Kwari der bevolking is gepensionneerd Waterleiding kon groei niet bijhouden Liefdewerk van de Broeders van Lourdes DE St. Willibrordusstichting in Heiloo beschikt over een prachtig gebouw, harmonieus in zijn lijnen, hecht in zijn grondslag. Wij geloven te mogen zeg gen, dat het werk, binnen deze muren verricht, deze uiterlijke schoonheid echter verre overtreft. Het is een stuk liefdewerk waarvoor hier in 1929 de grondslag gelegd werd door de Congre gatie van de Broeders van O. L. Vrou we van Lourdes, die in Dongen lN.- Br.) hun Moederhuis hebben. Het werk omvat de behandeling en verpleging van geestelijk gestoorden. Het aantal patiënten uitsluitend mannen, en al len, van Rooms Katholieken huize, om dat het een zuiver R.K. instelling is bedraagt op het ogenblik achthonderd. Wij opvoeders De historie van oude geslachten De naam De oude Willebrordusput: zevenzijdig Man van formaa1. Achthonderd gestoorden van geest ZATERDAG 39 SEPTEMBER 1951 HEI LOO - DORP VAN BOS EN TUINEN ster is een stukje ongerepte natuur ge bleven. in v. elks een rum men o.'.ü koetshuis en een boerderij vindt. De naam van het geslacht Van der Feon de Lille is er nog steeds aan verbonden. Nyenburgh, even bezijden de straatweg, kort Onder Alkmaar, is het oude jacht huis van de familie Van Foreest. Voorts kende Heiloo in vroeger jaren nog de buitenplaatsen Kranenbroek en Ype- steyn. Het laatste was gelegen on de plek, waar thans de Willibrordusstich- ting gevestigd is. De grote verkeersweg dwars door Heiloo is precies de scheidslijn tussen hoogland en laagland. Het hoogland aan de Westzijde, het laagland aan de Oostkant. Vindt men aan de Westkant de vele tuindersbedrijveit en -bedrijfjes, de uitgestrekte weidevelden aan de Oostkant duiden op veehouderij. En zo is het ook. Ook dit aspect van ons maatschappelijk leven vond in Heiloo een goede voedingsbodem. Zelfs voor een akkerbouwbedrijf bleek hier nog een degelijke grondslag aanwezig. Ook heeft Heiloo wat industrie. Daar is aan het begin van de Zeeweg een speelgoedfabriek, waar poppen en ted dybeertjes aan de lopende band ge maakt worden. Vlakbij het kapelletje van O.L.V. ter Nood de bedevaart plaats is een metaalwerenbedrijf, waar stempelwerk gemaakt wordt. En voorts is er een meubelfabriek voor kantoorinrichtingen, een weefbedrijf en een schuurpapierfabriek. l-Toewel Hei loo niet veel bollengrond heeft, is de bollenhandel een van de voornaamste bronnen van bestaan. De hier gevestig de handelshuizen hebben teeltcontrac ten lopen met tuinders elders in de provincie. Dat ook de zaadhandel hier vertegenwoordigd is, spreekt haast voor zich zelf. WIE Heiloo oppervlakkig bekijkt, zou vermoeden, dat het arbeidersele ment in deze gemeenschap ontbreekt. Dit vermoeden is niet juist, hoewel de in Heiloo gevestigde nijverheidsbedrij- ven niet zo bijster veel werkgelegen heid aan loontrekkenden bieden. Vele hier wonende arbeiders vinden echter werk in de Zaanse fabrieken en aan de Hoogovens. Merkwaardig is dat deze arbeiders Heiloo als woonplaats verko zen, terwijl de kantoormensen uit de Zaanstreek en Amsterdam lange tijd woonplaats in Castricum zochten. Hier in is enige kentering te bespeuren, om dat het zo langzamerhand wel bekend is geworden, dat Heiloo uitermate goed kope grond beschikbaar heeft voor eigenbouw. Symptoom van die veran dering is ongetwijfeld de belangrijke nieuwe wijk even bezijden de Zeeweg, die hier in weinige jaren tijds uit de grond gerezen is, en die practisch geen huurhuizen tolt. Centraal punt van de inrichting is de kliniek voor opname en behandeling. Voor de verpleging van de lichte ge vallen, o.a. de groep der neurosen, is er de z.g. sanatorium-afdeling. De neu rosen vertonen een vorm van gestoord heid, waarbij de samenhang der per soonlijkheid nog niet verbroken is. Deze patiënten zijn zich dus hun abnormale gedrag volkomen bewust, maar missen eenvoudig de kracht om er zich van te bevrijden. Een vorm van neurosie is b.v. angst, die tot een obsessie wordt. Op „Het leven stelt aan de mensen, vooral de jonge mensen, enorm zware eisen", zei dr. J. D. Desmet, directeur-geneesheer van de St. Willibrordusstichting. Wil men in de opvoeding van zijn kinderen geen fouten maken, dan dient men over een dosis wetenschappelijke kennis en een inzicht te beschik ken, die een normaal ouderpaar nauwelijks meer kan opbrengen. De moderne maatschappij is zo gecompliceerd, dat van de ouders en opvoeders haast het onmoge lijke wordt geëist". dezulken wordt toegepast de z.g. psy chotherapie, die staat tegenover de bio logische behandelingsmethode. In het niet-klinische gedeelte der in richting worden de chronische patiën ten opgenomen. Er wordt naar gestreefd deze mensen gestichts-sociaal te maken. Allen werken en leven in een sfeer van rust, orde en gezelligheid. Voorheen meende men, dat deze patiënten alleen met dwangmiddelen te regeren waren. Een enorme verandering in behande lingswijze heeft echter gebracht het inzicht, dat iemand, die krankzinnig is, wel degelijk verantwoordelijkheid kan dragen. Voorheen was het zo, dat deze patiënten verre werden gehouden van gevaarsbronnen. Een hamer, een mes, of zoiets dergelijks hield men uit de buurt van deze patiënten. Tegenwoor dig worden al deze mensen bewust met deze gevaren in aanraking gebracht, wordt hun dus weer een stuk eigen Verantwoordelijkheid gegeven. Tot de ze werktherapie behoort ook de beoefe ning van de zwemsport. De inrichting heeft een eigen zwembad, waar in ploegverband wordt gezwommen. Gym nastiek en spel worden op zeer weten schappelijke manier toegepast. Deze „lessen" dienen ertoe om de mensen orde bij te brengen, tot reageren te brengen, kortom uit hun isolement te halen. De gymnastiekleraar heet hier niet meer gymnastiekleraar, maar be wegingstherapeut. WETHOUDER R.US reet deel uit van de noodraad en wel dra liet deze inmiddels al zcsticja.' ge zich ook nog een wethoudersportefeuil le onder de arm duwen. In die kwaliteit heeft hij veel kunnen bijdragen tot de dorpsuitbreiding, een terrein, dat hem overigens als aannemer uitermate ver trouwd was. Er is veel bouwactiviteit in Heiloo. Behalve de villabouw in het Blockhovepark en aan de Zeeweg, zien we ook nog een hofje voor ouden van dagen verrijzen, waar het aanstonds goed wonen zal zijn. Het zijn 23 woningen en een hoofdge bouw. In het hoofdgebouw zal een cen trale keuken gevestigd zijn, en verder een bad- en douchegelegenheid, alsmede een gelegenheid, waar de was gedaan kan worden. Wethouder Rus is een figuur, waar burgemeester Kalff ongetwijfeld veel steun aan heeft wanneer er iets tot stand gebracht moet worden. Maar hij is een niet gemakkelijke baas voor wie hem tégen zich hebben Even weg Overgeliookt Haal de spons er overl (Advertentie, Ing. Med.) KJAfcCBOUEN/ lN 6AA5BAKJCElV - OVE12 EMKEC-E MAAWDE^ BUJEIEM 1Z-E IK/ AU*)EJ5.II<A. king. Er liggen dus betrekkelijk nau we aftakkingen van de hoofdbuis door de dorpsstraten naar de buitenwijken. Die nauwe pijpleiding kan onmogelijk zoveel water doorlaten, dat ook de aan geslotenen aan het eind ervan voldoen de water overhouden op tijdstippen dat Het zijn zo maar enkele aspecten van deze ijverige gemeenschap. Niets .'.ei- den we over het Natuurreservaat, dat Heilooërbos heet, en dat in de dertiger jaren recreatieoord werd voor de be volking van Alkmaar en Heiloo samen, dus voor zo'n vijftigduizend mensen. Voor driehonderdduizend gulden is het gekocht van de familie Van Foreest. het eeuwenoude geslacht, dat de statige bui tenplaats Neyenburgh bewoont. De ge meenten Heiloo en Alkmaar en de pro vincie partieipieerden elk voor een ton in deze koopsom. Het bos werd na de koop geschonken aan de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. Twaalf bunder aan de Noordrand van Hen-ex? MeT wi-rre KeKioje. VOORZOVER ONS BEKEND, zyn er geen statistieken, waarvan ge de ge middelde leeftijd van de bevolking van Nederlandse gemeenten kunt af lezen. Wanneer de geleerden hiernaar mochten gaan speuren, zullen ze ontdekken, dat Heiloo een opmerkelijk hoog gemiddelde heeft. Op een Eielental, dat de elfduizend benadert, kunnen hier zo'n drieduizend gepension- neerden geteld worden. Gepensionneerden en kleine rentetrekkers, die dit bos- «n tuinrijke oord verkozen om er een rustige levensavond te genieten. Het gemeentebestuur van Heiloo dit rustieke oord een paar kilometer bezuiden Alkmaar houdt deze belangstelling der ouderen (en dus wijzeren) voor zijn gemeente in ere. Het laat practisch geen woningen bouwen op terreinen, die minder dan dertig meter diep zijn. Dusdoende wordt het landelijk karakter van het opmerkelijk snel groeiende dorp gehandhaafd, maar wordt tevens gelegen heid geboden aan wie er tyd voor en liefhebberij in hebben, wat tuinwerk te ▼errichten op eigen grond. En wat verlangt een gepensionneerde tot zijn ont spanning méér dan zo'n luttele tegemoetkomendheid? Opmerkelijk snelgroeiend, dat is Hei loo. In 1930 telde het mooie dorp nog slechts 4546 zielen, thans ruim 10.700. Zodanige groei brengt aparte problemen mee. Niet alleen op het stuk der woon ruimtevoorziening, maar ook op dat der ....watervoorziening. Wie een beetje •an de peripherie van de gemeente woont, kan het aan zijn waterleiding bemerken of het wasdag is, of een op merkelijk droge zomer. Bij de aanleg van de waterleiding is nimmer gerekend op zo snelle toeneming van de bevol- iedereen zo ongeveer aan het spoelen en plassen geslagen is. En wanneer het ongeluk wil, dat er ergens brand is, zuigt de brandweer in minder dan geen tijd de nauwe pijpleiding leeg met de krachtige zuigpompen van de heden daagse brandspuit. Vernieuwing van de gehele leiding, zoals wenselijk zou zijn, vergt echter een zodanig bedrag, dat bevoegde instanties hier niet direct toe kunnen besluiten. Wie Heiloo zegt, denkt behalve aan bossen, tuinen en gepensionneerden nog aan wat anders. In de eerste plaats aan dat schone bouwwerk der St. Willibror dusstichting, de psychiatrische inrich ting, wa,ar zo'n achthonderd patiënten met liefde en zorg omringd worden. Anderen zullen bij het noemen van de naam Heiloo denken aan de Runxputte, waarheen jaarlijks in de maanden Mei tot September duizenden pelgrims ter bedevaart trekken. Mensen met liefde voor de historie zullen zich onmiddel lijk dat kortelings van gemeentewege herstelde kleinood-uit-grijs-verleden de St. Willebrordusput achter het Witte (Hervormde) kerkje voor de geest ha len, of wel in gedachten verwijlen op de fraaie landgoederen Ter Coulster en Nyenburgh, waar de geschiedenis ge schreven werd van enkele voorname geslachten. Van tweërlei aard kan ten slotte de belangstelling zijn, die gewekt wordt, wanneer gedacht wordt aan al die keu rig afgeperkte bollenvelden en slatuin tjes ten Westen van de grote verkeers weg AlkmaarAmsterdamDen Haag tussen Heiloo en Limmen. Men kan er aan denken, omdat men eenmaal op een prille voorjaarsdag getroffen werd door de frisse fleurigheid van deze velden, ofwel, omdat men achter deze velden de strak-zakelijke sfeer weet van een rijke deviezenbron, die ook Heiloo in haar weelde doet delen. J^oe komt men aan de naam Heiloo Volgens de overleve ring is het, voorvoegsel Hei een samentrekking van Heilig. Loo is 't Middelnederlandse woord voor hos. Heiloo is dus Heilig bos. Het begrip Heilig duidt niet op het feit, dat de eerste Christ en- prediker Willebrordus hier een maal zijn woord verkondde, maar moet een herinnering zijn uit de oude Germaanse tijd. het bos werd er aan onttrokken voor de stichting van een villapark. Dat park heeft bekendheid gekregen on der de naam Blockhovepark. Van het Heilooërbos bleef ruim vijftig ha. over. JO OMSTREEKS de jaren 1870—'80 telde Heiloo nog maar een achthon derd inwoners. Een zo kleine gemeen schap van in hoofdzaak tuinders heeft weinig eigen historie geschreven. Haar historie is dan ook eigenlijk de historie van de geslachten, die hier hun uitge strekte landgoederen hat den. Ter Coul- kaifé IIET onlangs gerestaureerde „Willebrordusputje", ten Westen van de Hervormde kerk van Heiloozou volgens de overlevering omstreeks het jaar 695 ge graven zijn door de eerste Christenprediker Willibrordus. Er zijn echter geen authentieke stukken opi te bewijzen, dat deze overlevering juist 'is, maar dit- doet niets af aan de historische waarde van deze plek. Die historische waarde hebben kenners kunnen terugvinden in de merkwaardigheid, dat het een zeven- zijdige put is. Meestal telt men bij de bouw een even aantal zijden. Hier echter zevenhet heilig getal dus. Een van die zijden is gevormd door een priester zerk, die te herkennen is aan de miskelk, die aan het hoofdeinde is ingebeiteld. Eenmaal moet bij dit putje ook een oude stenen doodkist gestaan hebben, die gebruikt werd als drinkbak voor de paarden. Op oude prentjes komt deze kist voor Op wonderlijke en onnaspeurlijke wijze is deze bak verdwenen. Het ge meentebestuur heeft er nog nasporingen naar gedaan en daartoe o.a. geschreven naar het Oudheidkundig museum te Leiden. Resultaat heeft dit echter niet ge had. Zodat de Heilooérs het waarschijnlijk w>el zonder dit historische attribuut zullen moeten blijven stellen. Tenzij natuurlijk een van onze lezers er raad op zouden weten TEDERE gemeenschap heeft haar mar kante figuren. Wethouder J. Rus is zulk een figuur voor Heiloo. Zijn woord heeft in gemeenteraad en college van B. en W. groot gezag. En ook daarbui ten. Als vertegenwoordiger van de Par tij van de Arbeid maakt hij deel uit van het gemeentebestuur. Zijn ijver voor het welzijn der dorpsgemeenschap dateert al van vóór de oorlog. Hij is het geweest, die in de dertiger jaren Heiloo zijn Blockhovepark bezorgde, die villawijk, waarop het genabuiude Alkmaar zo nu en dan een jaloerse blik kan werpen. Met een van de heren Van Foreest heeft de heer Rus in dit park de blokhuisbouw geïntroduceerd. Hou ten landhuizen uit Silezië, die kant en klaar geïmporteerd werden. De eerste woning was bestemd voor de familie De Lange, die eigenares is van de grond, waarop het villapark gesticht werd. Het werd „Blockhove" gedoopt, een naam, die weldra voor het gehele park zou gaan gelden. Ook in de koop van het Heilooër bos en de openstelling van dit gebied als recreatieoord heeft dc heer Rus een werkzaam aandeel gehad. Het is goed deels aan zijn talent als onderhande laar te danken, dat de familie Van Fo reest ten slotte tot verkoop bereid was. Na de oorlog maakte dc heer Rus di-

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 11