PELS' Stad en Omgeving Alkmaar zal Jan Pronk op grootse wijze ontvangen AGENDA Vrijdag wordt een bijzondere kermisdag De wereld heeft geen wachtkamer Helpt mede aan de kankerbestrijding gtSKAKTffi PELS' NIEUWE BESSEN Gratis kermisvieren D.A.W. demonstreert te Oosterleek Paard schrok van een fluitende locomotief Egmond aan Zee Bergi en Er is veel geld nodig Grondbezit in de kn*| Wat doen ze daar? VERS HOLL. RUN DVLEE* Bronwater en Bronzouten N.V. VRIESIA JAN DE VRIES HEILOO Broek op DONDERDAG SO AUGUSTUS 1951 Waarschijnlijk wordt ook Kees Bakker in de huldiging betrokken De eerste stappen om Jan Pronk in Alkmaar een grootse ontvangst te be reiden zijn reeds genomen. De altijd ac tieve voorzitter van de wielervereni ging Alcmaria Victrix, de heer N. Boschman, die uiteraard met trots is vervuld over de prestaties van zijn club lid, heeft contact opgenomen met het gemeentebestuur. Burgemeester H. J. Wytema was ogenblikkelijk bereid het ere-voorzitterschap van het te vormen huldigingscomité op zich te nemen. In dit comité zal eveneens de wethouder van sportzaken, de heer R. Bakker vertegenwoordigd zijn te samen met verscheidene voorzitters van sport verenigingen uit Alkmaar, benevens de heer C. Krak, directeur van de Alk- maarse Courant. Nog niet alle voorzitters van sport organisaties zijn uitgenodigd. Tot nog toe werd gesproken met een vijftal voorzitters van sportverenigingen, die allen spontaan hun medewerking toe zegden. Het was natuurlijk, gezien de zeer korte tijd van voorbereiding, on mogelijk alle verenigingen schriftelijk uit te nodigen. Het is echter wel de bedoeling zoveel mogelijk voorzitters van sportorganisaties in het huldigings comité zitting te laten nemen. Vol gaarne voldoen wij daarom aan het verzoek van de initiatiefnemers, om alle voorzitters van sportorganisaties er op attent te maken dat hun aanwezig heid op de vergadering van het huldi gingscomité, dat hedenavond om 8 uur in de trouwzaal van het stadhuis bij een zal komen, zeer gewenst is. Hedenmorgen had het dagelijks be stuur van de Wielervereniging een be spreking met de burgemeester. Uiter aard kon mr. Wytema, zonder overleg met de wethouders, geen toezeggingen doen. Als de plannen welke vanmorgen echter werden gesmeed ten uitvoer ge bracht mogen worden, zal het inder daad een grootse huldiging worden. Het ligt o.a. in de bedoeling dat Jan Pronk, wereldkampioen achter grote motoren, officieel op het stadhuis zal worden ontvangen. Ook Bakker naar Alkmaar Op het ogenblik is nog niet bekend, wanneer Pronk in Alkmaar zal arri veren. Vandaag rijdt hij een wedstrijd in Zürich en morgen in Parijs. De mo gelijkheid bestaat nog dat hij Zaterdag of Zondag elders in het buitenland re vanche zal rijden, zodat de mogelijk heid groot is dat hij eerst Maandag met zijn vrouw arriveert. Het is niet onwaarschijnlijk dat gangmaker Wiers- ma en Kees Bakker en diens gang maker, eveneens naar Alkmaar zullen komen. Hoe men dit viertal, dat op zo'n emi nente wijze de Nederlandse driekleur in Milaan heeft verdedigd, hier zal huldigen wordt vanavond in de Trouw zaal van het Stadhuis verder bespro ken. Ongetwijfeld zullen alle sport organisaties uit Alkmaar zitting willen nemen in het huldigingscomité en hun medewerking verlenen, te meer daar Jan Pronk door zijn eenvoud en de serieuse wijze waarop hij zijn sport beoefent, als voorbeeld gesteld kan worden voor velen in welke tak van sport dan ook. EEN JUBILEUM De heer H. Huibers, directeur van het kantoor van de Amsterdamsche Bank en Incassobank te Alkmaar zal op 1 September 25 jaar werkzaam zijn geweest bij de Incassobank. (Ontleend aa-> onze advertentierubr.). DONDERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Abbott en Costello op de universiteit (alle leeftijden)Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Lach en vergeet (alle leeftij den) Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Vier in een jeep (14 jaar)Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Lilli Mariene (alle leeftijden. Wapen van Heemskerk: Besloten bal avond L.T.J. VRIJDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Tar- zan's vlucht (alle leeftijden); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Lach en ver geet (alle leeft.); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De lotgevallen van een bakvis (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Abbott en Costello en de onzichtbare man (14 jaar). Wapen van Heemskerk: Besloten avond Dansinstituut Arendsen. HOOG WATER IN BERGEN AAN ZEE Donderdag 30 Aug.: vm 2.48, nm 3.11 Vrijdag 31 Aug.: vm 3.22, nm 3.45 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 2.533.18 8.539.16 Vrijdag 3.27—3.50 9.27—9.50 „DE ZON IN FLESSEN Per liter I 5.60 ALKMAAR WIJNHANDEL TELEFOON 2585 (Advertentie, Ing. Med.) Vuurwerk aan de Noorderkade Attracties voor oud en jong EVENALS het vorig jaar zal Vrijdag, de dag van de kaasmarkt, dank zij het initiatief van de gezamenlijke kermisexploitanten en met de steun van de ge meente en van verschillende caféhouders weer een zeer bijzondere kermisdag worden. Op het programma staan ook ditmaal weer: gratis kermisbezoek, een uitje voor de ouden van dagen uit het Hof van Sonoy en de Pius Stichting, ker misbezoek voor de jeugd tegen sterk gereduceerde prijzen en tot slot een groot vuurwerk aan de Noorderkadc. Familie-drama Het meisje, dat mischien zeventien of achttien korte lentes telde, zat quasi- onschuldig op het platform voor de tent met de stalen kogel op een grote motor en stelde verwoede pogingen in het werk de motorhelm op haar don kere krullen te consolideren. Intussen wierp zij lonkende en triomfantelijke blikken in het rond naar de mensen menigte, die zich, belust op de komen de sensaties, voor de tent had verza meld. Zij was nu meer dan de massa. Als zij vrienden of kennissen tussen de toeschouwers ontdekte, stak zij haar hand op, alsof zij wilde zeggen: „Zien jullie mij wel? Ik ga een rit meema ken op de motor, in de stalen kogel!" Met de valhelm lukte het overigens niet zo best en een van de kermismen- sen moest te hulp snellen. Een trotse vader stond verder aan haar zijde om haar geestelijke steun te bieden, welke zij echter voorlopig niet nodig scheen te hebben. Toen deze ten toon gespreide combi natie van techniek, sensatie en jeug dige charme voldoende bezoekers in de tent had gelokt, was het de beurt van het meisje om de kogel te betreden, voor de roekeloze rit links en rechts, boven- en onderlangs het stalen ge vaarte. De vader had zich waakzaam langs de kant opgesteld. Het meisje leunde met een noncha lant elegant gebaar op de motor, die in de kogel was opgesteld, en boog nu en dan minzaam naar het talrijke pu bliek, dat vol spanning wachtte op de dingen, die komen gingen. Toen betrad de koene coureur het strijdperk. Het meisje glimlachte hem toe. Het zou gaan gebeuren! Juist boog de motor rijder zich over zijn rijwiel om het oorverdovende geronk van de motor door de tent te doen scheuren, toén de beklemmende spanning door een on verwacht intermezzo wreed werd ver broken. Een vrouw van middelbare leeftijd snelde de tent binnen, keek even om zich heen en stevende toen dreigend en vastberaden op de kennelijk ontstelde vader af. „Ben jij nu een vader!" riep zij uit, hoorbaar voor de zichtbaar flap perende oren van de honderdkoppige menigte, „omdat kind hier op zo'n mo tor in die kooi te laten rijden! Je moest je schamen!" En tegen het meisje, dat ongetwijfeld haar dochter was: „Kom onmiddellijk Uit die kooi jij!" De va der scheen aanvankelijk van plan te zijn om opstandig te worden, doch koos de wijste partij. De glorie van de adspirant-motorrijdster m de kooi verdween als sneeuw voor de zon, Zij keek wat verslagen om zich heen en stapte toen schoorvoetend uit de kogel. Een kort gefluisterd gesprek met de exploitant van de zaak en het drietal begaf zich naar de uitgang, de moeder triomfantelijk voorop. Het meisje keek nog eenmaal met smachtende ogen om naar de stalenkogel, waarin de motor rijder reeds met dreunend geweld de motor deed razen. De voorstelling ging door alsof er niets was gebeurd, maar een meisjesdroom was voorbij. Morgen zal het kunnen gebeuren, dat u bij het kopen van een pak nou gat te horen krijgt, dat u uw porte- monnaie wel in uw zak kunt houden. Ditzelfde kan u gebeuren in de auto scooter, de „Cocktail", of waar u ook op de kermis komt of koopt. Ook voor de kinderen wordt het een zeer bijzondere dag. In dit blad staat op de advertentiepagina een bon afge drukt, welke de jeugd tot 's avonds tien uur recht geeft om tegen betaling van slechts vijf cent een bezoek te brengen aan die speciale kinder-ker- misattracties, die door een kaart dui delijk herkenbaar zijn. De kermis zal des morgens om elf uur worden ge opend. Uitje voor ouden van dagen. Ook de ouden van dagen uit het Hof van Sonoy en de Pius Stichting staat een verrassing te wachten. Des mid dags om drie uur zullen zij 'n speciale Twee jaar geleden werd te Ooster leek het nieuwe badje aan de dijk van het IJselmeer officieel geopend. Het Alkmaarse DAW was daar toen op uit nodiging van de Badvereniging Ooster leek en Omstreken, om te tonen, wat na serieuse oefening valt te bereiken. De Oosterlekers hebben hun ogen toen goed de kost gegeven; zij wisten de be kende lange-baan zwemmer Dik Scher mer als zwemleraar te krijgen en zo zal Zondag het eerste zwemexamen in Oosterleek afgenomen worden voor de jongeren uit de omgeving. Ter gelegenheid van dit feit, is DAW weer uitgenodigd voor een demonstra tie, die ook nu weer gegeven zal wor den in samenwerking met de Alkm. Reddingsbrigade. Naast de verschillende zwemslagen zal een demonstratie gegeven worden van de diverse reddingsgrepen en te vens hoe de door de ARB verzorgde strandwacht te Bergen aan Zee func- tionneert. Naast het zwemmen met zwemvinnen en duikbril om de bodem af te zoeken, staat een polov edstrijd op het programma, terwijl bij kalme zee een overzicht gegeven zal worden van enkele figuren van hgi kunst- en bal- letzwemmen. Dat de ARB weer enkele komische pantomimes verzorgt spreekt welhaast vanzelf. voorstelling bezoeken in het Theatre Pittoresque Mechanique van de heer Mullens, waarna zij allen op een portie poffertjes zullen worden getracteerd. De organisatoren van het festijn1 zullen zeer erkentelijk zijn, indien enkele autobezitters bereid gevonden worden hun wagen morgenmiddag enige tijd beschikbaar te stellen voor het vervoer van de oudjes. Men kan dit opgeven aan de heer Weel, op kamer 10 van het politiebureau, telefoon 2444. Groot vuurwerk aan Noorderkade. Deze bijzondere kermisdag vindt-zijn besluit in een groot vuurwerk, dat des avonds om half tien op de Noorder kade tegenover de Handelskade zal worden afgestoken. De firma Kat te Leiden zal dit vuurwerk verzorgen, hetgeen betekent dat het uitstekend verzorgd aal zijn en dat de nieuwste pyrotechnische snufjes vertoond zullen worden. Ook dit schitterend schouw spel zal gratis zijn. De kermisexploitanten hebben een belangrijk financieel offer moeten brengen om deze bijzondere kermisdag mogelijk te maken. Laten wij hopen, dat het weer morgen zal meewerken. Aan het publiek twijfelen wij niet. De kermisreizigers verdienen het. Het A.T.G. vond gisteravond in Alk maar een geheel uitverkochte zaal, wat wel een bewijs is dat het atoompro bleem en alles wat daarmee annex is de belangstelling van velen heeft. Maurits Dekker heeft in zijn stuk: „De wereld heeft geen wachtkamer" Machinist remde op tijd Een paard, dat voor een wagen van de gemeentereiniging liep, heeft, door dat het schrok van een fluitende loco motief, gistermiddag het verkeer op de Kanaalkade een ogenblik in de war gestuurd. Er kwam zelfs een botsing uit voort, maar de schade bleef tot ge ringe omvang beperkt en werd onder ling geregeld. Schichtig geworden door de gillen de locomotief, die op de Kanaalkade aan het rangeren was, begon het paard te steigeren en achteruit te lopen, waardoor de reinigingskar tegen een auto botste. De bestuurder, die achter de wagen reed, slaagde er niet in het plotseling achteruit rijdende vehikel te ontwijken. Het paard was door de schok nog zenuwachtiger geworden en sleurde de wagen naar de spoorrails. Daar gleed het dier uit, juist voor de naderende locomotief. Door krachtig te remmen wist de machinist zijn „loc" tot stilstand te brengen op anderhalve meter voor het gevallen paard, dat een bloedende wonde aan de bek had ge kregen. Hardvochtige kermisbaas De politie te Wormerveer heeft op verzoek nachtverblijf verleend aan een inwoner van Breda. De man had ge werkt op de kermis te Alkmaar en had daar zijn pols gebroken. Toen hij zich uit het ziekenhuis weer bij zijn baas meldde, had deze hem zonder pardon en zonder geld de straat opgeschopt, dit ook zonder zich er verder om te bekommeren, waar zijn knecht moest blijven. De man was gaan liften in de rich ting van Breda maar niet verder geko men dan Wormerveer. Nadat hij aldaar de nacht had doorgebracht, heeft de politie hem reisgeld gegeven om in Breda te komen en wacht nu af, of dit geld volffms belofte inderdaad zal wor- den terugbetaald. NOUGAT EN SUIKERWERK Geen kermis zonder kramen met nougat, kersenstokken, kaneelstokken en dergelijke lekkernijen. Er staan twee van die aantrekkelijke kramen op de Laat. Die van Jac. Bakker staat bij de Brillesteeg en die van Albert Klouth bij de Ridderstraat. De eige naar van de' laatste kraam geeft bij aankoop van f 0.50 een kaartje vdor de kinderdraaimolen cadeau. Snoepen en draaien. Is er iets heer lijkers voor de kinderen denkbaar? OVERGEPLAATST De wachtmeester J. van MiTl, plaats vervangend brigadecommandant der Koninklijke Marechaussee alhier, wordt op 1 September geplaatst bij de 6e di visie van dat wapen ter standplaats 's Gravenhage met gelijktijdige bevor dering tot opperwachtmeester. BEVORDERD De burgemeester heeft bevorderd tot hoofdagent-rechercheur, de heren F. Osta en C. Sprong, beiden tot dusverre agent-rechercheur bij de gemeente politie alhier. duidelijk willen maken de verantwoor delijkheid van de mannen der weten schap tegenover de mensheid, maar ook doen uitkomen het tragische dat voor de mannen der wetenschap in het atoomvraagstuk ligt. Als bijzonder geval plaatst hij de toeschouwer tegenover de grote atoom geleerde prof. Charles Thomson, wiens zoon dr. James Thomson sterft, door dat hij een apparaat, dat niet meer te remmen was, tot stilstand heeft ge bracht en daardoor duizenden van de d-ood heeft gered maar zichzelf aan de dodelijke straling heeft blootgesteld. Hij wil geen deel hebben aan „massa moord". Ingenieur Georg Benner, een collega, is het hiermee niet eens en zegt „De wereld heeft geen wachtkamer" voor hen, wie het spel niet bevalt. Bot singen van meningen gaven soms aan leiding tot heftige scènes, waardoor de medewerkenden tot sterk spel alle gelegenheid kregen. Het stuk is van de eerste opvoering af een speelsucees geweest in het bijzon der voor één der sterkste van onze jongere acteurs Robert de Vries, die van dr. James Thomson een voortreffe lijke uitbeelding heeft gegeven.waar voor alle hulde. Professor Thomson werd knap gespeeld door Jo Sternheim. Een felle generaal Greenaway zag men van Dick van Veen en een zelfverze kerde ingenieur Benner van Kees van Iersel. Cor Dommelshuizen en Jan Vel. zeboer vroegen de aandacht in twee kleinere rollen. Aan de dameskrachten was in dit stuk niet het zwaarste werk toebedeeld, maar gaarne noemen wij Jenny van Maerlant voor haar beheerste vertol king van de rol van Mary, de chemi sche assistente, die haar liefde voor dr. Thomson op fijne wijze deed uitkomen en Hetty Beck, die een zorgvolle huis houdster mooi typeerde. Aan 't slot mochten de uitvoerenden een dankbaar applaus in ontvangst ne men. G. BENOEMD B. en W. hebben met ingang van 1 September 1951 benoemd tot voorzitter van de schoonheidscommissie in deze gemeente de heer C. W. Royaards, ar chitect te Schoorl. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN De ouden van dagen maakten Dins dag hun jaarlijkse autotocht. Ondanks het slechte weer is de dag uitstekend verlopen. Over Bergen en Schoorl ging het 's morgens om 8 uur naar Velser- end, waar de koffie gebruikt werd. Vandaar vertrok het gezelschap naar Amsterdam, waar in het Tolhuis de in wendige mens versterkt werd. 's Middags werd een bezoek gebracht aan Valkeveen. Het was voor de oud jes geen weer om in de speeltuin te spelen! Niettemin werd de middag op gezellige wijze doorgebracht, terwijl ook de zon zich toch nog even liet zien. zodat ook schommel en wip niet hele maal ongebruikt bleven! In de beste stemming arriveerden de oudjes omstreeks half negen in Egmond waar het fanfarecorps Lamoraal van Egmond zich voor de stoet plaatste en met muziek voorop trok zo de stoet het dorp door naar De Vergulde Valk, waar het einde van de dag werd ge vierd. BEZOEK VAN PURMERLAND EN V.S.V. Zondag brengen V.S.V. en Purmer- land een bezoek aan het Egmondse sportpark. V.S.V. komt met 2 junioren elftallen uit tegen de junioren a en b van Egmondia. Purmerland komt met het 1ste en 2de elftal uit tegen Eg mondia I en II en ook met een junio ren-elftal. Het wordt dus een drukke sportdag. PERSONALIA De wachtmeester der rijkspolitie te Krom menie, de lieer J. L. Zwaferink, is met in gang van 1 September a.s. in gelijke rang over geplaatst naar Berg'en (NH). Burgerlijke Stand Geboren: Klaas J„ z.v. J. Berkhout en G. Feller. Gehuwd: Christiaan J. Jansen en Martine F. Seeder; Alphonse M. L. P. Ravelli en Cornelia Bloem; Cornelis N. van Beelen en Nelly Jimmink. Overleden: Maria C. Moraal, 55 j„ geh, m. J. B. Pilon. WERELDOMROEP OP DE KAASMARKT Morgen zal de wereldomroep een re portage opnemen van de bedrijvigheid op de kaasmarkt. Onder de vele bezoe kers zullen zich ook dertig Phillps- mensen uit Uruguay bevinden. Het Koningin Wilhelminatonds" voor de kanker bestrijding heeft de blijvende steun nodig van het Nederlandse volk Omdat dit fonds zich tot taak heeft gesteld de wetenschap de noodzake lijke middelen te verschaffen de kankerbestrijding effectiever te maken en de mogelijkheid tot onderzoek naar de oorzaken van kanker en van de behan deling en genezing van deze ziekte in belangrijke mate uit te breiden. Dit is nodig, omdat in Nederland ieder jaar 14.000 mensen aan kanker overlijden, hetgeen neerkomt op één sterfgeval per iedere drie kwartier. Hoewel onze medici reeds grote successen in de strijd tegen de kanker boekten, zullen deze successen ln de naaste toekomst stellig nog groter worden als de in stellingen kunnen worden uitgerust met de best verkrijgbare apparatuur voor behandeling van patiënten, voor studie van de bestrjjdingsmethoden en voor de opleiding van de zo noodzakelijke deskundigen. Voor een belangrijk deel is dit nu, vooral dank z(j het succes van de „Haak-In" actie, mogelijk ge worden. Aan de uitvoering wordt met kracht gewerkt. Daarom heeft het „Koningin Wilhel- mina Fonds" ook na de zo zeer ge slaagde „Haak-In" actie de blijvende steun nodig van iedere Nederlander. Daarom moet de jaarlijkse landelijke collecte van dit fonds te houden einde Augustus, begin September, in prac- tisch elke stad en elk dorp van Neder land een succes worden, omdat ieder indachtig wil zijn aan de woorden van H.K.H. Prinses Wilhelmina, uitgespro ken in Haar boodschap op 24 Mei 1951 aan het Nederlandse volk t.w.: „In vertrouw, dat gij het werk van de kankerbestrijding zult blijven steu nen met al uw kracht en geheel uw hart". Weet u dat honderd jaar geleden ieder mens gemiddeld slechts 37 jaar oud werd, dat thans de gemiddelde leeftijd 67 jaar is, zegge bijna het dub bele. Is het n bekend dat deze enorme leeftijdswinst een gevolg is van de nog steeds toenemende kennis van de dok toren en dat de beruchte volksziekte kanker vóór alles treft de mensen bo ven het veertigste levensjaar. Het Nederlandse volk dient te be seffen dat het „Koningin Wilhelmina Fonds" er met deze kapitaalsuitgaven niet is, dat dit fonds in staat moet zijn ook de jaarlijks terugkerende lasten te bekostigen». Jaarlijks zal het „Koningin Wilhelmina Fonds" ruim één millioen gulden nodig hebben: 1. Voor instandhouding en uitbreiding van het klinisch en het onderzoe kingswerk in de bestaande Inrich tingen voor de kankerbestrijding. 2. Voor expoitatie van bestaande en nieuwe centra en sub-centra in het bijzonder in de Universiteitssteden. 3. Voor subsidiëring van wetenschap pelijke onderzoekingen buiten de gevestigde inrichtingen. Voor de centrale registratie der kankerpatiënten, sedert 1 Juni j.l. ter hand genomen. Voor de goede voorlichting van 't publiek. 4. Alleen reeds om deze reden is het aantal sterfgevallen aan kanker enorm toegenomen. Thans berust van alle zes sterfgevallen er één op kanker. In ons land overlijden ieder jaar 14.000 men sen aan kanker, hetgeen neerkomt op één sterfgeval per iedere drie kwartier. Reeds grote successen Ondanks deze ongunstige cijfers wor den toch reeds grote successen door de artsen geboekt. Deze successen in de strijd tegen de kanker kunnen stellig nog groter worden in de naaste toe komst. Het probleem van de kanker is nog lang niet geheel opgelost. Er zal nog enorm veel werk moeten worden verricht in de laboratoria en zulke la boratoria zijn zeer kostbaar. De bouw van meerdere speciale ziekenhuizen is nodig en deze moeten voorzien worden van de modernste bestralingsappara ten, Ook de bouw van ziekenhuizenen de aanschaffing van de bedoelde ap paraten vragen grote sommen gelds. Er is behoefte aan geld en nog eens geld, aan grote sommen gelds. Geheel het volk zal naar draagkracht moeten bijdragen in de grote strijd tegen de gevreesde kanker om inderdaad de kankerbestrijding in ons land tot een hoog peil op te voeren en de sterfte aan kanker naar beneden te krijgen. Steunt het fonds voor de kankerbestrijding Steunt dan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. Zorgt, dat mede door uw toedoen de kanker met succes bestreden wordt. Geeft u op als lid of contribuant van het Ko ningin Wilhelmina Fonds bij uw plaatselijke afdeling of stort uw bij drage op giro nr. 26000. De minimum contributie bedraagt voor een lid slechts f 2.50 per jaar en voor een con tribuant slechts f 1 per jaar. Geeft u nog heden als lid op. Kankerbestrij ding is noodzaak. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van redactie) Veertien dagen geleden bevatte or.» blad een ingezonden stuk, waarin u(1 sprekende cijfers werd aangetoond, ielkenjare een belangrijke oppervlakte cultuurgrond verloren gaat doordat et oen andere bestemming aan wordt ge, geven: aanleg van nieuwe land. en waterwegen, van havens, soms ook van recreatie-gelegenheden; aanwijzing als industrie-terrein en vooral ais bouwterrein voor gemeentelijke uit. breidingen. Er werd een getal genoetnu van 2500 h.a. per jaar en dat wil dus zeggen een oppervlak, gelijk aan dat van 100 boerderijen van gemiddelde grootte. Arme jonge boeren, die zo bun hoop zien vervliegen om nog eens op hun eigen „spul" te komen zitten! Ja, zult ge zeggen, maar daar staat toch een grote bate tegenover in de vorm van landaanwinning: IJsel. meer-polders, drooglegging Biesbosch, Waddenzee en z.g.n. verdronken lan. den in Zeeland. Inderdaad, maar dia landaanwinning geeft slechts éénmaal een bate en het afknabbelen met 25C0 I h.a. gaat jaar op jaar door totnu, ja, tot Nederland met zijn geweldig» bevolkingsaanwas één grote bebouwd» kom zal zijn geworden met hier en daar een groene plek en dat is dan een vliegveld! Fantasie? Och, momen. teel nog wel, maar niettemin met een I flinke kans op verwerkelijking binnen misschien een eeuw tijds, want het ver. lies van 2500 h.a. per jaar zal vrij ze. ker in de eerste jaren belangrijk gro. ter worden door de eisen van de I defensie; wij lezen juist van een bezoek van een Engelse generaal, die kwam spreken over vestiging hier te lande I van bevoorradingsbases voor het En gelse leger in Duitsland, terwijl de I Minister van Oorlog op 2 Augustus j.!. reeds in de Eerste Kamer zei: „De vliegvelden waarom ook onze bond- genoten hebben gevraagd, zullen hier worden aangelegd". De landgebruikers, of zij nu eigenaar zijn of pachter, zul* len dus wel begrijpen, dat het er voor het voortbestaan van tal van agrarische bedrijven niet al te gunstig voorstaat. En dan komt de O.E.E.C. een door of in verband met de Verenigde Naties in het leven geroepen organisatie aandringen op een verhoging van de agrarische productie in Europa, vooral van veevoeder, natuurlijk, omdat Amerika niet maar in den treure zijn bondgenoten in het Atlantisch Pact kan blijven onderhouden. M.a.w. ons land zit bij wijze van spreken tussen hamer en aambeeld: aan de ene kant afknabbeling van cultuurgrond, aan de andere kant de ernstige drang om vooral maar méér uit die grond te ha len. Wij behoeven er niet veel com mentaar op te geven; de situatie 1* nijpend en raakt eigenaar zowel als pachter, ondernemer zowel als werk nemer. De redenen, waardoor cultuurgrond een andere bestemming krijgt, moet krijgen, zijn niet te ontgaan. De bevol king groeit voortdurend en vereist dus onderdak, steeds meer onderdak, waar voor ruimte nodig is, en die ruimte zoeken we bij voorkeur in de breedte en slechts met tegenzin in de hoogte: een vrijstaand huisje met tuin is im mers het ideaal van tallozen, in de dorpen maar evenzeer aan de rand der steden, en deze wijze van bebouwing is kostbaar, als er cultuurgrond voor moet worden gebruikt. Toch lezen we in gemeenteijke uitbreidingsplannen voortdurend aanwijzingen: „bestemd voor open bebouwing", d.w.z. voor de bouw van woningen, ten hoogste twee onder één kap, alsof de grond, die er voor nodig is, een factor zonder bete kenis is. Bovendien, hoe vaak zien we niet, vooral aan de rand van de ste den, stratenplannen uitgezet, zonder dat er jarenlang ook nog maar één huis aan gebouwd wordt. Welk een verlies aan opbrengst van de grond! En dan het reserveren van terreinen voor industrievestiging, weinig minder noodzakelijk als de ruimte voor hui zenbouw. aar ook alweer: zoekt het, waar het maar enigszins mogelijk is, meer in de hoogte dan in de breedte, zodat een zo klein mogelijke opper vlakte gronds voor industrialisatie zal behoeven te worden aangewend. Het is een volksbelang van eerste orde! Wij zouden dan ook aan alle leden van onze vertegenwoordigende colle ges: waterschapsbesturen, gemeentera den, Provinciale Staten, Staten-Gene- raal, het dringend verzoek willen doen, bij de bestemming van cultuur gronden voor andere doeleinden er met de grootste zorg voor te willen waken, dat zulks op de meest zuinige manier geschiedt, ook al moet dan het mooie soms een offer brengen aan het voordelige. Scriba, Mijnheer de Redacteur, Op bladzijde zeven van uw blad van Maandag bericht u zonder commen taar dat de Republiek Indonesië een delegatie zenden zal naar de conferen tie van San Francisco, alwaar het vredesverdrag tussen de geallieerden en Japan gesloten zal worden. Ik vraag mij af, en denk dat u dat ook wel zal doen, wat heeft deze Repu bliek, die anders dan Nederlands-In- die nimmer aan Japan de oorlog ver klaarde, wat heeft deze Republiek, die bestaat bij de gratie, of dank zij het be. sluit van Augustus 1945 van de Japan se bezettende macht in Indie, eigenlijk te maken op deze conferentie? Zou iemand het Nederlandse publiek daarover kunnen inlichten? Hoogachtend, KALFF. Heiloo, Augustus 1951. gij vonnis van de Arror. dissements-Rechtbank t Alkmaar d.d. 23 Augustu 1951 is in staat van fa lissement verklaard nalatenschap van wijlen S. C. L. J. SPIERENBURG -véwóond hebbende te Alk «naar, aan de Nic. Beet, kade 65, overleden aldai op 3 Juni 1951, met bi noeming van mr. J. N. Al bias tot Rechter-Commis saris en ondergeteekend tot Curator. Door den Rechter-Commis saris is bepaald: le dat de schuldvorderin gen vóór 20 Septembe 1951 bij ondergeteekend moeten worden ingediend 2e) dat de verificatie-v g adering zal worden houden op 12 Novembe 1951 des voormiddags t 11 uur in het Gerechtsge houw te Alkmaar. Mr. Dr. C. Berkhouwer Curator Nieuwlandersingel 47, Alkmaar. LAPPEN 16' MAGERE LAPPEN 16! R1BLAPPEN 17' LENDE 17' ROSBIEF 17' BIEFSTUK 20' GEHAKT 16' POULET 15 2% kg. RUNDVET 52 VET SPEK MAGER SPEK LEVERWORST BLOEDWORST METWORST SAUCIJZEN SCHAPENVLEES vanaf 14 magdalenenstr. hoek Achterstraat Alkmaar l"'- Burgerlijke Geboren: Wilhelmus Ma Rotteveel en C. M. van Mi weg 417; Emilie, d. van Knaap en P. M. Brink, Theresia Theodora Maria, Velsen en j. M. van der F straatweg 207; Wilhelmus W. P. Lodewijks en Maartje straat 6; Sebasttanus Gera) j. C. van Veen en M. A. Róo Ondertrouwd: Pieter Bloen Haag en Geertje Scholter Bruns (Alkmaar) en Janna Jong. toek. adres: Ringweg Getrouwd: Jacob Bakker Maria Vink; Iwan Theodol Grütters en Gemma Susan Heuvel. Overleden: Teunls Kooijn jaar. echtgenoot van Geert Ewislaan 1: Maria Joani Streek, 85 jdar, weduwe van M. Damen. WEDEROM BOOM Wederom is een boom het bos van Huize Nyenb Straatweg omgewaaid, de boom erg verrot was geen persoonlijke ongelu DE WESTERWEG GEASPHALTE De Westerweg, die na ging nogal wat geleden geasphalteerd. De werkzaamhe reeds aangevangen. OPERETTEVERENIGIN OPGERICHT Dezer dagen is alhier vereniging opgericht, de heer J. Avis. Mevr Hoorn zal aangezocht hele leiding op zich te Hoed zal worden gevr voeren. Het muziek- zal voor het muzikale VERDUISTER Door mej. C. R. were aangifte gedaan dat^ zij mensaal voor f 67 is CUM LAUDE De heer J. van Schag< geslaagd voor het exam de Ned. Lloyd. OP VERBODEN Door de wachter van tuurwacht werden enki op attent gemaakt dat terrein bezig waren Zij kregen een berispin zuilen andere maatrege gepast. verkoop aang Ten overstaan van no zouden Dinsdag in het Broek op Langendijk verkocht enige huizen horende aan de erven J. Kreyger en wed. Jaari kopen percelen werden

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2