REBUS-PRIJSVRAAG! f IOO.aan prijzen Sport in 't kort Nederlands protest tegen Amerikaanse invoerbeperking voor kaas WEK DE GAL IN UW LEVER OP Recordbreker Charlie Blair gaal zijn beroemde Muslang verkopen voor de abonné's van onze krant Minister Van den Brink biedt de derde industrialisatienota aan in strijd met overeenkomst inzake handel en tarieven De Gasperi verzocht Amerika om hulp NIEUWE ARRESTATIES IN COMPLOT TEGEN DE SJAH Arabieren willen niet met Israel samenwerken Proeven met een nieuw Engels snuiverapparaat Brand in Benedictijner klooster te Sarria Als B voelt dat 't zuur in Bw maag op ontbranden staat - Ontsnapte inbreker stal duizend gulden bijeen Vliegende benzinetanks „De propellers vallen er niet af" Rus Hein liep 100 m. in 10.3 sec. ten Hoff naar Manchester 100.000 bezoekers aan een ijsrevue Voor de vierde maal onze Geen reden tot groot optimisme Ruim anderhalf millioen arbeiders in industrie Een debuiani in Engelse elflal Schietpartij bij politieke bijeenkomst in Mexico, Nachtelijke beschieting en overval op West-Java DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 De Nederlandse en de Deense dele gaties bij de conferentie van de landen der algemene overeenkomst voor han del en tarieven te Geneve hebben gis teren krachtig geprotesteerd tegen de onlangs door de Verenigde Staten in gestelde invoerbeperkingen voor zui velproducten. De leider van de Nederlandse dele gatie, de heer Van Blankenstein, zeide, dat de door Amerika vastgestelde be perkingen naar de mening der Neder landse regering in strijd zijn met de algemene beginselen der algemene over eenkomst inzake handel en tarieven, welke beogen de bevordering van de uitbreiding van handel tussen de leden- landen. Hij wees er voorts op, dat de productie en uitvoer van kaas van groot belang zijn voor de Nederlandse economie. In de eerste helft van dit jaar had de Nederlandse kaasuitvoer naar de Verenigde Staten het vooroor logse niveau bereikt van ruim 2l/0 mil- lioen pounds doch de uitvoer in de toe komst zou ernstig door de nieuwe be perkende maatregelen geschaad wor den. Hij voegde er nog aan toe, dat de Nederlandse kaas bestemd is voor een speciale categorie van kopers, die be reid zijn voor deze kaas een hogere prijs te betalen dan voor Amerikaanse kaas. Ten slotte verklaarde de heer Van Blankenstein nog, dat de Ameri kaanse invoerbeperkingen de waarde van de concessies voor boter en caseïne, welke de Verenigde Staten hadden toe gestaan, aanzienlijk zullen verminderen. De Canadese afgevaardigde deelde mede, dat de Canadese regering er op voorbereid was, om een klacht tegen de Verenigde Staten in te dienen en over te gaan tot vergeldingsmaatrege len en andere stappen, die haar volgens artikel 23 van de algemene overeen komst zijn toegestaan. Een en ander zal afhangen van de gebeurtenissen in de eerstkomende dagen. De Amerikaanse vertegenwoordiger gaf toe, dat de Amerikaanse invoerbe perkingen een schending van de alge mene overeenkomst vormden. Hij deel de mede, dat er ernstig gepoogd wordt, om dat deel van de wet op de defensie productie, waarbij de beperkingen wor den ingesteld, in te trekken. De Deense en Nederlandse delegaties stelden voor het punt op de agenda te houden, in afwachting van verdere ont wikkelingen in de Ver. Staten. Dit voor stel werd aangenomen. De Italiaanse minister-president. Al- cide de Gasperi, heeft in het Ameri kaanse congres een rede gehouden, waarin hij de V.S. om hulp verzocht om het volgende mogelijk te maken: 1. vermindering van de werkloosheid in Italië; 2. toeneming van de emigratie uit Italië; 3. gelijktijdige uitvoering van de programma's voor sociale hervor ming en bewapening in Italië; 4. her ziening van het Italiaanse vredesver drag; 5. oplossing van de kwestie Triest in deze zin, dat het vrije gebied van Triest aan Italië wordt gegeven. Verder verklaarde De Gasperi, dat een verenigd Europa in staat zou zijn voor zijn eigen verdediging te zorgen. Na een bekentenis van de gearres teerde chef van de geheime politie ge neraal Sartipzateh zou een nieuwe lijst van personen zijn opgesteld, die zullen worden aangehouden in verband met het complot tegen de Sjah van Perzie. Het complot zou zijn beraamd door aan hangers van de vermoorde premier generaal Ali Razmara. De Mohammedaanse leider Navab Savani, die sinds Juni gevangen zit omdat hij er van wordt verdacht tot de moord te hebben aangezet, zou thans de derde dag van een hongerstaking in Teheran ingaan, uit protest tegen een nieuwe arrestatie van 25 leden van zijn organisatie. ...om op te knappen! (Advertentie, Ing. Med.) Egypte en de andere Arabische staten willen niet met de internationale orga nisatie voor de burgerluchtvaart samen werken zolang Israel lid van deze orga nisatie is. Dit is verklaard in een nota, die het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken aan de voorzitter van de organisatie heeft doen toekomen. Het blad „Al Ahram" weet te melden, dat Israel niet zal worden uitgenodigd tot deelnejning aan een gemeenschap pelijk verdedigingssysteem in het Mid den Oosten, in het kader van het At lantisch verdrag. Dit besluit zou door de Grote Drie te Washington zijn geno men met het oog op de weigering der Arabische staten met de Israëlische strijdkrachten samen te werken. In de afgelopen twee weken heeft de Engelse onderzeeboot „Andrew" proe ven gedaan met een nieuw snuiverap paraat, dat door de directeur van de Engelse vlootbouw is ontworpen en op de werf van Portsmouth is vervaardigd. Schout bij nacht S. M. Raw heeft ver klaard tevreden te zijn over de proef neming. Dit nieuwe type heeft één buis in plaats van twee, die alleen wordt ge bruikt ojo lucht in te laten. Een aparte buis difrit als uitlaat en bevindt zich achter ae periscoop. Het gehele appa raat is sterker dan het oude type. RUSSISCHE „OEFENINGEN". Twaalf boerderijen zouden zijn be schadigd en een vrouw gewond, doordat Russische recruten in het Oostenrijkse Breitenbrunn zonder toestemming schietoefeningen hielden met tankge- schut. Een monnik verbrand In de opslagplaats van de distilleer derij van het Benedictijner klooster te Sarria in de Spaanse provincie Lugo, dat bekend is om zijn likeuren, is brand uitgebroken. Een monnik is in de vlam men omgekomen en twee personen zijn ernstig gewond. De schade die op verschillende mil- lioenen peseta's wordt geschat, omvat het verbranden van waardevolle boe ken en kunstwerken. Het klooster zelf, dat dateert uit de 16de eeuw, werd ver woest, maar de 18de-eeuwse kerk bleef intact. Israel stelt geen troepen beschikbaar voor V.N. Israel heeft de Verenigde Naties me degedeeld, dat het wegens „de Arabi sche weigering" om vredesverdragen te sluiten niet in staat is troepen ter be schikking te stellen van de Verenigde Naties ten gebruike bij eventuele ag gressie in de toekomst. dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maag zuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden nemen, als vaste ge woonte, hun Rennies dadelijk na tafel, 't Ia ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. (Advertentie, Ing. Med.) (Advertentie, Tng. Med.) NIEUW GENEESMIDDEL TEGEN TUBERCULOSE Franse geleerden hebben een nieuw geneesmiddel tegen tuberculose ont dekt. De nieuwe stof wordt aangeduid onder de formule „G 469" en gelijkt op het „TB1" vaccin tegen tuberculose, dat in Duitsland ontdekt werd. U zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. S3ke dag moet uw lever een liter gal in ow ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen »4jn>men. Eist Carter's Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.) Te Rotterdam is de 18-jarige J. J. I. aangehouden, die op 18 Aug. in Middel burg aan de hem begeleidende politie mannen was ontsnapt door in een gracht te duiken. Tussen 30 Aug. en 14 Sept. heeft hij in dertien noodwinkels in Rotterdam ingebroken. Zijn buit be stond voor het grootste deel uit geld en bedroeg ongeveer duizend gulden. Hij werd te Rotterdam op de Cool- singel 's nachts, toen hij aan de dak goot van een noodwinkel hing, door een agent gezien en na een achtervol ging gegrepen. Verkiezingen in Perzie op 26 November De Sjah van Perzie heeft een decreet ondertekend, waarbij het houden van parlementsverkiezingen op 26 Nov. wordt bevolen. „Ik ga hem verkopen. Hij is voor de eerste de beste, die 20.000 dollar op tafel legt". Dat vertelde gezagvoerder Charlie BJair gisteravond op Schiphol. De be faamde Mustang, waarmee Blair zijn recordvluchten maakte over de Atlantische Oceaan en zijn wereldvlucht via de Noordpool, gaat dus spoedig van eigenaar verwisselen. ,Ik geef er de garantie bij, dat de propellers er niet afvallen en dat hij even goed vliegt als een stratocruiser. Je mag er dan wat kramp in je benen in krijgen als je er zo'n tien uur mee vliegt, maar het is een beste kist. „Waarom Charlie Blair zijn eigendom wil verkopen? Hij is gezagvoerder bij de Pan Americain World Airways. Het grootste deel van de tijd zit hij dus in de comfortabele stratocruiser. En de mustang staat ongebruikt in de hangar, wat alleen maar geld kost. Op 31 Jan. maakte hij zijn recordvlucht over de Atlantische Oceaan in 7 uur en 48 mi nuten. Op 29 Mei volgde de hele we reld hem op zijn Poolvlucht. Hij maakte de tochten in zijn vacantie. Maar de Amerikaanse luchtmacht was er ook in geïnteresseerd vanwege de vereenvou digde navigatiemethoden, die Blair ge bruikte. Drie millioen kilometer. Blair is nu 42 jaar. Hij heeft 3 mil lioen kilometer gevlogen in de 24 jaar, dat hij zich met de vliegerij bezig houdt. Zijn verdere luchtvaartcarrière denkt hij in stratocruisers en andere vliegtuigen te slijten. De Rus Vladimir Soukarev heeft de 100 meter in Europese recordtijd gelo pen. Hij evenaarde hiermede dus de snelste tijd van Arthur Jonath (Duits land), Chris Berger (Nederland), Len- nart Strand (Zweden) en Karl Necker- mann (Duitsland). Deze athleten lie pen resp. in 1932, 1934, 1936 en 1939 de 100 meter eveneens in 10.3 sec. De nieuwe zwaargewicht-kampioen van Europa, Hein ten Hoff, zal vermoe delijk op 16 November uitkomen tegen de Engelsman Frank Bell. Deze wed strijd zal te Manchester worden gehou den, als Bell op 12 October de Oosten rijker Joe Weidin, een vroegere hou der van de Europese titel, zal verslaan. De Belg Emile Delmine voelde zich sterk genoeg om de Europese kampioen weltergewicht, Charles Humes (Fr.), uit te dagen. Hij is echter bedrogen uitgekomen, want de Fransman sloeg hem in de zevende ronde voor meer dan tien tellen naar het canvas. In de eerste ronde van het interna tionaal tennis-tournooi voor profs heeft de Amerikaan Kovacs de Zweed Schro der met 6—1, 64 verslagen. Op Woensdag 26 September zal het commando luchtvaarttroepen te Nijme gen zijn jaarlijkse sportdag organiseren. (Van onze Haagse redacteur) In Londen zagen we onlangs een theater, waarop met grote letters was aangekondigd, dat de revue, die er vertoond werd, „nog slechts zes we ken" zou blijven en dat men zich dus moest haasten als men deze show nog zien wilde. Zo'n aankondiging maakt indruk op de Nederlander, die niet ge wend is aan zo'n groot aantal reprises van hetzelfde stuk. Maar het gekke was, dat deze revue alvier jaar in dit theater ging! Den Haag is het nu ook grootscheeps gaan doen. In Scala zet men de enthou siaste bezoekers elke avond een ijs- revue voor, „Round the World on Ice" getiteld. Al bijna drie maanden lang trekt dit kijkspel telkens weer een 1 zaal. Men heeft het nu tot over de honderdduizend bezoekers gebracht. De honderdduizendste was mevrouw Zwerver, die een paar kunstschaatsen en een bouquet aangeboden kreeg, be nevens een gratis achtdaags verblijf in Zwitserland in een hotel naar keuze. GEEN PRIJSVERHOGING VAN BIER Het bericht, dat er evenals voor ge destilleerd ook minimumprijzen zouden gelden voor bier is door het ministerie van landbouw tegengesproken. De prijs verhogingen voor het bier, waarop in het bericht werd gedoeld, zijn reeds in het afgelopen jaar bekend gemaakt. We tellen alweer. Na deze nog 5 puzzeltjes en de serie is vol. We zitten dus nu zo ongeveer op de helft van 't parcours. De rebus van Zaterdag was even moeilijk, maar we twijfelen er niet aan of U is er uitgekomen. De opgave voor heden is bar eenvoudig. Dat doen we om U voor deze week wat op gang te helpen. Daar gaan we dan: [)E minister van Economische Zaken heeft de derde industrialisatienota aan de Tweede Kamer overlegd, waarin hq mededeelt, dat een groot gedeelte van liet programma, zoals dat tot eind van het volgend jaar ontworpen werd, is ver wezenlijkt, doch waarin hij tevens waarschuwt voor efn te groot optimisme voor de toekomstige ontwikkeling. We hebben toch niet te veel gezegd hè! Deze was werkelijk erg eenvoudig. Ja, dat samenlezen is maar een kruis. Je grijpt er altijd naast. Maar daar maakt L' meteen een eind aan door vandaag nog een abonnement te nemen op ons streekblad. U kunt dan zelf ook meedoen aan de wedstrijd! Tot Donderdag! yAN 1 Juli 1948 tot 1 Juli 1951 blijkt voor de gehele industrie de perso neelsbezetting te zijn toegenomen van 1 440.000 tot 1.580.000 personen, d.i. met 140.000 personen. Het tweede kwartaal van 1951 vertoonde een terugslag, wel ke grotendeels te verklaren is uit de afzetmoeilijkheden, waarmede enkele bedrijfstakken te kampen kregen. Daar in de tweede industrialisatienota een netto-toeneming van het aantal arbeids plaatsen in de industrie met 125.000 in vier en een half jaar werd nodig ge acht, is deze doelstelling in drie jaar reeds met twaalf procent overschreden. Van belangrijke invloed hierop was de demobilisatie van vele tienduizenden naar Indonesië uitgezonden militairen. Productie nam toe I^EN opzichte van 1948 was de in dustriële productie in 1949 en in 1950 gemiddeld resp. elf en vier en twintig procent groter. Ook hier was de stij ging dus hoger dan de taakstelling van vier en dertig procent voor vier en een half jaar. Deze productiestijging is voor een belangrijk gedeelte aan de export ten goede gekomen. Dit was echter no dig, daar ook de invoer sterker is toe genomen dan waarschijnlijk werd ge acht. In de periode van 1 Januari 1948 tot 1 Juli 1952 zou in de industrie voor 5800 millioen moeten worden ge ïnvesteerd. In de afgelopen drie en een half jaar werd in totaal 4220 millioen geïnvesteerd. QPDAT de voortgang van de industria lisatie in de naaste toekomst geen ongunstige invloed zal ondergaan van de afzetvermindering is het nodig dat hiervoor compensatie wordt gevonden. De nota wijst hier o.a. op vergrote vraag naar goederen ten behoeve van de krijgsmacht en toeneming van de export. Het gehele beleid zal moeten worden doortrokken van de noodzaak tot exportbevordering. Uitdrukkelijk wijst de nota er op, dat grote voorzichtigheid is geboden bij de uitvoering van de door de regering voorgestane politiek van beperking der investeringen in het kader van de on vermijdelijke vermindering der natio nale bestedingen. Immers, een belang rijk deel der investeringen is gericht op vergroting van de Nederlandse pro ductie-capaciteit. Voor de wedstrijd tegen Frankrijk op Woensdag 3 October op Highbury, is het Engelse elftal als volgt samenge steld: Williams (Wolverhampton)Ram sey en Willis (Tottenham Hotspur; Wright (Wolverhampton) aanv., Chil ton (Manchester United) en Cockburn (Manchester United); Finney (Preston North End), Mannion (Middlesbrough), Milburn (New Castle), Hassall (Hud- dersfield) en Medley (Tottenham Hot spur). Reserves: Ditchburn (Tottenham Hotspur) doel, Dickson (Porthsmouth) midden en Lishman (Arsenal) voor. •Sr Arthur Willis is de enige nieuwe „cap" in de ploeg. Willis is tussen 1940 en 1948 herhaaldelijk aan de twaalf- vingerige darm geopereerd. Zijn toe stand was op een gegeven moment zo danig dat men hem aanraadde het spel er aan te geven. Hij zette echter door en behoort thans weer tot de beste backs van Engeland. De samenstelling yan het Franse elf tal is eveneens bekend gemaakt. Het ziet er als volgt uit: Vignal (Racing Paris); Grillon (Lyon) en Salva (Ra cing Paris); Bonifaci (Nice), Jonquet (Reims) en Firoud (Nimes); Alpsteg (St. Etienne), Baratte (Rijssel), Strap- pe (Rijssel), Flamion (Lyon) en Doye (Bordeaux). Reserves: Domingo (Nice) doel. Huguet (St. Etienne) achter en Boury (Roubaix) voor. Eerste zege van Keiler Keiler heeft gisteravond een einde gemaakt aan de serie remise-partijen. Voor de eerste maal tijdens de wed strijden om het wereldkampioenschap dammen heeft hij zijn rivaal Roozen- burg verslagen. Na 67 zetten gaf Roo- zenburg de strijd op. De stand is thans 1513 in het voordeel van Roozenburg. De wcu doet m'n vrouw, maar ik weet hel wel: Alkalivrij betekent niet. geschikt voor4 alles en nog wat. Veilig wast U indien V speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon. (Advertentie, Ing. Med.) Zeven personen gedood Bij een schietpartij op een politieke bijeenkomst te Tlacotepec (Mexico) zijn Maandag zeven personen gedood en verscheidene gewond. Toen de burgemeester en het hoofd van de politie een grote menigte aan hangers van de candidaat van de op positie voor het presidentschap generaal Miguel Henriquez Guzman poogden te gen te houden, ontstond een vuurge vecht, waarbij o.a. de burgemeester om' .het leven kwam. Elf personen moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. Dezer dagen heeft een bende 's nachts de kazerne der genie-pioniers te Da- jeuhkolot op West-Java beschoten. In de loop van de nacht herhaalden de be schietingen zich nog enige keren. Een bende van ongeveer vijfhonderd man, onder leiding van de kapiteins Bosch en Smit, voerden vanuit vier richtingen aanvallen uit op Lemburawi. Nadat een compagnie hulptroepen was gearriveerd, trok de bende zich terug. Onderweg legden zij 46 huizen en twee moskeeën in de as. Een lid van de dessa-wacht werd letterlijk afgeslacht en tien dessa- bewoners, onder wie een Chinees, wer den gedood. Eén hunner is verbrand. Drie gewonden bij bofsing Op de rijksweg Zaltbommel—Hedel zijn gisternacht door tot nu toe onver klaarbare oorzaak twee kleine perso nenauto's met elkaar in botsing geko men. Beide wagens werden totaal in gedrukt. Drie van de inzittenden wer den zwaar gewond n.l. mevrouw Balser uit Roermond en haar 14-jarig dochter tje, alsmede de 45-jarige heer J. Oost hoek uit Rotterdam. De andere inzit tenden kwamen er met lichte verwon dingen af. W.-Berlijns gemeentebestuur verwerpt O.-Berlijns voorstel Het Westberlijnse gemeentebestuur heeft Maandag een Oostberlijns voor stel om een gemeenschappelijk comité te vormen en Berlijnse afgevaardigden voor een conferentie over verkiezingen in geheel Duitsland te benoemen van de hand gewezen. De raad drong in plaats daarvan aan op het houden van vrije democratische en geheime verkiezingen in geheel Ber lijn.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9