Groot: op Pa Stad en Omgeving Boerderij werd in één uur tijds een rokende puinhoop Boksen Treffend afscheid van twee gymnasium leraren Twee vliegtuigen botsten boven Heiloo tegen elkaar De rode haan kraaide in Oterleek Receptie bij Zondags school jubileum AGENDA ijlen Mevr.Cohen-Stuart ter aarde besteld Hun plaatsen zullen moeilijk te vullen zijn Demonstraties van Rode Kruis Gewonden werden snel verpleegd Bergi en Koedijk Aafje Top droeg voor bij de Plattelandsvrouwen Langendijk Gouden eremedaille toegekend Oudorp De_ Goed werk op basis L MAAND \G 1 OCTOBER 1951 .Het lijkt wel of er een zak leegloopt" In nauwelijks een uur tjjd is vanmorgen de kapitale boerderij van de heer J. J. Poseh aan de Molenweg te Oterleek veranderd in een smeulende, zwart geblakerde puinhoop. De grlllig-lekkende vlammen ontnamen de Schermer een van de mooiste boerderijen: een driehonderd jaar oude hofstede, die be kend was om haar historische trapgevel en die eens een sieraad was in het wjjde polderland. Terneergeslagen hebben de eigenaar en zijn vrouw van morgen toegezien hoe hun bezit door de laaiende vuurzee werd verteerd. Alle hulp was hier machteloos, en de brandweer, die gehandicapt door de lage waterstand in de sloten, een paar miezerige modderstraaltjes op de vlammen richtte, bepaalde zich er voornamelijk toe het hooi nat te houden, dat als een grote, brandende vuurklomp temidden van de zwarte ruïne uitstal:. Slechts een schuurtje achter op het erf kon behouden blijven. De heer Posch was verzekerd bjj Schermers Brandcontract. Het vuur werd ontdekt toen de fa milie Posch vanmorgen aan het ont bijt zat. ,.Het lijkt wel of er op zolder een zak leegloopt", zei de vrouw des huizes op een gegeven ogenblik, maar vrijwel tezelfdertijd herkende zij in het geluid het geknetter van vlammen. De zolder stond vrijwel aan alle kanten in lichterlaaie. Hoe het vuur is ont staan blijft nog een raadsel. Gerookt is er niet en daarom vermoedt men dat de brand aan kortsluiting moet worden geweten. Het vuur vond gretig voed sel in de grote voorraad hooi en het rieten dak en het duurde daarom slechts enkele minuten alvorens de vlammen brullend naar buiten dron gen. Haastige vlucht De beide zoons, van wie de jongste ziek te bed lag, moesten in hun onder goed de vlucht nemen. Men wist nog wat huisraad te redden, doch toen was het in de boerderij niet meer nit te houden. De heer Posch had de tegen woordigheid van geest de electriciteit af te sluiten en de brandweer te bel len. Hij stond een half uur later op kousen te kijken, naar wat er van zijn boerderij was overgebleven. Ook zijn klompen waren door de vuurzee ver teerd. Vrijwel alles wat zich in de boerde rij bevond is een prooi der vlammen geworden, de volledige inventaris, het. hooi en de landbouwmachines. Een stier kon uit de brandende stal worden gered. Het overige vee, ruim veertig koeien, liep buiten in de wei. Veiligheidshalve heeft men een zeug met biggen van één dag oud naar een veiliger plaats overgebracht. Het dier lag in het schuurje, dat tot nog toe behouden is gebleven, maar dat be- Het is weer gezellig druk op de markt. De bij-de-hand te dames staan vooraan bij de kramen en knijpen in appels en peren. Ze maken de vruchten beurs, wat Ze t°cb werkelijk nog niet zijn. Al zien sommige dan ook bruin de koopman blijft beweren: ,,'t Is alleen de buitenkant, mefrou, se benne gaof' totdat „mefrou" na veel wikken en wegen dan maar besluit tot aan koop van „drie pond voor een kwar tje". Onderwijl slaan vele heren dit trage beraad gade. Hun interesse voor wat „der markt" is, valt bepaald op- Moeder krijgt ze met geen stok naar een winkel, maar zelfs een hongerige maag verdrijft ze niet van het gewoel tussen de kramen. Of gokken ze misschien op een rob bertje „boksen?" Dan zullen ze toch nog wat geduld aan de dag moeten leggen. Want niemand vertoont nei ging, om op de vuist te gaan, al wordt er dan ook „gebokst" bij het leven af. Misschien heeft Turptti inspiratie ver schaft. Hoewel: deze vorm van pugilis- me is ouder dan de Britse oud-wereld kampioen en zal hem waarschijnlijk nog eeuwen overleven. In - kousen „bokst" er een koopman, in vis een andere, een derde in.... wat doet het er toe? Het „boksen" schijnt deze men sen in het bloed te zitten. De champvan het gezelschap staat heel aan het einde van de markt of aan het begin, als u dat liever wilt. Zijn stand bestaat slechts uit een klein tafeltje, zijn waar gaat gemakkelijk schuil in een boekentas. Maar hij ver heugt zich in aller belangstelling. Hij „bokst" boekjes met de titel „Hier Hilversum!" Tweehonderd liedjes voor een gulden. „Twee liedjes voor een cent?'. Maar de liefhebber moet ze alle tweehonderd tegelijk kopen. Z'n pet „bokst" voor naar achteren, van links naar rechts, gelijk de pruik van mees ter Pennewip. Met twinkelende ogen in zijn dik, rood gezicht geeft hij ,,Een jongling vastberaden" en „Good night. Irene" ten beste, tot groot vermaak der omstanders. Zelfs „Tuut, piep, daar heb je de jeep" schalt „over het voet licht". Maar dat staat in een ander boekje, dat een kwartje duurder is. Wat oud is kost doorgaans meer. Dank zij de met veel gevoel gezon gen soli gaan de boekjes van de hand. Zodra heeft hij een paar verkocht, of „Het ding" schalt over de Laat, afge wisseld door de aantrekkelijke lach en de grappen van de verkoper. Zelfs slijf-degelijke heren, die Wenkbrauw- fronsend naderbij komen om eens te zien, wat dat lawaai te beduiden heeft, staan na een paar minuten glimlachend de vertoning aan te zien. Wanneer ze zich tenslotte opmaken om naar huis te gaan, kost het hun -'chtbaar moeite, deze jolige Braban der te verlaten. Ze verdwijnen in de wirwar van fietsen en mensen, die langs bloemen, aardewerk, lappen sto1 en snoep stroomt. grensd werd door een eveneens in brand gevlogen hooiberg. Het mag een geluk worden genoemd, dat de wind naar het land stond, waardoor de von ken geen verder onheil konden stich ten. Bliksemafleider De heer Posch vertelde, dat hij nog niet zo lang geleden een bliksemaflei der op de boerderij had laten aanbren gen. „Uit vrees voor brand", zei hij schamper. Kostbare hoeveelheden prima hooi, die bestemd waren om de veestapel van de winter te voeden zijn een zwarte, smeulende en waardeloze massa geworden. Boer Bosch is nu aan gewezen op de hulpvaardigheid van zijn collega's, die ieder nu een paar die ren op stal zullen nemen, om hem zo door de winter te helpen. De burgemeester van Oterleek, de heer J. Posch was direct naar de brand toegekomen. Hij heeft geruime tijd het blussingswerk gevolgd, dat zoals wij reeds schreven, ernstig werd belem merd door het lage water in de sloot jes. Söms leek het of de spuiten meer modder dan water door de slangen pompten. De Alkmaarse en Oterleker brandweer waren uitgerukt met de autospuit, twee baby-spuiten en de lad derwagen. Een van de spuiten werd op last van de commandant, de heer J. van Maarleveld weer teruggetrokken omdat er voor al die pompen geen voldoende water was. Het nablussen heeft nog ge ruime tijd geduurd, omdat het hooi nog lange tijd bleef doorbranden. Zaterdagavond vond in gebouw „Waakt en Bidt" een receptie plaats ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de Zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen". Talrijke leden en belangstellenden getuigden van hun medeleven met het mooie werk van de Zondagsschool door op deze avond aanwezig te zijn en het bestuur hun felicitaties met dit prach tig jubileum aan te bieden. De heer Chr. Knaap, hoofd van de Wilhelminaschool en voorzitter der Zondagsschool, gaf een historisch over zicht van deze 100 jaar Zondagsschool- arbeid en de zegen, die hiervan is uit gegaan. Na een korte pauze las de heer Knaap de namen voor van een aantal belangstellenden, die persoonlijk ver hinderd waren aanwezig te zijn, maar door middel van een brief van hun medeleven met deze blijde gebeurtenis getuigden. Vele sprekers boden vervolgens hun felicitaties aan en spraken woorden van lof over deze 100 jaar zegenrijke Zondagschoolarbeid en zij spraken de hoop uit, dat dit werk met Gods hulp nog lange tijd voortgezet zal mogen worden. Onder hen bevonden zich de vertegenwordiger der Ned. Herv. Gem. alhier, de heer Marwitz, de heer G. v. Slingerland namens het gemeentebestuur, de heer Hardijzer namens de Hervormde Jeugdraad, de heer Haijtema namens de Vereniging voor Christelijke Scholen, mevr. Porte namens de Vrijzinnig Hervormde Zon dagsschool, de heer J. van Aalst na mens de Gereformeerde Zondagsschool „Bohaz", de heer Timmer namens de kinderkerk, de heer H. A. van Heerden als voorzitter der Hervormde Mannen- verehiging, de heer Stoker namens de Christelijke Muziekvereniging „Soll Deo Gloria", de heer Besijn van het gebouw „Waakt en Bidt" en de rij van sprekers werd gesloten door mej. E. Lagas namens de Jonge Kerk. Ds. W. Wesseldijk dankte de spre kers en spreeksters voor hun woorden van symphatie en waardering voor het Zondagsschoolwerk, dat door de Zon dagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen" 100 jaar lang in onze stad onder Gods leiding werd volbracht. De avond werd opgeluisterd door zang van een dubbel-kwartet onder leiding van mevrouw Hardijzer. Woensdag hoopt men het feest tezamen met de kinderen te kunnen vieren. Op 4 October Dierendag Bij de Dierenbescherming is ontvan gen van de dames v. M. f 2.50. Zwervend js te Bergen aangetroffen een type herdershond. .Adres mevr. van Zwieten-Bijl, Middengeestweg en op de Loudelsweg een cypers poesje plm. 3 maanden oud. Adres voor liefhebbers Loudelsweg 13. In de Schoorlse bossen is zwervend aangetroffen een Duitse staande hond. Kentekenen lichte staart, een wit streepje over de kop, reu. In een sloot nabij de Hoeverweg in de gemeente Alkmaar is een zwaan aan. getroffen met een gebroken vleugel. De eigenaar wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij de Inspecteur van Dierenbescherming Baanstraat te Alkmaar. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: Die Fleder- maus (18 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Tarzan en de meerminnen (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 u.: Macao eiland der gouddorst (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Om een vrouw te be hagen (14 jaar). DINSDAG Bioscopen, als Maandag. Cinema Ame ricain 8 uur: „The bells of St. Mary" Uitg. v. Schola Publica, in de reeks „Het wonder der klokken". „Waakt en Bidt", 4.30 uur: Kinderfilm voorstelling van de „Kleine Zwerver" 7.30 uur: De levensgeschiedenis van Henri Dunant. „Van mens tot mens", geluidsfilm. Uitg. v. Nat. Chr. Geh. Onth. vereniging. „Wapen van Heemskerk", 8 uur: Ac cordeon-concert door „Niederheinische Akkordeon Kammer Orchestre" uit Kamp-Lintfort, Bergense Accordeon Vereniging en Vita Nova uit Alkmaar. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 1 October vm 3.58 nm 16.15 Dinsdag 2 October vm 4.28 nm 16.44 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 4.03—4.20 10.03—10.20 Dinsdag 4.33^.49 10.33—10.49 In alle eenvoud is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van mevrouw M. Cohen Stuart-Wichers op de Alge mene Begraafplaats ter aarde besteld. Zwijgend hebben degenen, die haar de laatste eer bewezen, rond de onder bloe men bedolven groeve gestaan, zwijgend hebben ze afscheid genomen van een vrouw, die in de veertig jaar, die zij in Alkmaar woonde, enorm veel goed» heeft gedaan, doch die haar warme ge ve?'ens voor haar medemens vaak ver borgen hield achter een masker van onverschilligheid. De enige spreker die bij deze sobere plechtigheid het woord voerde was Alkmaars oud-burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die de overledene beschreef als iemand van wie men ten onrechte soms beweerde, dat zij hooghartig was. Mevrouw Co- hen Stuart had een warm-kloppend hart. Hiervan kunnen vele behoeftigen uit de stad getuigen en ook de vele corporaties en instellingen, die zij diep lief had. Als zij hard was, aldus jonk heer Van Kinschot, was zij dat in de eerste plaats voor zichzelf. Zij heeft veel leed ondervonden, maar wenste geen medelijden van anderen. Hoog stens medeleven. Het heeft haar zeer geroerd, dat zij, toen ze zich in Gro ningen op de „Coendersborch" terug trok, niet door haar vrienden en ken nissen werd vergeten. „Ik geloof", al dus besloot spreker, „dat haar naam te Alkmaar nog lange tijd in hoge ere zal worden gehouden". Een familielid dankte de vele aan wezigen voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Onder hen, die zich achter de baar schaarden om mevrouw Cohen Stuart op haar laatste gang te vergezellen, bevonden zich o. a. de gemeente-secre taris mr. R. Veendorp, de wrn. presi dent van de arrondissementsrechtbank mr. J. Krabbe, de voorzitter van de Sociale Raad dr. H. J. M. Hofstee, dé secretaris de heer G. J. Figee, de heer J. Dalenberg als vertegenwoordiger van de Nederlands Hervormde Orato riumvereniging en het hoofd van de Huishoudschool mej. W. Glasz. Een halve eeuw Woltering Wackers Het doet wel wat vreemd aan, dat in de verkoopacte, welke bevestigt, dat de weduwe J. BoschDantz haar kleine hoeden- en petten winkelt je voor f 500.heeft verkocht aan de heer J. J. C. Woltering, bij het opsom men van de inventaris de electrische schel met batterij wordt genoemd vóór de kasten, vóór de toonbanken en de vele andere zaken, die bij deze koop waren inbegrepen. Maar dat is dan ook al weer vijftig jaar geleden, toen men nog niet zo blasé was wat betreft technische snufjes als onze generatie. Een halve eeuw reeds bestaat im mers de keurige bloelende hoedenzaak van de fa. WolteringWackers in het Payglop, waarvan thans de heer H. F. L. Woltering eigenaar is en waar be halve hoeden en petten ook parapluies, overhemden en dassen veel gevraagde artikelen zijn. Vijftig jaar geleden kocht de vader van de huidige eige naar, die als ondernemend jongeling uit Utrecht naar deze streken kwam, de zaak, waarbij hij ook nog gen loop jongen van twee kwartjes in de week overnam. De winkel is steeds gegroeid, daar alleen artikelen van uitstekende kwaliteit werden geleverd, en ook nu bevindt zich in het pand in het Pay glop een kostelijke collecte kwaliteits goederen, die met kennershand behan deld worden. Voor de jubileum-receptie, welke Zaterdagmiddag werd gehouden, be stond buitengewoon grote belangstel ling en winkel en woonhuis waren ge heel gevuld met fraaie bloemstukken. Tot en met tien October wacht de kopers, die boven de tien gulden be steden. een bijzonder aardige attractie. Zij zullen een keus kunnen maken tus sen een doos sigaren van tien stuks of een doos sigaretten van vijftig. Onveranderd dividend kaashandel „Gouda" In de laatste maanden van het boek jaar vertoonde de markt een prijsstij ging, waardoor het eindresultaat als nog bevredigend kan worden genoemd. De verwachtingen waren aanvankelijk niet hoog gesteld, aldus de directie van de kaashandelmaatschappij „Gouda" NV in haar verslag over 1950-'51. Nieuwe machinerieën werden aangekocht, die de kwaliteit van het product ten goede komen. De directie verwacht dan ook dat de omzetten zullen stijgen. De moeilijkheden inzake de prijsschomme- lingen laten niet toe met zekerheid iets over de toekomst te zeggen. Na afboe- king der onkosten reservering en af schrijvingen resteert een winst van f 129.240 (f 67.077) waaruit een onver anderd dividend van 8 procent wordt voorgesteld. Brigade Kon. Marechaussee tijdelijk opgeheven De brigade Alkmaar van de Konink lijke marechaussee is met ingang van heden tijdelijk opgeheven. Het perso neel is voorshands gedetacheerd bij de brigade Den Helder. Zo spoedig als de omstandigheden daartoe aanleiding ge ven en in het personeelsgebrek zal zijn voorzien, zal de brigade Alkmaar even als die te Zaandam wederom worden geformeerd. SLUITING GEM. BUREAUX OP 8 OCTOBER Op Maandag 8 October zullen de ge meentelijke diensten en bureaux, voor zover de dienst toelaat, gesloten zijn. Op treffende wijze hebben Zaterdag morgen in de aula van het Murmel- liusgymnasium de rector, de curato ren, de collega's, de leerlingen en vele anderen afscheid genomen van de twee leraren, dr. L. Kukenheim en dr. J. C. Kamerbeek, die beiden tot hoogleraar zijn benoemd, resp. aan de universiteit te Leiden en te Amster dam. De aula met de trotse spreuk „Autoi Esmen" was tot in de verste hoeken gevuld en verschillende sprekers uit ten hartelijke woorden, die van blijd schap, ontzag, doch ook van weemoed getuigden. Het college van curatoren was voltallig aanwezig, hierin hebben zitting ds. C. von Meijenfeldt als pre sident-curator, de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, de gemeente-secre taris, mr. R. Veendorp, mr. F. G. C. Boerrigter en dr. T. J. A. C. M. van Beek. Ook verschillende oud-leraren en oud-leerlingen gaven van hun be langstelling blijk. De president-curator, die het woord voerde namens het curatorium, was verheugd, dat de beide hoogleraren zich thans geheel aan hun wetenschap pelijke studie kunnen wijden. Hij acht te het verlies voor het gymnasium zeer "root en sprak de hoop uit, dat er toch iets van deze tijd bij het middelbaar onderwijs zou mogen blijven hangen Vervolgens dankten twee leerlingen, namens „Autoi Esmen" en namens de gymnasiasten, op enthousiaste en gees tige wijze voor alles, wat de beide vertrekkende leraren voor hen hadden gedaan, voor hun lessen, voor hun me dewerking aan de toneelclub en aan de schoolkrant. Aan beide professoren werd het ere-lidmaatschap van „Autoi E«men" aangeboden. Namens de col lega's sprak dr. Bolkestein hartelijke woorden over de zeer goede samen werking en over de prettige sfeer, die de aanwezigheid van de beide leraren steeds had meegebracht. Verblijdend De rector, dr. J. Hemelrijk, zei bui tengewoon verheugd te zijn over de benoemingen. Het succes van een goe de vriend is immers even verblijdend als het succes van onze eigen kinde ren. Weldra zullen wij beseffen, zo ■prak dr. Hemelrijk, hoeveel armer wij zijn geworden. De opvolgers zullen ongetwijfeld voor een moeilijke taak staan, maar alleen aan een moeilijke taak is eer te behalen. „Wij zullen hard moeten werken", zo vervolgde de rec tor, „om het gymnasium op het peil te handhaven, waarop de vertrekkenden het gebracht hebben". Als blijk van dankbaarheid overhandigde dr. Hemel rijk hierop namens de leraren, de leerlingen, de oud-leerlingen en de amanuensis aan dr. Kamerbeek enkele boeken en aan dr. Kukenheim leen schilderij van de Waagtoren door Har ry Kuyten. Tenslotte dankte zowel dr. Kuken heim als dr. Kamerbeek in een ge voelvolle, geestige redevoering voor de hartelijkheid en het medeleven, die zij ondervonden. Dierbare herinneringen werden door hen opgehaald uit de lan ge jaren, die zij aan het Murmellius- gymnasium hadden doorgebracht. Hierna bleef men nog in intieme kring bijeen om persoonlijk afscheid van de beide vertrekkende leraren te nemen, die zich in alle lagen van de gymnasium-samenleving zo geliefd hadden weten te maken. BUITENGEWOON ACCORDEON CONCERT We willen gaarne attenderen, op het concert van Dinsdag in het „Wapen van Heemskerk", waar o.m. zal optrede.» het beroemde Niederheinische Kammer- orkest. Brokstukken maakten zogenaamd slachtoffers onder burgers Het landelijke Heiloo, zich koesterend In de warmte van een wat laat zomer zonnetje, is Zaterdag getuige geweest van een adembenemend drama, dat zich gedeeltelijk boven en in het dorp heeft afgespeeld. Twee vliegtuigen botsten in volle vlucht tegen elkaar en spatten in stukken uiteen. De gevolgen ook op de grond waren afgrijselijk. De inzittenden van het toestel kwamen tot ver buiten het dorp terecht, de neerstortende brokstukken veroorzaakten veie ernstige gewonden onder de burgerbevolking en schade aan gebouwen. In vele gedeelten van het dorp ontstond een paniek. Hoe vreselijk de ramp was, die Zaterdagmiddag dit dorp heeft getroffen, de gevolgen van de noodlottige vliegtuigbotsing waren ongetwijfeld veel ernstiger geweest als niet het Rode Kruis met bekwame en zekere hand had ingegrepen. Enkele minuten na de ramp werd reeds de commandant van de afdeling Heiloo van het Rode Krui* gealarmeerd en zeer kort daarna raasden langs verschillende wegen de ambu lance-auto's. De gehele Kennemerkring van het Rode Kruis werd in het geweer geroepen. De Kanaalweg wemelde van voertuigen, die op' weg waren naar de onheilsplek. Het noodziekenhuis, dat was ingericht aan de Heerenweg, stond onder leiding van mevr. Wallaart uit Alkmaar, terwijl het ziekenhuis Ingericht in het Witte Kruis-gebouw aan de Holleweg onder leiding was gesteld van mevr. Van Tricht uit Heiloo en Dr. Schaap uit Zaandam. De pontonbrug werd onder leiding van commandant Bakker uit IJmuiden over het kanaal gemaakt. Obk de Rijkspolitie te water was op het ter rein van de ramp aanwezig. Verder sloegen burgemeester Kalff, wethouder Schuijt, dr. van Hoolwerff, de oud-com mandanten van de brandweer, de he ren Jac. v. d. Kommer Sr. en Vennik, de reddingswerkzaamheden gade. Van het Rode Kruis woonden majoor P. W. P. Roodenburg en de gewestelijke com mandant dr. H, J. Jens de demonstra tie bij. In een der gebouwen van de Willi- brordusstiehting werd het hoofdkwar tier ingericht en van hieruit werden alle hulpacties geleid. Nabij de plaats van de ramp stond spoedig een tent opgesteld, waarin matenaien, zoals brancards e.d. werden opgeslagen. In een grotere tent werden de vele ge wonden geregistreerd, waarna ze kon. den worden doorgezonden naar de ver> schillende noodziekenhuizen, die even eens in zeer korte tijd waren ingericht. De zwaargewonden en degenen, die bloedtransfusie behoefden werden door gezonden naar het ziekenhuis, waar de chirurgen gereed stonden voor opera tief ingrijpen. De gehele Rode Kruis organisatie liep feilloos als een klok, dank zij de vele oefeningen die zijn voorafgegaan en vooral dank zij de be reidheid van elk lid van dit corps zich geheel te geven voor zijn taak. Goed getraind. Natuurlijk was ook deze „vliegtuig ramp" boven Heiloo een oefening, hoe wel deze de werkelijkheid dicht nabij kwam. Indien werkelijk de nood aan de man komt, moeten de Rode Kruis mensen weten wat ze moeten doen. En Zaterdag bleek duidelijk, dat het perso neel in dit opzicht goed getraind is. In minder dan geen tijd werd een vracht auto omgebouwd in een ambulance, we zagen tenten bonwen, een pontonbrug samenstellen en te water laten, gewon den verhinden en verzorgen, enz. enz. Ook in groter verband bleek de orga nisatie te kloppen. Immers de gehele Kennemerkring was hier in actie. Burgerlijke Stand Geboren: Henderilcus, z. v. P. D. Heesbeen en G. v. d. Berg; Maarten, z. v. W. A. J. Spruyt en M. B. Heeger; Catharina E. A„ d. v. S. Jonker en M. E. A. Weel, Maria C. G„ d. v. P. G. Janssen en C. M. Pepping Gehuwd: Jacobus W. Lut en Wil- helmina M. M. Kroon; Cornells W. Schouten en Bregitta M. Fakkert; Pie- ter Verboom en Catharina Kieft. Overleden: eeltje Prins, 80 jaar, wed. v. J. van der Hoeven. MISHANDELING ZONDER AANLEIDING Door de politie is een 23-jarige kan toorbediende aangehouden, die zonder enige aanleiding in de Hout een 14- jarige jongen vast pakte en mishandel de. Er is proces-verbaal opgemaakt. jan Strijbos terug uit Spanje De KJVO en NV organiseerden Za terdag de eerste culturele avond in het nieuwe seizoen. De belangstelling in de dancing van de De Rustende Jagler was als bij vorige gelegenheden over stelpend groot: Jan Strijbos is in Ber-, gen een zeer gewaardeerde gast. Zijn leerzame causerieën over Spitsbergen, de Rhónevallei, de Faröer, de Walvis vaart, om er maar enige te noemen, liggen velen nog vers in het geheugen. Deze avond nam hij de natuurlief hebbers mee naar Zuid-Spanje, naar Andalusie, dat eens onder bewind van de Moren een waar paradijs was. Dank zij het gunstige klimaat, de vruchtbaar heid van de bodem, die nog werd ver hoogd door trotse waterwerken en een kunstmatige besproeiing, ontstond er een bloeiende landbouw, terwijl de steden het middelpunt werden van gro te handel en nijverheid. Fantastische scheppingen van de Moorse bouwkunst herinneren nog steeds aan deze verval len grootheid. De verarmde bevolking woont in armelijke hutten, van een intensieve landbouw Is geen sprake meer. Maar de bloemenweelde en de vogelrijkdom maken een onvergetelijke indruk. Vele levensvormen, zowel van planten als dieren, zijn vanuit Afrika binnenge drongen in Andalusie, waar zij alle gunstige voorwaarden vonden. In de uitgestrekte moerassen nestelden vele reigerachtigen, als purperreiger, kwak- of nachtreiger, blauwe reiger, zilverrei- ge, koereiger, vaak ook in grote kolo nies in kurkeiken. Hier waren ook ooievaars geen zeldzame verschijning. Na rondgedoold te hebben in het reusachtige jachtreservaat van de Coto de Dona Ana bracht Jan Strijbos nog een bezoek aan de Sierras, waar hoog in de steile rotswanden de vale gieren nestelen, roofvogels met een vlucht van plm. 3 meter. De heer B. Schuil was zeker de t"lk van alle aanwezigen, toen hij Jan Strij bos hartelijk dank zegde voor het ge- bodene en hem een tot weerziens toe riep. De Plattelandsvrouwen kwamen weer voor het eerst in het seizoen bijeen om een voordracht van de bekende kunstenares Aafje Top te beluisteren. Bij de opening kon de voorzitster, mevr. ButterGrin, niet minder dan elf nieuwe leden welkom heten. Na enige huiselijke mededelingen werd beslo ten Donderdag 11 October een excursie te maken naar het Bio-vacantieoord te Bergen aan Zee. De afdeling Koedijk zal op de Provinciale vergadering, die op 23 October In Alkmaar zal worden gehouden en waarheen mevr. Otto Bierman Koedijk zal vertegenwoordi gen, de candidate voor het Prov. hoofd bestuur, mevr. KalfDe Graaf uit Schoorl steunen. Aafje Top, die voor de derde maal voor de dames optrad, had tot onder werp gekozen „De lampions der lief de" van Jan Mens. Zij stelde zich als de jonge Maria Petronelle Goudentor voor. Met grote uitbeeldingskracht deed zij de verschillende figuren tot leven komen. Twee uur lang bond zij de aanwezigen tot zich. Na een lang durig applaus kon de voorzitster haar hartelijk danken en haar een tot weer ziens toeroepen. OP VRIJE VOETEN GESTELD De heer R. D. die gearresteerd was in verband met de roofoverval in de Pur- mer is dezer dagen vrijgelaten, nadat gebleken was dat er geen schuld aan wezig was en dat hij met deze overval niets te maken had. Hij verzocht ons te melden, dat de reden van zijn ar restatie was de ontvangst bij de Am sterdamse politie van een anonieme briefkaart waarin hij verdacht werd verklaard, maar van welke beschuldi ging niets bewezen is. In het kantoor van de NV K. Wage naar Gzn. is de heer P. W. van der Mo len, die daar onlangs zijn 50-jarig dienstjubileum vierde, Zaterdag op zijn 70ste verjaardag gehuldigd door burgemeester Schelhaas die hem mede deelde, dat H.M. de Koningin de jubi laris de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau had toegekend. Niet alleen voor zijn trou we dienstvervulling, maar ook voor de wijze waarop hij zich met de zorg voor behoeftigen belastte werd de heer Van der Molen deze onderscheiding over handigd. Nadat de burgemeester had gespro ken hebben velen nog van de gelegen heid gebruik gemaakt de jubilaris te huldigen, mede voor wat hij deed voor de drankbestrijding en de socialistische beweging. TREKKING LOTERIJ .WILHELMINA' Morgen zal in het gymnastieklokaal bij het raadhuis, de trekking plaats hebben van de grote loterij, georgani seerd ten bate van de kas en het in strumentenfonds van de muziekvereni ging „Wilhelmina" Behalve de hoofd prijs, een tweepersoons wollen deken van prima kwaliteit, zal er een veertig prijzen, deels geschenken van de middenstand, worden toegewezen. De bijeenkomst is voor iedereen gratis toegankelijk. Vóór en na de trekking zal „Wilhelmina" enige pittige num mers ten gehore brengen. RTC met de West in Maart Van officiële zijde wordt medege deeld, dat als streefdatum voor de Rondetafelconferentie met de West Maart 1952 wordt genoemd Aan de rgeringen wordt een schema voor een procedure van voorbereiding voorge legd. 68. Pepi is niet tje en Billie allee: laten en daaroih achteruit, terwijl gers dreigend op moet me kalm ho jes tot zichzelf, de hele boel en is dat ik weer opges! cus word terugge: al bij de gedacht) 11e twee goedgen neus geeft, wordt hij alle goede ra vriendjes vergeet. Zaterdag, de d< van de oefening straalvliegtuigen meer dan honde menwerpers aangc val" deden op werd een mislukki lljke bommenwerp werden „neergesch andere steden we uitgevoerd, o.a. op Den Haag en Rott Bovendien weri grote aanvallen r Glasgow als doelei begin van de oefei tegelijk met „Cirr en acht dagen zal van „Pinnacle" is lands defensiesyste schermen tegen si werpers. Deze laatste Z vliegbasis Leeuwa gebracht dan de dagen van de oe: was vrijwel het Nederland, dat op< waren Ingesloten i Gilze-Rijen was in De op de vliegb stationneerde Mett groot succes. Een pers werd. voor z reikten, ter iggedr loop van de dag bommenwerpers ko gehaald". Bovendie de zes aanvallende pires door de Metc schoten. De opname van deze laatste to camera's bewezen oorlogstiid mitraill zelfde plaats bet lol hebben bezegeld. Hoewel de vli< ditmaal geen buite: rol speelde in 1 groots ongezette aai heeft zjj een helar grote luehtverdedii allieerden. hetgeen jaar zal blijken, w zal worden gehoi groot zal zijn als ZUUR IN I Nog bijtijds om de benzine in de nemen aan de oefi worden gepompt, in honderden liters vaarlijk zuur was derzoek is ingests van luchtvaart hee geen verdenkingen lijke sabotage zijn. Als liefde in De Haagse politi F., inspecteur van schappij, aangehou echtscheidingsproce bij zijn woning aa toegewezen. Op ec vergezeld van enig ning van zijn echt bedreigde zijn vro der met een pistoc meubels uit. Een herhaalde hij dit de politie heeft F. pistool een op ee: sigarenaansteker w PLASTIRAS VOR1 COALITIE Koning Paul vat zijn goedkeuring g ming van een coalitieregering me als «erst* minister.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2