Manus Oly jaar tegen hoorde vijf zich eisen Initiatief gevraagd tot oplossing van vluchtelingenprobleem Openstelling tot zeven avonds mogelijk uur des VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Koning George VI wordt geopereerd Defensie-orgaan voor het Nabije Oosten is reeds in wording Zaterdag 22 Sept. 1951 t148« Jaargang No. 224 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Moskou en Bonn De moderne zwaan-kleef-aan Officier wanhoopt niet UleeA^-e'iicfii Nederland wil groep gebrekkigen toelaten Britse expressetrein liep uit de rails 13 Doden, 45 gewonden KAASIMPORT IN DE V.S. WORDT VERDEELD Koningin Juliana richt zich tot president Truman: „Zieke plek in lichaam dèr mensheid moet worden uitgesneden" Bezorgdheid over toestand van zijn long Het Brits-Egyptisch accoord is hoofdvoorwaarde Geen verhoging van Amerikaanse hulp Gewijzigde winkelsluitingswet aanvaard Gemeenten stellen koopavond vast KcPit De VPRO alsnog in de Televisiestichting Turkije is de verbindende schakel De communisten krijgen hun interpellatie BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCBI COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. mJn Familieberichten 20 ct p.mun Vraag en AaDbod i alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd, 5.15 per kwartaal, plus incassokosten j^OSKOU zou zonder twijfel een be hoorlijke prijs willen betalen voor de afkoop der Duitse herbewapening. Het was daartoe een jaar geleden al bereid en het stelde toen besprekingen tussen de Grote Vier voor om te zien, wat er te bereiken was. Daar de Rus sen echter tijdens de onderhandelin gen in het Parijse Palais Rose bemerk ten, dat het met de remilitarisatie van Bonn nog zo'n vaart niet liep, verloren zij tijdelijk de belangstelling voor dit onderwerp. In deze situatie is nu verandering gekomen. Te Washington hebben de westelijke Grote Drie besloten, wer kelijk ernst met de opneming van West-Duitsland in het Atlantische de fensiesysteem te maken. En prompt is in Moskou de belangstelling voor het Duitse probleem weer wakker ge worden. Voor Frankrijk is dat al aan leiding geweest om te verklaren, dat de deur voor de Sowjets nog altijd open staat. Het doelde daarmede op de verklaring van de drie westelijke plaatsvervangers, afgelegd b|j het afbreken der conferentie in het Palais Rose, dat Amerika, Engeland en Frankrijk te allen tijde bereid zouden zijn met het Kremlin te onderhande len op basis van de toen door de wes telijke mogendheden aanvaarde agen da. Voorlopig schijnt Moskou zijn doel echter langs een andere weg te wil len nastreven. Het heeft Grotewohl, de Oostduitse premier, een verzoe nend gebaar in de richting van Bonn laten maken: deze herhaalde een voorstel van verleden jaar tot het houden van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland en stapte af van zijn toen gestelde eis, dat in de raad, die het voorbereidende werk zou moeten verrichten, evenveel West- als Oost- Duitse vertegenwoordigers zitting zouden hebben. Deze concessies zijn te klein gebleken om op de West- Duitsers, behalve natuurlijk de com munisten onder hen, enige indruk te maken. Minstens een ontbinding van de Oostduitse „Volkspolizei" zou Gro tewohl moeten aanbieden om een kans te maken, dat Bonn met hem het eenheidsbad in duikt. En het is de vraag, of zelfs een dergelijke conces sie groot genoeg zou zijn om de West- Duitsers te vermurwen. In ieder ge val bondskanselier dr. Adenauer en zijn partij zijn er van overtuigd, dat er voor Duitsland met Moskou slechts zaken te doen zijn, indien het kan steunen op een enigszins toereikende gewapende macht. In het achterhoofd van deze katholieken speelt daarbij nog de gedachte mee, dat zij de meer derheid, welke zij in West-Duitsland bezitten, in een ééngeworden Duits land moeten verliezen. In dit opzicht is het vooruitzicht van een herstel der Duitse eenheid bijvoorbeeld voor de socialisten, die toch al bezwaren heb ben tegen de Duitsland-politiek van het Westen, heel wat aanlokkelijker. Maar hoe dit ook zij, de uiteindelijke reactie der West-Duitsers zal afhan gen van de hoogte van de prijs, die Moskou ten slotte Grotewohl toestaat te bieden. Dat deze prijs, om aanvaard te worden, heel wat aanzienlijker zal moeten zijn dan de thans gebodene, ziet men natuurlijk in Moskou wel in. Précair zou de situatie voor het Westen op deze wijze echter eerst worden, als de Russen ook hun laat ste troef uitspelen: een aanbod tot teruggave van de na de oorlog aan Duitsland ontnomen en aan Polen ge geven gebieden ten Oosten van de Oder en de Neisse. Geen Westduitse regering zal aan de samenwerking met het Westen kunnen vasthouden, indien de Russen een dergelijke con cessie in ruil voor een neutrale hou ding van Duitsland in de koude oor log doen. Negen millioen vluchtelin gen uit Oost-Duitsland, die nu een uiterst armzalig bestaan in de repu bliek van Bonn hebben, zouden niets liever wensen, dan naar him haard steden te kunnen terugkeren, ook al zal daar niet veel van hun bezit over zijn. NEUTRALISERING van Duitsland en er zijn zeker ook Duitsera, die dit ten volle inzien zou echter op den duur tot de Russische hegemo nie in Europa moeten leiden. Zonder het Duitse glacis is West-Europa nau welijks te verdedigen. In Washington hebben de vertegenwoordigers der westerse Grote Drie daarom ook niet voor niets bepaalde voorbehouden ten aanzien van het herstel van West- Duitslands onafhankelijkheid gemaakt. ,Alleen de tijd kan hem helpen' (Van onze speciale verslaggever) J^gANUS OLY, de 38-jarige monteur, die ondanks de intensieve klopjacht in Noord-Holland steeds aan de politie wist te ontsnappen, maar ten slotte op het dak van een huis in de Wagenstraat te Amsterdam werd gearresteerd heeft gisteren voor de rechtbank te Zutphen vijf jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. Van de vijf-en-twintig inbraken en diefstallen, die ad informandum aan het dossier waren toegevoegd vermeldde de dagvaarding er twee, namelijk een inbraak in Hattem en een in Heerde. Manus Oly bekende alle hem tenlaste ge legde feiten. Er bestond voor de. behandeling van de zaak een grote publieke belangstelling. In zijn requisitoir wees de officier van justitie op het grote aantal feiten, dat door verdachte is gepleegd. Hij placht ergens in te breken, nam mee wat van zijn gading was en stal dan een vervoermiddel, dat hij slechts ge bruikte om vlugger uit de voeten te komen, doch niet om te behouden. Uit het rapport blijkt, aldus de of- Volgens het daar opgestelde project zullen de bezettende mogendheden hun rechten in Duitsland kunnen her nemen, indien dit in de greep van het cftmmjnisme dreigt te geraken. Een neutralisering van Duitsland zou zeer veel van zo'n situatie weg hebben. Natuurlijk is er ook nog de moge lijkheid, dat de Russen de remilitari satie van de republiek van Bonn met geweld zouden trachten te verhinde ren. De kans daarop is echter gering. Tegenover de overmacht van 215 Rus sische divisies vormt een klein aan tal Duitse divisies méér aan Wester se zijde geen bedreiging voor Moskou. Voor het Westen gaat het ook slechts om een zuiver defensieve maatregel: het opvullen van een gevaarlijk va cuum in een afweerfront. Zou Moskou toch een oorlog beginnen, dan zou het dit om andere redenen doen omdat het een greep wil doen naar de wereld macht, of omdat het vreest, dat Ame rika op den duur naar de hegemonie zou willen grijpen. In het ergste ge val zou een begrensde herbewapening van Duitsland tot een bespoediging van een eventueel Russisch oorlogs- besluit kunnen leiden. Verwachting tot Zondagavond; Meer bewolking maar waarschijn lijk tot aan het einde van de mid dag overal droog weer. Matige tot vrij krachtige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Zowel vannacht als morgen overc't'g iets hogere temperaturen. ficier, dat er maar één is die Manus Oly kan helpen en dat is de Tijd. De psychiater was van oordeel, dat Manus Oly op latere leeftijd meer verant woordelijkheidsgevoel zou krijgen en rustiger en verstandiger zou worden. De officier vond het zielig, dat ten koste van de verdachte zoveel ophef van deze zaak werd gemaakt. „Ik zie nog eens de dag komen", zo vervolgde spr. „waarop verdachte, die een goed vakman is, zijn intrede zal doen in de maatschappij". Hij vroeg aan het slot van zijn requisitoir een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. (Zie verder elders in dit blad). De Koningin heeft door tussenkomst van haar ambassadeur te Washington een persoonlijk schrijven doen overhandigen aan de president der Verenigde Staten, waarin zij haar bezorgdheid uitspreekt over het internationale vluchtelingen probleem en verzoekt om een initiatief ten einde „deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snijden, waarin het anders een dreigend politiek gevaar zon blijven vormen". Dr. J. H. van Royen, die dit schrij ven aan president Truman overhandig de, deelde daarbij mede, dat de Neder landse regering besloten heeft opnieuw honderd tot tweehonderd oude en ge brekkige vluchtelingen in Nederland toe te laten. Evenals bij vorige gele genheden zal deze onderbrenging die nen te geschieden met medewerking van kerkgenootschappen e.d. waarover het overleg nog gaande is. De regering is echter bereid deze toelating terstond te bevorderen. „Dit kan", aldus de Koningin, „alleen bereikt worden door deze mensen te verlossen van hun gevoel van onvrede en islukking en hen zodoende te hel pen hun onafhankelijkheid en zelfres pect te herwinnen. Ik geloof dat de beste wijze om hen te helpen is, hen op te nemen in het economische leven, op dat zij in staat raken de verantwoor delijkheid te dragen voor degenen die van hen afhankelijk zijn. De assimilatie der vluchtelingen moet het doel zijn. In veel gevallen zal dat verdere ma teriële hulp vereisen, maar zoals u met mij eens zult zijn die hulp kan slechts doeltreffend zijn wanneer zij wordt gegeven in een Christelijke geest van onderlinge verantwoordelijkheid en liefde. Slechts dan zal de enkeling voelen, dat voldoende aandacht wordt geschonken aan zijn moeilijkheden in haar verschillende aspecten, en dat het geheel van zijn fundamentele mensen rechten, zoals die door de Verenigde Naties zijn afgekondigd, tot eer leven de werkelijkheid wordt. Ik geloof dat wij slechts in die geest een oplossing zullen kunnen vinden voor dit en alle andere grote problemen der mensheid". De express-trein LiverpoolLonden is Vrijdag, toen hij een tunnel nabij Rugby verliet, uit de rails gelopen en van de spoordijk gevallen. De ravage was aanzienlijk. Er werden volgens de laatste berichten ten minste 13 per sonen gedooc en 45 gewond De meeste gewonden hadden snijwonden of kneuzingen. De machinist en de sto ker bleven ongedeerd. Het Amerikaanse departement van landbouw heeft de beperkende bepa lingen voor de kaasinvoer in zoverre gewijzigd, dat alle kaasexporterende landen een evenredig deel van de in voer verkrijgen. fllimnnflfl)j(IIIRII!llttnilHlliltfllllUIII!HUlil!inHlK!llllll!llllllHilllllllllllHI!HIIHIIIIII)IIIHHIilE Officieel is in Londen bekend ge maakt, dat koning George een operatie zal moeten ondergaan. In een bulletin wordt gezegd, dat de toestand van zijn long reden geeft tot bezorgdheid. „Gezien de structuurver anderingen, waarvan in het laatste bul letin melding is gemaakt, hebben wij Zijne Majesteit aangeraden in de naaste toekomst een operatie te ondergaan. De koning heeft deze raad aanvaard", aldus de behandelende artsen in het bulletin. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen niet Dinsdag per schip naar Canada vertrekken. Zij hopen la ter met een vliegtuig de reis te maken en toch op 2 October in Quebec aan te komen. Naar verluidt zal de operatie in het Buckinghampaleis worden uitgevoerd. Na de operatie zullen de geneesheren hun xnening kenbaar maken over de voorgenomen reis van koning George in 1952 naar Australië en Nieuw-Zee- land. Men acht het vrijwel zeker, dat de operatie binnen tien dagen zal wor den uitgevoerd. Men verwacht, dat Engeland en de Verenigde Staten direct maatregelen zullen nemen, om een internationaal commando voor het Nabije Oosten in te stellen, en dat Egypte zal worden verzocht, hiervan deel te gaan uitmaken. Echter zal hieraan waarsohr-Mjk een nieuwe overeenkomst tussen Engeland en Egypte over de verdediging van het Suezkanaal moeten voorafgaan. Engeland heeft zich n.l. bereid verklaard, het verdrag van 1936 als opgeheven te beschouwen, wan neer deze kwestie eerst afdoende wordt geregeld. Een boodschap hierover is gisteravond door de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson, aan de Egyptische premier Nahas Pasja overhandigd. IBIIIlllllllllllillllllllllillllllllllIllllllllllillllBIIIIIIIIIlllIllllllllillillIllilIl Italië en Canada zijn tot overeen stemming gekomen over een regeling van de uit de oorlog voortvloeiende financiële kwesties. De Amerikaanse minister van finan ciën, Snyder, heeft bekend gemaakt, dat op de conferentie van de Noord- atlantiscbe raad te Ottawa de VS geen verplichtingen op zich hebben genomen of een voorstel hebben gedaan om de hulp aan het buitenland te verhogen. (Van onze parlementaire redacteur) JN een vage en weinig zeggende rede heeft de minister zonder portefeuille, prof. Albregts bij afwezigheid van de minister van Economische Zaken prof. Van den Brink Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer het wetsontwerp op de winkel sluiting verdedigd. Kennelijk met het doel geen brokken te maken kwam hij op een aantal punten aan de verlangens van sommige afgevaardigden tegemoet. De bezwaren van de heren Zandt en Fokkema, die met de Zondagsheiliging vor der wilden gaan dan het wetsontwerp mogelijk maakt, kon hij niet delen. Wel zegde de bewindsman toe, dat de ontheffingsmogelijkheid met grote voorzichtig heid gehanteerd zal worden. In een havenbassin in de Franse ma- rine3tad Toulon hebben duikers een reusachtige veelarmige octopus waar genomen. Het bassin wordt vandaag leeggepompt en er zullen dan pogingen in het werk worden gesteld om het lu gubere monster te vangen. Good hun- ters en psychologen. En dan zijn er nog vijfentwintigduizend, die door deze be voorrechte bevoegden „charlatans" worden genoemd, p Betrouwbare Rus sische bronnen vertellen Theodoor, dat totale aantal schapen in Australië be- de Russische geleerde Jacobi in 1831 draagt ongeveer honderdvijftien mil- (twee jaar vóór de Engelsman Fara- ting, boys! Smakelijker is het be- lioen. p Nog meer cijfers. In de Ver- day) de electrische motor uitvond, dat richt uit Engeland, dat voor het eerst enigde Staten bevinden zich slechts deze zelfde Jacobi in 1850 het snelle sinds de oorlog de internationale bak- vijfenveertighonderd bevoegde psychia- telegraaftoestel uitvond (zes jaar vóór kers- en confiseurstentoonstelling in Olympia te Londen zal herleven. Vol gens de traditie zal op deze expositie, welke reeds gedurende drie-en-veertig jaar jaarlijks wordt gehouden, het bes te te zien zijn, wat Franse banketbak kers kunnen presteren. Bovendien kan men er kennis maken met de bijzonde re nationale smaak van de Zwitsers. Denen en Nederlanders (ook Alkmaar- se Jongens?), op het gebied van ge bak, brood en kleingoed, p Door over stromingen, ziekte en andere oorzaken zijn in Australië tussen Maart 1950 en Maart 1951 meer dan twaalf millioen schapen om het leven gekomen. Het MANUS VIJF JAAR CELLIST de Amerikaan Hughes), en dat hij m 1831 (zesendertig jaar vóór de Duitser Von Siemens) de eerste electrische dy namo construeerde, p In verband met het onderzoek naar een belastingfrau de, die door een broer van de beruch te en reeds jaren geleden geliquideerde bendeleider Al Capone zou zijn ge pleegd, ontdekte de procureur-generaal van Chicago, dat een tweede broer van de fameuze gangster sinds jaren onder de schuilnaam Richard Hart optreedt als vrederechter in een stadje in Ne braska en daar met twee revolvers in zijn gordel met krachtige hand de or de bewaart. |\/|ET instemming had hij gehoord, dat de heer Bachg, wat de halvè-dag- sluiting betreft, de voorkeur geeft aan een facultatieve regeling boven een imperatief voorgeschreven dag. Het ge meentebestuur kan van de vastgestelde dag afwijken, zodat wat de heer Bachg wil, mogelijk is. Toegeeflijk toonde de minister zich, toen hij mededeelde thans ook voor andere winkels dan die van rookartike len over te hellen tot de gedachte, dat mogelijk gemaakt moet worden ze lan ger open te houden dan des avonds zes uur. Dat zou dan branche-gewijs be keken moeten worden. Van een koopavond in de week ver wachtte hij een nuttig effect. Hij was tegen het opnemen in de wet van een verplichte vacantieregeling voor win keliers. Voor de gevallen, waarin bepaalde winkels langer dan tot zos uur des avonds geopend mogen blijven, wilde de bewindsman ook aan de markt- en straathandel gelegenheid bieden om tot een later uur te verkopen. (Zie verder elders in dit blad). Het bestuur van de VPRO heeft aan het bestuur van de Nederlandse televi siestichting de wens kenbaar gemaakt om in beginsel alsnog als stichter bij het werk van de Nederlandse televisie- stiebting te worden betrokken. De financiële positie van de VPRO zal deze omroep vooralsnog niet toe staan om volledig van zijn rechten ge bruik te maken en alle daaruit voort vloeiende verplichtingen op zich te ne men, zodat de VPRO voorlopig slechts op bescheiden wijze aan de uitzen dingen zelf zal kunnen deelnemen. De eerste stappen zullen waarschijn lijk in het geheim worden genomen. Samenhangende plannen voor de nieu we verdedigingsorganisatie worden echter verwacht op de volgende bijeen komst van de Atlantische Raad in No vember te Parijs. Dit commando zal geen onderdeel worden van de Atlan tische organisatie, maar het feit, dat Amerika, Engeland en waarschijnlijk Turkije van beide deel uitmaken, zal naar men aanneemt een voldoende ver binding opleveren. Te Washington schijnt reeds enige tijd te worden ge werkt aan de militaire opbouw van het commando. De uitwerking hing af van de vraag, of Griekenland en Turkije van het Atlantische Pact deel zouden gaan uitmaken. Turkije zal, gezien zijn ligging, waarschijnlijk de spil worden, waarom beide defensieplannen draaien. Subsidie voor blokfluit- en accordeongezelschappen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer verleende in baar Vrijdagmiddag gehouden vergadering verlof aan de heer H. Gortzak van de CPN om de ministers van Sociale Za ken en Volksgezondheid en van Binnen landse Zaken te interpelleren over de toenemende moeilijkheden, waarin de gepensionneerden en zij, die een uitke ring ontvangen krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, zijn komen te verkeren ten gevolge van de stijging van de brandstoffenprjjzen en over de maatregelen, die de regering denkt te nemen ter opheffing van deze moeilijk heden. De interpellatie zal op een na der te bepalen dag gehouden worden. Daarna verenigde de Kamer zich zon der hoofdelijke stemming met het wets ontwerp tot wijziging van de wet van 25 November 1948, houdende herziening van de regeling der provinciale finan ciën en met het wetsontwerp tot natu ralisatie van 23 vreemdelingen. Een wetsontwerp tot toekenning van een subsidie van f 3500 aan blokfluit en accordeongezelschappen werd aan genomen met 39 tegen 23 stemmen, na dat de heer Terpstra (AR) zich tegen dit subsidie had verzet. De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken, Oscar Helmer, zal volgende week een officieel bezoek van vijf dagen aan Londen brengen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1