REBUS-PRIJSVRAAG f ioo— PELS' Wijnhandel aan prijzen voor onze abonné's! „OUDE PELS" Stad en Omgeving De subsidiëring van het toneel AGENDA Bekroonde kazen Een buitengewoon accordeon-concert ALKMAARSE JAZZ SOCIETY B. en W. blijven bereid toi subsidie- verlening over te gaan Alkmaar Tel. 2585 Steun Wettig Gezag wil leven in de brouwerij De Alkmaarse Kamer muziekvereniging Brug wordt verbeterd IN HET KORT CINEMA AMÉRICAIN ROBINSGN-TURPIN „Duidelijke" propaganda Toch nog een „Floor„ Circus in hef Gulden Vlies Gewest van P.v.d.A. vergaderde in Alkmaar Vandaag no. 2 van onze Wie zullen straks de gelukkigen zijn? Wie niet waagt, die niet wint! De oplossing is dus: zoeken naar de oplossing. De rebussen zijn niet moeilijk en daarom onderstaande tekening maar vlug in een zin omgezet. Hier is de rebus: Is U er mee klaar? In orde! De slagzin er maar weer onder gezet. Nu even de rebus uitknippèn en goed bewaren. Tot de volgende halte P.S. Vergeet U vooral niet, nu een abonnement te nemen, dan kunt U ook meedoen Nieuwe abonné's krijgen de krant tot 1 October a.s. gratis! DIXIELAND-KLANKEN" ER IS BAL NA Politievoetbal Burgerlijke Stand DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 Een bevredigende regeling nog dit jaar te verwachten Het raadslid, de heer H. Koot, heeft aan B. en W. de volgende vragen ge- gteld: 1. Kunnen B. en W. mededelen of het juist is dat de over 1950 toegeken de subsidie van f 5000.voor de ge coördineerde Toneelgezelschappen nog niet is uitgekeerd? B. en W. antwoorden daarop Al vorens over té gaan tot enige uitbeta ling van subsidie ten behoeve van de gecoördineerde toneelgezelschappen, hebben wij het nodig geacht af te wachten tot welke conclusie de door de Ver. van Ned. gemeenten daartoe inge stelde adviescommissie t.a.v. het vraag stuk der subsidiëring zou komen, ter wijl wij voorts zekerheid wensten te hebben aangaande de wijze, waarop zou kunnen worden tegemoet gekomen aan de wens van de raad, dat de sub sidie mede zou dienen tot het geven van toneelvoorstellingen tegen verlaag de toegangsprijzen. De bovenbedoelde commissie heeft als haar oordeel uitgesproken, dat er aanleiding is, dat ook de gemeenten waar regelmatig toneelvoorstellingen door beroepsgezelschappen worden ge geven, aandeel in de subsidiëring ne men door subsidiëring van een bedrag per voorstelling, waarvoor zij noemt f 200.Hoewel het ons bij informatie is gebleken, dat het merendeel van de hierbij betrokken gemeentebesturen de subsidiëring weigert, of op andere wij ze financiële offers brengt voor de be vordering van het toneel, menen wij, dat het niet billijk is de beroepsgezel schappen uitsluitend té laten drijven Op de niet voldoende steun van het rijk en de vijf grote gemeenten en blij ven wij bereid tot subsidieverlening over te gaan. Het contact met het voor de gezel schappen optredende Centraal Coördi natie-bureau voor het toneel heeft ons echter niet de gewenste zekerheid ge geven, dat de plaatselijke ondernemers die z.g. goedkope toneelvoorstellingen hebben georganiseerd, een rechtvaar dig aandeel in het beschikbare subsi die-bedrag zouden verkrijgen. Wij hebben daarom onlangs besloten de raad voor te stellen het subsidie-bedrag voor 24 voorstellingen in 1950, dat is te stellen op f 4800.te verdelen over het Centraal Coördinatie-bureau, de Commissie voor goede toneelkunst, uitgaande van het Instituut voor Ar beiders-ontwikkeling en de Alkmaarse bestuurdersbond, en de schouwburg- exploitant W. Mooij, welke beide laat-, sten enkele toneelvoorstellingen tegen verlaagde toegangsprijzen met verlies hebben doen geven. De ingediende af rekeningen worden echter eerst aan een onderzoek onderworpen, zodat de raad tot nu toe geen voorstel bereikte. de bekende Oude Klare met zijn zachte smaak en pittig aroma. per Literf 7.70 (Advertentie, Ing. Med.) Schietwedstrijden begonnen De afdeling Alkmaar van Steun Wet tig Gezag is gisteravond op de baan in het politiebureau begonnen met de schietwedstrijden, die evenals verleden jaar gedurende de wintermaanden om de veertien dagen zullen worden ge houden. Deze wedstrijden hebben ten doel niet alleen om de belangstelling van de ie- den van de Nationale Reserve, de Re serve-grensbewaking, de politiereserve en het algemeen Vrijwilligers depot levendig te houden, maar ook om hun meer vaardigheid in het gebruik van schietwapens te geven. De enkele ma len, dat er in de zomermaanden wordt geschoten, zijn, zo redeneren de men sen van het SWG, ten enenmale ontoe reikend om hierin te voorzien. Er wordt toch al te weinig gedaan èm de idee van daadwerkelijke hulp verlening in oorlogstijd naar buiten uit te dragen, aldus de mening van hen, die met lede ogen de geringe animo voor de verschillende reserve-corpsen in Alkmaar aanschouwen. Toch verke ren de reservisten hier in een bevoor rechte positie, nu zij om de veertien dagen zich in eigen stad in het schieten kunnen bekwamen. Het is immers op het platteland een gewoon verschijnsel, dat de reservisten anderhalf uur moe ten fietsen, om vijf schoten te kunnen lossen. Er wordt overwogen de reserve-corp sen op 8 October te laten defileren. Deze plannen hebben echter nog geen vaste vorm gekregen en gezien de kor te tijd, die nog rest, zal het zeer de vraag zijn of dit voornemen ten uit voer kan worden gebracht. Steeds meer komt men tot de con clusie, dat door allerlei middelen ge tracht moet worden de burgers over hun apathische houding heen te hel pen. In deze richting zal door het SW" dan ook de komende maanden worde gewerkt. Hangende deze aangelegenheid is de subsidiebetaling uiteraard aangehou den. 2. Indien dit door het College beves tigend wordt beantwoord, is het dan niet van mening, dat dit in tegen spraak is met de verklaring van het College bjj de begroting 1959, dat men een Actieve-Cultuur-politiek wil voe ren en wil het College bevorderen, dat de subsidie alsnog wordt uitgekeerd? B. en W. antwoorden: De hierboven geschetste gang van zaken is, naar wij menen, niet in strijd met hetgeen wij ten aanzien van dit onderwerp in de begrotings-stukken en bij de openbare behandeling van de begroting voor 1950 hebben medege deeld en toegezegd. 3. Kannen B. en W. mededelen hoe ver het onderzoek gevorderd is inzake de aangevraagde subsidie door de com missie voor VolkstoneeivoorstelUngen, Waarvoor een voorstel van B. en W. bü de begroting 1951 is toegezegd? B, en W. verwijzen hiervoor naar het antwoord op vraag 1. 4. Zijn B. en W. met ons van oor deel, dat het onredelijk is dat voor deze toneelvoorstellingen, die voor een groot deel der bevolking een verantwoorde culturele ontspanning zijn, door de heer Mooy en hoewel in mindere mate door genoemde commissie, belangrijke bedragen worden bijgepast? B. en W, antwoorden: Daar ook andere belangen dan de bevordering van culturele ontspanning doorweven zijn met het organiseren van toneelvoorstellingen door particu liere ondernemers, menen wij ons van een oordeel op dit punt te moeten ont houden. 5. Willen B. eii W'. bevorderen, dat spoedig de raad een voorstel zal wor den aangeboden om dit belangrijke culturele werk voor het minder draag krachtige deel der bevolking te subsi diëren, daar dit anders door de steeds terugkomende tekorten dreigt te ver dwijnen? Hef; antwoord van B. en W. luidt als volgt: Wij zijn bereid tijdig voor de aan vang van het nieuwe begrotingsjaar een bevredigende regeling te ontwer pen tot subsidiëring van het door de vragensteller bedoelde culturele werk. Het ledental van de Alkmaarse Ka mermuziekvereniging is alweer geslon ken en dat is een bedroevend ver schijnsel. Dat wil zeggen, dat er steeds meer een algemene vervlakking gecon stateerd wordt, dat men zich gaat af wenden van de werken van onze grote meesters en dat de amusementsmuziek een steeds grotere plaats gaat Innemen. De Kunst met een grote K. wordt steeds meer verdrongen door die met een kleine k en dat is van harte te betreu- refi. Misschien heeft de radio er schuld aan, dat men niet meer de moeite neemt de ware kunstenaars te gaan be luisteren, maar men bedenke in de al lereerste plaats dat er een enorm ver schil is tussen de zogenaamde ingeblik te müziêk en het directe contact met de uitvoering van de werken onzer grote meesters in de concertzaal. Gaarne steunen wij de oproep van de secretaresse der Alkmaarse Kamer- muziekvereniging om het ledental te vergroten. Mej. A. C. Gouwe, Steijn- straat 30, zal gaarne vóór het komende seizoen de namen van nieuwe leden no teren. Het programma ziet er weer zeer ver zorgd uit. In November komt het Duo Nap de Kleijn met „Allee Heksch", in Januari een liederavond van Laurens Bogtman met Felix de Nobel aan de vleugel, in Februari komt de jeugdige pianist Theo Bruins en in Maart wordt besloten met het welbekend Sweelinck- kwartet. Laat men algemeen bedenken, dat programma's als het bovenstaande op den duur niet meer gebracht kunnen worden door een vereniging die finan cieel op de rand van de afgrond staat. Alle bewonderaars van muziek in de beste zin des woords worden verzocht zich tegen de kleine contributie welke nog altijd geheven wordt, zo spoedig mogelijk bij mej. Gouwe aan te melden. De toegang tot de' brug in het ver lengde van het Overdiepad wordt aan merkelijk verbeterd. Er is gisteren be gonnen met de bouw van een zijvleu gel, waardoor het tamelijk intensieve wielrijdersverl^eer gemakkelijker dan tot nu toe de ter plaatse zeer smalle, Baansingel op kan rijden. Ook voor het verkeer in omgekeerde richting betekent de verbrede „oprit" naar het smalle bruggetje een verbetering. Het Witte Kruis zal Zaterdag in Alkmaar een collecte houden, die nu eenmaal onontbeerlijk is om het prach tige werk van deze instelling te kun nen voortzetten. Wie er een paar uur tjes voor over heeft om het Witte Kruis op 22 September als collectrice te hel pen kan zich vervoegen aan het kan toor in de Gasthuisstraat. Op 24 September zal het Tweede- Kamerlid J. C. Suurhoff in het ABB- gebouw spreken over het Urgentie program en de vooruitzichten voor de verkiezingen. (Ontleend dan onze advertentie-rubriek) DONDERDAG Rex-Theater, 2.30 en 8 uur: Francis Weet het beter (alle leeftijden); Har monie Theater, 8 uur: That midnight kiss (14 jaar); Cinema Américain, 8 uur: Brandende vleugels (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Haviksnest (18 jaar). VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Strijd zonder genade (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De Vtöüwenkooi <18 jaar); Har monie Theater, 8 uur: Verboden huwe lijk (18 jaar); Cinema Américain, 8 uur: Muurbloem van het leger (alle leeftijden). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 20 Sept. vm 6.38 en nft 6.57 Vrijdag 21 Sept. vm 7.17 en «m 7.35 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 6.43 19.02 12.43 13.02 Vrijdag 7.22 19.40 1.22 13.40 Tel. 2609 Zaterdagavond 22 September 12 uur speciale nachtvoorstelling. Boksmatch Bespreekt van heden af uw plaatsen (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze Haagse redacteur) Tér gelegenheid van de algemene vergadering van dê Koninklijke Neder landse Zuivelbond werd in Den Haag een centrale kaaskeuring gehouden. Er werden 75 Goudse volvet en 32 Edam mer-kazen 40 ingezonden. Voor de Goudse kazen werden 7 ver guld zilveren medailles toegekend, 11 zilvêren en 25 bronzen medailles, voor de Edammer kazen: 4 verguld zilveren 5 zilveren en 10 bronzen medailles. De kazen werden gekeurd op vörm, korst, reuk en smaak, consistentie en op voorkomen op doorsnede. Maximaal konden 100 punten behaald worden. Het hoogste aantal punten (99) werd behaald door de Coöp. Zuivelfabriek Morra-LioesSens met Goudse Kaas. Het laagste puntenaantal dat nog voor be kroning in aanmerking kwam was 86. Dit werd door acht fabrieken behaald. De Noordhollandse fabrieken be haalden de volgende bekroningen: Goudse v.v., bronzen medaille: Op meer 90 pt.; Asséndelft 86 pt. Edammer 40 4-, verguld zilveren me daille: Bobeldijk 95 pt.; zilveren me daille: Heerhugowaard 94 pt., Burger- brug 93 pt.; bronzen medaille: Wlerin- gerwaard 88 pt., Julianadorp 88 pt., Hoogkarspel 86 pt., Beemster 86 pt. Dank zij dc activiteit van de Berger Accordeonvereniging en de Alkmaarse Accordeonver. „Vita Nova", waarvan Ab. v. d. Wolff dirigent is, zullen de muziekliefhebbers in de gelegenheid worden gesteld om specialisten op dit gebied te kunnen beluisteren, en we zjjn Van mening dat dit voor Alkmaar wel iets zeldzaams kan worden ge noemd. In samenwerking met beide reeds ge noemde orkesten, zal op Dinsdag 2 Oct. in het Wapen van Heemskerk optreden het „Niederrheinisches Akkordeon Ka mer Örchestre" uit Kamp-Lintfort. Dit ensemble heeft op het In dit jaar te Leiden gehouden internationale con cours de hoogste prijzen weten te be halen, onder andere de door H.M. de Koningin en het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ter beschikking gestelde medailles, (n het muziek-technisch verslag van het Leidse cpncours lezen we o.a. over dit Duitse accordeon-orkest het volgende: „Zij speelden Paraphrase auf die Iï Un- garische Khapsödie van Liszt, en Eine kleine Nachtmusik van W. A. Mozart. De totaal-indruk van dit orkest was zeer en uitzonderlijk gunstig. Dit kleine en pure accordeon-ensemble bestond uitsluitend uit accordeons (dus geen contrabasversterking of steun van piano- en gaf 'n staaltje van nauwgezet heid en accuratesse In de technische Uitvoering, zoals men zelden zal, horen. De uiterst verzorgde muziitaïe voor dracht heeft toehoorders en jury ver rast en in gevolge de puntenbeoorde- ling werd dit orkest aan de spits ge plaatst van de orkesten die deelnamen aan dit internationaal en zeer geslaagd concours". Uit bovenstaande blijkt wel, dat we op het concert de 2e October iets bij zonders kunnen verwachten. Meestal hoort men van een accordeon-ensemble muziek in het lichtere genre, maar het zal hoogst interessant zijn ook muziek uit het klassieke-repertoire te horen. Ook in de accordeon-wereld wordt ern stig gestreefd het muzikale peil zo hoog mogelijk op te voeren. Op dit concert zullen ook o.l;V. Alb. V. d. Wolff B.A.V. uit Bergen en „Vita Nova" uit Alkmaar enkele werken ge zamenlijk ten uitvoer brengen. Ook hier zien We met belangstelling naar uit. Moge het „Nieder-rheinisches Ak- kordeon-orchestre" ook in Alkmaar voor de luisteraars en de beoefenaars van het accordeon-spel een ware ver rassing zijn en een voor de orkesten subliem voorbeeld ter navolging. pvE Volkskrant van hedenmorgen brengt de afbeeldingen van twee affiches, die ulaïe naast elkaar hangen in de gangen van de Londense onder grondse op Leicester Square. De ene reclameplaat is de bekende grote kleu renfoto van de Alkmaarse kaasmarkt met daaronder de opwekking: „Kom per spoor naar Alkmaar". De andere plaat stelt twee in de sneeuw geplante skistokken voor, versierd met wollen wanten en een visitekaartje met het opschrift „Finland". Belde affiches hebben ten doel de toeristén uit te no digen voor een bezoek aan de twee landen, maar zo vraagt de Volkskrant zich af, welke plaat zal nu mee,r aan dit doel beantwoorden: de Finse met zijn Engelse opschrift „For Winter- spórts Finnish State Railways" of de Hollandse met de voor Britten niet te ontcijferen invitatie: „Kom per spoor Tiaar Alkmaar?" Het mooiste komt nog en dat was de redactie van het bovengenoemde blad blijkbaar niet bekend, namelijk dat de Nederlandse Spoorwegen de beschik king hebben over dezelfde kleurrijke affiche met het onderschrift See Hol land". Die hangt o.a. in het V.V.V.- kantoor in Alkmaar. De plaat met de Hollandse tekst troont in Londen!!! Zweden heeft geweigerd militaire deskundigen ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen met het oog op de neutraliteit van het land. De Florallavereniging In Alkmaar geeft blijkt van grote vastberadenheid door na de financiële strop van de verleden jaar gehouden tentoonstel ling toch weer een algemene keu ring van de uitgereikte planten te houden. Honderden begonia's, gerani ums, fuchsia's en andere soorten zijn in het voorjaar aan de schoolkinderen meegegeven en thans zal worden be oordeeld wie zijn plantje met de mees te zorg hééft omringd. Ook het pu bliek wordt weer de gelegenheid ge boden de door de schooljeugd ge kweekte bloemenschat te bewonderen. De planten worden daartoe Vrijdag, Zaterdag en Zondag tentoongesteld In slum. Het leek er gistermiddag een ogen blik op of de zaal van het Gulden Vlies zou worden afgebroken, doch toen om half drie de go.dijiien vaneen schoven en mr. Janno zijn kindercir cus presenteerde kwam er toch weer wat orde onder het rumoerige volkje. De clowns, de goochelaar en de ove rige artisten hadden een dankbaar pu bliek, dat met volle teugen van het citcusprogvnmma genoot en zijn in stemming met wat er op het toneel te zien was allerminst onder stoelen of banken schoof. De ramen rinkelden af en toe van het lawaai, en er was maar één, wie dit alles te machtig werd. Dat was Japie „die bij de nieuwe brug woonde". Mét grote, rood-betraande ogén stapte hij uit zijn stoeltje en ver dween. „Ik durf niet" bekende hij snikkend. De overigen hadden een prachtige Woensdagmiddag. Op zeer duidelijke wijze heeft ir. H. Vos het verkiezingsprogram van de Partij van de Arbeid toegelicht in een dezer dagen in het Wapen van Heems kerk gehouden gewestelijke vergade ring. „Aan vage beloften en vrome wen sen hebben we geen behoefte", aldus spreker. „We moeten het Nederlandse volk concrete plannen voorhouden. De vijftienhonderd millioen voor de defen sie zullen er moeten komen maar ook de omvang van de wonigbouw dient ip 50.000 te worden gehandhaafd. Juist die laatste 15.000 woningen per jaar kunnen enige verademing geven". Spreker vervolgde, dat de woorden uit het Labour-manifest dat wanneer men vrede wil de maatschappij zo zal moeten worden gemaakt, dat zij voor een arbeider waard is om verdedigd te worden, een zeer diepe waarde hebben. Er volgde na de rede van ir. Vos een geanimeerde gedachtenwisseling. De door het bestuur ingediende voor stellen voor het winterwerk werden aanvaard. Het voorstel van de afdeling Edam om in alle kieskringen dr. W. Drees als no. 1 op de candidatenlijst te plaatsen werd nog in beraad gehouden KIPPENVOER GESTOLEN Een Alkmaarse arbeider die in Wor- mer op een rijstpellerij werkte, stal voor zijn kippen en voor die van zijn naaste familie tijdens zijn werk 25 kg vliesmeel. De Rijkspolitie hield hem aan en bracht hem naar de mare chausseekazerne in Wormerveer van waar hij op transport werd gesteld naar Haarlem. Zaterdagavond 8 uur in café TOM Waagplein door „Chiel de Ruyter's Jazz Band" uit Amsterdam en het Versterkte huisor kest van de Alkmaarse Jazz Society. Alsnog uitgenodigd: „The Jig Rhythm Club", Heemstede. (Advertentie, Ing. Med.) In Iselohn, Duitsland, had weer een samenkomst plaats van oud strijders van het Duitse Afrika- corps. Onder de aanwezigen be vond zich ook de weduwe van Generaal Rommeldie hier in ge sprek is met generaal Manteufel. Economische politierechter Zware straf wegens wederrechtelijk kuiken- bezit Voor de economische politierechter te Alkmaar, mr. P. M. J. Nolfct, stond gistermiddag P. R. uit Schoorl terecht, verdacht van het houden van kuikens zonder de daartoe vereiste vergunning. R. had een aantal slachtkuikens ge kocht van zekere V. uit Harenkarspel, omdat deze beweerde er geen ruimte voor te hebben. De officier van Justi tie, mr. dr. J. M. Vllinga memoreerde echter, dat het houden van kuikens nog aan tal_ van banden ligt. Verdachte werd conform de eis veroordeeld tot f 150 of 30 dagen. Verdachte Ch. S. uit de Langendijk had een brood- en banketbakkersbe drijf gehouden zonder vergunning van de Kamer van Koophandel. Verdachte beweerde de vergunning inmiddels te hebben verkregen. De officier van Jus titie meende, dat het hier slordigheid betrof en geen opzet, waarvoor hij f 25 of 10 dagen eiste. De politierechter kon zich hiermee verenigen. S. K. uit Akersloot had een partij broden voor de verkoop in voorraad, die niet voldeden aan het voorgeschre ven gewicht. In verband met de om vang van de afwijking en het feit, dat verdachte reeds eerder voor een der gelijk feit had terecht gestaan eiste de officier f 25 of 10 dagen. Het vonnis luidde conform. Tenslotte had P. J. v. B. uit Heiloo een overtreding begaan op het inven- tarisatie-besluit-voedselvoorziening door zijn biljetten voor de landbouw-inven- tarisatie niet in te vullen, hetgeen hem bij verstek kwam te staan op f 25 of 10 dagen. ALKMAAR R.P.—AMSTERDAM 2—3 De voetbalcompetitie voor de politie mannen is weer begonnen en Alkmaar R.P. trad Dinsdagmiddag op haar ter rein te Heiloo in het krijt tegen Am sterdam (Gemeentepolitie). Deze voor Alkmaar verloren wed strijd was van een goed gehalte en de Amsterdammers danken hun overwin ning dan ook aan een snelle spelwijze, welke vooral in het eerste kwartier de Alkmaarders verraste. Hierdoor zag Amsterdam kans een 20 voorsprong te veroveren. Na dit offensief van de hoofdstedelingen wist Alkmaar R.P. uit het defensief te komen en slaagde erin een tegenpunt te scoren. De rust stand ging dan ook in met 2—1 in het voordeel van Amsterdam ett twee ploegen, welke op dat moment volko men tegen elkander waren opgewassen. Na de rust gaven de elftallen elkaar geen krimp en Amsterdam was de eer ste die uit een fout van de achterhoede van de oranjehemden wist te profite ren en haar voorsprong te vergroten. Doch Alkmaar R.P. gaf zich desondanks voor de volle 100 pet. en slaagde erin het Amsterdam-doel met een mooi hard laag schot van de voet van de mid denvoor te doorboren. De stand was hiermede 3—2 voor Amsterdam. Van beide zijden werden verwoede pogin gen in het werk gesteld om nogmaals te doelpunten, doch geen van beide partijen zagen hiertoe kans. Geboren: Maria F., d. van W. Vroling E. C. Veken. Hendrik L., z. van C. Langenacker en T. v. Houten. - Catharina C., 'I van C. A. Meeldijk en W. L. Halman. '"brand T., z. van J. P. Klaver en M. A. Job 'mos F., 7. van P. v. d. Burgt en v rouwe.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2