07| RUBBER STEMPELS Waarom tienduizenden meer genieten Stad en Omgeving HET ONTZET VAN ALKMAAR Firma Spruyt een kwart eeuw in de Langestraat gevestigd P.O.A. n.v. WAT DE THEATERS BRENGEN .De klant in het zilver" versierde stoel H" WAS in het najaar 1926, dat de firma J. J. Spruyt in de Langestraat rijn Kofa-magazijn opende. Daarmee werd de eerste belangrijke stoot ge geven, die van de Langestraat onzfe voornaamste winkelstraat zou maken. Het was gedurfd, in die dagen toen het winkelcentrum nog tussen de Stenen Brug en het Payglop lag, een zo grote zaak te openen midden in een deftige patriciërsstraat. Want dat was de Lan gestraat in die dagen. De enige winkel was tot dat ogenblik die van de firma Endel, terwijl de rest van alle percelen bewoond werd door voorname ingezete nen. Voor alle huizen stonden nog hek jes. Er was een smal trottoir en midden over het plaveisel lagen de rails van de paardentram, die piepend en ram melend voortdurend met zijn eigen dienstregeling overhoop lag. De ver trouwde drukte van thans kende de Langestraat nog niet. Toch durfde de firma Spruyt het aan om zijn zaak, die 49 jaren lang in het Payglop gevestigd was geweest, naar de Langestraat over te brengen. Men moet er wel het hoofd over geschud hebben. Dat is duidelijk als men ziet hoe nu nog steeds de „Kofa" in ons stadscentrum domineert. De prestatieloop op 8 October Oud-Katholieken kregen een eigen kerkgebouw AGENDA De beste sigaret voor L7.ii' gezondheid Vlotte kaashandel na aarzelend begin HARMONIE THEATER: CINEMA AMERICAIN: De derde van rechts REX THEATER De dochter van de Sheriff in de gouden eeuw beschreven De vrees en wanhoop stegen hoog „IN E. H. HOFSTEDE, Meisjes in uniform VICTORIA THEATER: Horizon in vlammen ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 Van deftige patriciërsstraat tot winkelcentrum Cliëntele zetelt op De firma Spruyt vestigde zich in de Langestraat, nadat het pand van de familie De Sonnaville was aangekocht. Het was een der grootste huizen in de straat. Het had een flinke tuin en een koetshuis achter de eigenlijke woning. Een ijzeren poort aan de Nieuwesloot gaf tot deze tuin en het koetshuis toe gang. De tuin en het koetshuis hebben plaats moeten maken voor opslagplaat sen van de nieuwe zaak, welks eige naars al spoedig bewezen gelijk te heb ben gehad, toen ze begonnen van de Langestraat een winkelstraat te ma ken. Nog wat schroomvallig begonnen andere zakenlieden het voorbeeld van „Kofa" te volgen. Steeds meer oude herenhuizen kregen een ander aanzien, doordat ze van onderen in winkels ver anderden. De bovenkanten der gevels bleven dikwijls hetzelfde, want zo ra dicaal als „Kofa" waren er nog maar weinigen. Een grote stap vooruit be tekende het, toen de gemeenteraad na ampele overwegingen besloot de hek jes en smalle stoepen te vervangen door brede trottoirs. Het verdwijnen van de paardentram en de asfaltermg maakten de vernieuwing volkomen. Verdere uitbreiding In 1935 werd het naburige pand, dat van de familie De Lange, aangekocht, en vond de tweede grote uitbreiding plaats. Hier is nu de meubel-afdeling van de firma Spruyt gevestigd. Thans, terugziende op een kwart eeuw zakenleven in de Langestraat, viert „Kofa" zijn jubileum. Het was een goede gedachte ditmaal de klanten op de versierde stoel te plaatsen. Immers, deze zijn het, die een kwart eeuw lang bij de firma Spruyt hebban gekocht. Zij zullen gedurende de jubileum maand, October, bij elke aankoop waardebonnen ontvangen, die recht geven op een twintigtal verschillende jraaie zilveren voorwerpen, als lepel tjes, theezeefjes, bonbonschaaltjes etc. Iv èèn der étalages van „Kofa", welke zaak het feestkleed reeds draagt dooi de modernisering van verleden jaar, staan de verschillende voorwerpen uit gestald onder het motto: „Wij zetten V in het zilver". Voor de prestatieloop, welke op 8 October door de athletiekvereniging AVA, in samenwerking met de 8 Oc- tober-commissie wordt georganiseerd, bestaat reeds veel belangstelling. Tal van jongeren grijpen deze gelegenheid aan om hun aanleg voor de athletiek, in het bijzonder voor het lange afstanc lopen, te testen. Op het ogenblik be staat nog gelegenheid om zich hier voor bij de heren P. Nap, Brouwer straat 13; G. Dilling, Fnidsen 30, A. Meyer, Nic. Beetskade 40 en Hartong van Ark. Langestraat, op te geven. De start zal op het Waagplein om twee uur plaats vinden. Ook de finish is op het Waagplein. Het inschrijfgeld is zó gesteld, dat het voor niemand een be zwaar kan zijn. Waarom niet meer gelegen heid om de rede te beluisteren? Een dame uit Schoorl, die bereid is lid van de 8 October-vereniging te worden deelt ons mede reeds vroeger de aandacht van het bestuur der Ont zetvereniging te hebben gevestigd op het feit, dat de touwen in het Victorie park zo nauw gespannen zijn, dat velen, die daarbuiten moeten blijven geen ge legenheid hebben de rede van de voor zitter bij het beeld goed te beluisteren Zij zou gaarne deze touwen achter de banken zien gespannen en is er van overtuigd, dat dan nog meerderen zich met haar als leden zouden opgeven. De 8e October is h.i. een dag, waarop het feest voor alle burgers toegankelijk moet zijn omdat in 1573 ook alle te- samen dezelfde strijd hebben gestreden. INVALIDEN EN 8 OCT.-VIERING Evenals andere jaren zullen de Alk- maarse invaliden en ouden van dagen weer ongestoord de 8 October-optocht kunnen volgen. Na overleg met de ge meentepolitie is de Alg. Ned. Bond van Invaliden er in geslaagd de Laurens- straat te reserveren voor bovengenoem de categorieën. Er zijn banken aanwe zig. Voor de goede gang van zaken is het noodzakelijk om twee uur aanwezig te zijn. CONCERT IN „SCHUTTERSWEI" Teneinde hen die momenteel in de strafgevangenis „Schutterswei" verblij ven, enigszins te laten delen in de feestvreugde van 8 October, zal door het Mannenkoor „Orpheus" Maandag avond om half 8, onder leiding van de directeur Joep Schreurs, een concert worden gegeven. Solistische medewer king aan dit concert verleent de heer L. C. Kroon, lid van „Orpheus". GEEN VUILNISDIENST OP 8 OCT. In verband met de 8 October-viering zal er a.s. Maandag geen vuilnis wor den opgehaald. DATUM KOSTELOZE INENTING VERSCHOVEN De kosteloze inenting in het Centraal Ziekenhuis zal, met het oog op de Ontzetdag, niet op Maandag 8, maar op Maandag 15 October worden gehouden. Inferieur is smaakvol en harmonisch De Oud Kath. gemeente in Alkmaar, die sedert 1943 voor haar kerkelijke plechtigheden gebruik moest maken van de Lutherse kerk, is sinds enkele maan den in het bezit van een eigen gebouw. In Juni kreeg men de beschikking over het perceel Emmastraat 9 en direct werd begonnen met het inrichten van een kapel. Dinsdag zal deze kapel door de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. van der Oort worden gewijd, waarna dezelf de avond een plechtige vesper zal vor- den gehouden. Zondag 14 Oct. zal de eerste H. Mis in de nieuwe kapel wor den gecelebreerd door de pastoor van Egmond aan Zee. de zeereerwaarde hr De Rijk. Het perceel'Emmastraat 9 is inwen dig volkomen veranderd. De twee woonkamers op de eerste verdieping zijn samengevoegd tot één ruim ver trek, waarin de godsdienstoefeningen kunnen worden gehouden. Er is hier een nieuwe vloer gelegd, terwijl de wanden en de plafonds een zelfde mat- wittetint hebben gekregen. Het inte rieur is geheel naar de stijl van de Oud Katholieken sober gehouden, hoewel alles een moderne inslag heeft Van overdaad is echter nergens sprake. Het altaar is opgetrokken van ruwe steen, terwijl de altaartafel uit een dikke gepolijste plaat marmer bestaat Achter het altaar bevindt zich een ven ster in de vorm van een kruis, waat- door het licht in het priesterkoor valt Aan de straatzijde heeft men glas-in- loodvensters aangebracht. Toch geeft het huis aan de buitenzijde niet de m- druk van een kerk. Het meubilair be staat uit beukenhouten banken, stoelen* communiebank en preekstoel. Op de bovenste verdieping is met eenvoudige middelen een vergaderzaal ingericht, waar diverse «verenigingen hun bijeenkomsten zullen houden De sacristie, die zich bevindt op de plaats van de vroegere keuken, is, hoewel niet ruim, uiterst geriefelijk. Alles ademt een sfeer van eenvoud en soberheid. Ongetwijfeld zal de Alkmaarse Oud Katholieke gemeente dankbaar zijn voor de vervulling van een zolang ge koesterde wens. (Ontleend san on/e üclvertentie-rubriek) ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Hori zon in vlammen (18 j.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De dochter van de sheriff (14 j.)Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Meisjes in uniform (14 j.); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De derde van rechts (18 j.) Sluitingstijd café's: 1 uur. ZONDAG Bioscopen, aanvangstijden 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 2.30 uur: Theatre He- bertot-Paris brengt „Le feu sur la terre". MAANDAG Bioscopen, aanvangstijden 7 en 9,30 uur. Rex Theater matinée 2.30 uur. Sluitingstijd café's: 2 uur. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 6 Oct. v.m. 6.56 n.m. 7.15 uur. Zondag 7 Oct. v.m. 7.44 n.m. 8.09 uur. Maandag 8 Oct. v.m. 8.50 n.m 9.26 uur TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 6 Oct. 7.01—7.20 1.01— 1.20 Zondag 7 Oct. 7.49—8.14 1.49—2.14 Maandag 8 Oct. 8.55—9.31 2.55—3.31 ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 6 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Wanna op de Mient C 13. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 7 October zijn beschikbaar de huisartsen K. H. Kolk, Geestersin gel 47 (tel. 2017) en A. H. F. M. Cort- hals, Nieuwlandersingel 59 (tel. 3193). Verdachte intervenieerde met een bierfles De jonge verdachte J. H. uit Aker sloot stond Vrijdag in hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechtshof te recht. Bij een ruzie in een café was hij tussenbeide gekomen en had één der aanwezigen met een bierfles in de hals geslagen. Verd* hte voerde aan, dat hij het „in zenuwen" had gedaan. Dron ken was hij niet geweest. De president, mr. Vos merkte op, dat verdachte het slachtoffer wel dood had kunnen slaan en daaruit leidde hij de hoge boete af, die de Alkmaarse Meervoudige Kamer had opgelegd. De procureur-generaal mr. Hoeffel- man wilde de boete wel iets vermin derd zien en eiste f 40.of twintig dagen. Te Alkmaar was hij tot f 80. boete of 24 dagen hechtenis veroor deeld. Uitspraak over 14 dagen. Voor privé en kantoor Indien nodig levering binnen 24 uur PAYGLOP (Advertentie, Lng. Med.) Welke feestvierder nam ver keerde overjas mee? In verband met het Leidse 3 Octo- berfeest zat een gepensionneerde ma chinist van de spoorwegen uit Alk maar Woensdagavond in restaurant Zomerzorg bij het Leidse Station. Waarschijnlijk heeft één der daar aan wezige Alkmaarders bij vergissing de overjas van deze machinist meegeno men, zodat de gedupeerde zonder jas naar de stad der victorie terug moest. Bij de eigenaar van Zomerzorg en de politie is aangifte van de ver missing gedaan. Deze zal gaarne naam en adres van de gedupeerde bekend maken aan de Alkmaarder, die na de feestvreugde tot de ontdekking geko men is dat zijn overjas hem toch niet helemaal paste. Tienduizenden van alle standen kennen opnieuw maar één sigaret—CHIEF WHIP. Hun rookgenot is oneindig veel groter, want in kwaliteit, smaak, zuiverheid kortom in alle opzichten is CHIEF WHIP ideaal en bovendien is het de beste sigaret voor ieders gezondheid Ook U kunt veel meer genieten—ga over op de "enige" sigaret— CHIEF WHIP (Advertentie, lng. Med.) Aan de kaasmarkt te Alkmaar ble ven de kaasprijzen onveranderd. De duurste stapel fabriekskaas bracht f 2,07 op, het gros werd verkocht voor f 2.06. De commissienotering werd daarop ge steld op f 2.06. Deze gang van zaken gaf de aanvan kelijke tendens vrij nauwkeurig weer. En er was duidelijke verwondering, toen even later de noteringen uit Leeu warden bekend werden. De prijs voor volvette Goudse was daar met f 2.15 f 2.16 per kg 3 cent hoger gesteld dan de vorige week en die voor Edammers steeg met 1 cent op f 1.97f 1.98. De aarzeling sproot waarschijnlijk voort uit onzekerheid ten aanzien van Duitsland. Met ingang van 1 October is het invoerrecht er gesteld op 25% van de waarde. De export is de laatste tijd zeer groot geweest en het komt er dus op aan te weten in hoeverre dit verhoogde invoerrecht remmend zal werken op de handel. Nu is de verho ging het invoerrecht bedroeg tot nu toe ongeveer 16% niet van zulk een aard, dat daardoor een algehele verlam ming van de handel moet worden ver wacht. Bovendien worden er onderhan delingen gevoerd om het recht verder té verlagen. Omtrent de uitslag van deze besprekingen is men dooreen ge nomen niet pessimistisch. Een en ander kan verklaren hoe het komt, dat ten slotte het optimisme de overhand behield. Een andere factor, die remmend werkt, is stellig de vrees voor export heffingen. Tóen onlangs de notering voor de volvette Goudse kaas te Leeu warden steeg boven het door de minis ter toegestane maximum van f 2.30, werd nog een exportheffing op de kaas gelegd. Sommigen menen echter te we ten, dat het er zeer dicht aan toe is geweest en dat alleen de daling, die toen intrad, oorzaak was, dat de maat regel achterwege bleef. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn voor het propaedeutisch exa men voor werktuigkundig ingenieur geslaagd de heren J. A. Haasbroek en R. J. Swanenburg de Veye, beiden uit Alkmaar. Vragen van raadsleden Aan het college van B. en W. is door het raadslid mr. C. Berkhouwer d° vol gende vraag gesteld: De ondergetekende, Cornells Berk houwer, lid van de Raad der Gemeente Alkmaar, heeft de eer U.E A. onder staande vraag te stellen: Is het College bereid het door mr. D. Vis geschilderde portret van H. M. de Koningin, dat in ogenschouw is geno men door de Raad en enige vertegen woordigers van de pers, alvorens de Raad zal hebben te beslissen over de aanvaarding van dit portret, op een algemeen toegankelijke plaats ter be zichtiging te stellen voor belangstel lenden? Alkmaar, 5 October 1951. De Cinema Americain brengt deze week een grote variété-revue-film, die in voortdurende vlotte afwisseling een verhaal in beeld brengt uit de wereld van muziek, zang en dans. Men herkent spoedig oude bekenden, zoals Paul Kemp, Grethe Weiser, Oskar Sima en Rudolf Platte, met daarnaast zeer goede en vlotte nieuwe krachten. Allereerst Vera Molnar, die uitstekend z-ngt en danst. Veel aandacht trekt ook de zang van Evelyn Künneke en niet minder van Bruce Low, de bekende radio-zan ger. die over een zeer fraai geluid be schikt. En de muziek van velerlei aard zorgt in het verhaal van de jongere danseressen van de Tivoli-variété voor tal van wonderlijke scènes, waarin uitstekende staaltjes op verschillend gebied worden vertoond. In vlot tempo gaat alles aan het oog van de bezoeker voorbij en diverse verrassende tonelen met bijzondere uitbeeldingen houden de spanning er tot het einde in. Het hoofdnummer wordt niet alleen ingeleid door twee uitstekende jour naals (Wereldpieuws en Holl. Nieuws), maar ook döor een aantrekkelijk num mer, waarin prachtig schaatsrijden ir revue- en variété-vorm wordt ge demonstreerd op een verrassende wijze. De dochter van de sheriff (Ann Bax ter) mag er dan zeer aantrekkelijk uit zien, in deze 20th Century Foxfilm blijkt ze lang niet voor de poes te zijn. Het hanteren van een zware zesschieter gaat haar gemakkelijker af dan het breien van een aardig jumpertje. Het geknal van de schoten is niet van de lucht, want er zijn vele 'minderwaar dige lieden, die het totstandkomen van de spoorlijn naar Tomahawk trachtten te verhinderen. Doch met behulp van de reiziger-tegen-wil-en-dank (Dan Daily) vordert het prairie-boemeltje langzaam, maar ook onzeker, naar zijn einddoel. Voordat dit bereikt is ver huizen tientallen belagers naar de Eeuwige Jachtvelden, wat nu eenmaal in een specifieke Westfilm niet mag ontbreken. Een film zonder hoge waarde, maar als ontspanningsfilm voor hen, die wel eens een robbertje willen zien vechten, zeker niet de slechtste van haar soort. In het voorprogramma wordt een kort filmpje vertoond over de „Witte Wachters van Alaska" en een amu' santé tekenfilm met „Mighty Mouse" in de hoofdrol. A CHT OCTOBER 1573.Boven Alkmaar, de stad, die als in een nest veilig tussen zijn wallen lag, hadden zich donkere wolken samengepakt. Buiten de poorten lagen vreemd® troepen: Spanjaarden, wier geschreeuw in de stille, al bijna winterse nachten duidelijk hoorbaar was voor de benauwde burgers in de stad. Ja, de nood van de belegerden was groot. Don Frederik, de Spaanse bevel hebber was wreed en de kracht van zijn troepen moest schier bovenmenselijk zijn. In de kerken bad men voor een spoedig ontzet, smeekte men Gods zegen af over de belegerde veste. ste televisie-uitzending hebben aan schouwd, die heen en weer geslingerd worden tussen Korea en het Perzische oliegeschil, die een atoombom vrezen; wat spreekt het verhaal van Alkmaars beleg en ontzet nog tot ons? Het is immers al 378 jaar geleden? Maar de vrees en de wanhoop stegen in die eerste Octoberdagen van 1573 even hoog als voor ons in het voorjaar van 1945. Het leek ons passend in deze zo be langrijke herinneringsdagen voor onze veste, een gedeelte te lichten uit het relaas van de grote schrijver en his toricus P. C. Hooft, die in zijn „Neder landse Historiën" het beleg en ontzet van Alkmaar in zijn statig proza be schrijft. Hooft vertelt: ALKMAAR, daarentusschen, mits MAAR als een stalen ring lag de gordel van Spanjaarden rond de stad. In andere steden hadden ze reeds duizenden vrijen tot knechtschap ge dwongen. Hoewel het gerucht sprak van een ontzet van LeidenMaar nu stonden hun tenten rondom Alkmaar en ze waren van de wallen zichtbaar, zover het oog reikte. Toch was alle hoop niet verloren. Zei men niet, dat de stads-timiAermees- ter, Marten Pieterszoon Vermey, door de ring van belegeraars was gebroken om Sonoy in het vrije Schagen, en ook aan de Staten bericht te brengen van de nood der burgerij? Acht October 1573 Och, wij mensen di* juist onze eer- de groote schaarsheit van gelde, sloegh men voor tienduizent gulden tin ne penninghen van dertien stuivers, die den soldaten getelt werden, onder belofte van vergoeding ten einde der beleeghe- ring. D' Ooverste en Burgemeesters hadden, al oover een 'wyle, den stads- timmermeester Marten, Pieterszoon Ver mey (Van der Mey) bewillight, onaan- gezien 't groot gevaar zyns lyfs, aan Sonoy en de Staaten te brengen zee- kere brieven, verborgen in een'x pols „ende brak voorts, den achisfe van Wijnmaandi, het heele leegher op (polsstok), die met een' houten nagel gestopt was. Deeze man, voorts gezon den naa Delft aan den Prinse (Prins Willem van Oranje), keerde met schry- ven zyner doorluchtigheit, zoo aan So noy als aan de beleegherden, te rugh. Maar, geraakt zynde 's nachts naa den acht en twintighsten van Herfstmaandt door al de Spaansche wachten op eene naa, die dicht by de steegraft stondt, werd hy ontdekt en ontquam 't met loopen, mits den brief van zich werpen de. De welke, geleezen by den Velt- heer, de vroomheit der beleegherden, waaraan 's heelen lands vryheit hing, hooghlyk roemde; met belofte van erkentenis en bystand; ende dat men verwittight door vuurteekens wen 't naauwde, de dyken zouden doorsteken, om 't ganse gewest onder te zetten: jaa (oft zy schoon niet vuurden) in dien men 't quam noodigh te oordeelen. QROOTELYX quelde 't Sonoy, dat bet den brieve dus misgaan was; nie- temin hebbende een afschrift daar van ontfangen neevens dien aan hem, vondt hij middel om 't In de stadt te kryghen Zelfs 't ongeval deegh (werd) tot ge luk. Want Don Frederik ziende, zoo door de opvloedt, als door Ianghduu- righen reegben, een' breede plek lands plas (drassig) leggen en zorghende (vrezende) nu daarenbooven voor een doorgaande overwaatering (overstro ming) achtte 't heir in gevaar van ver drenken, ten minste marde men lan ger dat het om 't grof geschut gewedt waar (gevaar liep). Dies deed hy 't tydt- lyk vervoeren, hoewel reeds met veel on- gemax, ende brak voorts, den achtste van Wynmaandt, het heele leegher op. De steedelingen, aan ruimte geraakt, vielen moedighlyk uit en in de staart (achterhoede) der Spaansehen, dien z(j niet weenikh volx afsloegen Geeft de voorkeur aan maatwerk, ook wat Uw bril betreft. HOFSTEDE, Midden in de Langestraat. heeft meer dan zestig modellen, zodat U beter ziet en.er beter uitziet met een bril van: LANGESTRAAT 61 ALKMAAR (Advutentie, lng. Med.) Meisjes in uniform is geen film van de laatste jaren, maar wie haar nu ziet kan er zich over verbazen, dat er vóór de oorlog in Duitsland films gemaakt werden, waarin de cadaverdisciplins en de Pruisische soldatengeest zo ge ridiculiseerd en gelaakt zijn geworden. Een gevoelig meisje, de kleine Ma nuals, komt op een kostschool waar het gehele opvoedingssysteem gekarak teriseerd wordt door de figuur van Frau Oberin, een levende mummie, die met de kentekenen van haar machts positie een lint met een grote pla quette om de hals met haar wandel krukje door hef enorme gebouw gaat en niets dan zich eerbiedig buigende vrouwen om zich heen ziet. Tucht en orde, discipline en „Befehl ist Befehl" is het devies van de school en de meis jes van goeden huize in haar gestreept* japonnen lijden honger en worden zo autoritair geregeerd, dat er ieder ogen blik een „paleisrevolutie" dreigt uit te breken. In dit milieu komt de moeder loze en gevoelige Manuela, die zich in een drang naar liefde hecht aan Frau- lein Von Bernburg. de enige lerares, die enig menselijk gevoel toont- De aanhankelijkheid is zo groot, dat con flicten niet kunnen uitblijven. Op een jaarlijkse feestavond als de meisjes door het dolle heen zijn houdt Manuela een toespraak, waarna zij doodver klaard wordt en niemand meer. met haar mag spreken. Fraulein Von Bern burg overtreedt het bevel, maar als zij Manuela voor haar bestwil van zich afwijst klimt het meisje in wanhoop over het hek van het hoge trappenhuis en staat op het punt zelfmoord te ple gen als zij op het nippertje door haar vriendinnen gered wordt. Een film, waarin geen enkele man voorkomt, met Hertha Thiele en Doro thea Wieck als Manuela en Frëulein Von Berburg, die het Pruisische regiem tegenover de wat zoetelijke liefde van een meisje tot haar lerares stelt en voornamelijk boeit door de vraag of men voor dergelijke kazernekostscho len in het vooroorlogse Duitsland wer kelijk ouders kon vinden, die daarin langzaam maar zeker de levensblijheid van hun kinderen lieten verstikken. In snel tempo behandelt het Warner Bros product „Horizon in vlammen" de ontwikkeling van het vliegtuigmoeder schip. Cary Cooper speelt de rol van één van de eerste marine-piloten die, naar huidige maatstaven gerekend, met zeer verouderde vliegtuigen de eerste landingen op het dek van een tot vliegtuigmoederschip gepromoveerde kolenboot moet verrichten. In zijn rol van marine-pilooot werpt Cooper zich op als voorvechter voor betere moeder schepen en snellere vliegtuigen. Hij ontmoet daarbij veel tegenwerking en onverstand van in de dienst vergrijsde officieren, die zweren bij slagschepen en kruisers. Een onverwachte aanval van de Japanners in de Pacific stelt hem echter in het gelijk. Voordat Coo per aan het happy-end als admiraal van de Amerikaanse marine afscheid neemt, moeten er eerst nog tal van sen sationele lucht- en zeegevechten wor den geleverd. Niettegenstaande een summum aan spanning in deze scènes heeft regisseur Delmer Davis geen kans gezien de aandacht steeds geboeid te houden, daar de film te veel in episoden is ver deeld. DE JOURNAALS In de journaals ziet men deze week o.a. schitterende opnamen van het wa- terskieën, de bouw van een nieuwe sluis bij Tiel, die de afstand tussen de hoofdstad en de Rijn met 40 km zat verkorten, de uitreiking door H. M. de Koningin van de posthume hoge onder scheidingen, de terugkomst van de Korea-troepen, een optocht met keu- ling van straathonden op Dierendag en, het spoorwegongeluk tussen Amster dam en Haarlem. Él

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2