Derde der Grieken achter Papagos VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Veldmaarschalk zal echter geen meerderheid in parlement krijgen Truman dringt aan op verzachting van de valuta-beperkingen Ridgway's voorstel is afgewezen Britse financiële en economische maatregelen tegen Perzie Engeland en Canada geven uiting aan hun grote bezorgdheid KoJit B.eAleJk Ex-burgemeester van Hilversum nam eigen radiotoestel mee 148e Jaargang No. 214 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Venizelos hoopt op een coalitie van centrum Spoedig vredesverdrag tussen India en Japan Belangrijk verzoek van Adenauer Laffe roofoverval op alleenwonende weduwe Me sje stak vlak voor trein de rails over BUREAU: ADMINISTRATE Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Dinsdag 11 Sept. 1951 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. min. Familieberichten 20 ct p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. IIË nieuwe rechtse Griekse concentratiepartij van veldmaarschalk Papagos heeft volgens de thans bekend geworden uitslagen van 3.588 van de 3.910 ■tembureaux bijna 35% van de Zondag uitgebrachte stemmen in de algemene verkiezingen behaald. Waarnemers zgn echter van mening, dat indien de hui dige tendentie zou aanhouden, de populaire 67-jarige gewezen opperbevel hebber van het Griekse leger geen absolute meerderheid in het parlement zal krijgen. Nu bijna drie kwart van het totaal van twee millioen mogelijke stemmen is geteld, is gebleken, dat de Griekse concentratie hiervan bijna 35 pet heeft behaald, generaal Piastiras progres sieve coalitie, de Epek, bijna 24 pet en de liberalen van Venizelos 19,5 pet. De linkse verenigde democratische groep (Eda) heeft 11,5 pet van de totdusver getelde stemmen verworven. Onder de candidaten van deze partij waren 27 gedetineerde of verbannen communis ten. De uitslag van de resterende 332 bu reaux en de stemmen van de militai ren moeten nog binnenkomen. Ver wacht wordt, dat de soldaten over het algemeen voor de Griekse concentratie hebben gestemd. M VELDMAARSCHALK PAPAGOS ....succes in politiek.... DREMIER SOPHOCLES VENIZELOS, het hoofd van het huidige liberale zakenkabinet, heeft gezinspeeld op een samengaan van liberalen en progressie ven om een coalitiekabinet van het centrum te vormen. Venizelos was van mening, dat de Griekse concentratie waarschijnlijk maximaal 95 van de 250 zetels in het parlement zou krijgen, doch dat dat de liberalen en progres sieven samen meer zetels dan Papagos zouden kunnen verwerven. Voor Papandreous democratische so cialisten schijnt de nederlaag volkomen te zijn. Ook voor de populistische partij van Tsaldaris hebben de verkiezingen een grote teruggang opgeleverd. Ver wacht wordt, dat de populisten hoog stens 6 tot 10 zetels zullen krijgen tegen 63 bij de vorige verkiezingen in Maart 1950. Gisteren heeft de Indische missie te Tokio op het Japanse ministerie een ontwerp voor een verklaring overhan digd, waarin zal worden gezegd, dat de staat van oorlog tussen India en Japan zal eindigen, zodra het verdrag van San Francisco van kracht zal zijn ge worden. Tevens stelt India in de nota voor zo spoedig als practisch mogelijk Is met Japan een afzonderlijk vredes verdrag te sluiten. Hiermede hoopt India zich van de rechten en voorrechten, die het ver drag van San Francisco aan de geal lieerde mogendheden en haar staats burgers geeft, te verzekeren. Het voor gestelde verdrag zou de betrekkingen tussen de twee landen in „overeen stemming brengen met de vriendschap, die voor de oorlogsverklaring tussen India en Japan bestond". Van beslissende invloed op Duiise deelname aan defensie De Westduitse kanselier Adenauer heeft in het bestuur van zijn partij, de Christelgk-Democratische Unie (CDU), meegedeeld, dat hij tot de drie grote mogendheden, die over enkele dagen te Washington bijeenkomen, een be langrijk verzoek heeft gericht. Wanneer dit verzoek, naar voren gebracht in een brief aan de Hoge Commissarissen, zou worden ingewilligd, zou dit een be slissende invloed hebben op het deel nemen van Duitsland aan de westerse defensie, aldus Adenauer, die er aan toevoegde, dat hij dit verzoek niet na der kon omschrijven, daar hij anders vooruit zou lopen op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken over de Duitse herbewapening. Hij verwachtte positieve resultaten, wan neer de conferentie kwam te spreken over het herstel van de Duitse souve- reiniteit. PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren bjj de opening van de jaarvergade ringen van de Wereldbank en van het Internationale Monetaire Fonds te Washington een beroep gedaan op de financiële leiders van vijftig landen om de beperkingen op buitenlandse valuta te verzachten, daar deze beper kingen de wereldhandel steeds meer bemoeilijken. Ter stimulering van de wereldhandel TRUMAN wees er in zijn toespraak op, dat de pogingen van de vrije landen van de wereld bij de opbouw van de defensie een hechte financiële basis moeten hebben. Hij legde de na druk op de bijdrage, die de Wereld bank en het Internationale Monetaire Fonds hierbij kan verlenen. De herbe wapeningscampagne der landen van de vrije wereld heeft een nadelige in vloed op de stimulering van de wereld handel en het beëindigen van de na oorlogse beperkingen daarop door de regeringen. JN het jaarverslag van de Wereld bank worden dan ook de landen met kleine economische mogelijkheden ge waarschuwd zuinig met hun deviezen om te gaan daar er niet op gerekend kan worden, dat de hoge prijzen van het afgelopen jaar gehandhaafd zullen blijven. De Wereldbank spreekt er zijn vreugde over uit, dat de voortdurende aanmoediging van de volkeren van Azie, Afrika en Latijns-Amerika om hun welvaartsbronnen te ontwikke len een belangrijke voorwaarde is voor de versterking van de defensie van de ontwikkelde landen. De bank voor spelt een toeneming van de economi sche activiteit in tal van landen, waar onder Australië, Joegoslavië, Italië, de landen van het Nabije Oosten en Su riname. Aangezien het productie-potentieel van de landen enorm is, meent 't ver slag, dat de conflicten bij de toewij zing van schaarse materialen en uit rustingstukken kunnen worden gere geld zonder hinder voor de ontwikke- Kaesong blijft de vergaderplaats Luchtslag boven Korea ling. Door de toenemende productivi teit van de Westeuropese landen is de behoefte aan Westeuropese valuta's sterker geworden. Knaapje in zee verdronken Gistermorgen is ter hoogte van de Scheveningse vuurtoren in zee ver dronken de zevenjarige Jantje Kor- vink uit Scheveningen. Het knaapje was met zijn tweeling broertje in zee aan het spelen, toen beiden plotseling in een diepe kuil te recht kwamen en onder water ver dwenen. De 42-jarige heer Asman slaagde er in één van de jongetjes op liet droge te brengen, doch Jantje was tegen de avond nog niet gevonden. De dirigent Willem van Otterloo en de directeur mr. E. Cornelis van het Residentie-orkest hebben opnieuw contracten voor drie jaar getekend. Muis zet kermis stop Zaterdagavond tegen midder nacht heeft een muis een explosie veroorzaakt in een transforma torhuisje te Edam. Het stadje viel in duister. Daardoor kwam de kermis enige uren eerder dan oorspronkelijk was bedoeld aan haar einde. De „spullebazen" poogden nog wel met petroleum lampen en kaarsen hun zaken draaiende te houden, doch de meeste kermisgangers waven reeds naar huis vóór de noodver lichting gereed was. Te half twee was de stroomvoorziening weer normaal. Twee onverlaten hebben in het nachtelijk uur de alleenwonende 79- jarlge weduwe Kruithof in Den Ham bij Almelo overvallen. De buit bestond uit circa f 400. De indringers hebben zich toegang tot de woning verschaft door een kleine achterdeur open te breken. Nadat zij de stoppen uit het schakelbord voor het electriscö licht hadden gehaald, drongen zij tot de slaapkamer van de vrouw door, waar zij het gemunt hadden op de linnenkast. Een van de bandieten dreigde de vrouw te zullen neerschieten, indien zij alarm zou maken. Nadat het doosje met geld, inhoudende f 400 was gevonden, sloe gen de indringers op de vlucht. De be jaarde vrouw waarschuwde daarna de buren. De politie heeft tot op heden de indringers niet kunnen grijpen, hoewel onmiddellijk een achtervolging is inge zet. UET Britse ministerie van financiën heeft een verklaring uitgegeven, waar- in medegedeeld wordt, dat de speciale faciliteiten, welke Perzië genoot ten aanzien van de converteerbaarheid van 'iet pond in dollars, opgeheven worden. Engeland zal Perzië voorts niet meer voorzien van schaarse goederen, die Perzië mocht kopen wegens de waarde 'velke de olie voor Engeland had. Londen: ,,Geen sprake van sancties'' TN gezaghebbende kringen te Londen wordt verklaard, „dat er geen sprake is van het opleggen van economische sancties". „De maatregelen hebben slechts ten doel de eenzijdigheid van de financiële regelingen met Perzie op te heffen, nu Engeland zijn deel in de winst op de olie heeft verloren". In een nota van de „Anglo-Iranian" wordt critiek uitgeoefend or het stre ven van de Perzische regering ruwe olie en olieproducten te verkopen, öe maatschappij vertrouwt, dat geen olie maatschappij van goede reputatie of tankrederij of makelaar van standing zich dir/et of indirect zal inlaten met de onwettige handelingen van de Per zische regering. Noodsein was loos alarm Zondagavond werden de stations van de Amerikaanse luchtmacht langs de Atlantische kust gealarmeerd, door dat berichten binnenkwamen, volgens wel ke ten Oosten van Groenland een bom menwerper in zee was gestort. In het bewuste gebied werd een onderzoek ingesteld, maar men vond geen sporen van een ongeluk. Later .bleek, dat het alarm vals was geweest. Het lot der buitenlanders in China Vele westerlingen in Chinese gevangenissen De Britse zaakgelastigde te Peking beeft ten behoeve van zijn eigen land, Amerika, Australië, Canada en Ceylon tegenover de Chinese regering uitdruk king gegeven aan „ernstige bezorgd heid" over de Chinese politiek ten aanzien van onderdanen van andere mogendheden. In April heeft de Britse regering China reeds over deze kwes tie aangesproken. Radio-Peking heeft het voorstel van Ridgway, een nieuwe plaats voor de besprekingen over een staken van bet vuren te kiezen „onverstandig en dwaas" genoemd. Het voorstel werd uitgelegd als een poging tot sabotage en een bewijs hoe „schaamteloos en be ledigend" generaal Ridgway kan zijn. Tussen Andjoe en Pjongjan is een luchtslag geleverd tussen meer dan 80 Migs, die uit Mandsjoerije kwamen vliegen en 30 Sabrejets. Het gevecht werd op grote hoogte gevoerd en duur de ongeveer dertig minuten. Twee Migs waren, volgens een communiqué van de V. N.-luchtmacht, beschadigd De jagers der verbondenen keerden be houden op hun bases terug. Verwachting tot morgenavond: Vanavond, vannacht en mogelijk ook nog morgenochtend op vele Plaatsen mist. Overdag verander lijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Aanvankelijk zwakke, later mati ge wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm. De Amerikaanse torpedofrontjager „Seiverling" kreeg bij Wonsan drie voltreffers van het kustgeschut, doch kon op eigen kracht naar Sasebo terug stomen. Er zijn geen gewonden of do den. De noordelijke batterijen werden tot zwijgen gebracht. In kringen der V. N. gelooft men, dat het tijdschema voor een mogelijk communistisch offensief in de war is gebracht door de overwinning der V. N.-troepen aan het oost-centrale front. In drie weken tijds zouden bijna 15.000 communisten gedood, gewond of gevangen genomen zijn. hetgeen neer komt op meer dan twee divisies. Een nieuwe beschuldiging als zou een vliegtuig van de V. N. Kaesong be schoten hebben, is door de commissie van onderzoek als ongegrond van de hand gewezen. De Oostduitse politie De Britse Hoge Commissaris heef; een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de Oostduitse politie opgeleid wordt als een mogelijke ope rationele strijdkracht en niet slechts als een politiemacht voor de hand having van de binnenlandse veilig heid. De eerste minister Clement Attlee hield gisteren een openingsrede te West minster voor de internationale luchttransport associatie. Fotoc G. R. Mc. Gregor van de Trans Canadian Airlines en dr. A. Plesman van de KLM tijdens de openingsrede van minister Attlee. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse za ken slaat deze mededeling aan de Chi nese regering op drie Engelse onderda nen, drie Australiërs, zeven Canadezen onder wie de rooms-katholieke bisschop van Yoeanling, Ogara, en vijf klooster zusters uit Kanton, die verantwoorde lijk genoemd worden voor de dood van aan haar zorg toevertrouwde kinderen, en 34 Amerikanen, van wie naar ver luidt een groot aantal missionarissen. Ook Canada heeft uitdrukking gege ven aan zijn „ernstige bezorgdheid" over de politiek van communistisch China ten aanzien van de zeven Cana dezen, die zich in China nog in arrest bevinden. Canada heeft Peking ver zocht in de naaste toekomst maatrege len te nemen om een verbetering in de toestand te brengen. Bliksem sloeg in boerderij te Zuidland Tijdens een hevig onweer sloeg gis teravond om half tien de bliksem in de boerderij van de heer 't Mannetje te Zuidland. In de schuur was veel koren opgeslagen. De boerderij brand de af. De Perzische minister voor de PTT, Mosjar, heeft zijn ontslag ingediend. Hij stuitte in het parlement op krach tige critiek en eenmaal werd hij zelfs mishandeld. Na dit voorval verscheen hij niet meer in het parlement noch in het ministerie. De pop werd verpletterd De electrische trein, die om 31.47 uit Apeldoorn naar Deventer vertrekt moest Maandagmorgen snel stoppen voor een meisje, dat op een kindei- f iets je rustig de onbewaakte overweg „Voorwaarts" overstak. Het kind voerde op de bagagedrager een poppenwieg mee. Toen de trein na krachtig rem men stilstond zochten de NS-beamb- ten naar het stoffelijk overschot van de kleine; zij waarschuwden de politie en de GGD, maar toen de dokter arri veerde behoefde hij slechts de pop te verbinden, die door de trein uit het wiegje was gesleurd en onder de wie len was verpletterd. Het poppenmoe- dertje was op een haar na aan het ge vaar ontsnapt. Haar fietsje lag vol komen vernield op de spoorbaan. Kamerleden bezoeken 25 Nederlandse indusfrieën Ongeveer zestig leden van de Eer ste en Tweede Kamer zijn gisteravond in Eindhoven bijeengekomen als gasten van de organisaties van Nederlandse werkgevers, die hen hebben uitgeno digd voor een vierdaagse reis langs vijf en twintig Nederlandse industrieën. Het is de bedoeling de volksvertegen woordigers rechtstreeks in contact te brengen met het industriële leven van Nederland. De eerste avond werd een bezoek gebracht aan de ballonblazerij van Philips. Blondines, er daagt een grote toe komst! Reeds is er een tot Miss Ame rika gekozen, voor het eerst na dertien jaar. Het is de 25-jarige Colleen Kay Hutchins uit Salt r,ake City. Hoe- vel er zijn ook gevaren verbonden aan het bezit van deze schone haar kleur. Dat ondervond een dame uit Massachusetts, die teder werd bemind door een man Deze was echter al ge huwd nog wel met een worstelaar ster. Deze krachtfiguur maakte zich meester van haar haartooi, door een fikse greep te doen en Goudkopje te millimeteren. Drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf werd de uitdrukking van 's rechters waarde ring voor het heldinnefeit. Nu zijn we intussen al bij het onderwerp jalou- zie beland. Een pijnlijk voorbeeld: een heer uit Vancouver ruimde oude dag boeken van zijn vrouw op. Hadde hij het slechts gelaten. Want nu vond hij oude liefdesbrieven van een andere man. Althans, dat meende hij. Ze droe gen de naam, die hem had getooid, voordat hg Amerikaan was geworden. wegens vermeende ontrouw had ge tuchtigd. Een tijdschrijver in een Hij vernam het, nadat hij zijn vrouw Gossie, papa. Amerikaanse fabriek had meer reden om zich rver de dames te beklagen. Ze kwamen namelijk maar steeds te laat. Hij heeft nu een kledingstuk ont worpen, dat jurk, onderkleding en cor set in zich verenigt, en da. in dertig seconden kan worden aangetrokken. Of de dame hem niet zullen toeroepen: Schoenmaker, hou je bij je leest? Neen, dan is die andere dame voorlij- ker. Ze woont ergens in Engeland, is drie-en-een-half jaar oud, en slaagt er in, vijftig liedjes op moeders piano te spelen. Dat kan Theodoors dochter ook maar niemand kan deze muziek ontraadselen. Over last gesproken: er was in Glasgow een tuinier, die maar steeds zijn kostelijke bloembed den zag vertrappen loor de voetbal- minnende lieve jeugd. Waarschuwen gaf niets. Toen heeft hij een bord in zijn tuin gezet: Wacht u voor de Hy drangea. De ergernis was over. Dach ten de jongens aan een of ander af grijselijk monster: ..eodoor meent te weten dat deze rare naam een of ar dere lieflijke plant vertegenwoordigt. VARKENSVLEES IS EVEN DUUR ALS RUNDVLEES De prijzen voor vette varkens zijn nog altijd uitermate hoog. Maandag lagen ze per kilogram geslacht gewicht niet ver beneden de f 2.60. Hiermee is var kensvlees bijna even duur als rund vlees en daar onder die omstandighe den door het publiek de voorkeur wordt gegeven aan rundvlees, zou men mogen verwachten, dat de varkens een neiging tot dalen zullen gaan vertonen. Tot dusver is dit echter niet het geval. Ten einde te voorkomen, dat de prijs van het rundvlees oploopt, is de hef fing bij export van achtervoeten ver hoogd van f 0.20 tot f 0.30, voor wat de varkens betreft bedraagt de export heffing voor rugspek f 0.40 per kg. UTRECHT IN FEESTVERLICHTING Maandagavond heeft de burgemeester van Utrecht jhr. C. J. A. de Ranitz, met een druk op de knop de feestver lichting ontstoken, die gedurende de jaarbeurs Utrecht tot een lichtstad zal maken. De ingebruikneming ging met enig ceremonieel gepaard. Onderzoek bracht verrassing De voormalige NSB-burgemeester van Hilversum, de 54-jarige G. J. H. F., thans woonachtig in Bergen, die op 5 September voor de Amsterdamse politie rechter terecht heeft gestaan wegens diefstal van een radiotoestel, is thans, na een nader onderzoek, gerehabiliteerd. Het is namelijk gebleken, dat het toestel inderdaad zün eigendom was. De ex-burgemeester pleegde dus geen diefstal toen hij verleden jaar uit het huis van de Hilversummer W. de J. de radio weghaalde. Geiuige pleegde meineed De getuige De J. heeft inmiddels be kend opzettelijk een valse aangifte te hebben gedaan en voor de rechtbank een meineed te hebben afgelegd. Na eerst hardnekkig te hebben ontkend gaf dezelfde getuige ten slotte toe, dat hij in 1945, vlak vóór de arrestatie van V. behalve het radiotoestel en diverse lijfgoederen ook ƒ1000,— in bewaring had gekregen. De dochter, die bij F. op de secretarie werkte had het geld in een sigarettenkoker in ontvangst ge nomen. Om het onderzoek naar de her komst van het toestel te bemoeilijken had De J. tevoren het serienummer en een stempel van een radio-monteur weggekrast. Met behulp van een kwartslamp Kon men bij Philips het stempel van de monteur, een voor malig NSB-er, ontcijferen en uit diens administratie bleek, dat hij in 1944 het toestel voor de ex-burgemeester had gerepareerd. Het resultaat van dit be wijsmateriaal was. dat De J. een volle dige bekentenis aflegde.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1