De Britse troepen blijven in Egypte De partijleiders stellen eisen Nieuwe bevoegdheden voor Maarschalk Rokossofsky Opzegging verdrag van 1936 niet erkend KxPit BxAteJk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN OVERLEG MET MILITAIRE LEIDERS Conferentie van Grote Vier over herstel van Duitse eenheid Teheran is bereid tot nieuw overleg Noord-Korea wil onderhandelen Perzie poogt zijn positie in de Veiligheidsraad te versterken Zuiveringsactie in gebied van Hanoi Woensdag 10 Oct. 1951 148e Jaargang No. 239 dagblad voor alkmaar en omstreken MINISTER MORRISON HOUDT HET BEEN STIJF Wapenzendingen opnieuw in overweging De consequenties Duitsland en de Europese defensie Anders geen steun voor Westelijke plannen Dr. Kurt Schumacher eist CDU zou accoord met Oost-Duitsland torpederen Bondsregering boet aan aanhang in Jozef Baar bij een auto ongeval omgekomen ACHTTIEN DODEN BIJ BRAND IN CALCUTTA lUeeAüeAtcPvt Harriman voorzitter van Raad der Wijzen Evacuatie van Polen uit de grensgebieden? Steeds meer Russische officieren in Poolse leger Critiek van „Prawda" op Russische intellectuelen Engelahd moet góede wil tonen Hervatting besprekingen voorgesteld Churchill wenst geen coalitieregering Anglo-lranian staat voor moeilijkheden West-Duitsland wil zijn aardappelen sparen Achthonderd man gedood Grotebrand in Schiedam Oly in hoger beroep BUREAU: ADMINISTRATIS Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p, mdn Familieberichten 20 ct punan. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. FNGELAND erkent de opzegging van het verdrag van 1936 door Egjpte niet en zal geen afstand doen van zyn rechten krachtens dit verdrag, zolang er op basis van de Britse voorstellen geen bevredigende regelmg is bereikt. Aldus kort samengevat de verklaring, die gisteren door de Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, is gepubliceerd, nadat hü een conferentie had gehad met enige deskundigen, de Britse stafchefs en de Britse opperbevelhebber in het Midden-Oosten, Sir Brian Robertson. Er is nog geen kabinetszitting over deze kwestie belegd. Eerst moeten er nadere berichten van de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson, binnen zijn. In Cairo, Port Said en Alexandrie z«n betogingen gehouden ten gunste van de opzegging van het verdrag. Ongeregeldheden zijn niet gemeld. VOLGENS Morrisons verklaring zullen de Britse troepen net zo lang in het gebied van het Suezkanaal blijven, tot dat met Egypte overeenstemming is be reikt over de herziening van het ver drag. Bovendien moet inzake de toe komstige bestuursvorm van de Soedan overleg worden gepleegd met het volk van dit gebied. De Britse regering heeft nog een andere stok achter de deur: wanneer Egypte zijn opvattingen aan gaande het verdrag van 1936 handhaaft, zullen onmiddellijk de Britse wapenzen dingen aan dit land in overweging worden genomen. Overigens blijft Morrison voorstander I van een uitnodiging aan Egypte, om deel te nemen aan een Atlantisch op- I perbevel voor het Nabije Oosten. De voorstellen dienaangaande worden ge steund door Amerika en Frankrijk en f zouden heden in Cairo worden over- handigd. Het commando zou worden opgezet naar het voorbeeld van dat voor Europa en rechtstreeks verant- woordelijk zijn aan de organisatie van het Atlantische Pact. Churchill heeft in een verkiezings rede te Woodford, Essex,- verklaard, dat Engeland, Amerika en Frankrijk zich samen in een zeer krachtige positie zou den bevinden, om het Egyptische vraag stuk en de gehele kwestie van de ver dediging van het Suezkanaal te behan delen. Op basis van een drievoudige combinatie van de diplomatieke en an dere kracht dezer landen zou nog veel van het onheil in Perzie hersteld kun nen worden. De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft Egypte de volledige steun der staten-leden toegezegd in zijn strijd voor de verwezenlijking van zijn nationale verlangens. Aan de opzegging van het Brits- Egyptische verdrag zouden de volgende consequenties verbon den zijn: 1 Alle rechten en faciliteiten, aan de Britse troepen in Egypte ver leend, worden ingetrokken. 2 Egypte zal niet langer gebonden zijn aan de bepaling uit het ver drag, dat het geen politiek mag voeren, welke in strijd is met de geest van het pact. 3 In geval van oorlog of oorlogs dreiging krijgt Engeland in geen enkel opzicht faciliteiten meer. zoals het gebruik van havens en verbindingsmiddelen. 4 Buitenlandse troepen in Egypte worden beschouwd als vijande lijke strijdkrachten. Zij mogen rfiet in het land blijven en zul len geen bescherming van de Egyptische regering meer ont vangen. Ernst Mayer, lid van de vrijdemocra- tische fractie van de Westduitse. Bonds dag, heeft in zijn blad verklaard, dat de Duitsers alleen hun bijdrage zullen le- leveren aan de Westelijke defensie, in dien de geallieerden alle discrimineren de beperkingen laten varen. De leider der Westduitse socialisten, Schumacher, heeft in een rede te Ham burg een nieuwe conferentie der Grote Vier over de eenheid van Duitsland ge- eist. Hij wees overigens een gesprek met Oost-Duitsland over het herstel der eenheid af, zolang de door Bonn gestel de voorwaarden niet vervuld zijn. In dit verband beschuldigde hij echter Adenauer er van, dat deze niet ernstig probeert, de kansen op zulk een herstel te peilen. De conferencier Jozef Baar is giste ren by een auto-ongeluk in Andernach by Koblenz om het leven gekomen. Zyn vrouw is met een schedelbreuk en enkele gebroken ribben in het zieken huis te Koblenz opgenomen. Jozef Baar, die de leeftijd van 58 jaar bereikte, was met zijn echtgenote in zijn auto van een vacantieverblijf in Zwitserland op terugreis naar Neder land. In Andernach kwam zijn auto in botsing met een grote vrachtauto Jo zef Baar was Wener van geboorte en woonde sinds 1933 in ons land. Hij heeft vooral bekendheid gekregen als snel dichter. Vroeger trad hij veel op in de revue's van Hudolff Nelson. Bij een brand in een gebouw van drie verdiepingen in het centrum van Ca', cutta zijn Dinsdagavond achttien per- sonen om het leven gekomen, onder Wie negen vrouwen en vijf kinderen Zeventien personen zijn naar het zie kenhuis overgebracht. Verwachting tot Donderdagavond: Droog weer met weinig bewolking en een matige tot zwakke wind tussen Zuid en Oost. Koude nacht en op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nashtvorst. Plaat selijk oshtendnevel, morgen over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag De persdienst van de socialistische partij heeft zich scherp gekant tegen het feit, dat Adenauer de correctie van de Oder-Neissegrens in het geding heeft gebracht. Ook de SPD is voor deze cor rectie, maar zij meent, dat deze thans niet ter sprake dient te komen. Dat Adenauer haar naar voren heeft ge schoven, acht de socialistische partij een poging, om een accoord over ver kiezingen in Duitsland bij voorbaat on mogelijk te maken. De scherpe aanvallen van de socia listen op de regeringspolitiek worden in verband gebracht met de voor hen gunstige verkiezingsuitslag in Bremen. De CDU blijkt meer en meer aan aan hang in te boeten en de socialisten zien hierin aanleiding, hun eis inzake nieu we verkiezingen in de Bondsrepubliek te verscherpen. Zij menen, dat de CDU-politiek al lang niet meer door de meerderheid van het Duitse volk wordt gedragen. De Hamburger Freie Presse is zelfs van oordeel, dat er een coalitie dient te komen van de burgerlijke partijen met de socialisten, ten einde meteen een stevig afweerfront tegen allerlei rechts- radicale stromingen te kunnen vormen. De geallieerden moeten volgens hem afzien van alle inmenging in de irga- nisatie en de leiding van de Duitse eco nomie. Duitsland moet alleen zijn eigen troepen betalen en niet de vreemde contingenten op Duits gebied. Verder moet het land toestemming krijgen, zijn eigen wapens te vervaar digen. Ten slotte moet de hoge commis sie worden afgeschaft. Carlo Schmid, de socialistische vice- voorzitter van de Westduitse Bonds dag. heeft te Wenen verklaard, lat de Duitsers zo nodig bereid zijn „met gg.- weld tegen geweld op te treden". T)e sociaaldemocratische partij stelt rch- ter als voorwaarde voor het deelne men aan de verdediging van Europa dat noch Jules Moch's plan van «er- schroeide aarde" noch de Engelse 'oor- stellen voor een tweede Duinkerken met Duitsers als dekking zullen wor den uitgevoerd. De door de Atlantische Raad te Ot tawa ingestelde „Raad der wijzen" be slaande uit de twaalf landen van het Pact, die tot taak heeft het bewape ningsprogram in overeenstemming te brengen met de economische mogelijk heden der betrokken landen, heeft op zijn eerste vergadering te Parijs de Amerikaanse afgevaardigde Harriman tot voorzitter gekozen. Monnet (Frankrijk) en Gaitskell (Engeland) werden viee-voorzitters. De Noor Nielsen zal als secretaris optreden. De Veiligheidsraad vergaderde over de Perzische olie-kwestie. V.l.n.r.: Ernest A. Gross, vertegenwoordiger van de U.S.A.; Sir Gladwyn Jebb, vaste vertegenwoordiger van het Ver. Koninkrijk Gr.-B.; Ambassadeur Dr. Ali Gholi Ardalan, gedelegeerde van Iran; Ambassadeur Carlos Muniz, vertegenwoordiger van Brazilië en Ambassadeur Warren Austin, vaste vertegenwoordiger van de U.S.A. Volgens een bericht van een corres pondent in de Londense „Times" heeft maarschalk Rokossofsky, voormalig commandant in het Rode Leger, die nu Pools minister voor landsverdediging en opperbevelhebber van het Poolse leger is, uitgebreide nieuwe bevoegd heden gekregen. Door een bijzonder de creet van de regering heeft hij de be voegdheid gekregen om gehele bevol kingsgroepen uit de grensgebieden naar andere gebieden over te brengen, als hy de grensgebieden tot verdedigingsgebied verklaart. Bij hetzelfde decreet zijn alle bestaan de bestuurswetten voor deze gebieden opgeheven en is de maarschalk de enige die beslissen zal, welke gebieden voor het publiek zullen worden gesloten. MAARSCHALK KONSTANTIJN ROKOSSOFSKY In een door radio-Moskou aangehaald artikel oefent de „Prawda" ernstige critiek op verscheidene verenigingen van Russische intellectuelen wegens haar „ernstige tekortkomingen op ideo logisch gebied". In dit verband noemt het blad in het bijzonder de „Vereniging van Russische schrijvers", de „Vereniging van musici", de „Vereniging van architecten" en ver enigingen op het gebied van schilder en beeldhouwkunst in verscheidene de len van het land. Sommige van deze verenigingen moe digden werken aan, die niets met het werkelijke leven te maken hadden. Andere waren zelfvoldaan en geneigd werken uit te zoeken, die wat ideolo gische inhoud betrof, te kort schoten, aldus de Prawda. WAN ENKELE jaren geleden herinne ren we ons nog de roofzuchtigheid die de adelaar kenmerkt. In een klein dorpje in de buurt van Toulouse be leefde men een hernieuwde kennisma king met deze roofvogel. Nu was het een echte, die een vierjarig meisje in zijn klauwen nam. Juist wilde het dier met zijn buit 'opvliegen, toen de elf jarige Armand Lacaze zich op de vo gel stortte. Armand liep ernstige ver wondingen op en de kleren werden hem door de adelaar van het lijf ge rukt. Tenslotte gelukte het de jongen het beest met een steen te doden. De vlucht van Armands tegenstander be droeg 1.64 meter. Het dreigt een avi- fauna-achtig kort bestek te worden, maar dat geval van mevrouw Mildred Wassler in Washington mag Theodoor u toch niet onthouden. Mevrouw Wass ler dreigde winnares te worden van een leuke wedstrijd, waarin papegaai en met elkaar irt de edele spreekkunst wedijverden Haar papegaai had een vocabulaire van honderd woorden en hij zong drie liederen. De belangrijkste mededinger sprak slechts zestig woor- den en diens muzikaliteit bepaalde zich tot het uitstoten van schelle fluit tonen. Toch verloor de matador, aan gezien hij tijdens de finale in een on vervalste vloekpartij losbarstte. Dit Ik zie 't Egyptischduister i. lieten de spelregels niet toe Van dit grove geluid de fijnere klanken der muziek. In Dusseldorf hebben oneer lijke en naar alle waarschijnlijkheid niet-muziekminnende lieden 124 orgel pijpen uit een kerkgebouw gestolen. De getroffen gemeente hoopt, dat het gebrom van de pijpen de dieven zal verraden, q Wie weet gebeurt het, want de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Toen in St. Louis een juf frouw van enkele sieraden werd be roofd door een onguur uitziende man, kon ze de politie bij de arrestatie van de duisterling helpen. Ze tekende op het politiebureau het gelaat van de dief tot op een haar nauwkeurig uit. Een dag later had men de man al. In Weetslade een mijnwerkersplaats in Northumberland heeft een tienjarige jongen een proces verbaal gekregen, omdat hij in de straten van die stad geëxperimenteerd had met een door hem zelf gefabriceerd pistool. Het ding werkte op carbidgas en de onderne mende jongeling had juist een hond doodgeschoten, toen de politie tussen beide kwam. In aansluiting hierop is een aantal wetten, die de handtekening van Ro kossofsky dragen, in de Poolse staats courant gepubliceerd, aldus de corres pondent van de Times. Hij zegt voorts, dat het vervangen van Polen op hoge posten in het Poolse leger door offi cieren van het Sowjetrussische leger voortgaat. Meer en meer Russische na men verschijnen op lijsten van officie ren, die in de legerbladen worden af gedrukt. Fatemi te New York Perzië is bereid de oliebesprekingen met Engeland te hervatten, aldus beeft de plaatsvervangende minister-presi dent van Perzië, Hoessein Fatemi, te New York verklaard. „Het is niet nodig dat de verenigde naties „goede diensten" bewijzen", zei- de Fatemi verder nog. „Het enige no dige is dat Engeland „goede wil" be toont". Om een bestand in Korea Het communistische opperbevel in Korea heeft in een nota aan generaal Ridgway, de opperbevelhebber der ge allieerde troepen, voorgesteld, onver wijld de besprekingen over een staken van het vuren te hervatten. De kwestie van de uitbreiding der neutrale zone kon later beslist worden op de voltallige conferentie, aldus deze boodschap van generaal Kim II Soeng (Noord-Korea) en generaal Peng Teh- Hoeai (communistisch China). De communisten hebben voorgesteld de neutrale zone uit te breiden tot een gebied, dat Kaesong en Moensan omvat, doch Ridgway heeft dit voorster van de hand gewezen, zoals men weet. De leider van de Britse conservatie ven, Winston Churchill, heeft in de eerste verkiezingsrede voor de BBC verklaard, dat er geen vooruitzichten zijn op een coalitieregering in Enge land, „uitgezonderd het geval, dat er feitelijk dodelijk gevaar zou bestaan". De Perzische regering doet thans langs verschillende wegen pogingen, om haar positie bij de behandeling van de oliekwestie in de Veiligheidsraad zo gunstig mogelijk te maken. Khazemi, de waarnemende premier, heeft zowel tegenover de Franse ambassadeur te Teheran als de Nederlandse gezant de wens uitgesproken, dat hun landen een voor de Perzische zaak zo voordelig mogelijke houding zouden aannemen. Voorts heeft Katsjani, een Perzische religieuze en politieke leider, er bij de Russische ambassadeur in Teheran op aangedrongen, dat Moskou in de Vei ligheidsraad zijn vetorecht zal gebrui ken. Uiteraard veroorzaakt het verlies van de Perzische olie voor de Anglo-lranian de nodige moeilijkheden bij het nako men van haar leveringsverplichtingen. Deze zijn echter op verschillende wijzen opgelost, o.m. door uitbreiding van de capaciteit van andere raffinaderijen en door contracten met andere maatschap pijen. Alleen de raffinaderijen in Enge land zullen over een paar jaar vier millioen ton per jaar meer kunnen ver werken. Overigens verwerkte de raffi naderij te Abadan 32 millioen ton olie per jaar. De Westduitse regering heeft besloten alle invoerrechten op varkens en var kensvlees voorlopig op te heffen. Dit besluit beoogt uitbreiding van de in voer, waardoor het aantal varkens in West-Duitsland zal verminderen en de boeren minder aardappelen als varkens voer zullen gebruiken. Aardappelen zijn op het ogenblik in sommige streken van West-Duitsland schaars. De zitting van de Veiligheidsraad, waarin de oliekwestie zal worden be handeld, zal waarschijnlijk moeten worden uitgesteld, zo verluidt te New York. De Perzische delegatie schijnt uitstel te hebben verzocht, met het ocg op de slechte gezondheidstoestand van Mossadeq. Volgens andere berichten is het uit stel nodig, om de leidende staten de gelegenheid te geven, een gemeenschap pelijke houding tegenover het geschil aan te nemen. Gelukt het niet, om tot overeenstemming te komen, dan zal Frankrijk Engeland steunen. Troepen van de Franse Unie hebben 853 man van de Vietminh gedood en 10.000 verdachten aangehouden in een grote zuiveringsactie 65 km ten Zuid oosten van Hanoi, de hoofdstad van Tonkin. Gebleken is, dat 4500 verdach ten militairen van de Vietminh waren. Hedennacht is een brand van zeer grote omvang uitgebroken in de choco ladefabriek „De Baronie" aan de Wa rande te Schiedam. De brand woedt over een uitgestrektheid van minstens vijftig meter. Een groot deel van de huizen aan de Warande werd ontruimd, daar een hevige vonkenregen op de daken neersloeg. Manus Oly, de bekende in- en uit breker, heeft hoger beroep aangete kend tegen het vonnis van de rechtbank te Zutphen, waarbij hij werd veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ter be schikkingstelling van de regering.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1