Mossadeq heeft thans vrij spel VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Griekse verkiezingen hebben geen oplossing gebracht Admiraal Joy geeft incident nabij neutrale zone toe Weer vijf en vijftig duizend gulden voor kankerbestrijding Na San Francisco Woensdag 12 Sept. 1951 148e Jaargang No. 215 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN UHimaium aan Londen niei verzonden Israels voorstellen brachten verlegenheid Deining in Zuidlaren Raad wraakt beslissing van B. en W. De financiële druk lokt protesten uit Prijsstijgingen oorzaak van grotere oppositie Dodelijk ongeluk op de Afsluitdijk op Personenauto reed vrachtwagen Koning George nogmaais naar zijn arts Twee politiemannenpieegden meineed Prins Aschwin te Londen gehuwd KoJd ReóleJi BUREAU: ADMINISTRATIE Voordamll fel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. p. m-in Familieberichten 20 ct. p.mjn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 et Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten Nu de oppositie bleef zwijgen De afgevaardigden der oppositie in het Perzische parlement hebben Dins dag geen gebruik gemaakt van het hun door Mossadeq verleende recht, om een speciale vergadering van het parlement te laten bijeenroepen. Het was de bedoeling, dat dan het regeringsbeleid in stemming zou worden gebracht. Nu dit niet is gebeurd, heeft de premier de weg vrq voor verdere maat regelen in het olieconflict. De volgende stap zal waarschijnlijk de aanbieding van zjjn ultimatum aan Engeland zijn. Dit zal naar Londen worden gezonden door bemiddelng van Harriman, Trumans speciale onderhandelaar. De Per zische ambassadeur in Washington zou het hem overhandigen. Verlenging van de termijn van twee weken zou niet in de bedoeling liggen. Conferentie met Arabische landen uitgesteld De officiële opening van de Israëlisch —Arabische conferentie te Parijs, die op heden was vastgesteld, is uitgesteld, zonder dat een andere datum is ge noemd. Alle uitgenodigde staten hadden deelneming toegezegd. Voor het uitstel is geen reden opge geven. Men gelooft, dat Israels publica tie van zijn volledige antwoord op de uitnodiging der commissie de organisa toren der conferentie in verlegenheid heeft gebracht. De voorstellen van Israel komen n.l. overeen met die van de voorzitter der conferentie, de Ame rikaan Ely Palmer, hetgeen tot moei lijkheden zou kunnen leiden. In Zuidlaren is reeds enige tijd grote deining door een kwestie tussen de Raad en burgemeester en wethouders. Dit college heeft n.l. zonder voorkennis van de Raad voorschotten verstrekt aan een particuliere bouwondernemer. Dit geschiedde om te voorkomen, dat het met moeite verkregen bouwvolume verloren zou gaan. Het besluit leidde eerst tot een motie van wantrouwen in de raad. Deze werd aangenomen. Later werd een voorstel ingediend om de beide wethouders te ontslaan. Dit verkreeg geen meerder heid. Ten slotte is in de Maandag ge houden raadsvergadering door de frac tie van de PvdA medegedeeld dat zij een der beide wethouders niet langer als partijlid erkent en geen verant woordelijkheid aanvaardt voor hande- lingen van B. en W., buiten de raad om verricht. Een lid van de fractie heeft zich hiervan afzijdig gehouden. Israël beschuldigt Syrië De Israëlische delegatie bij de Ver enigde Naties heeft het secretariaat-ge neraal documenten overhandigd, waar uit zou moeten blijken, dat eenheden van het geregelde Syrische leger m Mei j.l. in de gedemilitairiseerde zone van Palestina hebben geopereerd. In het bijzonder zou het omstreden ge bied van de Hoeleh-moerassen zijn ge schonden. De Israëlische regering houdt zich het recht voor te zijner tijd deze aangelegenheid in de Veiligheidsraad te brengen. Verwacht wordt, dat Perzie zal pro testeren tegen de mogelijkheid, dat Engeland de Perzische tegoeden in Londen ten bedrage van veertien mil- lioen pond zal blokkeren. Het Perzi sche parlement heeft dit geld bestemd als dekking voor de uitgifte van nieuw bankpapier. Protest is voorts aangetekend tegen het voornemen, om ook andere financiële faciliteiten voor Perzie op te heffen. Teharan ziet hier in een poging, om druk op de regering uit te oefenen en aldus aanvaarding der Britse voorstellen af te dwingen. Hoewel er over het onderhoud, dat de Amerikaanse ambassadeur Grady gisteren met Mossadaq heeft gehad, geen enkele bijzonderheid is medege deeld, wordt toch van Perzische zijde verklaard, dat de Amerikaanse diplo maat de verstrekking van een lening van 25 millioen dollar in het uitzicht heeft gesteld. Bovendien heeft Perzie onderhandelingen met de landen van het Oostelijke blok aangeknoopt over het sluiten van clearingverdragen. Regering Pleven wankeli Men verwacht, dat de stijgende prij zen in Frankrijk wijdverbreide onrust en zelfs stakingen tot gevolg zullen hebben, ondanks het regeringsbesluit, waarbij het minimumloon met onge veer vijftien procent wordt verhoogd. De grote vakbonden zijn niet tevre den met de voorgestelde verhoging, welke slechts betekent, dat niemand minder mag verdienen dan het natio nale minimum, zonder dat dit automa tische verhogingen voor alle arbeiders inhoudt. Zij eisen een verhoging tot 23.600 fr. in plaats van de door de re gering toegestane 20.000 fr. De spanning, veroorzaakt door de stijgende kosten van levensonderhoud, maakt de positie van de regering-Ple ven nog wankeler. De regering heeft geen betrouwbare meerderheid meer in de Nationale Vergadering. Zij ziet zich geplaatst tegenover de gecombineerde oppositie van de Gaullisten, socialisten en communisten. Politieke toestand bleef onstabiel De politieke situatie in Griekenland schijnt nog even onstabiel te zijn als vóór de verkiezingen. Drie grote par tijen de Griekse concentratie van veldmaarschalk Papagos, de progressie ve coalitie (EPEK) van generaal Pias tiras en de liberale partij van premier Venizelos zijn thans te voorschijn ge komen. De partij van Papagos heeft 115 van de 250 zetels verkregen. Papagos zou besloten zijn, geen compromis met de andere partijen aan te gaan. DE EPEK telt 70 afgevaardigden. Dan volgen de liberalen met 52 ge kozen candidaten. Te Helmond is een jongeman, die aan toevallen leed, onwel geworden, in het kanaal gevallen en verdronken. De militaire chauffeur L. uit Hille- gersberg is gistermorgen om vier uur op de Afsluitdijk dodelijk verongelukt, toen hij plotseling uit de colonne van vrachtwagens van de luchtmacht naar links zwenkte, waardoor zijn auto in botsing kwam met een tegenligger. L. werd zo ernstig gewond, dat hij enige ogenblikken later ter plaatste overleed. Politieke waarnemers verwachten, dat een ernstige politieke crisis niet zal uitblijven. In kringen van de Griek se concentratie worden nieuwe verkie zingen, op basis van het meerderheids stelsel, als enige uitweg genoemd Men hoopt hiervan een absolute meerderheid voor Papagos. Eén dode. één gewonde Gistermiddag is bij de IJselbrug te Zwolle een personenwagen, komende uit de richting Amersfoort in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komende zware truck met aan hangwagen. De chauffeur van deze vrachtwagen wilde de weg naar Hat- tem inslaan toen zijn auto in de bocht werd geramd. De bestuurder van de personenauto, afkomstig uit Rotterdam, werd zeer ernstig gewond. De naast hem zittende dame werd op slag ge dood. De chauffeur van de vrachtwa gen bleef ongedeerd. Koning George van Engeland, die Zaterdag zijn vacantie op Balmoral Castle in Schotland reeds onderbroken heeft, om een bezoek te brengen aan zijn specialist, zal aan het eind van de ze week wederom naar Londen komen voor verdere behandeling van zijn longaandoening. Nasleep van moord op koerierster Illegale werker zat twee jaar onschuldig Drie jaar geëist tegen een ex-POD-ambtenaar Ter zitting van de Rotterdamse rechtbank is gisteren een verdachte ge arresteerd, Van T. genaamd, die be schuldigd is van meineed als POD- ambtenaar. Hij heeft samen met de po litieman S., die intussen naar Canada is geemigreerd, valse verklaringen af gelegd tegen de commandant van een speciale brigade, M. die in 1947 is ver oordeeld wegens verduistering. Noordelijken willen geen andere vergaderplaats Oude beschuldigingen nog Gisteren is te Londen in Caxton Hall het huwelijk gesloten tussen Prins Aschwin en mevrouw Simone Louise Watzdorf. Prins Bernhard en Prinses Armgard waren bij de huwelijksvol trekking, die een strikt besloten ka rakter droeg, aanwezig. (Zie verder pag. 5) eens herhaald De Noordelijken hebben Maandag ge meld, dat de neutrale zone van Kae- song zou zjjn beschoten door een vlieg tuig van de verbondenen. Vice-admi- raal Joy, leider van de geallieerde delegatie, heeft onverwjjld 'n onderzoek doen instellen. Daarbjj is thans geble ken, dat de Noordelijke beschuldiging in dit geval juist is geweest. De be schieting berustte op een vergissing van de betrokken piloot, tegen wie disci plinaire maatregelen zijn genomen. Joy heeft over het incident zjjn spijt betuigd aan de communisten. Intussen hebben de generaals Kim II Soeng (Noord-Korea) en Peng Teh Hoeai (China) het voorstel van gene raal Ridgway, om een nieuwe plaats van samenkomst vast te stellen, ver worpen. De vraag wordt gesteld, of er wel één neutrale zone te vinden is. wanneer de luchtmacht zich niet van vijandelijke gewelddaden behoeft te onthouden. De schrijvers herhalen alle beschuldigingen, die zo voor en na aan het adres der VN zijn uitgesproken en stellen de eis, dat een eind zal wor den gemaakt aan alle schendingen. Dit is de enige manier, om de onderhande lingen op normale voet en op basis van gelijkheid te kunnen hervatten. Volgens Radio-Peking is bij Kaesong een Zuidkoreaan gearresteerd, die be kend zou hebben, 3at hij bevel had ge kregen een lid van een Noordelijke pa trouille te vermoorden. Ten Noorden van Janggoe zijn vijf tien uur lang harde gevechten van man tegen man geleverd. Aan het Westelijke front was het be trekkelijk rustig. De Noordelijken vechten hardnekkig ten Zuiden van Koemsong. Koning Faroek naar Egypte Koning Faroek, die zijn wittebroods weken aan de Rivièra heeft doorge bracht, is met zijn jonge echtgenote koningin Narriman, naar Egypte teruggekeerd. Van T. en S. zijn beiden betrokken geweest bij de moord op de illegale werkster Kitty ten Have, die in 1945 werd omgebracht, omdat zij verraad zou hebben gepleegd. Omdat M. vao hun aandeel op de hoogte was, hebben zij hem beschuldigd van verduistering van kostbaarheden, die bij een „foute" notaris in beslag waren genomen. Op hun verklaringen werd hij tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. M eiste herziening van het vonnis, toen hij eenmaal zijn straf had uitgezeten, en toen bleek de waarheid. De politiemannen hadden, om van M af te komen, valse verklaringen in el kaar gezet. Tegen Van T. werd drie jaar ge vangenisstraf en gevangenneming bij de uitspraak geëist. De rechtbank besliste echter, dat er gevaar voor vlucht re- stond en gelastte de arrestatie ter zit ting. Deze 'oio werd door een lid van een Amerikaanse vliegtuigbeman ning genomen. De amateurfoto graaf zond zijn filmpje naar huis om te laten ontwikkelen. Groot was de verbazing toen men een volmaakte Christusfiguur te zien kreeg, die door de wolken om de beide jagers gevormd werd. Opbrengst papieractie overhandigd Gisteren is in het gebouw van het Nederlandse Kankerinstituut te Am sterdam een bedrag van ruim f 55.000 overhandigd aan de voorzitter van de propagandacommissie van het instituut Dit bedrag werd bijeengebracht tijdens de landelijke actie voor het inzamelen van oud-papier en lompen. Per circulaire werd aan het begin van dit jaar aan alle Nederlandse ge meenten en tal van bedrijven en in stanties verzocht oud papier en lompen af te staan aan het Kankerinstituut. De handelaren in deze goederen hadden toegezegd de giften te verzamelen en de prijs, die zij anders voor deze lom pen zouden betalen aan het instituut af te staan. Schoolkinderen verleenden bij deze actie alle medewerking. Een bedrag van 60.000 gulden (enkele posten moe ten nog binnenkomen) zal waarschijn lijk worden bereikt Nadat de enveloppe met het geld was overhandigd door de heren mr. H. Wils en J. A, H. Bont namens de handela ren in lompen en oud papier, sprak mr Chr. baron de Vos van Steenwijk voorzitter van de propagandacommis sie, hartelijke woerden van dank. DE TWEE RUSSEN UITGELEVERD ZIJN De beide Sowjetrussische militairen, die Maandagavond na een opwindende jacht in West-Berlijn gearresteerd wer den, zijn Dinsdag aan de Sowjetrussi sche autoriteiten uitgeleverd. r' het huwebjk voltrokken van Prins Ernst Aschwin en Simone :dorf. Prins Bernhard woonde de huwelijksvoltrekking van zijn en iocs voor dit doel met zijn vhegtwig naar Engeland gevlogen. Het mensdom is toeh wel diep slecht, als het om geld gaat. Er worden zelfs paarden voor mishandeld. Zo moeten de boeren in Ierland 's nachts met stokken gewapend wachtlopen om te voorkomen, dat hun rossinanten van hun staart worden ontdaan. Paardehaar is op het ogenblik erg duur. Maar een heel gemakkelijke verdienste liet toch wei een Amerikaanse „handels reiziger" lopen, die tal van stadgeno ten honderden doliars uit hun zak had gepraat. Hij had hun verteld, dat er een circus zou komen, maar het bleef absent. Nu werd hij uitgenodigd voor een plaatselijke festiviteit ter ere van de klaplopers. Hij verscheen niet (be ledigd?) en verspeelde zo een beloning van vijfhonderd gulden, een nieuw cos tuum en de garantie, dat hij niet zou worden vervolgd. Pech noemt men zoiets. Maar die beoordeling past Theo- door ook op het volgende geval: een dame, die in het ziekenhuis een behan deling had ondergaan en nu na lange tijd naar huis zou terugkeren, viel uit de bus, waarmee zij de tocht maakte, en moest opnieuw naar het ziekenhuis. Om nog even over het geld te spre- ken: in Duisburg is een bende van twintig personen onschadelijk gemaakt die maandenlang vals geld in omloop Het was geen „Joy-flying" had gebracht. Bovendien wist de Duitse douane een stelletje lieden te achterhalen, die voor enorme bedra gen aan juwelen en koffie uit België het land hebben binnengebracht. En hier een verrassing, die al evenmin aangenaam eindigde: een jongeman verwachtte een stevig aanslagbiljet van de belastingen. Dat is heel erg Theo door hoort daar dagelijks over. Ii plaats daarvan kreeg hij anderhalf millioen terug. Oorzaak: de afdeling, die de aanslagbiljetten uittikte, was in het ongerede geraakt, hetgeen de Amerikaanse Lieftinck fris geld kostte. Dan verging het de bewaker van een waterreservoir in Engeland beter Het reservoir was vol en toch kwam er geen water uit de kranen. De af voerbuis was geblokkeerd door een dikke paling. Tenslotte nog een kléin bewijs van tegenwoordigheid van geest. Een cafébezoeker, die we] van een grapje hield, zette een glas water neer voor een meneer, die juist hevig in het kaartspel verdiept was, en bier verlangd had. De meneer zei niets, deed zijn kunstgebit in het glas en speelde voort. |_|ET bliksemsnelle verloop van de conferentie van San Francisco heeft niet nagelaten overal ook in Moskou ongetwijfeld een diepe indruk te maken. Meer nog dan over het feit, dat Amerika er in is geslaagd alle Arabi sche en Aziatische landen, voor zover op de conferentie vertegenwoordigd, aan zijn zijde te krijgen, is men m het Westen verbluft over het optreden van Gromyko, die, zodra men hem de ge legenheid tot obstructie ontneemt, zelfs een deel van zijn brutaliteit en grofheid schijnt te verliezen. Toen, geheel onverwacht, Moskou bekend maakte, dat het onder leiding van Gromyko een delegatie van 30 man naar de vredesconferentie voor Japan zou afvaardigen en in San Francisco voor de tijd van een maand een weel derige villa huurde, terwijl voor de con ferentie slechts vier dagen waren gere serveerd, was de argwaan groot, dat de Russen met een of ander Macchivel- listisch plan zouden komen. Weliswaar verwachtte men niet, dat het de Sow- jets zou gelukken, de ondertekening van het verdrag door een meerderheid te verhinderen, maar wel degelijk vreesde men, dat zij kans zouden zien, tenminste enige der aanwezige Azia tische staten vooral Indonesië te bewegen om hun handtekening aan het vredesdocument te onthouden en bo vendien, door de kwestie van de wa penstilstand in Korea te verbinden aan bet Japanse probleem, verdeeldheid in het Westerse kamp, waar de oorlog in het Verre Oosten nergens populair is, te zaaien. Om dat te voorkomen stelden de Amerikanen en Britten de rigoureu ze procedureregels vast, die de Russen vrijwel geen ruimte tot manoeuvreren lieten maar gerust, was men tot op het allerlaatste ogenblik niet. Achteraf is nu gebleken, dat de Rus sen tegenover de ferme houding der Verenigde Staten en hun bondgenoten geen politiek hadden. Op het ogenblik, dat duidelijk werd, dat hun elke moge lijkheid tot intimideren ontnomen was, dropen zij af zij het met het dreig- ment van Gromyko, dat een overeen komst van Moskou met de „oorlogsop hitsers" van het Westen thans onmoge lijk is geworden. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat achter dit dreigement een ernstig gevaar schuilt. In San Francisco zijn de Amerikanen erin geslaagd, de vijand van gisteren in het defensieve front tegen de mogelijke vijand van morgen, de Sowjet-Unie, onder te brengen. Dat is een slag, die Moskou uiterst moeilijk incasseren kan. En het heeft een tweede, misschien nog gevoe liger klap in het vooruitzicht. Verre van op de in San Francisco behaalde Lauweren te blijven rusten, heeft het Westen zich reeds opgemaakt om nu ook met Duitsland de zaken definitief te regelen. Men kan er van op aan, dat de Amerikanen het vredesverdrag met Japan zien als een voorbeeld voor een dergelijk verdrag met Duitsland en dat op de huidige conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der Wes telijke Grote Drie in Washington de be palingen ervan in grote trekken zullen worden opgesteld. Daarmede nadert de internationale crisis haar hoogtepunt. Want de herbewapening van Duitsland zal Moskou automatisch voor de keuze stellen, óf zich neer te leggen bij de wetenschap, dat het Westen omstreeks 1953 zo sterk zal zijn, dat het de Russen een vergelijk zal kunnen afdwingen, óf met geweld te trachten zodanige ont wikkeling tijdig te doorkruisen. De recente gebeurtenissen in Korea, waar alles op een hervatting op grote schaal van de strijd schijnt te wijzen, beloven in dit opzicht weinig goeds. Daartegenover staat dat het Kremlin, ondanks het feit, dat de Westerse de fensie nog zwak is, toch weinig kans heeft een oorlog te winnen. Stalin en zijn luitenants zijn koele rekenaars. Mede daarom blijft het moeilijk aan te nemen, dat zij het risico van een totale oorlog zouden willen aanvaarden. De mogelijkheid is dus nog altijd open, dat zij ten slotte, indien ook hun laatste kans op een domineren van de wereld verkeken is, de concessies zullen doen, nodig om de huidige spanning, die niet eeuwig kan duren, te verdrijven. Voor het Westen is de lijn duidelijk. Het heeft slechts het alternatief tussen het scheppen van situaties van kracht, die communistische aggressie kunnen uitsluiten of bukken voor de wensen van Moskou. Het heeft het eerste ge kozen en zal van deze keuze niet meer afwijken, ondanks alle daaraan verbon den risico's. WeebheUcfU Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond, vannacht en morgen ochtend plaatselijk mist. Overigens wisselend bewolkt met enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Aanhoudend warm weer. Donderdag; Zon op 6.09. onder 19.02. Maan op 18.24, onder 3.01.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1