningen na geheel van glas zijn vervaardigd. Het gewicht van een vol ledige zeilklare glazen jol bedraagt minder dan de helft dan dat van een overeenkomstige houten boot en de romp kan gemakkeijk op de rug wor den gedragen. Q Velen zeggen „de" Alkmaarder meer, maar Theodoor houdt het maar op „het" Alkmaarder meer. Die taal weet wat, om van ver talen nog maar niet te spreken. In Egmond zag Theodoor, die daar graag over de zee uitstaart naar zijn verre en warme geboorte-oerwouden, een film aangekondigd staan: „De zwarte roos", en daaronder als zeer gewaar- deerde attentie voor het publiek de oorspronkelijke Engelse titel: „The black roos". Zelfs de inwendige dienst van het hoofdkwartier der Ver enigde Naties werkt niet zonder feilen en het zou Theodoor niet verwonderen, indien men ook daar nog eens ging staken Het ontslag van vijf employé's Goed nieuws voor Gerardus Mooyman (Van onze correspondent te Londen) JN aansluiting op ons eerder gepubliceerde bericht over de in Londen uit Ne derland binnengekomen berichten inzake de verdwijning van de Britse di plomaten Burgess en Maclean, kunnen wij thans nadere bijzonderheden melden. Volgens genoemde berichten is de in Londen woonachtige communistische agent, die de vlucht van Burgess en Maclean respectievelijk via Enschede en Metz ge baand zou hebben, een Duitse vrouw, die door haar huwelijk de Britse nationa liteit verkregen heeft. Wij zullen haar voorlopig „mevrouw X' noemen. Hier vol gen verdere gegevens als vervat in de uit Nederland afkomstige berichten. De broer van mevrouw X is een communistische professor aan een universiteit in Oost-Duitsland. Hij staat op de zwarte lijst van de Franse politie wegens mis handelingen van geïnterneerden in het voormalige concentratiekamp Natzweiler, in Elzas-Lotharingen. Mevrouw X heeft nog geregeld contact met haar broer en ontmoet hem o.a. in Nederland, waar hij op illegale wijze binnenkomt. Aange nomen wordt, dat de in Noord-West Londen wonende mevrouw X een agente is van de Komintern. Zij is een expert op het gebied van microfilms, 's Zomers werkt zü als kellnerin in badplaatsen aan de Zuidkust van Engeland. Men ver moedt, dat het doel hiervan is: het fotograferen van Britse kustverdedigingen. Voor de verdwijning van de diplomaten werkte zij als kellnerin in een hotel even buiten Londen. Maclean heeft in dat hotel gelogeerd, terwijl mevrouw X er kellnerin was. ^LS Komintern-agente kreeg zij op dracht de ontsnappingsroutes voor de diplomaten te banen door Frankrijk, Belgie en Nederland. Tijdens hun ver dwijning bevond zij zich in Parijs, Metz, Brussel en Den Haag. In Nederland werd, zoals gemeld, bij de ontsnapping van Burgess belangrijke hulp verkre gen van een Amsterdamse fotograaf. De verdwijning van de diplomaten was ge heel vrijwillig. Beiden bevinden zich achter het IJzeren Gordijn, en waren vermoedelijk in het bezit van micro films van Britse documenten. Mevrouw X, die nu ruim veertig jaar oud is, was vóór de oorlog in Duitsland reeds een communiste. In 1935 week zij uit naar Engeland onder het voor wendsel een Trotskiiste te zijn. Zij was in Duitsland zeer nauw betrokken ge weest bij de affaire-Neumann (Neu mann, een der leiders van de voor-oor- in de afgelopen maanden heeft name lijk bitterheid gewekt onder het 3500 man sterke personeel van het secre tariaat en nu is door een administratief tribunaal bepaald, dat secretaris generaal Trygve Lie niet het recht heeft employé's zonder opgaaf van rede nen te ontslaan. In Spaans Marokko maakt men zich ongerust: het land zit zonder oudste inwoner. De oudste vrouw van dit warme land. de Spaanse Anita Buxaderas Perez, is namelijk op 112-jarige leeftijd overleden. Paddv Bonar uit het Schotse Broxburn kreeg vorige week zijn oproep om in mili taire dienst op te komen. Er was waar schijnlijk een of ander misverstand in het spel, want good old Paddy is 91 jaar. Van grijsaards naar kinderen. Van de landen, waarnaartoe door de guerrillastrijders destijds talloze Griekse kinderen zijn gedeporteerd, heeft al leen Joegoslavië bij de repatriëring en;ge medewerking verleend In twee jaar tijds heeft dit land 289 kinderen naar hun vaderland teruggezonden. JN nevenstaand bericht van onze Londense correspondent wordt opnieuw een tip opgelicht van de sluier van geheimzinnigheid, die tot nu toe gehangen heeft over de verdwijning van de Engelse diplomaten Burgess en Maclean. Nog is die sluier niet geheel ver dwenen en wellicht zal dat nim mer volledig het geval zijn. Met name zal men zich steeds blijven afvragen wat de beide Engelse diplomaten tot hun stap gebracht heeft. De mededelingen betreffen de „Mevrouw X" en de omstan- standigheid, dat de in Nederland verkregen gegevens in Engeland door de feiten worden bevestigd, maken echter wel duidelijk, dat men hier te doen heeft met een zaak die (voorlopig) een mysterie, doch geenszins een mystificatie is. De naam van „Mevrouw X" is ons uiteraard bekend, doch wij ach ten het moment nog niet gekomen om deze te publiceren. Deze naam is overigens op zichzelf een ver rassing. Duitse Communistische Partij, vluchtte in 1935 naar Moskou. - Red.) Na haar aankomst in Engeland ver wierf zij zich door een huwelijk de Britse nationaliteit. Tot zover de gegevens uit Nederland se bronnen, waarin haar gehuwde En gelse naam genoemd werd, zowel als haar Duitse voornaam. (Zie verder elders in dit blad) De echtgenote van de verdwenen Britse dipiomaat Donald Maclean, over wie geruchten de ronde deden dat zij eveneens vermist was is gisteren teruggekeerd naar de villa in Zuid- Frankrijk, waar zij logeert.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1