in hef Kloosterbos JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN iSpookóteen 3£appie als schilder Het Radioprogramma DAGELIJKS FEUILLETON Mg VVaOeH DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 a 53. „Pie-ie-iet! Wordt 's wakker!" riep Trien nog eens op een zachte maar dringende toon. De leeuw Piet was al met snurken opgehouden en hij sloeg nu een beetje onwillig de ogen op. „W-w-wat is er nou weer?" vroeg njj slaperig en op een toon alsof hij elke nacht zo een paar maal in zijn slaap werd gestoord. „Piet, moet je 's luiste ren", zei Toos. „We wilden je iets la ten zien, iets, dat je vast wel interes seertMeteen dacht de leeuw Piet aan een heerlijk, malse biefstuk van de haas en derhalve toonde hij inderdaad enige belangstelling. „Nou, wat is 't dan?" vroeg hij op een ondanks zich zelf wat barse toon. „Kijk 's, wat wij hebben!" riep Toos, terwijl zij triom fantelijk de sleutel van het apenhok in de hoogte hield. De leeuw Piet keek er nogal glazig naar. Hij had dadelijk gezien, dat het géén biefstuk of iets van dien aard was en dat het nu een dood gewone sleutel was, die die twee apen hem in het holst van de nacht kwamep tonen, viel hem bitter tegen. „Ja, een sleutel", gromde hij boos, „en moeten jullie me daarvoor uit m'n slaap ha len?" „Ja, maar, vraag je dan niet wat voor een sleutel het is?" vroeg Trien op een verongelijkte toon. „Voor mijn part is het de sleutel van de Bibele- bomse berg", grauwde Piet en hij draaide zich met een ruk om, om ver der te gaan slapen. Op hetzelfde ogenblik kliefde een felle bliksemstraal de lucht en een krakende donderslag weerklonk. Mada me Mirabelle liet haar zakdoekje val len en gilde: „De steen! Dat is het werk van de steen!" En de Maat jammerde: „De orkaan. We zullen vergaan". Kappie was de enige, die zijn kalm te bewaarde. Streng sprak hij tot de Maat: „Gedraag je als een zeeman, Ke rel! De Kraak kan tegen een stootje. Het is van het grootste belang, dat we direct vertrekken, dat heb je ja ge hoord. Gooi los en vaar de haven uit. Ik kom straks op de brug". Jammerend vertrok de Maat en ter wijl de bliksemstralen door de lucht flitsten, de donder rommelde en de 63. Vlug heeft Billie zijn medeplich tige gehaald en samen zijn zij stilletjes de hut van Pim, Pam en Pom binnen gedrongen. „Ziezoo, niemand heeft ons gezien", roept Billie voldaan. „Nu even vlug alles doorzoeken en ik mag een aap worden, *als we hier niet zullen vinden wat wij zoeken." „Ssst! Niet zo luidruchtig", roept Kareltje angstig. „Als ze ons horen!" ,.,Kom, wees toch niet zo'n bange wezel", bromt Kareltje verachtelijk. „Trouwens, daar heb ik al op gerekend hoor! Dacht je dat ik zó stom was? Hiernaast, is die hut van dat oude mens. Die is toch zo doof als een OPLOSSING KRUISWOOKD-PUZZLE Horizont: 1. soldij; 5. ver; 8. oksel; 13 prei; 14. lepel; 15. rappe; 16. Oeral; 18. nek; 19. kolen; 20. element; 21. eminent; 22. nat; 23 ets; 25. pit; 37. erato;-30. bottel; 33. nikkel; 37. ara; 38. gat; 39. ego; 40. are; 41. kaftan; 44. entree; 46. dadel; 50. sop; 52. lel; 53. dek; 56. astrant; 58. diadeem; 60. blond; 61. ode; 63. rogge; 64. Bali; 65. lorre; 66. egel; 67 imago; 68. sas; 69 snert. Verticaal: 1. spoed 2. Orel; 3. le ren; 4. diamant; 5. venter; 6 Epe; 7. rekest; 9. kroniek; 10. salet; 11. Epen, 12. lente; 17. Let; 19. kip; 24. tak; 26 koran; 27. eland; 28. ongel.; 29. merel; 30. bak; 31. taf; 32. ega; 34. ion; 35. kar; 36. Lee; 42. toornig; 43. ade; 45. toedoen; 47. altoos; 48. el ders 49. rabbi; 50. stola; 51. pad; 53. dar; 54. kegge; 55. emelt; 57. slam; 59. Eger; 62 dra. kwartel. Maak je daar maar geen zor gen over. En aan de andere kant is geen hut!' Billie kan ook niet weten, dat de oude dame zich maar doof heeft gehouden, om niet te veel last te heb ben van de andere reizigers, maar de „oude dame" zit nu met gespitste oren te luisteren naar het lawaai, dat uit de andere hut komt. Koffers worden open en dichtgeslagen en Pepi, de „oude da me", hoort vreemde stemmen. „Ik ge loof niet dat het pluis is", mompelt hij. „Het lijkt me beter, dat ik maar even ga kijken!" (Advertentie, Ing. Med.) lichaamsgew.)4. Corsica (1769 gebo ren), Elba (1815 verbannen), St. Hele na (1821 gestorven); 5. 999 9/9; 6. Van katoenvezels; 7. 11 jaar; 8. Hamlet, hoofdfiguur in Shakespeare's drama. H.; 9. Swastica is een hakenkruis met naar links omgebogen armen; het kruis der Nazi's toonde naar rechts omge bogen armen; 10. woord, dat zowel van voren naar achteren als andersom ge lezen kan worden, b.v. nemen, parter- retrap, negen. WOENSDAG 26 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.- muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 „Tussen twee plaatjes gezegd.8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 „Vier vrouwengestalten, die moderne dichters hebben geïnspireerd", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.- muziek. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram.- muzick. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tuin- beuwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-Orkest, 13.45 Gram.- muzick. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram.- muziek, 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano-recital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Regeringsuitzending: It. D. Simons: „Dichters in Suriname". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 „Het Leger museum te Leiden", causerie. 18.30 Actuali teiten. 18.40 Zigeunennuziek. 19.00 „Droom beeld en schrikbeeld", causerie. 39.15 Lichte muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Accordeon orkest en solist. 20.45 „September aan Zee", hoorspel. 21.35 Philharmonisch-Orkest. 22.20 „Tussen mens en nevelvlek", causerie. 22.35 „Adios Amigos". 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. HILVERSUM II, 298 m.r 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Cram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberic' n. 8.15 Gewijde muizek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Gram.muziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gram. muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Kamerkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 „De achtergrond van de oefening „Cirrus", causerie. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sympho- nie-Orkest en solist. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Vocaal kwartet. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Gram.muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Gram.muziek. 17.30 Strijkorkest. 18.00 Nationaal festival t. g. v. het gouden jubileum van de Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfare-gezelschappen. 18.30 Metropole-Or- kest en solist. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Mars wedstrijd. 21.20 Community Hymn Singing. 21.50 Lichte muziek. 22.15 Vocaal Ensemble. Bach-ensemble en solisten. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. 9. Het gezicht van de Maat, dat bij de laatste woorden van Kappie hele maal opgeklaard was, werd weer som ber. „Een telegram", mompelde hij, „dat is vast en zeker nog meer narig heid!" (Advertentie, Ing. Med.) Inmiddels had Kappie het openge scheurd, en terwijl Madame Mirabelle zich nog steeds met haar vierkante centimeter zakdoek wat koelte tracht te toe te wuiven, las hij voor: „Be spoedig vertrek stop geslepen schurk op spoor van steen stop Hommeles stop detective stop". de bruidszenuwen zijn. Ik herinner mij dat ik precies zo deed." „O bah!" ;ei Peta ruw. Ze stond op en rende de kamer uit. Op het terras buiten stond ze stil, niet wetend wat te doen en toen plotseling werden haar ogen groot door een zeer bijzondere inval. Een wandeling door het Kloosterbos! Dat zou ten minste avontuur kunnen brengen! Ze wist dat, ofschoon 't bos helemaal niet aan Blake Holdcroft toebehoorde, ze bij het betreden van het Kloosterbos dezelfde heerlijke sensatie zou onder vinden die een jongen heeft wanneer hij appels in een boomgaard gaat ste len en uitziet naar de boer. Zelfs als ze de arrogante vreemdeling tegen het lijf liep zou het nog niet hinderen, een tweede ontmoeting „ou best heel span nend kunnen zijn. Met een prettig gevoel van opwin ding ging Peta op weg en haar zenu wen tintelden vrolijk van blijde ver wachting. Dit was een leuk avontuur» het leukste dat ze in maanden had ge had! Het was weer warm en zonnig. Een slaperige namiddagvrede lag over het goucfen vruchtbare land. Peta slenterde langzaam voort, want ze wilde die pret tige spanning niet verkorten, maar toch was ze al heel spoedig bij het Kloos terbos. Ze wipte over het hekje en voelde een verrukkelijke sensatie door zich heen gaan. Ze voelde zich enorm dap per, een echte waaghals, alsof ze iet* heel gevaarlijks en roekeloos ging on dernemen. Haar blikken vlogen van rechts naar links alsof ze ieder ogenblik verwachtte de lange arrogante gestalte uit het kreupelhout te zullen zien verschijnen.' (Wordt vervolgd) golven witte schuimkoppen begonnen te vertonen, voer de „Kraak" de haven van Lutjewier uit, het noodweer tege moet. En niemand zag de donkere figuur, die op het einde van de pier stond en somber de dansende „Kraak" nastaar de, terwijl hij zachtjes mompelde: „Ik mag hen niet uit het oog verliezen.." (Advertentie, Ing. Médi) OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK 1. De Duitse componist G. A. Lort- zing; 2. de huidige koning George VI; 3. ca. 5 liter (ongeveer 8.7 v.h. en de DOOR MARJORIE VERNON gooide na een paar minuten het boek ongeduldig op zij; zij luisterde naar de radio maar sprong na enkele ogenblik-' ken op en yaaide het ding geprikkeld uit. „Wat mankeert je toch, Peta?" vroeg haar moeder klagend op een middag. „Ik begrijp tegenwoordig niets meer \an je. Je bent zo geprikkeld!" „Dat ben ik ook", antwoordde Peta. „Ik heb er schoon genoeg van." „Maar kindliefmevrouw Dar- ley stond perplex. ,Jij hebt nu letterlijk alles wat je hartje begeert!" „O ja?" onderbrak Peta haar somber. „Dat staat nog te bezien." „Natuurlijk heb je dat. Je gaat im mers zeer binnenkort trouwen met een rijke en alleraardigste jongeman. Maar" ging ze op ondeugende toon en met ir riterend gesnuif verder, „het zullen wel 47) Peta fronste altijd haar wenkbrau wen Vanneer ze bij dat speciale woord terecht kwam. Het scheen datgene te zijn waar ze op het ogenblik het meest naar verengde en behoefte aan had: iets ongewoons en interessants dat de saaie eentonigheid en gelijkvormigheid van de dagen zou verbreken. Ze kon er niet toe komen iets uit te voeren. Ze probeerde te lezen, maar (Advertentie, Ing. Med.) „Pieperdepiep" zuchtte ons muisje, „Oei, wat ziet mijn vloer er uit! Daar moet gauw een kwastje verf op. Maarschilders kosten menig duit!" „Weet je wat ik doe!", dacht Miesje. „Ik ga zelf fijn aan de gang! Ik koop verf en kwast, want ik ben Schilder van de eerste rang!" „Even kijken", dacht ze, „waar ik, Met de vloer beginnen zal!" Doopte toen haar nieuwe kwastje In de verf en stak van wal. Toen een uurtje was verstreken, Was de halve kamer klaar. En het zag er prima uit hoor! 't Klinkt wel raar maar 't is toch waar! Mies de Muis had er plezier in, Schilderde dus ijv'rig door. Haar vloertje glom zoals een spiegel, Ze is een goede schilder hoor. Maar ons Miesje zou geen Mies zijn Als te niet had dom gedaan. Eén klein hoekje was er droog nog! „Poeh!, hoe kom ik hier vandaan!" kleine broer zijn bol zit vol! en allemaal (het is heus) om zijn neus! Daarom heet broertje met zijn sproeten-toetje „Sproetje" Niemand is er die de kleine vent zonder sproeten kent. De sproeten horen bij broertje als in een kamer een vloertje, als krenten in een krentenbrood, als boter in een botervloot. De leukste van alle toetjes is een toetje met sproetjes. En als dat toetje van Broertje is: Gewis! I De avonturen van BEN JE HANDIG? DAN MAKEN WE EEN DRAAIMOLEN! Je neemt een passer en een stuk stevig papier (te kenpapier b.v.) en trekt een cirkel met een straal van 112 mm. en een van 96 mm. (de straal is de afstand /an het middelpunt naar de zij kant van de cirkel). Nu neem je een stuk stevig kar ton en trekt daar drie cir kels op met een straal van 68 m.m. Knip alle cirkels uit Tot slot heb je nog een rond stokje nodig van 1 c.m. dikte dat 32 c.m. lang is. Zo. nu gaan we beginnen. Neem twee van de drie kartonnen cirkels en maak er in het middelpunt een gaatje in dat iets groter is dan de dikte van het stokje. Vooral niet te wijd maken, het stokje behoeft er alleen maar in te kunnen draaien (Fig. II). Pak nu weer de grootste papieren cirkel, zet je passer in het middelpunt en trek een cirkel op 18 m.m van de buitenrand. Daarna nóg een op 28 m.m. van de buitenrand (zie de twee stippellijnen C en D in fi guur I). Nu goed opletten. Zet op de buitenste zojuist getrok ken cirkel (D) ergens een puntje. Neem een meetlatje en zet 76 m.m. verder op de zelfde lijn weer een puntje. Dan 24 m.m. verder wéér een, daarna weer 76 m.m., dan weer 24 m.m. en zo door totdat je bij puntje F. komr Trek nu tussen de puntjes rechte lijnen. De afstanden van 24 m.m. moet je nog eens in tweeën delen van daar lijnen trekken naar het middelpunt van de cir kel. De rest kunnen jullie er aan de hand van het voorbeeld wel bijtekenen. Denk er om. de lipjes van 24 m.m. lopen door tot de tweede cirkel. De hoekjes uitknippen, alle lijnen met een bot mes inkerven en ombuigen (óók de Hjnen naar het middelpunt) en ten slotte de lip G. onder H. vastplakken, waardoor het puntdakje van de draai molen klaar is. Leg nu een van de carton, nen cirkels (met het gat in het midden) in het puntdak, vouw de lipjes van het dak' achterover en plak ze aan het carton vast. Neem nu het stokje en zaag er vijf stukjes van 3 c.m. af. Je houdt 17 c.m. over. Aan dit stokje slijp je met een mes een botte punt (VI). Pak het derde carton (zonder gat) duw een spijker in het middelpunt, zet het stokje er onder en timmer het carton er aan vast. Steek het stok je nu door het derde plaatje carton, plaats langs de rand tussen de twee cartonnen cirkels de 5 korte stokjes van 3 c.m. lengte (zie de punten F. in fig. II) en sla ze van boven en beneden met een spijkertje vast (fig. IV). Deel vervolgens de kleine papieren cirkel in 5 gelijke parten en trek de lijnen er op als in fig. V aangegeven. De hoekjes er uit knippen en alleen de buitenste lijnen inkerven en omvouwen. Maak in het middelpunt weer een gat en steek het papieren onder stuk over het lange stokje. De omgevouwen lippen val len over de voet van de draaimolen heen. Tenslotte nog vijf paardjes natekenen, uitknippen en met garen in de kap van de molen han gen (zie de gaatjes hiervoor b\j J. in fig, I). De draaimolen is nu klaar alleen nog leuk kleuren na tuurlijk. De tekeningen VII en VIII geven een voorbeeld voor de beschildering van de omgebogen vlakken. Het is het beste de verschillende delen te schilderen voordat je de hele draaimolen in el kaar zet. Kleine broer heeft op zijn snoet een sproet. Wat zeg lk daar? èèn sproet? Welnee! wel twee!! wel drie, vier, vijf!

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 10