De Beneluxlanden zullen hun handel controleren Veiligheidsraad veroordeelt blokkade van Suezkanadl Perzië handhaaft voorstellen inzake olienationalisatie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Prijs van zeep is verlaagd Minister Stikker hoopvol over regeling herstelbetalingen De woningnood wordt erger Propagandastrijd in Korea duurt onverminderd voort Maandag 3 Sept. 1951 148e Jaargang No. 207 tlederl. tekort bij EBU moet omlaag Plafond voor import uit België en Luxemburg Margarine wordt duurder Zeven en dertig doden bij Long Island Burgers zoeken contact met guerrillastrijders PACIFIC-PACT TE SAN FRANCISCO GETEKEND Vulkaan de Kelut weer in werking AARDBEVING IN ITALIË Arabische Liga beraadt zich in Cairo KoM ReAJbeJk SLAOLIE GOEDKOPER? Burgemeester gaat met ziektevs. of K.L.M.-vliegtuig mocht niet vertrekken Dank voor Nederlands detachement BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie-, Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. man Familieberichten 20 ct. p.mun. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. rtE MINISTERS van financiën, economische zaken en buitenlandse handel van de Beneluxlanden hebben Zaterdag op het buitengoed Anneville bij Breda de besprekingen voortgezet, die eerder in de week moesten worden onderbro ken. Men is thans tot een accoord gekomen over de maatregelen, die moeten worden genomen teneinde het Nederlandse tekort op de handel tussen de drie landen te verminderen. De export van België en Luxemburg naar Nederland is voor de laatste vier maanden van dit jaar aan een maximum gebonden. Het vakblad „Melk- en Zuivelhandel" meldt, dat de prijs van margarine zal worden verhoogd als gevolg van een overeenkomst tussen de margarine fabrikanten. Margarine van de eerste kwaliteit zal 54 cent per half pond gaan kosten. Vissersboot sloeg om Zaterdag is bjj Long Island een vis sersvaartuig, de „Pelican", met aan boord 54 vissers en twee bemannings leden, door een hoge golf omgeworpen en gezonken. Negentien personen zijn gered. Achttien lijken zijn geborgen. Men vreest dat van de vermisten nie mand meer in leven is. Toen de boot omsloeg, bevonden de meeste opvarenden zich benedendeks Duikers hebben gemeld, dat er een pa niek moet zijn ontstaan. Zij vonden de verongelukten in een verwarde groep samengedrukt bij de kleine doorgang naar het dek. Men heeft de „Pelican" gelicht en Montauk Harbor binnenge sleept. MllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllWlllllülllllllllllM Als gevolg van het vervallen der om zetbelasting op huishoudzeep, zelfwer kende wasmiddelen en zeeppoeder is de prijs voor de genoemde artikelen met ingang van heden in het algemeen verlaagd met 1 tot 4 cent. De winst marges voor de kleinhandel hebben te gelijkertijd een verbetering ondergaan. Echter is de prijs van toiletzeep verhoogd met 2 tot 5 cent. De nog aan wezige voorraden moeten tegen de nieuwe prijzen worden verkocht. LIET Nederlandse tekort bij de Euro pese betalingsunie is voor een be drag van 52.9 millioen gulden een ge volg van de versterkte vrijmaking van de handel tussen de Beneluxlanden. Men wil nu proberen, hierin meer even wicht te brengen. In de afgelopen maanden is de export van Belgie en Luxemburg naar Nederland al vanzelf een flink stuk teruggelopen. Wanneer deze tendenz zich doorzet, zullen er geen bijzondere maatregelen nodig zijn. De partners blijven echter hun han delsbewegingen nauwkeurig controle ren, zodat zij onmiddellijk zullen kun nen ingrijpen. Het accoord van Anneville geldt voorlopig voor vier maanden. Het be helst behalve deze afspraken ook de belofte van Belgische zijde, dat Neder land naar zijn Beneluxpartners in de komende maanden meer zal kunnen uitvoeren. Zo zal Belgie proberen, mieer gecondenseerde melk en op de duur ook nylon garens en nylon producten te kopen. Spanning op Celebes In de loop van besprekingen tussen autoriteiten en vertegenwoordigers van verschillende organisaties op Zuid- Celebes heeft zich een comité tot uit drukking van de volkswil gevormd. Een delegatie hiervan is met instem ming van de autoriteiten naar de weg getrokken guerrillastrijders gereisd, om deze alsnog te bewegen tot een vreed zame regeling. Amerika, Nieuw-Zeeland en Austra lië hebben Zaterdag te San Francisco een verdrag tot het verlenen van we derzijdse bijstand ondertekend. Het vormt met het AmerikaansPhilip- pijnse verdrag en het te ondertekenen verdrag tussen Amerika en Japan een netwerk, dat de veiligheid van de Stil le Oceaan beoogt. Het kort geding betreffende de beperking van het bezoek aan de woonoorden van de Ambonezen zal worden behandeld voor de president van de Haagse rechtbank op Woensdag 5 September. Twee doden, geringe schade De vulkaan de Kelut in de residentie Malang op Midden-Java is aan het eind van de afgelojien week gaan werken. De berg stiet dikke aswolken uit, die tot in Bandung neerkwamen. Uit de krater kwam een dikke mod derstroom. Van de bevolking van Bli- tar maakte zich een paniek meester. Duizenden zochten een goed heenko men buiten de stad. Zondag bleek de activiteit van de vulkaan aanizenlijk te zijn verminderd Toen kon ook de balans worden opge maakt. Het bleek, dat de schade zeer meeviel. Twee personen werden door vallend gesteente gedood en een aan tal gewond. De Conferentie ie San Francisco Afgevaardigden dulden geen obstructie Minister Stikker heeft Zaterdag te New York, op doorreis naar San Fran cisco, verklaard, goede hoop te hebben 4at de kwestie der herstelbetalingen, welke 200.000 Nederlandse onderdanen In Indonesië aangaat, op bevredigende wijze zou worden geregeld. Hij was van mening, dat mogelijk een oplos- •lng voor het voor Nederland zo uiterst belangrijke probleem zou kunnen wor den gevonden door besprekingen met Amerikaanse en Britse afgevaardigden tijdens de conferentie te San Francisco Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een rapport uit gegeven over de aanstaande conferen tie. Hierin wordt gezegd, dat het me rendeel van de afgevaardigden van de 81 landen, die te San Francisco bijeen komen, niet in een stemming verkeert om obstructie van een der afgevaardig den te dulden. Wat de herstelbetalin gen betreft, wordt gezegd, dat het gel dig verklaren van alle gerechtvaardig de aanspraken op oorlogsschade de Japanse economie zou bedelven onder een schuld van meer dan honderd mil liard dollar, waardoor Japan een ge makkelijke prooi van „totalitaire de magogen" zou worden. Syrië heeft thans als laatste der Ara bische landen de uitnodiging tot de conferentie aangenomen li" zullen ook drie waarnemers van Zuid Korea naar San Francisco komen. Zij zullen het vredesverdrag echter niet onderteke nen. China zal aan het eind van Septem ber een afzonderlijk vredesverdrag met Japan tekenen, zo heeft een amb tenaar van de nationalistische Chinese regering op Formosa verklaard. Voor waarde is, dat de conferentie van San Francisco succes heeft. Ook Noorwegen zal het verdrag te kenen, al heeft het dan ook enkele verlangens, o.m. ten aanzien van her stelbetalingen, die niet in het pact zijn belichaamd. De handtekeningen van de Indonesische delegatie worden af hankelijk gesteld van het verloop der conferentie. Itt&efih&'iicdt Verv achting tot Dinsdagavond. Vanavond en vannacht weinig bewolking, zwakke wind en in de vroege ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met hier en daar wat motregen. Matige wind tus sen Zuid-West en Zuid. Iets ho gere temperaturen. Grote schade aangericht in het getroffen gebied Honderden gebouwen werden bescha digd toen een aardbeving van tien seconden Zaterdag de Adriatische kust deed schudden. De beving werd het sterkst gevoeld in een strook van 150 km langs de Oostelijke Apennijnen, een gebied, waar zich de vorige maand reeds vijf lichte schokken hebben voor gedaan. Honderdduizenden mensen vluchtten uit hun huizen. Te Macerata vertoonden ongeveer 90 van de huizen en gebouwen scheu ren. In een dorpje in de buurt is de kerktoren ingestort. De kerk zelf helt gevaarlijk. Een wel zeer vreemd huisdiertje houdt de heer James Walton uit Durban er op na. Het is een lui- paardje waarmee hij aan het wan delen is op de boulevard van Sea- burn in Engeland. Dat de heer Walton veel bekijks met zijn „hondje" heeft, kan men wel begrijpen. Egypte niet erkend als belligerente mogendheid nE VEILIGHEIDSRAAD heeft Zaterdag een veroordeling uitgesproken over het feit, dat Egypte voortgaat, het goederentransport voor Israël door het Suezkanaal te blokkeren. De raad heeft dit land verzocht, de beperkingen on verwijld op te heffen. Naar het zich laat aanzien, zal Cairo de resolutie van de raad als een „eenvoudige aanbeveling" naast zich neerleggen. Bovendien wordt ernstig overwogen, een conferentie bijeen te roepen van de ondertekenaren van de conventie van 1888 aangaande het Suezkanaal, om de nieuwe problemen, die door het geschil om het kanaal zijn ontstaan, te bestuderen en op te lossen, zo heeft een Egyptische woordvoerder verklaard. P)E gang van zaken in de Zaterdag ge houden zitting van de Veiligheids raad verwekte enige verbazing. Woens dag moest de zitting worden onderbro ken zonder dat men tot een stemming kon komen, omdat eerst de Russische gedelegeerde het woord over deze kwestie wenste. Toen voorzitter Bebler (Joegoslavië) Zaterdag aan Tsarapkin het woord verleende, zei de Russische gedelegeerde geen woord, maar krab belde iets op het papier voor zich. De verbazing was algemeen. De door Ame rika, Engeland en Frankrijk ingedien de resolutie werd met acht stemmen voor aangenomen. Rusland, India en nationalistisch China onthielden zich van stemming. De resolutie weigert Egypte de rech ten van een oorlogvoerende mogend- Onderhandelingen over verkoop van olie De Perzische premier, dr. Mohammed Mossadeq, heeft Zaterdag in een radio rede verklaard, dat de Perzische voor stellen inzke de olie-kwestie onder geen omstandigheden zullen worden veranderd, doch dat de Perzische re gering altijd bereid was, de bespre- Hei publiek meeni Voor de zesde maal sinds de bevrijding vroeg het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen uit alle delen van het land: „Ondervindt u persoonlijk moeilijkheden door het gebrek aan woningen?" In Augustus 1946 waren er 33% met woningmoeilijkheden In April 1947 waren er 36°/o met woningmoeilijkheden In Augustus 1948 waren er 31% met woningmoeilijkheden In Januari 1950 waren er 26»/o met woningmoeilijkheden 1950 waren er 25% met woningmoeilijkheden 24% met woningmoeilijkheden In Juni Nu Van elke 4 personen, die u zo ontmoet, kunt u er dus 1 verwachten, die met woningmoeilijkheden te kampen heeft. Ten opzichte van vorig jaar is de woningnood dus niet groter, maar ook niet minder gewor den. Ten opzichte van de jaren 19461948 is er echter vooruitgang. Toen vond het NIPO dat één op de drie mensen met woningnood te kampen had. Het NIPO heeft ook gevraagd: „Wat vindt u: wordt de woningnood erger of minder erg?". De resultaten zijn: erger 36»/0 minder 34% hetzelfde 21% geen antwoord 9% 100% Er zijn er dus op het ogenblik ongeveer evenveel mense. die een toeneming als die een vermindering van de woningnood verwachten. In dit opzicht ziet de toekomst volgens het publiek er slechter uit dan een jaar geleden. Toen zeide 29°/o van het publiek, dat de woningnood afneemt en 19% dat de woningnood nog steeds toeneemt. Er waren toen dus meer mensen, die afneming van de woningnood constateerden. Vooral de jongeren hebben persoonlijk met woningmoeilijkheden te kampen. Het NIPO vond in de groep 23—25 jaar 34%, die persoonlijk moeilijkheden ondervonden door het gebrek aan woningen. Onder de groep van 35—65 jarigen ondervond één op de vijf ondervraagden moei lijkheden. Onder de mensen die 65 jaar en ouder zijn, had 6% met woningmoeilijkheden te kampen. J^r. Andrew L. Banyai uit de Ameri kaanse stad Cincinnati heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de wetenschap. Hij ontdekte na jarenlange experimenten, dat de aanvangssnelheid van de menselijke hoest bijna zeventig kilometer per uur bedraagt. De film ster en zwemkampioene Esther Wil liams, voor wie Theodoor geen adjectie ven durft plaatsen, heeft voorspeld, dat de badcostumes van het schone geslacht in de toekomst niet nog geringer van oppervlakte zullen worden. Er kan ook niet veel meer af. Wel is Esther van oordeel, dat de, badpakjes in de komen de jaren van dunnere of doorzichtige stof zullen worden vervaardigd. Ook in Ierland heerst woningnood en de in woners van het plaatsje Clonmel heb ben het door de zonderlinge gemeente voorschriften wel bijzonder moeilijk Twee voorwaarden voor het verkrijgen van een bouwvergunning zijn namelijk: 1. dat de stenen en materialen van het oude huis goed benut worden, bij voor keur voor de bouw van het nieuwe huis; 2. dat het oude huis niet mag worden afgebroken voordat het nieu we er staat. Ook in Belgie is het nog niet ideaal. André Lewalle uit en bad wordt nog niets goedkoper. Theodoor! Luik, die zijn woning in de oorlog had verloren, had voor zichzelf een land huisje ontworpen en gebouwd. Hij ver gat echter zijn plannen door de plaat selijke autoriteiten te laten goedkeuren met het gevolg, dat deze week gemeen te-arbeiders onder politiebescherming zijn huisje afbraken en Lewalle met zijn vrouw en drie kinderen opnieuw zijn intrek moest nemen in de kelder van zijn verwoeste huis. Op Formo sa treedt men nogal streng op tegen roekeloze rijders. Een chauffeur, die door onvoorzichtig rijden iemand ge dood en een ander had gewond, werd daar zonder veel omhaal geëxecuteerd. Een dergelijk fors optreden in Neder land zou de emigratie weldra onnodig maken. In Groot-Brittannie is een fototoestel ontwikkeld, dat niet minder dan 400.000 opnamen per seconden kan maken. Het zal voornamelijk worden gebruikt voor het vastleggen van zeer snelle natuurkundige of chemische reacties, zoals bijvoorbeeld het splijten van een atoom. kingen te hervatten over de door haar naar voren gebrachte gezichtspunten. Hp beschuldigde de Britten ervan, te pogen hun positie te handhaven door intimidatie en economische druk. Hoessein Maki, de secretaris-gene raal van de Perzische raad voor de nationalisatie vn de olie-industrie, ver klaarde Zaterdag te Abadan, dat de nieuwe Perzische olie-maatschappij zo spoedig mogelijk olie van Abadan wil verkopen, onverschillig of de Britse staf blijft of niet. Volgens Maki werd op het ogenblik met verschillende lan den onderhandeld over de verkoop van olie tegen internationale prijzen. Maki verklaarde bovendien, dat de raad aanbiedingen van verschillende landen bestudeerde, welke bereid zijn tankschepen aan Perzie te verkopen. Hij was er vast van overtuigd, dat Per- zie het werk op de olievelden voorlo pig zonder buitenlandse hulp zou af kunnen. De assistent van premier Mossadeq, Hoessein Fatemi, heeft bekendgemaakt, dat de regering van Mossadeq zal af treden zodra de nationalisatie van de olie-industrie is voltooid. Verwacht wordt, dat het wegvallen van de omzetbelasting voor spijsolie invloed zal hebben op de prijs van dit artikel. Er wordt nog overleg gepleegd over de nieuwe prijzen, maar het be drijfsleven zal waarschijnlijk nog deze week een beslissing nemen. heid. Het mag dan ook geen schepen doorzoeken of in beslag nemen. De blokkade van het Suezkanaal wordt niet in overeenstemming geacht met streven naar een vreedzame regeling in de Palestijnse kwestie. De politieke commissie van de Arabi sche liga heeft zich Zaterdag geheel achter Egypte gesteld Wel zal de liga deelnemen aan de conferentie van de verzoeningscommissie in Parijs op 9 September, maar zij wil niet met de Israëlische afgevaardigden aan één tafel zitten. Probleem in Westerbork Moeilijkheden aangaande de financiële administratie Zaterdag is aan de burgemeester van Westerbork, de heer F. J. van der Worp, op zijn verzoek ziekteverlof ver leend. Door de Commissaris der Ko ningin in Drente is tot waarnemend burgemeester van Westerbork benoemd de heer J. Tjalsma, burgemeester van Hoogeveen. Volgens het ANP houdt het verlof verband met moeilijkheden op het ge bied van het financieel beheer. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Vrij dagmorgen heeft de heer Tjalma met het oog daarop een bezoek aan het ge meentehuis van Westerbork gebracht. De Commissaris der Koningin heeft inmiddels met de minister van Bin nenlandse Zaken deze kwestie bespro ken. Incident te Abadan Een vliegtuig van de K. L. M., met een bemanning van een Engelsman en drie Nederlanders, dat door de Anglo- Iranian was gecharterd en in een aan tal vluchten 64 Britten van de olie velden in Choezistan naar Abadan had overgebracht, is vorige week Donder dag, kort voordat de thuisreis zou wor den aangevangen, op het vliegveld van Abadan door de Perzische autoriteiten vastgehouden en onder gewapende be waking gesteld. Niemand van de be manning mocht het toestel meer na deren. Het vliegtuig werd evenwel niet in beslag genomen en men neemt aan, dat de Perzische maatregel in ver band stond met de uitklaringspapieren. Gistermiddag is de K. L. M.-machine echter onverwacht weer vrijgegeven en is daarop zo spoedig mogelijk naar Amsterdam vertrokken. Vorderingen bij VN-offensief aan centraal front De propaganda-oorlog in Korea duurt onverminderd voort. Van de zijde der Verenigde Naties is kort en duidelijk de communistische beschuldiging afgewe zen, dat een vliegtuig der verbondenen bommen zou hebben geworpen op het gebied van Kaesong. Kim n Soeng, de Noordkoreaanse opperbevelhebber, e» zijn Chinese collega Peng Teh Hoeai, hebben in een radioboodschap generaal Ridgeway uitgedaagd, openlijk zijn voornemen om de besprekingen te Kaesong te verbreken, kenbaar te maken, dan wel de communistische beschuldigingen inzake de schending van de neutrale zone met zorg te behandelen. Vice-admiraal Joy heeft generaal Nam II op zijn beurt beschuldigd van roekeloosheid en on verschilligheid ten aanzien van de waarheid. Intussen hebben de verbonden troe pen Zondag hun nieuwe beperkte of fensief voortgezet. Zij namen over een afstand van 65 kilometer acht bergtop pen in, waarvan de hoogste elfhonderd meter was. De communisten, die ver woede tegenstand blijven bieden, leden zware verliezen. De gevechten speel den zich af op drie punten aan het centrale front. Ook de luchtmacht was zeer actief. Niet alleen werden talloze voertuigen van een communistische aanvoercolon- ne vernietigd, ook hebben Amerikaan se straaljagers in een luchtgevecht, het langste van dit soort toestellen in de Koreaanse oorlog, vier MIG's 15 neer geschoten. Generaal Clark Ruffner heeft als be velhebber van de tweede Amerikaanse divisie het Nederlandse detachement in Korea bedankt voor de wijze, waar op het er toe heeft bijgedragen, dat de tweede divisie een der meest gevrees de eenheden der VN in Korea is ge worden. Kip zocht het in 't kleine Een kip van mevr. Brinkmeyer te Beets, die steeds maar berich ten had gehoord over soortgeno ten die enorme eieren legden, deed ook een paar pogingen om records te verbeteren, maar het mocht niet gelukken. Toen zocht ze het in een andere richting namelijk die van het minuscule en zo verraste ze haar bazin dezer dagen met een ei van welgewo- gen drie en een half gram. De kip gaat nu weer normaal doen, want de bazin heeft laten weten, dat ze verdere records niet ambieert.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1