Frankrij worden jks afg olievoorziening zou esneden Gaitskell waarschuwt tegen gevaar van hogere looneisen Poldercommissie in NOP kwam voor het eerst bijeen Parijs wantrouwt Londen en Washington Arabieren genieten de steun van Engeland Zware straf geëist tegen gemeente Contact met guerrilla's zonder resultaat Duizenden guldens door boekhouder verduisterd Zes maanden voor Korea-vrijwilliger Duitsland moet weer kunstrubber maken Grootste gaszinker ter wereld werd te water gelaten Gelastestalen buizenvan 1250 meter elk De Gasperi naar de V.S. vertrokken Onze EBU-rekening had een overschot Voorkinderen maartwee liter melk per maand Militaire Samenwerking van Beneluxlanden Quotum van Belgie en Luxemburg uitgeput Drastische maatregelen tot herstel van evenwicht WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 Complot van de Arabische Liga (Van onze correspondent) UET IS geen kwestie van de laatste (lagen, dat de Fransen het gevoel hebben 1 hun vitale belangen buiten het moederland niet alleen tegen het sterker op tredende nationalisme van de inheemse bevolkingen, maar ook tegen het gebrek aan begrip, zelfs tegen de openlijke vijandigheid van hun eigen geallieerden te moeten verdedigen. Pas in de laatste tijd is menig bitter woord uit Parijs de Oceaan over gegaan om de bekende opvattingen van de officiële Amerikaanse politiek ten opzichte van het „kolonialisme" der Europese staten als onrecht vaardig te brandmerken. Maar ook in de verhouding tot Engeland bestaan span ningen in het Nabije Oosten en in Afrika, al moet toegegeven worden, dat hier reeds aanleiding voor conflicten bestond, toen de koloniale heerschappij door de Inheemse bevolkingen nog geenszins bestreden werd. DEZE problemen zijn thans nog veel moeilijker geworden en de ont stemming hierover is gegroeid. Dit blijkt van tijd tot tijd, zoals kort ge leden, toen de „Monde" zonder diplo matieke omwegen critiek uitte op de Engels-Franse betrekkingen in de bo vengenoemde gebieden. Behalve andere verwijten aan het adres van Engeland werd o.a. opgemerkt dat de wederzijd se overeenkomst, waarbij de politiek der beide landen in het Nabije Oosten en Afrika op een gemeenschappelijke basis zou worden gebracht, zonder practische uitwerking is gebleven. Als ol.uonder ernstig werd beschouwd, dat Koning Abdoellah van Transjordanië, die kort geleden vermoord is, tegen over Frankrijk gedreigd had zijn „be trekkingen tot Noord-Afrikaanse per soonlijkheden" nog nauwer te zullen aanhalen, met andere woorden, het Arabische nationalisme in deze Franse gebieden nog meer op te rakelen. Men moet hierbij bedenken, dat Engeland op grond van een verdrag mq| Transjor danië controle uitoefent op'de buiten landse politiek van dit land. Een on aangename indruk wekte in Parijs ook het bezoek van Bourguiba, de Tu nesische partijleider en strijder voor de onafhankelijkheid, in Engeland, zijn optreden aldaar en zijn openbare rede voeringen voor het Britse publiek. Londen tracht te sussen rjE „Times" heeft deze kwestie in ieder geval belangrijk genoeg ge acht om te trachten in een artikel de openbare mening in Frankrijk gerust te stellen en het in Frankrijk bestaan de 'Wantrouwendat Engeland met de onafhankelijkheidsbewegingen in Ma rokko en Tunesië zou sympathiseren, uit de weg te ruimen. Het is echter nog de vraag' of het zal gelukken de Fransen te sussen met woorden als: „Ook al is de Franse methode (in Noord-Afrika) geheel verschillend van de Engelse, toch is er geen reden om elkaar in het kader van de Atlantische gemeenschap aan te klagen en verwij ten te maken". Deze pogingen tot geruststelling heb ben op ogenblikken van bijzonder ner veuze spanning nauwelijks het gewens te succes. In welingelichte kringen, vanwaar inmiddels reeds enkele infor maties tot de pers doorgedrongen zijn. bereidt men zich voor op een herhaling van de Maioakaanse crisis, die van Cairo uit geleid wordt en de onmiddel lijke proclamatie van de onafhankelijk heid van Noord-Afrika, Marokko, Tu nesië en zelfs Algerië ten doel zou hebben. Als tijdsiip voor deze actie wordt gesproken van aanstaande Octo ber. als schouwtoneel de tribune der UNO, waarop de Marokkaanse kwestie ter sprake zal komen. De Arabische en Islamietische orga nisaties, die in Cairo zetelen en van daaruit een geweldige activiteit ont plooien, hebben immers reeds verleden winter hun troeven laten zien, toen ze in Tanger de vier Marokkaanse onaf hankelijkheidsbewegingen, die lange tijd onverzoenlijk tegenover elkaar hadden gestaan, onder één dak brach ten. Ook nu is Cairo weer aan het werk; daar de Marokkaanse kwestie van Zuid-Amerikaanse zijde op het programma van de herfstzitting der V.N. geplaatst is,' werd een delegatie var journalisten en politici door Cairo naar Zuid-Amerika gezonden, om het terrein voor te bereiden. Van de ande re kant overweegt men in Parijs, dat wel de vertegenwoordigers der partijen in Frans-Marokke een uitnodiging van Cairo hebben ontvangen, maar geen vertegenwoordigers der Spaanse zóne; hieruit concludeert men, dat de Ara bische Liga een overeenkomst met Franco heeft gesloten, dat deze de no minale souvereiniteit in Marokko op geeft en in ruil daarvoor belangrijke economische concessies heeft verkre gen. Politiek met behulp van chantage Zeer bezorgd is men in Parijs over de informaties, dat Frankrijk in de herfst zitting van de V.N. tot de noodlottige beslissing gedwongen zal worden zijn Noordafrikaanse protectoraten op te geven. Deze dwang zou uitgeoefend worden door de dreiging, dat, als het deze staten hun onafhankelijkheid niet wil verlenen. Frankrijk geen olie meer uit het Midden-Oosten zal ontvangen. Me' ziet daarom in Parijs de komen de ontwikkeling met grote bezorgd heid tegemoet, daar de bedoelingen der Arabische nationalisten, die deze keer vastbesloten schijnen te zijn het op het uit.crstp te laten aankomen, op opval lende wijze met bepaalde Angelsaksi sche belangen overeenkomen. Men kan moeilijk verwachten, dat de V.N. ds Franse politiek in Noord-Afrika tot een gevaar voor de wereldvrede zullen verklaren, maar in dit geval zijn de Arabische staten ongetwijfeld van plan de betrekkingen met Frankrijk demon stratief af te breken en zich in toe stand van oorlog te verklaren. De olie maatschappijen, die zich in deze staten bevinden, zouden dan bevel krijgen geen olie meer aan Frankrijk te leve ren, wat deze maatschappijen de kans zou geven de aandelen van Frankrijk in de Irak Petroleum Company en haar filialen te onteigenen en later de ge hele Franse markt te beheersen. In Parijs is daardoor de verdenking gerezen, dat bepaalde Angelsaksische persoonlijkheden achter de coulissen staan van het „complot der Arabische Liga". Het sterke wantrouwen met be trekking tot Engeland's bereidwillig heid om in deze gebieden solidair op te treden zal daarom niet gemakkelijk uit de weg te ruimen zijn. In ieder ge val zouden hiervoor meer overtuigen de argumenten nodig zijn dan die waarmede de „Times" de kwestie tracht te sussen. Bouwen zonder vergunning De gemeente Apeldoorn heeft korte lings de bouw van een openbare school aanbesteed, zonder dat de vereiste ver gunningen aanwezig waren. Het ge volg was, dat de bouw moest worden gestaakt. De gemeente werd voor de economi sche kamer van de rechtbank te Zut- fen gedaagd. De officier van Justitie, mr. Stam, noemde in een scherp requi sitoir dit geval zeer beschamend en eiste tegen de gemeente een boete van een ton en tegen de directeur van Ge meentewerken, ir. T. R., die de aanbe steding hield, een boete van f 2000 subs drie maanden hechtenis, alsmede een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De toestand op Celebes Gedrukte stemming in Makassar De delegatie van het comité „Tot uit drukking van de volkswil", die contact heeft gezocht met de ondergedoken guerrillastrijders in Zuid-Celcbes, ten einde deze alsnog tot een vreedzame re geling te brengen, is te Makassar te ruggekeerd. De voorzitter van het comité was niet in staat nadere mededelingen te doen. De stemming te Makassar is ge drukt, omdat wordt aangenomen, dat de missie niet geslaagd is. Dinsdagmiddag is de gouverneur van Celebes, Sudirjo, naar Djakarta gereisd voor dringende dienst'oesprekingen. Naar verwacht wordt, zal hij over drie dagen terugkeren. nn-ir 1 een band te leggen tussen de dorpscom- otrQVOD Hddr COntdCt mot missies en de leden van de poldercom- mïssie. Tijdens dè hierop volgende be handeling van de korte agenda wer den op voorstel van de landdrost ten slotte nog enkele leden aangewezen, die contact zullen opnemen met dorpscom missies in de wooncentra, die geen ver tegenwoordiger in de poldercommissie hebben. dorpscommissies In het voorlopig raadhuis te Emmel- oord is gistermiddag de eerste vergade ring gehouden van de kort geleden door de bevolking van de Noord-Oost polder gekozen .poldercommissie voor algemene belangen", welke de taak van de gemeenteraad waarneemt. Tot dus ver werd deze commissie door de land drost aangewezen. De vergaderingen van de door de bevolking gekozen cöm- nrssie zijn thans ook openbaar. De landdrost van de N.O.P., dr. ir. S. Smeding, zeide in de toespraak, waar mee hij deze eerste vergadering opende tot de commissieleden: „Op u rust de taak uw beste krachten te geven voor deze polder, waarin ge u vrijwillig hebt gevestigd en waaraan ge uw toe komst hebt willen verbinden". Aange zien door het toegepaste stelsel van ver kiezing uiteraard meer aandacht is be steed aan een evenredige vertegen woordiging van partijen dan aan de doelmatige vertegenwoordiging van de districten, leek het de landdrost nuttig Piloot van Dakota mocht niets vertellen Nog steeds is niet bekend, waarom de KLM-Dakota, die in Abadan is vast gehouden. eerst enige dagen niet mocht vertrekken en toen plotseling werd vrijgelaten. Het toestel is gisteravond op Schiphol aangekomen. De piloot, de Brit Peter Orange, had strenge in structies, om tegenover de pers niets los te laten. Hij zou heden verslag aan de directie uitbrengen. Formulieren voor „lessen Op merkwaardig sluwe wijze heeft de 22-jarige Haarlemse boekhouder J. W. kans gezien ten nadele van verschil lende firma's, waarvoor hij de boeken bijhield, een groot geldbedrag te ver duisteren. Met het verzinsel, dat hij voor zijn boekhoudlessen gestempelde formulieren nodig had kreeg hij van de P.T.T.-ambtenaren een stapeltje blanco formulieren met stempels er op W. vulde deze in en overhandigde ze aan zijn principalen, terwijl hij het geld in zijn zak stak. Naar uit het on derzoek is gebleken, heeft W. op deze wijze f 2500.verduisterd, maar men neemt aan, dat hij de firma's voor een nog groter bedrag heeft benadeeld. Stakers bij Gero moeten werk hervatten De leden van het 180 man sterke personeel van de Gero-fabrieken te Nieuw-Weerdinge, die in staking wa ren gegaan omdat zij zich niet konden verenigen met de overplaatsing van één Sfer werkbazen naar de fabriek in Zeist hebben een schrijven van de directie ontvangen, waarin als eis wordt gesteld, dat zij vandaag het werk dienen te hervatten of zich anders als ontslagen kunnen beschou wen. De werkbaas, om wie deze hele kwestie draait heeft ontslag genomen DE TIELSE VEILING WERKT WEER. De staking bij de Tielse veiling Sep- ter is thans definitief geëindigd. Er is tussen de directie van deze veiling en de vakbonden een volledig accoord be reikt. KANAAL EN SPOORLIJN RONDOM WEST-BERLIJN Groot Russisch project In de Russische zone van Duitsland wordt op het ogenblik gewerkt aan een kanaal, dat het mogelijk zal maken het verkeer te water, dat nu de Westelijke sectoren van Berlijn moet passeren, geheel door Oostduits gebied te leiden. Deze omweg zou de geallieerden een van hun laatste wapenen bij tegen- blokkade ontnemen. Voorts is de aanleg voltooid van een spoorlijn met dubbel spoor van 36 km lengte, die eveneens buiten de Weste lijke sectoren omloopt. Ook dit ver keer passeerde vroeger de Westelijke sectoren. Aan het kanaal werken zelfs vrouwen. Het moet 30 meter breed en drie meter diep worden en doorgang verlenen aan schepen tot 750 ton. Gedeserteerd vlak voor vertrek Het hoog militair gerechtshof beves tigde Dinsdagmorgen conform de eis het vonnis van de krijgsraad West, waarbij de soldaat Z. W. tot zes maan den met aftrek werd veroordeeld. W. had zich als vrijwilliger verbon den aan het Nederlandse detachement Verenigde Naties. Toen hij naar Korea zou worden uitgezonden deserteerde hij, omdat zijn moeder in zeer overspan nen toestand verkeerde en met zelf moord dreigde. Burgemeester lanceerde nieuw ambtsgewaad Burgemeester J. J. G. Boot van Ede heeft zijn gemeente verrast met een primeurdie niet naliet zeer de aan dacht te trekken. Bij de huwelijksvol trekking van ds. G. Visser uit Ave- reest en mej. R. H af f mans uit Ede ver scheen de heer Bootbij deze gelegen heid fungerend als ambtenaar van de burgerlijke stand, niet i» deftig zwart doch in een fonkelnieuwe, loodgrijze toga, gefestonneerd met donker flu- iveel ,en versierd met het. in goud en blauw geborduurde gemeentewapen. Dit zal een onderdeel van het decorum blijven vormen. WOEDENDE MINNAAR SLOEG ONSCHULDIGE TEGEN DE GROND De Haarlemse politie heeft Dinsdag ochtend de 18-jarige loodgieter H. van B. gearresteerd, die, toen hij tijdens het minnekozen met een meisje gehinderd werd door enige opgeschoten jongens, zo in woede ontstak, dat hij een van hen pardoes tegen de grond sloeg. Het slachtoffer, dat niets met het ge hele geval had te maken, kreeg een zware hersenschudding en een bloeding in het achterhoofd. Met het oog op zijn ernstige toestand werd overbrenging naar een ziekenhuis niet verantwoord geacht. Congres van Britse vakverenigingen Anti-inflatie politiek is m gevaar De Britse minister van financiën. Hugh Gaitskell, heeft gistermorgen op het jaarlijkse congres van de Britse vakverenigingen te Blackpool een rede gehouden, waarin hij de waarschuwing liet horen, dat de looneisen gematigd dienen te worden. De kosten van levens onderhoud in 1952 zullen blijven stijgen wanneer er nieuwe belangrijke verho gingen van lonen en salarissen voorko men. De minister wees op het gevaar van internationale en vooral nationale in- Inhalen van verzuimde uren op 24 en 31 December Wanneer ondernemingen op Maan dag 24 December en/of Maandag 31 December wensen te sluiten, mogen Zij voor het inhalen van deze verlet uren uitsluitend op de eerste 5 werkdagen der week per dag niet meer dan een uur langer arbeid laten verrichten. De te volgen inhaalrege- lmg moet worden bekend gemaakt aan de betrokken werknemers, het districtshoofd van de arbeidsinspectie en aan de burgemeester der gemeente, waarin de" onderneming is gelegen. Senaaiscommissie zegt: Als hulp aan bevriende mogendheden De subcommissie voor paraatheid van de commissie voor militaire zaken van de Amerikaanse Senaat heeft herstel en uitbreiding van de Duitse industrie van synthetische rubber aanbevolen, opdat West-Duitsland zal kunnen bijdragen tot de voorziening in de rubberbehoef ten van bevriende landen. Parelsnoer van t 20 000 in kippenhok verstopt Tegen de 60-jarige medische repeti tor A. P. T. werd gistermiddag voor de Haagse rechtbank een jaar gevangenis straf met aftrek geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij een collier, waar van de verzekeringswaarde f 20.000. bedroeg, valselijk als verloren had op gegeven om de uitkering van de ver zekering op te strijken. Het parelsnoer werd echter bij een onderzoek in zijn kippenhok gevonden. De verdediger schetste in een pleidooi zijn cliënt als een hopeloos mislukt intellectueel. Hondje bezorgde zijn baas een bekkenfractuur Toen de Hagenaar M. zich met zijn fiets in de Vaillantlaan aldaar bevond, zat zijn hondje op een lage muur. Van dit muurtje sprong het op zijn baas, die met zijn flets kwam te vallen en een bekkenfractuur opliep. NIEUWE CHEMICALIËN BEREID UIT FLUORINE Dr. James O'Hendriks uit St. Paul (Minnesota) heeft medegedeeld, dat het gas fluorine nieuwe chemicaliën ople vert met vele nieuwe gebruiksmoge lijkheden. Hij noemde o.a. brandblus sers, smeermiddelen, die tegen grote hitte bestand zijn, hulpmiddelen voor scheiding en zuivering van zeldzame metalen bij studies over atoomenergie, hulpmiddelen bij het galvaniseren en nieuwe harsen. Koning Boudewijn, die met zijn familie de vacantie doorbrengt in Salzkam- mergut (Oostenrijk)zit hier bij zijn vader achter op de motor. TUSSEN BEVELAND en ZEEUWS-VLAANDEREN Onder grote spanning en enorme be langstelling werd gistermorgen om tien uur een begin gemaakt met het leggen van de grootste gaszinker ter wereld van de punt van Baarland op Zuid- Beveland naar Griete in Zeeuws- Vlaanderen, De hier toegepaste tech niek, het slepen van gelaste stalen bui zen van 1250 meter lengte, was name lijk nog nooit gebruikt en verschillen de vakmensen twijfelden aan de goede afloop. Voor de zes stukken buis van ieder 1250 meter lengte, welke zich aan de Bevelandse kant bevonden, werden tweehonderd kilometer aan latten en zeven en dertig ton staal ge bruikt. Om kwart over tien gleed de eerste buis, een gigantisch lange hout-omslo ten stalen slang, als kostte het geen moeite met een snelheid van vier kilo meter per uur over de kruin van de dijk, in zee getrokken door een sterke sleepboot. Deze gehele slang lag op stalen rol len, die rrteewielden onder het krakend hout. Toen de staart van de buis de Schelde-oever had bereikt, werd op radiografisch bevel gestopt. Hierop werd deze eerste buis met behulp van een kraan aan de kop van de tweede gezet en reeds tegen het middaguur sisten de lasapparaten om de verbin ding tot stand te brengen. De röntge- nologische dienst uit Overschie nam onmiddellijk foto's van de las, ontwik kelde en controleerde snel, en daarna kon de las met bitumen en hout wor den ontmanteld. Gistermiddag om vier uur, opnieuw bij laag water, trok de sleepboot we derom aan de tros. En opnieuw gleed een stuk stalen buis van 1250 meter soepel als een rubberslang over de dijk in de grijze golven van de Wester- schelde. De kop van deze eerste thans 250,0 meter lange buis werd aan boeien vastgelegd op een zandplaat in het midden van de Schelde. In de komende dagen zullen, telkens op honderd me ter afstand, nog twee evenwijdig lo pende buizen van 2500 meter lengte naar de zandplaat worden gesleept. Binnen korte tijd hoopt men dan van Griete in Zeeuws-Vlaanderen drie stukken van tweeduizend meter elk naar de zandplaat te trekken. Daar worden de buizen dan gehecht en -ten slotte ingegraven. Loopt alles ook ver der volgens plan. dan zal vóór einde September een drieledige persgaslei ding de kusten van Beveland en Zeeuws-Vlaanderen (vier en halve kilometer) verbinden. De Nederlandse school „Prinses Juliana" te Brussel zal op 12 October de dag herdenken, dat zij vijftig jaar geleden werd geopend. flatie en zei, dat de last, welke Enge land door herbewapening en econo misch herstel moet dragen, zeer zwaar is. De prijzen, die dit jaar voor de in voer moeten worden betaald, liggen ongeveer veertig procent hoger dan vo rig jaar, hetgeen betekent dat er een milliard pond sterling meer betaald moet worden voor dezelfde hoeveelheid goederen. Derhalve was volgens minis ter Gaitskell een aanzienlijke vergro ting van ,de uitvoer van het grootste belang. Het is niet waarschijnlijk, dat deze poging van Gaitskell om de vloedgolf van looneisen, die dreigen de anti-in- flatiepolitiek der Britse regering in ge vaar te brengen, tot staan te brengen, zal slagen Deelnemers aan de confe rentie hebben verklaard, dat de minis ter goed praten heeft, doch dat zijn rede geen geld in de zakken der arbei ders brengt, hetgeen zij juist verlan gen. Er zijn reeds eisen tot loonsverho ging ingediend door 2.500.000 arbeiders in de constructie- en seheepsbouwnij- verheid en door 500.000 spoorwegarbei ders. Ook talrijke andere groepen ar beiders verlangen hogere lonen. De Italiaanse eerste minister en mi nister van buitenlandse zaken, Alcide de Gasperi. is vandaag naar de Ver. Staten vertrol. ken. Men neemt algemeen aan, dat De Gasperi hoopt op: 1. Een verKlaring van de Westerse „grote drie", die een herziening be helst van het Italiaanse vredesverdrag; 2. Volledige erkenning door de lan den van het Atlantisch pact, dat Italië een sleutelpositie inneemt in de Wes terse defensie; 3. Voldoende economische st.eun van de Ver. Staten om de Italiaanse herbe wapening te kunnen voortzetten zon der de economie in gevaar te brengen; 4. Een openlijke verklaring van de „grote drie" inzake de teruggave van Triest aan Italië. Het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings-Unie deelnemende landen heeft in de maand Augustus 1951 een overschot gelaten, dat op grond van de thans beschikbare gege vens kan worden becijferd op ruim f 97 millioen. Dit resultaat is voor een niet onbe langrijk gedeelte te danken aan enkele bijzondere ontvangsten, die toevallig in de maand Augustus samenvielen, waaronder een vervroegde aflossing door de Duitse regering op de per 30 Juni 1950 geconsolideerde bilaterale schuld op de accoordrekening. Voedselschaarste in Israel In Israel dreigt de ergste voedsel- nood van zyn driejarig bestaan. Het vleesrantsoen van 125 gram is reeds in drie weken niet uitsrereikt. Alleen kin deren krijgen melk en wel twee liter per maand. Het w voedseltekort wordt geweten aan de drooatc van de vorige winter en de onophoudelijke toevloed van immigranten. De defensieministers van de Benelux landen hebben gisteren met hun stafchefs te Brussel geconfereerd over een nauwere samenwerking tussen de drie legers. Als resultaat van deze be sprekingen meldt de Tel., dat in de ko mende maanden in de Belgische sector van Duitsland gemeenschappelijke Ne derlandsBelgische manoeuvres zullen worden gehouden. Voorts is op de con ferentie gesproken over het aanleggen van een gemeenschappelijke schietbaan te Den Helder en het stichten van een luchtverdedigingsschool te Lombart- zijde in Belgie. Aangaande het gebruik van hulpbronnen en wederzijdse hulp bij de opleiding is op vele punten over eenstemming bereikt. De Europe se Befalingsunie Het aan Belgie en Luxemburg toege kende quotum van 360 millioen dollar, dat twee jaar had moeten strekken, is thans, veertien maanden na het begin van de Europese Betalingsunie, uitge put. Om te voorkomen, dat hieruit moeillijkheden voortvloeien, zijn ver schillende maatregelen genomen. Zo heeft Belgisch en Luxemburgs ka pitaal, dat in het buitenland belegging zoekt, volledige bewegingsvrijheid. Voorts zal worden gestreefd naar be perking van de invoer uit dollarlanden en vergroting van die uit de Europese staten. Daarentegen is het de bedoe ling, de export naar het dollargebied te stimuleren. Van de opbrengst van de export zal een deel worden ge bruikt voor de invoer van kapitaal goederen uit de EBU-landen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5