3 f Licht in de overval in de Purmer? Een 58-jarige man te Koedijk gearresteerd Kohl B&ileJk Frankrijk zal zijn plan voor instelling van een Europees leger verdedigen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Weigert ook Indonesië het Japanse vredesverdrag te ondertekenen? Drie gemaskerden overvielen Rotterdams caféhouder Explosie aan boord van een tanker De Maandagen voor Kerstmis en Oudejaarsdag vrij? Ridgway wijst het voorstel af Woensdag 29 Aug. 1951 148e Jaargang No. 203 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Alleen voor inlijving Duitse eenheden onder gemeenschappelijk bevel Dl Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, McCloy, heeft bonds kanselier dr. Adenauer Maandag In een onderhoud, dat vijf uur duurde, mede gedeeld, niet teveel hoop te stellen op de resultaten van de conferentie die de ministers van buitenlandse zaken der Westerse Grote Drie" van 10 tot 13 September te Washington zullen hou den. De beslissingen ten aanzien van het bezettingsstatuut en het verdrag tot wederzijdse verdediging zouden niet in September, doch eerst op een volgen de bijeenkomst te verwachten zijn. Nog geen hoop voor dr. Adenauer Regering van R.I.S. zal consequenties trekken Als moiie - Bebasa morgen wordt aangenomen Twee doden bij botsing te Woudenberg Londen ontkent bericht van „Het Vrije Volk" Pronk wereldkampioen NOC MEER VERGIFTIGD VOEDSEL IN FRANKRIJK DE Alkmaarder Jan Pronk heeft er gisteravond, rond het middernachte lijk uur, voor zorg gedragen, dat de Nederlandse driekleur aan de hoogste mast in het Milanese Stadion werd ge hesen, In een zeer spannende race met zijn eeuwige rivaal, de Fransman Lesueur, en de Duitser Lohmann, die in Italië zijn come-back dacht te vieren, heeft Pronk, na driemaal tweede te zijn geworden, het wereldkampioenschap der stayers verworven. DE, meerderheid van de sectie buiten landse zaken van het Indonesische parlement heeft zich tegen het onderte kenen van het Japanse vredesverdrag verklaard. Men is over het algemeen van oordeel, dat ondertekening van het verdrag in tegenstelling zou zijn tot de zelfstandigheidspolitiek van Indonesië. Ook het feit, dat India niet aan de con ferentie deelneemt, heeft de kansen, dat Indonesië het verdrag zal onderte kenen, aanzienlijk verminderd. DE nieuw benoemde Tsjeclisolowaakse ambassadeur bij het Witte Huis overhandigde president Truman zijn geloofsbrieven, waarbij hij de wens uitsprak „te hopen er in te zullen sla gen de Amerïkaans-Tsjechoslowaakse betrekkingen hartelijker te maken". iiiiiniiiiiiiiiiiiii De nieuwe koffiebon Wijzigen V. S. politiek tegenover communisme? Harriman dineerde met minister Stikker L. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie? J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJU2SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct p.nun Vraag en Aanbod (alieen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten Met steun van Eisenhower HET Franse kabinet hes£t>£isteren met algemene stemmen besloten zjjn plan voor het Instellen van een Europees leger op de bijeenkomsten, welke door ver tegenwoordigers der statenleden van het Noordatlantische verdrag in Septem ber en October respectievelijk te Ottawa en Rome zullen worden gehouden, te verdedigen. Ook zal de Franse regering vasthouden aan haar standpunt dat zij Blechts zal instemmen met herbewapening van West-Duitsland, indien de Duitse eenheden worden ingelijfd in een Europees leger, onder een algemene Europese bevelvoering. Voorts is de Franse regering van mening, dat de kos ten, verbonden aan de uitvoering van het „drie jaren-plan" voor de herbewa pening, het volgende jaar te groot zullen zijn om door Frankrijk alleen te kun nen worden gedragen. Zij is van mening, dat aanvullende hulp van Amerika en/of van de staten-leden van het Noordatlantisch verdrag noodzakelijk is. MAAR verluidt, heeft de Franse rege- ring steun gevonden bij generaal Eisenhower, die zich kortgeleden even eens uitsprak voor het vormen van een verenigd Europees leger. Eisenhower is sterk geporteerd voor een verenigd Europa. „Hoewel velen van mijn colle ga's menen, dat ik niet wijs ben, zou ik, indien de vereniging in een federatie via de vorming van een Europees leger mogelijk was, hieraan medewerken", al dus heeft Ike tegenover een groep Amerikaanse senatoren verklaard. |")E militaire deskundigen van Frank- rijk, West-Duitsland, Italië, Belgie en Luxemburg, zouden, naar vernomen wordt, hun denkbeelden om de West- duitse eenheden zo klein mogelijk te houden en te bepalen op maximaal zes duizend man hebben laten varen. Ge neraal Alphonse Juin, de Franse op perbevelhebber onder Eisenhower, van de Middeneuropese landstrijdkrachten, wil de oplossing zoeken in het in Euro pese handen leggen van het bevoorra den, legeren en verplaatsen der Euro pese troepen. Op de Europese legercon- ferentie worden thans de mogelijkhe den van deze oplossing nagegaan. De Indonesische minister van bin nenlandse zaken, Iskaq Tjokrohadisurjo heeft Dinsdag in het parlement in ant woord op de beschouwingen over <le motie-Bebesa, die critiek inhield op twee gouverneursbenoemingen, ver klaard, dat de regering de democrati sche beginselen bij de gouverneursbe noemingen niet verwaarloosde. De re gering acht de motie-Bebasa een af keuring van haar beleid. Indien de motie wordt aangenomen, zal de rege ring daaruit haar consequenties trek ken. De motie komt morgen in stem ming. Gisteravond is nabij het kruispunt Quatrebras onder de gemeente Wou denberg een bestelauto, komende uit de richting Amersfoort, door een auto bus komende uit de richting Utrecht gegrepen. De beide inzittenden van de bestelauto werden dodelijk gewond. Bij het ongeluk zijn omgekomen de bestuurder van de bestelauto, de 48- jarige gehuwde aannemer B. J. van Eldik uit Ochten in de Betuwe en zijn passagiere, de 28-jarige mej. A. C. Spiers uit Scheveningen. Treinwachter beschuldigd van treinramp bij Metz René Didelon. een 49-jarige trein wachter, is na een officieel onderzoek beschuldigd van manslag door nalatig heid, zulks in verband met het trein ongeluk bij Metz, waarbij Vrijdag 21 personen om het leven kwamen en 35 gewond werden. Verklaard wordt, dat Didelon de eerste trein gewaarschuwd had te stoppen zonder zich er van te verge wissen, dat de volgende trein ook zou stilstaan. Ut&ekfreucAt Verwachting tot Donderdagavond: Matige tot vrij krachtige wind tus sen Z.W en ZO. Aanvankelijk weinig, morgen weei toenemende bewolking met later op de dag plaatselijk buien met een kans op onweer. Vrij warm. DONDERDAG: Zon op 5.46. on der 19 34; Maan op 2.59. onder 19.02, AFP meldt, dat men te Bonn ver wacht, dat de „Westerse Grote Drie" in September zullen pogen overeenstem ming te bereiken over het aandeel van West-Duitsland aan de gemeenschappe lijke Europese verdediging. Daarna zou den besprekingen met West-Duitsland worden geopend, waarna eventueel een W.-Duits-Frans-Brits-Amerikaans plan aan de raad van ministers van buiten landse zaken van het Atlantisch ver drag zou worden voorgelegd. De zaak - Burgess en Maclean (Van onze correspondent te Londen) Een zegsman van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft offi cieel ontkend, dat een ambtenaar van dit ministerie zich deze week naar Ne derland zal begeven in verband met de uit Nederland gekomen berichten om trent de verdwijning van Burgess en Maclean zoals Maandag j.I. door Het Vrije Volk werd vermeld. Inderdaad zou een dergelijk onder zoek niet op het terrein van dit mini sterie liggen, doch op dat der Westerse Geheime Dienst. jfjét, Honderdtachtig zieken door ijs en vlees In het dorpje Saint Esprit bjj Nimes zijn tengevolge van de broodvergifti ging, waarvan wij gisteren melding maakten, reeds verscheidene personen overleden. Andere lijden aan ernstige geestesstoornissen. Uit het dorp Saint Galmier wordt gemeld, dat ongeveer honderd perso nen na het gebruik van consumptie-ijs ernstig ziek zijn geworden. Het derde geval van voedselvergifti ging in Frankrijk heeft zich in de om geving van Chartres voorgedaan. Hier werden ongeveer tachtig personen na het eten van paardenvlees ziek. Er zijn nog geen sterfgevallen gemeld. Het vlees, dat afkomstig was van een ver ongelukt paard, wordt op last van de gezondheidsdienst onderzocht. Ook de politie stelt een onderzoek in. si Truman wordt opgewacht door boze vissers In afwijking van de mening van de genoemde sectie, heeft de Indonesische minister van financiën, mr. Jusuf Wi- bisono, zich voor ondertekening van het verdrag verklaard, daar hierdoor z.i. de weg wordt geopend voor de stabi lisering van de financieel-economische toestand in Indonesië. President Truman zal Maandag naar San Francisco vertrekken, waar hij vol gens de plannen Woensdag drie uur voormiddag (Nederlandse tijd) tijdens de openingszitting van de conferentie over het Japanse vredesverdrag zal spreken. Nachtelijk drama eiste een dode Drie gemaskerde mannen zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag het café Tarantella aan de Putselaan te Rotterdam binnengedrongen met de be doeling, de caféhouder van zijn geld te beroven. Toen deze, de 44-jarige heer G. G. Becude, niet bereid bleek, zijn be zit goedschiks af te staan en een vaas door de ruiten wierp om de aandacht van buiten te trekken, heeft een van de kerels hem door het hoofd gescho ten. De heer Becude was op slag dood. De rovers vluchtten, zonder dat zij iets van hun gading konden mee ne men. Tegen sluitingstijd betraden zij Maandagavond het café, waar zich op dat moment behalve de heer Becude en zijn vrouw nog slechts enkele personen bevonden. Zij sloten de deur, dreigden met een revolver en eisten geld. De aanwezigen dachten aanvankelijk aan een grap en speelden het spel mee. Maar al spoedig bleek het ernst te zijn. De man met de revolver begaf zich naar de heer Becude en wilde hem van zijn portefeuille beroven. Maar de ze zei, geen geld te hebben, weerde de aanvaller af en smeet een vaas door een der ruiten. De bendeleider schoot het slachtoffer daarop door het hoofd, vlak onder de neus. De kogel werd la ter in de betimmering teruggevonden. De caféhouder zakte in elkaar. Pas toen de bezoekers bloed zagen, begre pen zij, wat er' was gebeurd. Mevrouw Becude rende naar een café in ie buurt zij verkeerde in de waan, dat de onverlaten de telefoon in haar eigen zaak onklaar hadden gemaakt en vertelde daar, wat er was gebeurd, waarop de politie werd gewaarschuwd. De overvallers verdwenen intussen op hun fietsen. De politie beschikt, daar de mannen gemaskerd waren, slechts over een vaag signalement. Uit San Francisco wordt gemeld, dat vissers van de tonijnvisservloot bij Tru- mans aankomst zullen demonstreren tegen de Japanse vredesconferentie. Honderden vissers van Aalaska tot de Mexicaanse grens zullen komen om een tariefbepaling of een invoerbeperking te eisen tegen goedkope Japanse tonijn. Vier arbeiders gewond Gistermiddag heeft zich aan boord van de Noorse tanker „Ranella", die bij de Amsterdamse Droogdokmaatschap pij aan de Meeuwenlaan gemeerd lag, een ontploffing voorgedaan, waarbij vier mannen brandwonden opliepen. Een van hen moest in het binnengast huis worden opgenomen. Vermoedelijk was een van de tanks aan boord van het schip lek, waardoor olie is vrijgekomen. Waarschijnlijk is deze olie in aanraking met vuur geko men, waardoor een explosie ontstond Gelukkig veroorzaakte deze explosie geen brand, maar de vlam was fel ge- nog om de chef-machinist van de „Ra nella", en drie arbeiders van de dok maatschappij te verwonden. Een van deze drie zelfs zo ernstig, dat hij in het ziekenhuis moest blijven. Zijn toe stand schijnt echter niet Ievnsgevaar- lijk. Pakistan en Egypte hebben Dinsdag te Cairo een vriendschapsverdrag ge tekend. (Van onze speciale verslaggever) JjE rijkspolitie is in het kader van haar onderzoek naar de dader(s) van de laffe roofoverval op drie oude mensen in de Purmer, welke in de nacht van 7 op 8 Augustus werd gepleegd en waarbij o.a. de 77-jarige boer Pieter Laan zo ernstig werd gewond, dat hij enige dagen later aan zijn verwondingen ia overleden, overgegaan tot aanhouding van de 58-jarige naaimachinerepara teur D. te Koedijk. D„ die Groninger van geboorte is en sinds ongeveer een jaar in Koedijk woont, werd Zondag met de beide zusters Laan, de 73-jarige Suzanne, die inmiddels in het tehuis van ouden van dagen „De Rusthoeve" te Purmerend verblijft en de 79-jarige Neeltje, die nog steeds in het stadszie kenhuis te Purmerend wordt verpleegd, geconfronteerd. Het gerucht, als zou den de zusters D. als de dader van de overval hebben herkend, werd ons van de meest bevoegde zijde tegengesproken. De politie aeht echter wel redenen aanwezig om D„ op het ogenblik althans, in verzekerde bewaring te hou den, Hij is te Monnikendam ingesloten. Met de zusters Laan geconfronteerd Het onderzoek, dat onmiddellijk oa de overval werd ter hand genomen, leidde reeds vorige week naar Koedijk. Toen arriveerden in het dorp enige po litiemannen, die inlichtingen inwonnen over de 58-jarige naaimachine-repara teur. Zaterdagmiddag keerde de rijks politie terug en werd D„ die bij een weduwe in de kost is, voor een verhoor meegenomen. Na enkele uren was hij weer terug in het dorp. Zondag volgde zijn arrestatie. Vier politiemannen, die per auto naar Koedijk kwamen, ver voegden zich aan de woning nabij de vlotbrug, doch kwamen tot de ontdek king, dat D. niet thuis was. Hij zou in Bergen vertoeven, doch ook daar werd geen spoor gevonden. Korte tijd later kon hij evenwel in Alkmaar worden aangehouden en naar Monnikendam worden overgebracht. Na de aanhou ding van D. heeft de rijkspolitie huis zoeking in zijn kosthuis Verricht. Onmiddellijk werd de 73-jarige Su zanne Laan, die Zaterdag uit het stads ziekenhuis te Purmerend was ontslagen en sindsdien in het tehuis van ouden van dagen „De Rusthoeve" is opgeno men, met D. geconfronteerd. Naar wij vernemen, heeft deze confrontatie in het ziekenhuis plaats gevonden, alwaar haar zuster, de 79-jarige Neeltje nog steeds onder medische behandeling is. Haar toestand is evenwel van dien aard, dat zij zich over veertien dagen bij haar zuster in „De Rusthoeve" zal kunnen voegen. Hun boerderij aan de Oosterweg, waar de afschuwelijke mis daad plaats vond, is reeds geheel leeg en zal vermoedelijk verpacht worden. LAAT OATIS VRIJ „De beste wijze om dat te bereiken", antwoordde Truman, „is het op vrije voeten stellen van de in Tsjechoslowa- kije gevangen gezette journalist Oatis". De ambassadeur antwoordde niet op deze opmerkingen van Truman. Geen snipperdagen maar overwerken gij de vaststelling van de collectieve snipperdagen voor dit jaar rees ver scheidene malen de vraag: „Hoe gaat het met de twee Maandagen 24 en 31 December?" In het algemeen voelen de arbeiders er weinig voor twee snipper dagen daarvoor te bewaren, terwijl an- DIJ onze Oosterburen zijn ze ook al gek op ballonnenwedstrijden. Een paar dagen geleden zijn meer dan vijf duizend ballonnen met anti-communis tische vlugschriften bij de Beiers-Tsje- choslowaakse grens opgelaten. In totaal hebben nu in vier dagen 9.825 ballonnen meer dan negen millioen vlugschriften naar Tsjechoslowakije gedacht. Wat de hoofdprijs voor de winnaar van deze wedstrijd is, weet Theodoor niet. In dien er onder de geachte lezers en le zeressen nog zijn die behoefte gevoelen eventuele misdadige neigingen uit te leven, dan is Italië daarvoor het aan gewezen land. In de gevangenissen mo gen de vrouwen daar namelijk evenals de mannen roken, het haar van de mannen zal niet meer worden afgeknipt en de gevangenen zullen bij de naam en niet met een nummer worden ge roepen. Gevangeniskleren zullen alleen worden gedragen door degenen, die meer dan twee jaar moeten zitten, en het personeel zal de gevangenen niet meer mogen tutoyeren. De tentoon stelling, die te Londen op de zuidelijke oever van de Theems ter gelegenheid van het Festival of Britain wordt ge houden, heeft reeds meer dan vijf mil- TRUMAN TROEFDE AF lioen bezoekers getrokken, dat is nog meer dan „Van de Wadden tot het IJ" De Süreté Nationale in Parijs heeft bekend gemaakt, dat de na-oorlogse golf van misdaad sterk is verminderd en de meest gevreesde misdadigers achter slot en grendel zitten. Een vrij lichtzinnige verklaring, vindt Theodoor, want toen zij werd afgelegd, liep onze eigenste Pieter Bruin nog op vrije voe ten in Zuid-Frankrijk rond. In een hotel in een Deense badplaats wordt de vacantiespreiding bevorderd, door op dagen in het voor- en naseizoen, dat het meer dan vier uur regent, de gas ten hun maaltijden en logies niet in rekening te brengen. Was wel iets voor Nederland Wat zouden onze vacanties goedkoop wordenAls men zich op zo'n verregende vacantiedag ver veelt, is daar nog altijd de televisie Over enkele maanden zal de krachtig ste televisiezender ter wereld (zegt de BBC tenminste) te Kirk Oshotts in Schotland in bedrijf worden gesteld Drie en een half millioen mensen zul len de uitzendingen kunnen ontvangen derzjjds er veel voor te zeggen is de fabrieken op die dagen gesloten te hou den, zo lezen wjj in het „Brabants Nieuwsblad". Naar aanleiding van een aantal bij het Ministerie van Sociale Zaken bin nengekomen verzoeken heeft de direc teur-generaal van de Stichting van de Arbeid laten weten, dat hij bereid is een algemene vergunning te verlenen, waarbij het aan fabrieken, die hun be drijf op Maandag 24 December en Maandag 31 December a.s. willen slui ten, mogelijk wordt gemaakt de daar door verlette uren door overwerk in te halen. De grens van de inhaaltijd moet zijn gelegen tussen 1 October 1951 en 1 April 1952. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft aan deze door de over heid voorgestelde regeling reeds zijn goedkeuring gehecht. Een desbetreffen de algemene vergunning van de direc teur-generaal van de Arbeid mag der halve binnenkort worden verwacht. De Stichting van de Arbeid heeft er voorts bij de directeur-generaal van de Arbeid op aangedrongen nog eens te willen onderzoeken, of ook niet voor fabrieken, waar een twee ploegendienst bestaat, een algemene vergunning kan worden gegeven om de verlette uren in te halen. De directeur-generaal vai, de Arbeid heeft echter reeds laten we ten, dat het waarschijnlijk niet moge lijk zal zijn zulks in een algemene ver gunning te regelen Bij het werken :r twee ploegen dient derhalve in 't voor komende geval een individuele ver gunning te worden aangevraagd. Uiteraard heeft de aanhouding van D. in Koedijk grote beroering gewekt en is de arrestatie aanleiding geweest tot de wildste geruchten. Het meren deel dezer verhalen kan echter naar het rijk der fabelen worden verwezen. Het staat nog geenszins vast, dat met de aanhouding van D„ die overigens niet zeer gunstig bekend staat en wiens strafregister niet blanco is hfj heeft een gevangenisstraf van vier maanden achter de rug de overval is opgelost. De politie zet het onder zoek met alle kracht voort en hoopt de misdaad spoedig tot klaarheid te brengen. Voor het tijdvak van 31 Aug. tot en met 15 Sept. zjjn de volgende koffiebonnen aangewezen, die recht geven op het kopen van 125 gram koffie; 507 algemeen A- en B-kaarten; 515 algemeen D-kaar- ten. Generaal Ridgway heeft het commu nistische verzoek tot een hernieuwd on derzoek naar het incident van Kaesong van de hand gewezen en opnieuw zijn bereidheid uitgedrukt om de wapen stilstandsbesprekingen te hervatten. Ridgway verklaarde, dat de eis tot het instellen van een nieuw onderzoek een voortzetting beoogt van de „niet te rechtvaardigen vertraging" in de be sprekingen over het staken van het vu ren. Het onlangs uitgevoerde bombarde ment op de slechts 25 km. van de Rus sische grens gelegen Noprdkorcaansc stad Rasjln heeft in de Verenigde Sta ten groot opzien gebaard. Hoewel of ficieel wordt verklaard, dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek niet is gewjjzigd, vraagt het publiek zich af, of hier toch niet van een verandering van de gedragslijn tegenover het com munisme moet worden gesproken, in die zin, dat het thans niet meer zou gaan om het tegenhouden maar om het terugdringen van het communisme. De mogelijke verandering in de poli tiek van de Verenigde Staten zou veroorzaakt kunnen zijn, doordat het leger de regering heeft overtuigd van de noodzakelijkheid een strijdmacht op te bouwen die, tegen iedere Russische aanval is bestand, dan wel dat de rege ring over inlichtingen beschikt, die een Russische bereidheid om toe te geven vaststellen, zodat de Verenigde Staten het antwoord zouden vinden van het defensief tot het offensief over te gaan. In welingelichte kringen te Washing ton wordt verklaard, dat de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, generaal Ridgway volledig steunt, wat betreft de aanval op Rasjin. Bij zijn aankomst in Parijs heeft Harriman medegedeeld, dat hij gedu rende zijn verblijf in de Franse hoofd stad, dat 48 uur zal duren, met gene raal Eisenhower, Paul Porter en Fran se functionarissen zal spreken over „gewone economische zaken". Gister avond dineerde Harriman met de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken, en voorzitter van de OEES. mr. D. U. Stikker. Voor zijn terugkeer naar Washington, zal Harriman misschien nog een onderhoud hebben met de Amerikaanse Hoge Commissaris. McCloy. r

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1