I Zoetwa millioen Zout watt Stad en Omgeving C. N. H. V. herdacht tweede lustrum AGENDA Operette „Das gibt 's nur einmal" kon slechts ten dele bevredigen Reinigingsrechten worden geheven Zilveren jubileum aan de ambachtsschool Kees Stet voor de invalidenbond Warmenhuizen „De Laatste Eer" hield de jaarvergadering Petten Schoorl Plattelandsvrouwen hielden tentoonstelling Oudorp De Keer de Leij jubileert Bedachtzaam b MAANDAG IT SEPTEMBER 1951 Bekeuring leidde tot oprichting hengelaarsbond Het is deze maand, om precies te zyn de negentiende, juist tien jaar geleden dat zeventien Alkmaarse hengelaars zich verenigden en toetraden tot het Cen traal Nederlands Hengelaars Verbond. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum werd Zaterdagavond in de geheel met leden en belangstellenden gevulde grote zaal van Het Wapen van Heemskerk een feestelijke herdenkingsbijeenkomst ge houden, waaraan medewerking werd verleend door Pander's Revuegezelschap, The Rhythme Boys en de heer H. W. Arendsen. Tal van afgevaardigden van andere verenigingen en instanties spraken het jubilerende bestuur toe en boden bloemstukken aan. Goede verstandhouding met waterschap Schermer Eerst werd gesproken door de heer 4. Flakkert, die een kort overzicht Ifnf van de geschiedenis der vereni ging en die bloemen aanbood namens zeven van de oprichters. Een afge vaardigde van de hengelvereniging te Nieuwe Niedorp dankte de afdeling Alkmaar voor de wijze waarop ze N. Niedorp hielp bij de oprichting van een plaatselijke vereniging aldaar en voor haar bemoeienissen bij het pach ten van water. Een afgevaardigde van Dijkgraaf en Heemraden van de Schermeer betoogde, dat het water schap en de vereniging steeds zeer prettige relaties hebben onderhouden. De hengelaars gedragen zich ordelijk en nog nimmer behoefde tegen één der leden proces-verbaal te worden opgemaakt of zelfs maar een waar schuwing worden gegeven. De heer JanseKok, de voorzitter van het landelijk verbond en voorzitter van de afdeling Haarlem, noemde het C.N. H.V. te Alkmaar een van de grootste en beste afdelingen. Namens Haarlem bood de voorzitter een keurig jubi leumvaantje aan. De populaire voorzitter, de heer H. J. Schuit, gaf hierna een kort over zicht van de ontwikkelingsgang der vereniging. De afdeling Alkmaar ont stond, doordat een Alkmaarse henge laar werd bekeurd wegens het vissen met een snoekdregje in het Noord hollands Kanaal. Naar aanleiding hier van kwamen in het zaaltje van de heer K. Piet in de Langestraat zeven tien hengelaars bijeen, die zich in hun rechten beknot voelden. De heer C. Misset, rechtskundig adviseur van 't C.N.H.V., voerde de eerste besprekin gen en hield de zuigeling, de afdeling Alkmaar, ten doop. Jaren later werd het proces door de hengelaars gewon nen. Na de rede van de heer Schuit werd de restaurant-Wannerprijs uitgereikt aan het lid, dat in het afgelopen sei zoen de zwaarste baars op het droge haalde. Het was de heer Humer, die een baars van 6.90 ons had gevangen. De prijs was een grote taart in de vorm van een baars. Het gezelschap Pander voerde hier na een jubileumrevue op, waarvan de beste nummers het optreden van Freddi Gerdo en de Rio banjeiiers van het gezelschap Kees Stet waren. Deze vielen in, omdat enkele medewerken den van Pander onverwacht verstek hadden moeten laten gaan. De avond werd besloten met een groot feesthal dat onder de beproefde leiding van de heer Arendsen stond. The Rhythm Boys zorgden op uitstekende wijze voor de muziek. Het feest duurde tot 's nachts vier uur, ,,de tijd waarop een fatsoenlijk hengelaar opstaat om te gaan vissen", zoals voorzitter Schuit concludeerde. Woensdagavond wordt een tweede jubileumavond gehouden. Burgerlijke Stand Geboren: Albertus O., z. van E. Koops en A. Krul. - Anne M., d. van C. v. d. Made en A. J. de Leeuw. - Mathilde H. A., d. van H. A. v. Offeren en M. A. F. Ortlep. Getrouwd: Cornell's van der Molen én Maartje Streicher. Johan G. van Roemburg er. Aaltje A. Verrijp. Overleden: Cornelia P. Pool, 83 jaar, wed. van J. J. van den Berg. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) MAANDAG Rex-Theater, 2.30 en 8 uur: Francis weet het beter (alle leeftijden); Har monie Theater, 8 uur: That midnight kiss (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Brandende vleugels (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Haviknest. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Het vrije toneel met „Krakeel om het kasteel". IN HET KORT Vrijdag werd bij de Huishoud- en Industrieschool alhier een damesrijwiel gestolen. Het is de politie reeds dit week end gelukt de dader aan te hou den. De dievegge bleek een 16-jarig meisje uit Alkmaar te zijn, dat enkele dagen op reis wilde. Zij was de ouder lijke woning ontvlucht. Op de Kanaalkade lag Zaterdag avond een man die. ondanks de stro mende regen, in een diepe slaap ver zonken was. Het kostte de politie, die hem per motorzijspan naar een droger oord wilde overbrengen, veel inspan ning hem wakker te krijgen. Het circus Van Bever zal vandaag wegens vervroegd vertrek naar Bever wijk niet meer optreden in Alkmaar. Het bezoek in deze stad was zeer matig. Zaterdag is een 19-jarig'* vrouwe lijke winkelbediende aangehouden ter zake van verduistering in dienstbetrek king. Nadat procesverbaal was opge maakt, is zij op vrije voeten gesteld. Geringe solistische De Kees Stet-avond, welke de afde ling Alkmaar van de Nederlandse Inva lidenbond, Zaterdagavond in de fraai gemoderniseerde zaal van het Gulden Vlies organiseerde, is niet afgeweken van de vele voorgaande uitvoeringen, welke het ensemble van onze populaire stedelijke kleinkunstenaar hier ter plaatse heeft gehouden. Noch in de mate van belangstelling, noch in het succes, dat het gezelschap ten deel viel. De zaal was uitsekend bezet en het frenetieke applaus waarmede de aan wezigen het gebodene beloonden be wees, dat Stets ster nog steeds rijzende is. Het programma, dat in onderdelen verschilde van dat van vorige avonden, werd voorafgegaan door een kortmaar kernachtig propagandistisch woord van de voorzitter de heer Schoen en ver volgens in het bekende vlotte tempo over het voetlicht gebracht. Kees Stet zelf onnavolgbaar in zijn creatie vroeg het leeuwendeel van het succes, Truus Schot en Tom de Munk zongen veroverend, Cakie goo chelde, The Rio's schonken vocaal en muzikaal genot, Freddie Gerdo b» speelde op virtuoze wijze zijn accordeon en de piano en Nico Akkerman lijmde dit bonte allerlei met een vlotte confe rence aan elkaar. Het optreden van Za- terdag doet het beste verwachten voor het geheel nieuwe programma, datKeps Stet half October in het Gulden Vlies ten doop hoopt te houden. Voor de plaatselijke afdeling van de Invalidenbond was het een succesv>l'e avond. Het zegenrijke doel, dat deze or ganisatie nastreeft, verdiende het ten volle. Een geanimeerd, maar wel wat langdurige verloting bracht de pen ningmeester in verrukking. Een sympathieke geste maakte de lei der van 't gezelschap, toen de cabaret groep Pander uit Amsterdam, die voor het C. N. H. V. in het „Wapen van Heemskerk" optrad, hem in verband met het uitvallen van twee nummers, om bijsta c t verzocht. The Rio's en Freddie Gerdo verhuisden spontaan naar de Breedstraat om daar het jubi leum van de hengelaarsverenigng op te luisteren. Hoe hoog is die fles? Er zal twee weken in onze stad een wandelende fles te bewonderen zijn. Het is een reusachtige fles van het „Zonne"-bleekwater van de Alkmaarse Sodafabriek Alkmaar" en er worden i 500 aan geldprijzen uitgeloofd voor degenen, die de hoogte van deze fles kunnen raden. Bekend is alleen dat de flesch 9 1/3 maal zo hoog is als de ori ginele literfles (zonder kurk) waarin dit bleekwater verkocht wordt. De prijzen worden door de w'"keliers uitgedeeld. Elders in dit nummer vindt men nadere bijzonderheden. medewerkinq Paul Harden en de bekende operette dirigent Julius Susan hebben een nieuw operette-ensemble gevormd, dat zij voor de eerste maal in 't Gulden Vlies aan ons voorstelden met de ope rette „Das Gibt's nur einmal", muziek van Bruno Granichstaedten. De parti tuur is ongetwijfeld zeer melodieus, maar is niet zo vitaal als bijvoorbeeld een werk van Kalmann en spreekt niet. zo direct tot de luisteraar in 't alge meen. Dirigent Susan én zijn orkest wisten er niettemin nog veel van te maken. Bij een operettevoorstelling is de mu ziek primair, en men verwacht dan ook in eerste instantie veel vocale presta ties. In dit opzicht zijn we deze avond nog al bescheiden bedeeld. Dora Schrama, en Lucia v. d. Ven zongen hun partijen uitnemend, maar met deze twee solisten had men alles wat vocaal van belang kon worden ge noemd. Er werd overigens goed toneel ge speeld en hier willen we speciaal ver melden Lucia v d. Ven als Lintscherl, Hetty Ruys als de Weduwe Spannber- ger, en MariandlMary v. d. Berg. Paul Harden was kostelijk in zijn hu moristische rol, evenals Rob Milton. De operette werd geheel in de oor spronkelijke taal opgevoerd. Dit valt zeker te waarderen, doch alleen als men dit standpunt ook streng door voert en er geen grapjes in het Neder lands tussendoor maakt. Een operette vertegenwoordigt nog altijd een zekere artistieke standing, die echter in het derde bedrijf geheel zoek was. Waarom zo dicht aan de grens van het „banale?" In het algemeen werd het toch een zeer vlotte vertoning. De reactie van het publiek was enthousiast. Dit en semble dat zich nog „in moet soelen". heeft uitnemende kansen. Maar laat het zich niet verleiden tot goedkope successen. Ms. De jaarwedden der wethouders In 1948 besloot de Raad te bevorde ren, dat de jaarwedden der wethou ders van f 2400 op f 3400 per jaar werden gebracht, welke jaarwedden daarna tot dat bedrag tot stand zijn gekomen. De burgemeester is thans van me ning dat deze salarissen niet in over. eenstemming zijn met hetgeen voor de functie van wethouder voor een gemeente als Alkmaar wordt vereist. Tn Den Helder is het salaris f 4500, in Velsen f 4720 en in Zaandam f 4500. In beide laatstgenoemde ge meenten tracht men de salarissen op resp. f 4920 en f 4700 te brengen. Alle overheidsfuncties hebben in verband met de ontwaarding van het geld sedert 1 Januari 1950 procentu ele verhogingen in bezoldiging on dergaan. hetgeen met de wethouders salarissen in Alkmaar niet is ge schied. De minister is van mening, dat de wethouders-salarissen met 15% vermeerderd kunnen worden. Naar aanleiding daarvan stelt de burgemeester de Raad voor aan Ged. Staten te verzoeken de wethouders- salarissen te rekenen met ingang var. 1 Januari 1951 te brengen op f 3800 per jaar. De begrafenisvereniging „De Laatste Eer" heeft Vrijdagavond de jaarverga dering gehouden in café Slikker. Voor zitter P. Dissel opende de vergadering en heette de weinige aanwezigen wel kom. Hij memoreerde het vijftienjarig bestaan en bracht dank aan de vereni ging voor Prot. Belangen voor de fi nanciële steun. Voorts roemde de heer Dissel het werk van de dragers en aan spreker-voorloper en deelde mede, dat de heer P. Pit wegens ziekte als drager heeft bedankt. Door omstandigheden kan ook de heer D. Mink deze functie niet meer verrichten. Uit het jaarver slag bleek, dat er zeven begrafenissen waren verricht, waarvan twee wegens een ongeval. De vereniging telde op 1 Januari 276 leden en 95 niet-betalen- de leden, totaal 132 gezinnen. Opge merkt werd. dat vertrekkende leden zich automatisch kunnen laten over schrijven naar een andere vereniging Het omgekeerde is uiteraard ook mo gelijk. Gaan er leden naar een plaats, waar geen vereniging bestaat, dan kunnen zij lid van de vereniging blij ven. De penningmeester kon mede delen, dat het bezit van de vereniging met 37.was gestegen. De periodiek aftredende bestuursleden N. van der Wel, A. Nieuwland en P. Mink werden herkozen, terwijl de heer C. de Boer werd aangewezen als lid van de com missie tot nazien van boeken en be scheiden. Bij de rondvraag wees de voorzitter ei op, dat de vergoeding van de dra gers aan de lage kant is. Besloten werd het bedrag met 0.50 te verhogen. Met het oog op de financiële toestand meende men niet verder te mogen gaan. Tot reserve-aanspreker werd be noemd de heer C. de Boer, naar een reserve-drager zal worden uitgekeken. Vlam in de pan Bij de expediteur, de heer J. V. alhier geraakte een pan met vet in de brand. Enkele buren opmerkzaam geworden door de rookontwikkeling en de min der aangename geur van een te hard geroosterd stukje, snelden toe en slaag den er in het brandende geval naar buiten te werken. Dank zij dit door tastend optreden bleef de schade be perkt tot het verloren vet, wat ver brandde gordijnen en een geschroeid plafond MARKTBERICHTEN WARMENHUIZEN, 17 Sept. 1951. 6800 kg aardappelen, Koopmans Blauwe 8,70 8.80, Eigenheimers 8,509,20. Meerlanders 9,50—10,20; 2930 kg slabonen 35—49; 4000 kg witte kool 3,60. ALKMAAR, 17 Sept. 1951. Veemarkt: 5 paarden 700900; 117 vette koeien 550 1070; 29 nuchtere kalveren 4085; 14 velte schapen 90—130; 129 varkens 2,10—2,20 per kilogram. NOORDERMARKTBOND, 17 Sept. 1951. - 6.000 kg aardappelen, Eerstelingen 8, Eigenheimers 8,4C, Blauwe Eigenheimers 7,70—8; Bevelanders 8.20—8.50, Meerlan ders 8.10, Noorderlingen 8.60,g grove 6.20 8,70; 2300 kg bieten A 6.50—6,70^ B 4,70; 25.000 kg witte kool 3,50—7,50; 760Ó kg sla- bonen I 44—51, II 39 -46, afwijkend 25— 35; 80 stuks bloemkool B 1 29. B II 15. Het tarief wordt voor de eerste drie emmers op f 4 per emmer per aar gebracht Nu de modernisering van de reini gingsdienst dezer dagen tot stand is ge komen achten B. en W. het tijdstip aan gebroken om tot invoering van een huisvuilbelasting over te gaan, daar al thans de kostenstijging van de ophaal dienst ten laste der gebruikers moet worden gebracht De ophaaldienst kost te in 1948 ƒ69.679.20, in 1949 ƒ73.098,85 en in 1950 102.633,01. Voor 1951 moet op een uitgave van 113.000 worden gerekend, waarbij met de opbrengst der emmer-retributie geen rekening is gehouden. Onder de huidige omstandigheden is liet naar B. en W. menen, niet te veel verlangd van de gebruikers van de op haaldienst een geringe bijdrage in de kosten te vragen. B. en W. geven in overweging onder de naam Reinigingsrechten een jaar lijkse heffing voor het ophalen van vuil nis in te voeren, welke zal bedragen 4,per emmer voor de eerste drie emmers, 6,per emmer voor de vol gende drie en 8.per emmer voor de overige. In deze heffing is dan de ver goeding voor het in bruikleen hebben van de uniforme vuilnisemmers begre pen. Voorts is het wenselijk een tarief van 10,in te stellen voor elke emmer van afwijkend model. Naar mate meer emmers bij eenzelfde verbruiker in Collega's uitten hun waarde'ing voor jubi'erende heer Rauwerda Rustig, bekwaam werker De Engelse Koning keerde Zater dag j.l. terug van vacantie uit Balmoral. De koning, die voor zijn oude longkwaal onder voort durende controle van zijn genees heren staat, nam dit besluit op advies van de doctoren. DIERENBESCHERMING Zwervend is op de Laat aangetroffen een cvpers poesje en in de Tesselschadeschool een zwart poesje, beide pl.m. drie maanden oud. Ter beschikking zijn enige jong'e poesjes, pi.m. drie maanden oud en een grote poes onverzorgd achtergelaten. De heer Swart, Heerenweg 6 te Heiloo, heeft ter beschikking een grote en cen kleine poes. Adres inspecteur: C. Verwer Baanstraat 1, Alkmaar. Waar anders zou men het jubileum van de heer R. Rauwera beter hebben kunnen vieren dan in de Ambachts school, waar hij vijf en twintig jaar les heeft gegeven in timmeren en houtbe werking? In de feestelijke kring van de collega's en hun dames werd de jubi laris door verschillende sprekers lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij zijn leerlingen onderrichtte. De voor zitter van het schoolbestuur, de heer Met, was de eerste spreker, die zijn waardering uitte voor het werk van de jubilaris. Het deed spr. veel genoegen dat ook buiten de school het werk van de heer Rauwerda gewaardeerd wordt. Niet voor niets toch is deze belast met het afnemen van het examen in machinale houtbewerking voor de N.O.-acten. Ook oud-leerlingen, die 23 jaar geleden als eerste leerlingen van de jubilaris de school verlieten, hebben dezer dagen nog weer eens in een gezellig samenzijn van hun genegenheid getuigd. Namens het bestuur bood spr. de lieer Rauwer da een mooi bloemstuk aan. De directeur, de heer Arnoldus, roem de de bekwaamheid en de werkkracht van de jubilaris en hij prees de zeker heid en de rust, die steeds van hem uitgaan en die hem zozeer geschikt ma ken voor dit verantwoordelijke onder wijs. „Noem daarbij het open oog dat U hebt voor nieuwe werkwijzen en nieuwe eisen, door de praktijk gesteld, en het zal duidelijk zijn, mijnheer Rau werda, dat ik mij zeer gelukkig prijs als directeur, zulk een leraar aan mijn school te hebben". Namens de kring van collega's gaf de heer Harder uiting aan de vriendschap pelijke gevoelens van het gehele per soneel. Hij roemde de geest van sa menwerking en bood namens allen de jubilaris een aquarel en mevr. Rauwer da bloemen aan als zichtbare tekenen van warme sympathie. De heer Reurslag sprak hartelijke woorden als voorzitter van de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Bond van leerkrachten bij het N.O. Hij hoopte, dat ook het Verenigingsleven nog lang zou profiteren van de toegewijde werk kracht van de jubilaris en liet zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie mand bloemen. Ook de heer Waalewijn, die van alle collega's ongetwijfeld het meest met de heer Rauwerda heeft samenge werkt, prees hem als mens, vriend en leraar. Op zijn bekende, rustige wijze dank te de jubilaris voor de goede wensen, tot hem gericht en voor de be"wijzen van vriendschap, die hij steeds en ook deze middag mocht ontvangen. dienst zijn bestaat er meer aanleiding de vergoeding te richten op de kostprijs der dienstverrichting plus de kosten van afvoer. Zo bereikt men, dat voor gro tere hoeveelheden aansluiting wordt verkregen met de vergoeding welke verschuldigd is voor het storten van bedrijfsvuil e.d. op het beltterrein. Er worden per gebruiker ten hoogste 15 emmers met een totale inhoud van 500 liter in bruikleen gegeven. Indien bij ziekenhuizen en dergelijke gebouwen een rouleersysteem voor emmerverwis seling wordt toegepast kunnen meer emmers in gebruik worden genomen, Het tarief voor de gewone gebrui kers wordt, mede gezien de mogelijk heid om in termijnen te betalen, niet te bezwaarlijk geacht. Zij die door de Armenwet regelma tig ondersteund worden en zij wie! ge zinsinkomsten niet hoger dan ƒ2000,— per jaar zijn waaronder in het al gemeen ook degenen vallen, die een uitkering op grond van de noodwet ouderdomsverzekering ontvangen en geen verdere gezinsinkomsten hebben worden van de heffing vrijgesteld. Ook is ontheffing mogelijk bij langdu rige ziekte, langdurige werkloosheid of verlies van de kostwinner van het gezin. De jaarlijkse opbrengst der heffing wordt op ƒ43.000.— geraamd. Voorge steld wordt haar op 1 October te laten ingaan. B. en W. geven in overweging de emmer-retributie met ingang van 1951 af te schaffen en de reinigings rechten over het laatste kwartaal van 1951 te bepalen op de helft van het jaarbedrag. Een invordering door mid del van de Lichtbedrijven stuit op or ganisatorische bezwaren, maar zal door de gemeente-ontvanger kunnen geschie den. De bijkomende kosten der invor dering worden op 1500,— geraamd. Bij afzonderlijk besluit worden de tarieven vastgesteld voor het stort, h van bedrijfsvuil op het beltterrein en het ophalen van dergelijke afvalstof fen. Het tarief voor het storten van vuil zal 1,65 per m3 moeten bedra gen; het tarief voor het ophalen wordt gebaseerd op de kostprijs der dienst verrichting. JUBILARIS GEHULDIGD Zaterdag was de heer P. Godijn 25 jaar als rotatiedrukker-stypeur in c bedrijf werkzaam. De beide directeuren, de heren J. Bijlsipa en C. Krak hebben hem te zij nen huize gecomplimenteerd. De heer Krak heeft de jubilaris toegesproken, diens trouwe plichtsvervulling gememo reerd en aan vele markante en prettige gebeurtenissen uit zijn diensttijd her innerd. Namens de directie werden de jubilaris een mand bloemen en een enveloppe met inhoud aangeboden. Van zijn collega's alsmede van redac tie en administratie ontving de heer Godijn een mand bloemen en een lamp. Het zilveren feest waarvoor van de zijde zijner collega:s grote belang stelling getoond werd is daarna in huiselijke kring op gepaste wijze ge vierd. SLUITING ZITTING VAN DE STATEN-GENERAAL Overzicht van het Binnenhof met de statiekaros, waarin mi nister Van Maarseveen is gezeten. Hr> bestuur van de afd. Schoorl van de Bond van Plattelandsvrouwen deel de in het voorjaar stekjes uit van een zestal plantensoorten om in het najaar een floraliatèntoonstelling te organise ren. Later kwam het op de goede ge dachte, daaraan te verbinden een ten toonstelling van handwerken en huis vlijt. Zaterdagmiddag werd deze drie ledige show geopend in de kleuter school. De inzendingen overtroffen de stoutste verwachtingen. Flora's kinde ren hadden zich dank zij de liefderijke verzorging van groot en klein, ontwik keld tot prachtexemplaren, de hand werken van de dames wekten de be wondering van alle bezoekers en de inzendingen op het gebied van handen arbeid getuigden van vaardigheid, fan. tasie en kunstzin. Voor elke afdeling was een jury aangewezen. Mevr. Kieft en de heren Stoelhorst en Meedendorp zagen zich geplaatst voor de moeilijke opgave het mooiste uit de bloementuin aan te wijzen. Het werk van kinderen en ouderen werd afzonderlijk beoor deeld en eerste prijzen werden toege kend voor Balsaminen aan mevrouw SmitStammes en Wim Lakeman; voor Begonia's aan mevr. BlomSpeur en Jopie Dalenberg; voor Geraniums aan mevr. de Jongv. d. Oord en Tinike Ens; voor Ster van Bethlehem aan mevr. HartogKos en Mary Kramer; voor Coleus aan mevr. N. Mooy en me vrouw de ZeeuwHam en Hanneke Siekman; voor Fuchsia's aan mej. B. Spruit en J. v. Teulingen. Ook de jury voor de handwerken, be staande uit de dames Heringa, Zuur bier en Arpeau, -had het niet gemakke lijk. Na lang wikken en wegen kwam zij tot de volgende uitspraak: Kant, brei- en haakwerk: 1. mevr. Stam Greeuw; 2. mevr. Trousselot; 3. mevr. Repko; Kantklossen: 1. mevr. Knijns- berg; Smyrna: 1. mevr. Leysende Leeuw; 2. mej. M. Rol; Wolbreien: 1. mevr. KleverlaanGroen; 2. mevr. KoelSelhorst: 3. mevr. Houtkoper; Borduurwerken: 1. mevr. Heringa Riekse; 2. mevr. Tr. K»on; 3. mevr. Minkema—Wildeboer; Tule doorstop: 1. mevr. MantelZwagerman. Bij de afdeling handenarbeid waren o.m. collectieve inzendingen van de beide openbare scholen in de gemeente Schoorl met aardig papier- en karton- werk. Groet trok vooral de aandacht door het mooie kleiwerk, dat getuigde van fantasie en kunstzin. De heren Bredevoud, Hartog en Koger wezen hier de Volgende onderscheidingen toe: een eervolle vermelding voor de scho len; een le prijs voor koperwerk aan Jan Braam; een 2e prijs aan Jan Rol, die prachtig fineerwerk had ingezon den en een 3e prijs aan W. Minkema voor houtsnijwerk. Het bestuur en alle medewerkers kunnen met grote vol doening terugzien op deze in alle op zichten geslaagde tentoonsteling. Morgen herdenkt de heer G, A. de Leij, wo nende aan de Munnikenweg te Oudorp, het feit, dat hij vóór veertig jaren in dienst trad bij de Ringers Chocoladefabrieken. Op 18 September 1911 begon hij zijn loopbaan als chocolade vormer in de fabriek te Rotterdam. Na hier twaalf jaar werkzaam te zijn geweest werd hij in 1923 overgeplaatst naar Alkmaar als chef van de vormerij. Tot heden is de heer De Leij steeds aan de fabriek te Alkmaar verbonden geweest en hij vervult thans de functie van productiechef in de cacao- en chocolade-afde ling. Na verscheidene jaren in Alkmaar te heb ben g'ewoond verhuisde hij in '32 naar Oudorp, waar hij een woning voor zich liet bouwen. De heer De Leij, die nog' een goede gezond heid geniet, vervult zijn verantwoordelijke taak nog steeds met zorg en ambitie. Ongetwijfeld zal het de jubilaris niet aan waardering en belangstelling ontbreken. (Vai TR zijn langs de Noordhol ciaal Waterleidingbedrijf, bestrijkt een oppervlak van ogenblik tien millioen kub heren hebben uitgedokterd jaar totaal vier millioen ku wingebied op grotere diept teert de zoetwatervoorraad meters in. Begrijpt u, waaroi water, als u nodig hebt, maa daa!" met zoveel spoed hel zeker over de grens van de veilig stelt? W/AAR er bij de drinkw W nog met millioenen 1 kend kan worden in onze is het duidelijk, dat wij gt gers deze zaken natuurlijk stig moeten nemen. Het leid, dat voortdurend reke noodzaak van een verre moge deze gewone burgei ruststelling zijn. Het is een dachtzaam beleid. Dat d( zich bijvoorbeeld in de wa putten. Het zijn batterijer filterbuisjes, die naar v< diepten in de bodem gedi Men vindt ze op verscheid sen in het uitgestrekte Vlak onder de kust, en mei poldergebied. In die filterbi het zoete water van meer grote diepte tot aan het peil. Regelmatig worden i watermonsters uit getrokken. Er kan onder worden nagegaan, hoever water van de zee reeds in terzakken van het P.W.N doorgedrongen. En dit voorkomen, dat u op een gen uit de kraan in Uw k in plaats van zoet water zi Een geste, die u beslist nie ken. De bronnen voor ons leidin gen vele kilometers van t 1 station verwijderd. En niet meer tot op twintig m zoals weleer, maar gemidd< vijf-en-vijftig meter diepte reiken zelfs tot op honder meter. Het water wordt gei zandlaag, die diep in de klemd ligt tussen twee vr wijdig aan elkaar en hori .pende kleilagen. Bij ieder z.g. secundair behoren zo'n twintig dei Dat zijn dus de diep geboo met hun geperforeerde waardoor het water uit he' de zand in de buis kan eigener beweging kan stijg grondwaterpeil. Een vacuu het secundaire pompstation ijzerhoudende water vervolg perst het daarna als een onoi stroom naar de nabij het station hoog gelegen voorfi rvIE voorfilters zijn grote bakken met een aantal Het aangevoerde water woi geveer anderhalve meter rand van de betonnen bak deksel opgespoten, dat men vergelijken kan met de hoe paddestoel. De hoed keert en doet het water als eer staande parapluie naai plensen. Ongetwijfeld een gezicht, maar daarom is het leiding niet begonnen. Het zelfs verboden voor wand ders. De bedoeling van deze zoveel mogelijk lucht in voerde water te brengen, melijk nog steeds ijzer houdend. Die stoffen m want ze zouden binnen korte tijd alle leidingen En bovendien zou het k huisvrouwen regenen bij Bloemendaal, omdat he geelbruin zou opdrogen Daarom wordt het wati Het resultaat daarvan is, OREN PiLXEReAKK NATUUR.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2