f Pil. Pam en Pom in Afrika D Electronische ontsteking was strikt geheim Dienstbode vindt kostbare schat. Australiër bekladde zich zelf JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN Thans belangrijk wapen in Korea Raadsdebat ging als een nachtkaars uit Affraymet televisie gevonden Pauselijke encycliek Ministertegen verhoging garantie melkprijs De beschaving gered Amsterdamse politie gaat nu ingrijpen Scheepvaartberichten Vier gevangenen uit Norgerhaven ontsnapt Manus Oly slaat in Zufphen lerechl Unieke manier om gemakkelijk rijk te worden De kruik barstte ook hier ten leste Krimpen van pijn ie wagen in het kloosterbos Het Radioprogramma DONDERDAG 13 SEl'TEMBEK 1951 Een Instrument, zo geheim, dat bij na niemand in Korea wist, hoe hij er mee moest omgaan, is thans een van de belangrijke wapens van de V.N. geworden. Dr. Louis Ridenour, een Amerikaan se natuurkundige, had zich afgevraagd, waarom een electronisch ontstekings apparaat, dat in de tweede wereld oorlog werd ontwikkeld en een dode lijk wapen was gebleken bij de slag in de Ardennen, niet meer in Korea werd gebruikt. Het bleek, dat het apparaat zo geheim gehouden werd, dat betrek- De Amsterdamse raad heeft zich gis teren ten leste toch bezig gehouden met een verzoek van de CPN-fractie, om maatregelen te nemen ten behoeve Van de gezinnen, die door de zware re genval in de nacht van 8 op 9 Augus tus waren gedupeerd. Tweemaal ging een debat over deze kwestie niet door, omdat de meeste raadsleden absent bleven. Nu was het punt op de agenda voor een gewone zitting opgenomen. De communistische motie, waarin tal van voorzieningen werden gevraagd ten behoeve van de getroffenen, bleek overbodig. De meeste verlangens waren reeds ingewilligd of in onderzoek. Bo vendien werd medegedeeld, dat de ge kelijk weinig personen het gebruik er van kenden. Dit werd de strijdkrachten gede monstreerd en thans gebruikt het leger bijna twintig maal zoveel granaten met de nieuwe ontsteking als voorheen. Ook de luchtmacht maakt er een in tensief gebruik van. De ontsteking maakt het mogelijk, de projectielen op enkele meters van hun doel tot ont ploffing te brengen. De Britse admiraliteit maakte giste ren bekend, dat de Engelse duikboot „Affray", die in het begin van dit jaar met 75 man in het Kanaal is gezonken, door middel van televisie werd gevon den. Door een defect aan het snuiver-ap paraat zonk de „Affray" op 16 April. Pas op 14 Juni troffen opsporingsvaar tuigen het schip op 80 meter diepte aan. Drie weken lang zijn technici van de Britse marine bezig geweest een draagbare televisie-uitrusting voor ge bruik onder water geschikt te maken. Op het telev sie-scherm aan boord van het bergingsvaartuig werden in begin Juni wrakstukken van de „Affray" waargenomen. Het hoogtepunt was het ogenblik waarop de naam werd ge zien. Tegen duivelse vijand" In een encycliek aan alle bisschop- pen en prelaten van de rooms-katho- troffenen zouden worden schadeloos ^eke kerk heeft Paus Pius de Twaalf- gesteld uit de opbrengst van een col- j de alle christenen ter wereld opgeroe- lecte. De communistische motie werd ingetrokken en zo ging het debat ais een nachtkaars uit. De vaststelling van de garantiemelk prijs op 17.5 cent, voor de periode Nov. 1950Nov. 1951, houdt in, dat de prijs gedurende deze gehele periode blijft gelden, behalve wanneer wijzigingen in de kostprijsberekening het gevolg zouden zijn van een ingrijpen van de overheid, aldus deelde de minister van Landbouw, Veeteelt en Visserij, op een vraag van het Tweede Kamerlid Von deling (PvdA) mede. Uit een door het Landbouw-economisch Instituut ge maakte berekening blijkt, aldus de mi nister, dat de stijging van de kostprijs van de melk, voortvloeiende uit de loonsverhoging van Maart j.l., wordt gecompenseerd door de kostprijsverla ging ten gevolge van een verhoging van de baconprijs, welke is veroor zaakt door een stijging van het peil der vleesprijzen. Zondag vertrekt hoofdcommis saris L. Cohen van de Amsterdamse politie naar Israël om op uitnodiging van het gemeentebestuur van Tel Aviv de verkeerschaos in deze sterk groei ende stad tot een oplossing te bren gen. pen om „samen onder één vlag te strijden tegen de aanvallen van de duivelse vijand". „Wie beziet niet met afschuw de haat en wreedheid, waarmee de vij anden van God in vele landen alles wat goddelijk en christelijk is dreigen uit te roeien", aldus de Paus. „Tegen deze verenigde benden kunnen al de genen, die door de doop gehouden zijn de strijd van Christus te strijden, niet verdwaald en gescheiden blijven". Juicht van vreugde, jubelt, mannenl De beschaving is gered, Robinson heeft Randolph Turpin Murw geslagen tot en met. Zestigduizend bokssportminnaars Hebben zich er aan vergaapt, Hoe daar Turpin als een zoutzak Van de grond werd opgeraapt. Millioenen guldens heeft men Zonder aarz'len neergeteld Om te laten zien hoe Turpin Als een blok werd nee? geveld. Vierentwintig uren heeft men Rustig in de rij gestaan Om één van de twee tot moes of Tot een bloedworst te zien slaan. Hopsa, heisa, hier een nierslag, Daar een kaakslag als een schot, Beng! een dreun op één der ogen, Rang! de wenkbrauwen kapot. En maar smullen van dat lekkers En maar loeien: „Zet 'm op! Dóórgaan, jongens, ondanks alles, Zelfs met een bebloede kop!" Maar wat nood, zij hebben samen In dit tien-ronden gevecht Ruim driehonderduizend dollar Bij elkaar gebokst, 'met recht! Wie praat nog over Korea, Over hongerend India Sugar Ray die heeft gewonnen, Daar draait alles om, hoera! JABSON Eerste televisie-uitzending uit studio in Bussum In samenwerking met de P.T.T. heeft Philips Dinsdagmiddag via de straalzender naar Lopik in de Bus- semse televisiestudio een tweetal filmpjes uitgezonden, één over de staatsmijnen en één over de K.L.M. Zowel het geluid als de beelden van deze eerste officiële uitzending waren goed. Zachte drang hielp niet De Amsterdamse politie is, veront rust door het steeds toenemende aan tal verkeersongevallen in de hoofd stad, (7078 in de eerste zeven maan den van dit jaar), van plan drastisch tegen iedere verkeersovertreder op te treden. „Lang genoeg hebben wij mei zachte drang en soepelheid gepoogd de weggebruikers ervan te doordrin gen, dat slechts een heer in het ver keer een ongeluk kan voorkomen. Nu deze opvoeding blijkt te falen zullen wij niet langer aarzelen", aldus hoofd commissaris Cohen. In politieauto'; en door particulieren afgestane wa gens zullen politie-agenten in burgpr door Amsterdam kruisen en elke weg gebruiker, die op enige overtreding van de verkeersregels wordt betrapt, zonder meer een proces-verbaal geven. Goudpolitsek zal worden gewijzigd Te Washington is voorspeld, dat het Internationale Monetaire Fonds zijn goudpolitiek zal herzien, omdat deze practisch onuitvoerbaar is gebleken. De oppositie van de Verenigde Sta ten tegen verkoop van goud voor ho gere bedragen dan de vastgestelde prijs van 35 dollar per ounce schijnt belangrijk te zijn verzwakt. 53. Nu, dat was dan ook maar net op het nippertje want nauwelijks zijn Pirn, Pam, Pom en Pepi het cir cus-gebouw uit, of Kareltje Kan en Billie de Spinner stormen naar bin nen. „Directeur", roept Billie, ,die aap...." „Ja Ja, die aap," bromt de di recteur, „daar wou ik het ook wel e- ven over nebben7" „We w'llen hem van U terugkopen", roent Billie. „Te rugkopen? Die zieke aap? En waarom als ik vragen mag?" „Omdat er een hoge beloningroept Kareltje, maar Billie trapt hem veniinig op de tenen. „Ach Kareltie is in de war met iets anders, roept hij gauw. „We heb ben die aap nodig, ziet Ueh voor iemand anders. U kunt volgende week vijf andere apen krijgen „Hou ze maar"? roept de directeur woedend. „Die aap, waar je het over hebt, is net weggedragen. Zwaar ziek! Dat heeft me nog een handvol met geld gekost. Die apendokter wilde hem niet eens meenemen!" ..Apendokter?" Billie is sprakeloos. Maar dan gaat hem een lichtje op. Zouden die Pim Pam en Pom, waarover de haven meester het had. hem soms vóór ge weest zijn? „Waren ze soms met hun drieën?" vraagt hii. ..Klont" zegt de directeur, maar weet dan niet goed hoe hij het heeft. Want Billie de Spinner gunt zich geen tiid meer. Hii rent het I kantoortje uit, Kareltje Kat achter zich aansleurend. Abbekerk, Beira—A'dam, 11-9 van Marseille naar Barcelona Alblasserdijk, 11-9 van R'- dam naar Golfhavens Arundo, Newport News ■—R'dam, pass. 11-9 n.m. Lizard Almdijk, 11-9 van R'dam te New York Alpherat, 11-9 van Baltimore te R'dam Baarn, A' dam—Chili, 12-9 van Port of Spain te Wil lemstad verwacht Breda, A'dam—Peru, 11-9 van Callao naar Piso Barendrecht (t), 11-9 van Pladju te Singapore Caltex The Hague (t), 11-9 n.m. van Sidon naar R'dam Cleo- dora (t), 12-9 van Mena el Ahmadi te Stanow Caltex Nederland (t), 12-9 van Sidon te R'dam Cottica, Georgetown—A'dam, 11-9 van Paramaribo naar Plymouth Elmina, A' dam—W.-Afrika, 11-9 van Freetown naar Mon rovia Friesland (SSM), 11-9 van Vlaardin- gen naar Gdynia Graveland, A'dam—Buenos Aires, 11-9 van Santos naar Rio de Janeiro Gaasterkerk, A'dam—Beira, 11-9 van Port Elizabeth naar East Londen Gouwe, 11-9 var. Kopenhagen naar Uleaborg Groote Beer, A'dam—Australië, 11-9 n.m. te Tahiti Haar lem, A'dam—Santiago de Cuba, 12-9 te Ant werpen Hestia, 11-9 van A'dam naar Bar- ranquilla Hoogkerk, R'dam—Yokohama, 12-9 te Manilla Hera, A'dam—Carthagena, 11-9 van Porta Cardon naar Maracaibo Indra- poera, R'dam—Tandjong Priok, 12-9 te Port Said Jagersfontein, Adam—Beira, 11-9 te Port Elizabeth Kota Agoeng, New Orleans— Tandjong Priok, 11-9 (13 uur) te Port Sudan Laertes, R'dam—Balik Papan, pass. 12-9 Dondrahead naar Penang Larenberg, Huelva —Sas van Gent, pass. 11-9 n.m. Ouessant Lombok, Pac. Kust—Calcutta, 11-9 van Cebu naar Tarakan Linge, 11-9 van Zaandam naar Emden Maashaven, 11-9 van Philadelphia naar Nederland Madoera New York—Cal cutta, 11-9 van Bombay naar Chittagong - Mapia, Tandjong Priok—A'dam, 11-9 van Sin gapore naar Suez Melampus, A'dam—Balik Papan, 8-9 van Palembang Nieuw-Amster- dam, 12-9 van New York te R'dam Oranje stad, A'dam—Cristobal. 11-9 van Madeira naar Laguaira Oranje, A'dam—Tandjong Priok, 11-9 van Singapore Poseidon, 12-9 van Cien- fuegos te Hull Plato, 12-9 van Hamburg te A'dam Parkhaven. 11-9 van Georgetown naar Trinidad Ridderkerk, Sydney—R'dam, 11.-9 te Suez Sliedrecht (t), Curacao—Cochin, 11-9 van Suez Schie, Paramaribo—A'dam pass. 11-9 n.m. Ouessant Sommelsdijk, 11-9 van Houston naar R'dam Stad Arnhem, 14-9 (12 uur) van Casablanca te A'dam ver wacht Stad Haarlem, vertr. 13 of 14-9 van R'dam naar Spezia Stad Maastricht, 13-9 (2 uur) van Hoek van Holland te Vlaardingen verwacht Stad Schiedam, vertr. 13-9 van R'dam naar Savona Soestdijk, 11-9 van Lake Charles naar Newport News Tero, Schie dam—Hampton Ronds (V O) pass. 12-9 Lands End Tegelberg, Rio de Janeiro—Kobe, 11-9 van Durban naar Lorenzo Marquez Ter- nate, R'dam—Balik Papan, 11-9 van Makassar Tjikampek, Kaapstad—Kobe, 11-9 van Mau ritius naar Penang Utrecht, Colombo—Pac, Kust, 11-9 van Manilla naar Los Angeles Wield recht (t), East Londen-Baytown, pass. 10-9 n.m. Fernando Noronha Zuiderkruis. A'dam—Nieuw-Zeeland, 11-9 240 mijl noord oost van Galapagos naar Papeete. Zondagavond zijn uit het strafge sticht „Norgerhaven" (Drenthe) vier gedetineerden uitgebroken. Zij hebben kans gezien bij de invallende duisternis zwaar traliewerk door te zagen en op deze wijze er vandoor te gaan. Dinsdagmorgen vroeg zijn zij in de buurt van Coevorden gearresteerd. Zij zijn onmiddellijk op transport gesteld en naar Norgerhaven teruggebracht. Treinvluchtelingen kunnen asyl krijgen De Tsjechoslowaakse regering heeft de Amerikaanse autoriteiten officieel verzocht de trein, die Dinsdag bij Asch door de machinist West-Duitsland werd ingereden, terug te sturen. Personen die niet naar Tsjechoslowakije terug wensen te gaan, zullen asyl kunnen verkrijgen. De Amerikanen verstrekten alle passagiers de volle militaire rant soenen en vertoonden bovendien films over het leven in het Westen. Een vliegtuig wierp 1000 sigaretten uit. Scorzeny in Duitsland De bevrijder van Mussolini, Otto Scorzeny, die destijds uit een interne ringskamp is ontsnapt bevindt zich thans in Stuttgart. Hij is met een gel dig paspoort uit Madrid gekomen. Er werd indertijd een arrestatiebevel te gen hem uitgevaardigd. Men brengt zijn komst in verband met de actie van verschillende Duitse soldatenbonden. Manus Oly zal Vrijdag 21 September terechtstaan voor de Zutphense recht bank. ADVERTENTIE Verleden week vond de dienstbode van Mevrouw De J. te U., tijdens de najaars- 6cl"oonmaak, bij het opruimen van een kast een doos met papiersnippers. Toen zij de inhoud echter eens nader onder zocht, bleek het een groot aantal waarde- punten van Niemeijer's Koffie en Thee te zijn. Mevrouw De J.. die hier al maanden tevergeefs naar had gezocht, was de ko ning te rijk! Gelukkig dat Niemeijer's waardepunten steeds geldig blijven. Het was een respectabel aantal, want mevrouw De J. gebruikt zoals alle ver standige huisvrouwen steeds die heer lijke Niemeijer's Koffie en Thee. Fluks werden de bonnen verzonden naar Niemeijer Groningen en binnen en kele dageri braèht "de post een doos met prachtig ..Safira "-tafelbestek. Dank zij de schoonmaak en dank zij Niemeijer's Koffie en Thee! was Me vrouw De J. nu geheel zonder kosten in het bezit gekomen van de prachtige „Sa fira" vorken en lepels, vlekvrij door en door. Een wijze raad: geniet van Niemeijèr's Koffie en Thee enbewaar de waarde punten zorgvuldig! (Adv. LM (Van onze correspondent te Sydney) MOGEN ER in de historie vele fantastische methoden uitgedacht zijn om zich wederrechtelijk het goed van anderen toe te eigenen, de heer in Sydney die te dien einde zichzelf bekladde, verdient zeker een plaatsje bovenaan de lijst van spitsvondige boosdoeners. De manier, waarop deze vriend zich het geld van anderen toeeigende hoe verzint hij het, zou men rustig kunnen zeggen is alieen mogelijk in een milïioenenstad als Sydney en in een land, dat zo'n tekort aan arbeidskrachten heeft, dat men zonder moeite iedere dag een nieuw baantje kan vinden. En in het vak van deze 39-jarige Robert Raymond William Clifford, het vak van pakhuisknecht, heerst momenteel in een stad als Sydney eveneens een groot tekort aan werkers. prompt opnieuw ontslag met week loon. Vier maal achter elkaar ging dat erg aardig en in een paar dagen tijds had de vernufteling 400 gulden „verdiend". Toen beging hij echter een fout. Hij probeerde het voor een vijfde maal weer in de city. Hij belde prompt weer zijn nieuwe baas op met lasterpraat. De methode, die vriend Clifford toe paste werkte als volgt. Hij nam bij een middelgrote firma een baantje aan en toog de eerste dag aan het door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08, f 7.94. (Advertentie. Ing. Med.) werk. Na een paar uur eerlijke arbeid Maar toevallig had deze op zijn club van een zakenvriend gehoord, hoe die net op tijd door een anonieme wel doener over een nieuw aangenomen employé was ingelicht en toen ook hij dat telefoontje kreeg, rook hij lont. Tegen de lamp gelopen Tot zijn verbazing werd vriend Clif- I ford niet onmiddellijk ontslagen. Hij I ging dus nog lelijker dingen over zich zelf vertellen, niet vermoedend, dat zijn bewegingen in de gaten werden gehouden. Zo is er een vroegtijdig einde ge komen aan de unieke practijken van deze oneerlijke vriend. Het idee was belde hij prompt zijn haas op er. ver telde hem als anon i-me vriend aller lei fraais over het groezelige verleden van de nieuwe pakhuisknecht. De baas schrok zich natuurlijk een hoed je dat hij zo'n gevaarlijk en gemeen iemand in dienst had genomen en ontsloeg de nieuweling prompt met de wettelijke week extra loon. Met een week loon voor een paar uur werken op zak toog vriend Clif ford dan weer op een nieuwe werk gever af, werkte een paar uur en bel de de nieuwe baas weer op met vrese lijke verhalen over zichzelf. Resultaat 43. Toen Sijmen Sabbel de volgende ochtend Trien en Toos hun ontbijt kwam brengen, dat bestond uit elk een half ons gepelde pinda's drie bananen, een half kropje sla en twee eieren, werd hij door de twee chimpansees met de grootst mogelijke onderscheiding be handeld. „Ik ben blij, dat we nu einde lijk eens een oppasser krijgen, die ver stand van zijn werk heeft", zei Toos diplomatiek, terwijl zij een der eieren tussen vinger en duim nam en het ding bedachtzaam in haar mond stopte. „Weet je wel Toos dat opzichter Brown ons de eieren altijd ongepeld voorzette, terwijl meneer Sabbel ons de eerste de beste keer de eieren netjes en zorgvul dig gepeld komt brengen?" Trien keek Sijmen Sabbel schalks aan. Ze zei: „U weet niet half meneer Sabbel, hoe Toos en ik het op prijs stellen dat onze ver zorging aan U is toevertrouwd. En als U mij belooft er niets achter te zoeken, mag ik U dan toevertrouwen dat Toos en ik vinden dat U zulke énige blauwe ogen hebt?" Sijmen Sabbel had in zijn leven nooit veel complimentjes ge kregen. Hij kreeg toen hij dit hoorde een kleur tot achter zijn oren. DOOR MARJORIE VERNON 37) „Maar ik heb Iris Chelford gevraagd om voor me in te vallen, zodat ik ook eens even weg kan en plezier kan heb ben. Neville komt ook en ik kan toch niet van hem eisen, dat hij zich stom loopt te vervelen, terwijl ik aan mijn stalletje ben gebonden, vind je we!? Iris vond het nog leuk ook. Ik geloof dat ze hoopte enige mannelijke belang stelling bij dat bloemenstalletje te wekken waarschijnlijk denkt ze met haar rode hoofd en haar gera- niumkleurige jurk, dat ze zelf nog de mooiste bloem is van allemaal!" „Peta, je bent een reuze kat!" Nan kon het niet laten om te lachen, hoe wel ze een steek in haar hart voelde, toen Peta zo nonchalant en vertrouwe lijk Neville's naam noemde. „Hoe vind je meneer Heritage eigenlijk?" vroeg ze aarzelend. „Hij is helemaal niet zoals ik had gedacht! Hij is mager en knap en ge voelig!" „Dat weet ik. Ik ben hem con keer tegengekomen toen ik aan het paard rijden was." Nan vond dat ze het be drog niet zover kon doorvoeren dat ze zou doen alsof Neville en zij elkaar nooit hadden ontmoet. Daarmee ver raadde ze zijn geheim niet! „Heb je hem ontmoet?" vroeg verbaasd. Neville had het haar verteld, het scheen haar vreemd hij het had verzwegen. „Ja. Maar vertel eens' wat je hem vindt, of je veel dingen Peta niet dat van met hem gemeen hebt en zo." Nan slikte haar woorden haast in. „Ja, dat geloof ik wel. Hij is werke lijk erg aardig en heel makkelijk te hanteren!" Peta lachte haar vrien din toe en merkte niets van de pijn in het hart van hel andere meisje. „Ik zou me geen betere man kunnen wen sen." „Denk.je.dat je van hem zult gaan houden?" Nan kon het niet laten die vraag te stellen. Ze knabbelde aan een sandwich met het gevoel dht ze er in zou stikken. Ze had het altijd gezellig gevonden om Peta op te zoeken, maar in de toe komst zouden er moeilijke en pijnlijke onderwerpen zijn, dat zag ze wel in. Maarze moest zich over haar dwaasheid heen zetten. Ze woonden allemaal zo dicht bij elkaar in d - buurt, dat ze elkaar zeker dikwijls zouden ontmoeten, en ze zou er toch vroeger of later aan moeten wennen om Peta en Neville samen te zien. „O, liefde!" Peta wuifde luchtig met haar hand. „Wat heeft dat er nu mee te maken? Je moet deze zaken uit een practisch oogpunt bekijken, kindlief. Ik zal een goede meesteres zijn voor Lynford Hall, een vriendelijke echtge note en een uitstekende gastvrouw. Wat kan hij meer van me verwachten? "Vat mijzelf betreft, ik ben blij dat ik iemand heb die vriendelijk is en goed gehumeurd en gemakkelijk in de om gang, in plaats van de een of andere arrogante pedante kwast die zichzelf hoogst gewichtig vindt!" Nan trok haar wenkbrauwen op en moest lachen om de heftigheid van haar vriendin. „Het lijkt wel of je uit bittere erva ring spreekt!" zei ze. Peta nam een sigaret en stak die aan ze had al gauw haar poging om iets te eten, opgegeven pufte een paar minuten zenuwachtig, keek toen haar vriendin recht aan en zei hape rend: „Nan, ik heb gisteren een avon tuur beleefd. Ik kan niet anders, ik moét het aan iemand vertellen". „Ja?" Nan keek haar vol belangstel ling aan. „Wat is er dan gebeurd?" „Ik ging een eind met Bill wande len en kwam door het Kloosterbos Herinner je je die oude woonwagen? Die is weer bewoond, door de afschu welijkste kerel, die je je kunt voor stellen! Bill blafte hem aan en hij was ontzettend onbeschoft tegen me en zei, dat ik niet wist hoe ik mezelf moest beheersen, laat staan mijn hond en dat ik een verwend kind was en., en. nog een heleboel van dat fraais meer". „Goeie hemel!" riep Nan verbaasd en ontsteld uit. Ze keek Peta onzeker aan. „Peta, weet je zeker dat je niet overdrijft? Je zult Blake Holdcroft be doelen en die leek me nog al aardig. „Jij weet ook alles!" zei Peta zacht jes en vol bewondering. „Eerst kom je me vertellen dat je Neville hebt ontmoet en nu ook nog die afschuwe lijke vent Holdcroft! „Hij is erg dol op paarden", legde Nan uit en het klonk haast als een verontschuldiging. „We raakten erover aan het praten en toen vertelde hij me dat hij in de woonwagen woonde. Hij heeft vruchten en eieren van me ge kocht. Ik wou je juist over hem ver tellen. vandaag. Ik heb daar nog niet eerder de kans voor gehad, hij is hier nog niet lang." „Hij is hier in ieder geval lang ge noeg geweest", antwoordde Peta boos. „Ik ga aan Neville vertellen hoe hij nie heeft beledigd en vraag hem, hem eruit te laten gooien. De onbeschofte vlegel! Ik kan me niet voorstellen, dat jij hem aardig vond." „Hij is altijd al vroeg in de weer. als ik aan het rijden ben, dat was hij ten minste tot voor een paar dagen." (Wordt vervolgd) ongetwijfeld goed en nieuw en meteen beetje meer geluk had hij een lucra tief „bedrijf" kunnen scheppen uit het bekladden van zichzelf. Zij weigerden winst TEGELIJKERTIJD speelde zich in de buurt van Sydney in de indus triestad Newcastle iets even nieuws én unieks af. Daar was geen oneerlijke man, die zichzelf verrijkte, doch daar weigerden eerlijke werkers het geld dat hun toekwam. Dit vreemde schouwspel was te zien onder de ketelmakers op de scheeps werven van de staat Nieuw-Zuid- Wales. Deze goede, noeste werkers ga ven namelijk prompt hun winstaandeel, ten bedrage van een halve week loon, terug aan hun bazen die er verder geen recht meer op hadden, doch die na tuurlijk verder ook niet meer wisten wat ze ermee aan moesten. Deze vreemde kronkeling van het menselijk, brein is afkomstig van 4e communistische leiding van de vak bond der ketelmakers. Het zal de goe de ketelmakers uit Newcastle wèl aan het hart gegaan zijn, de raad van hun handige en goed van de tongriem 'ge sneden vakverenigingsleiders op te volgen en er zal voor velen thuis bij moeder de vrouw wel wat gezwaaid hebben. Oneerlijk verdiende centen door zichzelf te bekladden en eerlijk ver diende centen weigeren, omdat men zich door onscrupuleuze communisten laat misleiden het is een vreemde wereld, doch daarom wellicht voor de nieuwsgaarder des te belangwekken der VRIJDAG 14 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.18 Gn,m.muziek. 8.00 Nieuws en weer* berichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de ".'huisvrouw 9.00 Gram.muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Sopraan en piano. 11.05 Radiofeuilleton. 11.25 Orgelspel. 12.00 Orkest- concert. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Gram.muziek. 12.45 Sportpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Orgel en accordeon. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Groot koor, Omroeporkest en solisten. 15.10 Voordracht. 15.30 Dans muziek. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Piano-duo. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 ,-Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 19.10 Spreekuur voor emigranten. 19.30 „De nieuwe Kerkorde", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Gram. muziek. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „Een sterk volk", causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Lichte mu ziek. 22.50 Gesproken portret. 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25-24.00 Kamer orkest. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 KRO, - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Instrumentaal Septet. 7.45 Morgengebed en iwturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 9.45 Gram.muziek. 10 25 Piano, viool en cello. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gi am.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole-orkest. 13 45 Voor de huisvrouw. 14.00 Schoolradio, 14.20 Twee violen en piano. 15.10 Gram. muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor do jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Politie-kapel- 18.18 Katholiek signaal. 18.22 Gram.muziek. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Vraaggesprek met de voorzitter van het comité „Pro Palesti na". 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending! Verklaring en toelichting. 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal en buitenlands over zicht. 19.56 Gram.muziek. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Omroeporkest en solisten. 21.10 Brabants half uur. 21.40 Piano-recital. 21.55 „Opbouw io Liefde", causerie. 22.10 Actualiteiten. 22.17 11 arprccital. 22.35 „Als die van Ons", klank beeld. 22.45 Avondgebed en Liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusements muziek. 23.35-24.00 Lichte muziek. |N de restaurants aan straten wordt het gel melodieus: het lied vai jongsaf gehoord en zie ze kennen eikaars geh< verbonden geweest. He van wat er In de Zult Zuiderzee is niet meer grote zwarte letters plaats, waar hun vaders Maar het lied van het worden. Soms wandelen weg, een tere, grjjze Jijn onderbroken door Harderwijkers praten. Silhouetten van draglln dóar klinkt het lied v Een donkere streep: bi zjjn! |_|et dijkgedeelte, dat vo Harderwijk in zee een drietal andere percel op het IJselmeer zijn begin van een nieuwe de Oosterpolder. Op de Dienst der Zuiderzeewer deel aangegeven als per eind verder in zee perceel, en in de nabijh pen vindt men de beide len. Op deze vier punten gedeelte boven zee uit, drukwekkend en mas van een nieuwe polder in Neêrlands vreedzame breiding van ons grondg len nu reeds geen waai biedt voor een behoorlij De Noord-Oostpolder is men en biedt talrijke la? vredigendê perspëctieve schare van hen, die bebouwen, zoals ook grootvaders dat deden, lij len. Daarom is het zovel de, te turen naar de hori de Harderwijker boulevar dat de Oosterpolder in draai gereed zou zijn ver is, zullen de bladeren len van de bomen zijn het begin is er. En er w hard gewerkt. Het was in de maand jaar, dat de Harderwijkei dat er grote dingen op [JE NEDERLANDER IS rijk deel zijn eigen we Fransman eens heeft ge Nederland, dat werd ge bljjft het een feit, dat gre onze eeuwenlange strijd slechts door een kunstig huishouding bewoonbaar men opleveren, als daar deling van de bevolking. Nederland behoort nu de dichtst bevolkte g Europa en staat zelfs in aan de spits. Deze dichte Nederland is ontstaan d< gebroken en nog steeds groei (1829 2,6 millioen 5 millioen, 1949 10 millii wijl in de meeste landen de groei is vertraagd, nes landse bevolking ook th toe. Als de verwachtinge gen, is nog een verderi groei van de Nederlandse het vooruitzicht. Waar moet deze terech ze vraag wordt gesteld i „Ruimtelijke Ordening i uitgave van de Regering dienst. Het is frappant, we rijk deel van de bevolkn polderland in het Westei trokken. Inderdaad wooi de helft van alle Nederl gebied, dat slechts 2/9 v land beslaat. Daar ligger grote steden, onze gr< het zwaartepunt van on ontwikkeling en dat van verkeer. Het is dan ook eis, de ontwikkeling va landsdelen zoveel mogelij ren en daarmede een ve ring van de moeilijkhede ten te voorkomen. In de

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6