Extra productieverhoging van tien procent in de kokende drie jaren In Belgie dreigt een stakingsgolf Besprekingen in Pan Moen Djon in goede sfeer begonnen Spoedig weer contact verwacht tussen Engeland en Perzie Grotewohl acht merendeel der „veertien punten" aanvaardbaar Woningbouw-premielening A'dam '51 Donderdag 11 Oct. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 240 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Plan van de Nederlandse regering Arbeidsproductiviteit is onvoldoende De betalingsbalans moet in evenwicht DE Oostduitse eerste minister Otto Grotewohl heeft gisteren in een special* vergadering- van het Oostduitse parlement verklaard, dat het merendeel van de veertien punten van het Westduitse parlement voor verkiezingen in geheel Duitsland aanvaardbaar waren. Enkele punten dienden echter nader besproken te worden, met name het punt aangaande internationaal toezicht op de verkie zingen. Tot elke prijs moest worden verhinderd, dat de regering van Adenauer haar besprekingen met de Westelijke geallieerden over de herbewapening van West-Duitsland zou voortzetten. het in Weigering tegen advies der V.S. Dr. Schumacher wil niet getuigen DE AMERIKAANSE HULP AAN HET BUITENLAND Twee vragen aan de Bondsdag Nieuwe bonnen voor koffie 175 millioen voor de militaire productie Adenauer en Westelijken nog niet tot accoord OEFENING „COMBINE" IS TEN EINDE BURÜAU: ADMINISTRATIS Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN AARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et, p. nun. Familieberichten 20 et pm.m. Vraag en Aanbod (alleen Je hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. JJE MINISTER van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i., dr. W. Drees, en de minister zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts, hebben de Tweede Kamer een „nota betreffende de productiviteit in Nederland" aangeboden, waar in een meer concrete doelstelling wordt geformuleerd van de productiviteits- bevordering, ten einde de bemoeiingen van de regering en de activiteit van het bedrijfsleven dienaangaande een duidelijke inhoud te geven. Deze algemene doel stelling betreft in grote lijnen het vergroten van de welvaart, onder de voor waarde, dat de betalingsbalans in evenwicht wordt gebracht, een hoog peil van werkgelegenheid wordt gehandhaafd en een zo rechtvaardig mogelijke verdeling wordt gehandhaafd. De belangrijke functie van de productiviteitsbevordering is daarbij: de levering van voldoende en voldoend goedkope producten te bewerken, die nodig is om het sluiten van de betalingsbalans mogelijk te maken op een hoog niveau van werkgelegenheid en bij behoud van het tegenwoordige ver bruik. Doch ook voor een verdere toekomst, wanneer eenmaal de betalingsbalans in evenwicht zal zijn, blijft de productiviteitsverhoging van grote betekenis, om dat alleen zij een stijging van de welvaart kan bewerkstelligen. ÏJIT deze ministeriële nota blijkt, dat de jaarlijkse stijging van de arbeids productiviteit met vier en een half procent, die als „normaal" voor de na oorlogse periode wordt beschouwd, on voldoende is om onze economie, gegeven de bevolkingsaanwas en de defensie inspanning, in evenwicht te brengen. Een dergelijke jaarlijkse stijging zal, bij het huidige niveau van consumptie en investering, een betalingsbalanstekort laten bestaan, dat op bijna een milliard, of vijf procent van het nationale inko men, kan worden gesteld. Dit kan vol gens de nota worden overwonnen door een productiviteitsverhoging van tien procent, ais extra verhoging boven de normale jaarlijkse stijging van vier en een half procent. Verdeling over drie jaar ÏVEZE gevraagde extra-productiviteits verhoging kan niet in één jaar wor den gerealiseerd. Een verdeling over een drietal jaren komt waarschijnlijk het meest in aanmerking. Dit houdt dus in, dat in de drie eerstkomende jaren een productiviteitsverhoging van 4 V, 4- circa 3Vs circa 8 wordt aan gevraagd. Schattingen van het Centraal Plan Bureau maken het aannemelijk, dat wij in het jaar 1951 niet of niet ver boven de normale 41/2 zullen uitko men. Het lijkt derhalve doelmatig, de jaren 1952, 1953 en 1954 te belasten met de extra-verhoging van circa 31/2 Belangrijke taak op deze wijze kan de productiviteits verhoging bijdragen in het totale re geringsprogramma, waardoor het beta lingsbalanstekort zal zijn geëlimineerd Regering weigert de lonen te verhogen Het Algemeen Belgisch Vakverbond heelt wegens de afwijzende houding dte de regering inneemt tegenover de door de vakbond gestelde eisen, besloten in bepaalde industrieën een staking af te kondigen. Het ABW heeft enkele weken gele den de Belgische regering een memo randum overhandigd, waarin o.a. de toekenning van een bedrag van fr 2 mil liard aan z.g. duurtepremies aan de arbeiders wordt geëist, een bedrag, dat geput zou moeten worden uit de buiten gewone winsten. Bovendien werd in dit memorandum een verhoging der ouder domspensioenen geëist van fr 22.000 tot fr 26.000 per jaar. Het nationale comité van het ABVV zou heden een definitie ve beslissing nemen. SPANNING IN VENEZUELA De toestand in Venezuela zou tenge volge van een studentenstaking neer gespannen geworden zijn. De rector van de universiteit van Caracas zou aangevallen zijn. Nadat het leger had Ingegrepen zouden opstanden zijn uit gebroken. De studenten, die zich in groten getale voor de universiteit verza meld hadden, werden door de politie verdreven. Er zouden talrijke arresta ties verricht zijn. en het uitgangspunt voor een verdere stijging van de welvaart zal zijn ge vormd door het voorhanden zijn van een efficient productie-apparaat, opge wassen tegen de buitenlandse concur rentie en van voldoende capaciteit om de grote quanta goederen te exporte ren, die de basis van die welvaart moe ten vormen. Bij de beoordeling van deze taakstel ling valt drieërlei op te merken. In de eerste plaats heeft de productiviteits verhoging behalve dit quantatief, ook een qualitatief aspect, dat vooral voor de export van groot belang is. In de tweede plaats moet worden bedacht, dat een productiviteitspolitiek voor een deel slechts vruchten afwerpt op lange re termijn, waarbij in de derde plaats nog komt, dat de genoemde norm een gemiddelde weergeeft, dat alleen be reikt kan worden, wanneer de produc- tiviteitstoeneming in bepaalde sectoren, die daarvoor in aanmerking komen, het gemiddelde overtreft. (Zie verder elders in dit blad). K.L.M.-piloot liet Mossadeq wachten Het toeval heeft gewild, dat het KLM-toestel, waarmee de Per zische premier, Mossadeq, naar New York werd gebracht boven het vliegveld New Foündland arriveerde tegelijk met de Strato- cruiser, waarin Prinses Elisabeth en haar gemaal, die op rets toaren naar Canada, zich be vonden. Het Nederlandse toestel kreeg van de verkeerstoren op de luchthaven het eerst opdracht om te landen. De piloot van dit vliegtuig seinde echter terug, dat hij het toestel vanhet kroon prinselijk paar voorrang wilde verlenen. De Stratocruiser landde toen het eerstterwijl Mossadeq hoog in de wolken nog even moest wachten. De piloot van de Stratocruiser be dankte de Nederlandse piloot door dit hoffelijke geoaar, toen diens toestel eenmaal geland was. De Nederlander deelde mede, dat naar zijn mening het toestel van het Britse kroonprinselijke paar, voorrang moest hebben. De ironie der hoffelijkheid. Bradley tegen gebruik van atoombommen De verbindingsofficieren van de Noordelijken en van de V.N., die giste ren in Pan Moen Djon in vriendschap pelijke sfeer hun eerste bespreking hebben gehouden, hebben na afloop van van de zitting een brug over de Satsjon juitst binnen de neutrale zone van Kae- song geïnspecteerd. Zij zijn daar twee uur bijeen gebleven. Hedenmorgen om tien uur zouden zij opnieuw samenko men. Vice-admiraal Turner Joy, de lei der van de geallieerde delegatie, is gis teren in Moensan aangekomen. Volgens een Noordelijk bericht zijn de verbindingsofficieren er op hun eer ste bijeenkomst niet in geslaagd, het over de hervatting der besprekingen eens te worden. Wel wist men overeen stemming te bereiken over een tijdelij ke regeling voor de bescherming van het conferentieterrein, de plaats voor de conferentie en de datum en de tijd der hervatting. Toen echter door de VN-delegatie de omvang an het neu trale gebied ter sprake werd gebracht, kwamen er moeilijkheden. De comm nisten konden dit punt niet bespreken, omdat het op de agenda voor de eerste bijeenkomst van de voltallige delega ties is geplaatst. tUe&tóeUcdt Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer met weinig bewol king. Plaatselijk lichte nacht vorst. morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Aanvankelijk zwakke tot matige, later af en toe vrij krach tige wind tussen zuid en oost. Aangezien de vooruitzichten op een regeling thans beter zijn dan enige tijd geleden, heeft generaal Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse commis sie van stafchefs, geadviseerd, in Korea nog geen gebruik te maken van atoom bommen. Het gebruik van atoomwape nen in de strijd tegen de Noordelijken is ernstig overwogen en zou zelfs één van de redenen van Bradleys bezoek aan Tokio zijn geweest. Intussen zijn zware gevechten gaan de op de heuvelrij, dig men de „rug der gebroken harten" pleegt te noemen. Deze ligt in de Oostelijke helft van de centrale frontsector. Beide partijen be weren, om strijd, dat zij de rug hebben bezet. Londen zou thans inschikkelijker zijn geworden Hoewel de Perzische vice-premier Fatemi bij zijn verklaring, dat zijn regering bereid blijft, de onderhandelingen over de oliekwestie met Engeland te hervat ten, geen nieuws heeft verteld, verwacht men in diplomatieke kringen in Londen, dat beide landen spoedig weer contact zullen opnemen. Het is echter allerminst waarschijnlijk, dat de voorstellen van 20 September, die door Engeland reeds waren verworpen en nadien door de Manchester Guardian wereldkundig zijn gemaakt, als basis zullen dienen. Londen meent zulk een blunder niet te kunnen toegeven. Maandag 15 October zal de Veilig heidsraad bijeenkomen om een uiteen zetting te horen van de Perzische mi- nister-president Mossadeq over het .oiiegcschii. Echter besprekingen met Westduitsland gewenst De Manchester Guardian zet midde lerwijl zijn artikelen over de oliekwes tie voort. Het liberale blad heeft Dins dag medegedeeld, dat de Britse regering het jongste Perzische aanbod verwierp tegen het advies van Amerika in. De Britse regering baseerde haar weige ring, om de onderhandelingen voort te zetten, op de overweging, dat de rege- ring-Mossadeq wellicht spoedig zou val len. omdat zij de sjah tegen zich had en dat nieuwe onderhandelingen deze val zouden vertragen. De Amerikanen, aldus het blad, waren het hiermee niet eens en de feiten stelden hen in het gelijk. Volgens berichten uit New York schijnt Engeland thans echter bereid te zijn tot een meer verzoeningsgezinde houding. Oorzaak hiervan is de druk, die een aantal landen heeft uitgeoefend. Deze hebben gedreigd, de Britse resolu tie niet in behandeling te zullen doen komen, wanneer de Britten niet wat inschikkelijker werden. Londen heeft tegelijkertijd een memorandum aan het internationale gerechtshof gezonden, waarin het herstel van de Anglo-Iranian in haar rechten, alsmede een vergoe ding voor de geleden schade worden ge- eist. De voorzitter van de Westduitse so cialistische partij. Kurt Schumacher en zijn echtgenote hebben van de rech ter een uitnodiging ontvangen om als getuigen op te treden in de documen tenaffaire. Schumacher zal met zijn echtgenote verschijnen, doch hij be roept zich op „zijn parlementaire recht" om getuigenis te weigeren. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een toewijzing van 7.482.000.000 dollar aanbevolen ter fi nanciering van het programma van mi litaire en economische hulp aan het buitenland. Dit is slechts 45 millioen dollar minder dan waarom Truman heeft verzocht. QROTEWOHL zeide verder, dat het Oostduitse parlement het Westduitse parlement zou moeten verzoeken de onderhandelingen tussen Adenauer en de geallieerde Hoge Commissarissen over de opneming van West-Duits land in het Atlantisch Pact en de deel neming aan een Europees leger af te breken. Deze onderhandelingen zouden de scheiding van Duitsland slechts ac centueren en Duitsland onvermijdelijk in een oorlog betrekken. Op voorstel van Grotewohl heeft de Volkskamer de Westduitse Bondsdag twee vragen gesteld: „Gaat gij er mee accoord, dat vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland de belangrijk ste vragen met betrekking tot ons land bespreken en stemt gij er mee in, dat zij spreken over vrije verkiezingen voor geheel Duitsland en het sluiten van een Duits vredesverdrag, gevolgd door de terugtrekking van alle bezet tingstroepen". Grotewohl, die de veertien West duitse punten onvolledig noemde, ver klaarde hierop: „Wij wachten op een snel, duidelijk en volledig antwoord van Bonn". Het Bedrijfschap voor -Granen, Za den en" Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 508 Algmeen (A- en B-kaar ten) en bon 516 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag, 12 October 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 27 October 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon-aanwij zing zal op 22 November 1951 plaats hebben. V - x V 'i: Dr. Adenauer heeft de'tekst van Gro- tewohls rede ter bestudering meegeno men naar het slot Röttgen, waar hij besprekingen zal voeren over de toe komst van West-Duitsland. Een nadrukkelijke verwerping van Grotewohls voorwaarden kwam van de Westduitse industrie. „Het antwoord moet een duidelijk „neen" zijn", aldus de voorzitter van de Westduitse indus triebond. Over het algemeen handha ven de Westduitse politici hun houding van sterke achterdocht en sceptisme. Enkele bondsdagleden te Bonn noem den de verklaring listig en bevelen een nauwgezette bestudering aan. De alge mene indruk te Bonn is echter, dat de rede niets nieuws bevatte. De Chris tendemocratische en de Sociaaldemo cratische Partij hebben verklaard, dat uit Grotewohls rede alleen maar zijn wens om uitstel blijkt en dat ze geen antwoord betekent op de besluiten van de Bondsdag. KoAt ReójteJk ■in J^ADAT U DEZER dagen hebt kunnen lezen, dat de kapper van Een (de man, die de kaalhoofdigheid kon gene zen) failliet is, las Theodoor, dat een zelfde wonderman in Chicago door een menigte (kaalhoofdigen) is gemotes- maar adviseerde mevrouw Wassler t teerd. Men ontdekte namelijk, dat de vóór het naar bed gaan de hoofdscha- door het hospitaal ter plaatse was af- wonderdokter een pruik droeg.... keiaar van het electrische licht uit te gegeven (en via burgerlijke stand ge- „Hij heeft een haartje naar zijn vaar- draaien, q Het volgende geschiedde publiceerd) vals was. n Een automo- op klaarlichte dag, hoewel de kwestie zelve duister is. In Durban kwam een mevrouw Gainsford het redactiebureau van de plaatselijke krant binnenwan delen om in levenden lijve te bewijzen dat het certificaat van overlijden, dat In gezelschap van de Hoge Com missaris John McCloy en Generaal Dahlquist werd een Amerikaanse legermanoeuvre, genaamd „Excer- cise Combine" bijgewoond door een aantal vertegenwoordigers van de Duitse Bondsregering. Onder deze vertegenwoordigers bevonden zich Theodoor Blank, ex-generaal Hem- minger en de bondsminister Wil- dermuth. tje", zegt de moeder van de achtjarige John Sinnot, die nog immer een glan zende schedel heeft. Zijn pa had de zelfde kwaal. Bijzonder glad vindt Theodoor ook de dames in het dorpje Hazebrouck (in Noord-Frankrijk) aan wie het verboden is stop- of borduur werk mee naar de kerk te nemen. Ge bleken is namelijk, dat de dames naal den gebruikten om papiergeld uit de offerblokken te halenq De tatou- eernaald heeft ook heel wat op haar geweten. In New York vroeg mevrouw Wassler echtscheiding aan, aangezien haar echtgenoot haar elke nacht een schitterend liefdestafereel toonde, dat op zijn rug was getatoueerd. De rech ter sprak de echtscheiding niet uit, Mossadeq: „Laat ik niet huilen, anders mag ik niet landen!" bilist in Bristol schrok ook behoorlijk, toen hij in zijn pas gekochte wagen een angstaanjagend geknerp en gegier hoorde. Hij had nog garantie, dus prompt ging de wagen terug naar de leverancier. Monteurs bestormden het vehikel en vonden onder één der kus sens een nest jonge katten. q Katten zijn overigens verstandiger dan Theo door ooit had verwacht. In Wallington bracht de kat van mevrouw Fudge op een ochtend (na een nachtelijke esca pade) twee vogeleitjes mee naar bin nen, die het dier netjes op de fnat de poneerde. Mevrouw Fudge kookte de eieren en gaf ze haar poes. De volgen de ochtend arriveerde de poes met weer twee eitjes Uit tegenwaarderekening De Amerikaanse regering heeft thans haar toestemming verleend een bedrag van 175 millioen gulden uit de tegen waarderekening der Marshallgelden te besteden voor onze millitaire productie in ons land. Het betreft hier de productie van ma terieel voor het Nederlandse leger. Ver wacht wordt, dat de order voor het vervaardigen van duizenden trucks voor het leger zal worden geplaatst bij Van Doorne's automobielfabriek te Eindho ven, welke fabriek daarvoor een be langrijke uitbreiding zal moeten onder gaan. Met de uitvoering van deze or der zal een aantal jaren gemoeid zijn. Voorbereiding van verdragen reeds begonnen De Westelijke hoge commissarissen en Kanselier Adenauer hebben na hun bij eenkomst van Woensdag een communi qué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat zij hun deskundigen opdracht heb ben gegeven een serie verdragen te ontwerpen, die de nieuwe betrekkingen tussen West-Duitsland en de Westelijke geallieerden zullen regelen. Er blijven nog steeds berichten ver schijnen, dat er fundamentele menings verschillen tussen Adenauer en de hoge commissarissen bestaan over eventuele controle door de Westelijke geallieer den, in het bijzonder op die van de ln dustrie. De deskundigen zouden eerst de tech nische details van de verdragen rege len. Men hoopt, dat intussen op het hoogste niveau algemene overeenstem ming za] worden bereikt. Adenauer en de hoge commissarissen zullen de volgende week weer bijeenko men. Met een groot opgezette „tegenaan val", waarbij de „aanvallers" tot achter hun oorpronkelijke linie, de lijn Kassel- Passau, werden teruggedreven, eindig de gisteravond de grote Amerikaanse manoeuvre „Combine" in Duitsland. De oefeningen werden gehouden vol gens in Korea opgedane ervaringen en vielen in drie stadia uiteen: terugtocht op verdedigingsstellingen, hergroepe ring en versterking en tenslotte een tegenaanval, waarbij de vijand naar zijn eigen gebied wordt teruggedrongen. Groot tien millioen gulden Tijdens de gemeenteraadzitting van Amsterdam van gistermiddag hebben B. en W. aan de gemeenteraadsleden een voorstel doen uitreiken tot het tan gaan van een geldlening ten laste V3n de gemeente Amsterdam tot een bedrag van tien millioen gulden, teneinde te voorkomen, dat de plannen voor de wo ningbouw worden gestagneerd. De le ning zal in verschillende series worden uitgeloot met een aantal premies van f 100.000 f 50.000, f25.000, f 10.000 en f 5.000. Het voorstel is na een breed voerig debat met 33 tegen stemmen aangenomen. De looptijd van de lening zal zijn vijftig jaar tegen een rente van IV, procent. Elke genummerde serie bevat tien obligaties van nominaal f 100. (De rente van 2% procent voor deze premielening, zo luidde het oordeel in Amsterdamse geldhandelskringen, is uiteraard laag vergeleken met de rente op de geldmarkt van 4 procent. Het verschil van IVs procent wordt echter vergoed door de aan de lening verbonden premies, die haar daardoor attractief maken. Red.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1