Soesterberg vliegbasis als militaire geopend Generaal Aler over hei luchtmachiplan Geref. schoolbestuur leent zelf geld Een nieuwe siad bij Sialingrad Uitbarsting van de Kelut Koe-Lao-Re bezet door Franse parachutisten Koel en onzeker begin Lago-geschil opgelost Langendijk Restauratie van de Ned. Hervormde kerk te Stompetoren De toren wordt grondig opgeknapt Britse herbewapening lijdt aan arbeiderstekort St. Pancras HEILOO Bergen Obdam Goede prijzen op poterveiling Hei Si Maartensfeest in Hoorn Heer-Hugowaard De „Floor" vergaderde ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 Na het hijsen van de vlaggen en het défilé van de luchtvaarttroepen op de grond, „defileerde" een Auster-escadrille op geringe hoog te over het nieuwe „nest". Gistermorgen is onder grote belang stelling het vliegveld Soesterberg ge opend als vliegbasis van de Nederland se luchtmacht. Luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, hield de openingsrede. Hij wees er op, dat het luchtmachtsplan voor Nederland in verhouding een groots plan is. In vier jaar zal er meer dan een milliard voor worden besteed. De Nederlandse bij drage zal door de steun van Canada en Amerika nog worden overtroffen. Van 1 Januari 1951 wordt per dag anderhalf millioen aan de luchtmacht besteed. Alleen de opbouw van Soesterberg zal 25 millioen kosten, zonder materiële en exploitatiekosten. Voorts zei generaal Aler, dat de ba sis stellig hinder zal opleveren voor de omwonenden, vooral wanneer er dui zend uur per maand zal worden gevlo gen, maar men moet in het oog houden, dat het gaat om de opbouw van een effectieve luchtmacht. Nu de gemeenten zeer moeilijk aan geld voor woningbouw en scholenbouw kunnen komen, heeft de gereformeer de schoolvereniging Groen van Prin- sterer te Apeldoorn zelf een geldlening van f 120.000 aangegaan, teneinde daar mee de bouw van een nieuwe school te financieren. De gemeenteraad van de Zomerresidentie heeft besloten, de gemeente garant te doen zijn voor ren te en aflossing, zoals door de geldge ver was bedongen. De rente beloopt 412 pet. en is dus hoger dan door het rijk is toegestaan. Daarom heeft het schoolbestuur de contante waarde van het half procent, een bedrag van f 6691, te storten, alvorens de lening defini tief zal worden. De te betalen rente wordt dan vier procent. In de nabijheid van Stalingrad zal aan de linkeroever van de Wolga ee.i nieuwe stad voor 70.000 inwoners wor den gebouwd. Reeds is men begonnen aan de bouw van een waterkrachtsta tion met een jaarlijkse capaciteit var tien milliard kilowattuur. Door een wijdvertakt kanalensysteem zullen ll'A millioen hectaren in het Noorde lijk en Westelijk deel van de laag vlakte aan de Kaspische Zee en IV, millioen hectare aan de andere kant van de Wolga worden bevloeid. De nieuwe stad zal in 1956 gereed moeten zijn. De vulkaan de Kelut in Oost-Java is Vrijdagmorgen tot uitbarsting geko men. Hij stootte een vurige massa uit, die gevolgd werd door enorme rook kolommen. De bevolking van twee desa's in de omgeving van Blitar werd reeds Donderdagnacht geëvacu eerd. Luxe-toiletartikelen en briketten duurder De prijs van bruinkoolbriketten zal ingaande 1 September worden verhoogd met 70 cent per 100 kilogram. Ook voor luxe toiletartikelen wordt een prijs verhoging ingevoerd. Deze stijging be draagt ongeveer 25% en houdt verband met de nieuwe weeldebelasting. Tand pasta, scheer- en toiletzeep, scheer mesjes, anti-transpiratiemiddelen en schampoo en eau de cologne vallen niet onder deze regeling en zullen dienten gevolge niet in prijs worden verhoogd. WIM IBO KEERT DONDERDAG NAAR ONS LAND TERUG De cabaretier Wim lbo zal Donder dag, na een verblijf van enige maan den in de Verenigde Staten en Canada, naar Nederland terugkeren. Kolonel J. van der Werff, comman dant van de luchtverdediging, aan vaardde de basis als een belangrijke steun aan de luchtverdediging en bond allen de waarde van een goede disci pline op het hart. Spr. droeg tenslotte het commando over de basis op aan de luitenant-kolonel-vlieger A. P. M. van Rooij. Franse parachutisten zijn neergela ten op het eiland Koe Lao-Re voor de kust van Annam (Indo-China). Een „bruggenhoofd" van tien vierkante km is bezet. Voorts zijn mariniers, infante rie en genietroepen aan land gezet. Het garnizoen van vijftig man der Vietminh gaf zich over en 3.000 half verhongerde bewoners voegden zich bij de strijdkrachten der Franse Unie. Brits-Franse conferentie over het Midden-Oosten De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schumann heeft voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten verklaard, dat Frankrijk voorstander is van het opnemen van Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact en niet tussenbeide wenst te komen bij enige tweezijdige overeenkomst tussen Ame rika en Spanje. Dat er in het Middel landse Zeegebied en de Arabische we reld Brits-Franse tegenstellingen zou den zijn, vond Schuir-an te pessimis tisch. Hij had ale redenen om aan te nemen, dat in November Frans-Britse besprekingen zullen worden gevoerd. Belgie geeft kapitaalexport naar Europese landen vrij Om de grote vorderingen op andere Westeuropese landen te verminderen heeft Belgie de kapitaalexport naar alle landen van de OEEC vrijgegeven met uitzondering van Zwitserland, West- Duitsland en Portugal. Men verwacht niet, aldus de Tel., dat de kapitaal-ex port naar Nederland van enige beteke nis zal zijn, in de eerste plaats om de lage rentevoet in Nederland en in de tweede plaats omdat de gulden nu een maal veel zwakker staat dan de franc. Er is daarom een tweede plan opgesteld om de goederen-export naar de West europese landen onaantrekkelijker te maken en die naar landen met harde valuta te animeren. De minister van binnenlandse za ken heeft medegedeeld, dat het bij 1e Tweede Kamer ingediende voorstel van wet betreffende verrekening van te veel genoten bezodiging is inge trokken. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nij- kerk: J. H. Cirkel te Ede. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Groot- Ammers: D. Driessen te Vlaardingen en N. de Jong te Middelharnis. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rid derkerk: W. C. Lamain te Grand Ra pids. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) De generale synode der Geref. Ker ken (art. 31 K.O.) heeft zich uitvoerig beziggehouden met een voorstel van de classis Zaandam-Alkmaar, om de rap porten van de werkcommissie niet meer in de gedrukte acta op te nemen. Besloten werd, dit niet meer te doen tenzij dit voor enig rapport iders wordt bepaald, en van de door de depu- taten der vorige synode uitgebrachte rapporten voor elk stuk afzonderlijk.te bepalen, of het bij de acta zal worden opgenomen. Ook is er breedvoerig gesproken over de verlening van preekconsent aan studenten. Het debat hierover is gis termorgen voortgezet. Er was een rapport van de kerk in Den Haag West aangaande de door de ze in opdracht van de synode uitge schreven bede- en boetedagen. Beslo ten werd, niet in te gaan op de ge dachte van enkele leden, om hiervoor geen kerk meer aan te wijzen. De nieuwe maand (Van onze weerkundige medewerker) Vooral de kuststreek van Noord- en Zuid-Holland heeft de laatste dagen niet over variatie te klagen gehad. Don derdag j.l. trok er een vrij zware on weersstoring over deze provincies, die echter, boven Noord-Holland aangeko men, zijn grootste activiteit al had ver loren! Zo werd er op Ypenburg 28, bij Leiden 30, bij Schiphol 11 en in Den Helder 19 mm water afgetapt. Ook gis tel-middag en -avond kwamen er in verschillende deler, van ons land nog kleine onweersbuien voor, maar de buiïgheid neemt vandaag sterk af, on der invloed van een naderende rug van hoge luchtdruk. Vandaag zal de wind nog vrij krachtig zijn, maar het is te verwachten, dat de rust tijdelijk geleidelijk weer zal terugkeren. Ten Zuidwesten van Engeland treffen wij een depressie aan boven de Oceaan, terwijl er voor de Golf van Biscaje ook weer een storing is aangekomen, die zich aanvankelijk nog in Oostelijke, maar later meer in Noordoostelijke richting zal gaan bewegen. Onder in vloed hiervan zal in de loop van mor gen de bewolking langzaam weer gaan toenemen en tegen de avond is enige regen niet uitgesloten. September mag vandaag dan een vrij redelijk begin hebben, met in de kuststreek perioden van zonneschijn, nieuwe storingen van de Oceaan maken de verdere vooruit zichten toch nog onzeker. Tussen de directie en de werkne- mersraad van de Lago op Aruba is het tot een accoord gekomen over het loonsgeschil. De lonen zullen met tien of vijf cent per uur worden verhoogd. De sociale maatregelen worden verbe terd en een vacantiefonds zal worden gesticht. ACCOORD OP DE CONFERENTIE TE NAIROBI BEREIKT Op de conferentie te Nairobi, waar aan Ethiopië, Zuid-Afrika. Zuid-Rho- desia, Gr. Brittannie, Frankrijk, Italië, Belgie en Portugal deelnamen, is alge hele overeenstemming bereikt over de verdediging van Afrika. PRIJS VAN BROOD IN BELGIE WERD VERHOOGD De Belgische regering heeft besloten de maximum broodprijs van 6.90 tot 7.50 francs te verhogen. Tevens werd de richtprijs van de binnenlandse tar we van 430 tot 470 francs gebracht. ZILVEREN JUBILEUM Vandaag is het vijf-en-tvvintig jaar g'eleden dat de heer H. Vinke, chef van de afdeling Sociale Zaken, in gemeentedienst trad. Maandag zal dit feest officieel worden her dacht. DOKTERSDIENST De doktersdienst voor Langedijk en Sint Fancras zal gedurende dit weekend worden waargenomen door dr. H. Welmink te Zuid- Scharwoude, tel. K 2260—424. Beroep op de vrouwen Uit een officieel verslag blijkt, dat het Britse herbewapeningsprogramma van 47 milliard gulden bedreigd wordt door een tekort aan geschoolde en on geschoolde arbeiders. In de komende twee of drie jaar zul len ongeveer 1.750 wetenschappelijke werkers dringend nodig zijn en het is zeer moeilijk deze aan te werven. Bovendien zullen dit jaar 110.000 jongens minder dan in 1939 de leeftijd van 18 jaar bereiken. Als compensatie worden ouderen aangemoedigd aan het werk te blijven en worden meer vrou wen in dienst gesteld. ISRAEL VERRAST OVER DE RUSSISCHE HOUDING In een onderhoud met de Sowjetrus- sische gezant in Israel, Jertsjof, heeft de Israëlische minister van buitenland se zaken Mosje Sjaret de huidige span ning tussen beide landen besproken. Sjaret zou de verrassing en verwonde ring van zijn regering hebben geuit over de Russische houding inzake de Suez-kanaal-kwestie. GRENSVERKEER MET DUISLAND Het ministerie van buitenlandse za ken heeft de Duitse bondsregering voorgesteld alle zestig Duitse grens posten langs de Nederlandse grens weer voor het personenvervoer open te stellen. Tot nu toe werd het verkeer naar en van Duitsland over 25 posten geleid. de 7 steden van het Noorderkwartier, de Heerhugowaard, de Zijpe, de dorpen Schermerhorn en Groot-Schermer, het College van de Uitwaterende Sluizen, de Staten, Hoofdingelanden en inwo ners van de Schermer. Helaas zijn de geschilderde ramen verdwenen. Toch zal het kerkgebouw na deze restauratie, waarvoor direct na de oor log de plannen gemaakt zijn en waar voor door de bevolking ruim f 20.000 is bijeengebracht, door een tekort r«n gelden bij Monumentenzorg niet door gaan. De toren wordt grondig opge knapt. De Zuidzijde van de kerk wordt van nieuwe leien voorzien en de goten worden vernieuwd. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemer Prett te Oostzaan. De Lagere Landbouwschool De Lagere Landbouwschool heeft de lessen weder aangevangen. Thans be zoeken 43 leerlingen verdeeld over 3 klassen deze school. Voor jongens werkzaam in land bouw, veehouderij of tuinderij is deze school ideaal, omdat zij naast hun werk goed landbouwonderwijs kun nen volgen. Voor jongens werkzaam op zuivel fabrieken e.d. is deze school belang rijk, omdat zij op deze school naast hun vaklessen een flinke dosis alge mene ontwikkeling kunnen verkrij gen. Bestuursmutaties bij RKHSV Gisteravond werd in de ledenver gadering van R.K. H.S.V. wederom wijziging aangebracht in het bestuur. Er waren bezwaren ingebracht dooi de leden tegen het bestuursbeleid en het resultaat was, dat zowel het ene als het andere deel van het bestuur moest capituleren. Van het bestuur werd alleen de heer L'Abbee herko zen, terwijl van de elftalcommissie al leen de heer B. op de Weegh zijn func tie geprolongeerd zag. In het bestuur werd nu gekozen de heren dr. Wijffels, Beentjes, De Boer en J. Schuijt. On getwijfeld een wijziging die niet zal nalaten haar stempel te drukken op de resultaten van de HSV-elftallen. BRIDGECLUB SANS-ATOUT De bekende Heilooër Bridgeclub Sans Atout zal na een rustperiode het sei zoen weer beginnen. Eerst zal echter op de eerste Dinsdag van' September een Algemene Ledenvergadering wor den gehouden, waarop o.a. een voor zitter- zal worden gekozen (de aftre dende stelt zich herkiesbaar). Het be stuur stelt tevens voor het aantal be stuursleden te brengen van vijf op ze ven. Verder zal de herdenking van het 15-jarig bestaan van de club op 10 No vember, een punt van bespreking uit maken. De begroting sluit met een post van inkomsten en uitgaven groot f 1.015.—. Deze matrassen zijn steeds voorradig bij de FIRMA MEIJER ZOON, Langestraat 7 - Alkmaar. (Advertentie, Ing. Med.) RAAD KOMT VRIJDAG BIJEEN In zijn vergadering op 7 September zal de gemeenteraad ,van Bergen het voorstel tot het aangaan van een geld lening, groot f 20.000, met de kerkvoog dij van de Ned. Herv. Gemeente, in be handeling nemen. Dit bedrag dient ter financiering van het perceel Hoflaan 1. Op de agenda komt verder voor het voorstel van B. en W. om de heer L. Leemhorst het door hem ten behoeve van de riolering gestorte bedrag terug te betalen, aangezien de aanleg in de naaste toekomst niet is verwachten. BONT PROGRAMMA VAN DE VOLKSHOGESCHOOL Op de Volkshogeschool te Bergen zal van 3 tot 8 September een Duits- Nederlandse week worden gehouden over Europese samenwerking. Bre tonse volksdansers zullen optreden tij dens een weekeinde over Frankrijk op 8 en 9 September en van 12 tot 15 October wordt er een cursus gehouden voor adspirant-emigranten naar Zuid- Afrika. ZONDAGSDIENST ARTSEN Zondag 2 September wordt de medi sche dienst waargenomen door dokter Poot, Dorpsstraat, tel. K 22082423. Gister is hier een veiling van poters gehouden, waarvoor de belangstelling zeer behoorlijk was. Er werden goede prijzen betaald en de aanvoer beliep bijna honderdveertig ton. De noterin gen waren als volgt: 3000 kg Eerstelin gen A, maat 28—35, f 28.40—f 28.90. 105500 kg Eerstelingen A, maat 3550, f 19.10f 19.20. 2200 kg Eerstel. AB. maat 28—35. f 28.—. 100 kg Rode Eer stelingen AB, maat 28—35, f 29.20. OOGST VAN DE STRAAT VERLOREN: Een gouden broche, een gestreepte wollen shawl, rood wollen vestje, een dekkleed, een grijs geblok te badhanddoek met zwart-gele zwem broek, 1 zak kunstmest van 100 k.g., groen ribfluwelen jasje met ritsslui ting, een doublé schakelarmband met rode sluiting, een wieldop, een grijs kinderjasje, een groen lederen meisjes regenmantel. GEVONDEN: witte badhanddoek met blauwe streep, een bruine stropdas, een rugzak met wollen vestje, blauwe al pinopet. Inlichtingen bij de Rijkspolitie, tel. 521. PERSONALIA De gemeenteraad van Wormerveer heeft gisteren tot onderwijzer aan school B benoemd de heer C. v. d. Tak te Sint Pancras. MARKTBERICHTEN ALKMAARSE GRAANBEURS ALKMAAR, 31 Aug. 1951. Nieuwe oogst: Tarwe 22—23.25, Rogge 29—30.75, Gerst 2930.75, Haver 28—30, Grauwe erwten (Gruno) 50—62, Groene erwten 3841, Schokkers 4046, Capucijners (Hala) 6067; oude oogst: Bruine bo nen 2532, Citroenbonen 3045 en Witte bonen 4560. NOORDERMARKTBOND, 1 Sept. - 19.000 kg aardappelen: Eerstelingen 8,30-9,80, grove 3,30—10,10, drielingen 7,50, kriel 4, Eigenhei mers 8,80—9,20, blauwe Eigenheimers 8,80— 9,50, Bevelanders 8,60—9,30, Bintjes 8, Doré 11,20, Meerlanders 8,60 en IJsselster 8,30; 4000 kg bieten: A 8,90—9,60 en B 6—6,60; 27.000 kg rode kool 3—9,10; 7000 kg gele kool 3.80-12,50; 64.000 kg witte kool 3,10- 7.40; 21.000 kg slabonen 45-53, II 30-41; 166 stuks bloemkool: AI 44, BII 26 en af wijkend 10. WARMENHUIZEN, 1 Sept. - 26.500 kg aardappelen: Schotse muizen 10.30; Eigenhei mers 8,60—10,10, Koopmans blauwe 8.50— 9 10, Meerlanders 8,50—9,50 en Bintjes 8,30— 9-50; 14.100 kg rode kool 3—7,10; 8800 kg groene kool 3—11,50; 12.600 kg witte kool 3,70-5,60; 700 kg bieten 8,40-8,60; 4200 kg slabonen 31-52. LEEUWARDEN, 31 Aug. 1951. Veemarkt Aanvoer: 128 stieren 2,432,66 per kg slachtgewicht: 156 vette koeien le kw. 2.68 —2,82. 2e kw. 2.35—2,56, 3e kw. 2,05—2.32 per kg slachtgewicht: 969 melk- en kalf- koeien 500990: 135 pinken 300495; 622 graskalveren 190—395; 129 nuchtere kalve ren 35—58; 976 vette weideschapen en -lammeren; vette schapen 75130, lamme ren 45—85; 477 vette varkens, oude var kens 1,801,95; vette biggen 1,952,06; zouters 1,88—1,93 per kg levend gewicht; 328 biggen en lopers, biggen 30—55, lipers 5690. 32 bokken en geiten geen note ring; 143 paarden 450—955; totale aanvoer 4095 stuks. leder jaar in de laatste week van Augustus wordt in Hoorn het St. Maar tensfeest gevierd. Niemand weet hoe dit volksfeest is ontstaan. Het dateert uit vroeger eeuwen, maar is eerst na de oorlog in vaste banen geleid. Vóór die tijd droeg het feest meer het karakter van een soort hartjesdag: knallend vuurwerk, brandjes in elke hoek van de stad en relletjes met de politie. Al die baldadige uitspattingen zijn voorbij sinds de Hoornse jeugdraad de orga nisatie van het feest ter hand heeft genomen. De eerste dag trekt de jeugd met keurig opgemaakte tafeltjes langs de huizen. De tweede dag is die van de erepoorten en de derde dag vormen de kinderen speciale groepjes, als Sneeuwwitje en de Zeven dwergen, die tot besluit van het feest in optocht door de straten trekken. En natuurlijk vallen er voor de jonge deelnemers ook diverse prijzen te behalen. Op de foto één van de versierde tafeltjes. De bijna 3 eeuwen oude Kruiskerk zal gerestaureerd worden. Reeds staan ae steigers om de toren en binnenkort zal de bijna 2000 kg wegende klok naar boven worden gehesen op de plaats van waar deze 8 jaren geleden werd weg gehaald door de bezettende macht. De kerk is gebouwd in het jaar 1662 door de bouwmeester Pieter Post. Het interieur is steeds gewit geweest en was vroeger versierd met een aantal ge brandschilderde glazen, geschenken van Dezer dagen hield de Floralia-vereni- ging een algemene ledenvergadering in café v. d. Heiligenberg. Bij de be stuursverkiezing werden de heren A. Anker, P. Scholten en KI. Schouten gekozen. Er werden enkele mededelin gen gedaan in verband met de te hou den tentoonstelling op 29, 30 Septem ber en 1 October a s. Inzendingen voor deze tentoonstelling kunnen worden opgegeven van 17 September tot en met 24 September. De rondvraag leverde enige stof tot praten. De vergadering drong er op aan sober met de financiën om te gaan. Het vrolijke rad van avontuur zal ook weer op de tentoonstelling zijn. Aangezien de firma Tiktak die vorig jaar de theetuin verzorgde dit jaar niet aanwezig kan zijn, zal geprobeerd worden met een andere firma in con tact te treden. Bliksem sloeg op verschillende plaatsen in Gedurende het hevige onweer dat boven Heer-Hugowaard woedde, werd een koe van de heer Dekker in de weide gedood. In de Lindenlaan sloeg de bliksem in {wee huizen. Bij de fa milie Ernst werd enige schade aan gericht. Ook aan de Stationsweg sloeg de bliksem op twee plaatsen in, echter zonder verdere gevolgen. WERKDADIGE NAASTENLIEFDE Wat werkdadige naastenliefde is zal voor de meeste tuinders van Heerhu- gowaard-Noord geen geheim meer zijn. Of zij hebben zelf ondervonden wat het is, óf zij hebben enkele dagen in het jaar voor dit doel gewerkt. De werkwijze van de vereniging is, dat bij ziekte van één der tuinders, de andere tuinders gezamenlijk er voor zorgen dat de werkzaamheden op dit bedrijf toch hun beloop hebben. Het is daarom voor aile tuinders van belang, dat zij zich bij deze vereniging aan sluiten.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3