Rus wil tweedracht zaaien onder geallieerde delegaties Zware oliebrand in Engeland Drastische sanering bij het gasbedrijf te Alphen Kans van slagen wordi gering geacht Toenemende tekenen voor een naderend offensief in Korea Kirk bij Wysjinski TUC wil hogere levensmiddelen KxjJii Re-iteÈ subsidies op de Onderhandelingen afgebroken Vrijdag 7 Sept. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 48e Jaargang No. 211 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gromyko's strategie wordt duidelijk: Gunstige regeling voor burger-geïnterneerden 75 JAAR IJMUIDEN Maandag'ondertekening van defensieverdrag Complex tanks stond in lichterlaaie Reeds enige aanvallen met tanks afgeslagen Geen blanke troepen bij de communisten Medewerkers van sportblad „wonnen'' zelf de uitgeloofde hoofdprijzen De beste was niet best genoeg Ute-eA^eUcfit Tegen lijkwagen gebotst De leiding verwijderd wegens groot tekort Kerkordeproces in hoger beroep Was het besluit van Herv Synode nietig Koning Talal is in zijn hoofdstad aangekomen Geen loonsverhoging over gehele linie Reuzenhaai gestrand Listige inbraak in Eygelshoven C.P.N.-functionnaris stond terecht Communisten kregen geen kans Mossadeqs rede maakt verder praten nutteloos BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties, 16 ct. p. man Familieberichten 20 ct. p.m Jn Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Op de conferentie van San Francisco is thans reeds de Sovjetrussische stra tegie duidelijk geworden. Gromyko is, nadat hij de slag om de procedureregels bad verloren, overgegaan tot de aanval op het verdrag zelf, door een reeks amendementen in te dienen, die in wezen neerkomen op de opstelling van een geheel nieuw verdrag. De voorstellen wekten de indruk, dat zij twee doelein den moeten dienen: de Aziatische landen bevreesd te maken voor herleving van het Japanse militarisme en hun grote directe voordelen te bieden ingeval zU de Russische leiding volgen. Tijdens de feesten in het kader van 't 75-jarig bestaan van IJmuiden roeiden gisteren de vletterlieden in een felle strijd om de eerste prijs op het Noordzee-kanaal. Gromyko's voorstellen hielden in: een conferentie over de herstelbetalin gen tussen de Philippijnen, Indonesië, Birma en communistisch China; strikte beperkingen voor leger, vloot en lucht macht van Japan en nauwlettend toe zicht op de economie, de handel en de scheepvaart van dit land. Aan Japan werden voordelen geboden in de vorm van een herstel van zijn souvereiniteit over een aantal thans afgestane groe pen eilanden. Hiermee heeft de Rus stellig een begin van tweedracht ge zaaid, maar er is uiterst weinig kans, dat hij zal slagen in zijn opzet. Tot dus verre heeft hij voor al zijn voorstellen ten hoogste drie stemmen verworven, zijn eigen inbegrepen. Soms stemde Tsjecho-Slowakije niet met hem mee. Verschillende gedelegeerden hebben gisteren verk'aringen afgelegd. Over het geheel genomen bleken de sprekers met het verdrag, zoals het thans is voorgelegd, in te stemmen, al had Egyp te bezwaar tegen de clausules, volgens welke Japan grondgebied afstaat en buitenlandse troepen in het land mogen worden gestationneerd. Nederland zal tekenen Het zag er gisteravond naar uit, dat Nederland het verdrag zal onderteke nen. De conferentie immers is vrijwel eenstemmig voorstander van de aan vaarding van de tekst; het indienen van amendementen is onder de huidige om- Amerika en Japan Overeenstemming over de hoofdpunten bereikt Amerika verwacht tegen Maandag een verdedigingsverdrag met Japan te tekenen. De besprekingen zijn nog niet ten einde, maar volledige overeenstem ming over de algemene bepalingen van het verdrag is reeds bereikt. Men is het eens over de volgende punten: I. Ame rika mag bases in Japan hebben. 2. Amerika kan deze bases gebruiken om weerstand te bieden aan een aanval. 3 De omvang van de in Japan gestation- neerde troepen wordt niet beperkt. Al dus de mededeling van senator Styles Bridges. standigheden absoluut onmogelijk en de Nederlandse delegatie wil zich niet aan de zijde van Rusland scharen door de zaal te verlaten. Ook is het onmoge lijk gebleken, bezorgdheid over bepaal de aspecten te doen wegnemen door een verklarend protocol. Minister Stikker heeft dan ook de wijste partij gekozen door te verkla ren, dat de bepaling in het verdrag, vol gens welke geallieerde regeringen af stand doen van hun aanspraken op Ja pan en op die van zijn onderdanen, vol gens Ned. opvatting niet inhouden, dat de particuliere aanspraken na de on dertekening van het verdrag zouden vervallen. Gehoopt wordt, dat de Ja panse regering zal toestemmen in een vrijwillige regeling, die een bevredi gende oplossing voor de vroegere bur gergeïnterneerden omvat. De Japanse delegatie schijnt zich hiermee te kun nen verenigen. Dodelijke val van een hek De vijfjarige Bennie van der V. uit Delft viel Dinsdag bij het spelen van een hek. Hij werd aan het hoofd ge wond en in het gasthuis opgenomen. Daar is hij Donderdag overleden. Te Avonmouth (Gloucestershire, Eng.) woedt sinds gisteren een zware brand in een complex olietanks met een totale inhoud van 150.000 ton. De brand be gon met een explosie, waarna het vuur zich in een minimum van tijd uitbreid de over negen tanks. Later vatten nog meer tanks vlam, zodat op het hoogte- Hoewel generaal Ridgway heeft voorgesteld, de besprekingen over een wa penstilstand in Korea te vervolgen aan boord van een neutraal schip in de Koreaanse wateren, zijn er thans onmiskenbare tekenen van offensieve voor bereidingen van de Noordelijken. Reeds zijn er tanks bij de geallieerde linies waargenomen. Bovendien treffen de communisten maatregelen, die overeenko men met hetgeen vroeger aan voorbereidingen van grote aanvallen is vooraf gegaan. Waarschijnlijk zuilen ditmaal de gebruikelijke golven infanterie worden gesteund door meer tanks en artillerie en misschien ook door vliegtuigen. De eerste kleine tankaanvallen zijn intussen afgeslagen. Zo verschenen ten Zuidwesten van Tsjorwon acht tanks van het type T 34 aan het com munistische front. Ze naderden de ge allieerde linies tot op anderhalve ki lometer. Jachtvliegtuigen van de Ame rikaanse marine hebben ze met raket ten en benzinebommen aangevallen en er een vernield en een beschadigd. Donderdagmiddag vlogen honderden Malversaties bij Koning Voetbal" De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft tegen drie medewerkers van het inmiddels opge heven sportblad „Koning Voetbal" een gevangenisstraf van vieir maanden ge- eist, -mdat ieder van hen fraude had gepleegd met de door dit sportblad uitgeschreven voetbalprijsvraag. Bij die prijsvraag ging het erom twaalf voetbaluitslagen van komende competitiewedstrijden te voorspellen. Zodra echter Zondagsavonds de uitsla gen bekend waren vulden de drie he ren zelf enige formulieren in, daarbij natuurlijk zorgend, dat zij de beste in zenders overtroffen Door deze malver saties onttrok het blad zich aan de uit betaling der hoofdprijzen aan de wer kelijke winnaars. Verwachting tot Zaterdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt, maar morgen overdag plaatselijk opklaringen. Droog weer Zwakke tot matige Noordelijke wind. Ge matigde temperaturen. ZATERDAG: Zon op 6.01, onder 19.14. Maan op 15.06. onder 21.39 De door de officier gestelde eis was gebaseerd op valsheid in geschrifte, maar de verdediger was van mening, dat hier niet valsheid in geschrifte maar bedrog was gepleegd en vroeg op juridische gronden vrijspraak. Op 20 September zal de rechtbank uitspraak doen. jagers en bommenwerpers over Seoel op weg naar het front, om communis tische tankaanvallen te beantwoorden. Ook hier werden twee tanks buiten gevecht gesteld. De slag werd gele verd in het gebied van Nontsjon, acht kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad en wordt algemeen be schouwd als de grootste actie in de Westelijke en de centrale sector van het front sinds het begin van de on derhandelingen te Kaesong. Van communistische zijde wordt ont kend, dat troepen van Europese her komst zouden zijn ingedeeld bij de Noordelijke strijdkrachten. Daarente gen wordt gemeld, dat Amerikaanse en Zuidkoreaanse soldaten gevangen zijn genomen, die verantwoordelijk zouden zijn voor de schending van de neutraliteit van Kaesong. Zij worden door de communisten schuldig geacht aan de dood van verscheidene leden van de militaire politie in dit gebied. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, heeft op zijn ver zoek een onderhoud gehad met de Sowjetrussische minister van buiten landse zaken, Wysjinski. punt van deze ongekend grote brand veertien grote en verscheidene kleine tanks brandden als fakkels. •De vlammen stegen tot een hoogte van verscheidene tientallen meters en over de stad lag een dikke rookwolk. De brandweer stond volslagen machte loos en moest op een gegeven moment nog meer materiaal laten aanrukken dan de voorraad, waarover zij ree<v de beschikking had. Meer dan tweehonderd brandweerlieden en honderd militairen waren toen bij het biussingswerk inge schakeld, terwijl het personeel in de ka zernes van geheel Zuidwest-Engeland paraat werd gehouden. De manschappen stonden voor een zware taak. Het vuur dwong hen op een zeker moment zelfs lm wijken. Men hoopte toen, dat de wind zou gaan draaien, opdat het gevaar voor de nog niet door het vuur aangetaste tanks zou verminderen. De brand was op gro te afstand zichtbaar. Eis: honderdvijflip gulden Tegen de 46-jarige bedrijfsleider F A. K. te Eindhoven is in hoger beroep f 150.geëist omdat hij in Amsterdam met zijn auto tegen een lijkwagen was gebotst. De president van de Amster damse rechtbank sprak zijn veront waardiging over dit ongeluk uit. „Dat mensen zelfs op hun laatste rit nog niet eens rust hebben is toch wel het toppunt", zei hij. I* I I Het. vnlt.allirrp nollpfJA hppf Het tekort bij het gemeentelijk gas bedrijf van Alphen aan de Rijn beloopt over 1950 alleen f 145.000, maar wordt over de periode na de bevrijding op een half miilioen geraamd. Dit is voor B. en W. dier gemeente onverwachts aan leiding geweest tot het nemen van zeer drastische maatregelen. Voor het Haagse gerechtshof heeft gistermiddag in hoger beroep de zaak gediend, die een aantal predikanten en ouderlingen en kerkvoogden aanhan gig heeft gemaakt tegen de Nederland se Hervormde Kerk. Deze groep eist zoals men weet nietigverklaring van het besluit dier kerk tot invoering van een nieuwe kerkorde. Zij is daarin door de rechtbank indertijd niet-ont- vankelijk verklaard, doch kwtua van deze uitspraak in hoger beroep. De pleiter der appellanten, mr. W. H. Vermaas uit Middelburg, pleitte nie tigverklaring van het Synodebesluit van December 1950 tot invoering van de nieuwe Kerkorde op grond van ver schillende, door hem breedvoerig uit eengezette bezwaren. Namens de Ned. Herv. Kerk voerde jhr. mr. J. H. de Brauw het woord. Deze wees er op, dat dit proces een poging is tot voortzetting van de oude richtingsstrijd en betoogde verder, dat invoering van de Kerkorde niet meer kan worden verboden, omdat zij reeds in werking is. Ook op andere gronden moest de vordering van appellanten niet-ontvankelijk worden verklaard. Eed op grondwet afgelegd Donderdag is koning Talal I van Jordanië per vliegtuig uit Genève te Amman, de hoofdstad van zijn land, aangekomen. Hij werd door emir Hoes sein (zijn oudste zoon), de minister president en leden van de regering op het vliegveld verwelkomd. Koning Talal begaf zich na de be groeting naar het parlement, waar hij de eed aflegde en bracht daarna een bezoek aan het graf van zijn vader, koning Abdoellah. Heden zal koning Talal een officiële ontvangst houden. Het congres van het Britse vakver bond (TUC) heeft zich gisteren bezig gehouden met een aantal voorstellen aangaande lonen en prijzen. Zo is aan de regering verzocht, controlemaat regelen uit te breiden en na te gaan welke subsidies kunnen worden ver hoogd ter beteugeling van de sterk stijgende kosten van levensonderhoud. Een motie, waarin om loonsverhoging voor allen werd verzocht, is met grote meerderheid van stemmen verworpen. Daarentegen werd een beroep op de regering gedaan, om de aankoop, afzet In Sankt Pölten heeft de Oosten rijkse koorddanser Otto Schöbel een spiksplinternieuw wereldrecord geves tigd" door 84 uren op een koord ver boven de begane grond door te bren gen. Minder geslaagd was het op treden van die vier Franse circus- artisten, twee mannen en twee vrou wen, die tijdens een voorstelling te Kopenhagen voor de ogen van het ont zette publiek gezamenlijk uit een trapeze in de nok van het circus kwa men vallen. Zij werden allen ernstig gewond. O Nederland had het vorig jaar zijn vier O's in de strijd tegen het onveilige verkeer. In Alaska las Theo- door vorige week op een serie borden langs de weg: De man, die veilig kan sturen, terwijl hij intussen een aardig meisje kust, schenkt aan die kus niet de aandacht, die deze verdient. Een ex-politie-agent te Keulen won de grootste prijs, welke ooit in Duitsland in een voetbalpool is behaald, name- liik ongeveer 320.000 gulden. Een week geleden won iemand in Bochum ruim 250.000 gulden in dezelfde pool. Alida moet maar eens een paar inschrijf formulieren gaan halen. Het is niet alles wijn wat de klok slaat in Spanje. Mossadeg bakte ze te bruin In Barcelona is door de negentien jarige Luis Gonzelezi een wedstrijd in het bierdrinken gewonnen. In één uur dronk hij ruim 71 liter bier op. Dat de Fransen ook geen geboren wijn drinkers zijn, blijkt wel uit het bericht dat de drie-jarige Pierre Braunschweig uit Parijs is overleden, nadat hij tij dens de afwezigheid van zijn ouders driekwart liter wijn had gedronken. LI Koning Faroek van Egypte, voor wiens goede naam zelfs Kanaalzwemprijzen worden geweigerd, heeft in Cannes, waar hij met de schone Narriman vacantie viert, in een winkel voor de vuist weg een vlinderverzameling ge kocht voor een bedrag van anderhalf miilioen francs. In Londen is een internationale astronautische vereni ging gevormd, welke tot doel heeft de werkzaamheden van alle genootschap pen, die de mogelijkheden van inter planetaire reizen bestuderen, te co- ordineren. Wie zal zeggen, hoe spoedig wij op de maan zitten. Het ïs er allicht veiliger dan hier. Misschien op den duur wel een emigratie-object.... en verdeling van bepaalde verbruiks- artikelen te nationaliseren. Het be staande stelsel van afzet en distributie wordt verouderd genoemd. Met name voor de verkoop van melk, vis en fruit wenste het congres uitschakeling van tussenpersonen. Regeringsdeskundigen werken reeds aan een plan voor de af zet van groenten en fruit, waarbij de tussenhandel wordt vervangen door centrale verkoopplaatsen, door de overheid ingesteld. Een communistische motie, waarin de regering werd gecritiseerd, omdat zij niet is gekomen met maatregelen ter verhoging van de levensstandaard, werd verworpen. Op Texel is een jonge reuzenhaai van 3.64 meter lengte aangespoeld Een volwassen exemplaar brengt het tot 10 meter. Deze vis is een zeer zeldzame verschijning in de Noordzee, want sinds 1817 zijn er langs onze kust nog slechts zeven aangespoeld, in 1940 de voorlaatste bij Castricum. De voshaai en de neushaai, die in de Noordzee tamelijk veel voor komen, behoren tot dezelfde fa milie. Het voltallige college heeft gister morgen in het kantoor der fabriek aan het gehele personeel medegedeeld, dat de huidige gang van zaken niet langer kon worden geduld. Aan de directeur, de heer F. J. Kempkers, is op zijn ver zoek ziekteverlof toegekend, de techni sche hoofdambtenaar, de heer K. L. Mulder is geschorst en de leiding van het bedrijf is in handen gelegd van de heer Jac. Ploeger te Apeldoorn, oud directeur van het gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf aldaar. B. en W. zijn in een geheime raads vergadering tot deze maatregelen ge machtigd. Naar de gang van zaken bij het bedrijf zal een onderzoek worden ingesteld en voorts zal het nodige wor den gedaan, om de gasproductie te ver groten. De wijziging in de leiding van het bedrijf moet als een eerste maat regel worden beschouwd. Echtpaar werd weggelokt In de woning van ir. Ploum te Ey gelshoven is voor enkele duizenden guldens aan tafelzilver, juwelen, siera den en kostbare boeken ontvreemd. Ir. Ploum en zijn Belgische echtgenote werden Maandagmorgen per telegram naar Brussel ontboden, omdat de va der van mevr. P. ernstig ziek zou zijn. In Brussel bleek echter, dat de schoon vader van ir. P. volkomen gezond was. Toen het echtpaar P. Woensdag in zijn woning terugkeerde, werd duidelijk, dat het telegram een list was geweest. Het hele huis was overhoop gehaald. Wegens aantasting van eer en goede naam Voor de Rotterdamse rechtbank stond gistermiddag terecht de 52-jarige CPN- functionaris J. H. v. B. uit Amsterdam, die in April 1950 in een door hem ge redigeerd blad, dat onder de Rotter damse havenarbeiders werd verspreid, een artikel zou hebben opgenomen, waarin stond geschreven, dat een ze kere W. S„ vakbondsbestuurder van het O.V.B., tijdens de oorlog in Duitse dienst was geweest en zijn taak daar nauwgezett had vervuld. Aan Van B. was aantasting van de eer en goede naam van S. ten laste ge legd. Verdachte verklaarde het artikel niet geschreven te hebben doch pers klaar te hebben gemaakt. Hij nam de verantwoordelijkheid ervoor op zich en was van oordeel in het algemeen belang te hebben gehandeld. S. ver klaarde desgevraagd als betonwerker bij een Duitse firma in Frankrijk te hebben gewerkt. Verdachtes raadsman wees erop, dat reeds eerder verklaard was, dat S. vertrouwensman geweest was en wel eens met de Duitse kampcommandant had gedreigd. Pleiter was verder van oordeel, dat iedere opzet tot aantasting van eer en goede naam ontbrak en vroeg vrijspraak. De officier van Justitie eiste een ge vangenisstraf van drie weken. Uit spraak volgt over twee weken. Meerderheid van Amsterdams raad bleef weg Op 23 Augustus zou in Amsterdam een zitting van de gemeenteraad wor den gehouden ter bespreking van maatregelen, om de nood te lenigen, welke voortvloeide uit de abnormale regenval in de nacht van 8 op 9 Augus tus. De zitting was aangevraagd door de communisten, doch ging niet door, omdat vele raadsleden wegbleven. Ze werd verdaagd tot gisteren. Toen is ze evenmin gehouden. Op nieuw bleven de meeste niet-commu- nistische raadsleden absent, zodat an dermaal het vereiste aantal niet bijeen was. De vergadering is weer uitgesteld. Conclusie van Londen Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat uit de onlangs door de Perzische premier in de Senaat gehouden rede duidelijk blijkt, dat voortzetting der onderhandelingen met de Perzische regering geen nut kan hebben. „De Britse regering beschouwt daarom de on derhandelingen, die door Richard Stokes zjjn begonnen, als afgebroken en niet langer als geschorst", zei hjj. Uitwijzing van het Britse personeel zou een nieuwe inbreuk op de voorlopige beslissing van het internationaal gerechtshof betekenen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1