Griekenland en Turkije toegelaten tot het Atlantisch Pact De Tweede Kamer voelt niet voor een koopavond op Donderdag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Italiaans verdrag moet worden herzien Defensieraad voor het, Nabije Oosten Nederland is bereid tot nieuwe verhouding met Indonesië Frans parlement aanvaardt de glijdende loonschaal Een dode bij ongeluk met een Spitfire op Soesterberg Vrijdag 21 Sept. 1951 J 48e Jaargang No. 223, DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN West-Europa voor nieuwe mijlpaal OTTAWA NAM HET VERWACHTE BESLUIT Commissie voor niet- militaire versterking tUeeA-^eUcdt Ruim drieduizend Mekka- gangers omgekomen Hefschroefvliegtuigen aan Koreaanse front Prof. Supomo naar Djakarta terug Gezamenlijke studie beslist over vorm Grote nederlaag voor regering-Pléven Debat oyer Winkelsluitingswet begonnen Regeling moet worden overgelaten aan de gemeentebesturen, meent men Nog tal van bezwaren en wensen KoaI BjeAleJU Dr. G. L. Kortenhorst Kamervoorzitter weer Besprekingen beginnen in November Verkiezingen op Woensdag 25 Juni Waarschijnlijk beroep op Privy Council Noodlottige start BUREAU: ADMINISTRATIS Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A, KAPT^IN ALKMAARSCHI COURANT f TARIEVEN: Advertenties: 18 ct. p. mJn. Familieberichten 20 ct p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. r\E STRIJD om Duitsland en dat betekent in hoge mate de strijd om de definitieve macht in Europa nadert thans snel zijn beslissende sta dium. In het de vorige week door de westelijke Grote Drie in Washington uitgegeven communiqué over de toe komst van de republiek van Bonn en de daarmede samenhangende plannen voor een Europees leger is wel veel, maar zeker niet alles onthuld. Met na me werd er in gzwegen over het tem po, waarin het Westen zich de opne ming van de Duitse bondsrepubliek in het Atlantische verband voorstelt. Ook maakte het communiqué het niet ge heel duidelijk, dat het de Franse visie op de organisatie van Europa's defen sie, neergelegd in het plan-Pleven, is geweest, die ten slotte door de Ameri kanen en Britten als richtsnoer is aan vaard. Inlichtingen daarover zijn eerst in de loop van deze week uit Washing ton en Ottawa, waar de Atlantische Raad vergaderde, doorgesijpeld. Op grond van het communiqué van Washington en de aanvullende inlich tingen kan men de plannen van het Westen omschrijven als een program ma van vier punten, dat ongetwijfeld een nieuwe mijlpaal op de weg naar Europa's eenheid betekent. De vier punten zijn: 1. Overlegging van een tot in bijzon derheden uitgewerkt plan voor een Europees leger met inbegrip van Duitse, maar zonder Britse troepen aan de volgende N.A.T.O.-conferentie, die 26 October in Rome begint. De mi litaire experts van Frankrijk, Duits land, Italië en Luxemburg menen, dat zij over een maand met het voorberei dende werk gereed kunnen zijn. (Ne derland is op de conferentie over het plan-Pleven totnogtoe slechts door een waarnemer vertegenwoordigd) 2. Formeel herstel van de onafhan kelijkheid van West-Duitsland op uiterlijk 1 Januari 1952. De Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duitsland McCloy, onderhandelt reeds met Bonn over de stappen, welke daartoe geno men moeten worden. 3. De opstelling van een Duitse strijdmacht, te recruteren en op te lei den door de Westduitse regering, maar verantwoordelijk aan een tijdelijk Europees legerbevel, onder supervisie van generaal Eisenhower, onmiddellijk na 1 Januari en vóór 1 Maart 1952. 4. De geleidelijke opbouw in 1952 van de Raad van Europa tot een orga nisatie, die niet slechts de hoogste zeg genschap over het te vormen Europese leger zal uitoefenen, maar bovendien in staat moet zijn de functie van licha men als de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Europese Betalingsunie over te nemen. MATUURLIJK is een dergelijke snel le ontwikkeling, die West-Europa in ongeveer een jaar tijd dicht bij de federatie zou brengen, slechts mogelijk indien de West-Europese volken, resp hun vertegenwoordiging enen daar bij moet in het bijzonder worden ge dacht aan de parlementen van Frank rijk en West-Duitsland bereid zijn, een niet onaanzienlijk deel van hun souvereine rechten aan de Raad van Europa over te dragen. Vanzelfspre kend zijn de Westeuropese communis ten sterk in Frankrijk en Italië daar niet voor te vinden, evenmin als de extreme nationalisten, die men in Frankrijk in de partij van De Gaulle en in Duitsland in de kringen om een Rehmer en een Guderian kan vinden. Het is waarschijnlijk, dat het vooral de eisen van de Duitse nationalisten wa ren Guderian is bereid tot Duitse herbewapening in ruil voor het recht van Duitslandneutraal te mogen blijven! die de Amerikanen en Brit ten in Washington bewogen, toe te ge ven aan het Franse standpunt van „geen Duitse soldaat, zonder een Euro pese hoge defensie-autoriteit". Veel zal afhangen van het verloop der onderhandelingen ook van Bonn. Ongetwijfeld zal Adenauer, hoe groot voorstander ook van de Westeuropese eenheid, de medewerking van Duits land afhankelijk trachten te maken van de inwilliging van een aanzienlijk aan tal verlangens, zoals vermindering van de bezettingskosten, vermindering van de verplichte Duitse kolenexport, meer zeggenschap over de Duitse divisies dan de Fransen willen toestaan en her stel van de Duitse jurisdictie over de Saar en het Roergebied. Hij moet dit ook wel doen, wil hij nog enigszins kunnen rekenen op de steun der Duit se socialisten, die, bij monde van dr. Schumacher, al hebben verklaard, in Griekenland en Turkije zullen eerlang kunnen toetreden tot het Atlantische Pact. De 12 te Ottawa vergaderende ministers van buitenlandse zaken, tezamen de Noordatlantische Raad vormend, hebben Donderdag met algemene stemmen het principiële besluit tot toelating dezer landen genomen. Verwacht wordt, dat het hierop betrekking hebbende protocol tegen het begin van het volgende jaar door de verschillende regeringen en parlementen zal zijn aanvaard. Men be schouwt deze beslissing als het meest concrete resultaat van de conferentie. Een volgende stap zou zijn de instelling van een opperbevel voor de verdediging van het Nabije Oosten. De Britten hebben reeds de vorming van een defensieraad voorgesteld en zullen waarschijnlijk in de nieuwe organisatie een belangrijke rol gaan spelen. Aangezien eind October in Engeland verkiezingen worden gehouden, is thans de volgende bijeenkomst bepaald op begin November. De ministers zijn dan in Parijs aanwezig op de Agemene Vergadering van de V.N. Bij die ge legenheid zal Eisenhower rapport uit brengen over de staat van de Europese verdediging. Ook zal dan o.m. worden gesproken over de Westduitse bijdrage aan de Atlantische defensie. In een communiqué is voorts medege deeld, dat een tijdelijke commissie is ingesteld, die de behoeften en de voort- brengingsmogelijkheden van de Atlan tische landen moet onderzoeken en de middelen moet opsporen om de kloof tussen beide te overbruggen. De strijd krachten moeten tot een voldoende peil worden opgebouwd. Men is het voorts eens geworden over de financiering van vliegvelden, verbindingen en andere in stallaties voor de Atlantische strijd krachten in Europa. De Raad heeft verder een verklaring aangenomen, waarin hij zich duidelijk uitspreekt voor herziening van het Italiaanse vredesverdrag. Alle belem meringen voor samenwerking op grond slag van gelijkheid dienen te worden opgeruimd, zo heet het. Italië heeft zich met de verklaring in deze vorm volkomen accoord verklaard. Zij houdt immers een opheffing van de achter stelling van dit land in. Ook is er een commissie gevormd, be staande uit de ministers van Neder land, Belgie, Canada, Italië en Noor wegen, die de verdere versterking van de Atlantische gemeenschap door uit werking van de niet-militaire voorzie ningen van het Pact moet overwegen. De commissie rhoet voorstellen formu leren aangaande een intensievere ge- dachtenwisseling over de buitenlandse politiek en over nauwere economische, financiële, culturele en sociale samen werking. Verwachting, tot Zaterdagavond: Koude nacht met hier en daar ochtendnevel. Morgen overdag tameijk zonnig met iets hogere temperaturen. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk tussen zuid en oost. ZATERDAG: Zon op 6.24, onder 18.41. Maan op 21.22, onder 14.57. Ons gevaarlijke beroep 'l'UEN een aantal journalisten en fotografen in de gelegenheid werd gesteld de zojuist uit Afrika gearriveerde chimpansee Honzo in de dierentuin Schönbrunn te Wenen te bewonderen, verstoor de Honzo het programma door via de geopende deur naar buiten te rennen en twee journalisten, een man en een vrouw, te bijten. Het gelukte hem met fvat melk en een sigaret te kalmeren, tot een pers fotograaf zijn kooi betrad om Honzo al drinkend en rokend op de gevoelige plaat vast te leggen. Honzo stond onmiddellijk op, greep de camera, gooide die uit zijn kooi en beet de onfortuin lijke fotograaf hevig in armen en benen. de afspraken van Washington niets an ders te kunnen zien dan een poging, om Duitsland definitief onder Franse hegemonie te brengen. Overlegt men dit alles, dan schijnt de verwachting, dat op 1 Januari 1952 de plannen-Schuman en -Pleven on dertekend en geratificeerd zouden zijn en tot herstel van de Duitse onafhan kelijkheid zou kunnen worden overge gaan, misschien wat optimistisch. Aan de andere kant echter staat de Wester se vastbeslotenheid om de zaken nu goed aan te pakken, borg voor de handhaving van een snel tempo. Slechts geheel nieuwe ontwikkelingen zouden daarin 'veranderingen kunnen brengen. Deze zijn alleen van de zijde van de Sowjet-Unie te verwachten en inderdaad is Moskou reeds begonnen met een poging, om de Westerse plan nen te doorkruisen. Daarover in een volgend artikel. Meer dan drie dnizend bedevaart gangers naar Mekka, uit alle delen van de Mohammedaanse wereld, zijn door zonnesteek als gevolg van een hevige hittegolf in dit seizoen overleden aldus is Donderdag in gewoonlijk wel ingelichte kringen te Bagdad medege deeld. Troepen landden op een heuveltop Een groep volledig bewapende mari niers zijn met hefschroefvliegtuigen aan het front in Noord-Korea geland. Dit is de eerste maal, dat de verbonden troepen een landingsoperatie met be hulp van deze toestellen hebben uitge voerd. De soldaten werden afgezet op de top van een heuvel in het gezicht van de in hun stellingen verschanste communisten. Terwijl de eerste helicopter zich bo- vij de heuvel bevond, daalden de inzit tende manschappen langs een touw op de top af. Zij maakten het landings terrein voor de andere elf toestellen in orde; deze bleven in afwachting hier van boven de heuvel rondvliegen. In totaal zijn 228 man en acht ton mate riaal op de heuvel- afgezet. Generaal-majoor Thomas, de bevel hebber van de eerste Amerikaanse divi sie mariniers, zei grote waarde te hech ten aan deze wijze van vervoeren van troepen. HET V.N.-LEGER in Korea heeft proeven genomen met een nieuwe draagbare vlammenwerper, die brandende gasoline spuit met een straal van 55 meter, welke een hitte ontwikkeld van 1500 graden (F.). Het wapen weegt ongeveer 31 pond. Na de terugkomst van prof. Supomo uit San Francisco zijn de door hem met de Nederlandse regering gevoerde besprekingen hervat. Daarbij heeft de Neder landse regering aan de Indonesische afgevaardigde medegedeeld, dat aan Neder landse zijde de bereidheid bestaat om, nu Inonesie de wens te kennen heeft gegeven, om de verhouding tussen beide landen op een andere basis te stellen dan op de thans bestaande Unie, een gezamenlijke bestudering van dit vraagstuk ter hand te nemen. Ondanks het verzet van premier Pleven heeft de Franse Nationale Vergade ring Donderdagavond met 410 tegen 203 stemmen een voorstel van de socialisten om de lonen automatisch aan de kosten voor het levensonderhoud te koppelen aanvaard. Vóór stemden de Gaullisten, communisten, socialisten (niet in de regering vertegenwoordigd) en de volksrepublikeinen (MRP), die wel deel uit maken van de regering. Het voorstel houdt in, dat telkens wanneer de inónx van de kosten voor het levensonderhoud vijf procent of meer stijgt, het vast gestelde minimumloon met eenzelfde percentage verhoogd zal worden. (Van onze parlementaire redacteur) Volop heeft de Tweede Kamer zich Donderdagmiddag na het reces weer in het werk gestort. Op de agenda stond namelijk het wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting, waarover naar bekend was de meningen nog al verschil den, vooral op onderdelen. In het wetsontwerp werden nieuwe regelen gesteld aangaande de tijd, gedurende welke het verboden is een winkel voor het publiek geopend te hebben en markthandel, straathandel of handel te water te bedrijven. In samenhang daarmede worden tevens regelen gesteld betreffende de verkoop door middel van automaten. twaalf en twee uur des middags. Zaken waarin uitsluitend rookartikelen wor den verkocht, kunnen tot des avonds zeven uur geopend blijven. Op Donder dag zal een vrije koopavond worden in gesteld. Dan kunnen de winkels langer open blijven. (Zie verder elders in dit blad). In het algemeen moeten de winkels gesloten zijn op Zondagen en op werk dagen tussen zes uur des avonds en vijf uur des ochtends en eveneens tussen In Hongarije gebeuren ook góéde dingen. Ale Hongaren boven de 35 jaar zullen om de zes maanden op kanker worden onderzocht teneinde eventuele gevallen van deze gevreesde ziekte in een vroeg stadium te ontdekken, wan neer genezing nog mogelijk is. In de overigens goed bekend staande Zweedse stad Nörrköping klagen de dames de laatste tijd over een ladder en gaten-epidemie, die hun nylonkou sen teistert. De kousen vertonen vroeg tijdige ladders of gaten met zwarte randjes. Na een nauwgezet onderzoek zijn de geleerden tot de overtuiging ge komen, dat een fabriek in die stad gas sen afscheidt, die reukloos en onzicht baar zijn, en onschadelijk voor de menselijke huid en voor zijden kousen, doch verderfelijk voor nylons. H»t Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een voorstel tot belastingverho ging goedgekeurd, dat een stijging van de inkomsten met slechts 7200 mill, dol lar betekent. Truman had nog wel een verhoging van 10.000 millioen verzocht. Geen wonder, dat laatst een Ameri- talers. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ook besloten een commissie van zevens in te stellen voor een diepgaand onderzoek naar de be- kaanse afgevaardigde op een vergade- ruchte massamoord op de duizenden ring in een van de staten drie minuten Poolse officieren in de bossen van Ka- stilte vroeg ter ere van de belastingbe- Ik hoef niet te sluiten; mijn kar is geen winkel tyn. De Duitsers en de Russen beschul digen elkander wederkerig van dit bloedbad. In de Franse stad Dyon zit de rechter in moeilijkheden. Voor hem op het groene kleed licht reeds lange tijd een berg zeer lichtzinnig zij den ondergoed opgestapeld. In het ge vang zit een man, die ervan wordt ver dacht deze kledingstukken te hebben gestolen. Maar hij kan niet vóórkomen, zolang niemand van de Dyonse dames zich meldt als de eigenaresse van de kledij. Tot nog toe is echter nog nie mand van de bedeesde Franse huis vrouwtjes komen opdagen. Ten slot te nog een blij bericht. De vredemin- nende Zuidamerikaanse staat Bolivia heeft deze week de staat van oorlog met Duitsland beëindigd, hetgeen Theodoors zorgen aanzienlijk vermin dert. (Van onze parlementaire redacteur) In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de griffier voorlezing gedaan van het Koninklijk Besluit, waarbij dr. G. L. Kortenhorst opnieuw tot voorzitter van dit hoge staatscollege is benoemd. Daarna hield dr. Kortenhorst een uit voerige rede, waarin hij de plaats van de Tweede Kamer in ons staatsbestel schetste daarbij in het bijzonder wij zend op het werk van de parlementai re enquête-commissie en op het streven om bij de komende Grondwetsherzie ning de Kamer te verjongen. De Tweede Kamer prijst zeker niet steeds, wat de regeerders wijzen. Dr. Kortenhorst had de indruk, dat er stellig wel eens over „die lastige Ka mers" gesproken wordt. ,Hij besloot zijn rede met de wens, dat de volksvertegenwoordiging het gezag der parlementaire democratie in deze ontredderde wereld zou hoog houden. Daarbij zal onderzocht moeten wor den, of een nieuwe basis gevonden kan worden, welke voor beide landen aan vaardbaar is. De vraag, of de Neder landse regering bereid is mede te wer ken aan de opheffing van de Unie, kan, aldus heeft de Nederlandse regering doen weten, door haar eerst definitief worden beantwoord, indien het resul taat van de studie bekend zal zijn. Voorts is nader van gedachten gewis seld over de vraag, op welke wijze deze studie zal worden aangevat. Prof. Su pomo zal thans omtrent een en ander verslag uitbrengen aan zijn regering. Eerst nadat dit geschied is en het Ne derlandse kabinet zich, na terugkomst van de thans afwezige ministers, hier omtrent nader zal hebben beraden, kan een definitieve regeling van de te vol gen procedure worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal in November de ge zamenlijke bespreking een aanvang kunnen nemen. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen op 25 Juni worden ge houden, aldus de Telegraaf. Krachtens de nieuwe kieswet vindt op 13 Mei (de tweede Dinsdag in deze maand) de can- didaatstelling plaats en 43 dagen daarna volgen de verkiezingen. Dat is dan de 25ste Juni. De vergaderingen van de Kamer zullen in Maart eindigen ten einde de leden in de gelegenheid te stellen de verkiezingsstrijd aan te bin den. Nogmaals Bertha Hertogh Een vooraanstaand advocaat uit Pa kistan, Syed Ahmed Rafique, heeft me degedeeld, dat waarschijnlijk beroep bij de „Privy Council" zou worden in gesteld tegen de uitspraak van het hooggerechtshof te Singapore, waarbij Bertha Hertogh aan haar ouders werd toegewezen. Gistermiddag is een tweepersoons Spltfire-lesvliegtuig van de LSK bij de start op de vliegbasis Soesterberg ver ongelukt. De inzittenden, de reserve- eerste-luitenant-vlieger A. van Tienho ven uit Utrecht, en de kapitein-vlieger jhr. B. Sandberg uit Heemstede, wer den zwaar gewond opgenomen. Tijdens het vervoer naar het militaire hospitaal Oog in Al is luitenant Van Tienhoven overiedea De Spitfire kwam even buiten het vliegveld de Hertenlaan terecht. Het toestel werd totaal vernield. Een com missie van onderzoek is onmiddellijk begonnen met haar pogingen de oor zaak van het ongeluk op te sporen. Luitenant Van Tienhoven was een z.g. maandvlieger. Hij studeerde medi cijnen aan de Utrechtse Universiteit. Hij was 26 jaar oud. Kapitein Sand berg, 36 jaar oud, is commandant van het 322 Spitfire Squadron. Hij is een bekend jachtviieger, die het in de Mei dagen van 1940 de Duitsers met een Fokker G, I zeer lastig heeft gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1